Реформаларды тереңдету және Қазақстан Республикасының уран өнеркәсiбi мен атом энергетикасын одан әрi дамыту жөнiндегi қосымша шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 10 ақпандағы N 189
Ядролық-энергетикалық кешенде реформаларды тереңдету және "Қазақстан Республикасы мен Атом энергиясы жөнiндегi халықаралық агенттiк арасындағы Ядролық қаруды таратпау туралы шартқа байланысты кепiлдiктердi қолдану туралы келiсiмдi бекiту жөнiнде" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 19 маусымдағы N 2344 U952344_ Жарлығымен бекiтiлген ядролық қаруды таратпау туралы Шартқа байланысты кепiлдiктердi қолдану туралы Қазақстан Республикасы мен Атом энергиясы жөнiндегi агенттiктiң арасындағы 1994 жылғы 26 шiлдедегi Келiсiмге сәйкес Қазақстан Республикасының мiндеттемелерiн орындауды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. "Реформаларды тереңдету және "Қазақстан Республикасының уран өнеркәсiбi мен атом энергетикасын одан әрi дамыту жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 22 қарашадағы N 1430 қаулысына мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
бiрiншi тармақтың үшiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын: "Қазатомөнеркәсiбi" акционерлiк қоғамына "Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамы акцияларының мемлекеттiк пакетiн және "КАТЭП ҰАҚ" акционерлiк қоғамы акцияларының мемлекеттiк пакетiн иелену, пайдалану және басқару жөнiндегi құқық берiлсiн";
бiрiншi тармақтың соңғы абзацы мынадай редакцияда жазылсын: "тиiмдi өндiрiс қызметiн қамтамасыз ету мақсатында "Қазатомөнеркәсiбi" акционерлiк қоғамына "Казкоммерцбанк" акционерлiк қоғамының банктiк қызмет көрсету және қаржылай қолдау туралы ұсынысына келiсiм беру ұсынылсын;
7-тармақтың үшiншi абзацы алынып тасталсын.
"Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 22 қарашадағы N 1430 қаулысына өзгерiс енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 25 желтоқсандағы N 1604 қаулысының күшi жойылған деп танылсын.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi жанындағы Кәсiпорындарды қайта ұйымдастыру жөнiндегi агенттiк:
"Үлбi металлургия зауыты", "Волковгеология" (келiсiм бойынша) акционерлiк қоғамдарының, сондай-ақ N 6 кен басқармасы, Степное кен басқармасы, Центральное кен басқармасы мемлекеттiк кәсiпорындарының қаржылық жай-күйi мен төлем қабiлетiне бағалау жүргiзсiн;
Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiмен бiрлесiп, сондай-ақ "Қазатомөнеркәсiбi" акционерлiк қоғамы және Қазақстанның Акционерлiк Халықтық Жинақ Банкi келiсiмi бойынша N 6 кен басқармасы, Степное кен басқармасы, Центральное кен басқармасы мемлекеттiк кәсiпорындарының несиелiк берешегiн өтеу кестесiн жасасын. <*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармақтың 3-шi абзацындағы сөздер ауыстырылды -
ҚРҮ-нiң 1997.02.21. N 248 қаулысымен. P970248_

О дополнительных мерах по углублению реформ и дальнейшему развитию урановой промышленности и атомной энергетики Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 1997 г. N 189
В целях углубления реформ в ядерно-энергетическом комплексе и обеспечения выполнения обязательств Республики Казахстан в соответствии с Соглашением от 26 июля 1994 года между Республикой Казахстан и Международным агентством по атомной энергии о применении гарантий в связи с Договором о нераспространении ядерного оружия, ратифицированного Указом Президента Республики Казахстан от 19 июня 1995 г. N 2344 U952344_ "О ратификации Соглашения между Республикой Казахстан и Международным агентством по атомной энергии о применении гарантии в связи с Договором о нераспространении ядерного оружия" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести следующие изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 ноября 1996 г. N 1430 P961430_ "О мерах по углублению реформ и дальнейшему развитию урановой промышленности и атомной энергетики Республики Казахстан":
абзац третий пункта 1 изложить в следующей редакции: "передать акционерному обществу "Казатомпром" права по владению, пользованию и управлению государственным пакетом акций акционерного общества "Ульбинский металлургический завод" и государственным пакетом акций акционерного общества "НАК КАТЭП";
последний абзац пункта 1 изложить в следующей редакции: "в целях обеспечения эффективной производственной деятельности рекомендовать акционерному обществу "Казатомпром" согласиться с предложением о банковском обслуживании и финансовой поддержке акционерным обществом "Казкоммерцбанк";
исключить абзац третий пункта 7.
Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 1996 г. N 1604 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 ноября 1996 г. N 1430".
2. Агентству по реорганизации предприятий при Государственном комитете Республики Казахстан по управлению государственным имуществом:
провести оценку финансового состояния и платежеспособности акционерных обществ "Ульбинский металлургический завод", "Волковгеология" (по согласованию), а также государственных предприятий Рудоуправление N 6, Степное рудоуправление, Центральное рудоуправление;
совместно с Министерством энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан, а также по согласованию с акционерным обществом "Казатомпром" и Акционерным Народным Сберегательным Банком Казахстана разработать график погашения кредиторской задолженности государственных предприятий Рудоуправление N 6, Степное рудоуправление, Центральное рудоуправление. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 21 февраля 1997 г. N 248 P970248_ .

3. Ядролы материалдар мен қос мақсаттағы өнiмдi өндiру және сатуды мемлекеттiк реттеудiң және Қазақстан Республикасының жасасқан халықаралық шарттары бойынша оның қабылдаған мiндеттемелерiн, сондай-ақ қазақстан тарабының "Инкай" бiрлескен кәсiпорны және "Катко" бiрлескен кәсiпорны бойынша шетелдiк қатысушылардың алдында мiндеттемелерiн сақтаудың бiрыңғай саясатын қамтамасыз ету мақсатында:
Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгi "Казтомөнеркәсiбi" акционерлiк қоғамымен бiрлесiп Қазақстан Республикасының Үкiметiне ядролық материалдар мен қос мақсаттағы өнiмнiң экспорты және импортының көлемi жөнiнде ұсыныс енгiзсiн;
Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауы министрлiгi "Инкай" бiрлескен кәсiпорнына Инкай - Мыңқұдық кен даласы бойынша жер қойнауын пайдалануға лицензияны қайта ресiмдесiн;
Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi "Инкай" бiрлескен кәсiпорнымен Инкай-Мыңқұдық алаңына жер қойнауын пайдалану бойынша контракт жасасын;
"Қазатомөнеркәсiбi" қоғамына Мойынқұм кен орнын игеруге "Катко" бiрлескен кәсiпорнының құрылтай құжаттарында көрсетiлген жағдайларда, осы кәсiпорын бойынша шетел әрiптестерiн тарту ұсынылсын.
4. "Қазатомөнеркәсiбi" акционерлiк қоғамына:
ТМД және басқа да мемлекеттердiң аумағында ядролық-отын және атом-энергетикасы кешендерi кәсiпорындарының арасында байланыстарды дамыту;
ядролық энергетика және өнеркәсiп қызметiне байланысты халықаралық ұйымдарға қатысу;
ядролық материалдар мен қос мақсаттағы өнiм бойынша демпингке қарсы тексерулерге байланысты мемлекетаралық және үкiметаралық келiсiмдердi әзiрлеу;
ядролық материалдар мен қос мақсаттағы өнiмдi тасымалдау мен сақтаудың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының уран кен орындары бойынша геологиялық ақпараттың сақталымын қамтамасыз ету бойынша мемлекеттiк мәселелердi жүзеге асыруға қатысу ұсынылсын.
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi заңдарға сәйкес:
"Үлбi металлургия зауыты", "Волковгеология" акционерлiк қоғамдардың аталған акционерлiк қоғамдардың балансындағы әлеуметтiк сала объектiлерiн жергiлiктi атқарушы органдардың балансына беру туралы ұсынысымен келiссiн;
Алматы қаласының, Алматы, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Қызылорда және Оңтүстiк Қазақстан облыстарының әкiмдерiмен бiрлесiп 1997 жылдың 1 наурызына дейiнгi мерзiмде "Үлбi металлургия зауыты", "Волковгеология" акционерлiк қоғамдарының, сондай-ақ N 6 кен басқармасы, Степное кен басқармасы, Центральное кен басқармасы мемлекеттiк кәсiпорындарының балансындағы әлеуметтiк сала объектiлерiн жергiлiктi атқарушы органдардың балансына берудi қамтамасыз етсiн.

3. В целях обеспечения единой политики государственного регулирования производства и реализации ядерных материалов и продукции двойного назначения, соблюдения принятых Республикой Казахстан обязательств по заключенным ею международным договорам, а также обязательств казахстанской стороны перед иностранными участниками по совместному предприятию "Инкай" и совместному предприятию "Катко":
Министерству промышленности и торговли Республики Казахстан совместно с акционерным обществом "Казатомпром" представлять в Правительство Республики Казахстан предложения по объему экспорта и импорта ядерных материалов и продукции двойного назначения;
Министерству геологии и охраны недр Республики Казахстан переоформить лицензию на недропользование по Инкай-Мынкудукскому рудному полю на совместное предприятие "Инкай";
Министерству энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан заключить контракт на проведение операций по недропользованию на площади Инкай-Мынкудукского рудного поля с совместным предприятием "Инкай";
рекомендовать акционерному обществу "Казатомпром" привлечь к освоению месторождения Моинкум иностранных партнеров по совместному предприятию "Катко" на условиях, оговоренных в учредительных документах указанного совместного предприятия.
4. Рекомендовать акционерному обществу "Казатомпром" принимать участие в реализации государственных вопросов по:
развитию связей между предприятиями ядерно-топливного и атомно-энергетического комплексов на территории стран СНГ и других государств;
участию в международных организациях, связанных с деятельностью ядерной энергетики и промышленности;
подготовке межгосударственных и межправительственных соглашений, связанных с антидемпинговыми расследованиями по ядерным материалам и продукции двойного назначения;
обеспечению безопасности транспортировки и хранения ядерных материалов и продукции двойного назначения;
обеспечению сохранности геологической информации по урановым месторождениям Республики Казахстан.
5. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом в соответствии с законодательством:
согласиться с предложением акционерных обществ "Ульбинский металлургический завод", "Волковгеология" о передаче объектов социальной сферы, находящихся на балансе указанных акционерных обществ, на балансы местных исполнительных органов;
совместно с акимами города Алматы, Алматинской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Кзыл-Ординской и Южно-Казахстанской областей в срок до 1 марта 1997 года обеспечить передачу на балансы местных исполнительных органов объектов социальной сферы, находящихся на балансе акционерных обществ "Ульбинский металлургический завод", "Волковгеология", а также государственных предприятий Рудоуправление N 6, Степное рудоуправление, Центральное рудоуправление.

6. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң нормативтiк актiлерiн осы қаулымен және "Реформаларды тереңдету және Қазақстан Республикасының уран өнеркәсiбi мен атом энергетикасын одан әрi дамыту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 22 қарашадағы N 1430 P961430_ қаулысымен сәйкестiкке келтiрiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

6. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом привести нормативные акты Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом в соответствие с настоящим постановлением и постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 ноября 1996 г. N 1430 "О мерах по углублению реформ и дальнейшему развитию урановой промышленности и атомной энергетики Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан