2. Қазақстан Республикасы пайдалы қазбаларды, ұтымды да тиiмдi
пайдалануға, оның iшiнде __________________________________________
жер қойнауын пайдалану жөнiндегi
_____________________________ жүзеге асыруға тiлек бiлдiретiнiн;
Операцияның түрiн көрсету
3. Мердiгердiң алынған Лицензияға сәйкес _____________________
жер қойнауын пайдалану
________________________________________ ұтымды да тиiмдi жүргiзуге
жөнiндегi Операцияның түрiн көрсету керек
ниетi және қаржылық мүмкiндiгi бар екенiн;
4. Қазақстан Республикасының Үкiметi Құзыреттi Органға Контракт
жасасу мен орындау құқығын бергенiн;
5. Құзыреттi орган мен Мердiгер ______________________________
жер қойнауын пайдалану
__________________________________________ жүргiзу кезiнде Контракт
жөнiндегi Операцияның түрiн көрсету керек
олардың өзара құқықтары мен мiндеттерiн реттейдi деп келiскенiн
назарға ала отырып, мыналар жөнiнде келiстi:
1-бөлiм. Анықтамалар
Осы Бөлiмде түсiнiк берiлмеген анықтамалар мен терминдердiң "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 27 қаңтардағы Заң күшi бар Жарлығындағы (бұдан әрi "Жер қойнауы туралы" Жарлық) және Пайдалы қазбалардың жекелеген түрлерi мен Техногендiк минерал құрылымдары туралы заң актiлерiндегi анықтамалармен және терминдермен бара-бар мағынасы бар.
1. Өтелетiн шығындар - Контрактiнiң шарттарына және Мемлекеттiң заңдарына сәйкес ________________________________________________
жер қойнауын пайдалану жөнiндегi Операцияның _____________________ жүргiзу үшiн белгiленген және - ақшалай түрiн көрсету керек және/немесе нақты нысанда қайтуға тиiстi шығындарды бiлдiредi.
2. Мемлекет (Республика) - Қазақстан Республикасын бiлдiредi.
3. Мемлекеттiк орган - бұл Мемлекет атынан белгiлi бiр қызметтердi атқаруға құзырет берiлген Қазақстан Республикасының орталық атқару органы.
4. Кен орнын бөлiп беру - Жер қойнауының берiлген участкесiнiң кеңiстiк шекарасын анықтайтын, негiзiнде Лицензияда көрсетiлген жұмыстарды жүзеге асыруға рұқсат берiлетiн, Лицензияға қоса тiркелетiн құжат.
5. Контракт қолданылатын жыл - григориан күнтiзбегi бойынша тiзбектеле келетiн 12 айға тең кезең, Контракт мәтiнiнде ол Контракт күшiне енген уақыттан немесе осы күшiне енудiң кез-келген жылдығынан басталады.
6. Контракт күшiне енген күн - Контракттiң 3.1.-тармағында көрсетiлген күндi бiлдiредi.
7. Кен өндiру - пайдалы қазбаларды Мемлекеттiк меншiгiндегi Жер қойнауынан жер бетiне және техногендiк минералдық құрылымдардың құрамынан шығаруға байланысты барлық технологиялық операцияларды қоса алғандағы жұмыстарды (операцияларды) бiлдiредi.

2. Республика Казахстан выражает желание рационально и эффективно использовать Полезные ископаемые, в том числе осуществлять _______________________________________________________
указать вид Операции по недропользованию
3. Подрядчик имеет желание и финансовые возможности рационально и эффективно проводить _____________________________________________
указать вид Операций по недропользованию в соответствии с полученной Лицензией.
4. Правительство Республики Казахстан наделило Компетентный орган правом на заключение и исполнение Контракта.
5. Компетентный орган и Подрядчик договорились о том, что Контракт будет регулировать их взаимные права и обязанности при проведении ________________________________________________________.
указать вид Операций по недропользованию
Компетентный орган и Подрядчик договариваются о нижеследующем:
Раздел I. ОПРЕДЕЛЕНИЯ
Определения и термины, разъяснения которым нет в данном Разделе, имеют значение, соответствующее определениям и терминам, содержащимися в Указе Президента Республики Казахстан, имеющем силу Закона, от 27 января 1996 г. "О недрах и недропользовании (далее - Указ "О недрах") и других законодательных актах об отдельных видах Полезных ископаемых и о Техногенных минеральных образованиях.
1. Возмещаемые затраты - означает определенные в соответствии с условиями Контракта и законодательством Государства затраты на проведенные ________________________________________________________
указать вид Операций по недропользованию подлежащие возврату в ______________________________ форме.
денежной и/или натуральной
2. Государство (Республика) - означает Республику Казахстан.
3. Государственный орган - это центральный исполнительный орган Республики Казахстан, наделенный компетенцией осуществлять определенные функции от имени Государства.
4. Горный отвод - означает документ, прилагаемый к Лицензии, определяющий пространственные границы предоставленного участка Недр, в пределах которого разрешается осуществление работ, указанных в Лицензии.
5. Год действия Контракта - это период, равный 12 (двенадцати) последовательным месяцам по григорианскому календарю, в контексте Контракта он начинается с даты вступления Контракта в силу или в любую годовщину этого вступления.
6. Дата вступления Контракта в силу - означает дату, указанную в п. 3.1. Контракта.
7. Добыча - означает работы (операции), связанные с извлечением Полезных ископаемых из Недр на поверхность и из Техногенных минеральных образований, находящихся в государственной собственности, включая все технологические операции.

8. Жер қойнауын пайдалану туралы заңдар - "Жер қойнауы және жер
қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996
жылғы 27 қаңтардағы Заң күшi бар Жарлығын және Пайдалы қазбалардың
жекелеген түрлерi мен Техногендiк минералдық құрылымдар туралы басқа
да заң актiлерiн бiлдiредi.
9. Коммерциялық ашу - Контрактiлiк аумақта Өндiру үшiн
экономикалық жағынан жарамды бiр немесе бiрнеше Кен орнының табылуын
бiлдiредi.
10. Құзыреттi орган - Контракт жасасу мен оны орындауға
байланысты құқықтар берiлген _____________________________________
атқарушы Мемлекеттiк органның
________________________ бiлдiредi.
атауын көрсету керек
11. Контракт - Құзыреттi орган мен Мердiгер арасында - Кен
орнында, Учаскесiнде (блогында) __________________________________
жер қойнауын пайдалану
__________________________________________ жүргiзу жөнiндегi осы
жөнiндегi Операцияның түрiн көрсету керек
Контрактiнi, сондай-ақ осы Контрактiге қоса берiлген барлық
Қосымшаларды бiлдiредi.
12. Контрактiлiк аумақ _____________________________________
жер қойнауын пайдалану
__________________________________________ бойынша жұмыс жүргiзу
жөнiндегi Операцияның түрiн көрсету керек
үшiн бөлiнген, Лицензияның ________ тармағында географиялық
координаттармен белгiленген аумақты бiлдiредi.
13. Лицензия _________________________________________________
лицензиялық органды көрсету керек жеке тұлғаның
___________________________________________________________________
аты-жөнi, заңды тұлғаның, оның iшiнде шетелдiк, сондай-ақ шет
________________________________________________ Қазақстан
Мемлекетiнiң немесе халықаралық ұйымының атауы
Республикасының ___________________________________________________
Кен орнының, Учаскенiң (блоктың) әкiмшiлiк-
___________________________________________________________________
аумақтық бiрлiгiн көрсету керек жер қойнауын пайдалану жөнiндегi
___________________________________________________________________
Операцияның түрiн көрсету керек
жүргiзу үшiн 199 __ жылғы берген _____________ сериялы, N__________
Лицензияны бiлдiредi.
14. Лицензиялық орган - құзыретiне қазiргi заңдарға сәйкес қос
Лицензиялар беру кiретiн атқарушы орган "Лицензиар".
15. Лицензиялық жұмыстар - Контрактi мен Лицензияға сәйкес
____________________________________________________________________
жер қойнауын пайдалану жөнiндегi Операцияның түрiн көрсету керек
жүргiзуге арналған барлық жұмыстарды бiлдiредi.
16. Кен орны _______________________________________ табиғи қоры
Пайдалы қазбаның түрiн көрсету керек
бар ____________________________________ кен орнын бiлдiредi.
егер ол ашылған жағдайда

8. Законодательство о недропользовании - означает Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 27 января 1996 г. U962828_ "О недрах и недропользовании" и другие законодательные акты об отдельных видах Полезных ископаемых и о Техногенных минеральных образованиях.
9. Коммерческое обнаружение - означает обнаружение на
Контрактной территории одного или нескольких Месторождений,
экономически пригодных для Добычи.
10. Компетентный орган - означает _____________________________
указать наименование
______________________________________ , которому делегированы права,
исполнительного Государственного органа
непосредственно связанные с заключением и исполнением Контракта.
11. Контракт - означает настоящий Контракт на проведение
________________________________________ на _________________________
указать вид Операции по недропользованию     Месторождении, Участках
________________ между Компетентным органом и Подрядчиком, а также
(блоках)
все Приложения к настоящему Контракту.
12. Контрактная территория - означает территорию, определенную
в п.___ _____ Лицензии географическими координатами, выделенную для
проведения работ по _______________________________________________.
указать вид Операций по недропользованию
13. Лицензия - означает Лицензию Серии _________ N ____________
от _________199____г., выданную __________________________ _________
указать Лицензионный орган Ф. И. О.
____________________________________________________________________
физического лица, наименование юридического лица, в том числе
____________________________________________________________________
иностранного, а также иностранного государства или международной
____________ для проведения_______________________________ в _______
организации              указать вид Операции по недропользованию
____________________________________________________________________
указать административно-территориальную единицу Месторождения,
_______________ Республики Казахстан.
Участка (блока)
14. Лицензионный орган - исполнительный орган "Лицензиар", в
компетенцию которого в соответствии с действующим законодательством
входит выдача Лицензии.
15. Лицензионные работы - означают все работы в соответствии с
Лицензией и Контрактом на проведение _______________________________
указать вид Операции по
_____________________ .
недропользованию
16. Месторождение - означает месторождение ____________________
________________________________ , содержащее природное скопление
(если оно уже открыто)
__________________________________ .
указать вид Полезного ископаемого

17. Салық заңдары - "Салық және бюджетке төленетiн басқа да
мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң
1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Заң күшi бар Жарлығын, оған енгiзiлген
өзгерiстер мен толықтыруларды, салықтар мен төлемдердi реттейтiн
басқа да заңдық және нормативтiк актiлердi бiлдiредi.
18. Жер қойнауы - топырақ қабатынан, ол жоқ болған жағдайда жер
берi мен су түбiнен төмен орналасқан, жер қойнауын пайдалану
жөнiндегi Операцияларды ғылыми-техникалық дамуды ескере отырып
жүргiзуге болатын тереңдiкке дейiнгi жер қыртысының бөлiгiн
бiлдiредi.
19. Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi Операциялар Лицензияға
сәйкес Контрактiлiк аумақта _____________________________________
жер қойнауын пайдалану
__________________________________________ жұмыстарын жүргiзудi
жөнiндегi Операциялардың түрiн көрсету керек
бiлдiредi.
20. Мердiгер - Құзыреттi органмен Контракт жасасқан Жер қойнауын
пайдаланушыны _______________________________________________________
жеке тұлғаның аты-жөнi, заңды тұлғаның, оның iшiнде
_____________________________________________________________________
шетелдiк заңды тұлғаның, сондай-ақ шет мемлекеттiк халықаралық
_____________________________ бiлдiредi.
ұйымының атауы
21. Үкiмет - Қазақстан Республикасының Үкiметiн бiлдiредi.
22. Жолай пайдалы қазбалар - негiзгi пайдалы қазбамен бiрге
өндiрiлетiн Пайдалы қазбаның құрамдас бөлiктерi.
23. Кен орнын пайдаланудың оң тәжiрибесi - Жер қойнауын
пайдаланушылар ___________________ әлем елдерiнде Барлау мен Өндiру
кезiнде әдетте жер қойнауын пайдалану жөнiндегi Операцияларды жүргiзу
кезiнде ұтымды, қауiпсiз, тиiмдi және қажеттi деп қолданатын тәжiрибе.
24. Барлау - Пайдалы қазбалардың Кен орындарын iздестiру мен
оларды бағалауға байланысты жұмыстарды бiлдiредi.
25. Жұмыс бағдарламасы - Контрактiлiк аумақта ___________________
жер қойнауын
____________________________________________________ жүргiзу үшiн
пайдалану жөнiндегi Операцияның түрiн көрсету керек
дайындалған жоспарлардың барлық түрiн бiлдiредi.
26. __________________________________________ бiлдiредi.
Пайдалы қазба түрiн көрсету керек
27. Тараптар - бiрге берiлгенде Құзыреттi орган мен Мердiгердi
бiлдiредi.
28. Субмердiгер - Мердiгердiң Контрактiдегi мiндеттемелерiнiң
бiр бөлiгiн орындау туралы Мердiгермен шартқа отырған заңды немесе
жеке тұлғаны бiлдiредi.
29. Үшiншi тарап - Контрактiдегi Тараптардан басқа кез-келген
заңды немесе жеке тұлғаны бiлдiредi.
30. Бекiтiлген қорлар - Пайдалы қазбалардың Мемлекеттiк
сараптама бағалаған геологиялық және алынатын қорларын бiлдiредi.
2-бөлiм. Контрактiнiң мақсаты

17. Налоговое законодательство - означает Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 24 апреля 1995 г. N 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", изменения и дополнения к нему, другие законодательные и нормативные
акты, регулирующие уплату налогов и платежей.
18. Недра - означает часть земной коры, расположенную ниже
почвенного слоя, а при его отсутствии - ниже земной поверхности и
дна водоемов, простирающуюся до глубин, доступных для проведения
Операций по недропользованию с учетом научно-технического прогресса.
19. Операции по недропользованию - означают работы, относящиеся
к ___________________________________________________, проводимые на
указать вид Операции по недропользованию
Контрактной территории в соответствии с Лицензией.
20. Подрядчик - означает Недропользователя __________________
Ф.И.О.
____________________________________________________________________
физического лица, название юридического лица, в том числе
____________________________________________________________________
иностранного, а также иностранного государства, международной
____________,  заключившего с Компетентным органом Контракт.
организации
21. Правительство - означает Правительство Республики Казахстан.
22. Попутные полезные ископаемые - это составные части
Полезного ископаемого добываемые совместно с основным Полезным
ископаемым.
23. Положительная практика разработки Месторождений - практика,
которая обычно применяется Недропользователями при Разведке и Добыче
в странах мира как рациональная, безопасная, эффективная и
необходимая при проведении Операций по недропользованию.
24. Разведка - означает работы (операции), связанные с поиском
Месторождений Полезных ископаемых и их оценкой.
25. Рабочая программа - означает все виды планов,
подготовленных для проведения ______________________________________
указать вид Операции по недропользованию
на Контрактной территории.
26. ___________________________________ означает ______________.
указать вид Полезного ископаемого
27. Стороны - означает Компетентный орган и Подрядчик, где они
определены в совокупности.
28. Субподрядчик - означает юридическое или физическое лицо, заключившее с Подрядчиком договор об исполнении какой-либо части обязательств Подрядчика по Контракту.
29. Третье лицо - означает любое физическое или юридическое лицо за Исключением Сторон по Контракту.
30. Утвержденные запасы - означают оцененные государственной экспертизой геологические и извлекаемые запасы Полезных ископаемых.
Раздел 2. ЦЕЛЬ КОНТРАКТА

2.1. Контрактiнiң мақсаты Мемлекеттiк Контракт күшiне енген Күнi
қолданылып жүрген заңдарына сәйкес Құзыреттi орган мен Мердiгер
арасындағы шарттың өзара қарым-қатынастарды белгiлеу мен оларды
заңдық ресiмдеу болып табылады.
3-бөлiм. Контрактiнiң қолданылу мерзiмi
3.1. Контракт осы Үкiмет уәкiлеттiлiк берген органда мемлекеттiк
тiркеуден өткiзген сәттен бастап күшiне енедi _______________________
(егер Тараптар
______________________________________________________ және
Контрактiде басқадай неғұрлым кеш мерзiмдi көрсетпесе)
Лицензияның _____________ тармағында белгiленген мерзiм iшiнде, яғни
199____ жылдың "___"______________ дейiн күшiнде болады.
3.2. Контрактiнiң қолдану мерзiмi, егер Тараптар Контрактiде
неғұрлым ерте мерзiмдi көрсетпесе, Лицензия күшiнiң соңғы күнiмен
аяқталады.
3.3. Контрактiнiң мерзiмi лицензияның қолданылу мерзiмi
ұзартылғаннан кейiн ұзартылуы мүмкiн.
3.4. Контрактiнiң қолдану мерзiмi ұзартылған кезде Контрактiнiң
шарттары қайшы келмесе, Тараптардың жазбаша келiсiмiмен өзгертiлуi
мүмкiн, бұл ретте енгiзiлген өзгерiстер Лицензияның шарттарына қайшы
келмеуi тиiс.
4-бөлiм. Контрактiлiк аумақ
4.1. Мердiгер _________________________________________________
жер қойнауын пайдалану жөнiндегi Операцияның түрiн
_____________ Лицензия мен Контрактiнiң шарттарына сәйкес Контрактiлiк
көрсету керек
аумақта орындайды.
4.2. Егер _____________________________________________________
жер қойнауын пайдалану жөнiндегi Операцияның түрiн
______________ жүргiзу кезiнде Кен орны көздерiнiң географиялық
көрсету керек
шекаралары Контрактiлiк аумақтан тысқары шығып жатса, онда оны
кеңейту туралы мәселе Лицензияның шарттарын өзгерту немесе қосымша
Лицензия беру арқылы шешiледi.
4.3. _________________________________________________________
(Барлау немесе Барлау мен Өндiру жөнiндегi
__________________ Контрактiлiк қайтару, Коммерциялық ашу жасалған
Контрактiлер үшiн)
аумақты қоспағанда, мынадай кесте бойынша жүргiзiледi:
- Контрактi қолдануының күшiнiң                %
екiншi жылының соңына қарай
- Контрактi қолдануының                        %
үшiншi жылының соңына қарай
- Контрактi қолдануының                        %
төртiншi жылының соңына қарай
- Контрактi қолдануының                        %
бесiншi жылының соңына қарай
- Контрактi қолдануының                        %
алтыншы жылының соңына қарай
5-бөлiм. Мүлiк пен ақпаратқа меншiк құқығы
5.1. Мердiгердiң ______________________________________________
Пайдалы қазбаның түрiн көрсету керек жер
_____________________________________________________________ жүргiзу
қойнауын пайдалану жөнiндегi Операцияның түрiн көрсету керек үшiн алған барлық материалдық және материалдық емес активтерi Мердiгердiң меншiгi болып табылады.

2.1. Целью Контракта является определение в соответствии с действующим на Дату вступления Контракта в силу законодательством Государства и юридическое оформление договорных взаимоотношений между Компетентным органом и Подрядчиком.
Раздел 3. СРОК ДЕЙСТВИЯ КОНТРАКТА
3.1. Контракт вступает в силу с момента его государственной регистрации в уполномоченном Правительством органе (если иные более поздние сроки не оговорены Сторонами в Контракте) и действует в течение срока, установленного в п._____ ________ Лицензии, т. е.
до "____"______________ 199___г.
3.2. Срок действия Контракта истекает в последний день действия
Лицензии, __________________________________________________________.
если более ранний срок не оговорен Сторонами в Контракте
3.3. Продление срока Контракта возможно только после продления
срока действия Лицензии.
3.4. При продлении срока действия Контракта условия Контракта
могут быть изменены письменным соглашением Сторон, если такие
изменения не противоречат условиям Лицензии.
Раздел 4. КОНТРАКТНАЯ ТЕРРИТОРИЯ
4.1. Подрядчик выполняет ______________________________________
указать вид Операции по недропользованию
в пределах Контрактной территории в соответствии с Лицензией и
условиями Контракта.
4.2. Если при проведении ______________________________________
указать вид Операции по недропользованию
обнаружится, что географические границы залежей Месторождения
выходят за пределы Контрактной территории, то вопрос о ее расширении
решается путем изменения условий Лицензии или выдачи дополнительной
Лицензии.
4.3. _________________________________________________ возврат
(Для контрактов на Разведку или Разведку и Добычу)
Контрактной территории, за исключением территории, на которой
сделано Коммерческое обнаружение, осуществляется по следующему
графику:
- к концу второго года действия Контракта          %
- к концу третьего года действия Контракта         %
- к концу четвертого года действия Контраста       %
- к концу пятого года действия Контракта           %
- к концу шестого года действия Контракта          %
Раздел 5. ПРАВО СОБСТВЕННОСТИ НА
ИМУЩЕСТВО И ИНФОРМАЦИЮ
5.1. Все материальные и нематериальные активы, приобретенные
Подрядчиком для проведения ________________________________________
указать вид Операции по недропользованию,
_______________________________, являются собственностью Подрядчика.
указать вид Полезного ископаемого

5.2. Контрактiнiң 5.1.-тармағында көрсетiлген мүлiкке меншiк құқығы Мемлекеттiң заңдарына сәйкес ___________________________
жер қойнауын пайдалану __________________________________________ қаржыландыруды қамтамасыз жөнiндегi Операцияның түрiн көрсету керек ету үшiн үшiншi Тараптың пайдасына берiлуi немесе басқа тәсiлмен жүктелуi мүмкiн.
5.3. Жер қойнауының геологиялық құрылысы, ондағы пайдалы қазбалар, Кен орындарының геологиялық параметрлерi, қорлардың шамасы, пайдалану шарттары, сондай-ақ Жер қойнауының өзге ерекшелiктерi туралы геологиялық есептерде, карталарда және басқа материалдарда болатын ақпарат, егер ол бюджет есебiнен алынса Мемлекеттiң
меншiгiнде, ал Мердiгердiң өз қаражаты қаржысының есебiнен алынса
Мердiгердiң меншiгiнде болады.
5.4. Мемлекет меншiгiндегi Жер қойнауы туралы ақпаратты
Контрактiлiк аймақ бойынша Мердiгер Мемлекеттiң заңдарында
белгiленген тәртiп бойынша ____________________________________
жер қойнауын пайдалану жөнiнде
___________________________________  алады.
уәкiлеттiк берiлген органның атауы
5.5. Мердiгер _____________________________________________
жер қойнауын пайдалану жөнiндегi
___________________________________ жүргiзу кезiнде жинаған Жер
Операцияның түрiн көрсету керек
қойнауы туралы геологиялық және басқа ақпаратты мiндеттi түрде
белгiленген стандарт бойынша ____________________________________
жер қойнауын пайдалану мен қорғау
___________________________________________ сақтау, жүйелеу және
жөнiнде уәкiлеттiк берiлген органның атауы
талдап қорыту үшiн тегiн бередi.
5.6. Мердiгердiң есебiнен және Контрактiнiң 5.5.-тармағында
сәйкес берiлген Жер қойнауы туралы геологиялық ақпаратты оқу,
ғылыми, коммерциялық және басқа мақсаттарға пайдалану Мердiгер мен
________________________________________________________________
жер қойнауын пайдалану мен қорғау жөнiнде уәкiлеттiк берiлген
________________ арасында жасалатын бөлек келiсiмнiң негiзiнде
органның атауы
айқындалады.
5.7. Контрактiнiң күшi жойылған жағдайда барлық геологиялық
ақпарат Мемлекеттiк меншiгiне көшедi. Мердiгер ____________________
жер қойнауын
________________________________________________________________
пайдалану мен қорғау жөнiнде уәкiлеттiк бiлдiрген органның атауы
бастапқысын қоса алғанда; барлық құжаттар мен геологиялық ақпарат
бар өзге де материалдарды тегiн беруге мiндеттi.
6-бөлiм. Пайдалы қазбаларды алу мен
өз қарамағына алуға (реквизиция)
деген мемлекеттiң құқығы
6.1. Соғыс, табиғи зiлзала жағдайында немесе төтенше жағдайлар туралы заңдарда көзделген басқа жағдайларда Үкiмет Мердiгерге тиесiлi Пайдалы қазбалардың бiр бөлiгiн немесе барлығын өз қарамағына алуға құқығы бар. Бұл төтенше жағдайдың бүкiл мерзiмi iшiнде Мемлекеттiң мұқтажы үшiн қажет көлемде жүзеге асырылады.

5.2. Право собственности на имущество, указанное в п. 5.1. Контракта, может быть заложено или другим способом обременено в пользу Третьего лица для обеспечения финансирования ________________
указать _________________________________ в соответствии с законодательством вид Операции по недропользованию Государства.
5.3. Информация о геологическом строении Недр, содержащихся в них Полезных ископаемых, геологических параметрах Месторождений, величине запасов, условиях разработки, а также иных особенностях Недр, содержащаяся в геологических отчетах, картах и иных материалах, находится в государственной собственности, если она получена из бюджетных ассигнований, и в собственности Подрядчика,
если она получена за счет собственных средств Подрядчика.
5.4. Информация о Недрах по Контрактной территории находящаяся
в государственной собственности приобретается Подрядчиком у ________
____________________________________________________________________
название уполномоченного органа по использованию и охране Недр
в установленном законодательством Государства порядке.
5.5. Геологическая и иная информация о Недрах, полученная
Подрядчиком в процессе проведения __________________________________
указать вид Операции по
______________________, в обяэательном порядке безвозмездно по
недропользованию
установленному стандарту передается им на хранение, систематизацию и
обобщение в ________________________________________________________
название уполномоченного органа по использованию и
____________ .
охране Недр
5.6. Использование в учебных, научных, коммерческих и иных
целях геологической информации о Недрах, полученной за счет средств
Подрядчика и переданной им в соответствии с п. 5.5. Контракта,
определяется на основании отдельного соглашения между Подрядчиком и
____________________________________________________________________
название уполномоченного органа по использованию и
__________________.
охране Недр
5.7. При прекращении действия Контракта вся геологическая
информация переходит в собственность Государства. Подрядчик обязан
безвозмездно передать в ____________________________________________
название уполномоченного органа по
___________________________  все документы и иные материальные
использованию и охране Недр
носители геологической информации, включая первичную.
Раздел 6. ПРАВО ГОСУДАРСТВА НА ПРИОБРЕТЕНИЕ
И РЕКВИЗИЦИЮ ПОЛЕЗНЫХ ИСКОПАЕМЫХ
6.1. В случае войны, стихийных бедствий или в иных случаях, предусмотренных законодательством о чрезвычайных ситуациях, Правительство имеет право реквизиции части или всех Полезных ископаемых, принадлежащих Подрядчику. Реквизиция может осуществляться в размерах, необходимых для нужд Государства в течение всего периода чрезвычайной ситуации.

6.2. Мемлекет Пайдалы қазбаларды өз қарамағына алғаны үшiн
өтемдi оның нақты күйiнде немесе олардың құнын сол күнгi әлемдiк
нарықтың бағалары бойынша төлеуге кепiлдiк бередi (шетелдiк
Мердiгерге ақшалай өтем еркiн қолданыстағы валютамен, ұлттық
Мердiгерге - Мемлекеттiң ұлттық валютасымен төленедi).
6.3. Мемлекеттiң Мердiгерден _________________________________
Пайдалы қазбаның түрiн көрсету
______ әлемдiк нарықтың бағаларынан аспайтын баға бойынша сатып алуға
керек
құқығы бар. _______________________________________________________
Сатып алынатындарының шектi көлемi белгiленсiн;
___________________________________________________________________
Пайдалы қазбаның түрi көрсетiлген, олардың бағасын белгiлеу
___________________________________________________________________
тәртiбi мен төлем түрi көрсетiлуi керек.
7-бөлiм. Тараптардың жалпы құқықтары
мен мiндеттерi
7.1. Мердiгердiң:
7.1.1. Контрактiлiк аумақта ____________________________________
жер қойнауын пайдалану жөнiндегi
___________________________________ ерекшеленген негiзде жүргiзуге;
Операцияның түрiн көрсету керек
7.1.2. Лицензия мен Контрактiде белгiленген шарттарға сәйкес өзiне берiлген Контрактiлiк аумақтың шегiнде жер қойнауын пайдалану жөнiндегi кез-келген заңды әрекеттердi дербес жасауға;
7.1.3. Өзiнiң қарауы бойынша өз қызметiнiң нәтижелерiн, оның iшiнде ___________________________________ пайдалануға;
Пайдалы қазбаның түрiн көрсету керек
7.1.4. Контрактiлiк аумақта, қажет болған жағдайда белгiленген
тәртiп бойынша Мердiгерге бөлiнген басқа жер учаскелерiнде
___________________________________________________________________
жер қойнауын пайдалану жөнiндегi Операцияның түрiн көрсету керек
жүргiзу үшiн қажет өндiрiстiк және әлеуметтiк сала объектiлерiн
салуға;
7.1.5. Иелерiмен келiсе отырып, Контрактiлiк аумақта және одан
тыс жерлерде жалпы пайдаланыстағы объектiлер мен коммуникацияларды
пайдалануға;
7.1.6. Контракт күшiнiң мерзiмiн ұзарту туралы келiссөздердi
бiрiншi кезекте Контрактiнiң 3.3.-тармағында белгiленген тәртiпке
сәйкес жүргiзуге;
7.1.7. ________________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi Операцияның түрiн
_______________ жүргiзуге байланысты Операциялардың жекелеген түрлерiн
көрсету керек
орындауға Субмердiгердi тартуға;
7.1.8. Контрактiдегi және Мемлекет заңдарында белгiленген
шарттарды сақтай отырып, өзiнiң барлық құқығын немесе оның бiр
бөлiгiн басқа тұлғаларға беруге;
7.1.9. Контрактiде және Мемлекет заңдарында белгiленген
жағдайларда өз қызметiн тоқтатуға құқығы бар;
7.1.10. Контракт тоқтатылған жағдайда Мердiгердiң өз
меншiгiндегi мүлiкке дербес билiк жасауға құқығы бар;

6.2. Государство гарантирует компенсацию за реквизированные
Полезные ископаемые натурой или выплатой их стоимости по ценам
мирового рынка, действующим на день реквизиции (для иностранного
Подрядчика выплата денежной компенсации в свободно-конвертируемой
валюте, для национального Подрядчика - в национальной валюте
Государства).
6.3. Государство имеет первоочередное право на приобретение у
Подрядчика _______________________________ по ценам, не превышающим
указать вид Полезного ископаемого
цены мирового рынка. _______________________________________________
Определить предельный объем
____________________________________________________________________
приобретаемых - указать вид Полезного ископаемого, порядок
____________________________________________________________________.
определения их цен и вид оплаты
Раздел 7. ОБЩИЕ ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ
СТОРОН
7.1. Подрядчик имеет право:
7.1.1. Проводить ________________________________на Контрактной
указать вид Операции по недропользованию
территории на исключительной основе.
7.1.2. Самостоятельно совершать любые законные действия по
недропользованию в пределах предоставленной ему Контрактной
территории в соответствии с условиями зафиксированными Лицензии и
Контракта.
7.1.3. Использовать по своему усмотрению результаты своей
деятельности, в том числе __________________________________________.
указать вид Полезного ископаемого
7.1.4. Сооружать на Контрактной территории, а в случае
необходимости на иных земельных участках, выделенных Подрядчику в
установленном порядке, объекты производственной и социальной
сферы, необходимые для осуществления _______________________________
указать вид
____________________________________________________________________.
Операции по недропользованию
7.1.5. По договоренности с владельцами пользоваться объектами и
коммуникациями общего пользования как на Контрактной территории, так
и вне ее пределов.
7.1.6. В первоочередном порядке осуществлять переговоры о
продлении срока действия Контракта в соответствии с порядком,
установленным п. 3.3. Контракта.
7.1.7. Привлекать Субподрядчиков для выполнения отдельных видов
работ, связанных с проведением _____________________________________
указать вид Операции по
____________________________________________________________________.
недропользованию
7.1.8. Передавать все или часть своих прав другим лицам с
соблюдением условий, установленных Контрактом и законодательством
Государства.
7.1.9. Прекращать свою деятельность на условиях, определенных
Контрактом и законодательством Государства.
7.1.10. В случае прекращения Контракта Подрядчик вправе
самостоятельно распорядиться имуществом, находящимся в его
собственности.

7.1.11. Осы тiзбе, егер бұл Мемлекет заңдарына қайшы келмесе,
Тараптардың келiсiмi бойынша тоқтатылуы мүмкiн.
7.2. Мердiгер:
7.2.1. Тараптардың келiскен Жұмыс бағдарламасын орындауға
________________________________________________________________
мерзiмдi белгiлеу керек (бiрақ Лицензияда белгiленген мерзiмнен
__________ кiрiсуге;
кеш емес)
7.2.2. ____________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi Операцияның түрiн
______________ жүргiзу кезiнде әлемдiк тәжiрибеде қабылданған
көрсету керек
стандарттарға негiзделген неғұрлым тиiмдi әдiстер мен технологияларды
таңдауға;
7.2.3. Контрактiлiк аумақта тек Лицензия мен Контрактiде
көзделген мақсаттарға ғана пайдалануға;
7.2.4. ____________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi Операцияның түрiн
______________ Мемлекет заңдары мен Жұмыс бағдарламасына қатаң
көрсету керек
сәйкестiкте жүргiзуге;
7.2.5. Басқа тұлғаларға Контрактiлiк аумақта еркiн қозғалуға,
ортақ пайдаланыстағы объектiлер мен коммуникацияларды пайдалануға
немесе жұмыстың кез-келген түрiн, оның iшiнде ___________________
Пайдалы қазбаның
____________________ басқа табиғи ресурстарды Барлау мен өндiруге,
түрiн көрсету керек
егер бұл қауiпсiздiктiң ерекше жағдайларымен байланысты болмаса және
мұндай қызмет ______________________________________________________
жер қойнауын пайдалану жөнiндегi Операцияның түрiн
________________ жүргiзуге кедергi көрсетiлмесе;
көрсету керек
7.2.6. ________________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi Операцияның түрiн
______________ жүргiзу жөнiндегi қызметкерлер құрамы мен тұрғындардың
көрсету керек
қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн, белгiленген тәртiппен келiсiлген
технологиялық схемалар мен жобаларды сақтауға;
7.2.7. Экологиялық және техникалық сапасы, бағасы, жұмыс
параметрлерi жағынан бәсекеге қабiлеттi болса, Мемлекетте өндiрiлген
жабдықтарға, материалдар мен дайын өнiмдерге артықшылық беруге;
7.2.8. ________________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi
_______________________________ жүргiзу кезiнде Мемлекеттiк ұйымдардың
Операцияның түрiн көрсету керек
көрсететiн қызмет бағасы, тиiмдiлiгi және сапасы жағынан бәсекеге
қабiлеттi болса, оларға баса басымдылық беруге;
7.2.9. _________________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi
__________________________________ жүргiзу кезiнде Қазақстан
Операцияның түрiн көрсету керек
мамандарына артықшылық беруге;
7.2.10. Құзыреттi органға Жұмыс бағдарламасын және оны жүзеге
асыру туралы ақпаратты ұсынып отыруға;

7.1.11. Данный перечень может быть дополнен по соглашению
Сторон, если это не противоречит законодательству Государства.
7.2. Подрядчик обязан:
7.2.1. Приступить в ___________________________________________
установить срок (но не позднее срока,
____________________________________________________________________
установленного в Лицензии)
к выполнению Рабочей программы, согласованной Сторонами.
7.2.2. Выбирать наиболее эффективные методы и технологии при
проведении ________________________________________ , основанные на
указать вид Операции по недропользованию
стандартах, принятых в мировой практике.
7.2.3. Использовать Контрактную территорию только в целях,
предусмотренных Лицензией и Контрактом.
7.2.4. Проводить____________________________________ в строгом
указать вид Операции по недропользованию
соответствии с законодательством Государства и Рабочей программой.
7.2.5. Не препятствовать другим лицам: свободно передвигаться в
пределах Контрактной территории, пользоваться объектами и
коммуникациями общего пользования, или проводить любые виды работ,
в том числе Разведку и Добычу других природных ресурсов, кроме
___________________________________________________, если это не
указать вид Полезного ископаемого
связано с особыми условиями безопасности и такая деятельность не
мешает проведению _________________________________________________.
указать вид Операции по недропользованию
7.2.6. Соблюдать согласованные в установленном порядке
технологические схемы и проекты по проведению ______________________
указать вид Операции
_________________________, обеспечивающие безопасность персонала и
по недропользованию
населения.
7.2.7. Отдавать предпочтение оборудованию, материалам и готовой продукции, произведенным в Государстве, если они конкурентоспособны по экологическим и техническим качествам, ценам, рабочим параметрам и условиям поставки.
7.2.8. Отдавать приоритет организациям Государства в услугах при проведении _________________________________________, включая
указать вид Операции по недропользованию использование воздушного, железнодорожного, водного и других видов транспорта, если эти услуги конкурентоспособны по цене, эффективности и качеству.
7.2.9. При проведении__________________________________ отдавать
указать вид Операции по недропользованию
предпочтение казахстанским кадрам.
7.2.10. Представлять Компетентному органу Рабочую программу
и информацию о процессе ее реализации.

7.2.11. Контракт бойынша жұмысқа алынған Қазақстандық қызметкерлердiң кәсiптiк дайындығын қаржыландыруға (инвестициялардың жалпы көлемiнiң кемiнде - %-i);
7.2.12. Қызмет бабындағы Мемлекеттiк бақылау органдарына қажеттi құжаттарды, ақпаратты кедергiсiз беруге, жұмыс орындарында бөгетсiз өткiзуге және олар анықтаған тәртiп бұзушыларды уақытында түзетуге;
7.2.13. ______________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi ________________________________ мазмұны туралы ақпаратты қажеттiлiк Операцияның түрiн көрсету керек туған жағдайда Үшiншi тарапқа тек екiншi тараптың жазбаша келiсiмiмен беруге (егер Контрактiде өзгеше көзделмесе);
7.2.14. Салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдердi уақытында төлеп тұруға;
7.2.15. Өзiнiң қызмет барысында Контрактiлiк аумақта орналасқан мәдени-тарихи мәнi бар объектiлердi сақтауға;
7.2.16. Контракт бойынша өз қызметiнiң ұзақ мерзiмдi экологиялық салдарларын болжап, бұл болжамдарды құзыреттi орган мен қоршаған табиғи ортаны қорғау жөнiндегi Мемлекеттiк органдарға Контракт күшiнiң мерзiмi аяқталмағаннан кемiнде ________ жыл бұрын беруге;
7.2.17. Контрактiлiк аумақты жер қойнауын және қоршаған табиғи ортаны кен және санитарлық қадағалау туралы ережелердiң талаптарына сай күйде қалдыруға;
7.2.18. Жай күйiне Контракт бойынша Мердiгердiң шаруашылық әрекетi зиянын тигiзген жер учаскелерi мен басқа да табиғат объектiлерiн мемлекеттiк заңдарына сәйкес одан әрi пайдалануға жарамды болатын етiп, қалпына келтiруге мiндеттi.
7.3. Құзыреттi органның мiндеттерi:
7.3.1. Мемлекеттiң заңдарында көзделген тәртiпте және негiздерде
Контрактiнi орындау мен бұзуды жүзеге асыру;
7.3.2. Лицензиялық органға Лицензияны қайтарып алу немесе оның
шарттарын өзгерту туралы ұсыныстар енгiзу;
7.3.3. Мердiгерге алынған Лицензияға сәйкес жер учаскесiн
пайдалану құқығымен беру;
7.4. Құзыреттi органның құқықтары:
7.4.1. Мемлекет атынан Мердiгермен Контракт бойынша келiссөздер
жүргiзу;
7.4.2. Контрактiнi орындау барысында Лицензиялық органға
лицензияның шарттарын өзгерту туралы ұсыныстармен кiру;
7.4.3. Мердiгерден Контрактiнiң талаптарын орындау жайында үнемi
және iшiнара есеп берудi талап ету;
7.4.4. Мердiгердiң ___________________________________________
жер қойнауын пайдалану жөнiндегi
________________________________ жүргiзуiн, оның iшiнде Мердiгердiң
Операцияның түрiн көрсету керек
Контрактiнi орындау жөнiндегi қызметiне қатысты құжаттамасын тексеру.

7.2.11. Финансировать__________________________________________
(не менее- % от общего объема инвестиций)
профессиональную подготовку привлеченного к работам по Контракту
казахстанского персонала.
7.2.12. Беспрепятственно предоставлять необходимые документы,
информацию и доступ к местам работ контрольным органам Государства
при выполнении ими служебных функций и своевременно устранять
выявленные ими нарушения.
7.2.13. Передавать информацию о содержании ____________________
указать вид Операции
__________________ Третьим лицам, если возникнет такая необходимость,
по недропользованию
только с Письменного согласия другой Стороны _______________________
(если иное не
_____________________________.
предусмотрено Контрактом)
7.2.14. Своевременно уплачивать налоги и иные обязательные
платежи.
7.2.15. В процессе своей деятельности сохранять объекты, расположенные на Контрактной территории, культурно-исторического значения.
7.2.16. Прогнозировать долгосрочные экологические последствия своей деятельности по исполнению Контракта и предоставлять эти прогнозы в Компетентный орган и государственные органы по охране окружающей природной среды не позднее, чем за ___ лет до окончания срока действия Контракта.
7.2.17. Оставить Контрактную территорию в состоянии, соответствующем требованиям правил о горном и санитарном надзоре, охране недр и окружающей природной среды.
7.2.18. Восстановить участки земли и другие природные объекты, состояние которых было нарушено деятельностью Подрядчика по Контракту, до состояния пригодного для дальнейшего использования в соответствии с требованиями законодательства Государства.
7.3. Обязанности Компетентного органа:
7.3.1. Обеспечивать исполнение и расторжение Контракта в порядке и на основаниях, предусмотренных законодательством Государства.
7.3.2. Представлять в Лицензионный орган предложения об отзыве Лицензии либо изменении ее условий.
7.3.3. Обеспечить предоставление Подрядчику земельного участка
на право землепользования в соответствии с полученной Лицензией.
7.4. Права Компетентного органа:
7.4.1. Представлять Государство на переговорах с Подрядчиком
по условиям Контракта.
7.4.2. Обращаться в Лицензионный орган с предложением об
изменении условий Лицензии в процессе исполнения Контракта.
7.4.3. Требовать от Подрядчика регулярной и выборочной
отчетности выполнения условий Контракта.
7.4.4. Инспектировать проведение Подрядчиком __________________
указать вид
_____________________________, в том числе документацию Подрядчика,
Операции по недропользованию
относящуюся к деятельности по исполнению Контракта.

7.4.5. Контрактiлiк аумақтағы _________________________________
жер қойнауын пайдалану жөнiндегi
_______________________________ жататын кез-келген жұмысты көруге
Операцияның түрiн көрсету керек
бару.
8-бөлiм. Жұмыс бағдарламасы
8.1. Мердiгер ________________________________________________
жер қойнауын пайдалану жөнiндегi
________________________________ Құзыреттi органмен келiсiлген Жұмыс
Операцияның түрiн көрсету керек
бағдарламасына сай жүзеге асырады.
8.2. Жұмыс бағдарламасы техникалық-экономикалық есептер мен негiздердiң, Кен орындары қорының сараптық бағалануы (егер ол ашылған болса және қорды тиiстi мемлекеттiк орган бекiтсе) немесе жер қойнауы учаскелерi (блоктары) және басқа да материалдар негiзiнде Кен
орнын игерудiң оң тәжiрибесiнiң негiзiнде әзiрленедi.
8.3. Мердiгер келiсiлген Жұмыс бағдарламасын өзгерту және/немесе
толықтыру туралы ұсыныстар енгiзе алады. Жұмыс бағдарламасына
өзгерiстер, толықтырулар мен түзетулер Тараптардың өзара келiсiмi
бойынша жазбаша түрде енгiзiледi.
9-бөлiм. Барлау кезеңi
(Барлау немесе Барлау мен Кен өндiру
жөнiндегi Контрактiлер үшiн)
9.1. Барлау кезеңi Лицензияда көрсетiлген _____________ жылдан
_______________________________ тұрады және жер қойнауын пайдалану
(бiрақ алты жылдан артық емес)
туралы заңдарға сәйкес келiсушi Тараптар мен Лицензиялық органның
өзара келiсiм бойынша ұзартылуы мүмкiн ______________________________
(бiрақ әр кезеңi екi
______________________________________________. Бұл ретте Тараптар
жылдан аспайтын екi реттен артық емес)
Контрактiлiк аумақта Барлау жүргiзудi жалғастыруға қалдырған бөлiктi
алдын ала белгiлеуге және Жұмыс бағдарламасына тиiстi өзгерiстер
енгiзуге тиiс.
9.2. Мердiгер Барлауды Контракт күшiне енген сәттен соң
_________ күннен кейiн бастауға тиiс ______________________________
(Лицензияда белгiленген
___________________________________________________________________
мерзiмнен кешiктiрмей, бiрақ Лицензия алған күннен бастап екi
____________________. Мердiгер Барлау iсi басталуының нақты күнi
жылдан кешiктiрмей)
туралы Құзыреттi органды ____________ күн бұрын алдын ала хабардар
етедi.
9.3. Барлаудың жүргiзiлуiне қарай Мердiгер Лицензия мен Жұмыс
бағдарламасына сәйкес Коммерциялық ашу болған аумақтан басқа
Контрактiлiк аумақты қайтаруға мiндеттенедi.
9.4. Мердiгер Лицензия мен Контрактiге сәйкес жер қойнауының
қайтарылатын учаскелерiн анықтайды және бұл туралу Құзыреттi органға
_________ күннен кешiктiрмей ________________________________ дейiн
мерзiмiн көрсету керек
хабар бередi.
9.5. Қайтарылатын учаскелер Мемлекеттiң қоршаған табиғи ортаны
қорғауға қатысты заңдарының барлық талаптарына сай болуға тиiс.
Мердiгер __________________________________________________________
жер қойнауын пайдалану жөнiндегi Операцияның түрiн
____________ салдарынан бүлiнген қайтарылатын аумақтар мен басқа да
көрсету керек
табиғи объектiлердi пайдалануға жарамды етiп өз есебiн қалпына
келтiредi.

7.4.5. Доступа к любым работам на Контрактной территории,
относящимся к _____________________________________________________.
указать вид Операции по недропользованию
Раздел 8. РАБОЧАЯ ПРОГРАММА
8.1. Подрядчик осуществляет ___________________________________
указать вид Операции по недропользованию в соответствии с согласованной с Компетентным органом Рабочей программой.
8.2. Рабочая программа подготавливается на основе технико-экономических расчетов и обоснований, экспертной оценки запасов Месторождения (если оно уже открыто и запасы утверждены соответствующим государственным органом) либо Участков недр (блоков) и других материалов c учетом Положительной практики
разработки Месторождений.
8.3. Подрядчик может вносить предложения об изменении и/или
дополнении согласованной Рабочей программы. Изменения, дополнения и
поправки в Рабочую программу вносятся в письменном виде при обоюдном
согласии Сторон.
Раздел 9. ПЕРИОД РАЗВЕДКИ
(Для Контрактов на Разведку или Разведку и Добычу)
9.1. Период Разведки состоит из -  _____________________________
(но не более шести)
последовательных лет согласно Лицензии и может быть продлен
____________________________________________________________________
(но не более, чем дважды с продолжительностью каждого
периода до двух лет)
по взаимному согласию Сторон и Лицензионного органа в соответствии с
Законодательством о недропользовании. При этом Стороны должны
предварительно определить оставляемую для продолжения Разведки часть
Контрактной территории и внести соответствующие изменения в Рабочую
программу.
9.2. Подрядчик должен начать Разведку  ________________________
(не позднее срока,
____________________________________________________________________
установленного в Лицензии, но не более двух лет со дня
получения Лицензии)
дней после Даты вступления Контракта в силу. Подрядчик
предварительно за _______ дней информирует Компетентный орган о
конкретной дате начала Разведки.
9.3. По мере проведения Разведки Подрядчик обязуется согласно Лицензии и Рабочей программе возвращать Контрактную территорию за исключением территории, на которой сделано Коммерческое обнаружение.
9.4. Подрядчик согласно Лицензии и Контракта определяет возвращаемые Участки недр и сообщает об этом Компетентному органу не позднее, чем за ____________ дней до __________________________ .
установить срок
9.5. Возвращаемые участки должны соответствовать всем требованиям законодательства Государства, касающимся защиты окружающей природной среды. Подрядчик восстанавливает за свой счет возвращаемые территории и другие природные объекты, нарушенные вследствие проведения ______________________________________________
указать вид Операции по ______________________, до состояния, пригодного для использования недропользованию по прямому назначению.

9.6. Егер Контрактiлiк аумақта Коммерциялық ашу жасалмаса немесе
Кен өндiру кезеңiне оны ұзарту мүмкiндiктерiн ескере отырып, көшу
туралы шешiм қабылданбаса, онда Контракт өз күшiн Барлау Мерзiмi
аяқталған соң тоқтатады. Егер Мердiгер Контракт бойынша жұмысын
жалғастырудан бас тартса, онда ол Контрактiлiк аумаққа деген барлық
құқығынан айрылады және Контрактi бойынша шеккен зиянының орнын
толтыру мүмкiндiгiн толық жоғалтады.
10-бөлiм. Коммерциялық ашу
10.1. Егер Мердiгер _________________________________________
Пайдалы қазбаның түрiн көрсету керек орнын ашып, ол өндiру үшiн экономикалық жағынан жарамды деп шешсе, ол бұл туралы Құзыреттi органды дереу хабардар етедi және _____ күн iшiнде оның қорларын бағалау және Кен орнының кiрiстiлiгiн анықтауға қажеттi ақпарат алу үшiн Жұмыс бағдарламасын дайындайды.
10.2. Барлау жұмыстарын орындаған соң Мердiгер _______ күн
iшiнде Жұмыс бағдарламасын шегiнде ашық, Кен орнын тиiмдi игерудiң
техникалық-экономикалық негiздемесiн (ТЭН) дайындап, оны Құзыреттi
органға ұсынады.
10.3. Құзыреттi орган Жер қойнауын пайдалану туралы заңдарда
белгiленген тәртiп бойынша Кен орны қорын мемлекеттiк сараптық
бағалаудан өткiзедi.
10.4. Коммерциялық ашу Мердiгерге Кен шығару (егер алғашқы
Лицензия тек Барлау iсiне арналса, ендi Кен Шығаруға Лицензия алу)
кезеңiне өтуге ерекше құқық бередi.
10.5. Коммерциялық ашу жағдайында Мердiгерге Коммерциялық ашуға
байланысты шеккен зияндарының орнын толығымен немесе iшiнара өтеуге
құқық берiледi.
10.6. Егер Барлау нәтижесiнде Коммерциялық ашу болмаса, онда
Мердiгердiң Барлау мерзiмi iшiнде тартқан зияндарының орнын толтыру
құқығы болмайды.
11-бөлiм. Кен өндiру кезеңi
(Кен өндiру немесе Барлау мен Кен өндiру жөнiндегi
Контрактiлер үшiн)
11.1. Мердiгерге Контрактiлiк аумақта үзiлiссiз _____ жыл бойы
___________________________________ Кен өндiруге ерекше, құқық
(бiрақ 25 жылдан артық емес)
берiледi.
11.2. Мердiгер Кен өндiруге __________________________________
Контракт күшiне енген күн (Кен
___________________________________________________________________
өндiру Контрактiлерi үшiн) немесе Кен өндiру бағдарламасы келiсiлген
___________________________________________________________________
күн (Барлау және Кен өндiру Контрактiлерi үшiн) соңғы мерзiмiн
____________________ кешiкпей кiрiседi.
көрсеткен күннен
12-бөлiм. Есепке алу және есептiлiк
12.1. Мердiгер Контракт бойынша _______________________________
жер қойнауын пайдалану жөнiндегi
________________________________ қатысты Мемлекет заңдарына сәйкес
Операцияның түрiн көрсету керек
есеп жүргiзуге және есепке алу құжаттарын белгiленген мерзiм iшiнде
сақтауға мiндеттенедi.

9.6. Контракт прекращает свое действие по истечении периода Разведки, с учетом его возможных продлений, если на Контрактной территории не было совершено Коммерческое обнаружение или не было принято решение о переходе к периоду Добычи. Если Подрядчик отказывается от продолжения работ по Контракту, то он утрачивает все права на Контрактную территорию и не может претендовать в дальнейшем на какое-либо возмещение затрат, понесенных им по Контракту.
Раздел 10. КОММЕРЧЕСКОЕ ОБНАРУЖЕНИЕ
10.1. В случае, если Подрядчик обнаружит Месторождение ________ __________________________________ , которое по его мнению указать вид Полезного ископаемого
экономически пригодно для Добычи, он немедленно сообщит об этом Компетентному органу и в _______ дней подготовит Рабочую программу для оценки его запасов и получения необходимой информации для установления рентабельности Месторождения.
10.2. После выполнения работ по Разведке Подрядчик в течение _____ дней подготовит в рамках Рабочей программы технико-экономическое обоснование (ТЭО) эффективности освоения открытого Месторождения и представит его Компетентному органу.
10.3. Компетентный орган в установленном Законодательством о недропользовании порядке обеспечит выполнение государственной экспертной оценки запасов Месторождения.
10.4. Коммерческое обнаружение дает исключительное право
Подрядчику на переход к этапу Добычи (получение Лицензии на Добычу,
если первичная Лицензия была получена только на Разведку).
10.5. При Коммерческом обнаружении Подрядчик имеет право на
полное или частичное возмещение затрат, понесенных им в связи с
Коммерческим обнаружением.
10.6. Если в результате Разведки не было Коммерческого
обнаружения, то Подрядчик не имеет право на возмещение затрат,
понесенных им в период Разведки.
Раздел 11. ПЕРИОД ДОБЫЧИ
(Для Контрактов на Добычу или Разведку и Добычу)
11.1. Подрядчику предоставляется исключительное право Добычи
на Контрактной территории в течение ________________________________
(но не более двадцати
__________________________ последовательных лет.
пяти лет)
11.2. Подрядчик приступит к Добыче не позднее _________________
установить срок
дней после _________________________________________________________
(Даты вступления Контракта в силу (для Контрактов на Добычу)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
или даты согласования программы Добычи (для Контрактов на Разведку
и Добычу)
Раздел 12. УЧЕТ И ОТЧЕТНОСТЬ
12.1. Подрядчик обязуется вести учет и сохранять в течение
установленного срока учетную документацию, касающуюся ______________
указать
________________________________ по Контракту, в соответствии с
вид Операции по недропользованию
законодательством Государства.

12.2. Мердiгер Құзыреттi органға өткен ________________________
жыл, тоқсан, ай бойынша
_________________________ дейiн өз қызметi туралы толық есеп берiп
күнiн көрсету керек
отырады.
12.3. Мердiгер өз қызметi туралы Мемлекет заңдарына белгiленген
мерзiм мен тәртiп бойынша мемлекеттiк органдарға есеп берiп отырады.
12.4. Құзыреттi органның Мердiгердiң Контракт ережелерiн
сақтауына тексеру жүргiзуге құқығы бар және Мердiгер ______________
жер қойнауын
____________________________________________________ кезiнде өзiнiң
пайдалану жөнiндегi жұмыстың түрiн көрсету керек
өкiлдерi арқылы қатыса алады.
13-бөлiм. Пайдалы қазбаның түрiн өлшеу
13.1. Контрактiлiк аумақта өндiрiлген _________________________
Пайдалы қазбаның түрiн
___________________ өлшеу жұмыстарын Мердiгер Мемлекетте қолданылатын
көрсету керек
әдiстер мен тәжiрибеге сәйкес жүргiзедi.
13.2. Мердiгер әр ___________________________ сайын Құзыреттi
мерзiмдiлiгiн көрсету керек
органның өкiлдерiнiң қатысуымен ___________________________________
Пайдалы қазбаның түрiн көрсету керек
өлшеу үшiн пайдаланылатын жабдықтар мен аспаптары сынақтан өткiзедi.
13.3. Егер сынақ немесе тексеру кезiнде жабдықтар мен аспаптарда
ақау байқалса, бүлiну уақытын анықтау мүмкiн болмаған жағдайда, ақау
мерзiмi өткен өлшеуден ақау табылған күнге дейiнгi уақыттың жартысы
ретiнде анықталады.
13.4. Егер Мердiгер қолданылып жүрген әдiстерге өзгерiстер
енгiзудi қажет деп тапса немесе орнатылған өлшегiш аспаптарды
ауыстырғысы келсе, онда ол бұл туралы Құзыреттi органды оның
өкiлдерiн осы өзгерiстер мен ауыстыруларға қатысуға мүмкiндiк беру
үшiн _______ күн бұрын хабардар етуге тиiс.
14-бөлiм. Субмердiгерлiк жұмыстарды орындау
14.1. Мердiгер жылдық Жұмыс бағдарламасын, Құзыреттi органға келесi күнтiзбелiк жылда жасалуы қажет субмердiгерлiк жұмыстардың жоспарын, материалдар мен жабдықтарды беру жөнiндегi субконтрактiлердiң тiзбесiн, сондай-ақ қазақстандық және шетелдiк
тұрақты субмердiгерлердiң тiзбесiн ұсынады.
14.2. Барлық субконтрактiлердi жасау кезiнде Мердiгер
Мемлекеттегi қызмет көрсетулерге, онда шығарылған жабдықтар,
материалдар және дайын өнiмдерге, егер олар экологиялық және
техникалық қасиеттерi, бағалары, жұмыс параметрлерi мен берiп тұру
шарттары жағынан бәсекеге қабiлеттi болса, оларға басымдық беруге
мiндеттi.
14.3. Мердiгер субмердiгерлердi жұмысқа конкурстық негiзде
алады.
14.4. Субмердiгерлiк контрактiлердiң орындалуына Мердiгер
Мемлекет заңдарына сәйкес жауап бередi.

12.2. Подрядчик предоставляет Компетентному органу подробный
отчет о своей деятельности за предыдущий ___________________________
год, квартал, месяц
до________________________.
установить дату
12.3. Подрядчик предоставляет отчетность о своей деятельности
в государственные органы в сроки и порядке, установленные
законодательством Государства.
12.4. Компетентный орган имеет право проводить проверку
соблюдения Подрядчиком условий Контракта и может присутствовать
через своих представителей при проведении Подрядчиком ______________
__________________________________________.
указать Вид Операции по недропользованию
Раздел 13. ИЗМЕРЕНИЕ __________________________
вид Полезного ископаемого
13.1. Измерение и взвешивание ________________________________,
указать вид Полезного ископаемого
добытого на Контрактной территории производится Подрядчиком в соответствии с методами и практикой, применимыми в Государстве.
13.2. Подрядчик каждые _______________________________ проводит
указать периодичность с участием представителей Компетентного органа испытание оборудования и приборов, используемых для взвешивания и измерения _________________________________ . указать вид Полезного ископаемого
13.3. Если при испытании или осмотре окажется, что оборудование или приборы имеют дефекты, то при невозможности установления срока неисправности, срок дефекта определяется как половина времени от предыдущего замера до дня установления дефекта.
13.4. В случае, если Подрядчик считает необходимым внести изменения в применяемую методику или заменить установленные измерительные приборы, он должен уведомить об этом Компетентный орган не позднее чем за __________дней, с тем, чтобы дать возможность его представителям присутствовать при выполнении этих изменений или замены.
Раздел 14. ВЫПОЛНЕНИЕ СУБПОДРЯДНЫХ
РАБОТ
14.1. Подрядчик в составе годовой Рабочей программы представляет Компетентному органу план субподрядных работ, перечень субконтрактов на поставку материалов, оборудования и услуг, которые необходимо заключить в следующем календарном году с расчетами стоимости субконтрактов, а также перечень потенциальных казахстанских и иностранных субподрядчиков.
14.2. При заключении всех субконтрактов Подрядчик обязан отдавать приоритет услугам, оборудованию, материалам и готовой продукции, произведенными в Государстве, если они конкурентоспособны по экологическим и техническим качествам, ценам, рабочим параметрам и условиям поставки.
14.3. Субподрядчики привлекаются Подрядчиком, как правило, на конкурсной основе.
14.4. За выполнение субподрядных контрактов Подрядчик отвечает в соответствии с законодательством Государства.

15-бөлiм. Қаржыландыру
15.1. Мердiгер Контрактi бойынша өз қызметiн толық
қаржыландыруды Тараптармен келiсiлген Жұмыс бағдарламасына сәйкес өз
жауапкершiлiгiне алады.
15.2. Мердiгер егер Мемлекет заңдарына қайшы келмесе, өз қызметiн
қаржыландыру үшiн Мемлекет iшiнде және одан тысқары жерлерде несиенi
кез келген валютада еркiн ала алады.
15.3. Мердiгер Контракт бойынша түсiмдер мен кiрiстер түрiндегi
ақша қаражатын алу үшiн Мемлекеттiң немесе одан тысқары жерлердегi
банктерде ұлттық және шетел валютасында есепшоттар аша алады.
15.4. Контрактiге сәйкес есеп айырысудың барлық түрi Мемлекет
заңдарында белгiленген тәртiп бойынша жүргiзiледi.
15.5. Мердiгер мен субмердiгерлер валюталық операцияларды валюта
реттеу туралы Мемлекет заңдарына сәйкес жүзеге асырады.
16-бөлiм. Салықтар мен төлемдер
16.1. Мердiгер Контракт негiзiнде жүзеге асыратын қызметi
бойынша салық заңдары мен Контрактiде белгiленген салықтар мен
төлемдердi төлеуге мiндеттенедi.
16.2. Мердiгер мынадай салықтар мен төлемдердi төлеуге
мiндеттеме алады:
16.2.1. Заңды ұйымдардан салынатын табыс салығы, Мердiгер төлем
кезiнен ұсталатын табыс салығының бюджетке толық түсуi үшiн
жауапкершiлiкте болады.
16.2.2. Қосымша құнға салынатын салық.
16.2.3. Акциздер.
16.2.4. Бағалы қағаздармен жасалатын операцияларға салынатын
салық.
16.2.5. Жер қойнауын пайдаланушыларға салынатын арнайы салықтар
мен төлемдер:
а) Жазылу бонусы _____________________________________________
б) Коммерциялық ашу бонусы ___________________________________
в) Кен өндiру бонусы _________________________________________
г) Роялти ____________________________________________________
д) Артық пайда салығы ________________________________________
16.2.6. Жер салығы.
16.2.7. Көлiк құралдарына салынатын салық.
16.2.8. Заңды ұйымдардың мүлкiне салынатын салық.
16.2.9. Аукцион саудасынан алынатын алым.
16.2.10. Заңдық ұйымдарды тiркеу үшiн алым.
16.2.11. Қызметтiң жекеленген түрлерiмен айналысу құқы үшiн алым.
16.2.12. "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы"
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 20 шiлдедегi N 2368
Заң күшi бар Жарлығына сәйкес Кеден төлемдерi.
16.2.13. Су ақысы.
16.2.14. Орманды пайдалану ақысы (орманнан түсетiн табыс).
16.2.15. Табиғатты қорғау Қорына түсетiн төлемдер.
16.2.16. "Жол қоры туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Заң күшi бар N 2701 Жарлығына сәйкес Жол қорына түсетiн төлемдер.
16.2.17. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жұмыспен қамтамасыз етуге жәрдемдесу қорына түсетiн төлемдер.
16.2.18. Мемлекет заңдарына сәйкес Мемлекеттiң әлеуметтiк сақтандыру қорына, Мiндеттi медициналық сақтандыру қорына және Зейнетақы қорына түсетiн төлемдер.

Раздел 15. ФИНАНСИРОВАНИЕ
15.1. Подрядчик принимает на себя ответственность за полное финансирование своей деятельности по Контракту, в соответствии с согласованной Сторонами Рабочей программой.
15.2. Подрядчик может свободно получать кредиты в любой валюте
в Государстве и за его пределами для финансирования своей
деятельности, если это не противоречит законодательству Государства.
15.3. Подрядчик может иметь счета как в национальной, так и в
иностранной валюте, в банках Государства и за его пределами в целях
выполнения Контракта для получения денежных средств, представляющих
собой поступления и доходы по Контракту.
15.4. Bce виды расчетов в соответствии с Контрактом
производятся в порядке, определенном законодательством Государства.
15.5 Подрядчик и Субподрядчики осуществляют валютные операции в
соответствии с законодательством Государства о валютном
регулировании.
Раздел 16. НАЛОГИ И ПЛАТЕЖИ
16.1. Подрядчик по деятельности, осуществляемой на основании
Контракта обязуется платить налоги и платежи, установленные в
соответствии с Налоговым законодательством и Контрактом.
16.2. Подрядчик обязуется уплачивать следующие налоги и
платежи:
16.2.1. Подоходный налог с юридических лиц. Подрядчик несет
ответственность за полноту удержания и перечисления в бюджет
подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты.
16.2.2. Налог на добавленную стоимость.
16.2.3. Акцизы.
16.2.4. Налог на операции с ценными бумагами.
16.2.5. Специальные налоги и платежи недропользователей:
а) Подписной бонус ________________ ,
б) Бонус коммерческого обнаружения ______________ ,
в) Бонус добычи ___________________ ,
г) Роялти __________________ ,
д) Налог на сверхприбыль _________________.
16.2.6. Земельный налог.
16.2.7. Налог на транспортные средства.
16.2.8. Налог на имущество юридических лиц.
16.2.9. Сбор с аукционных продаж.
16.2.10. Сбор за регистрацию юридических лиц.
16.2.11. Сбор за право занятия отдельными видами деятельности.
16.2.12. Таможенные платежи в соответствии с Указом Президента
Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 20 июля 1995 г. N 2368
Z952368_
"О таможенном деле в Республике Казахстан" с последующими
изменениями и дополнениями к нему.
16.2.13. Плату за воду.
16.2.14. Плату за лесные пользования (лесной доход).
16.2.15. Платежи в Фонд охраны природы.
16.2.16. Платежи в Дорожный фонд в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 21 декабря 1995 г. N 2701 U952701_ "О дорожном фонде".
16.2.17. Платежи в Государственный фонд содействия занятости Республики Казахстан.
16.2.18. Платежи в Фонд государственного социального страхования, Фонд обязательного медицинского страхования и Пенсионный фонд в соответствии с законодательством Государства.

16.3. Қызметкерлер құрамына салық салу, Мердiгердiң қызметкерлерi мiндеттемелер пайда болған сәттегi Салық заңдарына сәйкес салық төлейдi. Мердiгер жеке тұлғаларға салынатын төлем көзiнен ұсталатын салықтардың толығымен ұсталып, бюджетке аударылуына жауап бередi.
16.4. Субмердiгерлерге салық салу. Мердiгер өзiне қызмет көрсететiн Субмердiгерлерге, олардың және өз қызметкерлерiнiң салық мiндеттемелерi пайда болған сәтте салық заңдарына сәйкес салық төлеуге мiндеттi екенi туралы хабарлауға тиiс және ол төлем көзiнен ұсталатын салық сомаларының толық ұсталуы мен уақтылы аударылуы үшiн жауап бередi.
16.5. Құқықтарын бере тұру салығы. Құқықтарын бере тұрудан түскен табысқа бере тұру сәтiне қолданылып жүрген Салық заңдарына сәйкес салық салынады.
16.6. Трансферттiк баға құру. Мердiгер өзiнiң коммерциялық және қаржы операцияларында тәуелсiз кәсiпорындардың арасындағыдан өзге басқа бағаны қолданса, ол бұл туралы мойындайды және келiсушi жақтардың бiрi салық жеңiлдiгiн пайдаланатын Мемлекет резидентi емес немесе ұйым болса, оның салық қызметi салық салу мақсатымен Мердiгердiң табысын пайда болған бағаның айырмасына түзей алады. Мұндай операцияларды жүргiзу кезiнде салық қызметi бұл операциялардың шын мәнiн және тағылатын айыпты анықтау мақсатымен оларға баға бере алады.
16.7. Жалпы салықтық жауапкершiлiк Контрактiнiң шарттары бойынша төлейтiн салықтар мен төлемдер төлеу мiндетiнен Мердiгердi Контрактiде қаралмаған мiндеттемелердi, салық мiндеттемелерi туындаған күнге Мемлекет заңдарында белгiленген салықтар мен төлемдердi төлеуден босатпайды.
16.8. Салықтық шекара. Үкiметтен немесе Құзыреттi органмен жасаған жер қойнауын пайдалану жөнiндегi қызметтерiн бiреуден көп Контракт бойынша жүзеге асырған жағдайда, Мердiгер кез келген салықтар мен төлемдердi айқындау мақсаттары үшiн кiрiстерi мен шығындарды бiрiктiре алмайды.
16.9. Салықтар мен төлемдердi төлеу және есепке алу. Контрактiде белгiленген салықтар мен төлемдер Мемлекет заңдары мен Контрактiде қаралған тәртiп, мерзiм және мөлшер бойынша төленедi. Барлық салықтар, төлемдер және баж салығы, егер Мемлекет заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттiң ұлттық валютасымен төленедi. Салықтар мен төлемдер заңдарда белгiленген тәртiп бойынша Мемлекеттiң салық органдары немесе қаржы қызметтерi көрсеткен шоттарға аударылады.

16.3. Налогообложение персонала. Сотрудники Подрядчика выплачивают налоги в соответствии с Налоговым законодательством, действующим на момент возникновения обязательств.
Подрядчик несет ответственность за полноту удержания и перечисления в бюджет налогов с физических лиц, удерживаемых у источника выплаты.
16.4. Налогообложенже Субподрядчиков. Подрядчик должен информировать своих Субподрядчиков, предоставляющих ему услуги, о том, что они и их персонал должны платить налоги в соответствии с Налоговым законодательством, действующим на момент появления налоговых обязательств, и несет ответственность за полноту удержания и своевременность перечисления в бюджет сумм налогов, удерживаемых у источника выплаты.
16.5. Налогообложение переуступки прав. Доходы, получаемые от переуступки прав, подлежат налогообложению в соответствии с Налоговым законодательством, действующим на момент переуступки.
16.6. Трансфертное ценообразование. Подрядчик признает, что в случае применения им в своих коммерческих или финансовых операциях со связанной стороной цены, отличающейся от применяемой между независимыми предприятиями, то в целях налогообложения налоговая служба может корректировать доход подрядчика на возникшую разницу в ценах, если одна из сторон является нерезидентом Государства или организацией, пользующейся налоговыми льготами. При проведении таких операций налоговая служба может квалифицировать эти операции с целью определения реальной их сущности и наложения взысканий.
16.7. Общая налоговая ответственность. Налоги и платежи, выплачиваемые Подрядчиком по условиям Контракта, не освобождают Подрядчика от обязанности выплачивать по деятельности, не предусмотренной Контрактом, налоги и платежи, установленные законодательством Государства на дату возникновения налоговых обязательств.
16.8. Налоговая граница. Подрядчик не может объединять доходы и затраты для целей определения любых налогов и платежей в случае осуществления деятельности по более чем одному контракту на недропользование, заключенному с Правительством или Компетентным органом.
16.9. Уплата и зачисление налогов и платежей. Налоги и платежи, установленные в Контракте, уплачиваются по ставкам, в порядке и в сроки, предусмотренные законодательством Государства и Контрактом.
Все налоги, пошлины и платежи уплачиваются в национальной валюте Государства, если иное не предусмотрено законодательством Государства.
Налоги и платежи зачисляются в порядке, установленном законодательством Государства, на счета, указываемые органами налоговой или финансовой службы Государства.

16.10. Айып санкциялары мен өсiмдерi. Салық заңдарын бұзғаны үшiн айып санкциялары мен өсiмдерi заң бұзушылық болған сәттегi қолданылып жүрген Мемлекет заңдарына сәйкес қолданылады.
16.11. Салық тәртiбiнiң тұрақтылығы. Контрактiде белгiленген салық тәртiбi Контракт мерзiмi аяқталғанға дейiн, осы тармақта көрсетiлген жағдайлардан басқа, өзгерiссiз күшiнде болады.
Контрактiге қол қойылған соң енгiзiлген Салық заңдарындағы кез келген өзгерiстер, егер мәнi бойынша Контрактiде белгiленген салықты өзгерту болып табылған және контрактiде қол қою күнiмен салыстыру бойынша, салық төлеу деңгейiн өзгертпеген жағдайлардан басқа, Мердiгердiң салық мiндеттемелерiне, әсер етпеуi керек.
Осы Тармақтың мақсаты үшiн заңдардағы өзгерiстер деп Контрактiде айтылған, шарттар мен ережелерден басқа жаңа шарттар мен ережелер енгiзу түсiнiледi және олар төмендегi бiр немесе бiрнеше әдiстер арқылы енгiзiледi:
- заң күшi бар жаңа актiлердi қабылдау;
- заң күшi бар актiлерге қандай да болмасын өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу;
- әсерi заң күшi бар iшкi актiлердiң қолданылуын өзгертетiн халықаралық келiсiмдердiң күшiне енуi немесе осындай халықаралық келiсiмдер шарттарының өзгеруi;
- жаңа заң актiлерiн қабылдау немесе оларға өзгерiстер енгiзу.
Егер Контрактiге қол қойылған күннен кейiн Салық Заңдарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсе, халықаралық келiсiмдердiң күшiне енуi мен жойылуы орын алса, Мердiгер мен Құзыреттi және салық органдарының өкiлдерi дереу кездесiп, уағдаластыққа қол жеткен жағдайда осындай өзгерiстер мен толықтыруларды Контрактiге енгiзуi тиiс, бұл Контрактiге қол қою сәтiндегi келiсушi тараптардың экономикалық мүдделерiн қалпына келтiру үшiн қажет.
Осы тармақтың ережелерi, осы Бөлiмде көрсетiлген салық салу
шарттарының күшi салық мiндеттемелерiнiң туындау сәтiне қолданылатын
кейбiр жағдайларды қоспағанда, салықтардың барлық түрiне қолданылады.
16.12. Ақпараттың ашықтығы. Мердiгер мемлекеттiк салық қызметiне
кез келген ақпаратқа жолы ашықтығын мойындайды, оның iшiнде банк
құпиясы болып табылатын Мердiгердiң Мемлекеттен тысқары жерлердегi
шетелдiк банктердегi есепшоттары кiредi.
17-бөлiм. Бухгалтерлiк есеп
17.1. Мердiгер Мемлекеттiк заңмен анықталған бухгалтерлiк есептi
жүргiзу тәртiбiне сәйкес Контрактiнi жүзеге асыруға байланысты барлық
кiрiс пен шығыстың толық және дәл бухгалтерлiк есебiн жүргiзуге
мiндеттенедi.

16.10. Штрафные санкции и пени. Штрафные санкции и пени за нарушения Налогового законодательства применяются в соответствии с законодательством Государства, действующим на момент допущения нарушений.
16.11. Стабильность налогового режима. Налоговый режим, установленный Контрактом, действует неизменно до окончания срока действия Контракта, за исключением случаев, предусмотренных в настоящем пункте.
Любые изменения в Налоговом законодательстве, произведенные после подписания Контракта, не должны оказывать влияния на налоговые обязательства Подрядчика, за исключением тех ситуаций, когда такое изменение является, по сути, изменением налога, установленного в Контракте, и не вызывает изменения уровня налогообложения по сравнению с датой подписания Контракта.
Для целей настоящего пункта под изменением законодательства понимается установление новых условий и правил, отличающихся от условий и правил, изложенных в Контракте, и производимое одним или несколькими из следующих методов:
- принятие новых актов, имеющих силу закона;
- внесение каких-либо изменений или дополнений в акты, имеющие силу закона;
- вступление в силу международных договоров и/или изменение условий таких международных договоров, действие которых изменяет применение внутренних актов, имеющих силу закона;
- принятие новых и/или внесение изменений в действующие подзаконные акты.
В случае внесения изменений и дополнений в Налоговое законодательство, вступление в силу международных договоров или их прекращения, которые могут иметь место после даты подписания Контракта и приводят к невозможности соблюдения первоначальных условий Контракта. Подрядчик и представители Компетентного и налогового органов должны незамедлительно встретиться и при достижении согласия внести такие изменения или поправки в Контракт, которые необходимы для восстановления экономических интересов Сторон по состоянию на момент подписания Контракта.
Положения данного пункта применяются ко всем видам налогов, за исключением случаев, указанных в настоящем Разделе, при которых условия налогообложения действуют на момент появления налоговых обязательств.
16.12. Доступ к информации. Подрядчик признает, что налоговая служба Государства имеет доступ к любой информации, в том числе являющейся банковской тайной, относящейся к любым банковским счетам Подрядчика, в том числе открытым в иностранных банках за пределами Государства.
Раздел 17. БУХГАЛТЕРСКИЙ УЧЕТ
17.1. Подрядчик обязуется осуществлять полный и точный бухгалтерский учет всех доходов и затрат в связи с осуществлением Контракта в соответствии с порядком ведения бухгалтерского учета, установленным законодательством Государства.

17.2. Мердiгердiң барлық бухгалтерлiк кiтаптары мен есеп
құжаттарын Құзыреттi органдар мен мемлекеттiк органдар Мемлекеттiк
заңмен анықталған құзырлықтарына сәйкес тексере алады.
18-бөлiм. Сақтандыру
18.1. Мердiгер Контракт күшiне енген күннен соң ____ күннiң
iшiнде _____________________________________________________________
жер қойнауын пайдалану Операциясының түрiн көрсет
байланысты болатын қауiп-қатердi, мүлiктердi және жауапкершiлiктi
сақтандыру бағдарламасын дайындап, Құзыреттi органның келiсiмiне
беруi керек.
18.2. Сақтандыруда мынадай жағдайлармен байланысты болатын
мүлiктiк және жауапкершiлiк қатерлерден сақтандыру көзделедi:
- жүктердi ____________________________________________________
жер қойнауын пайдалану Операциясының түрiн көрсет
жүргiзу орнына тасу және қоймаға жинау кезiнде болатын;
- Мердiгердiң мүлiктерiн ____________________________________
жер қойнауын пайдалану
___________________________ жүргiзу кезiнде пайдаланатын жалға немесе
Операциясының түрiн көрсет
лизинг бойынша алған өзiнiң мүлкiн қоса сақтандыру;
- қоршаған табиғи ортаға келтiрiлген зиянның салдарын жоюға, оған
қоса жердi суландыру және қалпына келтiру жұмыстарына кететiн шығынды
сақтандыру;
- Үшiншi тұлғалардың алдындағы жалпы азаматтық-құқықтық
жауапкершiлiк.
18.3. Мердiгер өзiнiң қызметкерлерiн әлеуметтiк жағынан
сақтандыруға мiндеттi.
18.4. Мердiгер өзiнiң қарауына қарай Мемлекеттiк заңдарға сәйкес
сақтандыру компаниясын таңдап алады.
19-бөлiм. Тарату және тарату қоры
19.1. Контракт күшiнiң мерзiмi бiтуге _____ күн қалғанда
Мердiгер Құзыреттi органға өзiнiң қызметiн тарату салдарының
бағдарламасын, таратуға кететiн шығындардың сметасымен қоса бекiтуге
тапсыруы керек.
19.2. Қызметтi тоқтату және тарату Үкiмет белгiлеген тәртiп
бойынша жүзеге асырылады.
19.3. Тарату бағдарламасында Мердiгердiң қызмет iсi кезiнде
Контракт аумағында пайдаланған ғимараттар мен жабдықтардың жойылуы
немесе таратылуы, көзделу керек.
19.4. Тарату бағдарламасын орындауды толық қаржыландыруды
қамтамасыз ету үшiн Мердiгер _____________ мөлшерiнде тарату қорын
құрады. Тарату қорын басқаруды ____________________________________
Мердiгер немесе Құзыреттi
________________________________ жүзеге асырады.
орган (Контрактiде анықталады)
19.5. Тарату қорына __________ мөлшерiнде қаржы бөлудi Мердiгер
__________________________ жүзеге асырады және ол _________________
мерзiмдiлiгiн анықта                            жер қойнауын
____________________________________________ шығындарының iшiне
пайдалану Операциясының түрiн көрсет
кiредi.

17.2. Все бухгалтерские книги и учетные документы Подрядчика
доступны для проверки Компетентным органом и государственными
органами в соответствии с их компетенцией, определенной
законодательством Государства.
Раздел 18. СТРАХОВАНИЕ
18.1. В течение ____ дней после Даты вступления Контракта в силу
Подрядчик разрабатывает и предоставляет на согласование
Компетентному органу программу страхования рисков, имущества и
ответственности, связанных с _______________________________________.
указать вид Операции по недропользованию
18.2. Страхование предусматривается для имущественных рисков и
рисков ответственности, связанных с:
- транспортировкой и складированием грузов, доставляемых на
место проведения __________________________________________________;
указать вид Операции по недропользованию
- имуществом Подрядчика, используемым в процессе проведения
________________________________________________, включая имущество,
указать вид Операции по недропользованию
взятое в аренду или используемое по лизингу;
- загрязнением окружающей природной среды, включая землю, и
расходами на ликвидацию последствий ущерба, причиненного окружающей
природной среде, включая мелиорацию и восстановление земель;
- общей гражданско-правовой ответственностью перед Третьими
лицами.
18.3. Подрядчик обязан осуществлять социальное страхование
своих работников.
18.4. Подрядчик по своему усмотрению выбирает страховые
компании в соответствии с законодательством Государства.
Раздел 19. ЛИКВИДАЦИЯ И ЛИКВИДАЦИОННЫЙ
ФОНД
19.1. За _____ дней до истечения срока действия Контракта
Подрядчик предоставляет Компетентному органу на утверждение
программу ликвидации последствий своей деятельности по Контракту,
включая смету затрат по ликвидации.
19.2. Ликвидация и консервация деятельности осуществляется в
соответствии с порядком, установленным Правительством.
19.3. Программой ликвидации должно быть предусмотрено удаление
или ликвидация сооружений и оборудования, использованных в процессе
деятельности Подрядчика на Контрактной территории.
19.4. Для полного финансового обеспечения выполнения программы
ликвидации Подрядчик создает ликвидационный фонд в размере _______.
Управление ликвидационным фондом осуществляется ____________________
Подрядчиком или
___________________________________________________________________.
Компетентным органом (определить в Контракте)
19.5. Отчисления в ликвидационный фонд в размере ______________
производятся Подрядчиком _______________________________и включаются
установить периодичность
в состав затрат по _________________________________________________.
указать вид Операции по недропользованию

19.6. Егер iс жүзiнде тарату жұмыстарына жұмсалатын шығындар тарату қорының мөлшерiнен асып түссе, онда Мердiгер тарату жұмыстарын қосымша қаржыландырады.
19.7. Егер iс жүзiнде тарату жұмыстарына жұмсалатын шығындар тарату қорының мөлшерiнен кем болып шықса, онда ақшалай қаржының артығы Мердiгерге берiледi және салық салынатын табыстың iшiне кiргiзiледi.
19.8. Егер Мемлекет Контракт күшiнiң мерзiмi бiткен соң, мердiгердiң оған берген ғимараттардың барлығын немесе бiр бөлiгiн өз жауапкершiлiгiне алып, пайдалануды жалғастыру туралы шешiм қабылдаса, онда Мердiгер тарату бағдарламасы бойынша ешқандай жауапкершiлiк алмайды және тарату қорында жинақталған барлық активтерге қатысты барлық құқықтарды Мемлекеттiң қарауына бередi.
20-бөлiм. Жер қойнауын және қоршаған
табиғи ортаны қорғау
20.1. Контрактiнi орындау кезiнде Мердiгер жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау туралы Мемлекет заңдарын бұзбауға мiндеттi және мынадай мақсаттармен барлық қажеттi шараларды қолдану керек:
- тұрғындардың өмiрi мен денсаулығын қорғау;
- пайдалы қазбаларды ұтымды және кешендi пайдалануды қамтамасыз
ету;
- табиғи ландшафты сақтау және бүлiнген жерлердi, басқа да
геоморфологиялық құрылымдарды қалпына келтiру;
- жер сiлкiнiстерiнiң, көшкiндердiң, су басулардың, топырақтың
шөгуiнiң алдын алу мақсатында Жер қойнауының жоғарғы бөлiктерiнiң
энергетикалық күйiнiң қасиеттерiн сақтау.
20.2. _________________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану Операциясының түрiн көрсет
жүргiзу кезiнде Мердiгер ең алдымен келесi талаптарды орындауға
мiндеттi:
I. Экологиялық талаптар:
- қоршаған табиғи ортаны сақтау;
- жердiң техногендiк құлазуына жол бермеу;
- топырақтың су және жел эрозиясына ұшырауына жол бермеу;
- тартылатын және тұщы сулы жерлердi олардың ластанбаулары үшiн
оқшаулау;
- жер асты суларының сарқылуының және ластануының алдын алу;
- және жер қойнауын пайдалану және қоршаған табиғи ортаны қорғау
туралы заңдарға сәйкес келетiн басқа да талаптар.
II. Жер қойнауын қорғау саласындағы талаптар:
- Жер қойнауын пайдалануға берiлген, оның iшiнде Кен өндiруге
байланысты емес мақсаттар үшiн, Кен орындары мен Жер қойнауының
учаскелерiнде __________________________________ қорларының мөлшерi
Пайдалы қазбаның түрiн көрсет
мен құрылымын анық бағалау үшiн алдын ала жер қойнауына толық
геологиялық зерттеулер жүргiзудi қамтамасыз ету;
- _________________________________________________________
жер қойнауын пайдалану Операциясының түрiн көрсет
барлық кезеңдердегi Жер қойнауы ресурстарын ұтымды және кешендi
пайдалануды қамтамасыз ету;
- ______________________________ толық шығарылуын қамтамасыз
Пайдалы қазбаның түрiн көрсет
ету;
- Жер қойнауынан шығарылған және Жер қойнауында қалған пайдалы қазбалар мен пайдалы қазбалардың қосымша құрам бөлiктерiне, сонымен қатар, Кен орнын пайдалану кезiндегi минералды шикiзаттарды ұқсату өнiмдерi мен өндiрiс қалдықтарына анық есеп жүргiзу;
- Жер қойнауын ______________________________________________
(Барлау, Шығару, сонымен қатар Кен шығаруға __________________________________________________________________
байланысы жоқ жер асты ғимараттарын салу және пайдалану) кезiнде болатын қауiптi техногендiк құбылыстардан сақтандыру үшiн Жер қойнауын қоршаған табиғи ортаны қорғау туралы мемлекет заңдарының талаптарына сәйкес пайдалану;
- Жер қойнауын, оның сапасын төмендететiн немесе Кен орнын пайдалануды қиындататын, су басудан, өрттен, қопарылыстан, жоғарғы қабаттардың төмен құлауынан және басқа да апаттық факторлардан қорғау;
- _________________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану Операциясының түрiн көрсет
жүргiзу кезiнде Жер қойнауының ластануына жол бермеу;
- Контрактiнiң 29-бөлiмiнде белгiленген _______________________
жер қойнауын пайдалану
__________________________________ кiдiрту, тоқтату тәртiбiн және
Операциясының түрiн көрсет
Контрактiнiң 19-бөлiмiнде белгiленген Кен орнын пайдалану
объектiлерiн тарату тәртiбiн сақтау;
- Су алу алаңдары мен жер асты су қорлары орындарында жатып
қалудың алдын алу мақсатында, өндiрiстiк және тұрмыстық қалдықтарды
жинағанда және орналастырғанда олардың экологиялық талаптарды орындау;
Мердiгер __________________________________________________
жер қойнауын пайдалану Операциясының түрiн
_______ объектiлердi геологиялық, гидрогеологиялық және технологиялық
көрсет
зерделеудiң толықтығын және нақтылығын қамтамасыз етедi.

19.6. Если фактические затраты на ликвидацию превысят размер ликвидационного фонда, то Подрядчик осуществляет дополнительное финансирование ликвидации.
19.7. Если фактические затраты на ликвидацию окажутся меньше размера ликвидационного фонда, то излишки денежных средств передаются Подрядчику и подлежат включению в налогооблагаемый доход.
19.8. Если Государство примет решение о продолжении эксплуатации всех или части сооружений, переданных ему Подрядчиком после окончания срока действия Контракта под свою ответственность, то в этом случае Подрядчик не будет нести никаких обязательств по осуществлению программы ликвидации и передает Государству все права на все фактические накопившиеся в ликвидационном фонде активы.
Раздел 20. ОХРАНА НЕДР И ОКРУЖАЮЩЕЙ
ПРИРОДНОЙ СРЕДЫ
20.1. В процессе выполнения Контракта Подрядчик обязан соблюдать законодательство Государства, касающееся охраны Недр и окружающей природной среды, и предпринимать все необходимые меры с целью:
- охраны жизни и здоровья населения;
- обеспечения рационального и комплексного использования
Полезных ископаемых;
- сохранения естественных ландшафтов и рекультивации нарушенных
земель, иных геоморфологических структур;
- сохранения свойств энергетического состояния верхних частей
Недр для предотвращения землетрясений, оползней, подтоплений,
просадок грунта.
20.2. При проведении __________________________________________
указать вид Операции по недропользованию
Подрядчиком в приоритетном порядке должны соблюдаться:
I. Экологические требования:
- сохранение окружающей природной среды;
- предотвращение техногенного опустынивания земель;
- предотвращение водной и ветровой эрозии почвы;
- изоляция поглощающих и пресноводных горизонтов для исключения
их загрязнения;
- предотвращение истощения и загрязнения подземных вод;
- и другие требования согласно Законодательству о
недропользовании и охране окружающей природной среды.
II. Требования в области охраны недр:
- обеспечение полноты опережающего геологического изучения Недр
для достоверной оценки величины и структуры запасов ________________
___________________________________ , Месторождений и Участков недр,
указать вид Полезного ископаемого
предоставленных в недропользование, в том числе для целей, не
связанных с Добычей;
- обеспечение рационального и комплексного использования
ресурсов Недр на всех этапах ______________________________________;
указать вид Операции по недропользованию
- обеспечение полноты извлечения ______________________________
указать вид Полезного
_____________________________;
ископаемого
- достоверный учет извлекаемых и оставляемых в Недрах запасов основных и совместно залегающих Полезных ископаемых и попутных компонентов, продуктов Переработки минерального сырья и отходов производства при разработке Месторождений;
- использование Недр в соответствии с требованиями
законодательства Государства по охране окружающей природной среды,
предохраняющими Недра от проявлений опасных техногенных процессов при
____________________________________________________________________
(Разведке, Добыче, а также Строительстве и эксплуатации подземных
________________________________________;
сооружений, не связанных с Добычей)
- охрана Недр от обводнения, пожаров, взрывов, обрушений
налегающей толщи пород, а также других стихийных факторов, снижающих
их качество или осложняющих эксплуатацию и разработку Месторождений;
- предотвращение загрязнения Недр при проведении ______________
указать
________________________________;
вид Операции по недропользованию
- соблюдение установленного Разделом 29 Контракта порядка
приостановления, прекращения _______________________________________
указать вид Операции по недропользованию
и Разделом 19 Контракта порядка ликвидации объектов разработки
Месторождений;
- обеспечение экологических требований при складировании и
размещении промышленных и бытовых отходов в целях предотвращения их
накопления на площадях водосбора и в местах залегания подземных
вод.
Подрядчик обеспечивает полноту и достоверность геологического,
гидрогеологического, экологического, инженерно-геологического и
технологического изучения объектов _________________________________
указать вид Операции по
___________________.
недропользованию

20.3. Мердiгер осы Контракт бойынша жер қойнауын пайдалану жөнiндегi қызметiн бастамас бұрын жоспарланған қызметтiң қоршаған табиғи ортаға әсерiн бағалап, табиғатты пайдалануға мемлекеттiк табиғат қорғау органдарынан табиғатты пайдалануға рұқсат алуы керек.
20.4. Мердiгер осы Контракт бойынша жасайтын өзiнiң қызметiнiң нәтижесiнде жер қойнауына және қоршаған табиғи ортаға тигiзетiн әсерiн зерделеу мақсатында жер қойнауына және қоршаған табиғи ортаға мониторинг жүргiзуi тиiс және өзiнiң қызметiнiң терiс ықпалын болдырмау жөнiнде дер кезiнде шаралар қабылдауға мiндеттi.
20.5. Мердiгер қоршаған табиғи ортаға келтiрiлген зиянының орнын толтырып, қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзуi керек және табиғатқа келтiрiлген нұқсанды толық көлемде өтеуге мiндеттi.
20.6. Жер қойнауы мен қоршаған табиғи ортаны қорғау туралы
заңдардың орындалуына Мемлекеттiк бақылауды мемлекеттiк уәкiлеттi
органдар арқылы жүзеге асырады.
20.7. Мердiгер Контракт аумағындағы қоршаған табиғи ортаның
жай-күйiн сақтау жөнiндегi жұмыстарды жүргiзедi.
20.8. Мемлекет заңдарына сәйкес Мердiгер Контракт күшi
тоқтатылғаннан кейiн немесе Контракт аумағын бiртiндеп қайтарған
жағдайда, Контракт аумағын одан әрi пайдаланылуы үшiн жарамды
жағдайда өткiзедi.
20.9. Контрактiнi қолдану кезiнде қоршаған ортаның, сондай-ақ
Контракт аумағының бүлiнуi (нашарлауы), Мердiгердiң есебiнен, сол
жердi тiкелей мақсаты бойынша пайдалануға болатындай күйге дейiн
қалпына келтiрiледi.
21-бөлiм. Тұрғындар мен қызметкерлердiң
қауiпсiздiгi
21.1. Мердiгер ____________________________________________
жер қойнауын пайдалану Операциясының
__________________________________________ жүргiзу кезiнде Контрактiге
түрiн көрсет пайдалы қазбаның түрiн көрсет
сәйкес Мемлекет заңдарына көзделген жұмыс жүргiзудiң қауiпсiздiк
нормалары мен ережелерiнiң орындалуын қамтамасыз етуi керек, сонымен
қатар апаттар мен кәсiби сырқаттардың алдын алу жұмыстарын жүргiзуi
керек.
21.2. Егер ол адамдардың денсаулығы мен өмiрiне қауiп туғызатын
болса _________________________________________________________
жер қойнауын игеру Операциясының түрiн көрсет
жүргiзуге тыйым салынады.
21.3. _________________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жұмысының түрiн көрсет жүргiзу кезiнде қауiпсiздiк техникасы және өндiрiстiк тазалық ережелерi мен нормаларын орындауға Мемлекеттiк бақылауды мемлекеттiк арнайы уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
21.4. _________________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану Операциясының түрiн көрсет жүргiзу кезiнде қауiпсiздiктi қамтамасыз ететiн негiзгi талаптар мыналар болып табылады:
- жұмыстарға арнайы дайындығы және бiлiктiлiгi бар, ал тау-кен жұмыстарын басқаруға арнайы бiлiмi бар адамдарды жiберу;
- ____________________________________________________ жүргiзу
жер қойнауын пайдалану Операциясының түрiн көрсет кезiнде онымен шұғылданатын адамдарды арнайы киiмдермен, жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарымен қамтамасыз ету;
- қауiпсiздiк талаптары мен тазалық нормаларына сай келетiн машиналарды, жабдықтар мен материалдарды пайдалану;
- жарылғыш заттарға және жару құралдарына, есеп жүргiзу, дұрыс сақтау және жұмсау, сондай-ақ оларды дұрыс және қауiпсiз пайдалану;
- жұмыстардың технологиялық тiзбегiн және қауiптi жағдаяттарды болжауды қамтамасыз етуге қажеттi геологиялық, маркшейдерлiк және басқа да бақылаулар кешенiн жүргiзу;
- техникалық құжаттамаларды және апаттарды жою жоспарларын
жұмыстарды қауiпсiз жүргiзу аумақтарының шекараларын анықтайтын
мәлiметтермен уақытында толықтырып отыру;
- Кен орындарын пайдаланудың жобалық жүйелерiн (қатты пайдалы
қазбалар үшiн), Пайдаланудың жобалары мен технологиялық сызбаларын
және Кен орындарын (мұнай, газ және жер асты сулары үшiн) орнықтыруды
сақтау.

20.3. Подрядчик до начала деятельности по недропользованию по настоящему Контракту должен произвести оценку воздействия планируемой деятельности на окружающую природную среду и получить разрешение на природопользование у государственных природоохранных органов.
20.4. Подрядчик должен вести мониторинг Недр и окружающей природной среды с целью изучения воздействия на них в результате своей деятельности по настоящему Контракту и принятия мер по своевременному устранению негативного воздействия.
20.5. Подрядчик обязан ликвидировать допущенное нарушение состояния окружающей природной среды, провести восстановительные работы и компенсировать в полном объеме нанесенный природе ущерб.
20.6. Государственный контроль за соблюдением законодательства об охране Недр и окружающей природной среды осуществляют уполномоченные государственные органы.
20.7. Подрядчик выполняет работы по сохранению состояния окружающей природной среды Контрактной территории.
20.8. После прекращения действия Контракта или при поэтапном
возврате Контрактной территории Подрядчик передает Контрактную
территорию в состоянии, пригодном для дальнейшего использования по
прямому назначению, в соответствии с законодательством Государства.
20.9. Любые нарушения (ухудшения) состояния окружающей среды, а
также самой Контрактной территории во время действия Контракта
восстанавливаются за счет Подрядчика до состояния, пригодного для
дальнейшего использования по прямому назначению.
Раздел 21. БЕЗОПАСНОСТЬ НАСЕЛЕНИЯ
И ПЕРСОНАЛА
21.1. При проведении Подрядчиком ______________________________
указать вид Операции по
____________________________________________________ в соответствии
недропользованию, указать вид Полезного ископаемого
с Контрактом должно быть обеспечено выполнение правил и норм по
безопасному ведению работ, предусмотренных законодательством
Государства, а также проведение мероприятий по предупреждению и
ликвидации аварий и профессиональных заболеваний.
21.2. Запрещается проведение __________________________________
указать вид Операции по
_______________, если он представляет опасность для жизни и здоровья
недропользованию
людей.
21.3. Государственный контроль за соблюдением правил и норм по
технической безопасности и промышленной санитарии при проведении
_____________________________________________________осуществляется
указать вид Операции по недропользованию
специально уполномоченным Государственным органом.
21.4. Основные требования по обеспечению безопасного проведения
_________________________________________________являются:
указать вид Операции по недропользованию
- допуск к работам лиц, имеющих специальную подготовку и квалификацию, а к руководству горными работами - лиц, имеющих соответствующее образование;
- обеспечение лиц, занятых при проведении _____________________
указать вид __________________________________ специальной одеждой и средствами Операции по недропользованию индивидуальной и коллективной защиты;
- применение машин, оборудования и материалов, соответствующих требованиям безопасности и санитарным нормам;
- учет, надлежащее хранение и расходование взрывчатых веществ и средств взрывания, а также правильное и безопасное их использование;
- проведение комплекса геологических, маркшейдерских и иных наблюдений, необходимых для обеспечения технологического цикла работ и прогнозирования опасных ситуаций;
- своевременное пополнение технической документации и планов ликвидации аварий данными, уточняющими границы зон безопасного ведения работ;
- соблюдение проектных систем Разработки Месторождений (для
твердых Полезных ископаемых), проектов и технологических схем
Разработки и обустройства Месторождений (для нефти, газа и подземных
вод).

21.5. Мердiгердiң жауапты қызметкерлерi қызметкерлердiң немесе
тұрғындардың өмiрi мен денсаулығына тiкелей қауiп төнген жағдайда
жұмыстарды жедел тоқтатып, адамдарды қауiпсiз жерге жеткiзуге және
Құзыреттi органдар мен жергiлiктi атқару органдарына хабар беруге
мiндеттi.
22-бөлiм. Контрактiнiң шарттарын бұзғаны үшiн
келiсушi тараптардың жауапкершiлiгi
22.1. Мердiгердiң Лицензия мен Контракт талаптарын бұзатын
тiкелей немесе жабық нысанда жасаған мәмiлелерi заңсыз болып табылады.
22.2. Мердiгер Контрактiнiң 22.1-тармағында көрсетiлген
iс-әрекеттердiң салдарлары үшiн Құзыреттi органның және Үшiншi
тараптардың алдында толық жауапты болады.
22.3. Аталған келiсiмдердi жасауда, сонымен қатар жер қойнауын пайдалану туралы заңдардың бұзылуына кiнәлi адамдар, заңмен белгiленген тәртiптiк, материалдық, әкiмшiлiк және қылмыстық жауапкершiлiкке тартылады.
23-бөлiм. Форс-мажор
23.1. Контракт бойынша қандай да болмасын мiндеттерiн орындамағаны немесе дұрыс орындамағаны үшiн келiсушi тараптардың ешқайсысы ешқандай жауапкершiлiкке тартылмайды, егер бұл орындамаушылық немесе дұрыс орындамаушылық тежеусiз күшке (форс-мажор) байланысты болса.
23.2. Тежеусiз күштiң жағдайына төтенше және ойламаған жерден болған жағдаяттар жатады, мысалы, әскери қақтығыстар, табиғат апаттары, табиғи зiлзала (өрт, және т.б.). Келтiрiлген тiзiмде бәрi берiледi деуге болмайды.
23.3. Тежеусiз күш жағдаяттары пайда болған жағдайда, одан қасiрет шегушi тарап бұл туралы басқа тарапқа форс-мажорлық жағдаяттың басталу уақыты мен сипаттамасын анықтайтын жазбаша ескертпенi қолдай тапсыру немесе поштамен жiберу арқылы шұғыл түрде хабарлайды.
23.4. Форс-мажор жағдаяттары пайда болған кезде Тараптар бұндай жағдайдан шығудың жолын табу үшiн жедел түрде кеңес өткiзедi және жағдаяттың зардаптарын бiржола жою үшiн барлық амалдарды қолданады.
23.5. Форс-мажорлық салдардан туындаған жағдаяттармен Контракт бойынша жұмыстар толық немесе iшiнара тоқтаған болса, бұл жұмыстардың жүргiзiлу кезеңi форс-мажор мерзiмiне дейiн созылады және форс-мажор тоқтатылған сәттен бастап жаңарады.
24-бөлiм. Құпиялық
24.1. Контрактiнi орындау кезiнде қандай да болмасын Тараптың алған немесе сатып алған ақпараты құпия болып табылады, егер бұл келiсушi Тараптардың жазбаша келiсiмiнде ескерiлген болса, Тараптар құпия ақпаратты Мемлекет заңдарында көзделген қажетте есеп берудi дайындағанда пайдалана алады.
24.2. Тараптар екiншi Тараптың келiсiмiнсiз құпия ақпаратты мына жағдайлардан бөлек Үшiншi тұлғаларға бере алмайды:
- егер бұл ақпарат сотта iстi қарау барысында пайдаланылса;
- ақпарат Мердiгерге қызмет көрсететiн Үшiншi Тарапқа Үшiншi Тарап бұл ақпаратты құпия деп қарап және оны Тараптардың белгiлеп берген мақсаттарында және белгiленген мерзiмiнде ғана пайдалануға мiндеттеме алу шартымен берiлсе;
- ақпарат Мердiгер қаржы алатын банкке немесе басқа қаржы
бөлетiн ұйымға, мұндай банк немесе қаржылық ұйым бұл ақпаратты құпия
деп қарап және оны тек белгiленген мақсаттарға ғана пайдалануға
мiндеттеме алу шартымен берiлсе.

21.5. Должностные лица Подрядчика при возникновении
непосредственной угрозы жизни и здоровью работников и/или населению
обязаны немедленно приостановить работы и обеспечить транспортировку
людей в безопасное место и проинформировать об этом Компетентный и
местные исполнительные органы.
Раздел 22. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ СТОРОН ЗА
НАРУШЕНИЕ УСЛОВИЙ КОНТРАКТА
22.1. Сделки, заключенные Подрядчиком в прямой или скрытой
форме, нарушающие требования Лицензии и Контракта, являются
недействительными.
22.2. Подрядчик несет полную ответственность за последствия
действий, указанных в п. 22.1. Контракта, перед Компетентным органом
и Третьими лицами.
22.3. Лица, виновные в совершении указанных сделок, а также других нарушений Законодательства о недропользовании, несут установленную законом дисциплинарную, материальную, административную и уголовную ответственность.
Раздел 23. ФОРС-МАЖОР
23.1. Ни одна из Сторон не будет нести ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо обязательств по Контракту, если такое неисполнение или ненадлежащее исполнение вызваны обстоятельствами непреодолимой силы (форс-мажор).
23.2. К обстоятельствам непреодолимой силы относятся чрезвычайные и непредвиденные при данных условиях обстоятельства, как например: военные конфликты, природные катастрофы, стихийные бедствия (пожары и т. п.). Приведенный перечень не является исчерпывающим.
23.3. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, Сторона, пострадавшая от них, незамедлительно уведомляет об этом другую Сторону путем вручения либо отправки по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание форс-мажорных обстоятельств.
23.4. При возникновении форс-мажорных обстоятельств Стороны незамедлительно проводят совещание для поиска решения выхода из сложившейся ситуации и используют все средства для сведения к минимуму последствий таких обстоятельств.
23.5. При полной или частичной приостановке работ по Контракту, вызванной форс-мажорными обстоятельствами, период проведения этих работ продлевается на срок действия форс-мажора и возобновляется с момента прекращения форс-мажора.
Раздел 24. КОНФИДЕНЦИАЛЬНОСТЬ
24.1. Информация, полученная или приобретенная какой-либо Стороной в процессе выполнения Контракта является конфиденциальной, если это предусмотрено письменным соглашением Сторон. Стороны могут использовать конфиденциальную информацию для составления необходимых отчетов, предусмотренных законодательством Государства.
24.2. Стороны не имеют права передавать конфиденциальную информацию Третьим лицам без согласия другой Стороны за исключением случаев:
- если такая информация используется в ходе ведения судебного разбирательства;
- когда информация предоставляется Третьим лицам, оказывающим услуги Подрядчику, при условии, что такое Третье лицо берет на себя обязательство рассматривать такую информацию как конфиденциальную и использовать ее только в установленных Сторонами целях и на определенный Сторонами срок;
- когда информация предоставляется банку или другой финансовой
организации, у которой Подрядчик получает финансовые средства, при
условии, что такой банк или другая финансовая организация берет на
себя обязательство рассматривать такую информацию как
конфиденциальную и использовать ее только в указанных целях.

24.3. Тараптар, Мемлекет заңдарына сәйкес, Контракт аумағында
_________________________________________________________ жүргiзуге
жер қойнауын пайдалану Операциясының түрiн көрсету
қатысты барлық құжаттардың, ақпараттардың және есептердiң құпиялығын
сақтау мерзiмiн айқындайды.
25-бөлiм. Құқықтар мен мiндеттердi беру
25.1. Контрактiдегi құқықтар мен мiндеттердi Үшiншi Тарапқа
(Мердiгердiң еншiлес ұйымынан басқа) беруге Лицензиялық органның
жазбаша рұқсаты арқылы ғана рұқсат етiледi.
25.2. Контрактiдегi құқықтар мен мiндеттердi беруге байланысты
болатын шығындарды Мердiгер көтередi және Мемлекет тарапынан орны
толтырылмайды.
25.3. Мердiгер Контрактiге қандай да болмасын қатысуын сақтаған
уақыт соңына дейiн, ол және оның құқықтар мен мiндеттерiн алған
Үшiншi тарап Контракт бойынша жауапкершiлiктi бiрге көтередi.
26-бөлiм. Қолданылатын құқық
26.1. Контрактiге және Контракт негiзiнде қол қойылған басқа да
келiсiмдерге Мемлекет құқығы қолданылады (егер Мемлекет мүшесi
болатын Халықаралық Келiсiмдерде өзге ешнәрсе белгiленбесе).
26.2. Мердiгер Контракт аумағында және онымен көршiлес
учаскелерде Мемлекеттiң қоршаған ортаны қорғау саласындағы
Халықаралық мiндеттерiн орындауға мiндеттенедi.
27-бөлiм. Дауларды шешу тәртiбi
27.1. Тараптар Контрактiден туатын барлық даулар мен
келiспеушiлiктердi келiссөздер арқылы шешу үшiн барлық шараларды
қолданады.
27.2. Егер дау туындаған сәттен бастап _______ күннiң iшiнде
даулы мәселе келiссөздер арқылы шешiлмесе, онда Тараптар оны шешу
үшiн мына органдарға тапсырады:
- заңдарға сәйкес осындай дауларды қарауға уәкiлеттi мемлекеттiң
сот органдарына, немесе;
- мына арбитраж органдарын бiреуiне __________________________
(тек шетелдiк мердiгерлер
___________________________________________________________________
және бiрiккен кәсiпорындар үшiн)
- 1995 жылы 18 мартта Вашингтонда инвестициялық реттеу конвенциясына (ИКСИД конвенциясы) сәйкес құрылған инвестициялық дауларды реттеудiң халықаралық орталығы (әрi қарай орталық), егер мердiгердiң мемлекетi осы конвенцияның мүшесi болса, немесе;
- орталықтың қосымша мекемесiне (қосымша орган тәртiбiмен
қызмет ететiн), егер Мердiгердiң мемлекетi ИКСИД конвенциясының
мүшесi болмаса, немесе;
- Бiрiккен Ұлттар Ұйымы (ЮНСИТРАЛ) Халықаралық Сауда құқығы
жөнiндегi комиссиясының арбитраждық тәртiпке сай құрылған арбитраж
органдарын, немесе;
- Стокгольмдегi Халықаралық Сауда палатасын Арбитраж институтының
арбитраждық қарауына, немесе;
- Мемлекеттiң сауда-өнеркәсiптiк палатасы жанындағы арбитраж
комиссиясына ____________________________________________________
жоғарыда көрсетiлген органдардың бiрiн
_________________________________________________________________
таңдап алу керек

24.3. Стороны, в соответствии с законодательством Государства,
определяют сроки соблюдения конфиденциальности по всем документам,
информации и отчетам, относящимся к проведению ___________________
указать вид
____________________________________ на Контрактной территории.
Операции по недропользованию
Раздел 25. ПЕРЕДАЧА ПРАВ И ОБЯЗАННОСТЕЙ
25.1. Передача прав и обязанностей по Контракту Третьему лицу
(кроме дочерней организации Подрядчика), допускается только с
письменного разрешения Лицензионного органа.
25.2. Расходы, связанные с передачей прав и обязанностей по
Контракту, несет Подрядчик и Государством не компенсируются.
25.3. До тех пор, пока Подрядчик сохраняет какое-либо участие
в Контракте, он и Третье лицо, которому он передал права и
обязанности, несут солидарную ответственность по Контракту.
Раздел 26. ПРИМЕНИМОЕ ПРАВО
26.1. Для Контракта и других соглашений, подписанных на основе
Контракта, применяется право Государства __________________________
(если иное не
___________________________________________________________________
установлено Международными Договорами, участником которых является
Государство)
26.2. Подрядчик принимает на себя обязательство выполнять международные обязательства Государства в области охраны окружающей среды на Контрактной территории и сопряженных с ней участках.
Раздел 27. ПОРЯДОК РАЗРЕШЕНИЯ СПОРОВ
27.1. Стороны принимают все меры для решения всех споров и разногласий, вытекающих из Контракта путем переговоров.
27.2. Если в течение _______ дней с момента его возникновения спорный вопрос не может быть решен путем переговоров, то Стороны передадут спорный вопрос для его разрешения:
- в судебные органы Государства, уполномоченные в соответствии с законодательством рассматривать подобные споры, или:
- в один из следующих арбитражных органов_____________________
(только для _________________________________________________; иностранных Подрядчиков и совместных предприятий)
- в международный центр по урегулированию инвестиционных споров (далее - центр), созданный в соответствии с конвенцией по урегулированию инвестиционных споров, открытой для подписания в Вашингтоне 18 марта 1995 года (конвенция ИКСИД), если государство Подрядчика является участником этой конвенции, или:
- в дополнительное учреждение центра (функционирующее по
правилам дополнительного органа), если государство Подрядчика не
является участником конвенции ИКСИД, или:
- в арбитражные органы, учреждаемые в соответствии с
арбитражным регламентом комиссии Организации Объединенных Наций по
международному торговому праву (ЮНСИТРАЛ), или:
- на арбитражное рассмотрение при Арбитражном институте
Международной торговой палаты в Стокгольме, или:
- в арбитражную комиссию при Торгово-промышленной палате
Государства ________________________________________________________.
(Выбрать один из вышеперечисленных органов)

28-бөлiм. Контракт тұрақтылығының кепiлдiгi
28.1. Контракт ережелерi контракт күшiнiң бүкiл мерзiмi iшiнде
өзгерiссiз қалады.
28.2. Контракт жасалған соң қабылданған заңдардағы Мердiгердiң
жағдайын қиындататын өзгерiстер мен толықтырулар контрактiге
қолданылмайды.
28.3. 28.2.-тармақта көрсетiлген өзгерiстер мен толықтырулар
болған жағдайда, Тараптар осы контрактiнiң 16.11-тармағын басшылыққа
алады.
29-бөлiм. Контракт күшiн тоқтату және
кiдiрту шарттары
29.1. Құзыреттi орган Контракт күшiн мiндеттi түрде тоқтатады,
егер:
- лицензияның қолданылуы кiдiртiлсе;
- Контрактiге байланысты жүргiзiлетiн жұмыстардың әсер ету аумағында жұмыс iстейтiн немесе тұратын адамдардың өмiрi немесе денсаулығына тiкелей қауiп төнсе.
29.2. Құзыреттi орган контракт күшiн келесi жағдайларда кiдiрте алады:
- Мердiгер Жұмыс бағдарламасында көзделмеген әрекеттердi жүзеге асырса;
- Мердiгер өзiнiң қызметiнде Мемлекеттiң жер қойнауы, қоршаған табиғи ортаны және қауiпсiз жұмыс жүргiзу туралы заңдарын бұзса;
- мердiгер өзiнiң қызметi кезiнде Контрактiде белгiленген салық төлеу және басқа да мiндеттi төлемдердi төлеу тәртiбiн бұзса;
- мемлекет заңдарына сәйкес Мердiгер банкрот деп жарияланса;
- тiзiм Тараптардың келiсiмдерi бойынша толықтырылуы мүмкiн.
29.3. Контракт үшiн кiдiртiлген жағдайда Құзыреттi орган жазбаша түрде Мердiгердi бұндай кiдiртудiң себептерi туралы жазбаша ескертедi және ол себептердi жоюға мерзiм бередi.
29.4. Мердiгер Контракт күшiн кiдiртуге мәжбүр еткен себептердi жойғанын хабарлағаннан кейiн Контракт қайта күшiне енедi.
29.5. Контракт өзiнiң күшiн мерзiмiнен бұрын тек мынадай жағдайларға ғана жояды:
- Мердiгер Контракт күшiн кiдiрту туралы шешiм қабылдауға мәжбүр еткен себептердi жоюға қарсы болса немесе бұл себептердi Құзыреттi орган белгiлеп берген мерзiмде жоя алмаса;
- Лицензия күшi мерзiмiнен бұрын тоқтатылса;
- жер қойнауы туралы Заңдарға сәйкес Контракт заңсыз болып танылса;
- Контрактiге қол қою және тiркеу кезiнде Мемлекет заңдарының бұзылу фактiсi сот арқылы анықталса;
- Контракт шарттарының Лицензия шарттарынан немесе конкурс шарттарынан елеулi түрде ауытқу фактiсiн сот арқылы анықтаған жағдайда;
- Мердiгер өзiнiң Контракт бойынша құқықтарын толық немесе iшiнара Үшiншi тарапқа беру кезiнде Контрактiнiң 25-бөлiмiн бұзатын болса;
- Мердiгердiң Құзыреттi органға немесе басқа мемлекеттiк органға Контракт аумағында _______________________________________________
жер қойнауын пайдаланудың түрiн көрсет
жүргiзуге байланысты жалған ақпарат беруге ниеттенген фактiсi сот
арқылы анықталған болса;
- Мердiгер бұрын Контракт күшiн кiдiртуге апарып соққан
әрекеттердi қайталаса;
- Мердiгер Жұмыс бағдарламасы ауқымында өндiрiстi ______ күннен
артық мерзiмге, тежеусiз күш жағдаяттарына байланысты жағдайлардан
басқа, тоқтатса (форс-мажор);
- осы Контракт бойынша ақпараттың құпиялығын сақтау туралы
шарттар бұзылса.

Раздел 28. ГАРАНТИИ СТАБИЛЬНОСТИ
КОНТРАКТА
28.1. Положения Контракта остаются неизменными на протяжении
всего срока действия Контракта.
28.2. Изменения и дополнения законодательства, ухудшающие
положение Подрядчика, принятые после заключения Контракта к
Контракту не применяются.
28.3. В случае таких изменений и дополнений, указанных в
п. 28.2. Стороны будут руководствоваться п. 16.11. настоящего
Контракта.
Раздел 29. УСЛОВИЯ ПРЕКРАЩЕНИЯ
И ПРИОСТАНОВЛЕНИЯ ДЕЙСТВИЯ КОНТРАКТА
29.1. Компетентный орган в обязательном порядке
приостанавливают действие Контракта если:
- приостановлено действие Лицензии;
- возникла непосредственная угроза жизни или здоровью людей, работающих или проживающих в зоне влияния работ, связанных с действием Контракта.
29.2. Компетентный орган вправе приостановить действие Контракта в случаях:
- осуществления Подрядчиком деятельности, не предусмотренной Рабочей программой;
- нарушения Подрядчиком в процессе своей деятельности законодательства Государства в части охраны недр, окружающей природной среды и безопасного ведения работ;
- нарушения Подрядчиком в процессе своей деятельности порядка уплаты налогов и других обязательных платежей, установленных Контрактом;
- объявления Подрядчика банкротом в соответствии с законодательством Государства;
- перечень может быть дополнен по соглашению Сторон.
29.3. В случае приостановления действия Контракта Компетентный орган письменно уведомляет Подрядчика о причинах такого приостановления и устанавливает разумный срок для их устранения.
29.4. После сообщения Подрядчика об устранении причин, вызвавших приостановление действия Контракта, он возобновляется.
29.5. Контракт досрочно прекращает свое действие только в следующих случаях:
- при отказе Подрядчика устранить причины, вызвавшие принятие решения о приостановлении действия контракта, либо неустранение этих причин в установленные Компетентным органом сроки;
- при досрочном прекращении действия Лицензии;
- при признании Контракта недействительным в соответствии с Законодательством о недрах;
- при установлении в судебном порядке факта нарушения законодательства Государства при подписании и регистрации Контракта;
- при установлении в судебном порядке факта существенных отклонений условий Контракта от условий Лицензии или конкурсных условий, на основании которых Лицензия была выдана Подрядчику;
- при передаче Подрядчиком полностью или частично прав по Контракту Третьему лицу с нарушением Раздела 25 Контракта;
- при установлении в судебном порядке факта намеренного
предоставления Подрядчиком Компетентному органу или иному
государственному органу ложной информации по проведению __________
указать
__________________________на Контрактной территории;
вид недропользования
- при повторном осуществлении Подрядчиком действий, вызвавших
ранее приостановление действия Контракта;
- при прерывании Подрядчиком производства в рамках Рабочей
программы на срок свыше _______ дней, кроме случаев, связанных с
обстоятельствами непреодолимой силы (форс-мажор);
- при нарушении условия о соблюдении конфиденциальности
информации по настоящему Контракту.

29.6. Контракт өз күшiн Контрактiнiң 29.5.-тармағында
көрсетiлген себептер бойынша Мердiгер Құзыреттi органнан Контракт
күшiн мерзiмiнен бұрын жою туралы жазбаша хабар алғаннан кейiн
________ күннен соң тоқтатады.
29.7. Келiсушi Тараптар Мердiгерге Контракт күшiн тоқтату туралы
жазбаша ескерту беру сәтiне дейiн атқарылмай қалған ағымдағы
мiндеттемелерiн орындаудан босатылмайды.
30-бөлiм. Контрактiнiң тiлi
30.1. Осы Контрактiнiң мәтiнi оған қоса тiркелген қосымшалар,
қосымша құжаттар қазақ және орыс (басқа) тiлдерiнде жазылады және
барлық даналары бiрдей.
30.2. Нұсқалар арасында даулар мен айтыстар туындаған жағдайда
_____________ нұсқасы артықшылыққа ие болады.
30.3. Келiсушi Тараптар _______ тiлдерi қатынас тiлдерi ретiнде
пайдаланатыны жөнiнде келiседi. Контракт күшiне енген күннен бастап
_________________________________________________________ жүргiзуге
Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi Операцияның түрiн көрсет
қатысты техникалық құжаттама мен ақпарат _____ тiлiнде (тiлдерiнде)
жүргiзiледi.
30.4. Әкiмшiлiк қызметке қатысты құжаттама мен ақпарат
_____________________________________ тiлдерiнде жүргiзiледi.
31-бөлiм. Қосымша ережелер
31.1. Осы Контрактiнi жүзеге асыруға байланысты талап етiлетiн
барлық жазбаша ескертпелер мен құжаттар осы Контракт бойынша
Тараптардың әрқайсысына тиiстi дәрежеде ұсынылған және жеткiзiлген деп,
оларды алу фактiсi бойынша есептеледi.
31.2. Жазбаша ескертпелер мен құжаттар қолға тапсырылады немесе
төмендегi мекен-жайларға пошта, тапсырыс авиапоштасы, факс, телекс
немесе телеграф арқылы жiберiледi:
Құзыреттi органның           Мердiгердiң мекен-жайы:
мекен-жайы:
телекс                      телекс
телеграф                    телеграф
Құзыреттi органның атынан   Мердiгердiң атынан
31.3. Осы Контрактiдегi мекен-жайлар өзгерген жағдайда келiсушi
Тараптардың әрқайсы екiншi тарапты жазбаша түрде хабардар етедi.
31.4. Контрактiнiң барлық қосымшалары оның құрам бөлiктерi
ретiнде қаралады. Қосымшалардың және Контрактiнiң өзiнiң ережелерiнiң
арасында қандай да болмасын айырмашылық болған жағдайда, Контракт
басым жағдайда болады.
31.5. Лицензия шарттарына қайшы келмейтiн Контрактiге
енгiзiлетiн түзетулер мен толықтырулар келiсушi Тараптардың жазбаша
келiсiмiмен ресiмделедi. Мұндай келiсiм Контрактiнiң құрам бөлiгi
болып табылады.
Осы Контрактiнi 199__ жылғы ______ (күнi) ___________ (айы)
Қазақстан Республикасының _________ қаласында келiсушi Тараптардың
уәкiлеттi өкiлдерi жасады.
Құзыреттi орган                  Мердiгер
қолы ___________________       қолы ___________________
қызметi ________________       қызметi ________________

29.6. Контракт прекращает свое действие по причинам, указанным
в п. 29.5. Контракта, через ____ дней после получения Подрядчиком
письменного уведомления от Компетентного органа о досрочном
прекращении действия Контракта.
29.7. Стороны не освобождаются от выполнения текущих
обязательств, которые остались не выполненными к моменту вручения
уведомления Подрядчику о прекращении действия Контракта.
Раздел 30. ЯЗЫК КОНТРАКТА
30.1. Текст данного Контракта, приложения, дополнительные
документы, прилагаемые к Контракту, составляются на казахском и
русском (других) языках и все экземпляры идентичны.
30.2. В случае возникновения разногласий или споров между
вариантами, ____________ вариант имеет преимущественную силу.
30.3. Стороны договариваются, что _____________________________
языки будут использоваться как языки общения. С Даты вступления
Контракта в силу техническая документация и информация относительно
проведения _________________________________________________________
указать вид Операции по недропользованию
составляется на ____________________________ языке (языках).
30.4. Документация и информация, касающаяся административной
деятельности, составляется на ______________________________________
языках.
Раздел 31. ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
31.1. Все уведомления и документы, требуемые в связи с
реализацией данного Контракта, считаются представленными и
доставленными должным образом, каждой из Сторон по настоящему
Контракту только по факту их получения.
31.2. Уведомление и документы вручаются собственноручно или
отправляются по почте, заказанной авиапочтой, факсом, по телексу или
телеграфу по следующим адресам:
Адрес Компетентного органа:            Адрес Подрядчика:
Телекс                                 Телекс
Телеграф                               Телеграф
От имени                               От имени
Компетентного органа                   Подрядчика
______________________________         _____________________________
31.3. При изменении адресов по настоящему Контракту каждая из
Сторон должна представить письменное уведомление другой Стороне.
31.4. Все приложения к Контракту рассматриваются как его
составные части. При наличии каких-либо расхождений между
положениями приложений и самим Контрактом, Контракт имеет
основополагающее значение.
31.5. Поправки или дополнения к Контракту, не противоречащие
условиям Лицензии, оформляются письменным соглашением Сторон. Такое
соглашение является составной частью Контракта.
Настоящий Контракт заключен _______________ (дня),_____________
(месяца) 199___года в г. _____________ Республика Казахстан,
уполномоченными представителями Сторон.
Компетентный орган                 Подрядчик
подпись__________________          подпись___________________
должность________________          должность_________________