Бағалы қағаздармен биржалық сауда жасауды жандандыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 14 желтоқсан N 1538
Бағалы қағаздар нарығын одан әрi дамыту, сұраныс пен ұсыныстың шоғырлануын қамтамасыз ету, биржалық әдiл бағаларды қалыптастыру және осы негiзде ел экономикасы жай-күйiнiң көрсеткiшi ретiндегi қор индексiнiң есеп айырысуына қол жеткiзу, бағалы қағаздар нарығына стратегиялық инвесторларды тарту, бағалы қағаздар эмиссиясын тiркеу рәсiмiн жеңiлдету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. "Қазақстан Республикасында бағалы қағаздар нарығын дамыту бағдарламасын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 17 мамырдағы N 608 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздар нарығын дамыту бағдарламасын орындау жөнiндегi 1996-1997 жылдарға арналған қоса берiлiп отырған шаралар жоспары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Экономика министрлiгi Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясымен бірлесе отырып:
а) 1997 жылдың 1 қаңтарына дейiн бағалы қағаздармен, оның iшiнде мемлекеттiк эмиссиялайтын, ұйымдасқан сауданы жүзеге асыру арқылы бағалы қағаздар нарығының мамандандырылған жүйесi болып табылатын қор биржасын айқындау жөнiнде тендер өткiзсiн;
ә) үстiмiздегi жылдың 20 желтоқсанына дейiн өнеркәсiптiң базалық және басқа салаларының, банктердi қоса, акцияларының мемлекеттiк пакеттерiнiң бiр бөлiгi қор биржасында сатылатын шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң тiзбесiн әзiрлеп, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына енгiзсiн;
б) жоғарыда аталған тiзбеге кiрген әрбiр акционерлiк қоғамның жалпы жиналысына өз шоттарының жоспарын бухгалтерлiк есеп жүргiзудiң қазақстандық жаңа стандарттарына конверсиялау және 1996 жылға арналған кең көлемдi аудит жүргiзу үшiн халықаралық аудиторлық фирмалардың арасында тендер өткiзудi ұсынсын. Аудит нәтижелерi бойынша тiзбедегi акционерлiк қоғамдардың бағалы қағаздары белгiленген талаптарға сәйкес, 1997 жылдың бiрiншi жарты жылдығында қор биржасының листингiне енгiзiлсiн;
в) аудит аяқталғаннан кейiн бiр ай мерзiм iшiнде аталған кәсiпорындар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн қор биржасына кезеңдiк қою кестесiн Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасының Бухгалтерлiк есеп жөнiндегi ұлттық комиссиясы 1997 жылдың 1 ақпанына дейiн аталған акционерлiк қоғамдар үшiн бухгалтерлiк есеп жүргiзудiң қазақстандық жаңа стандарттарын енгiзу бағдарламасын (тетiктер мен рәсiмдер) әзiрлесiн.

О мерах по активизации биржевой торговли ценными бумагами
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 1996 г. N 1538
С целью дальнейшего развития рынка ценных бумаг, обеспечения концентрации спроса и предложения, формирования объективных биржевых цен и на этой основе достижения расчета фондового индекса как показателя состояния экономики страны, привлечения на рынок ценных бумаг стратегических инвесторов, упрощения процедуры регистрации эмиссий ценных бумаг Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий на 1996-1997 годы по выполнению Программы развития рынка ценных бумаг в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 1996 г. N 608 P960608_ "Об утверждении Программы развития рынка ценных бумаг в Республике Казахстан".
2. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, Государственному комитету Республики Казахстан по приватизации, Министерству финансов, Министерству экономики Республики Казахстан совместно с Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам:
а) до 1 января 1997 года провести тендер по определению фондовой биржи, являющейся специализированным институтом рынка ценных бумаг, через которую осуществляется организованная торговля ценными бумагами, в том числе эмитируемыми государством;
б) до 20 декабря текущего года подготовить и внести на рассмотрение Правительства Республики Казахстан перечень хозяйствующих субъектов базовых и других отраслей промышленности, включая банки, часть государственного пакета акций которых будет реализована на фондовой бирже;
в) рекомендовать общему собранию каждого акционерного общества, вошедшего в вышеуказанный перечень, провести тендер среди международных аудиторских фирм для конверсии своего плана счетов на новые казахстанские стандарты бухгалтерского учета и проведения полномасштабного аудита за 1996 год. По результатам аудита включить ценные бумаги акционерных обществ по перечню, в соответствии с установленными требованиями, в первом полугодии 1997 года в листинг фондовой биржи;
г) в месячный срок после завершения аудита представить в Правительство Республики Казахстан поэтапный график выставления государственных пакетов акций указанных предприятий на фондовую биржу.
3. Национальной комиссии Республики Казахстан по бухгалтерскому учету до 1 февраля 1997 года разработать программу (механизм и процедуры) внедрения новых казахстанских стандартов бухгалтерского учета для указанных акционерных обществ.

4. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы:
а) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен келiсiм бойынша бiр ай мерзiмде:
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi әзiрлейтiн елдiң бiрыңғай төлем жүйесiнiң жалпы тұжырымдамасы шеңберiнде бағалы қағаздар бойынша депозитарлық-есеп айырысу жүйесiн қалыптастыру жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн;
бiрқатар сенiмдi iрi банктердiң еншiлес ұйымдарын корпоративтiк бағалы қағаздар ұстаушылар тiзiмiн жүргiзу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға лицензия беру тәртiбiн қабылдасын;
ә) 1997 жылдың 1 қаңтарына дейiн бағалы қағаздар нарығындағы кәсiби қызметтердiң жекелеген түрлерiн бiрiктiру мүмкiндiктерi туралы ереже қабылдасын.
5.
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ алып тасталды - ҚРҮ-нiң 1999.05.11. N 558
қаулысымен. P990558_
6. "Орталық депозитарий туралы, бағалы қағаздар ұстаушылар
тiзiлiмiн жүргiзу жөнiндегi қызмет туралы, кастодиалдық қызмет
туралы Ережелердi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
1996 жылғы 29 шiлдедегi N 944 қаулысының 2, 3, 4-тармақтарының күшi
жойылған деп танылсын.
7. Зейнетақыны реформалау жөнiндегi жұмыс тобы жекешелендiруден
түскен қаржыларды жаңа зейнетақы жүйесiне көшудi қаржыландыру үшiн
пайдалану мүмкiндiгi туралы ұсыныс енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 14 желтоқсандағы
N 1538 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасында Бағалы қағаздар нарығын
дамыту бағдарламасын орындау жөнiндегi 1996-1997
жылдарға арналған шаралар жоспары
___________________________________________________________________
N |       Шаралар         |Орындау  |Жүзеге    |Орындауға
р/с|                       |мерзiм.  |асыру     |жауаптылар
|                       |дерi     |нысаны    |
___________________________________________________________________
1 |            2          |    3    |    4     |      5
___________________________________________________________________
1. Өнеркәсiптiң базалық     1996 жылғы  Премьер-   Бағалы қағаздар
және басқа салаларының   20 желтоқ.  Министрдiң жөнiндегi ұлттық
банктердi енгiзе отырып  санға       өкiмi      комиссия,
акцияларының мемлекеттiк дейiн                  Меммүлiккомы,
пакеттерiнiң бiр бөлiгi                         Қаржыминi,
қор биржасында сатылатын                        Жекешелендiру
шаруашылық жүргiзушi                            мемкомы,Экономминi
субъектiлердiң тiзiмiн
айқындау
___________________________________________________________________
2. Өнеркәсiптiң базалық     аудит       Бұл да     Меммүлiккомы,
және басқа салаларының   аяқталған.  сол        Бағалы қағаздар
банктердi енгiзе отырып, нан кейiн              жөнiндегi ұлттық
акционерлiк қоғамдары    бiр ай                 комиссия,
акцияларының мемлекеттiк мерзiмде               Жекешелендiру
пакеттерiн қор биржасы                          мемкомы,Экономминi
арқылы сату кестесiн
жасау
___________________________________________________________________
3. Өндiрiстiң базалық және  1997 жылғы  АҚ жалпы   Бухесеп жөнiндегi
басқа салаларының        қаңтар      жиналыс.   ұлттық комиссия,
акционерлiк қоғамдарының             тарының    келiсiлген тiзiм
тiзбесiне енген                      шешiмi     бойынша АҚ, Бағалы
кәсiпорындарды бухесептiң                       қағаздар жөнiндегi
халықаралық стандарттарына                      ұлттық комиссия
ауыстыру және аудит
жүргiзу үшiн халықаралық
аудиторлық фирмалар
арасында тендер өткiзудi
ұйымдастыру
___________________________________________________________________
4. Қазақстан Республикасының "-"        Бiрлескен  Бағалы қағаздар
Ұлттық Банкi жасайтын                қаулы      жөнiндегi ұлттық
елдiң бiрыңғай төлем                            комиссия, Ұлттық
жүйесiнiң жалпы                                 Банк (келiсiм
тұжырымдамасы шеңберiнде                        бойынша)
бағалы қағаздар бойынша
депозитарлық-есеп
айырысу жүйесiн
қалыптастыру жөнiндегi
ұсыныстар енгiзу
___________________________________________________________________
5. Бағалы қағаздармен,      1996 жылғы  Тендерлiк  Бағалы қағаздар
оның iшiнде мемлекет     желтоқсан   комиссия.  жөнiндегi ұлттық
эмиссиялайтын,                       ның        комиссия,
ұйымдасқан сауда                     шешiмi     Меммүлiккомы,
жүргiзудi жүзеге                                Жекешелендiру
асыратын бағалы                                 жөнiндегi мемкомы,
қағаздар нарығының                              Экономминi,
алғашқы мамандандырыл.                          Қаржыминi
ған институты болып                             Ұлттық Банк
табылатын қор биржасын
айқындау жөнiнде
тендер өткiзу
___________________________________________________________________
6. Бағалы қағаздар          "-"         БҚҰК      Бағалы қағаздар
нарығындағы кәсiби                   қаулысы   жөнiндегi ұлттық
қызметтердiң                                   комиссия, Ұлттық
жекелеген түрлерiн                             Банк (келiсiм
бiрiктiру туралы                               бойынша)
Ереже қабылдау
___________________________________________________________________
7. Брокерлiк-дилерлiк       1997 жылғы  Бұл да    Бағалы қағаздар
қызметтердi лицензиялау  қаңтар      сол       жөнiндегi ұлттық
туралы Ереженiң жеке                           комиссия
капиталдың мөлшерiне
қойылатын талаптар
бөлiгiне өзгерiстер
енгiзу
___________________________________________________________________
8. Бiрқатар сенiмдi iрi     "-"         Бiрлескен Бағалы қағаздар
банктердiң еншiлес                   қаулы     жөнiндегi ұлттық
ұйымдарына корпоративтiк                       комиссия, Ұлттық
бағалы қағаздар                                Банк
ұстаушылар тiзiлiмiн
жүргiзу жөнiндегi
қызметтi жүзеге асыру
үшiн лицензия беру
тәртiбiн әзiрлеп,
қабылдау
___________________________________________________________________
9. Қазақстан Республикасының"_"         Заң       Бағалы қағаздар
заңдарына өзгерiстер                 жобалары  жөнiндегi ұлттық
енгiзу туралы мүдделi                          комиссия,
министрлiктермен және                          Әдiлетминi,
ведомстволармен келiсiлген                     Ұлттық Банк,
ұсыныстар әзiрлеп, оны                         (келiсiм бойынша)
белгiленген тәртiппен                          Мемлекеттiк салық
Қазақстан Республикасының                      комитетi
Үкiметiне енгiзу:
"Азаматтық кодекс (Жалпы
бөлiм)" "Шаруашылық
серiктестiктерi туралы"
"Салық және бюджетке
төленетiн басқа да
мiндеттi төлемдер туралы"
___________________________________________________________________
10.Инвестициялық           1996 жылғы   Президент  Жекешелендiру
жекешелендiру қорларын  желтоқсан    Жарлығының мемкомы, Бағалы
қайта ұйымдастыру                    жобасы     қағаздар жөнiндегi
жөнiнде ұсыныстар                               ұлттық комиссия,
әзiрлеп, оны                                    МИҰҚ
белгiленген тәртiппен
енгiзу
___________________________________________________________________
11.Бағалы қағаздар         1997 жылғы   Үкiмет    Қаржыминi, Бағалы
жөнiндегi Халықаралық   ақпан        қаулысы   қағаздар жөнiндегi
ұйымға кiру жөнiндегi                          ұлттық комиссия
нақты шаралар қабылдау
___________________________________________________________________
12.АҚШ және Ресей          1997 жылғы   Келiсiм.  Бағалы қағаздар
Федерациясының бағалы   ақпан -      дер       жөнiндегi ұлттық
қағаздар жөнiндегi      наурыз                 комиссия
комиссиялармен шарт
жасасу
___________________________________________________________________
13.Қазақстан               1997 жылғы   Үкiмет    Бiлiмминi, Бағалы
Республикасының жоғары  екiншi       қаулысы   қағаздар жөнiндегi
оқу орындарының         жарты                  ұлттық комиссия
экономика факультет.    жылдық
терiнде бағалы қағаздар
нарығы үшiн бiлiктi
мамандар даярлау жөнiнде
мамандандырылған
бөлiмшелер ашу жөнiнде
нақты шаралар қабылдау
___________________________________________________________________
14.Бағалы қағаздар нарығын "_"          Бұл да    Бағалы қағаздар
дамытудың ақпараттық                 сол       жөнiндегi ұлттық
қамтамасыз ету жүйесiн                         комиссия,Баспасөз
қалыптастыру жөнiнде                           және бұқаралық
нақты шаралар қабылдау                         ақпарат iстерi
жөнiндегi агенттiгi
Ұлттық статистика
агенттiгi
___________________________________________________________________
15.Бағалы қағаздар         1997 жыл     Норматив. Бағалы қағаздар
нарығында инсайдерлiк   iшiнде       тiк       жөнiндегi ұлттық
қызметтiң пайда                      актiлер   комиссия, Бағалы
болуының, бағалы                               қағаздар рыногы
қағаздар нарығы                                кәсiпқой
кәсiпқой қатысушыларының                       қатысушыларының
көпшiлiкке жария етуге                         қауымдастығы
болмайтын ақпараттарды
пайдалануын болдырмау
жөнiндегi шаралар
қабылдау
___________________________________________________________________
Ескерту. Орындаушылар бағанасында бiрiншi тұрған министрлiк, ведомство аталған айдың 15 күнiне дейiнгi мерзiмде Үкiмет Аппаратына құжаттың келiсiлген жобасын енгiзедi.

4. Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам:
а) в месячный срок по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан:
внести предложения по формированию депозитарно-расчетной системы по ценным бумагам в рамках общей концепции единой платежной системы страны, разрабатываемой Национальным Банком Республики Казахстан;
принять порядок выдачи лицензий на осуществление деятельности по ведению реестров держателей корпоративных ценных бумаг дочерним организациям ряда крупных надежных банков;
б) до 1 января 1997 года принять положение о возможности совмещения отдельных видов профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
5. (Пункт 5 исключен - постановлением Правительства РК от 11 мая 1999 г. N 558 P990558_ )
6. Признать утратившими силу пункты 2, 3, 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 29 июля 1996 г. N 944 P960944_ "Об утверждении Положений о Центральном депозитарии, о деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг, о кастодиальной деятельности".
7. Рабочей группе по пенсионной реформе внести предложения о возможности использования средств от приватизации для финансирования перехода на новую пенсионную систему.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 декабря 1996 г. N 1538
План мероприятий на 1996-1997 годы по выполнению
Программы развития рынка ценных бумаг в
Республике Казахстан
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
N і       Мероприятие      і   Срок   і  Форма   іОтветственные за
п/пі                        іисполненияіреализацииі   исполнение
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
1 і           2            і    3     і    4     і        5
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
1  Определить список        до 20      Распоряжение Нацкомиссия по
хозяйствующих субъектов  декабря    Премьер-     ценным бумагам,
базовых и других         1996 года  Министра     Госкомимущество,
отраслей промышленности,                         Минфин, Госком-
включая банки, часть                             приватизации,
госпакета акций                                  Минэкономики
которого должна быть
направлена на фондовый
рынок
2  Разработать график       месячный   То же        Госкомимущество,
реализации               срок после              Нацкомиссия по
государственных          завершения              ценным бумагам,
пакетов акций            аудита                  Госкомприватиза-
акционерных                                      ции, Минэкономики
обществ базовых и других
отраслей промышленности,
включая банки, через
фондовую биржу
3  Организовать проведение  январь     Решение      Нацкомиссия по
тендера среди            1997 года  общих        бухучету,
международных                       собраний     акционерные
аудиторских фирм для                акционерных  общества по
перевода на                         обществ      согласованному
международные стандарты                          списку,
бухучета и аудита                                Нацкомиссия по
предприятий, вошедших                            ценным бумагам
в перечень акционерных
обществ базовых и
других отраслей
промышленности
4  Внести предложения по    "          Совместное   Нацкомиссия по
формированию                        постановле-  ценным бумагам,
депозитарно-расчетной               ние          Нацбанк (по
системы по ценным                                согласованию)
бумагам в рамках общей
концепции единой
платежной системы
страны, разрабатываемой
Нацбанком Республики
Казахстан
5  Провести тендер по       декабрь    Решение      Нацкомиссия по
определению фондовой     1996 года  тендерной    ценным бумагам,
биржи как единственного             комиссии     Госкомимущество,
специализированного                              Госкомприватиза-
института рынка ценных                           ции,
бумаг, осуществляющего                           Минэкономики,
организованную торговлю                          Минфин, Нацбанк
ценными бумагами, в том
числе эмитируемыми
государством
6  Принять Положение о      "          Постановле-  Нацкомиссия по
совмещении отдельных                ние НКЦБ     ценным бумагам,
видов профессиональной                           Нацбанк (по
деятельности на рынке                            согласованию)
ценных бумаг
7  Внести изменения в       январь     То же        Нацкомиссия по
Положения о              1997 года               ценным бумагам
лицензировании
брокерско-дилерской
деятельности в части
требований к величине
собственного капитала
8  Подготовить и принять    "          Совместное   Нацкомиссия по
порядок выдачи лицензий             постановле-  ценным бумагам,
на осуществление                    ние          Нацбанк
деятельности по ведению
реестра держателей
корпоративных ценных
бумаг дочерним
организациям ряда
крупных надежных банков
9  Подготовить и внести в   "          Проекты      Нацкомиссия по
установленном порядке в             законов      ценным бумагам,
Правительство Республики                         Минюст, Нацбанк
Казахстан согласованные                          (по согласованию),
с заинтересованными                              Государственный
министерствами и                                 налоговый комитет
ведомствами предложения
о внесении изменений в
Законы Республики
Казахстан:
"Гражданский кодекс
(Общая часть)"
"О хозяйственных
товариществах"
"О налогах и других
обязательных платежах
в бюджет"
10 Подготовить и внести     декабрь    Проект       Госкомприватиза-
в установленном          1996 года  Указа        ция, Нацкомиссия
порядке предложения                 Президента   по ценным
по преобразованию                                бумагам, НАМИ
инвестиционных
приватизационных фондов
11 Принять практические     февраль    Постановле-  Минфин,
меры по вступлению в     1997 года  ние          Нацкомиссия по
Международную                       Правитель-   ценным бумагам
организацию комиссий                ства
по ценным бумагам
12 Заключить соглашения     февраль-   Соглашения   Нацкомиссия по
с комиссиями по ценным   март                    ценным бумагам
бумагам США и            1997 года
Российской Федерации
13 Принять практические     второе     Постановле-  Минобразования,
меры по открытию         полугодие  ние          Нацкомиссия по
специализированных       1997 года  Правитель-   ценным бумагам
отделений по подготовке             ства
квалифицированных
специалистов для рынка
ценных бумаг на
экономических
факультетах высших
учебных заведений
Республики Казахстан
14 Принять практические     "          То же        Нацкомиссия по
меры по формированию                             ценным бумагам,
системы информационного                          Минпечати, Нац-
обеспечения развития                             статагентство
рынка ценных бумаг
15 Принять меры по          в течение  Нормативные  Нацкомиссия по
предотвращению           1997 года  акты         ценным бумагам,
проявлений инсайдерской                          Ассоциация проф-
деятельности на рынке                            участников рынка
ценных бумаг,                                    ценных бумаг
использования
профессиональными
участниками рынка ценных
бумаг информации,
недоступной широкой
публике
Примечание. Министерство, ведомство, стоящее в графе исполнителей первым, вносит в Аппарат Правительства согласованный проект документа в срок до 15 числа указанного месяца.