Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызмет және функционалдық қамтамасыз ету департаментi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 19 тамыз N 1269. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1997.11.12. N 1556 қаулысымен. ~P971556
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң
Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызмет және функционалдық
қамтамасыз ету департаментi туралы қоса берiлiп отырған Ереже
бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 19 тамыздағы
N 1269 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң
Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызмет және
функционалдық қамтамасыз ету департаментi
(Денсаулықминiнiң Мемсанэпидемқызмет департаментi) туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызмет және функционалдық қамтамасыз ету департаментi (бұдан әрi - Департамент) Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызметтiң бiрыңғай орталықтандырылған жүйесiне басшылықты қамтамасыз ететiн санитарлық-эпидемиологиялық қызметтi мемлекеттiк басқару органы болып табылады.
Департамент өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiн, өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi және осы Ереженi басшылыққа алады.
Департамент заңды тұлға болып табылады, оның банктерде шоттары Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, қазақ және орыс тiлдерiнде өз атауы жазылған мөрi болады.
Департаменттiң аппаратын ұстауға жұмсалатын шығыстардың бекiтiлген адам саны мен еңбекке ақы төлеу қоры шеңберiндегi сметасын Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрi бекiтедi.
Департаменттiң құрылымы мен құзыретiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
II. Департаменттiң негiзгi мiндеттерi
Департаменттiң негiзгi мiндеттерi:
елдегi санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету жөнiндегi шараларды ұйымдастыру және олардың орындалуын бақылау;
республикадағы санитарлық-эпидемиологиялық ахуалды зерделеу;
белгiленген тәртiппен сыртқы ортаның ластануын жоюға және оның алдын алуға, халықтың еңбек ету, оқу, тұрмыс және демалыс жағдайларын жақсартуға бағытталған санитарлық-гигиеналық және эпидемияға қарсы шараларды жүргiзуге мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау мен бақылауды, сондай-ақ аурулардың алдын алу оны төмендетуге бағытталған шаралардың ұйымдастырылуы мен жүргiзiлуiне бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету мәселелерi жөнiндегi мемлекеттiк және нысаналы бағдарламаларды әзiрлеу мен iске асыруға қатысу;
республика аумағын адамдардың карантиндiк және басқа да аса қауiптi инфекцияларын әкелуден және олардың таралуынан қорғау;
санэпидқызмет органдарын және мекемелерiн бюджеттен бөлiнетiн мақсатты қаражаттардың, сондай-ақ орталықтандырылған бюджеттен тыс қаражаттың есебiнен иммундық-биологиялық дәрi-дәрмекпен залалсыздандыру заттарымен, жабдықтармен, аспаптармен, санитарлық автокөлiкпен қамтамасыз ету болып табылады.
III. Департаменттiң функциялары мен құқықтары
Департамент өз құзыретiнiң шегiнде:
мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызметке кiретiн органдар мен мекемелерге басшылық жасайды;
денсаулық сақтау және республика халқының санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасы заңдарының, басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiнiң жобаларын жасауға қатысады;
халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету бойынша мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызметтi жетiлдiру жөнiндегi бағдарламаларды әзiрлейдi;
министрлiктер мен ведомстволардың қоршаған ортаның жай-күйiн жақсартуға және халықтың денсаулығын қорғауға бағытталған кешендi санитарлық-сауықтыру шараларын келiседi;
министрлiктердiң, ведомстволардың, меншiк нысанына қарамастан кәсiпорындардың, мекемелердiң олардың халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасының заңдарын орындауы жөнiндегi қызметiне бақылау жасайды;
өнiмдердiң, тауарлардың, процестер мен көрсетiлген қызметтердiң мемлекеттiк стандарттарын, техникалық шарттарын, жобалау нормаларын келiседi, санитарлық ережелер мен нормаларды, гигиеналық нормативтер мен нормативтiк және әдiстемелiк сипаттағы өзге де құжаттарды бекiтедi;
санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету бөлiгiнде басқа да мемлекеттiк бақылау органдарымен өзара iс-қимыл жасайды;
мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдары мен мекемелерiнiң шекараны карантиндiк және аса қауiптi инфекцияны әкелу мен олардың таралуынан сақтау жөнiндегi қызметiн ұйымдастырады және үйлестiредi;
санитарлық-эпидемиологиялық сараптама жүргiзедi;
гигиена және эпидемиология саласындағы ғылыми жетiстiктердi тәжiрибеге енгiзуге бақылау жасайды;
белгiленген тәртiппен мамандарды аттестациялайды;
қала үй-жайларын жоспарлау мен салу жөнiндегi жобалау құжаттамаларын әзiрлеу кезiнде санитарлық ережелер мен нормалардың гигиеналық нормативтердiң сақталуына бақылау жасайды, объектiлердiң салынуы мен қайта жаңартылуына iрiктемелi бақылау жасайды;
жұмыс iстеп жатқан объектiлерге мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асырады;
республикада өндiрiлетiн жаңа залалсыздандыру, дезинфекциялау, дератизациялау және дезодорациялау заттарын және Қазақстан Республикасына шетелден әкелiнетiн залалсыздандыру, дезинфекциялау, дератизациялау және дезодорациялау заттарын және ұдайы қауiп төндiретiн химиялық және биологиялық заттарды мемлекеттiк тiркеудi жүргiзедi;
өз құзыретiнiң шегiнде заңды және жеке тұлғалардың қызметiн лицензиялайды.
IV. Департаменттiң жұмысын ұйымдастыру
Департаменттi Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Директор басқарады.
Департамент Директоры сонымен бiр мезгiлде Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттiк санитарлық дәрiгерi болып табылады.
Департамент Директорының орынбасарын Департамент Директорының ұсынуымен Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрi тағайындайды.
Департамент директоры:
Департаменттiң жұмысын ұйымдастырады, өзiне жүктелген мiндеттердiң орындалуына жеке жауап бередi, орынбасарлары мен құрылымдық бөлiмшелер басшыларының арасында мiндеттердi бөледi, оларға жүктелетiн мiндеттердiң орындалуы үшiн жауаптылығының дәрежесiн белгiлейдi;
Департаменттiң Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң басқа бөлiмшелерiмен жұмысын үйлестiредi;
бекiтiлген лауазымдар номенклатурасына сәйкес Департаменттiң қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен босатады. Департамент қызметкерлерiн көтермелеу мен тәртiптiк жаза қолдану туралы мәселелердi шешедi;
барлық мемлекеттiк және қоғамдық бiрлестiктерде, ұйымдарда, сотта, Департаменттiң құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша өкiлдiк етедi, сондай-ақ Департамент атынан шаруашылық шарттарын жасасады;
облыстардың, Алматы және Ақмола қалаларының Бас мемлекеттiк санитарлық дәрiгерлерiн тиiстi әкiмдермен келiсе отырып қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
эпидемияға қарсы шаралар жүргiзуде бөлiнген қаражаттың (эпидқор), орталықтандырылған күрделi қаржының билiк етушiсi болып табылады;
Департаменттiң жанынан бас штаттан тыс мамандар институты ұйымдастырылады. Қызметтiң негiзгi бағыттары бойынша санитарлық-эпидемиологиялық қызметтi ұйымдастыру және басқару, гигиена, эпидемиология, микробиология, иммунология мәселелерi және залалсыздандыру iсi жөнiндегi кеңестер, комиссиялар мен комитеттер ұйымдастырылуы мүмкiн.
Департамент заңдарда белгiленген тәртiппен қайта ұйымдастырылады және таратылады.

Об утверждении Положения о Департаменте Государственной санитарно-эпидемиологической службы и функционального обеспечения Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 августа 1997 г. N 1269. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 12 ноября 1997 г. N 1556 ~P971556
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Утвердить прилагаемое Положение о Департаменте Государственной санитарно-эпидемиологической службы и функционального обеспечения Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 августа 1997 г. N 1269
ПОЛОЖЕНИЕ
О Департаменте Государственной санитарно-
эпидемиологической службы и функционального
обеспечения Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(Департамент Госсанэпидемслужбы Минздрава)
I. Общие положения
Департамент Государственной санитарно-эпидемиологической службы и функционального обеспечения (далее - Департамент) является государственным органом управления санитарно-эпидемиологической службой, обеспечивающим руководство единой централизованной системой Государственной санитарно-эпидемиологической службы.
Департамент в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами и настоящим Положением.
Департамент является юридическим лицом, имеет счета в банках, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на казахском и русском языках.
Смета расходов на содержание аппарата Департамента в пределах
утвержденных лимита численности и фонда оплаты труда утверждается
Министром здравоохранения Республики Казахстан.
Структура и компетенция Департамента определяются Правительством
Республики Казахстан.
II. Основные задачи Департамента
Основными задачами Департамента являются:
организация мероприятий по обеспечению
санитарно-эпидемиологического благополучия в стране и контроль за их
исполнением;
изучение санитарно-эпидемиологической обстановки в республике;
организация и осуществление в установленном порядке государственного санитарно-эпидемиологического надзора и контроля за проведением санитарно-гигиенических и противоэпидемических мероприятий, направленных на ликвидацию и предупреждение загрязнения внешней среды, на оздоровление условий труда, обучения, быта и отдыха населения, а также контроля за организацией и проведением мероприятий, направленных на предупреждение и снижение заболеваемости;
участие в разработке и реализации государственных и целевых программ по вопросам обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
охрана территории республики от завоза и распространения карантинных и других особо опасных инфекций людей;
обеспечение органов и учреждений санэпидслужбы за счет целевых средств, выделяемых из бюджета, а также централизованных внебюджетных средств иммунобиологическими препаратами, дезсредствами, оборудованием, приборами, санитарным автотранспортом.
III. Функции и права Департамента
Департамент в пределах своей компетенции:
осуществляет руководство органами и учреждениями, входящими в Государственную санитарно-эпидемиологическую службу;
участвует в разработке проектов законов и других нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам здравоохранения и обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения республики;
разрабатывает программы по совершенствованию деятельности государственной санитарно-эпидемиологической службы по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
согласовывает комплексные санитарно-оздоровительные мероприятия министерств и ведомств, направленные на улучшение состояния окружающей среды и охрану здоровья населения;
контролирует деятельность министерств, ведомств, предприятий, учреждений, независимо от форм собственности, по выполнению ими законов Республики Казахстан по вопросах обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
согласовывает государственные стандарты, технические условия на продукцию, товары, процессы и услуги, нормы проектирования, утверждает санитарные правила и нормы, гигиенические нормативы и иные документы нормативного и методического характера;
взаимодействует с другими государственными органами контроля в части обеспечения санитарно-зпидемиологического благополучия;
организует и координирует деятельность органов и учреждений Государственной санитарно-зпидемиологической службы по охране границ от завоза и распространения карантинных и особо опасных инфекций;
проводит санитарно-эпидемиологическую экспертизу;
осуществляет внедрение в практику научных достижений в области гигиены и эпидемиологии;
осуществляет аттестацию специалистов в установленном порядке;
контролирует соблюдение санитарных правил и норм, гигиенических нормативов при разработке проектной документации по планировке и застройке городских поселений, осуществляет выборочный контроль за строительством и реконструкцией объектов;
осуществляет государственный санитарно-зпидемиологический надзор за действующими объектами;
проводит государственную регистрацию производимых в республике новых средств дезинфекции, дезинсекции, дератизации и дезодорации и средств дезинфекции, дезинсекции, дератизации и дезодорации, ввозимых в Республику Казахстан из-за рубежа, и потенциально опасных химических и биологических средств;
осуществляет лицензирование деятельности юридических и физических лиц в пределах своей компетенции.
IV. Организация работы Департамента
Департамент возглавляет Директор, который назначается на должность и освобождается от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра здравоохранения Республики Казахстан.
Директор Департамента одновременно является Главным государственным санитарным врачом Республики Казахстан.
Заместитель Директора Департамента назначается Министром здравоохранения Республики Казахстан по представлению Директора Департамента.
Директор Департамента:
организует работу Департамента, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на него задач, распределяет обязанности между заместителем и руководителями структурных подразделений, устанавливает степень ответственности за выполнение возлагаемых на них обязанностей:
координирует работу Департамента с другими подразделениями Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
в соответствии с утвержденной номенклатурой должностей назначает на должность и освобождает от должности работников Департамента и решает вопросы о поощрении и наложении дисциплинарных взысканий на работников Департамента;
представительствует по вопросам, входящим в компетенцию Департамента, во всех государственных и общественных объединениях, в организациях, суде, а также заключает от имени Департамента хозяйственные договоры;
назначает на должность и освобождает от должности главных государственных санитарных врачей областей и городов Алматы и Акмолы по согласованию с соответствующими акимами;
является распорядителем средств, выделяемых на проведение противоэпидемических мероприятий (эпидфонд), централизованных капиталовложений.
При Департаменте организуется институт главных внештатных специалистов. По основным направлениям деятельности могут быть образованы советы, комиссии и комитеты по вопросам организации и управления санитарно-эпидемиологической службы, гигиены, эпидемиологии, микробиологии, иммунологии и дезинфекционному делу.
Департамент реорганизуется и ликвидируется в установленном законодательством порядке.