Қазақстан Республикасының Экология және табиғат пайдалану жөнiндегi мемлекеттiк кеңесi туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң ҚАУЛЫСЫ 4 шiлде 1995 ж. N 912. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Мемлекеттiк экология саясатын тиiмдi жүзеге асыруды қамтамасыз ету және айналадағы ортаны қорғау жөнiндегi шараларды орындау, республикадағы табиғат ресурстарын ұтымды пайдалану мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Экология және табиғат пайдалану жөнiндегi мемлекеттiк кеңесiнiң құрамы;
Қазақстан Республикасының Экология және табиғат пайдалану жөнiндегi мемлекеттiк кеңесi туралы Ереже бекiтiлсiн (қоры берiлiп отыр).
2. "Қазақстан Республикасының Экология жөнiндегi мемлекеттiк кеңесi туралы" Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 21 қазандағы N 1042 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 42, 501-бап) күшiн жойған деп танылсын.
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 4 шiлдедегi
N 912 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының Экология және табиғат
пайдалану жөнiндегi мемлекеттiк кеңесiнiң
ҚҰРАМЫ
Қажыгелдин Ә.М.  - Қазақстан Республикасының Премьер-министрi,
төраға
Есiмов А.С.      - Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң
орынбасары (төрағаның орынбасары)
Медведев С.А.    - Қазақстан Республикасы Экология және
биоресурстар министрi (төрағаның орынбасары)
Бәйiшев Қ.С.     - Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi
Аппаратының Агроөнеркәсiп кешенi, табиғат
пайдалану және айналадағы ортаны қорғау
бөлiмiнiң сектор меңгерушiсi (жауапты хатшы)
Кеңес мүшелерi
Әкiмбеков Н.Қ.   - Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң
орынбасары
Әлиғожанов С.Қ.  - Қазақстан Республикасының Көлiк және
коммуникациялар министрi
Байтулин И.О.    - Ботаника және фито шетел өнiмдерi
институтының құрметтi директоры,
өсiмдiктердiң экологиялық морфологиясының
лаборатория меңгерушiсi
Бақтыбаев I.Ж.   - Қазақстан Республикасы Бас прокурорының
орынбасары (келiсiмi бойынша)
Баядiлов Е.М.    - Қазақстан Республикасының Атом энергиясы
жөнiндегi агенттiгiнiң бас директоры
Бижанов Н.Қ.     - Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар
жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясы төрағасының
орынбасары
Божко В.К.       - Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк
комитетi Бас басқармасының бастығы (келiсiмi
бойынша)
Даукеев С.Ж.     - Қазақстан Республикасының Геология және жер
қойнауын қорғау министрi
Дерновой А.Г.    - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау
министрiнiң орынбасары
Дұлқайыров М.Т.  - Алматы қаласының әкiмiнiң орынбасары
Ерғожин Е.Е.     - Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым
академиясының вице-президенті
Есыров О.В.      - Қазақстан Республикасы Бiлiм министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қалыбаев А.А.    - Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi
жанындағы Ұлттық аэрокосмос агенттiгiнiң бас
директоры
Қыпшақпаев Н.Қ.  - Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi
жанындағы Су ресурстары жөнiндегi комитет
төрағасы
Косарев В.А.     - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
министрiнiң орынбасары
Красносельский Н.Ф.-Қазақстан Республикасы Экономика министрiнiң
орынбасары
Құнанбаев С.Қ.   - Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi
Аппаратының Агроөнеркәсiп кешенi, табиғат
пайдалану және айналадағы ортаны қорғау
бөлiмiнiң меңгерушiсi
Менжулин Б.И.    - Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң
орынбасары
Озолинг Э.И.     - Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын
үй және аумақтарда құрылыс салу министрiнiң
орынбасары
Темiрбеков С.Ж.  - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң
орынбасары
Үмбетов С.Ә.     - Алматы облысы әкiмiнiң орынбасары
Шәменов А.М.     - Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi
жанындағы Гидрометеорология жөнiндегi бас
басқарманың бастығы
Шегебаев О.Ш.    - Қазақ ауыл шаруашылығы ғылым академиясының
вице-президентi
Школьник В.С.    - Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа
технологиялар министрi
Штойк Г.Г.       - Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және
сауда министрi
Юрьев А.Ф.       - Қазақстан Республикасы Энергетика және көмiр
өнеркәсiбi министрiнiң орынбасары
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 4 шiлдедегi
N 912 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының Экология және табиғат
пайдалану жөнiндегi мемлекеттiк кеңесi туралы
ЕРЕЖЕ

О Государственном совете Республики Казахстан по экологии и природопользованию
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 июля 1995 г. N 912. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В целях обеспечения эффективной реализации государственной экологической политики и выполнения ее мероприятий по охране окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов в республике Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
состав Государственного совета по экологии и природопользованию Республики Казахстан;
Положение о Государственном совете Республики Казахстан по экологии и природопользованию.
2. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 21 октября 1993 г. N 1042 "О Государственном совете Республики Казахстан по экологии" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 42, ст. 501).
Первый заместитель
Премьер-министра
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕН
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 4 июля 1995 г. N 912
СОСТАВ
Государственного совета по экологии и
природопользованию Республики Казахстан
Кажегельдин А.М. - Премьер-министр Республики Казахстан,
председатель
Есимов А.С.      - заместитель Премьер-министра Республики
Казахстан (заместитель председателя)
Медведев С.А.    - Министр экологии и биоресурсов
Республики Казахстан (заместитель
председателя)
Баишев К.С.      - заведующий сектором Отдела
агропромышленного комплекса,
природопользования и защиты окружающей
среды Аппарата Кабинета Министров
Республики Казахстан (ответственный
секретарь)
Члены совета:
Акимбеков Н.К.   - заместитель Министра внутренних дел
Республики Казахстан
Алигужинов С.К.  - Министр транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
Байтулин И.О.    - Почетный директор Института ботаники
и фитоинпродукции, заведующий
лабораторией экологической морфологии
растений
Бахтыбаев И.Ж.   - заместитель Генерального прокурора
Республики Казахстан (по согласованию)
Баядилов Е.М.    - Генеральный директор Агентства по
атомной энергии Республики Казахстан
Бижанов Н.К.     - заместитель Председателя Государственной
комиссии Республики Казахстан по
чрезвычайным ситуациям
Божко В.К.       - начальник Главного управления Комитета
национальной безопасности Республики
Казахстан (по согласованию)
Даукеев С.Ж.     - Министр геологии и охраны недр Республики
Казахстан
Дерновой А.Г.    - заместитель Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Дулкаиров М.Т.   - заместитель Главы Алматинской городской
администрации
Ергожин Е.Е.     - вице-президент Национальной академии наук
Республики Казахстан
Есырев О.В.      - первый заместитель Министра образования
Республики Казахстан
Калыбаев А.А.    - Генеральный директор Национального
аэрокосмического агентства при Кабинете
Министров Республики Казахстан
Кипшакбаев Н.К.  - Председатель Комитета по водным
ресурсам при Кабинете Министров
Республики Казахстан
Косарев В.А.     - заместитель Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
Красносельский Н.Ф.- заместитель Министра экономики
Республики Казахстан
Кунанбаев С.К.   - заведующий Отделом агропромышленного
комплекса, природопользования и защиты
окружающей среды Аппарата Кабинета
Министров Республики Казахстан
Менжулин Б.И.    - заместитель Министра финансов Республики
Казахстан
Озолинг Э.И.     - заместитель Министра строительства, жилья
и застройки территорий Республики
Казахстан
Темирбеков С.Ж.  - заместитель Министра обороны
Республики Казахстан
Умбетов С.А.     - заместитель Главы Алматинской областной
администрации
Шаменов А.М.     - начальник Главного управления по
гидрометеорологии при Кабинете
Министров Республики Казахстан
Шегебаев О.Ш. -    вице-президент Казахской академии
сельскохозяйственных наук
Школьник В.С.    - Министр науки и новых технологий Республики
Казахстан
Штойк Г.Г.       - Министр промышленности и торговли Республики
Казахстан
Юрьев А.Ф.       - заместитель Министра энергетики и угольной
промышленности Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 4 июля 1995 г. N 912
ПОЛОЖЕНИЕ
о Государственном совете
Республики Казахстан по
экологии и природопользованию

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Экология және табиғат пайдалану жөнiндегi мемлекеттiк кеңесi /бұдан әрi - Кеңес/ Қазақстан Республикасында экологиялық қауiпсiздiктi және ұтымды табиғат пайдалануды қамтамасыз ету мәселелерi бойынша бiрiңғай мемлекеттiк саясат жасау мен оны жүзеге асыру мақсатында құрылады.
2. Кеңес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы тұрақты жұмыс iстейтiн үйлестiрушi орган болып табылады. Кеңестi екi орынбасары, бiр төраға басқарады.
3. Кеңес өз қызметiн Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына және осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
2. Кеңестiң негiзгi мiндеттерi
4. Айналадағы ортаны қорғау және табиғат пайдалану жөнiндегi (табиғат ресурстарының қайта өсiп-өну және оны өндiрудi қоса отырып) бiрыңғай мемлекеттiк саясаты қалыптастырып, жүзеге асырады.
5. Нарық экономикасына көшу кезiнде республиканың экологиялық проблемалары шешудегi негiзгi басымдықтарды белгiлейдi.
6. Министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, ведомстволардың, кәсiпорындар мен ұйымдардың, сондай-ақ жергiлiктi жерлердегi өкiлеттi және атқарушы өкiмет органдарының айналадағы ортаны қорғау мен табиғат пайдалану мәселелерiн шешу бөлiгiндегi қызметiн үйлестiредi.
7. Айналадағы ортаны қорғау, табиғат қорғау қызметiн мемлекеттiк басқару әдiстерi, жер, су, ресурстарын, жануарлар мен өсiмдiктер дүниесiн, ауа және жер қойнауын пайдалану мәселелерi жөнiндегi шешiмдердi жүзеге асыруға бақылауды қамтамасыз етедi.
8. Жекелеген аймақтардың экологиялық жағдайын сауықтыру және олардың халқының қалыпты өмiр сүруi үшiн қажеттi шарттарды сақтау жөнiндегi практикалық шаралар туралы ұсыныстарды қарайды.
9. Айналадағы ортаны қорғау және табиғат ресурстарын ұтымды пайдалану бойынша басым бағыттарды, кешендi (мақсатты) бағдарламаларды және жобаларды қаржыландыру жөнiндегi ұсыныстарды қабылдайды.
10. Мемлекетаралық және халықаралық органдармен айналадағы ортаны қорғау мен табиғат пайдалану саласындағы ынтымақтастықты дамыту бойынша ұсыныстар жасайды және шешiмдер қабылдайды.
11. Қажет болған жағдайда белдi ғалымдарды, жоғары бiлiктi мамандар мен жұртшылықты тарта отырып айналадағы ортаны қорғау және табиғатты ұтымды пайдалану бөлiгiнде түскен ұсыныстарды практикалық жүзеге асыру бойынша оларды кейiннен нақты шаралар жасай отырып талдап, зерттеу үшiн жұмыс топтары мен комиссиялар құрады.
3. Кеңес өкiлеттiгi мен жұмыс регламентi
12. Кеңестiң өз құзырына кiретiн мәселелер жөнiндегi шешiмдерi ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан, әскери өнеркәсiп кешенiн қоса отырып, Қазақстан Республикасының министрлiктерiнiң, мемлекеттiк комитеттерiнiң, ведомстволарының, ұйымдары мен кәсiпорындарының орындауы үшiн мiндеттi болып табылады.

1. Общие положения
1. Государственный совет Республики Казахстан по экологии и природопользованию (в дальнейшем - Совет) создается в целях выработки и реализации единой государственной политики по вопросам обеспечения экологической безопасности и рационального природопользования в Республике Казахстан.
2. Совет является постоянно действующим координирующим органом при Кабинете Министров Республики Казахстан. Совет возглавляет председатель, имеющий двух заместителей.
3. Совет осуществляет свою деятельность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением.
2. Основные задачи Совета
4. Формирование и проведение в жизнь единой государственной политики по охране окружающей среды и природопользованию (включая регенерацию и воспроизводство природных ресурсов).
5. Установление основных приоритетов в разрешении экологических проблем республики при переходе к рыночной экономике.
6. Координация деятельности министерств, государственных комитетов, ведомств, предприятий и организаций, а также органов представительной и исполнительной власти на местах в части решения вопросов охраны окружающей среды и природопользования.
7. Обеспечение контроля за реализацией решений по вопросам охраны окружающей среды и методов государственного управления природоохранной деятельностью, пользования земельными и водными ресурсами, животным и растительным миром, воздухом и недрами.
8. Рассмотрение предложений о практических мерах по оздоровлению экологической обстановки отдельных регионов и сохранению необходимых условий для нормальной жизнедеятельности их населения.
9. Принятие рекомендаций по финансированию приоритетных направлений, комплексных (целевых) программ и проектов по вопросам охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов.
10. Выработка предложений и принятие решений по развитию сотрудничества в области охраны окружающей среды и природопользования с межгосударственными и международными органами.
11. Создание в необходимых случаях рабочих групп и комиссий с привлечением ведущих ученых, высококвалифицированных специалистов и общественности для аналитического изучения поступающих предложений в части охраны окружающей среды и рационального природопользования, последующей выработки конкретных мероприятий по их практической реализации.
3. Полномочия и регламент работы Совета
12. Решения Совета по вопросам, входящим в его компетенцию, являются обязательными для исполнения министерствами, государственными комитетами, ведомствами, организациями и предприятиями Республики Казахстан, включая военно-промышленный комплекс, независимо от ведомственной подчиненности и форм собственности.

13. Кеңес төрағасы Кеңес қызметiне жалпы басшылық жасайды Төрағаның орынбасарлары Кеңес жұмысын жоспарлайды және Кеңес қабылдаған шешiмдердiң сапасы мен тиiмдiлiгiн арттыруға бағытталған шараларды белгiлейдi.
14. Кеңес шешiмi оның қаулысы ретiнде хатталады.
15. Кеңес мәжiлісiнде мәселелерi қаралатын министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер мен ведомстволар, кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдар оның жауапты хатшысына немесе төрағасының орынбасарына белгiленген мерзiмде анықтамалар, баяндамалар мен Кеңес шешiмдерiнiң жобаларын, ал қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының Президентi, Қазақстан Республикасы Үкiмет жарлықтарының, қаулыларының жобаларын да ұсынады.
16. Кеңес мүшелерiнiң:
Қазақстан Республикасының министрлiктерiнен, мемлекеттiк комитеттерi мен ведомстволарынан, кәсiпорындарынан, ұйымдарынан қажеттi материалдар мен құжаттарды сұрауға және алуға;
өз талапкерлiктерi бойынша Кеңес қарауына ұсыныстар, пiкiрлер мен тиiстi шешiмдер жобаларын енгiзуге;
Кеңес мәжiлiсiнiң хаттамасында жазылатын Кеңес мүшелерiнiң көпшiлiгi қабылдаған мәселелерi бойынша ерекше пiкiр енгiзуге;
Кеңес қызметiнiң мәселелерi бойынша оған шығындарды жатқыза отырып, өздерiнiң негiзгi жұмыс орны бойынша орган қаржысы есебiнен iссапарға баруға құқы бар.
17. Кеңес мүшелерi:
Кеңес қарауына енгiзiлетiн мәселелердi әзiрлеу мен талқылауға белсендi түрде қатысуға;
Кеңес төрағасының, оның орынбасарларының тапсырмаларын, Кеңес мәжiлiсiнiң шешiмдерi мен қаулыларын дер кезiнде орындауға;
Кеңес мәжiлiсiне ауысу құқынсыз қатысуға мiндеттi.
18. Кеңес жұмысты төраға бекiткен жоспар бойынша ұйымдастырады, қажет болғанда, бiрақ тоқсанында бiр реттен кем емес, мәжiлiс өткiзедi.
Кеңестiң мәжiлiсi егер оған бекiтiлген тiзiмдiк құрамдағы Кеңес мүшелерiнiң үштен екiсi қатысқанда заңды болады. Шешiмдер Кеңес мүшелерiнiң жай көпшiлiк дауыстарының ашық дауыс беруi арқылы қабылданады.
Кеңес мәжiлiсiне қажет болған жағдайда министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, ведомстволардың, кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың басшылары мен мамандары, сондай-ақ мүдделi облыстық, аудандық және қалалық басқару органдарының, қоғамдық құрылымдар мен бұқаралық ақпарат құралдарының өкiлдерi қатысады.

13. Председатель Совета осуществляет общее руководство деятельностью Совета. Заместители председателя планируют работу Совета и определяют мероприятия, направленные на повышение качества и эффективности принимаемых Советом решений.
14. Решения Совета оформляются в виде его постановлений.
15. Министерства, государственные комитеты и ведомства, предприятия, учреждения и организации, вопросы которых рассматриваются на заседании Совета, представляют его ответственному секретарю или заместителю председателя в установленные сроки справки, доклады и проекты решений Совета, а при необходимости и проекты указов, постановлений Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан.
16. Члены Совета имеют право:
запрашивать и получать от министерств, государственных комитетов и ведомств, предприятий и организаций Республики Казахстан необходимые материалы и документы;
по своей инициативе вносить предложения, рекомендации и проекты соответствующих решений на рассмотрение Совета;
вносить особое мнение по вопросам, принятым большинством членов Совета, которое отражается в протоколе заседания Совета;
выезжать в командировки по вопросам деятельности Совета с отнесением затрат на них за счет средств органа по месту основной своей работы.
17. Члены Совета обязаны:
активно участвовать в подготовке и обсуждении вопросов, вносимых на рассмотрение Совета;
своевременно выполнять поручения председателя Совета, его заместителей, решения и постановления заседаний Совета;
участвовать в заседании Совета без права замены.
18. Совет организует работу по плану, утвержденному председателем, проводит заседания по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
Заседание Совета правомочно, если на нем присутствуют не менее двух третей членов от утвержденного списочного состава Совета. Решения принимаются открытым голосованием простым большинством голосов членов Совета.
В заседаниях Совета при необходимости могут принимать участие руководители и специалисты министерств, государственных комитетов, ведомств, предприятий, учреждений и организаций, а также представители заинтересованных областных, районных и городских органов управления, общественных структур и средств массовой информации.