Қазақстан Республикасы iшкi iстер, Әділет министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі органдарының қатардағы және басшы құрамындағы адамдарға ақшалай төлем жасау туралы ереженi бекiту <*>
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 1995 жылғы 10 наурыз N 239. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2002.07.16. N 789 қаулысымен. ~P020789
Ескерту. Тақырыптағы және мәтіндегі "ішкі істер" деген сөздерден кейін ", Әділет министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі" деген сөздермен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2001.12.28. N 1755 қаулысымен. P011755_
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
Қазақстан Республикасы iшкi iстер, Әділет министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі органдарының қатардағы және басшы құрамындағы адамдарға ақшалай төлем жасау туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 10 наурыздағы
N 239 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасы iшкi iстер, Әділет министрлігінің
қылмыстық-атқару жүйесі органдарының қатардағы және басшы
құрамындағы адамдарға ақшалай төлем жасау туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. Тақырып өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.12.28. N 1755
қаулысымен. P011755_
Жалпы қағидалар
1. Осы Ереже бойынша ақшалай төлем iшкi iстер органдарының, Әділет министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесінің қатардағы және басшы құрамындағы мына адамдарға:
а) Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң орталық аппаратында, бас басқармаларының, облыстар мен Алматы және Ленинск қалалары iшкi iстер басқармаларының, көлiктерi iшкi iстер басқармалары мен бөлiмдерiнiң аппараттарында, қалалық және аудандық басқармаларында, iшкi iстер бөлiмдерi мен бөлiмшелерiнде, станциялардағы, әуе-жайлардағы және айлақтардағы iшкi iстер бөлiмдерi мен бөлiмшелерiнде, милиция бөлiмшелерiнде, тергеу оқшаулағыштарында, Бас күзет басқармасы мен басқармаларында (бөлiмдерiнде, бөлiмшелерiнде), қалалар мен оқу орындарындағы, ғылыми-зерттеу мекемелерiндегi объектiлердiң әскерилендiрiлген өрт сөндiру күзеттерiнде, әскери және арнаулы жабдықтау органдарында және Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң басқа да мекемелерiнде қатардағы және басшы құрамында штатта қызмет атқаратындарға;
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң орталық аппаратындағы, облыстар басқармаларының (бөлiмдерiнiң) аппараттарындағы, түзеу мекемелерiндегi, күзет және қадағалау бөлiмдерiндегі (бөлiмшелерiндегі), оқу орындарындары мен басқа да мекемелердегi және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң органдарындағы қатардағы және басшы құрамындағы адамдардың штаттық лауазымын атқаратындарға**
ә) Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң, Әдiлет министрлiгiнiң Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң оқу орындарында оқып жүргендерге;
б) iшкi iстер органдарының не қылмыстық-атқару жүйесi органдарының
қарамағындағы (резервiндегi) адамдарға төленедi.
* Ескерту: Қысқартып алу үшiн одан әрi бұл органдар мен
мекемелер iшкi iстер органдары деп аталады.
** Бұдан әрi қысқартып алу үшiн бұл органдар мен мекемелер
қылмыстық-атқару жүйесiнiң органдары деп аталады.
Ескерту. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.12.28. N 1755
қаулысымен.
P011755_

Об утверждении Положения о денежном содержании лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 марта 1995 г. N 239 Утратило силу - постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2002 года № 789
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемое Положение о денежном содержании лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан.
Сноска. Заголовок и текст постановления с изменениями - постановлением Правительства РК от 28 декабря 2001 года N 1755 P011755_ .
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 10 марта 1995 г. N 239
П О Л О Ж Е Н И Е
о денежном содержании лиц
рядового и начальствующего состава органов
внутренних дел, уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан [оплата_труд]
Сноска. Пункты 89-108, 113-116 утратили силу - постановлением Правительства РК от 25 декабря 1996 г. N 1620 P961620_ ;
заголовок с изменениями - постановлением Правительства РК от 28 декабря 2001 года N 1755 P011755_ .
Общие положения
1. Денежное содержание по настоящему Положению выплачивается лицам рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции:
а) занимающим штатные должности рядового и начальствующего состава в центральном аппарате Министерства внутренних дел Республики Казахстан, в аппаратах главных управлений, управлений внутренних дел областей и городов Алматы и Ленинска, управлений и отделов внутренних дел на транспорте, в городских и районных управлениях, отделах и отделениях внутренних дел, отделах и отделениях внутренних дел на станциях, в аэропортах и портах, в подразделениях милиции, в следственных изоляторах, в Главном управлении и управлениях, (отделах, отделениях) охраны, в военизированной пожарной охране городов и объектов в учебных заведениях, научно-исследовательских учреждениях, органах военного и специального снабжения и других учреждениях МВД Республики Казахстан; *
занимающим штатные должности рядового и начальствующего состава в центральном аппарате Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, в аппаратах управлений (отделов) областей, в исправительных учреждениях, отделах (отделениях) охраны и надзора, в учебных заведениях и других учреждениях и органах Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан **
Сноска.
* В дальнейшем для краткости эти органы и учреждения будут именоваться органами внутренних дел.
** В дальнейшем для краткости эти органы и учреждения будут именоваться органами уголовно-исполнительной системы.
б) обучающимся в учебных заведениях МВД, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан;
в) состоящим в распоряжении (резерве) органов внутренних дел, либо органов уголовно-исполнительной системы.
Сноска. Пункт 1 с изменениями и дополнениями - постановлением Правительства РК от 28 декабря 2001 года N 1755 P011755_ .

6. Iшкi iстер қылмыстық-атқару жүйесi органдары кадрлары қатарында қалдырыла отырып, Қазақстан Республикасының өкiлдi және атқарушы органдарына iссапармен жiберiлген қатардағы және басқарушы құрамындағы адамдарға осы органдар белгiлеген мөлшерде жалақы төленедi. Егер бұл органдар төлейтiн жалақы iссапарға дейiн алып келген ақшалай төлемнен кем болса (кезектi арнаулы атақ берiлгенде - арнаулы әскери атағы бойынша еңбек ақысы мен қатардағы және басқарушы құрамдағы адамдарға лауазымдық еңбек ақыларының iссапарға жiберiлгеннен кейiн өсуiн есепке ала отырып), онда тиiстi айырмашылықты Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi Әдiлет министрлiгiнiң Қылмыстық-атқару жүйесiнiң комитетi төлейдi.
Қазақстан Республикасының Президентi Аппараты мен Министрлер Кабинетiне iссапармен жiберiлген басқарушы құрамындағы адамдарға Қазақстан Республикасының Президентi Аппараты мен Министрлер Кабинетiнiң тиiстi санатындағы қызметкерлерi үшiн белгiленген лауазымдық еңбекақылары, сондай-ақ арнаулы әскери атағы бойынша еңбекақылары, еңбек сiңiрген жылдары проценттiк үстеме және азық-түлiк сыбағасының орнына ақшалай төлем төленедi. Бұл ретте оларға лауазымдық еңбекақылар мен сыйлықтар Қазақстан Республикасының Президентi Аппараты мен Министрлер Кабинетiн ұстауға жұмсалатын қаражат есебiнен төленедi, ал оларға тиесiлi ақшалай табыстың барлық қалған түрлерiн Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi өтейдi.
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң кадрлары қатарында қалдырыла отырып, басқа министрлiктер мен ведомстволарға немесе оларға қарасты мекемелер мен кәсiпорындарға iссапармен жiберiлген қатардағы және басқарушы құрамындағы адамдарға iссапарға кеткен күнiнен және жаңа жұмыс орнына дейiнгi жолға кеткен уақыты үшiн ақшалай төлемдi iшкi iстер қылмыстық-атқару жүйесi органдары төлейдi.
Ескерту. 6-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.12.28. N 1755
қаулысымен. P011755_
7. Төлем жасау сәтiнде қолданылған ережелер мен нормалар негiзiнде осы Ережемен белгiленген мерзiмде берiлген ақшалай төлем, егер оған құқығы төленгеннен кейiн жойылса, қайтарылуға жатпайды.
Берiлген ақшалай төлем оны алған адамдардан iшкi iстер , қылмыстық-атқару жүйесi органы бастығының өкiмi бойынша мынадай жағдайда:
қызметi бойынша ауыстырылуға ақшалай төлем жасалып, егер ауыстыру болмай қалғанда;
дәлелдi себепсiз қызметте болмаған уақыты үшiн;
рапорт деректерi ақшалай аттестатының көшiрмесiне сәйкес келмеген жағдайда өндiрiлiп алынуы мүмкiн.

6. Лицам рядового и начальствующего состава, прикомандированным к представительным и исполнительным органам Республики Казахстан с оставлением в кадрах органов внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, выплачивается заработная плата в размере, устанавливаемом этими органами. Если заработная плата, выплачиваемая этими органами окажется меньше денежного содержания, получаемого до прикомандирования (с учетом повышения после прикомандирования оклада по специальному воинскому званию - при присвоении очередного специального звания и должностного оклада - при увеличении рядовому и начальствующему составу должностных окладов), соответствующая разница выплачивается Министерством внутренних дел, Комитетом уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан.
Лицам начальствующего состава, прикомандированным к аппарату Президента и Кабинету Министров Республики Казахстан, выплачиваются должностные оклады, установленные для соответствующих категорий работников Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан, а также оклады по специальному воинскому званию, процентная надбавка за выслугу лет и денежная компенсация взамен продовольственного пайка. При этом выплата должностных окладов и премий производится им за счет ассигнований на содержание Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан, а все остальные виды положенного им денежного довольствия предоставляются Министерством внутренних дел, Комитетом уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан.
Лицам рядового и начальствующего состава, прикомандированным к другим министерствам и ведомствам или подведомственным им учреждениям и предприятиям с оставлением в кадрах Министерства внутренних дел, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, денежное содержание выплачивается органами внутренних дел, уголовно- исполнительной системы по день откомандирования и за время пути к месту новой работы.
Сноска. Пункт 6 с дополнениями - постановлением Правительства РК от 28 декабря 2001 года N 1755 P011755_ .
7. Денежное содержание, выплаченное в установленный настоящим Положением срок на основании правил и норм, действовавших к моменту выплаты, возврату не подлежит, если право на него утрачено после выплаты.
Выплаченное денежное содержание может быть взыскано по распоряжению начальника органа внутренних дел, уголовно-исполнительной системы с лица, получившего его, в случаях:
получения денежного содержания в связи с переводом по службе, если перевод не состоялся;
за время отсутствия на службе без уважительных причин;
несоответствия данных рапорта дубликату денежного аттестата.
Сноска. Пункт 7 с дополнениями - постановлением Правительства РК от 28 декабря 2001 года N 1755 P011755_ .

20. Қатардағы және кiшi басшы құрамындағы адам басқа iшкi iстер, қылмыстық-атқару жүйесi органына ауыстырыла отырып орта басшы құрамындағы лауазымға тағайындалған жағдайда, айырмашылық, осы Ереженiң 19-тармағына сәйкес, қызметкер ауысқан және ауыстырылған iшкi iстер, қылмыстық-атқару жүйесi органдарының тарифтенуiне қарамастан, осы адам орта басшы құрамының тағайындалу сәтiнде нақтылы алатын ақшалай төлемiне қарай есептелiнедi.
Қатардағы немесе орта басшы құрамындағы адам белгiлi бiр коэффициенттер, жоғары еңбекақылар төленетiн жерде мұнда қатардағы және кiшi басшы құрамының бұл санатына осындай жеңiлдiктер көзделiнбеген жерге ауыстырыла отырып орта басшы құрамындағы қызметке тағайындалған жағдайда, осы Ереженiң 19-тармағына сәйкес айырмашылық аталған жеңiлдiктер ескерiлместен есептелiнедi.
Егер қатардағы немесе кiшi басшы құрамындағы адам орта басшы құрамының лауазымына ауыстыру тәртiбiмен тағайындалған жерде қатардағы және орта басшы құрамының осы санаты үшiн өзгеше жеңiлдiктер белгiленiлсе, онда айырмашылықты есептеу жеңiлдiктерiн ескере отырып, бұрын алған ақшалай төлемiне қарай, бiрақ ауыстырылу күнiне дейiн нақтылы алған айлық еңбекақысынан есептелген ақшалай төлемiнен және жаңа қызметiнiң орны бойынша қатардағы және кiшi басшы құрамының сол санатындағылар үшiн белгiленген жеңiлдiктерiнен аспайтын мөлшерде жүргiзiледi.
21. Iшкi iстер, қылмыстық-атқару жүйесi органдарында штаттық лауазымда қызмет атқаратын қатардағы және басшы құрамындағы адамдарға Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi белгiлеген мөлшерде оларға дербес берiлген басшы құрамның арнаулы әскери атақтары бойынша еңбекақылар төленедi.
Қатардағы және басшы құрамдағыларға арнаулы әскери атақтары бойынша еңбекақылар төлеу арнаулы әскери атақ беру туралы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап жүргiзiледi.
Ақшалай төлемдi сақтау
Ақшалай төлемдегi айырмашылықты өтеу
22. Iшкi iстер, қылмыстық-атқару жүйесi органдарының орта, аға және жоғары басшы құрамындағы адамдарды Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң, Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң жоғары және арнаулы орта оқу орындарына арнаулы пәндер бойынша басшы және педагогикалық жұмысқа тағайындағанда, оларға әрбiр нақтылы жағдайда Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi және Әдiлет министрлiгi белгiлеген тәртiппен, егер еңбекақылары бұрынғы қызмет орны бойынша алғаннан төмен болса, оқу орнына тағайындалғанға дейiнгi соңғы негiзгi (уақытша атқарғаны емес) лауазымдары бойынша лауазымдық еңбекақылары (соның iшiнде көтерiңкiлерi), содан кейiнгi өсуi ескерiле отырып, сақталына алады. Қызметi төмендегенде, сондай-ақ лауазымдық еңбекақысын сақтау көзделмеген қызметке ауыстырылғанда, сақталынған лауазымдық еңбекақыны төлеу тоқтатылады.
Ескерту. 22-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.12.28. N 1755
қаулысымен. P011755_

20. В том случае, когда лицо рядового и младшего начальствующего состава назначено на должность среднего начальствующего состава с переводом его в другой орган внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, разница в соответствии с пунктом 19 настоящего Положения исчисляется исходя из денежного содержания, фактически получаемого этим лицом к моменту назначения на должность среднего начальствующего состава, независимо от тарификации органов внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, из которого и в который переводится работник.
В случае, когда лицо рядового или младшего начальствующего состава назначено на должность среднего начальствующего состава с переводом из местности, где ему выплачивались те или иные коэффициенты, надбавки, повышения окладов, в местность, где такие льготы для этой категории рядового и младшего начальствующего состава не предусмотрены, разница в соответствии с пунктом 19 настоящего Положения исчисляется без учета указанных льгот.
Если же в местность, куда в порядке перевода назначено лицо рядового или младшего начальствующего состава на должность среднего начальствующего состава, установлены иные льготы для этой категории рядового и младшего начальствующего состава, то исчисление разницы производится исходя из ранее получаемого денежного содержания с учетом льгот, но в размере, не превышающем денежного содержания, исчисленного из месячного оклада, фактически получаемого ко дню перевода, и льгот, установленных для той же категории рядового и младшего начальствующего состава по новому месту службы.
Сноска. Пункт 20 с дополнениями - постановлением Правительства РК от 28 декабря 2001 года N 1755 P011755_ .
21. Лицам рядового и начальствующего состава, занимающим штатные должности в органах внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, выплачиваются оклады по персонально присвоенным им специальным воинским званиям начальствующего состава в размерах, устанавливаемых Кабинетом Министров Республики Казахстан.
Выплата окладов по специальным воинским званиям рядового и начальствующего состава производится со дня подписания приказа о присвоении специального воинского звания.
Сноска. Пункт 21 с дополнениями - постановлением Правительства РК от 28 декабря 2001 года N 1755 P011755_ .
Сохранение денежного содержания,
выплата разницы в денежном содержании
22. При назначении лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава органов внутренних дел, уголовно-исполнительной системы на руководящую и педагогическую работу по специальным дисциплинам в высшие и специальные средние учебные заведения МВД, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан им в каждом конкретном случае могут сохраняться в порядке, определяемом Министерством внутренних дел и Министерством юстиции Республики Казахстан должностные оклады (в том числе повышенные) по последним, до назначения в учебные заведения, основным (не временно исполняемым) должностям, с учетом их последующих увеличений, в случае, если они окажутся ниже получаемых по прежнему месту службы. Выплата сохраненного должностного оклада прекращается при понижении в должности, а также при перемещении на должности, по которым не предусмотрены сохранение должностного оклада.
Сноска. Пункт 22 с дополнениями - постановлением Правительства РК от 28 декабря 2001 года N 1755 P011755_ .

35. Оқыған уақытында өздерiне сақталатын лауазымдары бойынша ақшалай төлем алатын қатардағы және басшы құрамы адамдарын оқу кезеңiнде басқа штаттық қызметке тағайындаған жағдайда (басқа жаңа штатқа ауысу және басқа себептер), сондай-ақ тарифтiк топтары өзгерген жағдайда оқу кезеңiнде лауазымдық еңбекақы мөлшерi өзгертiлмейдi.
Егер тұтас жүйе бойынша еңбекақылардың жалпы өзгеруiне орай сақталған лауазым жөнiндегi ақшалай төлем (лауазымдық еңбекақы) оқу кезеңiнде өзгертiлсе, онда ақшалай төлем тағайындалған сәтiнен еңбекақы ескерiле отырып төленедi.
Қызметтi уақытша атқарған кезде ақшалай төлем жасау
36. Сол органда неғұрлым жоғары еңбек ақысы бар басқа да лауазымдарды уақытша атқару белгiленген тәртiппен жүктелген штаттық қызметтегi қатардағы және басшы құрамындағы адамдарға уақытша атқаратын қызметтерi бойынша лауазымдық еңбекақылар (осы Ереженiң 38 және 45-тармақтарын ескере отырып) төленедi.
Қызметтi уақытша атқарудың үздiксiз мерзiмi қызметке кiрiскен күннен бастап саналады, бiрақ бұйрықта көрсетiлген датадан бұрын емес, ал датасы көрсетiлмеген жағдайда - бұйрыққа қол қойылып, қызметтi атқарудан босатылғанға дейiн саналады.
37. Босаған лауазымды уақытша атқаруға қатардағы және басшы құрамындағы адамдарды жiберу осы лауазым номенклатурасына енетiн iшкi iстер, қылмыстық-атқару жүйесi органы бастығының бұйрығымен (санкциясымен, жiберуге рұқсатымен) ресiмделедi.
Бос емес лауазымды уақытша атқаруға қатардағы және басшы құрамындағы адамдарды жiберу адам қызметте тұратын iшкi iстер, қылмыстық-атқару жүйесi органы бастығының бұйрығымен ресiмделiне алынады, бiрақ осы лауазым номенклатурасына енетiн iшкi iстер органының бастығы тағайындау туралы мiндеттi түрде хабардар етiледi.
Егер сол лауазымды тұрақты атқарып жүрген адам, сондай-ақ оның штаттағы орынбасарлары (көмекшiлерi), олардың қызметтiк мiндеттерiне қарамастан, емделуге, демалысқа, қызметтiк iс-сапарға, оқуға және басқаларына iшкi iстер, қылмыстық-атқару жүйесi органынан кеткен жағдайда ғана бос емес лауазымдарды уақытша атқаруға жiберiле алады.
Мiндеттердi уақытша атқарудың үздiксiз мерзiмi бос лауазым бойынша - бiр айдан, ал бос емес лауазым бойынша - төрт айдан аспауы тиiс.
38. Лауазымдарды уақытша атқаруға тағайындалған қатардағы және басшы құрамындағы адамдардың демалыста, қызметтiк iс-сапарда (уақытша атқаратын лауазымдарды жөнiндегi мiндеттерге байланысты емес), оқуда, емдеу мекемелерiнде емделуде болған уақыты үшiн, сондай-ақ қатардағы және басшы құрамындағы адамдар науқастануы бойынша қызметтiк мiндеттерiнен босатылған уақыты үшiн (3 күннен аса) еңбекақылары негiзгi лауазымдары бойынша төленедi.

35. Лицам рядового и начальствующего состава, получающим во время обучения денежное содержание по сохраняемым за ними должностям, в случае назначения их в период учебы на другую штатную должность (переход на новые штаты и др. причины), а также в случае изменения тарифных групп размер должностного оклада за период учебы не изменяется.
Если в период учебы изменился оклад денежного содержания (должностной оклад), по сохраняемой должности в связи с общим изменением окладов в целом по системе, то выплата денежного содержания производится с учетом нового оклада с момента его установления.
Выплата денежного содержания
при временном исполнении должности
36. Лицам рядового и начальствующего состава, занимающим штатные должности, на которых в установленном порядке возложено временное исполнение других должностей с более высокими окладами в том же органе, выплачиваются (с учетом пунктов 38 и 45 настоящего Положения) должностные оклады по временно исполняемым должностям.
Непрерывный срок временного исполнения должности исчисляется со дня вступления в должность, но не ранее даты, оговоренной в приказе, а при отсутствии указанной даты - не ранее дня подписания приказа по день освобождения от исполнения должности.
37. Допуск лиц рядового и начальствующего состава к временному исполнению вакантной должности оформляется приказом (санкцией, разрешением на допуск) начальника органа внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, в номенклатуру которого входит данная должность.
Допуск лиц рядового и начальствующего состава к временному исполнению невакантных должностей может оформляться приказом начальника органа внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, в котором состоит на службе данное лицо, но с обязательным извещением начальника органа внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, в номенклатуру которого входит данная должность, о произведенном назначении.
Допуск к временному исполнению невакантных должностей может производиться только в том случае, если лицо, постоянно занимающее данную должность, а также его штатные заместители (помощники), независимо от их служебных обязанностей, убыли из органа внутренних дел, уголовно-исполнительной системы на излечение, в отпуск, в служебную командировку, на обучение и т.д.
Непрерывный срок временного исполнения обязанностей по вакантной должности не должен превышать одного месяца, а по невакантной - четырех.
Сноска. Пункт 37 с дополнениями - постановлением Правительства РК от 28 декабря 2001 года N 1755 P011755_ .
38. За время нахождения лиц рядового и начальствующего состава, назначенных временно исполнять должности, в отпуске, служебной командировке (не связанной с обязанностями по временно исполняемым должностям), на обучении, излечении в лечебных учреждениях, а также за время (свыше 3 дней), на которое лица рядового и начальствующего состава освобождены от служебных обязанностей по болезни, выплачиваются оклады по основным должностям.

39. Штаттағы орынбасарлар (көмекшiлер), олардың қызметтiк мiндеттерiне қарамастан, өздерiнiң тiкелей бастықтарының бос емес лауазымдарын уақытша атқарғанда, ақшалай төлемi олардың уақытша атқарған лауазымы емес, негiзгi лауазымы бойынша төленедi.
40. Орынбасарлардың және барлық дәрежедегi бастықтар мен командирлер көмекшiлерiнiң бос емес лауазымдарын уақытша атқаруға тағайындалған басшы құрамы адамдарының еңбекақылары уақытша емес, негiзгi атқарып жүрген лауазымы бойынша төленедi.
41. Бос лауазымды уақытша атқаруының 30 күндiк мерзiмi өткенге дейiн осы лауазымға тағайындалған қатардағы және басшы құрамындағы адамдардың атқарған лауазымы бойынша еңбекақылары бос лауазымды уақытша атқаруға кiрiскен күнiнен бастап төленедi.
42. Уақытша атқарған лауазымы бойынша еңбекақы ең азынан ең көбiне дейiнгi шегiнде белгiленген жағдайда лауазымды уақытша атқарушыға ең аз жалақы төленедi, ал уақытша атқарған қызметi бойынша еңбекақысы мамандығы бойынша жұмыс стажына қарай көзделген жағдайда лауазымды уақытша атқарушы адамның осы мамандығы бойынша жұмыс стажы ескерiле отырып төленедi.
43. Уақытша атқаратын лауазымы бойынша еңбек сiңiрген жылдары үшiн проценттiк үстемесi мен лауазымдық еңбекақыдан есептелетiн ақшалай төлемнiң басқа түрлерiн төлегенде, нақтылы алатын еңбекақысы еске алынады.
44. Лауазымды үздiксiз уақытша атқарғанда уақытша атқаратын лауазымы бойынша ақшалай төлемнiң бiрiншi төлемi 30 күн (бос лауазым үшiн) және 60 күн (бос емес лауазым үшiн) өткеннен кейiн берiледi, бiрақ осы Ереженiң 4-тармағында көзделiнген мерзiмдерден бұрын емес.
45. Iшкi iстер, қылмыстық-атқару жүйесi органдарының қарамағындағы (резервiндегi) басшы құрамындағы адамдардың уақытша атқаратын бос лауазымдары бойынша еңбекақысы ұзақтығына қарамастан, бұл лауазымды нақтылы атқарған уақыты үшiн төленедi. Уақытша атқарған бос емес лауазымдар бойынша еңбекақылар оларға төленбейдi.
Науқастанған уақыты үшiн ақшалай төлем жасау
46. Емдеулуде немесе науқастануы бойынша демалыста жүрген қатардағы және басшы құрамындағы адамдардың ақшалай төлемi науқастанған күнiне дейiнгi мөлшерде (осы Ереженiң 38-тармағын еске ала отырып) сақталынады, бiрақ үздiксiз емделуде немесе науқастануы бойынша демалыста жүргенде төрт айдан аспауы керек, ал туберкулезбен ауырғандарға 12 айдан аспауы керек.
Ескерту: Госпитальдарда, ауруханаларда, емханаларда
және басқа емдеу мекемелерiнде емделiп жүрген,
уақытша еңбекке жарамсыздығы жөнiндегi босату
парақтары негiзiнде, сондай-ақ отбасының
науқастанған мүшелерiн күту жөнiндегi уақытша
еңбекке жарамсыздығы бойынша қызметтiк
мiндеттерiнен босату парақтары негiзiнде
науқастануы бойынша қызметтен босатылған қатардағы
және басшы құрамының адамдары емделуде жүргендер
деп саналады.
Қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде жаралануына, контузияға ұшырауына немесе мертiгуiне байланысты емделуде жүрген қатардағы және басшы құрамы адамдарына ақшалай төлем емделуде болған уақыты үшiн, олардың лауазымды атқаруға кiрiскенiне немесе Iшкi iстер, қылмыстық-атқару жүйесi органынан босатылғанына дейiн төленедi.

39. Штатным заместителям (помощникам), независимо от их служебных обязанностей, при временном исполнении ими невакантных должностей своих непосредственных начальников выплата денежного содержания производится по их основной, а не временно исполняемой должности.
40. Лицам начальствующего состава, назначенным временно исполнять невакантные должности заместителей и помощников начальников и командиров всех степеней, оклады выплачиваются по основной, а не временно исполняемой должности.
41. Лицам рядового и начальствующего состава, которые до истечения 30-дневного срока временного исполнения вакантных должностей назначены на эти должности, оклады по исполняемым должностям выплачиваются со дня вступления во временное исполнение вакантных должностей.
42. В том случае, когда по временно исполняемой должности установлены оклады в пределах от минимума до максимума, временно исполняющему должность выплачивается минимальный оклад, а в случае, когда оклад по временно исполняемой должности предусмотрен в зависимости от стажа работы по специальности, - с учетом стажа работы по этой специальности лица, временно исполняющего должность.
43. При выплате по временно исполняемой должности процентной надбавки за выслугу лет и других видов денежного содержания, исчисляемых от должностных окладов, принимается во внимание фактически получаемый оклад.
44. Первая выплата денежного содержания по временно исполняемой должности производится по истечении 30 дней (для вакантной должности) и 60 дней (для невакантной должности) непрерывного временного исполнения должности, но не ранее сроков, предусмотренных пунктом 4 настоящего Положения.
45. Лицам начальствующего состава, состоящим в распоряжении (резерве) органов внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, оклады по временно исполняемым вакантным должностям выплачиваются за время фактического исполнения этих должностей независимо от продолжительности. Оклады по временно исполняемым невакантным должностям им не выплачиваются.
Сноска. Пункт 45 с дополнениями - постановлением Правительства РК от 28 декабря 2001 года N 1755 P011755_ .
Выплата денежного
содержания за время болезни
46. Лицам рядового и начальствующего состава, находящимся на излечении или в отпуске по болезни, сохраняется выплата денежного содержания в размере, получаемом до дня болезни (с учетом пункта 38 настоящего Положения), но не более чем за четыре месяца, а больным туберкулезом - не более чем за 12 месяцев непрерывного нахождения на излечении или в отпуске по болезни.
Сноска. Под находящимися на излечении имеются в виду лица рядового и начальствующего состава, находящиеся на излечении в госпиталях, больницах, стационарах и других лечебных учреждениях, освобожденные от службы по болезни на основании листков освобождения по временной нетрудоспособности, а также на основании листков освобождения от служебных обязанностей по временной нетрудоспособности по уходу за больными членами семьи.
Лицам рядового и начальствующего состава, находящимся на излечении в связи с ранением, контузией или увечьем, полученными при исполнении служебных обязанностей, денежное содержание выплачивается за время нахождения на излечении, вплоть до вступления их в исполнение должности или увольнения из органов внутренних дел, уголовно-исполнительной системы.
Сноска. Пункт 46 с дополнениями - постановлением Правительства РК от 28 декабря 2001 года N 1755 P011755_ .

47. Осы Ереженiң 46-тармағында көрсетiлген мерзiмнен артық уақыты үшiн ақшалай төлем жасауға қатардағы және басшы құрамы адамдарының iшкi iстер, қылмыстық-атқару жүйесi органдарындағы одан әрi қызметке жарамдылығы туралы әскери-дәрiгерлiк комиссия қорытындысына байланысты Iшкi iстер министрiнiң, Әдiлет министрiнiң iшкi iстер басқармалары бастықтарының, оларға тең бастықтардың рұқсатымен жол берiледi.
Ескерту. 47-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.12.28. N 1755
қаулысымен. P011755_
48. Iшкi iстер, қылмыстық-атқару жүйесi органдарының қарамағында (резервiнде) болған кезiнде ауырып қалған қатардағы және басшы құрамы адамдарына ақшалай төлем қарамағына алынған (қарауында болатын мерзiмiне қарамастан) күнiне дейiн алып келген мөлшерде осы Ереженiң 46-тармағында белгiленген тәртiппен емделуде немесе науқастануы бойынша демалыста жүрген уақыты үшiн төленедi.
49. Бала күту жөнiндегi демалыстарда және ақшалай төлем сақталмайтын бала күту жөнiндегi қосымша демалыстарда болған кезеңде қатардағы және басшы құрамындағы әйелдер ауырып қалған кезде ақшалай төлем олардың ауырған күндерiне төленбейдi.
Егер аталған демалыстардан кейiн де науқастану жалғаса берсе, ақшалай төлем баланы күту жөнiндегi тиiстi демалыс бiткен келесi күннен төленедi.
50. Емханада немесе тегiн жолдама бойынша санаторийлiк-курорттық емделуде болған барлық жағдайларда азық-түлiк сыбағасының орнына ақшалай төлем жасалмайды.
Iшкi iстер, қылмыстық-атқару жүйесi органының штаттары
өзгерген кезде ақшалай төлем жасау
51. Штат өзгергенде (толық немесе iшiнара) өзгертiлген шарт бойынша лауазымға тағайындалған қатардағы және басшы құрамындағы адамдарға осы лауазымдар бойынша еңбекақылар лауазымдарын атқаруға кiрiскен күннен бастап төленедi, бiрақ бұйрықта көрсетiлген күннен бұрын емес, немесе, егер лауазымға тағайындау күнi көрсетiлмесе, тағайындау туралы бұйрыққа қол қойылған күннен бұрын емес.
Егер қатардағы немесе басшы құрамындағы адамдар атқарған лауазымдар атаулары өзгертiлген штатта бұрынғысынша қалса, бiрақ олар бойынша еңбекақылары өзгертiлсе, жаңадан белгiленген еңбекақыларды бере бастаудың басқа мерзiмi көрсетiлмесе, жаңадан белгiленген еңбекақылар бұйрық берiлген күннен бастап төленедi.
Егер штатты бекiту (өзгерту) туралы бұйрықта басқа мерзiм көрсетiлмесе, штат өзгергенде қызметке тағайындау бiр ай мерзiмнен кешiктiрiлмей жүргiзiледi.

47. Выплата денежного содержания за время болезни сверх сроков, указанных в пункте 46 настоящего Положения, допускается в зависимости от заключения военно-врачебной комиссии о годности лица рядового или начальствующего состава к дальнейшей службе в органах внутренних дел, уголовно-исполнительной системы с разрешения Министра внутренних дел, Министра юстиции, начальников управлений внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, им равных начальников.
Сноска. Пункт 47 с дополнениями - постановлением Правительства РК от 28 декабря 2001 года N 1755 P011755_ .
48. Лицам рядового и начальствующего состава, заболевшим в период нахождения в распоряжении (резерве) органов внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, денежное содержание за время излечения или отпуска по болезни выплачивается в порядке, установленном пунктом 46 настоящего Положения, в размере, получаемом ко дню зачисления в распоряжение (независимо от срока пребывания в распоряжении).
Сноска. Пункт 48 с дополнениями - постановлением Правительства РК от 28 декабря 2001 года N 1755 P011755_ .
49. При заболевании женщин - лиц рядового и начальствующего состава в период нахождения в отпусках по уходу за ребенком и дополнительных отпусках без сохранения денежного содержания по уходу за ребенком, денежное содержание за дни ее болезни не выплачивается.
Если заболевание продолжается и после окончания указанных отпусков, денежное содержание выплачивается со дня, следующего за днем окончания соответствующего отпуска по уходу за ребенком.
50. Во всех случаях нахождения в стационаре или на санаторно-курортном лечении по бесплатным путевкам денежная компенсация взамен продовольственного пайка не выплачивается.
Выплата денежного
содержания при изменении
штатов органа внутренних дел,
уголовно-исполнительной системы
Сноска. Заголовок с дополнениями - постановлением Правительства РК от 28 декабря 2001 года N 1755 P011755_ .
51. При изменении штата (полностью или частично) лицам рядового и начальствующего состава, назначенным на должности по измененному штату, оклады по этим должностям выплачиваются со дня вступления в исполнение должностей, но не ранее дня, указанного в приказе, или дня подписания приказа о назначении, если дата назначения на должность не указана.
Если наименования должностей, занимаемых лицами рядового и начальствующего состава, в измененном штате остались прежними, но изменились оклады по ним, вновь установленные оклады выплачиваются со дня издания приказа, если в приказе не указан другой срок начала выплаты вновь установленных окладов.
Назначение на должность при изменении штата должно быть произведено не позднее месячного срока, если в приказе об утверждении (изменении) штата не указан другой срок.

57. Кезектi демалысын пайдаланбай, лауазымынан босатылған және қарамақта (резервте) тұрған iшкi iстер, қылмыстық-атқару жүйесi органдарының қатардағы және басшы құрамындағы адамдарын қызметте оларды одан әрi пайдалану туралы мәселенi шешу кешеуiлдетiлген жағдайда, әдетте, пайдаланылмаған кезектi демалысы берiледi.
Кезектi демалыс уақытына оларға қарамағына (қарамағында болған мерзiмiне қарамастан) алу күнiне дейiнгi негiзгi лауазымы бойынша алатын мөлшерде ақшалай төлем жасалады.
Қызметтiк мiндеттерiн (лауазымдарын) атқарудан
босатылғандардың және тұтқында болған уақыты үшiн, сондай-ақ
қызметке қайтадан алынғандарға ақшалай төлем жасау
58. Тәртiп бұзуына байланысты қызметтiк (лауазымдық) мiндеттерiн орындаудан аластатылған қатардағы және басшы құрамындағы адамдарға қызметтiк (лауазымдық) мiндеттерiн орындаудан босатылған келесi күннен бастап ақшалай төлем осы Ереженiң 53-тармағында көзделген тәртiппен төленедi.
59. Талан таражға түсiргенi, ұрланғаны немесе мемлекетке материалдық зиян келтiрiлген басқа да қылмыстары үшiн қылмысты жауапкершiлiкке тартылуына байланысты қызметтiк мiндеттерiн орындаудан аласталған қатардағы және басшы құрамындағы адамдарға ақшалай төлем тоқтатылады. Оларға ақшалай төлем тек тергеу немесе сот органдарының рұқсатымен ғана төленедi.
60. Тергеу немесе сот органдары тұтқындаған қатардағы және басшы құрамындағы адамдарға ақшалай төлем жасау тұтқынға алынған күнiнен бастап тоқтатылады. Тұтқындалған күнiне дейiн алынбаған ақшалай төлем тергеу немесе сот органдарының рұқсатымен ғана төленуi мүмкiн.
61. Заңды күшiне енген сот үкiмiмен қылмыс жасағанына кiнәлi деп танылған қатардағы және басшы құрамындағы адамдарға сот қолданған жазаның түрiне қарамастан, соның iшiнде шартты түрде сотталғаны туралы үкiм шығарылған жағдайда да тұтқында болған уақыты үшiн ақшалай төлем жасалмайды.
62. Ақтау үкiмi шығарылған, қылмыс оқиғасының болмағаны үшiн, iс әрекетiнде қылмыс құрамының да жоқтығы үшiн немесе қылмыс жасауға қатысқаны дәлелденбегенi үшiн қылмыс iсi тоқтатылған жағдайда-қатардағы және басшы құрамындағы адамдарға қызметте ерiксiз болмағаны уақыты үшiн Қазақстан Республикасының актiлерiнде белгiленген зиянды өтеу тәртiбiне сәйкес ақшалай төлем өтелiнедi.

57. Лицам рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, освобожденным от занимаемых должностей и находящимся в распоряжении (резерве), не использовавшим очередной отпуск, в случаях задержки решения вопроса об их дальнейшем использовании на службе, как правило, должен предоставляться неиспользованный очередной отпуск. За время очередного отпуска денежное содержание им выплачивается в размере, получаемом по основной должности ко дню зачисления в распоряжение (независимо от срока пребывания в распоряжении).
Сноска. Пункт 57 с дополнениями - постановлением Правительства РК от 28 декабря 2001 года N 1755 P011755_ .
Выплата денежного содержания
отстраненным от исполнения служебных
обязанностей (должности) и за время
нахождения под арестом, а также восстановленными на службе
58. Лицам рядового и начальствующего состава, отстраненным от исполнения служебных обязанностей (должности) в связи с совершением дисциплинарного проступка, денежное содержание со следующего дня после освобождения от исполнения служебных обязанностей (должности) выплачивается в порядке, предусмотренном в пункте 53 настоящего Положения.
59. Лицам рядового и начальствующего состава, отстраненным от исполнения служебных обязанностей в связи с привлечением их к уголовной ответственности за растрату, хищение или другие преступления, в результате которых причинен материальный ущерб государству, выплата денежного содержания приостанавливается. Причитающееся им денежное содержание может быть выплачено только по постановлению следственных или определению судебных органов.
60. Лицам рядового и начальствующего состава, арестованным следственными или судебными органами, выплата денежного содержания прекращается со дня ареста. Недополученное до дня ареста денежное содержание может быть выплачено только по постановлению следственных или определению судебных органов.
61. Лицам рядового и начальствующего состава, признанным приговором суда, вступившим в законную силу, виновными в совершении преступления, денежное содержание за время нахождения под арестом не выплачивается, независимо от вида примененного судом наказания, в том числе в случае вынесения приговора об условном осуждении.
62. В случае вынесения оправдательного приговора, прекращения уголовного дела за отсутствием события преступления, за отсутствием в деянии состава преступления или за недоказанностью участия в совершении преступления - лицам рядового и начальствующего состава за время вынужденного отсутствия на службе возмещается денежное содержание согласно порядку возмещения ущерба, определяемому законодательными актами Республики Казахстан.

63. Гаупвахтада ұстап, тәртiп бұзу ретiнде тұтқындалған қатардағы және басшы құрамындағы адамдарға тұтқында болған уақыттары үшiн лауазымдық еңбекақылары, сондай-ақ арнаулы әскери атақтары бойынша еңбекақылары және еңбек сiңiрген жылдары үшiн үстемелерi төленедi.
Ақшалай төлемдердiң басқа түрлерiнен аталған адамдарға коэффициенттер (аудандық, экологиялық зiлзала аймағында тұрғаны, шөлдi, сусыз және биiк таулы жерлерде жұмыс iстегенi үшiн) төлем сақталады.
64. Iшкi iстер, қылмыстық-атқару жүйесi органдарынан босатылған, ал содан кейiн жұмыстан шығарылуы негiзсiз деп табылуына байланысты қызметiне қайта алынған қатардағы және басшы құрамындағы адамдарға босатылған лауазымы бойынша, бiрақ үш айдан аспайтын ерiксiз жұмыстан қол үзген уақыты үшiн ақшалай төлем жасалады.
Бұл адамдарға кетерде төленген бiржолғы жәрдемақы ерiксiз жұмыстан қол үзгенi үшiн есептелетiн соманың есебiне, ал бұл сомадан асатын бөлiгi содан кейiн шығарылғанда төлеуге жататын жәрдемақы сомасына есептелiнедi.
Демалыс уақыты үшiн ақшалай төлем жасау
65. Кезектi және қысқа мерзiмдi демалыс уақыты үшiн қатардағы және басшы құрамындағы адамдарға ақшалай төлем демалысқа кеткенге дейiнгi негiзгi (уақытша атқаратыны емес) штаттық лауазымы бойынша алатын мөлшерде төленедi, бұған егер демалысқа кеткенге дейiн олар алмаған болса, ай сайынғы еңбекақы өсiмi, үстемелерi мен коэффициенттерi қосылады.
Рұқсат етiлген жағдайда қоса қызмет атқаратын қатардағы және басшы құрамындағы адамдарға демалыс кезiнде негiзгi лауазымы бойынша ғана төлем жасалады.
Егер демалыста жүрген кезiнде қатардағы және басшы құрамы адамдарының атқаратын лауазымы бойынша еңбекақысы өзгерiп, үстемелердi, соның iшiнде еңбек сiңiрген жылдары үшiн үстемелердi өсiру құқығы пайда болса немесе оған басшы құрамының кезектi арнаулы әскери атағы берiлсе, демалыстан қайтып оралысымен оған тиiсiнше қайта есептеу жүргiзiледi. Егер демалыста жүрген кезiнде қатардағы және басшы құрамындағы адамдардың лауазымдық еңбекақысы оны басқа лауазымға тағайындауға байланысты өзгерсе, қайта есептеу жүргiзiлмейдi.
Қатардағы және басшы құрамы адамдары қатарындағы әйелдерге екiқабаттылығы мен босануы бойынша демалыс уақытына ақшалай төлемi осы тармақта көзделiнген тәртiппен төленедi.
66. Қатардағы және басшы құрамындағы адамдар қатарындағы оқу орындарының тыңдаушылары мен курсанттарына каникулдық демалыстарында оқу уақытында алатын ақшалай төлемi төленедi.
Оқу орнын бiтiргеннен кейiн берiлетiн демалыс уақыты үшiн ақшалай төлемi осы Ереженiң 30-тармағына сәйкес төленедi.

63. Лицам рядового и начальствующего состава, арестованным в дисциплинарном порядке с содержанием на гауптвахте, за время нахождения под арестом выплачиваются должностные оклады, а также оклады по специальным воинским званиям и надбавки за выслугу лет.
Из других видов денежного содержания указанным лицам сохраняется выплата коэффициентов (районных, за проживание в зонах экологического бедствия, работу в пустынной, безводной и высокогорной местности).
64. Лицам рядового и начальствующего состава, уволенным из органов внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, а затем восстановленным на службе в связи с признанием увольнения необоснованным, выплачивается денежное содержание по должности, с которой они были уволены, за время вынужденного прогула со дня увольнения, но не более чем за три месяца.
Выплаченное этим лицам выходное и единовременное пособие подлежит зачету в счет суммы, причитающейся за вынужденный прогул, а в части, превышающей эту сумму - зачету в сумму пособия, подлежащего выплате при последующем увольнении.
Сноска. Пункт 64 с дополнениями - постановлением Правительства РК от 28 декабря 2001 года N 1755 P011755_ .
Выплата денежного содержания за время отпуска
65. Лицам рядового и начальствующего состава за время очередных и краткосрочных отпусков денежное содержание выплачивается в размере, получаемом по основной (а не временно исполняемой) штатной должности ко дню убытия в отпуск, включая ежемесячные повышения оклада, надбавки и коэффициенты, если ко дню убытия они их получали.
Лицам рядового и начальствующего состава, работающим в разрешенных случаях по совместительству, оплата за время отпуска производится только по основной должности.
Если в период нахождения в отпуске у лица рядового и начальствующего состава изменен оклад по занимаемой должности, возникло право на увеличение надбавок, в том числе за выслугу лет или ему присвоено очередное специальное воинское звание начальствующего состава, по возвращении из отпуска ему производится соответствующий перерасчет. Перерасчет не производится, если в период нахождения в отпуске должностной оклад лица рядового и начальствующего состава изменился в связи с назначением его на другую должность.
Женщинам - лицам рядового и начальствующего состава за время отпусков по беременности и родам денежное содержание выплачивается в порядке, предусмотренном настоящим пунктом.
66. За время нахождения лиц рядового и начальствующего состава - слушателей и курсантов учебных заведений в каникулярных отпусках им выплачивается денежное содержание, получаемое во время учебы.
За время отпуска, предоставляемого после окончания учебного заведения, выплата денежного содержания производится в соответствии с пунктом 30 настоящего Положения.

70. Бiлiм министрлiгiнiң және басқа да министрлiктер мен ведомстволардың жоғары оқу орындары мен ғылыми-зерттеу мекемелерiнде сырттай аспирантурада оқитын басшы құрамының адамдарына берiлген қосымша демалыс уақыты үшiн ақшалай төлем сондай-ақ осы Ереженiң 67-тармағында көзделiнген тәртiп пен мөлшерде төленедi.
Осы тармақта аталған жоғары оқу орны немесе ғылыми-зерттеу мекемелерi орналасқан жерге барып-қайту уақытына қосымша демалыс ақшалай төлем сақталмастан берiледi. Басшы құрамындағы бұл адамдардың сабақтарға арналған аптадағы бiр бос күнi үшiн негiзгi штаттық лауазым бойынша ақшалай төлемнiң күндiк мөлшерiнiң 50 процентi төленедi.
71. Iшкiiсминi, Әдiлет министрлiгiнiң Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң жоғары оқу орындары мен ғылыми-зерттеу мекемелерiне немесе белгiленген тәртiппен рұқсат етiлген жағдайда басқа министрлiктер мен ведомстволардың жоғары оқу орындары мен ғылыми-зерттеу мекемелерiне бекiтiлген ғылым кандидаттары мен докторлары ғылыми-дәрежелерiн алуға талпынушы басшы құрам адамдарына берiлген шығармашылық демалыстар уақыты үшiн ақшалай төлемi демалысқа кеткен күнiнен бастап негiзгi штаттық лауазымы бойынша алатын толық мөлшерiнде төленедi.
72. Бiлiм министрлiгiнiң, басқа да министрлiктер мен ведомстволардың кешкi және сырттай жоғары және орта арнаулы оқу орындарына қабылдау емтихандарын тапсыруға арналған, сондай-ақ аталған оқу орындарында жөн сiлтеушi сессияларынан өтуге арналып берiлген қосымша демалыстар уақыты үшiн қатардағы және басшы құрамындағы адамдарға төлем жасалмайды.
Осы тармақта аталған жоғары оқу орындары тұрған жерге барып қайту жолына берiлген уақыт үшiн де ақшалай төлем жасалмайды.
73. Бiлiм министрлiгi және басқа министрлiктер мен ведомстволары оқу орындарында кешкi және сырттай оқу түрлерi бойынша оқитын қатардағы және басшы құрамы адамдарына (Жұмысын оқу орындарында оқумен ұштастыратын жұмысшылар мен қызметшiлерге жеңiлдiктер туралы Ережеге сәйкес (1991 жыл, IIМ N 250 бұйрығы) берiлген қосымша демалыстар уақыты үшiн ақшалай төлемi демалысқа кеткен күнiнен бастап негiзгi штаттық лауазымы бойынша төленедi.
74. Оқудың кешкi және сырттай түрлерi бойынша осы Ереженiң 73-тармағында аталған оқу орындарында оқып жүрген қатардағы және басшы құрамы адамдарына:
а) таңдап алған мамандығы бойынша жұмыспен тiкелей өндiрiсте танысу және диплом жобасына материалдар дайындау үшiн;
ә) қызмет орнынан оқу орны тұрған жерге дейiн барып-қайту үшiн;
б) осы Ереженiң 70-тармағында көрсетiлген күннен басқа қызметтен босату мен сабақтарға дайындық үшiн берiлетiн қосымша демалыстарға ақшалай төлем жасалмайды.

70. За время дополнительных отпусков, предоставленных лицам начальствующего состава, обучающимся в заочной аспирантуре вузов и НИУ Министерства народного образования и других министерств и ведомств, денежное содержание выплачивается также в порядке и размерах, предусмотренных пунктом 67 настоящего Положения.
На время пути к месту нахождения вуза и НИУ, упомянутых в настоящем пункте, и обратно дополнительный отпуск предоставляется без сохранения денежного содержания. За один свободный день в неделю для занятий этим лицам начальствующего состава выплачивается 50 процентов дневного размера денежного содержания по основной штатной должности.
71. За время творческих отпусков, предоставленных лицам начальствующего состава - соискателям ученых степеней кандидата и доктора наук, прикрепленным к высшим учебным заведениям и научно-исследовательским учреждениям МВД, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции или в разрешенных в установленном порядке случаях к вузам и НИУ других министерств и ведомств, денежное содержание выплачивается в полном размере, получаемом по основной штатной должности ко дню убытия в отпуск.
Сноска. Пункт 71 с дополнениями - постановлением Правительства РК от 28 декабря 2001 года N 1755 P011755_ .
72. Лицам рядового и начальствующего состава за время дополнительных отпусков, предоставленных для сдачи вступительных экзаменов в вечерние и заочные высшие и средние специальные учебные заведения Министерства народного образования, других министерств и ведомств, а также для прохождения установочных сессий в указанных учебных заведениях, денежное содержание не выплачивается.
За время, предоставленное на проезд к месту нахождения упомянутых в настоящем пункте учебных заведений и обратно, денежное содержание также не выплачивается.
73. Лицам рядового и начальствующего состава, обучающимся по вечерней и заочной формам обучения в учебных заведениях Министерства народного образования и других министерств и ведомств, за время дополнительных отпусков, предоставляемых им в соответствии с "Положением о льготах рабочих и служащих, совмещающих работу с обучением в учебных заведениях" (1991 год, приказ МВД N 250), денежное содержание выплачивается по основной штатной должности ко дню убытия в отпуск.
74. Лицам рядового и начальствующего состава, обучающимся в указанных в пункте 73 настоящего Положения учебных заведениях по вечерней и заочной форме обучения, не выплачивается денежное содержание за время дополнительных отпусков, предоставляемых:
а) для ознакомления непосредственно на производстве с работой по избранной специальности и подготовки материалов к дипломному проекту;
б) для проезда от места службы до места нахождения учебного заведения и обратно;
в) для подготовки к занятиям с освобождением от службы, кроме дня, указанного в пункте 70 настоящего Положения.

79. Жасы, науқастылығы, денсаулығының шектелген жағдайы немесе штаттарды қысқарту бойынша iшкi iстер, қылмыстық-атқару жүйесi органдарынан босатылған қатардағы және басшы құрамындағы адамдарға босатылған жылы олардың тiлегi бойынша сол жылы нақтылы жұмыс iстеген уақыты үшiн пайдаланылмаған кезектi демалысы берiледi немесе босатылатын жылындағы пайдаланылмаған кезектi демалысы үшiн сол жылы қызмет атқарған уақытына пара-пар, бiрақ 45 тәулiктен аспайтын ақшалай өтемi төленедi.
Бұл ретте қызметiнен әрбiр толық айына ақшалай өтемге жататын 2,5 күн демалыс берiледi, қызметтiң 15 және одан да көп күндерi толық айға жинақталады, ал 15 күннен кемi есептелiнбейдi.
80. Пайдаланылмаған демалыс үшiн ақшалай өтемдi төлегенде:
еңбек сiңiрген жылдары үшiн проценттiк үстемесi;
аудандық, экологиялық зiлзала аймақтарында тұрғаны, биiк таулы, шөлдi және сусыз жерлердегi жұмысы үшiн коэффициенттерi;
азық-түлiк сыбағасының орнына ақшалай өтемi;
басқа да үстемелерi есепке алынбайды.
Қатардағы немесе басшы құрамының адамдары
өлген жағдайда ақшалай төлем жасау
81. Егер ақшалай төлем қатардағы және басшы құрамы адамының өзiне, сондай-ақ өлген күнiне құқығы пайда болған басқа да төлемдер және пайдаланылмаған кезектi демалысы үшiн ақшалай өтем төленбесе, қатардағы немесе басшы құрамының адамдары өлген жағдайда өлiм келген сол ай үшiн ақшалай төлем заңдарда белгiленген тәртiппен мұрагерлерiне толық берiледi.
82. Егер қатардағы немесе басшы құрамы адамының өлген күнiнен үш жыл өткенге дейiн оны алуға өтiнiш жасалса, ақшалай төлем мұрагерлерiне төленедi.
Еңбек сiңiрген жылдары үшiн проценттiк үстеме
83. Қатардағы және басшы құрамы адамдарының лауазымдық еңбекақыларына (соның iшiнде сақталынған және көтерiңкi) және дербес берiлген арнаулы әскери атақтары бойынша еңбекақыларына еңбек сiңiрген жылдары үшiн проценттiк үстеме Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi белгiлеген мөлшерде төленедi.
84. Iшкi iстер қылмыстық-атқару жүйесi органдарының қатардағы және басшы құрамына еңбек сiңiрген жылдары үшiн проценттiк үстеменi айқындауға арналған стажды есептеу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрi, Әдiлет министрi белгiлейдi.
Ескерту. 84-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.12.28. N 1755
қаулысымен. P011755_
85. Қоса атқарылатын лауазымдар бойынша еңбекақыларға еңбек сiңiрген жылдары үшiн проценттiк үстеме есептелiнбейдi.
Аудандық коэффициенттер, экологиялық зiлзала
аймақтарында тұрғаны үшiн, биiк таулы, шөлдi және
сусыз жерлерде жұмысы үшiн коэффициенттер

79. Лицам рядового и начальствующего состава, уволенным из органов внутренних дел, уголовно-исполнительной системы по возрасту, болезни, ограниченному состоянию здоровья или сокращению штатов, в году увольнения по их желанию предоставляется неиспользованный очередной отпуск за фактически отработанное ими время в этом году, или за неиспользованный в году увольнения очередной отпуск выплачивается денежная компенсация пропорционально прослуженному в этом году времени, но не более чем за 45 суток.
При этом за каждый полный месяц службы предоставляются 2,5
дня отпуска, подлежащего денежной компенсации, 15 и более дней
службы округляются до полного месяца, а менее 15 дней не учитываются.
Сноска. Пункт 79 с дополнениями - постановлением Правительства РК от
28 декабря 2001 года N 1755
P011755_
.
80. При выплате денежной компенсации за неиспользованный отпуск
в расчет не принимаются:
процентная надбавка за выслугу лет;
районные, за проживание в зонах экологического бедствия, работу
в высокогорных, пустынных и безводных местностях;
денежная компенсация взамен продовольственного пайка;
другие надбавки.
Выплата денежного
содержания в случае смерти лица
рядового или начальствующего состава
81. В случае смерти лица рядового или начальствующего состава наследникам выплачивается в установленном законодательством порядке денежное содержание полностью за тот месяц, в котором наступила смерть, если выплата его не была произведена самому лицу рядового и начальствующего состава, а также другие выплаты, право на которые у него возникло ко дню смерти, и денежная компенсация за неиспользованный очередной отпуск.
82. Денежное содержание наследникам выплачивается, если обращение за его получением последовало до истечения трех лет со дня смерти лица рядового или начальствующего состава.
Процентная надбавка за выслугу лет
83. Лицам рядового и начальствующего состава процентная надбавка за выслугу лет к должностным окладам (в т.ч. сохраненным и повышенным) и окладам по персонально присвоенным специальным воинским званиям выплачивается в размерах, определяемых Кабинетом Министров Республики Казахстан.
84. Порядок исчисления стажа для установления процентной надбавки за выслугу лет рядовому и начальствующему составу органов внутренних дел, уголовно-исполнительной системы определяется Министром внутренних дел, Министром юстиции Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 84 с дополнениями - постановлением Правительства РК от 28 декабря 2001 года N 1755 P011755_ .
85. К окладам по совмещаемым должностям процентная надбавка за выслугу лет не начисляется.
Районные коэффициенты, коэффициенты за
проживание в зонах экологического бедствия, за работу
в высокогорных, пустынных и безводных местностях

121. Алименттер ай сайын ұсталынады, бұл туралы төлеушiнiң жеке кәртiшкесiне жазылады.
Егер орындау парағы бойынша жауапкер берешек болса, онда оны ұстап қалу кезектi ұстаумен бiрге жүргiзiледi. Бұл ретте ай сайынғы ұсталымдардың жалпы сомасы жауапкерге ақшалай төлемнiң 50 процентiнен аспауы тиiс.
122. Алимент алушыға ұсталған ақшаларды салып жiберудi (берудi) алимент төлеушiнiң өзi сол ай үшiн ақшалай төлемiн алғаны немесе алмағанына қарамастан, сол айға ақшалай төлем жасалған күннен бастап үш күннiң iшiнде қаржы аппараты (бухгалтериясы) жүзеге асырады.
Алимент алушыға ақша салудағы пошта шығындары алушының есебiнен төленедi.
Пошталық ақша аудару бланкiсiнiң сырт жағына алименттер қай айға жiберiлгенi және ақша аудару үшiн пошталық төлемнiң сомасы көрсетiледi.
123. Алимент төлейтiн қатардағы немесе басшы құрамының адамы жаңа қызмет орнына ауысқан кезде, қаржы аппараты (бухгалтерия):
соңғы қай айға және қай мөлшерде алименттiң ұсталғаны және алушыға олардың қашан жiберiлгенiн жолдама хатта көрсете отырып, төлеушiнiң жаңа қызмет орнына үш күн мерзiм iшiнде орындау парағын жiбередi;
алимент төлеушi кеткен орган немесе мекеменiң шартты атауы мен мекен-жайы көрсетiле отырып шешiмдi орындау орны бойынша сот орындаушысына және алимент алушыға қатардағы және басшы құрамындағы адамның ауыстырылғаны туралы үш күн мерзiм iшiнде хабарлайды;
орындау парағының нөмiрi мен берiлген күнi, орындау парағын кiм бергенi, сондай-ақ алушының аты-жөнi мен мекенжайы көрсетiле отырып орындау парағы бойынша ұсталымдар туралы жазу ауыстырылатын адамға берiлетiн ақша аттестатына түсiрiледi.
Қатардағы немесе басшы құрамындағы адам жаңа қызмет орнына келген күннен бастап бiр ай бойы орындау парағын алмаған жағдайда қаржы аппаратының (бухгалтерияның) жетекшiсi алимент төлеушiнiң бұрынғы қызмет орнынан орындау парағын сұратады, орындау қағазы келгенге дейiн ақша аттестатындағы жазулар негiзiнде алименттер ұстала бередi және алушыға жiберiледi.
Өтiнiштерi бойынша алименттер ұсталынатын қатардағы немесе басшы құрамындағы адамдар жаңа қызмет орнына ауыстырылғанда алименттер олардың қайтадан жазған өтiнiштерi негiзiнде ұсталынады. Алиментi төлемеген уақытындағы берешегi мұндай жағдайда борышқордан оның өтiнiшi бойынша ұсталады немесе сот тәртiбiмен өндiрiлiп алынады.
124. Iшкi iстер, қылмыстық-атқару жүйесi органы таратылған жағдайда жаңа қызмет орны белгiсiз алимент төлеушiлердiң тиiсiнше жiберiлмеген парақтары таратылған органның құқығын иеленушiге хаттау бойынша берiледi. Таратылған органның орындау парақтарын алған құқық иеленушiнiң қаржы аппаратының (бухгалтериясының) жетекшiсi алимент төлеушiнiң жаңа қызмет орнына орындау парақтарын жiберу шараларын қолданады.

121. Удержание алиментов производится ежемесячно, о чем делается запись в личной карточке плательщика.
Если по исполнительному листу за ответчиком числится задолженность, то ее удержание производится одновременно с очередным удержанием. При этом общая сумма ежемесячных удержаний не должна превышать 50 процентов денежного содержания ответчика.
122. Пересылка (выдача) удержанных денег получателю алиментов должна производиться финансовым аппаратом (бухгалтерией) в течение трех дней со дня выплаты денежного содержания за данный месяц, независимо от того, получил или не получил денежное содержание за данный месяц сам плательщик алиментов.
Оплата почтовых расходов по пересылке денег получателю алиментов производится за счет получателя.
На оборотной стороне бланка почтового перевода указывается, за какой месяц пересылаются алименты и сумма почтового сбора за пересылку денег.
123. При переводе к новому месту службы лица рядового или начальствующего состава, являющегося плательщиком алиментов, финансовый аппарат (бухгалтерия):
в трехдневный срок пересылает исполнительный лист по новому месту службы плательщика с указанием в сопроводительном письме за какой последний месяц и в какой сумме удержаны алименты и дата пересылки их получателю;
в трехдневный срок сообщает судебному исполнителю по месту исполнения решения и получателю алиментов о переводе лица рядового или начальствующего состава с указанием органа или условного наименования учреждения и адреса, куда выбыл плательщик алиментов;
в денежный аттестат, выдаваемый перемещаемому лицу, вносит запись о производившихся удержаниях по исполнительному листу с указанием номера и даты выдачи исполнительного листа, кем исполнительный лист выдан, а также фамилии, имени, отчества и адреса получателя.
В случае неполучения исполнительного листа в течение месяца со дня прибытия к новому месту службы лица рядового или начальствующего состава руководитель финансового аппарата (бухгалтерии) запрашивает исполнительный лист с прежнего места службы плательщика алиментов, до получения исполнительного листа алименты удерживаются на основании записей в денежном аттестате и высылаются получателю.
При переводе к новому месту службы лица рядового или начальствующего состава, с которого алименты удерживаются по заявлению, удержание алиментов производится на основании вновь поданного им заявления. Задолженность за время неуплаты алиментов в этих случаях может быть удержана с должника по его заявлению либо взыскана в судебном порядке.
124. При упразднении органа внутренних дел, уголовно-исполнительной системы не высланные по назначению исполнительные листы на плательщиков алиментов, новое место службы которых неизвестно, передаются при описи правопреемнику упраздненного органа. Руководитель финансового аппарата (бухгалтерии) правопреемника, получивший исполнительные листы упраздненного органа, принимает меры к высылке исполнительных листов по новому месту службы плательщика алиментов.
Сноска. Пункт 124 с дополнениями - постановлением Правительства РК от 28 декабря 2001 года N 1755 P011755_ .

135. Ақша аттестаттарының бланкiлерiн жер-жерде облыстық
iшкi iстер басқармаларының, көлiктегi iшкi iстер басқармасының,
Алматы қаласындағы iшкi iстер Бас басқармасының, Ленинск
қаласындағы iшкi iстер басқармасының, оқу орындарының қаржы
қызметi орындары әзiрлейдi.
Қосымша
N __________ АҚША АТТЕСТАТЫ
-------------------------------------------------------------
(аттестат берген органның атауы)
-------------------------------------------------------------
(арнайы атағы, лауазымы)
-------------------------------------------------------------
(аты-жөнi және жеке нөмiрi)
мыналарға ие болғанын куәлендiредi:
1. Айына _______________ теңге лауазымдық еңбекақысы
2. Айына _______________ теңге азық-түлiк сыбағасы орнына
үстеме
3. Айына _______________ теңге арнайы атаққа берiлетiн
еңбекақы
4. ___________ % мөлшерiнде қызмет өткерген жылдарына
төленетiн проценттiк үстеме
199___ жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қызмет өткерген
жылдарына 199___ жылғы N _____ бұйрығымен ______ жыл
_______ ай ____________ күн белгiленген
5. Айына ______________________ теңге кластылығы үшiн
6. Айына ______________________ теңге кәсiби шеберлiгi үшiн
7. __________________________________________________________
Ақшалай төлемнiң төмендегi түрлерiне қанағаттанамын
1. Лауазымдық еңбекақы ___________________ бойынша 199___ жыл
2. Арнайы атаққа берiлетiн еңбекақы _________________________
бойынша 199___ жыл
3. Қызмет өткерген жылдарына төленетiн проценттiк үстеме
________________________ бойынша 199____ жыл
4. Азық-түлiк сыбағасы орнына үстемеақы ______________________
бойынша 199____ жыл
5. Кластылығы үшiн ______________________ бойынша 199____ жыл
6. Кәсiби шеберлiгi үшiн ________________ бойынша 199____ жыл
7. __________________________________________________________
8. ________________________________________ ай
9. Барлық есептеп шығарылғаны ____________ бойынша __________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
10. __________ қаласынан ___________ қаласына дейiнгi баратын
жолға тәулiктiк ақша _____________ тәулiкке тәулiгiне _______
барлығы _____________________________________________________
11. Көтерме жәрдемақы есебiнде аванс ________ теңге сомасында
_____________________________________________________________
12. Жұмыстан босатылған кезде _______________________________
сомасы мөлшерiнде бiржолғы жәрдемақы төленген
13. 199___ жылғы демалысын _________ барлау арқылы пайдаланды
14. __________________ станциясына дейiн жол жүруге _________
адамға
N     тасымал құжаты берiлдi. Жүк тасымалдау бөлiмшесi арқылы
үй жүгiн тасымалдауға ______________ килограмға құжаты берiлдi
шапшаң/ақырын жылдамдықпен __________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________

135. Бланки денежных аттестатов изготовляются на местах
финансовыми службами УВД областей, УВД на транспорте, ГУВД
г. Алматы, УВД г. Ленинска, учебных заведений.
Приложение
ДЕНЕЖНЫЙ АТТЕСТАТ N _______
_________________________удостоверяет, что_________________________
(наименование органа,                     (специальное звание,
выдающего аттестат)                             должность)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество и личный номер)
имел:
1. Должностной оклад___________________________тенге в месяц
2. Надбавка взамен продовольственного пайка_________________________
тенге в месяц
3. Оклад по специальному званию__________тенге в месяц
4. Процентную надбавку за выслугу лет в размере____________%
Выслуга лет по состоянию на 1 января 199____г. приказом _________
_________________N________от________________199____г. определена лет
__________месяцев_________дней.
5. Классность____________________________ тенге в месяц
6. Профессиональное мастерство___________ тенге в месяц
7.__________________________________________________________________
Удовлетворен следующими видами денежного довольствия
1. Должностным окладом по________________________199____г.
2. Оклад по специальному званию по_______________199____г.
3. Процентная надбавка за выслугу лет по ________199____г.
4. Надбавка взамен продовольственного пайка по_____199__г.
5. Классность по_________________________________199____г.
6. Профессиональное мастерство по________________199____г.
7. _________________________________________________________________
8. __________________________________________________________ мес.
9. Всего начислено_____________________по___________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
10. Суточными деньгами на путь следования от гор.___________________
до гор. ______________на_________сутки по_______________в сутки
всего_______________________________________________________________
11. Авансом в счет подъемного пособия в сумме ______________тенге.
12. Выплачено единовременное пособие при увольнении в сумме
____________________________________________________________________
13. Отпуск использован за 199_____г. с выездом____________________.
14. На проезд до ст._______________выдано перевозочное требование
N _______на _______ человека. На перевозку домашних вещей багажом
выдано требование на_______________________кг.
большой
------- скоростью на________________________________________________
малой
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

15. ________________________ теңге сомасы мөлшерiнде берешегi
(берешектiң түрi көрсетiлсiн)
бар. 19_____ жылы ___________________________________________
өндiрiлiп алынып, мына мекен-жайға жiберiлуi тиiс ___________
_____________________________________________________________
(кредиттi қалпына келтiруге ме немесе мемлекет пайдасына
_____________________________________________________________
берiле ме, қайда аударылатыны немесе тапсырылатыны
_____________________________________________________________
көрсетiлсiн)
16. _________________________________________________________
мыналардың резервiнде - қарамағында тұр (штаттан тыс)
19_____ жылдан бастап _______________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
17. _________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
-------------
17-бағанда аттестаттың тиiстi бағандарында аталмаған ұсталымдар көрсетiледi (алимент бойынша ұстап қалу, отбасына және т.б.)

15. Имеет задолженность_____________________________________________
(указать вид задолженности)
_________________в сумме тенге_______________которая должна быть
взыскана по________________________199____г. и выслана в адрес
____________________________________________________________________
(указать куда перечислить или сдать на восстановление
____________________________________________________________________
кредита или в доход государства)
16. Находится в резерве-распоряжении (вне штата) с__________________
________________________199____г.___________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
17. ________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Аттестат выдан в связи ________________________________________
(перевод по службе, увольнение на пенсию
____________________________________________________________________
или увольнение вовсе)
"___"__________________199____г.
Подписи
Данные, указанные в аттестате, считаю правильными.
Подпись
Сноска. В графе 17 указываются удержания, не поименованные в соответствующих графах аттестата (удержания по алиментам, на семью и др.).