Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сақтандыруды қадағалау мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1995 жылғы 19 желтоқсан N 1803. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1997.05.20. N 851 қаулысымен. ~P970851
"Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының құрылымын жетiлдiру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 19 қазандағы N 2541 U952541_ Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сақтандыруды қадағалау туралы Ереже бекiтiлсiн /қоса берiлiп отыр/.
2.
3.
4.
Ескерту. 2-4 тармақтарының күшi жойылған - ҚРҮ-нiң 1996.12.18.
N 1549 қаулысымен. P961549_

Вопросы Государственного страхового надзора Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 1995 г. N 1803. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 20 мая 1997 г. N 851 ~P970851.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 19 октября 1995 г. N 2541 U952541_ "О совершенствовании структуры центральных исполнительных органов Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Положение о Государственном страховом надзоре Республики Казахстан (прилагается).
2. (Пункты 2-4 утратили силу - постановлением Правительства РК от 18 декабря 1996 г. N 1549 P961549_ )

5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сақтандыруды қадағалаудың орталық аппаратын ұстауға арналған шығыстарды қаржыландыру республика бюджетiнде мемлекеттiк басқару аппаратын ұстауға көзделген қаражат есебiнен жүргiзiлетiн болып белгiленсiн.
6. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi бiр ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сақтандыруды қадағалауға қызметтiк үй-жай бөлсiн.
7. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сақтандыруды қадағалауды қажеттi байланыс құралдарымен қамтамасыз етсiн.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1995 жылғы
19 желтоқсандағы
N 1803 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сақтандыруды
қадағалауы туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сақтандыруды қадағалауы (Бұдан былай - Қазақстан Республикасының Мемсақтандыруқадағалауы) сақтандыру қызметiн мемлекеттiк қадағалауды, сақтандыру туралы заңдардың бұлжымауына бақылауды жүзеге асыратын және сақтанушылардың, сақтандырушылардың, үшiншi жақ пен мемлекеттiң заңды құқықтары мен мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ететiн орталық атқарушы орган болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының Мемсақтандыруқадағалауы өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, қолданылып жүрген заңдарды, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiн, сондай-ақ осы Ереженiң басшылыққа алады.
3. Қазақстан Республикасының Мемсақтандыруқадағалауы заңды тұлға
болып табылады, осы Ережемен айқындалған құқықтарды пайдаланады және
Қазақстан Республикасының барлық аумағында өзiнiң қызметiне
байланысты функцияларды атқарады. Қазақстан Республикасы
Мемсақтандыруқадағалауының дербес балансы, банк мекемелерiнде
шоттары, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген
қазақ және орыс тiлдерiнде өз аты жазылған мөрi, сондай-ақ тиiстi
мөрлерi, мөртаңбалары мен бланкiлерi болады.
II. Қазақстан Республикасы Мемсақтандыруқадағалауының
мiндеттерi
4. Мемсақтандыруқадағалауының негiзгi мiндеттерi:
- сақтандыру қызметi саласында мемлекеттiк сақтандыруды
қадағалауды жүзеге асыру;
- Сақтандыру қызметi саласында белгiленген тәртiппен мемлекеттiк
саясатты әзiрлеуге қатысу;
- сақтандыру мәселелерi жөнiндегi халықаралық шарттарды
әзiрлеуге және жүзеге асыруға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы
сақтандыру компанияларының басқа елдердiң сақтандыру ұйымдарымен
халықаралық ынтымақтастығын дамытуға белгiленген тәртiп бойынша
атсалысуға қатысу болып табылады.
III. Қазақстан Республикасы Мемсақтандыруқадағалауының
функциялары

5. Установить, что финансирование расходов на содержание центрального аппарата Государственного страхового надзора Республики Казахстан производится за счет средств, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание центральных исполнительных органов.
6. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом в месячный срок выделить Государственному страховому надзору Республики Казахстан служебное помещение.
7. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан обеспечить аппарат Государственного страхового надзора Республики Казахстан необходимыми средствами связи.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 декабря 1995 г. N 1803
Положение
о Государственном страховом
надзоре Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Государственный страховой надзор Республики Казахстан (далее Госстрахнадзор Республики Казахстан) является центральным исполнительным органом, осуществляющим государственный надзор за страховой деятельностью, контроль за соблюдением законодательства о страховании и обеспечивающим защиту законных прав и интересов страхователей, страховщиков, третьих лиц и государства.
2. В своей деятельности Госстрахнадзор Республики Казахстан руководствуется Конституцией Республики Казахстан, действующим законодательством, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Госстрахнадзор Республики Казахстан является юридическим
лицом, пользуется правами, определенным настоящим Положением, и
выполняет функции, связанные с его деятельностью, на всей территории
Республики Казахстан. Госстрахнадзор Республики Казахстан имеет
самостоятельный баланс, счета в учреждениях банка, печать с
изображением Государственного герба Республики Казахстан со своим
наименованием на казахском и русском языках, а также соответствующие
печати, штампы и бланки.
II. Задачи
Госстрахнадзора
Республики Казахстан
4. Основными задачами Госстрахнадзора являются:
- осуществление государственного страхового надзора в сфере
страховой деятельности;
- участие в разработке Государственной политики в области
страховой деятельности в установленном порядке;
- участие в подготовке и реализации международных договоров и
соглашений по вопросам страхования, а также содействие развитию
международного сотрудничества страховых компаний Республики
Казахстан со страховыми организациями других стран в установленном
порядке.
III. Функции Госстрахнадзора
Республики Казахстан

5. Оған мыналар жатады:
- сақтандыру қызметiн жүзеге асыруға лицензиялар беру;
- сақтандырушылардың жеке қаражаты мен олар қабылдаған сақтандыру мiндеттемелерiнiң арақатынасы нормативтерiнiң сақталуын бақылау;
- заңды тұлғалардың және азаматтардың мiндеттi сақтандыру туралы заң талаптарының орындалуын бақылау;
- сақтандырушылар қолданатын сауықтыру шарттары мазмұнының заң талаптарына сәйкестiгiн бақылау;
- Қазақстан Республикасының оның аумағында шет ел сақтандыру компанияларының сақтандырушы ретiнде қызмет етуiне жол бермеу туралы заң талаптарының сақталуын бақылау;
- сақтандыру қызметiнiң тәжiрибелерiн жинақтау, сақтандыру және республикада сақтандыру нарығын өркендету туралы заңдарды дамыту мен жетiлдiру жөнiнде белгiленген тәртiппен ұсыныстар әзiрлеу және ұсыну;
- сақтандыру саласында мамандарды кәсiптiк даярлау және қайта даярлауға үйрету жұмыстарын жүргiзу.
IV. Қазақстан Республикасы Мемсақтандыруқадағалауының
құқықтары
8. Қазақстан Республикасының Мемсақтандыруқадағалауы алдына қойылған мiндеттерi мен функцияларына сәйкес мыналарға:
- сақтандырушылардан сақтандыру қызметi туралы белгiленген есеп алып отыруға;
- сақтандырушылардың сақтандыру туралы заңдарды сақтауына тексеру жүргiзуге;
- сақтандырушылардың мiндеттi сақтандыру туралы заңдарды сақтауына шет елдiң қатысуындағы кәсiпорындарды қатыстыра отырып тексеру жүргiзу;
- азаматтардың талаптарына және сақтандыру заңдарына қайшы келетiн сақтандыру, қоса сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары дұрыс емес деп танылған жағдайда сотқа талап қоюға;
- сақтандырушыларға, шет елдiң қатысуындағы кәсiпорындарды қоса, заңды тұлғалардың басшыларына сақтандыру туралы заң талаптарын сақтау немесе оның бұзылуына жол бермеу қажеттiлiгi туралы орындалуы мiндеттi болып табылатын ұйғарымдама беруге;
- сақтандыру қызметтерiн жүзеге асыруға құқық беретiн лицензиялардың қызметiн тоқтатуға;
- айыппұлдар салу туралы, сондай-ақ лицензияларды қайтарып алу жөнiнде сотта iс қозғауға құқылы.
V. Қазақстан Республикасы Мемсақтандыруқадағалауының
басқарушы органдары
7. Қазақстан Республикасының Мемсақтандыруқадағалауын лауазымға Қазақстан Республикасының Үкiметi тағайындайтын төраға және оның орынбасары басқарады.
8. Мемсақтандыруқадағалаудың төрағасы (оның орынбасары) Қазақстан Республикасы Мемсақтандыруқадағалауына жүктелген мiндеттер мен функциялардың орындалуына дербес жауапкершiлiкте болады. Осыған сәйкес:
- Қазақстан Республикасы Мемсақтандыруқадағалауының жұмыс жоспарын бекiтедi;
- орынбасардың және салалық бөлiмшелер басшыларының тапсырылған жұмыс учаскесiне жауапкершiлiк деңгейiн айқындайды;
- лауазымды адамдардың құқықтары мен мiндеттерiн айқындайтын нормативтiк құжаттарды бекiтедi;
- барлық сақтандырушылар үшiн орындалуы мiндеттi болып табылатын бұйрықтар мен Нұсқамалар шығарады, нұсқаулар бередi және оның орындалуына тексерудi ұйымдастырады.

5. К ним относятся:
- выдача лицензии на осуществление страховой деятельности;
- контроль за соблюдением нормативов соотношения между собственными средствами страховщиков и принятыми ими страховыми обязательствами;
- контроль за выполнением юридическими лицами и гражданами требований законодательства об обязательном страховании;
- контроль за соответствием содержания применяемых страховщиками договоров страхования требованием законодательства;
- контроль за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о недопустимости на ее территории деятельности в качестве страховщика зарубежных страховых компаний;
- обобщение практики страховой деятельности, разработка и представление в установленном порядке предложений по развитию и совершенствованию законодательства о страховании и развитии страхового рынка в республике;
- проведение обучения профессиональной подготовке и переподготовке специалистов в области страхования.
IV. Права Госстрахнадзора Республики Казахстан
6. В соответствии с поставленными задачами и функциями Госстрахнадзор Республики Казахстан имеет право:
- получать от страховщиков установленную отчетность о страховой деятельности;
- производить проверки соблюдения страховщиками законодательства о страховании;
- производить проверки соблюдения страхователями, включая предприятия с иностранным участием, законодательства об обязательном страховании;
- обращаться в суды с исками и признании недействительности договоров страхования, сострахования и перестрахования противоречащим требованиям гражданского и страхового законодательства;
- давать страховщикам, руководителям юридических лиц, включая предприятия с иностранным участием, обязательные для исполнения предписания о необходимости соблюдения требований законодательства о страховании, либо устранения его нарушений;
- приостанавливать действие лицензии на право осуществления страховой деятельности;
- возбуждать в судах дела о наложении штрафов, а также об отзыве лицензии.
V. Руководящие органы
Госстрахнадзора Республики Казахстан
7. Госстрахнадзор Республики Казахстан возглавляет Председатель и его заместитель, назначаемые на должность Правительством Республики Казахстан.
8. Председатель (его заместитель) Госстрахнадзора несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Госстрахнадзор Республики Казахстан задачи и функции. В соответствии с ними:
- утверждает планы работы Госстрахнадзора Республики Казахстан;
- определяет степень ответственность заместителя и руководителей структурных подразделений за порученные участки работы;
- утверждает нормативные документы, определяющие права и обязанности должностных лиц;
- издает приказы и инструкции, дает указания, являющиеся обязательными для исполнения всеми страховщиками, и организует проверки их исполнения.

9. Қазақстан Республикасының Мемсақтандыруқадағалауында құрамында Төраға (алқаның төрағасы), орынбасар және бiр жетекшi қызметкер, сондай-ақ мемлекеттiк және өзге органдардың өкiлдерi бар алқа құрылады.
Алқаның дербес құрамын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1995 жылғы
19 желтоқсандағы
N 1803 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сақтандыруды
қадағалау орталық аппаратының
ҚҰРЫЛЫМЫ
Басшылық
Сақтандыру қызметiн лицензиялау және бақылау басқармасы
Қаржы шаруашылық бөлiмi

9. В Госстрахнадзоре Республики Казахстан создается коллегия в составе его Председателя (Председателя коллегии), заместителя и одного руководящего работника, а также представителей государственных и иных органов.
Персональный состав коллегии утверждается Правительством Республики Казахстан.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 19 декабря 1995 г. N 1803
Структура
центрального аппарата Государственного
страхового надзора Республики Казахстан
Руководство
Управление лицензирования и контроля за страховой
деятельностью
Финансово-хозяйственный отдел