Энергия берудi шектеу мен тұтынушыларды энергиямен жабдықтау көздерiнен қиып тастауды ретке келтiру туралы Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1995 жылғы 19 желтоқсан N 1743. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Энергетика объектiлерiнiң жұмысына iркiлiстерге жол бермеу мақсатында және республикада электр мен жылу энергияларына аймақтық тарифтардың енгiзiлуiне байланысты Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Энергия берудi шектеу мен тұтынушыларды энергиямен жабдықтау көздерiнен қиып тастауды ретке келтiру туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Энергетика және Көмiр өнеркәсiбi министрлiгi энергия тұтынушылардың апаттық-технологиялық броньдарының актiлерiн қайта ресiмдеудi, сондай-ақ электр және жылу энергиясын беруге шарттар жасау кезiнде, оларға пайдаланылған энергияға есеп айырысудың мерзiмi мен кезеңiн бұзған тұтынушыларды энергиямен жабдықтау көздерiнен қиып тастау және энергия беруге шектеу енгiзудiң шарттары мiндеттi түрде қосылуын қамтамасыз етсiн.
3. Облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi тиiстi аумақта барлық шаруашылық жүргiзушi субъектiлер мен бюджеттiк ұйымдардың пайдаланылған электр және жылу энергиясы үшiн есеп айырысу және энергия тұтыну тәртiбiн сақтауында энергиямен жабдықтау ұйымдарына пәрмендi көмек көрсетсiн. Қазақстан Республикасы Энергетика және көмiр министрлiгi белгiлеген энергиямен жабдықтау және тұтыну тәртiбiне қол сұғушылыққа жол берiлмесiн.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1995 жылғы
19 желтоқсандағы
N 1743 қаулысымен
Бекiтiлдi
Энергия берудi шектеу және тұтынушыларды энергиямен
жабдықтау көздерiмен қиып тастауды ретке келтiру туралы
ЕРЕЖЕ
1. Осы Ереже энергия беруге шектеу енгiзу мен меншiк нысанына қарамастан электр және жылу энергияларын тұтынушы кәсiпорындар, мекемелер, ұйымдар мен энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың арасында жасалған шарттарда қарастырылған пайдаланылған энергия үшiн есеп айырысудың мерзiмi мен кезеңдiлiгi бұзылған кезде, тұтынушыларды энергиямен жабдықтау көздерiнен қиып тастаудың тәртiбiн айқындайды.
2. Энергиямен жабдықтаушы ұйым онда шектеу енгiзудiң негiзi, күнi және уақыты көрсетiлген энергия берудi шектеудiң енгiзiлуi туралы хабарламаны тұтынушыға жiбередi. Сонымен бiр мезгiлде шектеудiң енгiзiлуi туралы жергiлiктi атқарушы органдар да хабарланады.
Энергия берудi шектеудiң күнi мен уақыты туралы тұтынушы ескертiлген кезде, шектеу туралы хабарлама күшiне дейiн басталған өндiрiстiң технологиялық мерзiмiнiң аяқталу мүмкiндiгi назарға алынуы тиiс.
Апаттық-технологиялық броньдар актiлерiнде белгiленген тәртiпке сәйкес негiзде апаттық бронi бар кәсiпорындар, мекемелер және ұйымдарға энергия беруге шектеу, көрсетiлген бронь мөлшерiне дейiн енгiзiледi.

Об утверждении Положения об упорядочении ограничений отпуска энергии и отключения потребителей от источников энергоснабжения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 1995 г. N 1743. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
С целью недопущения сбоев в работе объектов энергетики и в связи с введением в республике региональных тарифов на электрическую и тепловую энергию Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение об упорядочении ограничений отпуска энергии и отключения потребителей от источников энергоснабжения.
2. Министерству энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан обеспечить переоформление актов аварийно-технологической брони потребителей энергии, а также при заключении договоров на поставку электрической и тепловой энергии обязательное включение в них условий введения ограничений отпуска энергии и отключения потребителей от источников энергоснабжения при нарушении ими сроков и периодичности расчетов за использованную энергию.
3. Акимам областей и города Алматы оказывать действенную помощь энергоснабжающим организациям в соблюдении режима энергопотребления и расчета за использованную электрическую и тепловую энергию всеми хозяйствующими субъектами и бюджетными организациями на соответствующей территории. Не допускать вмешательства в режимы снабжения и потребления энергии, установленные Министерством энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 декабря 1995 г. N 1743
Положение
об упорядочении ограничения
отпуска энергии и отключения
потребителей от источников энергоснабжения
1. Настоящее Положение определяет порядок введения ограничения отпуска энергии и отключения потребителей от источников энергоснабжения при нарушении ими сроков и периодичности расчетов за использованную энергию, предусмотренных договорами, заключенными между энергоснабжающими организациями и предприятиями, учреждениями, организациями - потребителями электрической и тепловой энергии, независимо от форм собственности.
2. О введении ограничения отпуска энергии энергоснабжающая организация направляет потребителю уведомление, в котором указаны основания, дата и время, с которого будет введено ограничение. Одновременно о введении ограничения информируются местные исполнительные органы.
При предупреждении потребителя о дате и времени ограничения отпуска энергии должна учитываться возможность завершения технологического цикла производства, начатого до даты уведомления об ограничении.
Предприятиям, учреждениям и организациям, которые на основании согласованных в установленном порядке актов аварийно-технологической брони имеют аварийную бронь, ограничения отпуска энергии вводятся до величины указанной брони.

3. Энергия берудi шектеудi енгiзу туралы хабарлама алған кезде тұтынушы, қызметкерлердiң жарақат алуын, жабдықтардың зақымдануын, терiс экологиялық және басқа да зардаптардың алдын алуға бағытталған шаралар кешенiн орындауға мiндеттi.
4. Шектеу енгiзiлгеннен кейiн де пайдаланылған энергия үшiн төлемдер жасалмаған жағдайда, энергиямен жабдықтаушы ұйым оларға алдын ала ескертiп, тұтынушыларды (апаттық бронi бар кәсiпорындардан басқаларын) энергиямен жабдықтау көздерiнен толық қиып тастауға құқығы бар.
5. Тұтынушыларға энергия берудi шектеу, оларды төлемдердiң кешiктiрiлгенi үшiн өсiм төлеуден босатпайды.
6. Алдыңғы айдағы электр және жылу энергиясының пайдаланылғаны үшiн тұтынушылардың есеп айырысуының соңғы мерзiмi әрбiр келесi айдың 10-шы күнi болып белгiленсiн.
7. Олардың шешiмi бойынша, энергия берудi шектеу және тұтынушыларды энергиямен жабдықтау көздерiнен қиып тастау енгiзiлетiн энергиямен жабдықтау ұйымдарының лауазымды адамдары, мұндай шешiмдердiң негiздiлiгi тұтынушылардың уақтылы ескертiлуi, шектеулердiң көлемi және олардың қолданылу мезгiлiнiң ұзақтығы үшiн қолданыстағы заңдарға сәйкес жауап тартады.

3. При получении уведомления о введении ограничения отпуска энергии потребитель обязан выполнить комплекс мер, направленных на предупреждение травматизма работников, повреждения оборудования, отрицательных экологических и других последствий.
4. В случаях, когда платежи за использованную энергию не проводятся после введения ограничения, энергоснабжающая организация имеет право производить полное отключение потребителей (кроме предприятий, имеющих аварийную бронь) от источников энергоснабжения с предварительным их уведомлением.
5. Ограничение потребителей в отпуске энергии не освобождает их от оплаты пени за задержку платежей.
6. Установить, что каждое 10 число последующего месяца является последним сроком расчета потребителями за использованную электрическую и тепловую энергию в предыдущем месяце.
7. Должностные лица энергоснабжающей организации, по решению которых вводятся ограничения отпуска энергии и отключения потребителей от источников энергоснабжения, несут ответственность за обоснованность таких решений, своевременность предупреждения потребителей, объемы ограничений и продолжительность их действий согласно действующему законодательству.