Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына қаражат төлеудiң, оны есепке алудың және есептеудiң тәртiбi туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 31 шiлдедегi N 1194. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
"Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына қаражат жинауды қамтамасыз ету жөнiндегi қосымша шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 16 мамырдағы N 840  қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына қаражат төлеудiң, оны есепке алудың және есептеудiң тәртiбi бекiтiлсiн және ол 1997 жылдың 1 тамызынан бастап қолдануға енгiзiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi 1997 жылдың 1 тамызына дейiн мерзiмде салық төлеушiлердiң тiркеу нөмiрлерi (СТН), бойынша Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына барлық сақтандыру жарналарын төлеушiлерге дербес шоттар ашсын.
3. Заңды тұлғалар, сондай-ақ заңды тұлға құрмастан кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғалар үшiн 1997 жылдың 1 тамызынан бастап Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына сақтандыру жарналарының берешегiн өтеудiң мынадай тәртiбi енгiзiлсiн:
1997 жылғы 1 тамыздағы жай-күйi бойынша негiзгi борыштың сомасына 1997 жылдың 31 желтоқсанына дейiн мерзiмге өсiмақы есептеудi тоқтата тұру;
1997 жылғы 1 тамыздағы жай-күйi бойынша Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына төлеуге жататын өсiмақы сомаларын негiзгi борышты өтеу сомасына бара-бар есептен шығару.
4. Облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi мен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң органдары мiндеттi зейнетақы жарналарының толық және уақтылы түсуiне бақылау орнатсын.
5. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетiне 1997 жылдың 1 қыркүйегiне дейiн бұрынғы Қазақ әлеуметтiк дамуды несиелендiру акционерлiк банкiне Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына мезгiлi өткен төлемдердiң есебi бойынша тексеру жүргiзу тапсырылсын.
6. "Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының қаржылары бойынша өзара есеп айырысу, есепке алу және жұмсау операцияларын жүргiзу тәртiбiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 6 қазандағы N 1120 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 42, 455-құжат) мынадай өзгерiстер енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының қаржылары бойынша өзара есеп айырысу, есепке алу және жұмсау операцияларын жүргiзу тәртiбiне:
I бөлiмде:
4,5-тармақтардың күшi жойылған деп танылсын;
I бөлiмде:
11-тармақтың күшi жойылған деп танылсын;
III бөлiмде:

О порядке уплаты, учета и зачисления средств в Пенсионный фонд Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 июля 1997 г. N 1194. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 мая 1997 г. N 840 P970840_ "О дополнительных мерах по обеспечению сборов средств в Пенсионный фонд Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Порядок уплаты, учета и зачисления средств в Пенсионный фонд Республики Казахстан и ввести его в действие с 1 августа 1997 года.
2. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан открыть лицевые счета на всех плательщиков страховых взносов в Пенсионный фонд Республики Казахстан в срок до 1 августа 1997 года по регистрационным номерам налогоплательщика (РНН).
3. Ввести с 1 августа 1997 года для юридических лиц, а также физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, следующий порядок погашения задолженности страховых взносов в Пенсионный фонд Республики Казахстан:
приостановление начисления пени на сумму основного долга по состоянию на 1 августа 1997 года сроком до 31 декабря 1997 года;
списание суммы пени, подлежащей уплате в Пенсионный фонд Республики Казахстан, по состоянию на 1 августа 1997 года, производится пропорционально сумме погашения основного долга.
4. Акимам областей и города Алматы и органам Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан установить контроль за полнотой и своевременностью поступления обязательных пенсионных взносов.
5. Поручить Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан провести проверку бывшего Казахского акционерного банка кредитования социального развития по расчетам просроченных платежей в Пенсионный фонд Республики Казахстан до 1 сентября 1997 года.
6. Внести в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 октября 1994 г. N 1120  P941120_   "Об утверждении Порядка совершения операций по взиманию, учету, зачислению и расходованию средств Пенсионного фонда Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 42, ст. 455) следующие изменения:
в Порядке совершения операций по взиманию, учету, зачислению и расходованию средств Пенсионного фонда Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в разделе I:
признать утратившими силу пункты 4, 5;
в разделе II:
признать утратившим силу пункт 11;
в разделе III:

12, 13, 15-тармақтардың күшi жойылған деп танылсын;
17-тармақтың бiрiншi абзацы алынып тасталсын;
IV бөлiмде:
26, 28-тармақтардың күшi жойылған деп танылсын;
V бөлiмнiң күшi жойылған деп танылсын;
VI бөлiмде:
50-тармақтың бiрiншi абзацы алынып тасталсын;
51-тармақтың күшi жойылған деп танылсын;
VII бөлiмде:
54, 55, 56-тармақтардың күшi жойылған деп танылсын;
VIII бөлiмнiң күшi жойылған деп танылсын;
VI-VII бөлiмдер тиiсiнше V-VI бөлiмдер болып есептелсiн.
7-Мыналардың:
"Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорымен есеп айырысу жөнiндегi елеулi кемшiлiктер мен қосымша шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 5 қазандағы N 1306 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 32, 403-құжат);
"Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының 1996 жылға арналған бюджетiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 25 қаңтардағы N 100  қаулысының күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 31 шiлдедегi
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына қаражат төлеудiң, оны есепке алудың және есептеудiң тәртiбi
1. Заңды тұлғалар, сондай-ақ заңды тұлға құрмастан кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғалар (бұдан әрi - төлеушiлер) өздерiнiң орналасқан жерi бойынша Қазақстан Республикасының салық органдарында Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына сақтандыру жарналарын төлеушiлер ретiнде тiркелгенiн растайды. Жаңадан құрылған ұйымдар, олар дербес заңды тұлға ретiнде тiркелген күннен бастап салық төлеушiнiң тiркелу нөмiрiн (СТН) алған соң 10 күн мерзiм iшiнде салық органдарына сақтандыру жарналарын төлеушiлер ретiнде тiркеледi.
2. Әрбiр сақтандыру жарнасын төлеушiге тiркелгеннен кейiн оларды төлеудiң мерзiмдерi туралы жазбаша хабарлама тапсырылады.
3. Заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына сақтандыру жарналарын айдың екiншi жартысына жалақы төлеу үшiн белгiленген мерзiмде ай сайын, бiрақ төлеушiлердiң жекелеген санаттарына Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетiмен келiсiм бойынша салық органдары сақтандыру жарналарын төлеудiң басқа мерзiмдерiн белгiлеген жағдайларды қоспағанда, келесi айдың 10-күнiнен кешiктiрмей аударуға мiндеттi.
Заңды тұлға құрмастан кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына сақтандыру жарналарын тiркелген күнiнен бастап ай сайын республикалық бюджет туралы заң актiлерiнде белгiленген мөлшерлерде төлейдi.
4. Сақтандыру жарналарын төлеушiлер төлем құжаттарында:
атауын және оларға тiркелген жерi бойынша салық қызметi органдары берген тiркеу нөмiрiн (СТН);
N 829 "Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының қаражаты" шотын;
төлеушi тiркелген алушы ретiндегi аудандық (қалалық) халықты әлеуметтiк қорғау бөлiмiн;
аудандық (қалалық) халықты әлеуметтiк қорғау бөлiмiнiң тiркеу нөмiрiн (СТН) көрсетуге мiндеттi.

признать утратившими силу пункты 12, 13, 15;
абзац первый пункта 17 исключить;
в разделе IV:
признать утратившими силу пункты 26, 28;
признать утратившим силу раздел V;
в разделе VI:
абзац первый пункта 50 исключить;
признать утратившим силу пункт 51;
в разделе VII:
признать утратившими силу пункты 54, 55, 56;
признать утратившим силу раздел VIII;
разделы VI-VII считать соответственно разделами V-VI.
7. Признать утратившими силу:
постановление Правительства Республики Казахстан от 5 октября 1995 г. N 1306 P951306_ "О серьезных недостатках и дополнительных мерах по расчетам с Пенсионным фондом Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 32, ст. 403);
постановление Правительства Республики Казахстан от 25 января 1996 г. N 100 P960100_ "Об утверждении бюджета Пенсионного фонда Республики Казахстан на 1996 год".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 июля 1997 г. N 1194
Порядок уплаты, учета и зачисления средств
в Пенсионный фонд Республики Казахстан
1. Юридические лица, а также физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица (далее - плательщики), подтверждают регистрацию в качестве плательщиков страховых взносов в Пенсионный фонд Республики Казахстан в налоговых органах Республики Казахстан по месту своего нахождения. Вновь созданные организации регистрируются в налоговых органах в качестве плательщиков страховых взносов в 10-дневный срок со дня их регистрации как самостоятельного юридического лица с получением регистрационного номера (РНН) налогоплательщика.
2. Каждому плательщику страховых взносов после регистрации вручается письменное извещение о сроках их уплаты.
3. Юридические лица обязаны перечислять страховые взносы в Пенсионный фонд Республики Казахстан ежемесячно в срок, установленный для выплаты заработной платы за вторую половину месяца, но не позднее 10 числа следующего месяца, кроме случаев установления налоговыми органами по согласованию с Налоговым комитетом Министерства финансов Республики Казахстан отдельным категориям плательщиков других сроков уплаты страховых взносов.
Физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, платят страховые взносы в Пенсионный фонд Республики Казахстан ежемесячно со дня регистрации в размерах, установленных законодательными актами о республиканском бюджете.
4. Плательщики страховых взносов обязаны указывать в платежных документах:
наименование и регистрационный номер (РНН), присвоенный им налоговыми органами по месту регистрации;
счет N 829 "Средства Пенсионного фонда Республики Казахстан";
районный (городской) отдел социальной защиты населения в качестве получателя, где зарегистрирован плательщик;
регистрационный номер (РНН) районного (городского) отдела социальной защиты населения.

5. Сақтандыру жарналарының төлемдерiне артық енгiзiлген сомаларды салық органдары алдағы төлемдердi төлеудiң есебiне есептейдi немесе олар қайтаруға жатады.
Сақтандыру жарналарын төлеушiлерге төлемдердiң артық енгiзiлген сомаларын қайтару одан жазбаша өтiнiш алынған күннен бастап 20 күндiк мерзiмде жүргiзiледi.
Төлемдердiң артық енгiзiлген сомаларын қайтаруға салық органдары ұсынған тiзiлiм мен сақтандыру жарналарын төлеушiнiң салық органдарының белгiсi бар анықтама-есебi негiз болып табылады.
Төлемдердiң артық енгiзiлген сомаларын қайтаруды Қазақстан Республикасы Бюджеттiк банкiнiң мекемелерi облыстық және Алматы қалалық еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау басқармаларының төлем тапсырмаларының негiзiнде N 829 "Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының қаражаты" шотына жүргiзедi.
Облыстық және Алматы қалалық еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау басқармаларының төлемдердiң артық төленген сомаларын қайтарудың жүргiзiлгенi туралы ақпарат келесi айдың 15 күнiне дейiн салық органдарына ұсынылады.
6. Төлеушiлер салық органдарына тоқсан сайын есептi тоқсаннан кейiнгi айдың 15-күнiне дейiн Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының қаражаты бойынша есеп ведомосын ұсынады.
7. Заңды тұлға таратылған кезде ол туралы тiркелген жерi бойынша салық органына мәлiмдейдi және заңдарда өзгеше көзделмесе сақтандыру жарналарының Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына түсiмдер бойынша уақтылы, толық және түпкiлiктi есеп айырысу үшiн жауап бередi.
8. Сақтандыру жарналарының N 829 "Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының қаражаты" шотына түсуiнiң есебiн жиынтық тiзiлiмдердiң, тiзiлiмдердiң, электронды төлем тапсырмаларының және банктердiң белгiсi бар бастапқы төлем тапсырмаларының негiзiнде салық органдары жүргiзедi.
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi мен оның облыстық және Алматы қалалық басқармалары ағымдағы шот пен төлемдер тiзiлiмдерi бойынша банктiк көшiрмелердiң негiзiнде сақтандыру жарналарының түсуiнiң есебiн жүргiзедi.
9. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Бюджеттiк банкi мен оның аумақтық бөлiмшелерi операциялық күннiң басында:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi мен оның аумақтық органдарына ағымдағы шоттар бойынша банктiк көшiрмелердi, төлемдердiң тiзiлiмдерiн және жарна төлеушiлерден алынған төлемдiк тапсырмаларды;
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi мен оның облыстық және Алматы қалалық басқармаларына ағымдағы шот бойынша банктiк көшiрмелер мен төлемдердiң тiзiлiмдерiн бередi.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi мен оның аумақтық бөлiмшелерi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Бюджеттiк банкiнен алынған төлемдер тiзiлiмiнiң негiзiнде олармен қоса берiлген құжаттардың толықтығын тексередi, Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына аударымдардың белгiленген нормативтерiне сәйкес келiп түскен сомалардың Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының кiрiсiне есептелуiнiң дұрыстығын белгiлейдi.

5. Излишне внесенные суммы платежей страховых взносов засчитываются налоговыми органами в счет уплаты предстоящих платежей или подлежат возврату.
Возврат излишне внесенных сумм платежей плательщикам страховых взносов производится в 20-дневный срок со дня получения от него письменного заявления.
Основанием возврата излишне внесенных сумм платежей являются реестр, представленный налоговыми органами, и справка-расчет плательщика страховых взносов с отметкой налоговых органов.
Возврат излишне внесенных сумм платежей учреждения государственного Бюджетного банка Республики Казахстан производят на основании платежных поручений областных и Алматинского городского управлений труда и социальной защиты населения со счета N 829 "Средства Пенсионного фонда Республики Казахстан".
Информация о произведенных возвратах излишне внесенных сумм платежей областными и Алматинским городским управлениями труда и социальной защиты населения представляется в налоговые органы до 15 числа следующего месяца.
6. Плательщики представляют налоговым органам ежеквартально расчетную ведомость по средствам Пенсионного фонда Республики Казахстан до 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
7. Юридическое лицо при ликвидации заявляет об этом налоговому органу по месту регистрации и несет ответственность за своевременный, полный и окончательный расчет поступлений страховых взносов в Пенсионный фонд Республики Казахстан, если иное не предусмотрено законодательством.
8. Учет поступления страховых взносов на счет N 829 "Средства Пенсионного фонда Республики Казахстан" ведется налоговыми органами на основании сводных реестров, реестров, электронных платежных поручений и первичных платежных поручений с отметками банков.
Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и его областными и Алматинским городским управлениями ведется учет за поступлениями страховых взносов на основании банковских выписок по текущему счету и реестров платежей.
9. Государственный Бюджетный банк Республики Казахстан и его территориальные подразделения в начале операционного дня передают:
Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан и его территориальным органам банковские выписки по текущему счету, реестры платежей и платежные поручения от плательщиков взносов;
Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и его областным и Алматинскому городскому управлениям банковские выписки по текущему счету, реестры платежей.
Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан и его территориальные подразделения на основании полученных от государственного Бюджетного банка Республики Казахстан реестров платежей проверяют полноту приложенных к ним документов, устанавливают правильность зачисления поступивших сумм в Пенсионный фонд Республики Казахстан согласно установленному нормативу отчислений в Пенсионный фонд Республики Казахстан.

10. Салық органдары төлеушiлер ұсынған Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының қаражаты бойынша есеп ведомостарының негiзiнде жұмыс iстейтiн зейнеткерлерге есептi кезең үшiн зейнетақы төлеу сомаларын Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына төлемдердiң түсуi есебiне ескередi.
Жұмыс iстейтiн зейнеткерлерге есептi ай үшiн зейнетақы төлеуге арналған шығыстар Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына сақтандыру жарналарының осы кезеңге есептелген сомасынан артық болған жағдайларда, олардың арасындағы айырмашылық алдағы төлемдердi төлеудiң есебiне есептеледi немесе Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорынан қайтарылады.
Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына сақтандыру жарналарын төлеушiге жұмыс iстейтiн зейнеткерлерге зейнетақы төлеуге арналған шығыстардың тиесiлi сақтандыру жарналарының сомасынан артық сомаларды өтеу салық органдары ұсынған тiзiлiмдердiң және сақтандыру жарналарын төлеушiнiң салық органдарының белгiсi бар анықтама-есебiнiң негiзiнде жүргiзiледi.
Облыстық және Алматы қалалық еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау басқармалары салық қызметi органдарына келесi айдың 15-күнiне дейiн төлеушiлерге жүргiзiлген өтеулер туралы хабарлайды.
Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына сақтандыру жарналары бойынша ағымдағы төлемдер мен берешектердi өтеудiң есебiне:
вексельдер (мiндеттемелер, купондар, чектер және т.б.);
заттай нысандағы зейнетақы төлемдерi;
заңды тұлғалардың зейнетақы төлеу тәртiбi туралы заңдарды бұза отырып жүргiзiлген зейнетақы төлеу сомалары;
Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының қаражаты бойынша есеп ведомсына iс жүзiнде төлем жүргiзiлген тоқсаннан басқа тоқсан үшiн кiргiзiлген зейнетақылар төлеу сомалары қабылданбайды.

10. Налоговые органы учитывают в счет поступления платежей в Пенсионный фонд Республики Казахстан суммы выплат пенсий работающим пенсионерам за отчетный период на основании расчетной ведомости по средствам Пенсионного фонда Республики Казахстан, представленной плательщиками.
В случаях, когда расходы на выплату пенсий работающим пенсионерам за отчетный месяц превышают начисленную за этот период сумму страховых взносов в Пенсионный фонд Республики Казахстан, разница между ними засчитывается в счет уплаты предстоящих платежей или возмещается из Пенсионного фонда Республики Казахстан.
Возмещение плательщику страховых взносов в Пенсионный фонд Республики Казахстан суммы превышения расходов на выплату пенсий работающим пенсионерам над суммой причитающихся страховых взносов производится на основании реестров, представленных налоговыми органами, и справки-расчета плательщика страховых взносов с отметкой налоговых органов.
Областные и Алматинское городское управления труда и социальной защиты населения информируют налоговые органы о производимых возмещениях плательщикам сумм до 15 числа следующего месяца.
Не принимаются в зачет текущих платежей и погашения задолженности по страховым взносам в Пенсионный фонд Республики Казахстан:
векселя (обязательства, купоны, чеки и т.д.);
выплаты пенсий в натуральном выражении;
суммы выплат пенсий, произведенных юридическими лицами с нарушением законодательства о порядке выплаты пенсий;
суммы выплат пенсий, включенных в расчетную ведомость по средствам Пенсионного фонда Республики Казахстан не за тот квартал, в котором фактически были произведены выплаты.