Ауыл шаруашылығы ұйымын қайта ұйымдастырудың немесе таратудың нәтижесiнде құрылған шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге тұрақты жер пайдалануға тегiн берiлетiн жер учаскелерiнiң жер үлестерi мен мөлшерлерiн айқындаудың тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 7 тамыздағы N 1232. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
"Жер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 22 желтоқсандағы N 2717 Заң күшi бар  Жарлығына сәйкес (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 24, 159-құжат) Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Ауыл шаруашылығы ұйымын қайта ұйымдастырудың немесе таратудың нәтижесiнде құрылған шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге тұрақты жер пайдалануға тегiн берiлетiн жер учаскелерiнiң жер үлестерi мен мөлшерлерiн айқындаудың тәртiбi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 7 тамыздағы
N 1232 қаулысымен
бекiтiлген
Ауыл шаруашылығы ұйымын қайта ұйымдастырудың немесе таратудың нәтижесiнде құрылған шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге тұрақты жер  пайдалануға тегiн берiлетiн жер учаскелерiнiң жер үлестерi мен мөлшерлерiн айқындаудың тәртiбi I. Жалпы ережелер
1. Осы тәртiп ауыл шаруашылығы ұйымын қайта ұйымдастырудың немесе таратудың нәтижесiнде құрылған шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге тұрақты жер пайдалануға тегiн берiлетiн жер учаскелерiнiң (шартты жер) үлестерi мен мөлшерлерiн айқындауға қатысты қоғамдық қатынастарды реттейдi.
2. Таратылған немесе қайта ұйымдастырылған кеңшарлардың мүшелерi, мемлекеттiк еместiк болып қайта құрылған мемлекеттiк ауыл шаруашылығы ұйымдарының қызметкерлердi, сондай-ақ зейнеткерлер мен осы шаруашылықтардың өндiрiстiк және әлеуметтiк-мәдени салаларындағы қызмет көрсетумен айналысатын және олардың аумақтарында тұратын адамдар заңдарға сәйкес белгiлi бiр шартты жер үлесiне құқығы бар.
3. Шартты жер үлестерiн бөлуге реформаланған ауыл шаруашылығы ұйымдарының ауыл шаруашылығы жерлерi олардың жер пайдалану шекараларының шектерiнде:
елдi мекендердiң шегiне кiрген;
ауданның арнайы жер қорының құрамына қосылған;
нормадан тыс радиациялық ластануға душар болған немесе халықтың өмiрi мен денсаулығына өзгедей түрде қатер төндiретiн;
пайдалы қазбаларды игеру кезiнде бүлiнген және оларды арналған мақсаты бойынша пайдалану үшiн жарамды күйге келтiрмеген;
уақытша пайдаланудағы мал шаруашылығы жайылымдарының жер учаскелерiнен басқа ауыл шаруашылығы жерлерi жатады.

Об утверждении Порядка определения земельных долей и размеров земельных участков, бесплатно передаваемых в постоянное землепользование хозяйствующим субъектам, образованным в результате реорганизации или ликвидации сельскохозяйственной организации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 августа 1997 г. N 1232. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 22 декабря 1995 г. N 2717 U952717_ "О земле" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 159) Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый Порядок определения земельных долей и размеров земельных участков, бесплатно передаваемых в постоянное землепользование хозяйствующим субъектам, образованным в результате реорганизации или ликвидации сельскохозяйственной организации.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕН
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 августа 1997 г. N 1232
Порядок определения земельных долей и размеров
земельных участков, бесплатно передаваемых в постоянное
землепользование хозяйствующим субъектам, образованным
в результате реорганизации или ликвидации
сельскохозяйственной организации
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок регулирует общественные отношения по определению земельных (условно земельных) долей и размеров земельных участков, бесплатно передаваемых в постоянное землепользование хозяйствующим субъектам, образованным в результате реорганизации или ликвидации сельскохозяйственных организаций.
2. Члены ликвидируемых или реорганизуемых колхозов, работники преобразуемых государственных сельскохозяйственных организаций в негосударственные, а также пенсионеры и лица, занятые в производственной и социально-культурной сферах обслуживания данных хозяйств и проживающие на их территории, имеют право на определенную в соответствии с законодательством условную земельную долю.
3. Разделу на условные земельные доли подлежат сельскохозяйственные угодья реформируемых сельскохозяйственных организаций в пределах границ их землепользования, за исключением земельных участков:
вошедших в черту населенных пунктов;
включенных в состав специального земельного фонда района;
подвергшихся сверхнормативному радиационному загрязнению или иным образом представляющих угрозу жизни и здоровью населения;
нарушенных при разработке полезных ископаемых и не рекультивированных в состояние, пригодное для их использования по назначению;
отгонного животноводства, находящихся во временном пользовании.

4. Жер үлесiнiң мөлшерi:
гектарда;
балло-гектарда есептеледi.
Гектардағы жер үлесiнiң мөлшерi ауыл шаруашылығы ұйымының жер пайдаланымындағы ауыл шаруашылығы жерлерiнiң жалпы алаңының шартты жер үлесiне құқығы бар адамдардың санына бөлу жолымен есептеледi.
Балло-гектардағы жер үлесiнiң мөлшерi ауыл шаруашылығы ұйымының жер пайдаланымындағы барлық ауыл шаруашылығы жерлерiнiң балло-гектардағы сомасын шартты жер үлесiн пайдалануға құқығы бар адамдардың санына бөлумен есептеледi.
Егер жекелеген жер учаскелерi мен ауыл шаруашылығы жерлерiнiң түрлерi топырағының сапасы бойынша құндылығы салыстыруға келмейтiн болған және шаруашылықтағы алған жерлердi пайдалануға әсер етпейтiн жағдайда (жем-шөптi дайындаудың шектеулi көздерiмен суарылатын егiншiлiк аймағында, жайылымдарды пайдаланудың оқыс көрiнiстегi маусымдылығымен және басқа факторларымен), онда жер үлестерiне шартты бөлуге жеке-жеке алғанда ауыл шаруашылығы жерлерiнiң әрбiр түрi жатады (егiндiк жер, көп жылғы екпе, шабындық, жайылым және басқалар).
5. Азаматтардың жер (шартты жер) үлесiне құқығы бекiтiлген нысан бойынша жер үлесiне арналған құқық туралы куәлiкпен куәландырылады.
6. Егер жер үлестерi "Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қазақстан Республикасында мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға (II кезең) арналған ұлттық бағдарламасы туралы" 1993 жылғы 5 наурыздағы N 1135 Жарлығын жүзеге асыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 20 шiлдедегi N 633 қаулысына сәйкес есептелген және белгiленген тәртiппен бекiтiлген болса, оларға қайта есептеу жүргiзiлмейдi.
7. Жер (шартты жер) үлесiне арналған құқықты iске асыру Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Ауыл шаруашылығы ұйымын қайта ұйымдастыру немесе тарату нәтижесiнде құрылған шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге жер үлестерiнiң мөлшерiнде берiлген жер учаскелерi жер пайдалануға аудандық атқарушы органның шешiмi бойынша тегiн берiледi.
9. Шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң жер пайдалану құқығы оны Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде (жалпы бөлiм) және "Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығында көзделген тәртiппен тiркеуден өткен сәттен бастап пайда болады.
II. Жер учаскелерiн қайта ұйымдастырылатын ұйымның жер пайдалануынан жер (шартты жер) үлестерiнiң есебiне беру
10. Жер учаскесiн шаруа (фермерлiк) шаруашылығын немесе ауыл шаруашылығы өндiрiсiне байланысты өзге кәсiпкерлiк қызмет ұйымдастыру үшiн жер үлесiне сәйкес қайта ұйымдастырылатын ұйымның жер пайдалануынан жер үлесiн иеленушi жер пайдалану құқығын беруге құқығы бар жергiлiктi атқарушы органға және өзi одан бөлiнiп шыққысы келетiн қайта ұйымдастырылатын ұйымның атына өтiнiш бередi.

4. Размер земельной доли рассчитывается:
в гектарах;
в балло-гектарах.
Размер земельной доли в гектарах рассчитывается путем деления общей площади сельскохозяйственных угодий, находившихся в землепользовании сельскохозяйственной организации, на число лиц, имеющих право на условную земельную долю.
Размер земельной доли в балло-гектарах рассчитывается путем деления суммы балло-гектаров всех сельскохозяйственных угодий, находившихся в землепользовании сельскохозяйственной организации, на число лиц, имеющих право на условную земельную долю.
В случае, если отдельные земельные участки и виды сельскохозяйственных угодий по качеству почв не сопоставимы по ценности и не влияют на использование остальных земель в хозяйстве (в зоне орошаемого земледелия с ограниченными источниками заготовки кормов, с резко выраженной сезонностью использования пастбищ и другими факторами), то условному разделу на земельные доли подлежит каждый вид сельскохозяйственных угодий в отдельности (пашня, многолетние насаждения, сенокосы, пастбища и др.).
5. Право граждан на земельную (условную земельную) долю удостоверяется свидетельством о праве на земельную долю по утвержденной форме.
6. Если земельные доли были рассчитаны в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 20 июля 1993 г. N 633 P930633_ "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 5 марта 1993 г. N 1135 "О национальной программе разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II этап)" и утверждены в установленном порядке, их повторный перерасчет не производится.
7. Реализация права на земельную (условную земельную) долю осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Хозяйствующим субъектам, образованным в результате реорганизации или ликвидации сельскохозяйственной организации, земельные участки в размерах переданных земельных долей представляются в землепользование бесплатно по решению районного исполнительного органа.
9. Право землепользования у хозяйствующего субъекта возникает с момента его регистрации в порядке, предусмотренном Гражданским кодексом Республики Казахстан (общая часть) и Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, U952727_ "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним".
II. Предоставление земельных участков
в счет земельных (условно земельных) долей
из землепользования реорганизуемой организации
10. На получение земельного участка в соответствии с земельной долей для организации крестьянского (фермерского) хозяйства или иной предпринимательской деятельности, связанной с сельскохозяйственным производством, из землепользования реорганизуемой организации обладатель земельной доли подает ходатайство в местный исполнительный орган, обладающий правом предоставления права землепользования, и на имя реорганизуемой организации, из которой он хочет выделиться.

11. Өтiнiш "Жер учаскелерiне жеке меншiк құқығын және жер пайдалану құқығын беру тәртiбi жөнiндегi ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 20 шiлдедегi N 760 қаулысымен бекiтiлген жер пайдалану құқығын берудiң тәртiбi туралы ережеге сәйкес, жер үлестерiнiң саны, олардың жалпы алаңы, балло-гектардағы бағаламасы, сондай-ақ сұралып отырған аудан мен жер учаскелерiнiң тiзбесi көрсетiле отырып ресiмделедi. Өтiнiш жасалған учаскелердiң жалпы бағаламасы балло-гектарда жер үлесiне арналған құқық туралы куәлiкте (куәлiктерде көрсетiлген) балло-гектар сомасынан аспауы тиiс.
12. Егер қайта ұйымдастырылатын ұйымның жер үлестерiн алушы жер учаскелерiн заттық күйiнде бөлу үшiн жер массивi айқындалған болса, оның алаңы барлық өтiнiш берушiлердi қанағаттандыруға жеткiлiктi болса және өтiнiш берушiлер осы массивтегi жер учаскелерiн алуға келiсе және олардың арасында даулар болмаса, онда жер учаскелерi осы массивте бөлiнедi.
Барлық жағдайларда, осы Тәртiптiң 12-тармағында көрсетiлген жағдайдан басқа ретте, аудандық атқарушы орган немесе оның тапсыруы бойынша тиiстi уәкiлеттi орган жер үлестерiн бөлу туралы өтiнiштi алған күннен бастап бiр апта мерзiмде бұл туралы қайта ұйымдастырылатын ұйымның жер учаскелерiн басқа да иеленушiлерге хабарлайды, сондай-ақ барлық мүдделi тұлғаларға берiлген әрбiр өтiнiш туралы ақпарат бередi.
13. Жер учаскесiн бөлу туралы өтiнiш берiлген күннен бастап бiр айдан кешiктiрiлмей жер учаскелерiн иеленушiлердiң немесе олардың өкiлдерiнiң жиналысы болуы тиiс, жиналыс бөлiнетiн жер үлестерiнiң есебiне өтiнiш жасаушыларға берiлетiн жер учаскелерiнiң орналасқан жерi туралы шешiм қабылдайды.
14. Егер жер үлестерiн иеленушiлердiң немесе олардың өкiлдерiнiң жиналысы өтiнiш жасаушыларға белгiленген мерзiм өткенге дейiн жер үлестерiнiң есебiне берiлетiн жер учаскелерiнiң орналасқан жерi туралы шешiм қабылдамаған жағдайда, ол бөлiнетiн жер учаскелерiнiң орналасқан жерiн айқындаудың тәсiлi туралы шешiм қабылдайды.
Шешiм хаттамамен ресiмделедi, оған жер үлестерiнiң барлық иеленушiлерi немесе олардың өкiлдерi қол қоюы тиiс.
15. Хаттама аудандық атқарушы органға ұсынылады және жер үлестерiнiң есебiне жер пайдалану құқығын беру туралы шешiм қабылдауға негiз болып табылады.
16. Жер үлестерiн иеленушiлердiң және өтiнiш берушiлердiң арасында немесе бiрнеше өтiнiш берушiнiң арасында жер үлестерiнiң есебiне жер учаскелерiн бөлуге байланысты келiспеушiлiктер болған кезде, сондай-ақ осы жер учаскелерiнiң орналасуын айқындаудың тәсiлiнде келiспеушiлiк болмаған кезде дау сот тәртiбiмен шешiледi.

11. Ходатайство оформляется в соответствии с Положением о порядке предоставления права землепользования, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июня 1996 г. N 760 P960760_ "Об утверждении Положения о порядке предоставления права частной собственности на земельные участки и права землепользования", с указанием количества земельных долей, их общей площади, оценки в балло-гектарах, а также перечня испрашиваемых полей и земельных участков. Общая оценка заявленных участков в балло-гектарах не должна превышать сумму балло-гектаров, указанную в свидетельстве (ах) о праве на земельную долю.
12. В случае, если реорганизуемой организацией обладателям земельных долей был определен земельный массив для выделения в натуре земельных участков, его площадь достаточна для удовлетворения всех ходатайств и заявители согласны получить земельные участки на данном массиве, и между ними не существует споров, то земельные участки выделяются на данном массиве.
Bo всех случаях, за исключением случая, указанного в пункте 12 настоящего Порядка, районный исполнительный орган или по его поручению соответствующий уполномоченный орган в недельный срок со дня получения ходатайств о выделении земельных долей уведомляет об этом других обладателей земельных долей реорганизуемой организации, а также представляет информацию о каждом поданном ходатайстве всем заинтересованным лицам.
13. Не позднее чем через месяц со дня подачи ходатайства о выделении земельного участка должно состояться собрание обладателей земельных долей или их представителей, которое принимает решение о местоположении земельных участков, предоставляемых заявителям в счет выделяемых земельных долей.
14. В случае, если собрание обладателей земельных долей или их представителей не приняло решение о местоположении земельных участков, предоставляемых заявителям в счет земельных долей, до истечения установленного срока, оно принимает решение о способе определения местоположения выделяемых участков.
Решение оформляется протоколом, который должен быть подписан всеми обладателями земельных долей или их представителями.
15. Протокол представляется в районный исполнительный орган и служит основанием для принятия решения о предоставлении права землепользования в счет земельных долей.
16. При наличии разногласий между обладателями земельных долей и заявителями или между несколькими заявителями по поводу выделения земельных участков в счет земельных долей, а также при отсутствии согласия в способе определения местоположения этих участков спор разрешается в судебном порядке.