Өнiмдi табиғи нысанда бөлу туралы келiсiм-шарттардағы Қазақстан Республикасының роялтилерi мен үлестерiн белгiлеу және оны төлеудiң тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 12 қыркүйектегi N 1329. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Жер қойнауын пайдаланушылардың арнаулы салықтар мен төлемдерiнiң мемлекеттiк бюджетке толық түсуiн, оның iшiнде өнiмдi табиғи нысанда бөлу туралы келiсiм-шарттарда Қазақстан Республикасының роялтилерi мен үлестерiн және оны төлеудi реттеудi қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Қоса берiлiп отырған Өнiмдердi табиғи нысанда бөлу туралы келiсiм-шарттардағы Қазақстан Республикасының роялтилерi мен үлестерiн белгiлеу және оны төлеудiң тәртiбi бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 12 қыркүйектегi
N 1329 қаулысымен
бекiтiлген
Өнiмдердi табиғи нысанда бөлу туралы келiсiм-шарттардағы Қазақстан Республикасының роялтилерi мен үлестерiн белгiлеу және оны төлеудiң тәртiбi
1. Тараптардың қосымша келiсiмдерiнiң негiзiнде өнiмдердi бөлу туралы келiсiм-шарттарда, Қазақстан Республикасының роялти және үлестерiнiң ақшалай нысандағы төлемi жер қойнауын пайдалануға жасалған келiсiм-шарт бойынша қызметтердi жүзеге асыру барысында төлемнiң табиғи нысанына алмастырылуы мүмкiн.
2. Тараптардың қосымша келiсiм оған қол қойылған сәтке дейiн мiндеттi тәртiпте құқықтық және салықтық сараптамадан өтедi.
3. Жер қойнауын пайдалануға жасалған келiсiм-шарттарда белгiленген өнiмдердi бөлу туралы келiсiм-шарттардағы Қазақстан Республикасының роялтилерiн немесе үлестерiн ақшалай төлеу нысаны уақытша толық немесе iшiнара ауыстырылуы мүмкiн.
4. Өнiмдердi бөлу туралы келiсiм-шарттардағы Қазақстан Республикасының роялтилерiн және үлестерiн табиғи төлеу нысаны ақшалай төлем нысанындағы осы төлемге арналған келiсiм-шартта баламды белгiленген болуы керек.
5. Өнiмдердi бөлу туралы келiсiм-шарттардағы Қазақстан Республикасының роялтилерi мен үлестерiн табиғи нысанда төлеудi белгiлеу кезiнде төлеу тәртiбiнiң сипаттамасында мыналар мiндеттi түрде көрсетiледi:
республиканың роялтилерi мен үлестерiне жататын өнiмдердiң бөлiгiн мемлекет атынан алушы (бұдан әрi - алушы);
жеткiзу пунктi мен шарттары.
6. Өнiмдердi бөлу туралы келiсiм-шарттардағы Қазақстан Республикасының роялтилерi мен үлестерi төлемiнiң есебiне берiлетiн өнiмдердi жер қойнауын пайдаланушылар беру мерзiмi, ақшалай нысанда төлеу үшiн жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шартта белгiленген осы төлемдердi төлеу мерзiмiнде (бұдан әрi - төлемдердi төлеу мерзiмi) сәйкес келуi керек. Бұл ретте жер қойнауын пайдаланушы өнiмдi, алушы мұндай алыс-берiске бiршама кеш мерзiм тағайындалғаннан басқа жағдайларда, төлемдердi төлеу мерзiмiнен кешiктiрмей алушыға бередi.

Об утверждении Порядка установления и выплаты роялти и доли Республики Казахстан в контрактах о разделе продукции в натуральной форме
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 1997 г. N 1329. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В целях обеспечения полноты поступления в государственный бюджет специальных налогов и платежей недропользователей, в том числе упорядочения выплаты роялти и доли Республики Казахстан в контрактах о разделе продукции в натуральной форме, Правительство Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемый Порядок установления и выплаты роялти и доли Республики Казахстан в контрактах о разделе продукции в натуральной форме.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 сентября 1997 г. N 1329
Порядок
установления и выплаты роялти и доли
Республики Казахстан в контрактах о разделе
продукции в натуральной форме
1. В ходе осуществления деятельности по контрактам на недропользование денежная форма выплаты роялти и доли Республики Казахстан в контрактах о разделе продукции на основании дополнительного соглашения сторон, может быть заменена на натуральную форму выплаты.
2. Дополнительное соглашение сторон до момента его подписания в обязательном порядке проходит правовую и налоговую экспертизу.
3. Замена денежной формы выплаты роялти или доли Республики Казахстан в контрактах о разделе продукции, установленных в контракте на недропользование, может быть произведена временно полностью или частично.
4. Натуральная форма выплаты роялти и доли Республики Казахстан в контрактах о разделе продукции должна быть эквивалентна установленной в контракте для данных платежей денежной форме выплаты.
5. При установлении натуральной формы выплаты роялти и доли Республики Казахстан в контрактах о разделе продукции, в описании порядка выплаты обязательно указываются:
получатель от имени государства части продукции, приходящейся на роялти и долю республики (далее - получатель);
пункт и условия поставки.
6. Сроки передачи недропользователем продукции, передаваемой в счет уплаты роялти и доли Республики Казахстан, в контрактах о разделе продукции должны соответствовать сроку уплаты этих платежей, установленному в контракте на недропользование для выплаты в денежной форме (далее - срок уплаты платежей). При этом недропользователь передает продукцию получателю не позднее срока уплаты платежей, за исключением случаев, когда получатель устанавливает более поздний срок такой передачи.

7. Алушы, төлемдердi төлеу мерзiмiнде, жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттардың ережелерiне сәйкес жер қойнауын пайдаланушы есептеген өнiмдердi ақшалай нысанда бөлу туралы келiсiм-шарттардағы Қазақстан Республикасының роялтилерi мен үлестерiнiң сомаларын мемлекеттiк бюджетке аударады.
8. Алушы, өнiмнiң тиiстi көлемiн оған жер қойнауын пайдаланушының уақытылы әрi толық бергендiгiне бақылауды дербес жүзеге асырады.
9. Жер қойнауын пайдаланушы мен алушы, өнiмдердi табиғи нысанда бөлу туралы келiсiм-шарттардағы Қазақстан Республикасының роялтилерi мен үлестерiн төлеу (беру) мөлшерi мен мерзiмi туралы есептi салық органдарына Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң құзыреттi органы тағайындаған мерзiмде және нысан бойынша тапсырады.
10. Алынған өнiмдер үшiн қаражаттарды бюджетке уақтылы әрi толық аударудағы тәртiптi бұзғандығы үшiн алушы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапқа тартылады.

7. Получатель в срок уплаты платежей перечисляет в государственный бюджет сумму роялти и доли Республики Казахстан в контрактах о разделе продукции в денежной форме, исчисленной недропользователем в соответствии с условиями контракта на недропользование.
8. Получатель самостоятельно осуществляет контроль за своевременностью и полнотой передачи ему недропользователем соответствующего объема продукции.
9. Недропользователь и получатель представляют в налоговые органы отчетность о размерах и сроках уплаты (передачи) роялти и доли Республики Казахстан в контрактах о разделе продукции в натуральной форме в сроки и по формам, установленным уполномоченным органом Министерства финансов Республики Казахстан.
10. За нарушение сроков и полноты перечисления в бюджет средств за полученную продукцию получатель несет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.