Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар министрлiгiнiң Гидрометеорология және табиғи орта мониторингi жөнiндегi агенттiгi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 5 тамыздағы N 1216. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N 646 Қаулысымен
"Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының құрылымын одан әрi жетiлдiру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 4 наурыздағы N 3377  U973377_ Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметi қаулы етедi:
Ұсынылып отырған:
Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар министрлiгiнiң Гидрометеорология және табиғи орта мониторингi жөнiндегi агенттiгi туралы ереже;
Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар министрлiгiнiң Гидрометеорология және табиғи орта мониторингi жөнiндегi агенттiгiнiң қарауындағы ұйымдардың тiзбесi бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 5 тамыздағы
N 1216 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар
министрлiгiнiң Гидрометеорология және табиғи орта
мониторингi жөнiндегi агенттiгi
(Экобиоресурсминiнiң Гидрометеорология жөнiндегi
агенттiгi) туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар министрлiгiнiң Гидрометеорология және табиғи орта мониторингi жөнiндегi агенттiгi (бұдан әрi - Агенттiк) гидрометеорология және табиғи орта мониторингi саласындағы мемлекеттiк басқарушы орган болып табылады.
Агенттiк гидрометеорология және табиғи орта мониторингi саласындағы мемлекеттiк басқаруды дербес жүзеге асырады, мемлекеттiк органдардың, Қазақстан Республикасының Экономика салаларының және халықтық ауа райы, климат, нақты гидрометеорологиялық жағдай мен табиғи ортаның жай-күйi және олардағы күтiлетiн өзгерiстер мен осы өзгерiстердiң себептерi туралы, сондай-ақ табиғи ортаның ластануының жай-күйi туралы ақпаратқа деген қажеттiлiгiн қанағаттандырады. Агенттiк осы саланың одан әрi дамуына жауап бередi, салааралық үйлестiрудi және мемлекеттiк басқарудың көмекшi саласына басшылықты жүзеге асырады.
Агенттiктiң өз құзыретiнiң шегiнде қабылданған шешiмдерi, барлық органдардың, ұйымдардың, лауазымды адамдар мен азаматтардың орындауы үшiн мiндеттi.
2. Агенттiк өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiн, өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi, сондай-ақ Ереженi басшылыққа алады.

Об утверждении Положения об Агентстве по гидрометеорологии и мониторингу природной среды Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 1997 г. N 1216. Утратило силу постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N 646
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 1997 г. N 1216 утратило силу постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  646 .
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 4 марта 1997 г. N 3377  U973377_ "Об очередных мерах по реформированию системы государственных органов Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемые:
Положение об Агентстве по гидрометеорологии и мониторингу природной среды Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан;
перечень организаций, находящихся в ведении Агентства по гидрометеорологии и мониторингу природной среды Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 августа 1997 г. N 1216
ПОЛОЖЕНИЕ
об Агентстве по гидрометеорологии и мониторингу
природной среды Министерства экологии и биоресурсов
Республики Казахстан
(Агентство по гидрометеорологии Минэкобиоресурсов)
I. Общие положения
1. Агентство по гидрометеорологии и мониторингу природной среды Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан (далее - Агентство) является государственным органом управления в области гидрометеорологии и мониторинга природной среды.
Агентство автономно осуществляет государственное управление в области гидрометеорологии и мониторинга природной среды, обеспечивает удовлетворение потребностей государственных органов, отраслей экономики Республики Казахстан населения в информации о погоде, климате, фактических и ожидаемых изменениях гидрометеорологических условий и состояния природной среды и причинах этих изменений, а также о состоянии загрязнения природной среды. Агентство несет ответственность за дальнейшее развитие этой сферы, осуществляет межотраслевую координацию и руководство подотраслью государственного управления.
Решения Агентства, принятые в пределах его компетенции, обязательны для исполнения всеми органами, организациями, должностными лицами и гражданами.
2. Агентство в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

3. Агенттiк пен оның құрылымдық бөлiмшелерiн қаржыландыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету республикалық бюджетте көзделген қаржының есебiнен жүзеге асырылады.
Агенттiк аппаратын ұстауға кететiн шығыстарды қаржыландыру республикалық бюджетте Экология және биоресурстар министрлiгiн ұстауға көзделген қаржы есебiнен жүзеге асырылады.
4. Агенттiктiң құрылымын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтсiн.
5. Агенттiктiң штат санын Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрi белгiлейдi.
6. Агенттiк дербес заңды тұлға болып табылады, оның банктерде шоттары Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген және өз атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған мөрi болады.
II. Негiзгi мiндеттерi, функциялары мен құқықтары
7. Агенттiктiң негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
республикада гидрометеорология және табиғи орта мониторингi саласында бiрыңғай ғылыми-техникалық саясат жүргiзу;
мемлекеттiк органдарға, бұқаралық ақпарат құралдарына, республиканың шаруашылық кешенi ұйымдары мен кәсiпорындарына және басқа да тұтынушыларға гидрометеорологиялық ақпарат және ауа райы, табиғи ортаның жай-күйi туралы деректер беру. Бюджет қаржысы есебiнен республика ұйымдарына тегiн берiлетiн ақпараттардың тiзбесi мен көлемiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi;
гидрометеорологиялық зiлзала құбылыстарының ықтималдығы туралы ескерту;
халықаралық аэронавигацияны және Қазақстан Республикасының iшiндегi авиа тасымалын метеоқамтамасыз ету;
мемлекеттiк гидрометеорологиялық жүйелер мен табиғи ортаның жай-күйiн бақылау пункттерiн ұстау және дамыту;
ауа райының метеорологиялық, гидрологиялық және агрометеорологиялық, қысқа мерзiмдi және ұзақ мерзiмдi болжамдарын әзiрлеу және жасау;
гидрометеорологиялық құбылыстарды, климаттың өзгеруi, жер бетiндегi радиациялық ахуалды зерделеу;
Гидрометеорология және табиғи ортаның ластануы жөнiндегi республикалық деректер қорын жүргiзу;
басқа ұйымдардың гидрометеорологиялық бақылаулары мен жұмыстарына, сондай-ақ табиғи ортаның ластануын бақылауына, Қазақстан аумағында алған деректерiне мемлекеттiк сараптама жүргiзу;
озон қабатын қорғау саласындағы жұмыстарды ұйымдастыру және үйлестiру, Қазақстан Республикасында озонды ыдыратушы заттарды тұтыну мен өндiрудi реттеу;
гидрометеорология және табиғи орта мониторингi мәселесi жөнiндегi заңдардың және заңдық актiлердiң нормативтiк құжаттардың, жобаларын Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгiмен келiсе отырып әзiрлеу;
гидрометеорология және табиғи ортаның мониторингi саласындағы халықаралық ынтымақтастықты белгiленген тәртiппен жүзеге асыру.

3. Финансирование деятельности и материально-техническое обеспечение Агентства и его структурных подразделений осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете.
Финансирование расходов на содержание аппарата Агентства осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание Министерства экологии и биоресурсов.
4. Структура Агентства утверждается Правительством Республики Казахстан.
5. Штатная численность аппарата Агентства определяется Министром экологии и биоресурсов Республики Казахстан.
6. Агентство является самостоятельным юридическим лицом, имеет счета в банках, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан со своим наименованием на казахском и русском языках.
II. Основные задачи, функции и права
7. Основными задачами Агентства являются:
проведение в Республике единой научно-технической политики в области гидрометеорологии и мониторинга природной среды;
предоставление гидрометеорологической информации и данных о погоде, состоянии природной среды государственным органам, средствам массовой информации, организациям и предприятиям хозяйственного комплекса республики и другим потребителям. Перечень и объем информации, безвозмездно представляемый республиканским организациям за счет бюджетных ассигнований, определяется Правительством Республики Казахстан;
предупреждение о возможности возникновения стихийных гидрометеорологических явлений;
осуществление метеообеспечения международной аэронавигации и авиаперевозок внутри Республики Казахстан;
содержание и развитие государственной гидрометеорологической сети и пунктов наблюдений за состоянием природной среды;
разработка и составление краткосрочных и долгосрочных метеорологических, гидрологических и агрометеорологических прогнозов погоды;
изучение гидрометеорологических явлений, изменений климата, радиационной обстановки на поверхности земли;
ведение Республиканского фонда данных по гидрометеорологии и загрязнению природной среды;
проведение государственной экспертизы гидрометеорологических наблюдений и работ, а также наблюдений за загрязнением природной среды данных, полученных на территории Казахстана другими организациями;
организация и координация работ в области охраны озонового слоя, регулирование потребления и производства озоноразрушающих веществ в Республике Казахстан;
разработка по согласованию с Министерством экологии и биоресурсов Республики Казахстан проектов законодательных и подзаконных актов, нормативных документов по вопросам гидрометеорологии и мониторинга природной среды;
осуществление в установленном порядке международного сотрудничества в области гидрометеорологии и мониторинга природной среды.

8. Агенттiк өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес мынадай функцияларды жүзеге асырады:
ғылым мен техниканың ең жаңа жетiстiктерiнiң негiзiнде табиғи ортаның жағдайын бақылаудың мемлекеттiк жүйесiнiң жұмыс iстеуi мен оны одан әрi дамытуды қамтамасыз етедi;
атмосфераның, жер бетi суларының, топырақтың, ауыл шаруашылығы дақылдары мен жайылымдардың, жер бетiндегi радиациялық ахуалға жүйелi түрде бақылау жүргiзедi;
табиғи орта мен климаттың жай-күйiне әртүрлi табиғи факторлар мен адамның өндiрiстiк қызметiнiң әсер етуiне талдау жасайды;
төтенше жағдайлар мен зiлзала апаттарына әкеп соғатын зiлзалалық гидрометеорологиялық құбылыстарды болжаудың әдiстерiн жетiлдiредi;
арнайы өкiлеттiк берiлген органдармен бiрлесе отырып, судың сандық және сапалық көрсеткiштерi бойынша және оларды Қазақстан Республикасына арналған бiртұтас жүйе бойынша пайдаланудың мемлекеттiк есебiн, сондай-ақ шарттық негiзде Мемлекеттiк су кадастрын бiрлесiп жүргiзудi жүзеге асырады;
шаруашылық шарттары негiзiнде Қазақстан Республикасының ұйымдарын гидрометео жабдықтайды, жобалау-iздестiру, ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық, техникалық жұмыстарды, экологиялық аудит жөнiндегi жұмыстарды жүргiзедi, сондай-ақ гидрометеорологиялық процестер мен құбылыстарға белсендi әсер ету жөнiнде ұсыныстар дайындайды;
мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесе отырып, Қазақстан Республикасының шаруашылық кешенi салаларына гидрометеорологиялық қызмет көрсету жоспарларын әзiрлейдi және олардың орындалуын қамтамасыз етедi, гидрометеорологиялық сараптамалардың есебi бойынша құрылыстық жобалауға арналған нормалар мен ережелердi әзiрлейдi және бекiтедi, гидрометеорологиялық өлшеулер мен табиғи ортаның жайын бақылауға арналған аспаптар мен жабдықтардың номенклатурасын айқындайды, осы аспаптар мен жабдықтарға техникалық талаптарды әзiрлейдi;
табиғи ортаның жай-күйiн бақылаудың мемлекеттiк жүйесiндегi өлшемдер нәтижелерiнiң бiрлiгi мен салыстырмалылығын, Агенттiктiң кәсiпорындарының, ұйымдарының және мекемелерiнiң қызметiн метеорологиялық қамтамасыз етудiң негiзгi қағидаларын, ережелерi мен нормаларын стандарттауды қамтамасыз етедi, метеорологиялық бақылауды, метеорологиялық, гидрологиялық, актинометриялық, теңiз гидрометеорологиялық, агрометеорологиялық аспаптар мен құрылғыларды бақылауды, тексеру мен аттестациялауды жүзеге асырады;
өз қызмет аясында ғылыми-техникалық саясатты жүзеге асыруға қатысады;
ведомстволық гидрометеорологиялық станциялар мен постарды ұйымдастыру мен таратуды келiседi;
гидрометеорологиялық бақылау материалдарын, сондай-ақ табиғи ортаның жай-күйi туралы деректердiң орталықтандырылған есебiн жүргiзудi, сақтауды және берудi жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының аумағындағы табиғи ортаның жай-күйi, климаттық, агроклиматтық жағдай мен су ресурстары туралы, жерүстi суларының гидрометеорологиялық режимi туралы ғылыми-техникалық және ғылыми-қолданбалы әдебиеттердi дайындауды және басып шығаруды жүзеге асырады;
Агенттiктiң басшы, инженерлiк-техникалық және басқа да қызметкерлерiн даярлауды, қайта даярлауды және олардың бiлiктiлiгiн арттыруды ұйымдастырады;
Қазақстан Республикасының аумағында басқа ұйымдар алған гидрометеорологиялық деректердiң және табиғи ортаның ластану жағдайы туралы деректердiң барлық түрiн, сондай-ақ оларда пайдаланылатын гидрометеорологиялық ақпаратқа қатысты кез келген жобаларды сараптамадан өткiзедi;
белгiленген тәртiппен халықаралық ұйымдармен байланыс жасауды және ақпарат алмасуды жүзеге асырады, олармен өз құзыретiне жататын мәселелер бойынша шарттар жасасады, министрлiктердiң және ведомстволардың гидрометеорология және табиғи ортаның мониторингi мәселелерi жөнiндегi қызметiн үйлестiредi.

8. Агентство в соответствии с возложенными на него задачами осуществляет следующие функции:
обеспечивает на базе новейших достижений науки и техники функционирование и дальнейшее развитие государственной системы наблюдения за состоянием природной среды;
проводит систематические наблюдения за состоянием атмосферы, поверхностных вод, почв, сельскохозяйственных культур и пастбищ, радиационной обстановки на поверхности земли;
осуществляет анализ влияния различных природных факторов и производственной деятельности человека на состояние природной среды и климат;
совершенствует методы прогнозов стихийных гидрометеорологических явлений, приводящих к чрезвычайным ситуациям и бедствиям;
осуществляет совместно со специально уполномоченными органами государственный учет вод по количественным и качественным показателям и их использования по единой для Республики Казахстан системе, а также совместное ведение Государственного водного кадастра на договорных условиях;
проводит на основе хозяйственных договоров гидрометеообеспечение организаций Республики Казахстан, проектно-изыскательские, научно-исследовательские, опытно-конструкторские, технологические работы, работы по экологическому аудиту, а также готовит предложения по активному воздействию на гидрометеорологические процессы и явления;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами разрабатывает планы гидрометеорологического обслуживания отраслей хозяйственного комплекса Республики Казахстан и обеспечивает их выполнение, разрабатывает и утверждает нормы и правила для строительного проектирования по методам расчета гидрометеорологических характеристик, определяет номенклатуру приборов и оборудования для гидрометеорологических измерений и наблюдений за состоянием природной среды, разрабатывает технические требования на эти приборы и оборудование;
обеспечивает единство и сопоставимость результатов измерений в государственной системе наблюдений за состоянием природной среды, стандартизацию основных положений, правил и норм метрологического обеспечения деятельности предприятий, организаций и учреждений Агентства, осуществляет метрологический контроль, поверку и аттестацию метеорологических, гидрологических, актинометрических, морских гидрометеорологических, агрометеорологических приборов и устройств;
участвует в осуществлении научно-технической политики в сфере своей деятельности;
согласовывает организацию и ликвидацию ведомственных гидрометеорологических станций и постов;
осуществляет централизованный учет, хранение и выдачу материалов гидрометеорологических наблюдений, а также данных о состоянии природной среды;
осуществляет подготовку и издание научно-технической и научно-прикладной литературы о состоянии природной среды, о климатических, агроклиматических условиях и водных ресурсах на территории Республики Казахстан, о гидрометеорологическом режиме поверхностных вод;
организует подготовку, переподготовку и повышение квалификации руководящих, инженерно-технических и других работников Агентства;
проводит экспертизу всех видов гидрометеорологических данных и данных о состоянии загрязнения природной среды, получаемых на территории Республики Казахстан другими организациями, а также любых проектов в части используемой в них гидрометеорологической информации;
осуществляет в установленном порядке связи и обмен информацией с международными организациями, заключает с ними договора по вопросам, относящимся к своей компетенции, координацию деятельности министерств и ведомств по вопросам гидрометеорологии и мониторинга природной среды.

9. Агенттiк өзiне жүктелген мiндеттердi орындау барысында мыналарға:
өз құзыретi шегiнде орындалуы мiндеттi нұсқаулар беруге;
өз құзыретi шегiнде мемлекет меншiгiндегi мүлiкке иелiк етудi, оны пайдалануды және оған билiк етудi жүзеге асыруға;
Қазақстан Республикасы шаруашылық кешенiнiң салалары, кәсiпорындар мен ұйымдар үшiн тапсырысшының есебiнен шарттық негiзде белгiленген тәртiппен жұмыстар атқаруға;
республикалық және жергiлiктi бюджеттер, шетел инвестициялары мен гранттары есебiнен қаржыландырылатын гидрометеорология және табиғи орта мониторингi саласында ғылыми-зерттеу, жобалау-iздестiру және басқа да кешендi сипаттағы жұмыстарға мемлекеттiк тапсырысшы болуға;
тиiстi органдармен келiсе отырып, белгiленген тәртiппен өзiнiң гидрометеорологиялық өнiмдерiне баға прейскуранттарын әзiрлеуге және бекiтуге;
министрлiктердiң және ведомстволардың, ұйымдардың тиiстi бөлiмшелерi үшiн мiндеттi гидрометеорология және табиғи ортаның жай-күйiн бақылау саласында жұмыстар жүргiзу жөнiндегi ережелердi техникалық және әдiстемелiк нұсқауларды, сондай-ақ бақылаулардың нәтижелерi мен техникалық есептiлiктi ұсынудың нысандары мен тәртiбiн белгiленген тәртiппен бекiтуге;
жүктелген мiндеттердi шешу үшiн және тұтастай алғанда салада және жеке кәсiпорынның өндiрiстiк қызметiнде гидрометеорологиялық ақпаратты пайдаланудың тиiмдiлiгiн бағалау үшiн министрлiктер мен ведомстволардың бөлiмшелерiнен, ұйымдардан қажеттi материалдарды алуға;
күтiлетiн зiлзалалық апатты гидрометеорологиялық құбылыстар және ауа райының күрт өзгерiстерi туралы хабарлау тәртiбiн министрлiктермен, ведомстволармен және облыстар және астана әкiмдерiмен келiсуге;
министрлiктермен, ведомстволармен және облыстар және астана әкiмдерiмен бiрлесе отырып, зiлзалалық гидрометеорологиялық құбылыстардың және табиғи ортаның гидрометеорологиялық факторлардан болған басқа да өзгерiстерiнiң зардаптарын зерттеуге қатысуға;
өзiне ведомстволық бағынысты ұйымдар мен мекемелердi құру, тарату және қайта құру туралы ұсыныстар енгiзуге, олардың ережелерiн (жарғыларын) бекiтуге, мемлекеттiк меншiктi пайдалануға байланысты оларға қатысты құқықтарды жүзеге асыруға;
гидрометеорология және табиғи ортаның жай-күйiн бақылау саласындағы проблемаларға орай консультациялар алу, оларды зерттеу және шешу үшiн ғалымдарды, мамандар мен сарапшыларды тартуға;
Агенттiктiң құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша кеңестер, семинарлар, конференциялар және халықаралық симпозиумдар өткiзуге;
белгiленген тәртiп бойынша мемлекеттiк органдардан, ұйымдардан және лауазымды адамдар мен азаматтардан ақпараттарды сұратуға және алуға;
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес басқа да өкiлеттiктердi пайдалануға құқылы.

9. Агентство при осуществлении возложенных на него задач имеет право:
в пределах своей компетенции давать обязательные для исполнения указания;
в пределах своей компетенции осуществлять владение, пользование и распоряжение имуществом, находящимся в государственной собственности;
выполнять в установленном порядке работы для отраслей хозяйственного комплекса Республики Казахстан, предприятий и организаций на договорной основе за счет средств заказчика;
выступать государственным заказчиком научно-исследовательских, проектно-изыскательских и других работ комплексного характера в области гидрометеорологии и мониторинга природной среды, финансируемых за счет средств республиканского и местных бюджетов, иностранных инвестиций и грантов;
в установленном порядке разрабатывать и утверждать по согласованию с соответствующими органами прейскуранты цен на собственную гидрометеорологическую продукцию;
утверждать в установленном порядке обязательные для соответствующих подразделений министерств и ведомств, организаций правила, технические и методические указания по проведению работ в области гидрометеорологии и наблюдений за состоянием природной среды, а также формы и порядок представления результатов наблюдений и технической отчетности;
получать от подразделений министерств и ведомств, организаций материалы, необходимые для решения возложенных задач и оценки эффективности использования метеорологической информации в отрасли в целом и производственной деятельности отдельного предприятия;
согласовывать с министерствами, ведомствами и акимами областей и столицы порядок оповещения об ожидаемых стихийных гидрометеорологических явлениях и резких изменениях погоды;
участвовать совместно с министерствами, ведомствами и акимами областей и столицы в изучении последствий стихийных гидрометеорологических явлений и других изменений состояния природной среды, вызванных гидрометеорологическими факторами;
вносить предложения по созданию, ликвидации и реорганизации подведомственных организаций и учреждений, утверждать их положения (уставы), осуществлять по отношению к ним права, связанные с использованием государственной собственности;
привлекать для консультаций, изучения и решения проблем в области гидрометеорологии и наблюдений за состоянием природной среды ученых, специалистов и экспертов;
проводить совещания, семинары, конференции и международные симпозиумы по вопросам, входящим в компетенцию Агентства;
запрашивать и получать в установленном порядке информацию от государственных органов, организаций, должностных лиц и граждан;
пользоваться другими полномочиями в соответствии с действующим законодательством.

10. Агенттiк өзiне жүктелген мiндеттердi Қазақстан Республикасының мүдделi министрлiктерiмен, ведомстволарымен, облыс және астана әкiмдерiмен бiрлесе отырып, белгiленген тәртiп бойынша шешедi.
11. Агенттiк мерзiмдi және жылдық жиынтық қаржылық есеп жасайды және оны тиiстi мемлекеттiк органдарға ұсынады.
III. Қызметiн ұйымдастыру
12. Агенттiктi Экология және биоресурстар министрлiгiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Директор басқарады.
Агенттiк Директорының Директордың ұсынуы бойынша Министр қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын орынбасары болады.
13. Агенттiктiң директоры Агенттiк жұмысын ұйымдастырады және оған басшылықты жүзеге асырады. Агенттiк жүктелген мiндеттердiң орындалуы мен оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшiн жеке жауап бередi.
14. Осы мақсатта Агенттiктiң Директоры:
өзiнiң орынбасары мен бөлiмше басшыларының мiндеттерi мен жауапкершiлiк дәрежесiн белгiлейдi;
Агенттiктiң қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
тәртiптiк жаза қолданады;
өз құзыретiнiң шегiнде бұйрықтар шығарады, нұсқаулар бередi, Агенттiкке ведомстволық бағынысты ұйымдардың құрылымын және штат санын, сондай-ақ олар туралы ережелердi бекiтедi;
Агенттiктiң қарауындағы ұйымдардың жұмысын ұйымдастырады және үйлестiредi;
өз құзыретi шегiнде қолданылып жүрген заңдарға сәйкес мемлекеттiк органдар мен ұйымдарда Агенттiктiң мүддесiн бiлдiредi;
өз құзыретiне жатқызылған өзге де мәселелер бойынша шешiмдер қабылдайды.
15. Гидрометеорологиялық бақылаулар мен табиғи ортаның жай-күйiн бақылау жөнiндегi жұмыстардың негiзгi әдiстемелiк мәселелерiн, ғылыми-зерттеу жұмыстарының жоспарлары мен нәтижелерiн қарау үшiн, режимдiк анықтамалықтар, шолулар мен сала проблемаларына байланысты  басқа да басылымдарды тұжырымдау мен басып шығару үшiн Агенттiктiң жанынан ғылыми-техникалық кеңес құрылады. Агенттiк Директоры кеңестiң төрағасы болады.
Ғылыми-техникалық кеңестiң құрамы және қызметi оған сәйкес жүзеге асырылатын ереженi Агенттiктiң директоры бекiтедi.
16. Агенттiктi тарату және қайта ұйымдастыру заңдарда белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 5 тамыздағы
N 1216 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар
министрлiгiнiң Гидрометеорология және табиғи орта
мониторингi жөнiндегi агенттiгiнiң
қарауындағы ұйымдардың
ТIЗБЕСI
Ауа райы бюросы, Алматы қаласы
Бiрiккен мамандандырылған орталық, Алматы қаласы
Қазақстан қоршаған орта мониторингi және климат ғылыми-зерттеу институты, Алматы қаласы
Гидрометеорология және табиғи орта мониторингi жөнiндегi Алматы облыстық орталығы, Алматы қаласы
Гидрометеорология және табиғи орта мониторингi жөнiндегi Ақмола облыстық орталығы, Ақмола қаласы
Гидрометеорология және табиғи орта мониторингi жөнiндегi Ақтөбе облыстық орталығы, Ақтөбе қаласы
Гидрометеорология және табиғи орта мониторингi жөнiндегi Атырау облыстық орталығы, Атырау қаласы
Гидрометеорология және табиғи орта мониторингi жөнiндегi Шығыс Қазақстан облыстық орталығы, Өскемен қаласы
Гидрометеорология және табиғи орта мониторингi жөнiндегi Жамбыл облыстық орталығы, Тараз қаласы
Гидрометеорология және табиғи орта мониторингi жөнiндегi Батыс Қазақстан облыстық орталығы, Орал қаласы
Гидрометеорология және табиғи орта мониторингi жөнiндегi Қарағанды облыстық орталығы, Қарағанды қаласы
Гидрометеорология және табиғи орта мониторингi жөнiндегi Қостанай облыстық орталығы, Қостанай қаласы
Гидрометеорология және табиғи орта мониторингi жөнiндегi Қызылорда облыстық орталығы, Қызылорда қаласы
Гидрометеорология және табиғи орта мониторингi жөнiндегi Маңғыстау облыстық орталығы, Ақтау қаласы
Гидрометеорология және табиғи орта мониторингi жөнiндегi Павлодар облыстық орталығы, Павлодар қаласы
Гидрометеорология және табиғи орта мониторингi жөнiндегi Солтүстiк Қазақстан облыстық орталығы, Петропавл қаласы
Гидрометеорология және табиғи орта мониторингi жөнiндегi Оңтүстiк Қазақстан облыстық орталығы, Шымкент қаласы
Өнеркәсiптi гидрометеорологиялық қамтамасыз ету басқармасы, Алматы қаласы (өз қаражаты есебiнен)
Эксперименттiк жөндеу-өндiрiстiк кәсiпорны, Алматы қаласы (өз қаражаты есебiнен)
Каспий өңiрi ғылыми-өндiрiстiк орталығы, Атырау қаласы (өз қаражаты есебiнен)
Авиацияны метеорологиялық қамтамасыз ету басқармасы, Алматы қаласы (өз қаражаты есебiнен)

10. Агентство в установленном порядке решает возложенные на него задачи совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами Республики Казахстан и акимами областей и столицы.
11. Агентство составляет и представляет в соответствующие государственные органы периодическую и годовую сводную финансовую отчетность.
III. Организация деятельности
12. Агентство возглавляет Директор, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра экологии и биоресурсов Республики Казахстан.
Директор Агентства имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности Министром по представлению Директора Агентства.
13. Директор Агентства организует и осуществляет руководство работой Агентства, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Агентство задач, и осуществление им своих функций.
14. В этих целях Директор Агентства:
определяет обязанности и степень ответственности своего заместителя и руководителей подразделений;
назначает на должности и освобождает от должности работников Агентства;
налагает дисциплинарные взыскания;
в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, утверждает структуру и штатную численность подведомственным Агентству организациям, а также положение о них;
организует и координирует работу находящихся в ведении Агентства организаций;
в пределах своей компетенции представляет интересы Агентства в государственных органах и организациях в соответствии с действующим законодательством;
принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.
15. Для рассмотрения основных вопросов методологии гидрометеорологических наблюдений и работ, наблюдений за состоянием природной среды, планов и результатов научно-исследовательских работ, обобщения и издания режимных справочников, обзоров и других изданий, связанных с проблемами отрасли при Агентстве создается научно-технический совет. Председателем совета является Директор Агентства.
Состав научно-технического совета и положение, в соответствии с которым осуществляется его деятельность, утверждаются Директором Агентства.
16. Ликвидация и реорганизация Агентства осуществляется в установленном законодательством порядке.
УТВЕРЖДЕН
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 августа 1997 г. N 1216
ПЕРЕЧЕНЬ
организаций, находящихся в ведении Агентства
по гидрометеорологии и мониторингу природной среды
Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан
Бюро погоды, г. Алматы
Объединенный специализированный центр, г. Алматы
Казахский научно-исследовательский институт мониторинга
окружающей среды и климата, г. Алматы
Алматинский областной центр по гидрометеорологии и мониторингу
природной среды, г. Алматы
Акмолинский областной центр по гидрометеорологии и мониторингу
природной среды, г. Акмола
Актюбинский областной центр по гидрометеорологии и мониторингу
природной среды, г. Актюбинск
Атырауский областной центр по гидрометеорологии и мониторингу
природной среды, г. Атырау
Восточно-Казахстанский областной центр по гидрометеорологии и
мониторингу природной среды, г. Усть-Каменогорск
Жамбылский областной центр по гидрометеорологии и мониторингу
природной среды, г. Тараз
Западно-Казахстанский областной центр по гидрометеорологии и
мониторингу природной среды, г. Уральск
Карагандинский областной центр по гидрометеорологии и
мониторингу природной среды, г. Караганда
Костанайский областной центр по гидрометеорологии и мониторингу
природной среды, г. Костанай
Кызылординский областной центр по гидрометеорологии и
мониторингу природной среды, г. Кызылорда
Мангистауский областной центр по гидрометеорологии и
мониторингу природной среды, г. Актау
Павлодарский областной центр по гидрометеорологии и мониторингу
природной среды, г. Павлодар
Северо-Казахстанский областной центр по гидрометеорологии и
мониторингу природной среды, г. Петропавловск
Южно-Казахстанский областной центр по гидрометеорологии и
мониторингу природной среды, г. Шымкент
Управление гидрометеорологического обеспечения промышленности,
г. Алматы (за счет собственных средств)
Экспериментальное ремонтно-производственное предприятие,
г. Алматы (за счет собственных средств)
Прикаспийский научно-производственный центр, г. Атырау (за счет
собственных средств)
Управление метеорологического обеспечения авиации, г. Алматы
(за счет собственных средств)