Мұнайды Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары шығару үшiн Ақтау теңiз портындағы арналы мұнай құбырлары, мұнай өнiмдерi құбырлары жүйелерi мен терминалды пайдаланудың тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 24 шiлдедегi N 1177. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 27 шілдедегі N 781 қаулысымен
Мұнайды және мұнай өнiмдерiн өндiрушiлердiң құқықтарын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Мұнайды (газ конденсатын қоса алғанда) Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары шығару үшiн Ақтау теңiз портындағы арналы мұнай құбырлары, мұнай өнiмдерi жүйелерi мен терминалды пайдаланудың тәртiбi (бұдан әрi - Тәртiп) бекiтiлсiн және ол 1997 жылдың 1 тамызынан бастап қолдануға енгiзiлсiн. Қазақстан Республикасы Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгiнiң Мұнай және газ департаментi "ҚазТрансОйл" мұнай тасымалдау жөнiндегi ұлттық компаниясымен өндiрiстiк келiсiм-шарттар жасасқан кезде Тәртiпте көзделген талаптардың сақталуын, сондай-ақ мұнайды Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары шығару үшiн Ақтау теңiз портындағы арналы мұнай құбырлары, мұнай өнiмдерi жүйелерi мен терминалға рұқсат ету құқығын жүзеге асыруға бақылау жасауды қамтамасыз етсiн.<*>
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.09.21. N 1357  қаулысымен .
2. Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгi ұсынатын мұнайды арналы мұнай құбырларының жүйесi бойынша Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары тасымалдаудың көлемдерi мен кестелерiн келiседi және оларды бекiту үшiн Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң бiрiншi орынбасары жолдайды деп белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгi Экономика және сауда министрлiгiмен бiрлесiп отын-энергетикалық ресурстардың негiзгi түрлерiнiң тасымалдануына бақылау жасауды қамтамасыз ету мақсатында тоқсан сайын мұнай бойынша сұраныс пен ұсыныстардың болжамды және есептi балансын жасасын.
4. Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгi Ұлттық Банктiң (келiсiм бойынша), Қаржы министрлiгiнiң, Экономика және сауда министрлiгiнiң және басқа да мүдделi талаптардың қатысуымен бiр айлық мерзiмде шаруашылық қызмет субъектiлерiнiң мұнайды, мұнай өнiмдерiн, табиғи және сұйытылған газды шығару (оның iшiнде Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары) туралы, сондай-ақ отын-энергетикалық ресурстармен сыртқы экономикалық операцияларды жүзеге асырудың нәтижесiнде алынған валюталық қаражаттар туралы есеп берушiлiктi әзiрлесiн және белгiлесiн.

Об утверждении Порядка использования системы магистральных нефтепроводов, нефтепродуктопроводов и терминала в морском порту Актау для вывоза нефти за пределы таможенной территории Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июля 1997 г. N 1177. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 27 июля 2005 г. N 781
В целях обеспечения прав производителей нефти и нефтепродуктов Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Порядок использования системы магистральных нефтепроводов, нефтепродуктопроводов и терминала в морском порту Актау для вывоза нефти (включая газовый конденсат) за пределы таможенной территории Республики Казахстан и ввести его в действие с 1 августа 1997 года (далее - Порядок). Департаменту нефти и газа Министерства энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан при заключении производственных контрактов с Национальной компанией по транспортировке нефти "КазТрансОйл" обеспечить соблюдение предусмотренных Порядком требований, а также контроль за реализацией права доступа к системе магистральных нефтепроводов, нефтепродуктопроводов и терминала в морском порту Актау для вывоза нефти за пределы таможенной территории Республики Казахстан.<*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 21 сентября 1997 г. N 1357 P971357_ .
2. Установить, что Министерство экономики и торговли Республики Казахстан согласовывает представляемые Министерством энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан объемы и графики транспортировки нефти по системе магистральных нефтепроводов за пределы таможенной территории Республики Казахстан и направляет их для утверждения Первым заместителем Премьер-Министра Республики Казахстан.
3. Министерству энергетики и природных ресурсов совместно с Министерством экономики и торговли Республики Казахстан в целях обеспечения контроля за транспортировкой основных видов топливно-энергетических ресурсов ежеквартально разрабатывать прогнозные и отчетные балансы спроса и предложений по нефти.
4. Министерству энергетики и природных ресурсов с участием Национального Банка (по согласованию), Министерства финансов, Министерства экономики и торговли Республики Казахстан и других заинтересованных сторон в месячный срок разработать и установить отчетность субъектов хозяйственной деятельности о поставках нефти, нефтепродуктов, природного и сжиженного газа (в том числе за пределы таможенной территории Республики Казахстан), а также о валютных средствах, вырученных в результате осуществления внешнеэкономических операций с топливно-энергетическими ресурсами.

5. "Құбырлы көлiкпен мұнай экспорттауды реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 27 қыркүйектегi N 1182  қаулысының 2-тармағының үшiншi абзацының күшi жойылған деп  танылсын.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 24 шiлдедегi
N 1177 қаулысымен
бекiтiлген
Мұнайды (газ конденсатын қоса алғанда) Қазақстан
Республикасының кедендiк аумағынан тысқары шығару
үшiн Ақтау теңiз портындағы арналы мұнай құбырлары,
мұнай өнiмдерi құбырлары жүйелерi мен
терминалды пайдаланудың
ТӘРТIБI
Осы Тәртiп "Құбырлы көлiкпен мұнай экспорттауды реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 27 қыркүйектегi N 1182 қаулысын дамыту үшiн жасалды және Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгi Мұнай және газ департаментiнiң (бұдан әрi - Департамент) "ҚазТрансОйл" мұнай тасымалдау жөнiндегi ұлттық компаниясы" (бұдан әрi - Компания) жабық акционерлiк қоғамымен келiсiм-шарттарында көзделген мұнай (газ конденсатын қоса алғанда) мен мұнай өнiмдерiн Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары шығару үшiн Ақтау теңiз портындағы арналы мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын және терминалды пайдалану жөнiндегi талаптарды айқындайды.<*>
ЕСКЕРТУ. Кiрiспе өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.09.21. N 1357
қаулысымен.
1. Мұнайды және мұнай өнiмдерiн Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары шығару мақсатында Ақтау теңiз портындағы арналы мұнай құбырлары, мұнай өнiмдерi құбырлары жүйелерi мен терминалды пайдалану олардың өткiзу қабiлетi мен мұнайды өндiрудiң (өңдеудiң) көлемiне сайма-сай бiрдей қол жеткiзу принципiн негiзге алу арқылы iшкi рынокқа шығаруды қамтамасыз ету ескерiле отырып жүзеге асырылады.
2. Мұнайды Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары шығару үшiн Ақтау теңiз портындағы арналы мұнай құбырлары, мұнай өнiмдерi құбырлары жүйелерi мен терминалға рұқсат етiлуi құқығының iске асырылуына бақылау жасауды Департамент жүзеге асырады.
3. Арналы мұнай құбырлары жүйесi бойынша мұнай тасымалдаудың көлемi (кестелерi) әрбiр өндiрушi үшiн Қазақстан Республикасы Үкiметi қабылдаған өнiмдердi бөлу туралы келiсiм-шарттар бойынша мiндеттемелер ескерiле отырып, ай сайын олар өндiрген мұнайдың көлемiне сайма-сай айқындалады.
Департамент көрсетiлген кестелердi Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгiмен келiседi және оларды Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң бiрiншi орынбасары бекiткеннен кейiн олар келесi тоқсанның басталуына дейiн 15 тәулiктен кешiктiрiлмей өндiрушiлер мен Компанияға жеткiзiледi.

5. Признать утратившим силу абзац третий пункта 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 27 сентября 1996 г. N 1182 P961182_ "Об упорядочении экспорта нефти трубопроводным транспортом".
Первый Заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 июля 1997 г. N 1177
ПОРЯДОК
использования системы магистральных нефтепроводов,
нефтепродуктопроводов и терминала в морском порту Актау
для вывоза нефти (включая газовый конденсат) за пределы
таможенной территории Республики Казахстан
Настоящий Порядок разработан в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 сентября 1996 г. N 1182 "Об упорядочении экспорта нефти трубопроводным транспортом" и определяет требования по использованию магистральных нефтепроводов, нефтепродуктопроводов и терминала в морском порту Актау для вывоза нефти (включая газовый конденсат) и нефтепродуктов за пределы таможенной территории Республики Казахстан и предусматривается в контрактах, заключенных Департаментом нефти и газа Министерства энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан (далее - Департамент) с закрытым акционерным обществом "Национальная компания по транспортировке нефти "КазТрансОйл" (далее - Компания).<*>
Сноска. В преамбулу внесены изменения - постановлением Правительства РК от 21 сентября 1997 г. N 1357 P971357_ .
1. Использование системы магистральных нефтепроводов, нефтепродуктопроводов и терминала в морском порту Актау в целях вывоза нефти и нефтепродуктов за пределы таможенной территории Республики Казахстан осуществляется с учетом их пропускной способности и обеспечения поставок на внутренний рынок, исходя из принципа равнодоступности, пропорционально объемам добычи (переработки) нефти.
2. Контроль за реализацией права доступа к системе магистральных нефтепроводов, нефтепродуктопроводов и терминала в морском порту Актау для вывоза нефти за пределы таможенной территории Республики Казахстан осуществляется Департаментом.
3. Объем (графики) транспортировки нефти по системе магистральных нефтепроводов для каждого производителя определяется ежеквартально пропорционально объему добытой им нефти с учетом принятых обязательств Правительства Республики Казахстан по контрактам о разделе продукции.
Департамент согласовывает указанные графики с Министерством экономики и торговли Республики Казахстан, и после их утверждения Первым заместителем Премьер-Министра Республики Казахстан они не позднее чем за 15 суток до начала следующего квартала доводятся до производителей и Компании.

4. Тоқсандық кестелердi жасауды қамтамасыз ету мақсатында мұнай өндiрушiлер Компанияға жылдың келесi тоқсаны басталғанға дейiн 45 тәулiктен кешiктiрмей алдағы кезеңдегi мұнай өндiрудiң көлемдерi туралы анықтамалармен қоса тұтынушыларға мұнай беру туралы ұсынысты табыс етедi.
Компания мұнай өндiрушiлерден ұсыныстарды алғаннан кейiнгi 5 тәулiктiң iшiнде Департаментке аталған жүйелердiң өткiзу қабiлетiн ескере отырып, сондай-ақ мұнай берушiлердi көрсету арқылы алдағы тоқсанға арналған Ақтау теңiз портындағы арналы мұнай құбырлары жүйелерi мен терминалды пайдалану туралы ұсынысты табыс етедi.
Департамент он күндiк мерзiм iшiнде Ресей Федерациясының транзиттiк квоталарын ескере отырып Ақтау теңiз портындағы арналы мұнай құбырлары жүйесi мен терминал бойынша мұнай тасымалдаудың тоқсандық кестесiн қарайды және бекiтедi, оларды Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгiне келiсуге ұсынады.
5. Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi келесi тоқсан басталғанға дейiнгi 20 тәулiктен кешiктiрмей барлық мұнай өндiрушiлердiң көлемi бойынша да, бағыты бойынша да тең қол жеткiзуi принципiн негiзге ала отырып Департаментпен мұнайды тасымалдаудың тоқсандық кестесiн келiседi.
6. Арналы мұнай құбырлары жүйесi бойынша мұнай тасымалдау бекiтiлген кестелерге және Компаниямен не оның филиалдарымен жасалған шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
7. Мұнайдың Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары экспортын мұнай өндiру кәсiпорындарды дербес, сондай-ақ Компания жүзеге асырады.
8. Ақтау теңiз портындағы арналы мұнай құбырлары, мұнай өнiмдерi құбырлары жүйесi мен терминалға рұқсат етiлу құқығы бар мұнай өндiрушiлер мұнай мен мұнай өнiмдерiн Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары шығару кезiнде мұндай құқықты Компаниямен шартта көзделген кезеңге және талаптарда олардың арасында жасалған шарттың негiзiнде, мұнай мен мұнай өнiмдерiн тасымалдаудың тоқсандық кестелерiмен белгiленген көлемдердiң шегiнде көрсетiлген жүйеге рұқсат етiлуi құқығын беру туралы шарт жасалған күннен бастап 3 тәулiктiң iшiнде ол туралы Департаментке хабарлау арқылы беруге (сатуға) құқылы.

4. В целях обеспечения составления квартальных графиков производители нефти не позднее чем за 45 суток до начала следующего квартала года представляют Компании предложения о поставке нефти потребителям с приложением справки об объемах добычи нефти за предыдущий период.
Компания в течение 5 суток после получения предложений от производителей нефти представляет в Департамент предложения об использовании системы магистральных нефтепроводов и терминала в морском порту Актау на предстоящий квартал с учетом пропускной способности данной системы, а также с указанием поставщиков нефти.
Департамент в десятидневный срок рассматривает и утверждает квартальный график транспортировки нефти по системе магистральных нефтепроводов и терминала в морском порту Актау с учетом транзитных квот Российской Федерации и представляет их на согласование в Министерство экономики и торговли Республики Казахстан.
5. Министерство экономики и торговли Республики Казахстан не позднее чем за 20 суток до начала следующего квартала согласовывает квартальный график транспортировки нефти с Департаментом, исходя из принципа равнодоступности всех производителей нефти как по объему, так и по направлениям.
6. Транспортировка нефти по системе магистральных нефтепроводов осуществляется в соответствии с утвержденными графиками и договорами, заключенными с Компанией либо с ее филиалами.
7. Экспорт нефти за пределы таможенной территории Республики Казахстан осуществляется нефтедобывающими предприятиями самостоятельно, а также Компанией.
8. Производители нефти, имеющие право доступа к системе магистральных нефтепроводов, нефтепродуктопроводов и терминалу в морском порту Актау при вывозе нефти и нефтепродуктов за пределы таможенной территории Республики Казахстан, вправе уступить (передать или продать) такое право другой организации на основании договора, заключенного между ними на период и на условиях, предусмотренных в договоре с Компанией, в пределах объемов, установленных квартальными графиками транспортировки нефти и нефтепродуктов, с уведомлением об этом Департамента в течение 3 суток со дня заключения договора об уступке права доступа к указанной системе.