Үкiметтiң Қазақстан Республикасының мемлекеттiк елтаңбасы бар мөрлерi туралы ереже жөнiнде
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1996 жылғы 7 мамырдағы N 568
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Үкiметтiң Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бар мөрлерi туралы Ереже бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
Ереженiң талаптарын Қазақстан Республикасының Үкiметi Аппаратының елтаңбалы мөрлермен жұмыс iстеуге рұқсат етiлген барлық жауапты қызметкерлерi орындауға мiндеттi деп белгiленсiн.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi Аппаратының Басшысы
Үкiметтiң Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бар мөрлерi
туралы осы Ереженiң қолданылуын қамтамасыз ететiн болсын.
3. "Министрлер Кабинетiнiң Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
елтаңбасы бар мөрлерi туралы Ереже жөнiнде" Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 19 шiлдедегi N 995 қаулысының күшi
жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 7 мамырдағы
N 568 қаулысымен
бекiтiлген
Үкiметтiң Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
елтаңбасы бар мөрлерi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережемен Үкiметтiң Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бар мөрлерiн қолдану және сақтау тәртiбi белгiленген.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бар (бұдан әрi - елтаңбалы) мөрлерi дөңгелек нысанда қабылданған стандартты көлемде жасалады: мәтiнi бiр тiлде жазылған 38-40 мм дөңгелек нысанды мөр және мәтiнi екi тiлде жазылған 38-40 мм дөңгелек нысанды мөр. Дөңгелектiң ортасында Мемлекеттiк елтаңба бейнеледi, ал жиегiнде органның (Үкiметтiң немесе Үкiмет Аппаратының) атауы мемлекеттiк тiлде немесе мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жазылады.
2. Елтаңбалы мөрлердi қолдану тәртiбi
3. Үкiметте алты еңтаңбалы мөр қолданылады (Қосымшасы құпия):
жиегiнде мемлекеттiк тiлдегi мәтiнi бар 1-1 мастикалық мөр Премьер-министр немесе оның орынбасарлары қол қойған Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге жiберiлетiн келiсiмдердiң, мәлiмдемелердiң, лицензиялардың, шет елдермен жасалған контрактiлердiң түпнұсқаларына және хат-хабарлардың басқа да түрлерiне басылады. Премьер-Министрдiң және Аппарат Басшысының нұсқауы бойынша мөрдiң басқа да құжаттарға қолданылуы мүмкiн. Аталған құжаттардың көшiрмелерi Үкiметтiң Кеңсесiне сақтауға берiледi. Бұл құжаттарға өзге мөрлердi қолдануға болмайды;
жиегiнде мемлекеттiк тiлдегi мәтiнi бар 1-2 металл мөр Премьер-Министр немесе Қазақстан Республикасының Үкiметi атынан келiссөздер жүргiзуге және келiсiмдерге қол қоюға өкiлеттiк берiлген адамдар қол қойған халықаралық шарттар мен келiсiмдерге (сүргiшке) басылады;

О Положении о печатях Правительства с Государственным гербом Республики Казахстан
П о с т а н о в л е н и е Правительства Республики Казахстан от 7 мая 1996 г. N 568
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о печатях Правительства с Государственным гербом Республики Казахстан (прилагается).
Установить, что требования Положения являются обязательными для исполнения всеми ответственными работниками Аппарата Правительства Республики Казахстан, допущенными к работе с гербовыми печатями.
2. Руководителю Аппарата Правительства Республики Казахстан обеспечить применение настоящего Положения о печатях Правительства с Государственным гербом Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 19 июля 1995 г. N 995 "О Положении о печатях с Государственным гербом Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 мая 1996 г. N 568
П о л о ж е н и е
о печатях Правительства с Государственным
гербом Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящим Положением регламентирован порядок использования и хранения печатей Правительства с Государственным гербом Республики Казахстан.
2. Печати с государственным гербом Республики Казахстан (далее - гербовые) изготавливаются круглой формы в соответствии с принятыми стандартными размерами: печать круглой формы 38-40 мм с текстом на одном языке и печать круглой формы 38-40 мм с текстом на двух языках. В середине круга изображается Государственный герб, а по окружности печати пишется наименование органа (Правительства или Аппарата Правительства) на государственном языке или на государственном и русском языках.
2. Порядок использования гербовых печатей
3. В Правительстве действуют шесть гербовых печатей (Приложение секретное):
мастичная печать 1-1 с текстом по окружности на государственном языке ставится на оригиналы соглашений, заявлений, лицензий, контрактов с зарубежными странами и другие виды корреспонденции, идущие за пределы Республики Казахстан, подписанные Премьер-Министром или его заместителями. По указанию Премьер-Министра и Руководителя Аппарата могут предусматриваться случаи использования печати и на других документах. Копии перечисленных документов передаются для хранения в Канцелярию Правительства. Использование иных печатей на указанных документах не допускается;
металлическая печать 1-2 с текстом по окружности на государственном языке ставится на международные договоры и соглашения (на сургуч), подписанные Премьер-Министром или лицами, уполномоченными вести переговоры и подписывать соглашения от имени Правительства Республики Казахстан;

жиегiнде мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi мәтiнi бар 1-3 мастикалық мөр тек Үкiметтiң қаулыларына, Премьер-Министрдiң өкiмдерiне және аталған құжаттардың көшiрмелерiне басылады;
жиегiнде мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi мәтiнi бар 1-4 мастикалық мөр (қызыл мастикалық бедер) Үкiметтiң құпия қаулыларына, Премьер-Министрдiң құпия өкiмдерiне, Премьер-Министр, оның орынбасарлары және Аппарат Басшысы қол қойған құпия құжаттардың қарарларына басылады;
жиегiнде мемлекеттiк тiлдегi мәтiнi бар 1-5 мастикалық мөр Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге жiберiлетiн Үкiмет Аппаратының Басшысы қол қойған құжаттарға басылады;
жиегiнде мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi мәтiнi бар 1-6 мастикалық мөр қаржы құжаттарына, Аппарат Басшысының бұйрықтарына, iссапар куәлiктерiне және Аппарат Басшысы, оның орынбасарлары, Қаржы шаруашылық бөлiмiнiң меңгерушiсi, оның орынбасары мен бас бухгалтер қол қойған басқа да құжаттарға басылады.
4. Елтаңбалы мөрлермен жұмыс iстеуге мынадай лауазымды адамдарға рұқсат етiледi:
Аппарат Басшысы, Аппарат Басшысының орынбасарлары, Кеңсе Бастығы, Кеңсе Бастығының бiрiншi орынбасары - барлық мөрлерге;
Премьер-Министрдiң көмекшiсi - 1-1 және 1-2 мөрлер;
Аппарат Басшысының көмекшiсi - 1-1 және 1-5 мөрлер;
Кеңсенiң шешiмдер шығару жөнiндегi секторы мен құпия секторының меңгерушiлерi - 1-2, 1-3, 1-4, 1-5 мөрлер. Кеңсе Бастығының шешiмi бойынша мөрмен жұмыс iстеуге шешiмдер шығару жөнiндегi сектордың қызметкерiне және құпия сектордың қызметкерiне рұқсат етiлуi мүмкiн;
Қаржы-шаруашылық бөлiмнiң меңгерушiсi немесе оның белгiлеуi бойынша осы бөлiм қызметкерлерiнiң бiрi - 1-6 мөр.
Осы тiзбеге енгiзiлмеген адамдарға елтаңбалы мөрлермен жұмыс iстеуге рұқсат етiлмейдi.
3. Елтаңбалы мөрлердi сақтау тәртiбi
5. 1-1, 1-2 мөрлерi Үкiмет Кеңсесiнiң Бастығында, ол жоқ кезде - Үкiмет кеңсесi Бастығының бiрiншi орынбасарында, 1-3 және 1-5 мөрлерi шешiмдер шығару жөнiндегi секторда, 1-4 мөрi Кеңсенiң құпия секторында сақталады, 1-6 мөрi Қаржы-шаруашылық бөлiмiнде сақталады.
6. Елтаңбалы мөрлер отқа төзiмдi металл шкафтарда немесе сейфтерде құпия құжаттармен бiрдей сақталады. Мөрлердi үстелде, шкафтарда сақтауға, мөр сақтауға құқы жоқ адамдарға сақтауға беруге болмайды.
7. Елтаңбалы мөрлер сақталуы қамтамасыз етiлетiн және бөгде адам кiре алмайтын бөлмелерде болуға тиiс.
Жұмыс күнi аяқталған соң елтаңбалы мөрлер сақталатын сейфтер мен бөлмелер сүргiштеледi.

мастичная печать 1-3 с текстом по окружности на государственном и русском языках ставится только на постановления Правительства, распоряжения Премьер-Министра и копии указанных документов;
мастичная печать 1-4 с текстом по окружности на государственном и русском языках (красный мастичный оттиск) ставится на секретные постановления Правительства, распоряжения Премьер-Министра, резолюции на секретные документы за подписью Премьер-Министра, его заместителей и руководителя Аппарата;
мастичная печать 1-5 с текстом по окружности на государственном языке ставится на документы, идущие за пределы Республики Казахстан, за подписью Руководителя Аппарата Правительства;
мастичная печать 1-6 с текстом по окружности на государственном и русском языках ставится на финансовые документы, приказы Руководителя Аппарата, командировочные удостоверения и другие документы, подписанные Руководителем Аппарата, его заместителями, заведующим Финансово-хозяйственным Отделом, его заместителем и главным бухгалтером.
4. Допуск к работе с гербовыми печатями имеют следующие должностные лица:
Руководитель Аппарата, заместители Руководителя Аппарата,
Начальник Канцелярии, первый заместитель Начальника Канцелярии - на
все печати;
помощник Премьер-Министра - печати 1-1 и 1-2;
помощник Руководителя Аппарата - печати 1-1 и 1-5;
заведующие сектором по выпуску решений и секретным сектором
Канцелярии - печати 1-2, 1-3, 1-4, 1-5. По решению Начальника
Канцелярии к работе с печатью могут быть допущены работник сектора по
выпуску решений и работник секретного сектора;
заведующий Финансово-хозяйственным отделом или по его определению
один из работников этого отдела - печать 1-6.
Лица, не включенные в указанный перечень, к работе с гербовыми
печатями не допускаются.
3. Порядок хранения гербовых печатей
5. Печати 1-1, 1-2 хранятся у Начальника Канцелярии Правительства, в его отсутствие - у первого заместителя Начальника Канцелярии Правительства, печати 1-3 и 1-5 хранятся в секторе по выпуску решений, печать 1-4 - в секретном секторе Канцелярии. Печать 1-6 хранится в Финансово-хозяйственном отделе.
6. Гербовые печати хранятся с несгораемых металлических шкафах или сейфах наравне с секретными документами. Запрещается хранить печати в столах, шкафах, передавать их на хранение лицам, не имеющим на это права.
7. Гербовые печати должны находиться в помещениях, обеспечивающих их сохранность и исключающих возможность проникновения в них посторонних лиц.
По окончании рабочего дня сейфы и помещения, в которых хранятся гербовые печати, опечатываются.

8. Елтаңбалы мөрлердiң сақталуына жауапкершiлiк және олардың қолданылу тәртiбiн бақылау Үкiмет Кеңсесiнiң Бастығына жүктеледi.
9. Елтаңбалы мөрлер Кеңсенiң құпия секторының арнайы кiтаптарында есепке алынып отырады.
Қызметкерлер ауысқан кезде елтаңбалы мөрлер құпия секторға өткiзiледi және жаңадан тағайындалған адамға қол қойдырып берiледi.
10. Мөр жоғалған жағдайда Үкiмет Кеңсесiнiң Бастығы ол туралы Үкiмет Аппаратының Басшысына, Премьер-Министрге немесе Премьер-Министрдiң бiрiншi орынбасарына жедел хабарлауға және оны табу үшiн барлық шараларды қолдануға мiндеттi.

8. Ответственность и контроль за сохранностью гербовых печатей и порядком их использования возлагается на Начальника Канцелярии Правительства.
9. Гербовые печати учитываются в специальных книгах в секретном секторе Канцелярии.
При смене работников гербовые печати сдаются в секретный сектор и передаются вновь назначенному лицу под роспись.
10. В случае утраты печати Начальник Канцелярии Правительства обязан немедленно сообщить об этом Руководителю Аппарата Правительства, Премьер-Министру или первому заместителю Премьер-Министра и принять все меры к ее обнаружению.