Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк салық комитетiнiң салық полициясы органдары туралы уақытша ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қауылысы 1996 жылғы 25 қараша N 1436. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1997.08.29. N 1308 Қаулысымен. ~P971308
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк салық комитетi туралы"
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 14 қыркүйектегi
N 3113
U963113_
Жарлығын орындау үшiн Қазақстан Республикасының
Үкiметi қаулы етедi:
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк салық комитетiнiң салық
полициясы органдары туралы Уақытша ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 25 қарашадағы
N 1436 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк салық
комитетiнiң салық полициясы органдары туралы
Уақытша Ереже
Осы ереже Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк салық комитетi
Салық полициясы бас басқармасының және оның аймақтық басқармаларының
(бұдан әрi - салық полициясы) құқықтық негiздерiн, ұйымдастыру және
қызмет принциптерiн, жүйесi мен құрылымын, өкiлеттiгiн айқындайды.
I. Жалпы ережелер
1. Салық полициясы Қазақстан Республикасы салық қызметiнiң
құрамындағы мемлекеттiк мамандандырылған орталықтандырылған құқық
қорғау органы болып табылады және өз қызметiн елдiң салық салу
саласындағы экономикалық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында
жүзеге асырады.
II. Салық полициясының негiзгi мiндеттерi
2. Салық полициясының негiзгi мiндеттерi:
салық заңдарының бұзылу фактiлерiн жинау, талдау және бағалау, салықтық құқық бұзуға және қылмыс жасауға апаратын себептер мен жағдайларды жою жөнiнде тиiстi, ұсыныстар енгiзу;
салықтарды төлеуге байланысты немесе заңды және жеке тұлғалардың табыстары (кiрiстердi) жасыру және азайтып көрсету, салық салынатын объектiлердi жасыру мақсатында жасалған қылмыстарды және басқа құқық бұзушылықтарды салық төлеуден және бюджетке төленетiн басқа да төлемдерден жалтаруды, сондай-ақ салықтар мен өзге де төлемдердiң бюджетке түспеуiне немесе толық түспеуiне байланысты мемлекетке шығын келтiруге әкелiп соқтыратын өзге де қылмыстар мен құқық бұзушылықтарды анықтау және олардың жолын кесу;
салық қызметi жұмысының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету, оның қызметкерлерiн қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде қылмыскерлiк және басқа да құқыққа қарсы қол сұғушылықтардан қорғау;
салық қызметi органдарында жемқорлықтың алдын алу, анықтау және
жолын кесу;
салық төлеуден жалтарған жеке және заңды тұлғаларды iздестiрудi
жүзеге асыру;
салықтық қылмыстарға және құқық бұзушылыққа қарсы күрес жүргiзу
мәселелерi бойынша құқық қорғау, бақылау жасау және басқа да
мемлекеттiк органдармен өзара iс-қимыл жасау;
салықтық құқық бұзушылық пен қылмыскерлiк бойынша мемлекетке
келтiрiлген залалдың орнын толтыру жөнiнде өз құзыретiнiң шегiнде
шаралар қолдану болып табылады.
Салық полициясына өзге мiндеттер тек заңмен ғана жүктелуi
мүмкiн.
III. Салық полициясы қызметiнiң құқықтық негiздерi
және принциптерi

Об утверждении Временного положения об органах налоговой полиции Государственного налогового комитета Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1996 г. N 1436. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 29 августа 1997 г. N 1308 ~P971308.
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 14 сентября 1996 г. N 3113 U963113_ "О Государственном налоговом комитете Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемое Временное положение об органах налоговой полиции Государственного налогового комитета Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 ноября 1996 г. N 1436
Временное положение
об органах налоговой полиции Государственного
налогового комитета Республики Казахстан
Настоящее Положение определяет правовые основы, принципы организации и деятельности, систему и структуру, полномочия Главного управления налоговой полиции Государственного налогового комитета Республики Казахстан и его территориальных управлений (далее - налоговая полиция).
I. Общие положения
1. Налоговая полиция является специализированным централизованным правоохранительным органом государства в составе налоговой службы Республики Казахстан и осуществляет свою деятельность в целях обеспечения экономической безопасности страны в области налогообложения.
II. Основные задачи налоговой полиции
2. Основными задачами налоговой полиции являются:
сбор, анализ и оценка фактов нарушений налогового законодательства, внесение соответствующих предложений по устранению причин и условий, способствующих налоговым правонарушениям и преступлениям;
выявление и пресечение преступлений и иных правонарушений, связанных с неуплатой налогов, либо совершенных с целью сокрытия или занижения прибыли (доходов), укрытия объектов налогообложения юридическими и физическими лицами, иного уклонения от уплаты налогов и других платежей в бюджет, а также иных преступлений и правонарушений, повлекших причинение убытков государству, связанных с непоступлением или недопоступлением налогов и других платежей в бюджет;
обеспечение безопасности деятельности налоговой службы, защита
ее работников от преступных и иных противоправных посягательств при
исполнении служебных обязанностей;
предупреждение, выявление и пресечение коррупции в органах
налоговой службы;
осуществление розыска физических и юридических лиц,
уклонившихся от уплаты налогов;
взаимодействие с правоохранительными, контролирующими и
иными государственными органами по вопросам борьбы с налоговыми
преступлениями и правонарушениями;
принятие мер по возмещению нанесенного государству ущерба по
налоговым правонарушениям и преступлениям в пределах своей
компетенции.
Иные задачи на налоговую полицию могут быть возложены только
законом.
III. Правовые основы и принципы деятельности
налоговой полиции

3. Салық полициясы өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлықтары мен өкiмдерiн, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулыларын және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң өкiмдерiн, осы Ереженi, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк салық комитетiнiң нормативтiк актiлерiн басшылыққа алады.
Жұмысты ұйымдастыру және жедел iздестiру қызметiн жүргiзудiң тәсiлi салық полициясының "Жедел iздестiру қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына қайшы келмейтiн ведомстволық актiлерiмен реттеледi.
Бұл актiлердiң талаптары тек салық полициясы қызметкерлерiнiң орындалуы үшiн мiндеттi.
4. Салық полициясы органдарының қызметi заңдылық, адам мен азаматтық құқықтары мен бостандығын құрметтеу, жоғарыдан төмен қарай жоғары тұрған органдардың бақылауында болу және оларға есеп беру, қызметтiң жариялы және жариялы емес нысандарын үйлестiру, басқа да мемлекеттiк органдармен қоғамдық бiрлестiктермен және азаматтармен, басқа мемлекеттердiң салықтық қызметтерiмен өзара iс-қимыл жасау, салық полициясы органдарының бiрлiгi мен орталықтануы, құпиялықты сақтау арқылы олардың тәуелсiздiгi және дара басшылығы принциптерiне құрылады.
Салық полициясының органдары өз бастықтарына тiкелей бағынысты болады. Мемлекеттiк басқару органдары салық полициясының заңды қызметiне араласа және кедергi жасай алмайды.
Салық полициясы қызметкерлерiнiң процессуалдық жағдайы заңмен айқындалады.
IY. Салық полициясының жүйесi
5. Салық полициясының органдары Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк салық комитетiнiң құрамындағы төменде тұрғандардың жоғарыдағыларға тiкелей есеп беретiн, орталықтандырылған құрылымдық бөлiмше болып табылады.
Мемлекеттiк салық комитетi Салық полициясының бас басқармасы, "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығына сәйкес салық полициясы органдарының алдында тұрған мiндеттердi орындау жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын, оған бағынысты аймақтық және мамандандырылған органдары салық полициясы органдарының бiрыңғай жүйесiн құрайды.
6. Салық полициясы органдарының қылмыстық-процессуалдық және жедел iздестiру жұмыстарынан басқа қызметiне басшылықты Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк салық комитетiнiң төрағасы жүзеге асырады.
Салық полициясы органдарына жедел басшылықты Мемлекеттiк салық комитетi төрағасының орынбасары - Салық полициясы бас басқармасының бастығы жүзеге асырады. Салық полициясы бас басқармасы бастығының лауазымы мәртебесi жөнiнен Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк салық комитетi төрағасының бiрiншi орынбасарының лауазымына теңестiрiледi.

3. Налоговая полиция в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, указами и распоряжениями Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан и распоряжениями Премьер-Министра Республики Казахстан, настоящим Положением, нормативными актами Государственного налогового комитета Республики Казахстан.
Организация работы и тактика проведения оперативно-розыскной деятельности регулируются ведомственными актами налоговой полиции, не противоречащими Закону Республики Казахстан "Об оперативно-розыскной деятельности".
Требования этих актов обязательны к исполнению только работниками налоговой полиции.
4. Деятельность органов налоговой полиции строится на принципах законности, уважения прав и свобод человека и гражданина, подконтрольности и подотчетности вышестоящим органам по вертикали, сочетания гласных и негласных форм деятельности, взаимодействия с другими государственными органами, общественными объединениями и гражданами, налоговыми службами других государств, единства и централизации органов налоговой полиции, их независимости и единоначалия, с соблюдением конфиденциальности.
Органы налоговой полиции находятся в непосредственном подчинении у своих начальников. Органы государственного управления не могут вмешиваться и препятствовать законной деятельности налоговой полиции.
Процессуальное положение сотрудников налоговой полиции определяется законодательством.
IV. Система налоговой полиции
5. Органы налоговой полиции являются централизованным структурным подразделением в составе Государственного налогового комитета Республики Казахстан с непосредственной подотчетностью нижестоящих вышестоящим.
Единую систему органов налоговой полиции составляют Главное управление налоговой полиции Государственного налогового комитета и подчиненные ему территориальные и специализированные органы, осуществляющие деятельность по выполнению задач, стоящих перед органами налоговой полиции, в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, Z952235_ "О налогах и других обяэательных платежах в бюджет".
6. Руководство деятельностью органов налоговой полиции, кроме уголовно-процессуальной и оперативно-розыскной деятельности, осуществляет Председатель Государственного налогового комитета Республики Казахстан.
Оперативное руководство органами налоговой полиции осуществляет заместитель Председателя Государственного налогового комитета - начальник Главного управления налоговой полиции. Должность начальника Главного управления налоговой полиции приравнивается по статусу к должности первого заместителя Председателя Государственного налогового комитета Республики Казахстан.

7. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк салық комитетiнiң төрағасы Салық полициясы бас басқармасы бастығының ұсынысы бойынша салық полициясының құрылымы мен штаттық кестесiн бекiтедi, қызметке тағайындайды және қызметтен босатады, салық заңдарына сәйкес және Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк салық комитетiнiң салық полициясында қызмет өткеру туралы ережеде айқындалған тәртiппен салық полициясының қызметкерлерiне арнайы атақтар бередi.
8. Салық полициясының бас басқармасы:
салық басқармасы органдарының жүйесi бөлiмшелерiнiң қызметiне басшылық пен бақылауды жүзеге асырады;
салық полициясы органдарының негiзгi бағыттар бойынша қызметiне үйлестiрудi және оның келiсiмдiлiгiн қамтамасыз етедi;
салық полициясы бөлiмшелерiнiң заңдарды және басқа нормативтiк құқықтық актiлерiн қолдану практикасын зерделейдi және қорытады, оларды қолдану жөнiнде бұйрықтар мен әдiстемелiк нұсқаулар шығарады;
қызметтiң негiзгi бағыттары бойынша бағалаудың өлшемдерiн белгiлейдi және ұсыныстар әзiрлейдi;
ведомстволық мәлiметтер мен статистикалық көрсеткiштерге талдау жүргiзедi;
салық полициясы қызметкерлерiн даярлау және олардың бiлiктiгiн арттыру жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады;
салық полициясы қызметкерлерiн арнаулы есепке алуды жүзеге асырады;
салықтық құқық бұзушылықтарға және қылмысқа қарсы күрес жөнiндегi халықаралық ынтымақтастық мәселелерi бойынша салықтық қызмет органдарының атынан iс-қимыл жасайды.
9. Салық полициясы бас басқармасының жанынан, ережесiн Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк салық комитетiнiң төрағасы бекiтетiн, ғылыми-консультативтiк кеңес құрылуы мүмкiн.
10. Салық полициясы бас басқармасының жанынан, полицияның аймақтық органдарының қолда бар бос орындарының есебiнен мiндетiне үлкен қоғамдық пiкiрге ие немесе тергеуде елеулi күрделiлiк келтiретiн материалдар бойынша практикалық көмек көрсету кiретiн, аймақаралық бөлiмшелер құрылуы мүмкiн.
Осы iс-әрекеттер үшiн, сондай-ақ салық полициясы қызметкерлерiн өндiрiстен қол үзiп оқытуды ұйымдастыру мақсатында Салық полициясы бас басқармасының бастығына төменгi буындардағы қызметкерлердi республикалық және облыстық салық полициясы органдарына iссапарға жiберу құқығы берiлген. Бұдан басқа, Салық полициясы бас басқармасының бастығы Салық полициясының бас басқармасы орталық аппаратының бөлiм бастығына дейiнгi қызметкерлерiн, сондай-ақ облыстық салық полициясы басқармаларының басқарма бастығының орынбасарына дейiнгi қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
11. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк салық комитетiнiң Салық полициясы бас басқармасы заңды тұлға болып табылады, оқшау мүлiкке ие, банктерде есеп айырысу шоты және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, қазақ және орыс тiлдерiнде атауы жазылған мөрi бар.

7. Председатель Государственного налогового комитета Республики Казахстан по представлению начальника Главного управления налоговой полиции утверждает структуру и штатное расписание налоговой полиции, назначает на должности и освобождает от должностей, присваивает специальные звания сотрудникам налоговой полиции в соответствии с налоговым законодательством и в порядке, определяемом Положением о прохождении службы в налоговой полиции Государственного налогового комитета Республики Казахстан.
8. Главное управление налоговой полиции:
осуществляет руководство и контроль за деятельностью подразделений системы органов налоговой полиции;
обеспечивает координацию и согласованность действий органов налоговой полиции по основным направлениям;
изучает и обобщает практику применения законов и иных нормативных правовых актов подразделениями налоговой полиции, издает приказы и методические указания по их применению;
устанавливает критерии оценки и вырабатывает рекомендации по основным направлениям деятельности;
проводит анализ ведомственных сведений и статистических показателей;
организует работу по подготовке и повышению квалификации сотрудников налоговой полиции;
осуществляет специальный учет сотрудников налоговой полиции;
выступает от органов налоговой службы по вопросам международного сотрудничества по борьбе с налоговыми правонарушениями и преступлениями.
9. При Главном управлении налоговой полиции может быть образован научно-консультативный совет, положение о котором утверждается Председателем Государственного налогового комитета Республики Казахстан.
10. При Главном управлении налоговой полиции за счет имеющихся вакансий территориальных органов полиции могут образовываться межрегиональные подразделения, в задачи которых входит оказание практической помощи по материалам, имеющим большой общественный резонанс или представляющим особую сложность в расследовании.
Для, этих действий, а также с целью организации обучения работников налоговой полиции с отрывом от производства начальнику Главного управления налоговой полиции предоставлено право осуществлять прикомандирование работников низовых звеньев в республиканские и областные органы налоговой полиции. Кроме того, начальник Главного управления налоговой полиции назначает на должности и освобождает от должностей сотрудников центрального аппарата Главного управления налоговой полиции до начальника отдела включительно, а также сотрудников областных управлений налоговой полиции до заместителя начальника управления включительно.
11. Главное управление налоговой полиции Государственного налогового комитета Республики Казахстан является юридическим лицом, обладает обособленным имуществом, имеет расчетный счет в банке и печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и со своим наименованием на казахском и русском языках.

12. Облыстардың және Алматы қаласының салық полициясының басқармалары заңды тұлға мәртебесiне ие және Салық полициясы бас басқармасының бастығына - Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк салық комитетi төрағасының орынбасарына бағынады.
13. Салық полициясы аймақтық органдарының басшылары мемлекеттiк салық басқармаларының және бөлiмдерiнiң тиiстi бастықтарымен бiрге оларға жүктелген мiндеттердi жүзеге асыруды қамтамасыз етедi, оларға бағынысты бөлiмшелердiң қызметiн ұйымдастырады, үйлестiредi және бақылап отырады.
Y. Салық полициясы органдарының және оның
лауазымды тұлғаларының құқықтық мәртебесi
14. Салық полициясы органдары:
салықты және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлеу немесе толық төлемеу арқылы мемлекетке залал келтiруге әкелiп соқтырған қылмыстар туралы өтiнiштерге, хабарларға және басқа ақпараттарға тексеру жүргiзу;
заңдарға сәйкес салық төлеушiлер туралы ақпараттың құпиялығын сақтауға;
салықтық қылмыстарды жинақтауды, талдауды және оларға баға берудi жүргiзу және оларға жағдай туғызатын себептер мен жағдайларды жою жөнiнде тиiстi ұсыныстар енгiзуге;
салықтарды төлеуге байланысты қылмыстарды ашу және тергеу мақсатында заңда белгiленген тәртiппен жауап алу, жедел iздестiру және тергеу қызметтерiн жүргiзуге;
алдындағы тексерулердiң мерзiмдерiне және көлемдерiне қарамастан, салықтарды төлеуге байланысты немесе табыстарды (кiрiстердi) жасырып қалу немесе кемiту, лауазымды тұлғалар мен азаматтардың салық салынатын объектiлердi жасырып қалуы мақсатында жасалған қылмыс пен ашық құқық бұзуды, өзге де салықтарды және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлеуден жалтаруды, сондай-ақ салықтарды және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi немесе толық төлемеу арқылы мемлекетке залалдар келтiрiлуге әкелiп соқтырған қылмыстарды ашуға және олардың жолын кесуге;
өз құзыретiнiң шегiнде салықтық қызмет жұмысының қауiпсiздiгiн, оның қызметкерлерi мен олардың отбасы мүшелерiн салықтық қызмет жұмысына байланысты қылмыскерлiк және басқа құқыққа қарсы қол сұғушылықтарды қорғауды қамтамасыз етуге;
салықтық қызмет органдарында жемқорлық және қызмет бабын пайдалану фактiлерiнiң алдын алуға, ашуға және олардың жолын кесуге;
өз құзыретiнiң шегiнде салықты және бюджетке төленетiн басқа да төлемдердi төлеуден жалтарушы, олардың мемлекет алдында қарызы барлығы немесе декларация беруден жалтарғандығы туралы оларға қатысты ресми мәлiметтер түскен жеке және заңды тұлғаларды iздестiрудi жүзеге асыруға мiндеттi.
15. Салық полициясына заңда көзделмеген мiндеттер жүктелiне алмайды.

12. Управления налоговой полиции областей и г. Алматы обладают статусом юридического лица и подчиняются начальнику Главного управления налоговой полиции - заместителю Председателя Государственного налогового комитета Республики Казахстан.
13. Руководители территориальных органов налоговой полиции с соответствующими начальниками государственных налоговых управлений и отделов обеспечивают реализацию возложенных на них задач, организуют, координируют и контролируют деятельность подчиненных им подразделений.
V. Правовой статус органов налоговой полиции
и ее должностных лиц
14. Органы налоговой полиции обязаны:
проводить проверки заявлений, сообщений и другой информации о преступлениях, повлекших причинение ущерба государству посредством неуплаты или недоплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет;
соблюдать тайну информации о налогоплательщиках в соответствии с законодательством;
проводить сбор, анализ и оценку налоговых преступлений и вносить соответствующие предложения по устранению причин и условий, способствующих им;
производить в установленном законом порядке дознание, оперативно-розыскные и следственные действия в целях выявления и расследования преступлений, связанных с неуплатой налогов;
выявлять и пресекать преступления и явные правонарушения, независимо от сроков и объемов предыдущих проверок, связанные с неуплатой налогов, либо совершаемые с целью сокрытия или занижения прибыли (доходов), укрытия объектов налогообложения должностными лицами и гражданами, иных уклонений от уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также преступления, повлекшие причинение убытков государству посредством неуплаты или недоплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет;
в пределах компетенции обеспечивать безопасность деятельности налоговой службы, защиту ее работников и членов их семей от преступных и иных противоправных посягательств, связанных с деятельностью налоговой службы;
предупреждать, выявлять и пресекать факты коррупции и злоупотреблений служебным положением в органах налоговой службы;
в пределах компетенции осуществлять розыск физических и юридических лиц, уклонившихся от уплаты налогов и других платежей в бюджет, в отношении которых поступили официальные сведения о том, что они имеют долг перед государством либо уклонились от подачи декларации.
15. На налоговую полицию не могут быть возложены обязанности, не предусмотренные законодательством.

16. Салық полициясы органдарының:
заңды тұлғалар (жұмыс режимi ерекше заңды тұлғаларды қоса алғанда) мен жеке тұлғалардың барлық ақша құжаттарына, бухгалтерлiк кiтаптарына, есептерiне, сметаларына, қолдағы ақша қаражатына, бағалы қағаздары мен құнды заттарына, есептемелерiне, декларацияларына және магниттi тасымалдаушылардағы ақпараттармен қоса, салықтарды және бюджетке төленетiн төлемдердi есептеуге және төлеуге байланысты өзге де құжаттарына тексеру жүргiзуге, ұйымдардың лауазымды адамдар мен басқа да қызметкерлерiнен, сондай-ақ азаматтардан аталған тексерулердiң барысында туындаған мәселелер бойынша анықтамалар, ауызша және жазбаша түсiнiктемелер алуға;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес салықтық тергеулер жүргiзуге;
ұйымдар мен азаматтардың өндiрiстiк, қоймалық, сауда және басқа жағдайларына бөгетсiз кiруге, оның iшiнде кез келген арнаулы техникалық құралдарды (аудио-бейне жазбаларды, кинофототүсiрулердi және басқа техникалық құралдарды) қолдану арқылы тексеру жүргiзуге, қажет болған жағдайда оларды мөрлеп жауып тастауға;
қылмысты iс қозғау туралы мәселенi шешу кезiнде қолданылып жүрген заңдарға сәйкес қаржы-шаруашылық қызметiне тексеру және алдын ала қылмыстық зерттеу жүргiзуге;
өз құзыретiнiң шегiнде ұйымдардың басшыларына және басқа да лауазымды адамдарына, сондай-ақ азаматтарға анықталған салықтық заңдардың бұзылуын жою туралы орындалуы мiндеттi нұсқаулар беруге және олардың орындалуын бақылауға;
салық полициясы органының бастығының немесе оның уәкiлеттiгi бойынша орынбасарының атынан анықталған салықтық заңдардың бұзылуын жою туралы талаптарды орындамаған, тексеруге және зерттеуге жiбермеген, салық полициясының қызметкерлерiне бухгалтерлiк есептер мен баланстарды, есеп айырысуларды, декларацияларды және кiрiстер алуға, салық салынатын объектiлердiң мазмұнына, салықтарды және бюджетке төленетiн басқа да төлемдердi есептеуге және төлеуге байланысты өзге де құжаттарды бермеген жағдайларда, банктердi есеп айырысу және басқа да шоттар бойынша салық төлеушiлердiң қаржы жұмсау операцияларын анықтаған тәртiп бұзулар жойылғанға дейiн тоқтата тұруға;
салық заңдарын бұзған ұйымдарға, лауазымды адамдар мен азаматтарға қолданылып жүрген заңдарда көзделген салықтық санкциялар мен айыппұлдарды қолдануға;
салықтарды, айыппұлдарды және өсiмдердi белгiлеген мерзiмде төлемеген кезде заңдарға сәйкес ұйымдар мен азаматтардың жылжымалы мүлiктерiн, ақша-валюталық қаражатын қаттауға;
лауазымды адамдар мен азаматтар жасаған құқық бұзу фактiлерi бойынша хаттамалар жасауға;
сауда және басқа да ұйымдарда, жеке кәсiпорындарда тауарларды (өнiмдердi) бақылауға сатып алуға, ұсынылатын жұмыстар мен қызмет көрсетулердi тексеруге;
басқа заңды тұлғалардан, банк операцияларының жекелеген түрлерiн тек қызметтiк мақсатта жүзеге асырушы банктерден, биржалар мен азаматтардан тексерiлетiн ұйымдар мен азаматтардың кәсiпкерлiк қызметi, операциялары шоттарындағы ақша қаражатының жай-күйi туралы мәлiметтер, анықтамалар, сондай-ақ құжаттар алуға;
өз құзыретiнiң шеңберiнде, егер оларды қылмыс жасады деп күдiктенуге жеткiлiктi негiзi болмаса немесе олар әкiмшiлiк құқықты бұзған жағдайда, азаматтардан және лауазымды тұлғалардан жеке басын анықтау үшiн қажеттi құжаттарды талап етуге және тексеруге;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген негiздерде және тәртiпте салықтық қылмыстарды ашу, олардың алдын алу және жолын кесу мақсатында жедел-iздестiру қызметiн, анықтау мен алдын-ала тергеудi жүзеге асыруға;
қылмыс белгiлерi немесе құқық бұзушылық байқалған кезде қылмыстық-процессуалдық, әкiмшiлiк және өзге де заңдарда көзделген негiздерде, тәртiп пен мерзiмдерде заңды және жеке тұлғаларға шұғыл тексеру жүргiзуге;
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес қаруды, арнаулы құралдарды сақтауға, алып жүруге, қолдануға;
әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы хаттама жасауға, әкiмшiлiк тұтқындауды жүзеге асыруға, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы заңдарға сәйкес әкiмшiлiк жазаға тарту шараларын қолдануға;
уақытша оқшаулап ұстаулардың (УОҰ), тергеу оқшауларының (ТО) ақпараттық орталықтарын (АО) басқа да ақпараттық iздестiру жүйелерiнiң (жедел-iздестiру қызметiнiң объектiлерi мен субъектiлерiн есепке алудан басқа) мүмкiндiктерiн ақысыз негiзде пайдалануға;
ақпараттарды қорғаудың техникалық құралдарын және байланыстың арнаулы құралдарын пайдалануға. Мүдделi ведомстволармен келiсiм бойынша ақысыз негiзде қажеттi телерадио байланысын пайдалануға;
қызмет және iссапар куәлiктерiн көрсету бойынша көлiктiң барлық түрлерiне жол жүру құжаттарын кезектен тыс алуға және қонақ үйлерiнде тұру үшiн орын алуға құқы бар.
YI. Салық полициясы қызметкерлерiнiң жауапкершiлiгi
және олардың қызметiн қадағалау

16. Органы налоговой полиции имеют право:
производить у юридических лиц (включая юридические лица с особым режимом работы) и физических лиц проверки всех денежных документов, бухгалтерских книг, отчетов, смет, наличия денежных средств, ценных бумаг и ценностей, расчетов, деклараций и иных документов, включая информацию на магнитных носителях, связанных с исчислением и уплатой налогов и других платежей в бюджет, получать от должностных лиц и других работников организаций, а также граждан справки, устные и письменные объяснения по вопросам, возникающим в ходе указанных проверок;
проводить налоговые расследования в соответствии в законодательством Республики Казахстан;
беспрепятственно входить и проводить обследование, в том числе с использованием специальных технических средств (аудио-, видеозаписи, кино-, фотосъемки и других технических средств), производственных, складских, торговых и иных помещений организаций и граждан, при необходимости опечатывать их;
проводить ревизии финансово-хозяйственной деятельности и предварительные криминалистические исследования в соответствии с действующим законодательством при решении вопроса о возбуждении уголовного дела;
в пределах своих компетенций давать руководителям и другим должностным лицам организаций, а также гражданам обязательные для исполнения указания об устранении выявленных нарушений налогового законодательства и контролировать их выполнение;
в лице начальника органа налоговой полиции или по его уполномочию заместителя приостанавливать расходные операции налогоплательщиков по расчетным и другим счетам в банках, в случаях невыполнения требований об устранении выявленных нарушений налогового законодательства, недопуска к проверке и обследованиям, непредставлении сотрудникам налоговой полиции бухгалтерских счетов и балансов, расчетов, деклараций и других документов, связанных с извлечением доходов, содержанием объектов налогообложения, исчислением и уплатой налогов и других платежей в бюджет, до устранения выявленных нарушений;
применять к организациям, должностным лицам и гражданам, нарушившим налоговое законодательство, налоговые санкции и штрафы, предусмотренные действующим законодательством;
при неуплате в установленный срок налогов, штрафов и пени, описывать движимое и недвижимое имущество, денежно-валютные средства организаций и граждан в соответствии с законодательством;
составлять протоколы по фактам правонарушений, совершенных должностными лицами и гражданами;
совершать в торговых и других организациях, у индивидуальных предпринимателей контрольные закупы товаров (продукции), предоставляемых работ и услуг;
получать сведения, справки, а также документы о предпринимательской деятельности, операциях и состоянии денежных средств на счетах проверяемых организаций и граждан, от других юридических лиц, банков, осуществляющих отдельные виды банковских операций, бирж и граждан исключительно в служебных целях;
истребовать в рамках своей компетенции и проверять у граждан и должностных лиц документы, необходимые для установления личности, если имеются достаточные основания подозревать их в совершении преступления или в случае совершения ими административного правонарушения;
осуществлять оперативно-розыскную деятельность, дознание и предварительное следствие с целью выявления, предупреждения и пресечения налоговых преступлений на основании и в порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
при обнаружении признаков преступления или явного правонарушения проводить внеочередные проверки юридических и физических лиц на основании, в порядке и сроки, предусмотренные уголовно-процессуальным, административным и иным законодательством;
хранить, носить, применять оружие, специальные средства в соответствии с действующим законодательством;
составлять протоколы в административных правонарушениях, осуществлять административное задержание, а также налагать меры административного взыскания в соответствии с законодательством об административных правонарушениях;
на безвозмездной основе использовать возможности изоляторов временного содержания (ИВС), следственных изоляторов (СИЗО), информационных центров (ИЦ), иных информационных поисковых систем (кроме учетов объектов и субъектов оперативно-розыскной деятельности);
пользоваться техническими средствами защиты информации и специальными средствами связи. По согласованию с заинтересованными ведомствами на безвозмездной основе использовать необходимую телерадиосвязь;
по предъявлении служебного и командировочного удостоверений приобретать вне очереди проездные документы на все виды транспорта и получать место для проживания в гостиницах.
VI. Ответственность сотрудников налоговой
полиции и надзор за ее деятельностью

17. Салық полициясының қызметкерлерi заңды бұзғаны және қызметтiк мiндеттерiн тиiстi емес түрде орындағаны үшiн заңдарда белгiленген тәртiппен жауапкершiлiкте болады.
Салық полициясы қызметкерлерiнiң заңды және жеке тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзуы салық полициясы органдарының оларға келтiрiлген зияндардың орнын толтыру жауапкершiлiгiне жатады.
Салық полициясы қызметкерлерiнiң заңсыз iс-әрекеттерiне бағыныстылық тәртiбiмен жоғары тұрған органға, прокуратураға немесе сотқа шағым жасалуы мүмкiн.
Салық полициясының жауап алу, тергеу және жедел-iздестiру қызметiн жүргiзу кезiнде заңдарды дәл және бiркелкi қолдануын қадағалауды прокуратура органдары жүзеге асырады.

17. За нарушение закона и ненадлежащее исполнение служебных обязанностей сотрудники налоговой полиции несут ответственность в установленном законодательством порядке.
Нарушение сотрудниками налоговой полиции прав и законных интересов юридических и физических лиц влечет ответственность органов налоговой полиции по восстановлению причиненного ими ущерба.
Незаконные действия сотрудников налоговой полиции могут быть обжалованы в вышестоящий в порядке подчиненности орган, прокурору или в суд.
Надзор за точным и единообразным применением законов при проведении дознания, следствия и оперативно-розыскной деятельности налоговой полицией осуществляется органами прокуратуры.