Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк стандарттар қорын қалыптастыру мен дамытудың тұжырымдамасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 7 тамыздағы N 1229. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.12.08. N 1209 қаулысымен.
Стандарттаудың мемлекеттiк жүйесiн жетiлдiру, экономика салаларындағы ғылыми-техникалық прогрестi және Қазақстан Республикасының дүниежүзiлiк ақпараттық кеңiстiкке, тауарлар мен қызмет көрсетулер рыногына кiруiн жеделдету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк стандарттар қорын қалыптастыру мен дамытудың тұжырымдамасы бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгiнiң Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi агенттiгi 1997 жылдың 1 қыркүйегiне дейiн Қазақстан Республикасының Үкiметiне Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк стандарттар қорын құру жөнiнде ұсыныс енгiзсiн.
3. Қазақстан Республикасының министрлiктерi, мемлекеттiк комитеттерi, өзге де орталық атқарушы органдары 1998 жылдың 1 қаңтарына дейiн экспортталатын өнiмдер бойынша Қазақстан Республикасы экономикасының салаларындағы стандарттау, метрология және сертификаттау мәселелерi жөнiндегi қажеттi ақпараттық базалар мен деректер банкiн құру жөнiнде ұсыныс дайындасын және оны Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгiнiң Стандарттау, метрология және сертификаттау агенттiгiне ұсынсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 7 тамыздағы
N 1229 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк стандарттар
қорын қалыптастыру мен дамытудың тұжырымдамасы
Алматы, 1997
КIРIСПЕ
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк стандарттар қорын қалыптастыру мен дамытудың тұжырымдамасы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 13 желтоқсандағы N 1533  қаулысымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылға арналған реформаларды тереңдету жөнiндегi жоспарына сәйкес дайындалған және "Стандарттау және сертификаттау туралы" Қазақстан Республикасы заңының ережелерiн, "Қазақстан Республикасының ғылыми-техникалық саясатын жүзеге асырудың ақпараттық инфрақұрылымын құру" туралы республикалық мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламаны, Мемлекетаралық ақпараттық кеңiстiктi қалыптастырудың тұжырымдамасын жүзеге асыруға бағытталған.
Тұжырымдамада Қазақстан экономикасының талаптары мен 1997 жылдан 2000 жылға дейiнгi кезеңге арналған сыртқы-сауда әрiптестiгiн кеңейтуге жауап беретiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк стандарттар қорын (бұдан әрi - Мемлекеттiк стандарттар қоры) қалыптастырудан және дамытудың негiзгi бағыттарын айқындауға арналған көзқарастар жүйесiн бiлдiредi.
Мемлекеттiк стандарттар қорын қалыптастыру мен дамыту стандарттар мен стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарда ресми қабылданған және белгiленген нормалар мен ұғымдарға еркiн қол жеткiзудi қамтамасыз етуге және шетелдермен саудада техникалық кедергiлердi алуға мүмкiндiк беретiндiктен Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық және ғылыми-техникалық дамуы үшiн стратегиялық жағынан маңызды болып табылады.
Халықаралық рынокқа кiру және Қазақстанның күтiлiп отырған Бүкiлдүниежүзiлiк сауда ұйымына (БСҰ) кiруi жағдайында республиканың барлық қорларын бiрыңғай бiртұтас бiрiктiретiн және тарифтар мен БСҰ сауда жасаудың Бас келiсiмiнiң (оның iшiнде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк стандарттары мен өнiмдердiң халықаралық нормалар мен талаптарға сәйкес келуiн бағалау мен рәсiмiн үйлестiру, сондай-ақ ақпараттық орталық құру тұрғысында) талаптарына жауап беретiн Мемлекеттiк стандарттар қорын қалыптастыру және дамыту проблемасына бiрiншi кезектi көңiл бөлiнуi тиіс.
Мемлекеттiк стандарттар қорының
қазiргi кездегi жай-күйi
Қазақстан Республикасындағы қазiргi Мемлекеттiк стандарттар қоры өнiмдерге, жұмыстарға және қызмет көрсетулерге қатысты нормаларды, ережелердiң және сипаттамалардың көп мәрте қолданылуы үшiн белгiленген стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi құжаттардың жиынтығын қамтиды.
Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi, Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi агенттiгiнiң (бұдан әрi - Мемстандарт), оның құрылымдық бөлiмшелерiнiң, республика министрлiктерiнiң, мемлекеттiк комитеттерiнiң, өзге де орталық атқарушы органдарының, заңды тұлғаларының базасында құрылатын ақпараттық қорлар Мемлекеттiк стандарттар қорының құрамдас бөлiктерi болып табылады.

О Концепции формирования и развития Государственного фонда стандартов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 августа 1997 г. N 1229. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 8 декабря 2005 года N 1209 (P051209)
В целях совершенствования государственной системы стандартизации, ускорения научно-технического прогресса в отраслях экономики и вхождения Республики Казахстан в мировое информационное пространство, рынок товаров и услуг Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Концепцию формирования и развития Государственного фонда стандартов Республики Казахстан.
2. Агентству по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства экономики и торговли Республики Казахстан до 1 сентября 1997 года внести в Правительство Республики Казахстан предложения по созданию Государственного фонда стандартов Республики Казахстан.
3. Министерствам, государственным комитетам, иным центральным исполнительным органам Республики Казахстан подготовить и до 1 января 1998 года представить в Агентство по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства экономики и торговли Республики Казахстан предложения по созданию необходимой информационной базы и банков данных по вопросам стандартизации, метрологии и сертификации в отраслях экономики Республики Казахстан по экспортируемой продукции.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНА
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 августа 1997 г. N 1229
КОНЦЕПЦИЯ
ФОРМИРОВАНИЯ И РАЗВИТИЯ
ГОСУДАРСТВЕННОГО ФОНДА СТАНДАРТОВ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Введение
Концепция формирования и развития Государственного фонда стандартов Республики Казахстан подготовлена в соответствии с Планом Правительства Республики Казахстан по углублению реформ на 1997 год, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 1996 г. N 1533,  P961533_  и направлена на реализацию положений Закона Республики Казахстан  Z936000_  "О стандартизации и сертификации", Республиканской целевой научно-технической программы "Создание информационной инфраструктуры реализации научно-технической политики Республики Казахстан", Концепции формирования межгосударственного информационного пространства.
Концепция представляет собой систему взглядов, призванных определить основные направления формирования и развития Государственного фонда стандартов Республики Казахстан (далее - Государственного фонда стандартов), отвечающего требованиям экономики Казахстана и расширению внешне-торгового партнерства на период с 1997 по 2000 годы.
Формирование и развитие Государственного фонда стандартов является стратегически важным для социально-экономического и научно-технического развития Республики Казахстан, так как позволит обеспечить свободный доступ к официально принятым и установленным в стандартах и нормативных документах по стандартизации нормам и понятиям и снять технические барьеры в торговле с зарубежными странами.
В условиях выхода на международный рынок и ожидаемого официального вступления Казахстана во Всемирную торговую организацию (BTO) проблеме формирования и развития Государственного фонда стандартов, который бы объединил в единое целое все фонды республики и отвечал требованиям Генерального соглашения по тарифам и торговле ВТО (в том числе в плане гармонизации государственных стандартов Республики Казахстан и процедур оценки соответствия продукции с международными нормами и требованиями, а также создания информационного центра), должно быть уделено первоочередное внимание.
Современное состояние Государственного фонда стандартов
Существующий сегодня в Республике Казахстан Государственный фонд стандартов представляет собой совокупность документов по стандартизации, метрологии и сертификации, содержащих установленные для многократного применения нормы, правила и характеристики, касающиеся продукции, работ и услуг.
Составными частями Государственного фонда стандартов являются информационные фонды, формируемые на базе Агентства по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства экономики и торговли Республики Казахстан (далее - Госстандарт), его структурных подразделений, министерств, государственных комитетов, иных центральных исполнительных органов, юридических лиц республики.

1997 жылғы 1 мамырдағы жай-күйi бойынша Мемлекеттiк стандарттар қорында 70000-нан астам стандарттар мен стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттар бар және өзiнiң құрамында Қазақстан Республикасының мемлекетаралық стандарттарын, мемлекеттiк стандарттарын және техникалық шарттарын, стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi ережелер мен басшы құжаттарды, техникалық-экономикалық және әлеуметтiк ақпараттардың жiктеушiлерiн, санитарлық нормалар мен ережелердi (САН, ПиН, СН), құрылыс нормалары мен ережелерiн (ҚНжЕ), фармакопиялық баптар мен уақытша фармакопиялық баптарды; халықаралық ұйымдардың - ISO стандарттау жөнiндегi халықаралық ұйымдардың, Халықаралық электротехникалық комиссияның - ХЭК, Заң метрологиясы халықаралық ұйымының - ЗМХҰ стандарттарын шетелдердiң (Ресейдiң, Беларусьтiң, Украинаның, Қырғызстанның, Тәжiкстанның, Өзбекстанның, Түркменстанның) ұлттық стандарттарын қамтиды.
Стандарттар қоры мемлекетаралық стандарттармен, ISO және ЗМХҰ халықаралық стандарттармен, Достастық елдерiнiң ұлттық стандарттарымен мерзiмдi түрде толықтырылып отырылады.
Сонымен бiрге бұрынғы Одақта болған ақпараттық қорлар құрылымының қайта ұйымдастырылуына, Республика экономикасының салаларындағы қайта құруларға байланысты стандарттардың республикалық ақпараттық қорларының құрылымында да министрлiктердегi, комитеттердегi және ұйымдардағы бiрқатар қорларды тартуға, олардың құрамын қысқартуға, жұмыстың көрсеткiштерiн төмендетуге әкеп соқтырған айтарлықтай өзгерiстер болды.
Соның нәтижесiнде республика қорларының үлкен бөлiгi бүгiнде қадағаланбайды және жаңартылған жоқ, берiлетiн құжаттар олардың мәтiнiндегi өзгерiстер туралы ақпаратты қамтымайды; стандарттар мен стандарттау жөнiндегi басқа да құжаттарды сiлтемелер мен каталогтарды уақытында шығару және тарату қамтамасыз етiлмейдi. Қорларды өңдеу, жүргiзу және ақпараттарды тұтынушыларға қызмет көрсету процестерi автоматтандырылмаған. Республикада әзiрленген мемлекеттiк стандарттардың саны мен сапасының үнемi төмендеу тенденциясы байқалуда. Халықаралық талаптары бар қолданылып жүрген 18 000 мемлекетаралық стандарттардың 1500 стандарты, Қазақстан Республикасының 416 мемлекеттiк стандарттың - бiрен-сараны ғана үйлестiрiлген.
Республикада қолданылып жүрген, жұмыс iстеп тұрған стандарттар қорының 2/3-нiң 40 000-нан астамы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiне сәйкес тоқтатылуға және қайта қаралуға жатады.
Бүгiнгi күнi ISО, ЗМХҰ халықаралық стандарттарын алатын республиканың жалғыз стандарттар қорының - Мемстандарт қорының қажеттi алаңы, аудармашылар, бағдарламашылар, дизайнерлер, көбейткiштер, компьютерлiк және ұйымдастыру техникасы штаттары жоқ.

По состоянию на 1 мая 1997 года Государственный фонд стандартов насчитывает более 70000 стандартов и нормативных документов по стандартизации и содержит в своем составе межгосударственные стандарты, государственные стандарты и технические условия Республики Казахстан, правила и руководящие документы по стандартизации, метрологии и сертификации, классификаторы технико-экономической и социальной информации, санитарные нормы и правила (САН ПиН, СН), строительные нормы и правила (СНиП), фармакопейные статьи и временные фармакопейные статьи; стандарты международных организаций (Международной организации по стандартизации - ISО, Международной электротехнической комиссии - МЭК, Международной организации законодательной метрологии - МОЗМ), национальные стандарты зарубежных стран (России, Беларуси, Украины, Киргизии, Таджикистана, Узбекистана, Туркменистана).
Фонд стандартов периодически пополняется межгосударственными стандартами, международными стандартами ISO и МОЗМ, национальными стандартами стран Содружества.
Вместе с тем в связи с реорганизацией структуры информационных фондов, существовавшей в бывшем Союзе, преобразованиями в отраслях экономики республики произошли существенные изменения и в структуре республиканских информационных фондов стандартов, которые привели к ликвидации ряда фондов в министерствах, комитетах и организациях, сокращению их состава, снижению показателей в работе.
В результате большая часть фондов республики сегодня не прослеживается и не обновляется, выдаваемые документы не содержат информацию о наличии изменений в их текстах; не обеспечиваются своевременное издание и распространение стандартов и других документов по стандартизации, указателей и каталогов. Процессы обработки, ведения фондов и обслуживания потребителей информации не автоматизированы. Прослеживается тенденция к постоянному снижению количества и качества разрабатываемых в республике государственных стандартов. Из 18000 действующих межгосударственных стандартов с международными требованиями гармонизированы 1500 стандартов, из 416 государственных стандартов Республики Казахстан - единицы.
Из 2/3 действующего фонда стандартов, применяемых в республике, более 40000 в соответствии с решениями Правительства Республики Казахстан подлежат отмене и пересмотру.
Единственный фонд стандартов республики - фонд Госстандарта, который на сегодня получает международные стандарты ISО, МОЗМ и иностранные стандарты, не имеет необходимых площадей, штата переводчиков, программистов, дизайнеров, множительной, компьютерной и оргтехники.

Бiрiншi кезеңде 1997-1998 жылдары мыналарға қатысты құқықтық, техникалық және ұйымдастырушылық мәселелердi пысықтау жүргiзiледi:
Мемлекеттiк стандарттар қорын қалыптастыру және дамыту. Мұнда Мемлекеттiк стандарттар қорының нақты құрылымы мен құрамы, оны құру мен пайдаланудың тәртiбi, оның құрылымдық бөлiмшелерi мен сыртқы ұйымдардың арасындағы өзара iс-қимылдың принциптерi мен нысандары айқындалады;
Дүниежүзiлiк сауда ұйымының талаптарына сай келетiн Мемлекеттiк ақпарат орталығын құру;
стандарттарды басып шығару мен тарату үшiн баспахана құру;
Мемлекеттiк стандарттар қорының Кеңесiн құру, оның функциялары мен құрылымын айқындау;
Мемлекеттiк стандарттар қорымен жұмыс жүргiзудiң бiрыңғай тәртiбiн регламенттейтiн құжаттар пакетiн әзiрлеудi бастау;
стандарттау, метрология және сертификаттау мәселелерi бойынша деректердiң бөлiнген базалары мен банктерiн құру.
Екiншi кезеңде 1998-2000 жылдары мыналар жоспарланып отыр:
Мемлекеттiк стандарттар қорымен жұмыс жүргiзудiң бiрыңғай тәртiбiн регламенттейтiн құжаттар пакетiн әзiрлеудi аяқтау;
Қазақстанның Халықаралық электр-техникалық комиссияға кiруi және шетелдермен ақпарат және стандарттар алмасу жөнiнде шарттар жасасу мәселелерiн пысықтау;
құжаттар қорын өңдеу, жүргiзу және сақтау процестерiн және тапсырысшыларға қызмет көрсетудi механикаландыру мен автоматтандыру, ақпараттық қамтамасыз етудiң автоматтандырылған жүйесiн құру жөнiндегi жұмыстарды бастау;
республикада стандарттау және ақпараттық технологиялар саласындағы ақпарат проблемалары жөнiндегi техникалық комитет құру туралы мәселенi пысықтау;
республикада қолданылатын стандарттар мен нормативтiк құқықтарға шаққандағы жиынтық анықтамалық-библиографиялық деректер базасын қалыптастыру жөнiндегi жұмыстарды бастау;
Қазақстанның Стандарттау жөнiндегi халықаралық ұйымының ИСОНЕТ ақпарат жүйесiне мүше болып кiруi мәселелерiн пысықтау;
Ұлттық стандарттары Қазақстан Республикасы үшiн қызығушылық танытатын дүниежүзi елдерiнiң тiзбесiн айқындау.
Қолданылып жүрген стандарттардың сапалық құрамын оларды халықаралық нормалармен және талаптармен үйлестiру негiзiнде жетiлдiру және стандарттау жөнiндегi техникалық комитеттер құру жөнiндегi жұмыстар белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
Мемлекеттiк стандарттар қорын дамытуды
қаржыландыру көздерi
Мүдделi ұйымдардың қаражаты, сондай-ақ қолданылып жүрген заңдарға қайшы келмейтiн басқа да көздер Мемлекеттiк стандарттар қорын қалыптастыру мен дамытуды қаржыландыру көздерi болып табылады.

На первом этапе в 1997-1998 гг. будет проведена проработка правовых, технических и организационных вопросов, касающихся:
формирования и развития Государственного фонда стандартов. Здесь будут определены конкретная структура и состав Государственного фонда стандартов, порядок его создания и пользования, принципы и формы взаимодействия между его структурными подразделениями и внешними организациями;
создания Государственного информационного центра, отвечающего требованиям ВТО;
создания типографии для издания и распространения стандартов;
создания Совета Государственного фонда стандартов, определения его функций и структуры;
начала разработки пакета документов, регламентирующих единый порядок проведения работ с Государственным фондом стандартов;
создания распределенных баз и банков данных по вопросам стандартизации, метрологии и сертификации.
На втором этапе в 1998-2000 гг. планируется:
завершить разработку пакета документов, регламентирующих единый порядок проведения работ с Государственным фондом стандартов;
проработать вопросы вступления Казахстана в Международную электротехническую комиссию и заключения договоров по обмену информацией и стандартами с зарубежными странами;
начать работы по механизации и автоматизации процессов комплектования, обработки, ведения и хранения фондов документов и обслуживания заказчиков, создания автоматизированной системы информационного обеспечения;
проработать вопрос создания в республике технического комитета по проблемам информации в области стандартизации и информационных технологий;
начать работы по формированию сводной справочно-библиографической базы данных в разрезе стандартов и нормативных документов, применяемых в республике;
проработать вопросы вступления Казахстана в члены информационной сети Международной организации по стандартизации ИСОНЕТ;
определить перечень стран мира, национальные стандарты которых представляют интерес для Республики Казахстан.
Работы по совершенствованию качественного состава фонда действующих стандартов на основе их гармонизации с международными нормами и требованиями и созданию технических комитетов по стандартизации будут проводиться в установленном порядке.
Источники финансирования развития
Государственного фонда стандартов
Источниками по финансированию формирования и развития Государственного фонда стандартов являются средства заинтересованных организаций, а также другие источники, не противоречащие действующему законодательству.