Қазақстан мұнайын экспортқа тасымалдау жобаларын әзiрлеу және жүзеге асыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 12 ақпандағы N 204
Қазақстан Республикасы мұнай-газ кешенiнiң экспорттық әлеуетiн пайдалануды жақсарту, қазақстан мұнайын дүние жүзiлiк рынокқа берудiң қосымша көлiктiк сызбаларын iздестiру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгi:
қазақстандық мұнайдың Ақтау теңiз портынан беру сызбасын әзiрлесiн;
қазақстандық мұнайдың Ақтау теңiз портынан экспортқа шығарылуын жүзеге асыру жөнiндегi өкiлеттi операторларды анықтасын;
өкiлеттi операторлар арқылы талап етiлетiн сапада мұнай қоспасын жасау үшiн шетел қатысатын кәсiпорындардан 100 процентке дейiн Қазақстан Республикасына үлес есептелетiн мұнай сатып алуды жүзеге асырсын;
аталған мәселелер бойынша келiссөздер жүргiзсiн, келiсiмдер жасасын және қажеттi құжаттарды әзiрлесiн.
2. Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгi, Қаржы министрлiгi, Экономика министрлiгi, Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Мемлекеттiк салық комитетi, Мемлекеттiк кеден комитетi, Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi және басқа да орталық атқарушы органдар Иран Ислам Республикасымен мұнай алмасу туралы контрактiнiң, оның күшi сақталатын барлық уақытта және жасасылған контрактiлерге (шарттарға) сәйкес Ақтау портынан қазақстандық мұнайды экспортқа беру шарттарының орындалуын қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi "Ақтау теңiз порты" мемлекеттiк кәсiпорнын, "Мұнайимпекс" кәсiпорнын, Батыс Қазақстан темiр жолын қайта құрылымдау және жекешелендiру, "Маңғыстаумұнайгаз" акционерлiк қоғамының, "Каскор" акционерлiк компаниясының және Ақтау теңiз портынан қазақстан мұнайын экспорттау процесiне қатысатын басқа да шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң мемлекеттiк
акциялар пакетiн сату кезiнде ұзақ мерзiмдiк контрактiлерде
көзделген мiндеттемелер бойынша құқықтық мұрагерлiктi қамтамасыз
етсiн.
4. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан
Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары Д.Т.Дүйсеновке
жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

О разработке и реализации проектов транспортировки казахстанской нефти на экспорт
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 февраля 1997 г. N 204
В целях улучшения использования экспортного потенциала нефтегазового комплекса Республики Казахстан, поиска дополнительных транспортных схем поставок казахстанской нефти на мировой рынок Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Министерству нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан:
разработать схемы поставок казахстанской нефти из морского порта Актау;
определить уполномоченных операторов по осуществлению поставок казахстанской нефти на экспорт из морского порта Актау;
осуществить приобретение у предприятий с иностранным участием нефти, в объемах до 100 процентов доли, причитающейся Республике Казахстан для приготовления нефтяной смеси требуемого качества через уполномоченных операторов;
провести переговоры, заключить соглашения и подготовить необходимые документы по названным вопросам.
2. Министерству нефтяной и газовой промышленности, Министерству финансов, Министерству экономики, Министерству транспорта и коммуникаций, Государственному налоговому комитету, Государственному таможенному комитету, Государственному комитету по ценовой и антимонопольной политике Республики Казахстан и другим центральным исполнительным органам обеспечить исполнение контракта об обмене нефти с Исламской Республикой Иран на все время его действия и условий поставок на экспорт казахстанской нефти из порта Актау в соответствии с заключенными контрактами (договорами).
3. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, Государственному комитету Республики Казахстан по приватизации при реструктуризации и приватизации государственного предприятия "Актауский морской порт", предприятия "Мунайимпекс" Западно-Казахстанской железной дороги, продаже государственных пакетов акций акционерного общества "Мангистаумунайгаз", акционерной компании "Каскор" и других хозяйствующих субъектов, участвующих в процессе экспорта казахстанской нефти из порта Актау, обеспечить правопреемственность по обязательствам, предусмотренным долговременными контрактами.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Дуйсенова Д.Т.
Премьер-Министр
Республики Казахстан