Қазақстан Республикасының Бiлiм және Мәдениет мекемелерiне есiмдер беру және олардың атауын өзгерту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 12 шiлдедегі N 897 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi Қаулы Етедi:
Ақтөбе, Алматы, Атырау, Батыс Қазақстан, Көкшетау, Қарағанды, Қызылорда, Оңтүстiк Қазақстан, Павлодар, Талдықорған, Торғай облыстары мен Алматы қаласы әкiмдерiнiң Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгiмен және Мәдениет министрлiгiмен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Мемлекеттiк ономастика комиссиясымен келiсiлген:
а) Мына бiлiм және мәдениет мекемелерiне:
Алматы облысы бойынша:
Кеген ауданындағы Құрметтi орта мектебiне - белгiлi педагог еңбек сiңiрген мұғалiм Әужан Ниязбековтың;
Ақтөбе облысы бойынша:
Ақтөбе ауданындағы Қарғалы орта мектебiне - Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарының белгiлi ұйымдастырушыларының бiрi, профессор Мұхтар Арыновтың;
Батыс Қазақстан облысы бойынша:
Жаңақала ауданындағы Қызылоба орта мектебiне - Кеңес Одағының Батыры Есен Орақбаевтың;
Көкшетау облысы бойынша:
Көкшетау қазақ педагогикалық колледжiне - белгiлi жазушы, журналист - Жанайдар Мусиннiң;
Көкшетау облыстық қазақ облыстық қазақ музыкалық-драма театрына - белгiлi жазушы-драматург - Шахмет Хұсайыновтың;
Қарағанды облысы бойынша:
Қарағанды қаласындағы N 35 орта мектепке - Кеңес Одағының батыры (қазiр көзi тiрi, ерекше жағдаймен) - Юрий Николаевич Павловтың;
Қызылорда облысы бойынша:
Сырдария ауданындағы N 153 орта мектепке - көрнектi қоғам қайраткерi, ғалым Шахмардан Есеновтың;
Арал ауданындағы N 60 Сазды орта мектебiне - белгiлi жазушы Жақсылық Түменбаевтың;
Шиелi ауданындағы N 155 Ақтоған орта мектебiне - Ұлы Отан соғысына қатысушы, атақты мерген Дүйсенбай Шыныбековтың;
Павлодар облысы бойынша:
Ақтоғай ауданындағы Жаңаталап орта мектебiне - аудандағы алғашқы мектептi ұйымдастырушы, еңбек сiңiрген мұғалiм Хасен Шаяхметовтың; Павлодар облыстық гимназия-интернатына - көрнектi ғалым-ағартушы Ыбырай Алтынсаринның; Павлодар облыстық бiрiккен кiтапханасына - қазақтың көрнектi ақыны Сұлтанмахмұт Торайғыровтың;
Торғай облысы бойынша:
Арқалық педагогикалық колледжiне - қазақ әйелдерi арасынан тұңғыш шыққан журналист-публицист, аудармашы Нәзипа Құлжанқызының;
Алматы қаласы бойынша:
Құрманғазы атындағы Алматы мемлекеттiк консерваториясының жанындағы опера студиясына - белгiлi актер, халық артисi Құрманбек Жандарбековтың есiмдерiн беру туралы;
ә) Мына бiлiм және мәдениет мекемелерiн:
Алматы облысы бойынша:
Еңбекшiқазақ ауданындағы Ильич атындағы орта мектептi - көрнектi мемлекет қайраткерi Дiнмұхамед Қонаев атындағы орта мектеп;
Атырау облысы бойынша:
Құрманғазы ауданындағы К.Маркс атындағы орта мектептi - көрнектi қазақ ақыны Әбу Сәрсенбаев атындағы орта мектеп;
Батыс Қазақстан облысы бойынша:
Жаңақала ауданындағы Киров атындағы орта мектептi - Кеңес Одағының Батыры Мәжит Жүнiсов атындағы орта мектеп;
Қызылорда облысы бойынша:
Арал ауданының N 57 Октябрь орта мектебiн - көрнектi қоғам қайраткерi Елеу Көшербаев атындағы орта мектеп;
Оңтүстiк Қазақстан облысы бойынша:
Түркiстан қаласындағы Киров атындағы орта мектептi - iрi қолбасшы, мемлекет қайраткерi Әмiр Темiр атындағы орта мектеп;
Сайрам ауданындағы "Ленинский путь" орта мектебiн қазақ халқының батыр ұлдарының бiрi, атақты мерген Әбдiбай Құрмантаев атындағы орта мектеп; Сайрам ауданындағы С.Ордженикидзе атындағы орта мектептi - Жүсiпбек Аймауытов атындағы орта мектеп;
Түлкiбас ауданының Ақбиiк ауылдық әкiмшiлiгiндегi В.И.Ленин атындағы орта мектептi - белгiлi жазушы Тұтқабай Иманбекұлы атындағы орта мектеп;
Талдықорған облысы бойынша:
Талдықорған ауданындағы Тельман атындағы орта мектептi - белгiлi қазақ ақыны Жұматай Жақыпбаев атындағы орта мектеп деп қайта атау туралы ұсыныстары қабылдансын.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң орынбасары

О присвоении имен и переименовании учреждений образования и культуры Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июля 1996 г. N 897
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Принять предложения акимов Актюбинской, Алматинской, Атырауской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Кокшетауской, Кзыл-Ординской, Павлодарской, Талдыкорганской, Тургайской, Южно-Казахстанской областей и г. Алматы, согласованные с Министерством образования и Министерством культуры Республики Казахстан и Государственной ономастической комиссией при Правительстве Республики Казахстан:
а) о присвоении имен учреждениям образования и культуры:
по Алматинской области:
Аужана Ниязбекова - известного педагога, заслуженного учителя -
Курметтинской средней школе Кегенского района;
по Актюбинской области:
Мухтара Арынова - известного организатора высшего образования
Республики Казахстан, профессора - Каргалинской средней школе
Актюбинского района;
по Западно-Казахстанской области:
Есена Оракбаева - Героя Советского Союза - Кызылобинской
средней школе Жанакалинского района;
по Карагандинской области:
Павлова Юрия Николаевича - Героя Советского Союза (ныне живущий, в виде исключения) - средней школе N 35 г. Караганды;
по Кокшетауской области:
Жанайдара Мусина - известного писателя, журналиста - Кокшетаускому казахскому педагогическому колледжу;
Шахмета Хусаинова - известного писателя-драматурга - Кокшетаускому областному казахскому музыкально-драматическому театру;
по Кзыл-Ординской области:
Шахмардана Есенова - ученого, видного общественного деятеля - средней школе N 153 Сырдарьинского района;
Жаксылыка Туменбаева - известного писателя - Саздинской средней школе N 60 Аральского района;
Дуйсенбая Шыныбекова - участника Великой Отечественной войны, известного снайпера - Актоганской средней школе N 155 Шиелийского района;
по Павлодарской области:
Хасена Шаяхметова - заслуженного учителя, основателя первой
школы в районе - Жанаталапской средней школе Актогайского района;
Ыбырая Алтынсарина - видного ученого-просветителя - Павлодарской
областной гимназии - интернату;
Султанмахмута Торайгырова - видного казахского акына -
Павлодарской объединенной библиотеке;
по Тургайской области:
Назипы Кулжановой - первой казашки-переводчицы,
журналистки-публицистки - Аркалыкскому педагогическому колледжу;
по г. Алматы:
Курманбека Жандарбекова - известного актера, народного
артиста - оперной студии при Алматинской государственной
консерватории им. Курмангазы;
б) о переименовании учреждений образования и культуры:
по Алматинской области:
среднюю школу имени Ильича Енбекшиказахского района - в среднюю
школу имени Динмухамеда Кунаева - видного государственного деятеля;
по Атырауской области:
среднюю школу имени К. Маркса Курмангазинского района - в
среднюю школу имени Абу Сарсенбаева - видного казахского акына;
по Западно-Казахстанской области:
среднюю школу имени С.М. Кирова Жанакалинского района - в
среднюю школу имени Мажита Жунусова - Героя Советского Союза;
по Талдыкорганской области:
среднюю школу имени Тельмана Талдыкорганского района - в среднюю школу имени Жуматая Жакупбаева - известного поэта;
по Кзыл-Ординской области:
Октябрьскую среднюю школу N 57 Аральского района - в среднюю школу имени Елеу Кошербаева - известного общественного деятеля;
по Южно-Казахстанской области:
среднюю школу имени С.М. Кирова г. Туркестана - в среднюю школу имени Амира Темира - крупного полководца, государственного деятеля;
среднюю школу "Ленинский путь" Сайрамского района - в среднюю
школу имени Абдибая Курмантаева - известного казахского снайпера;
среднюю школу имени С. Орджоникидзе Сайрамского района - в
среднюю школу имени Жусупбека Аймауытова - классика казахской
литературы;
среднюю школу имени В.И. Ленина Акбиикской аульной
администрации Тюлькубасского района - в среднюю школу имени Туткабая
Иманбекова - известного писателя.
Заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан