Тұрғын үй қорының сақталуын қамтамасыз ету және ұсынылатын тұрғын үй-коммуналдық қызметтердiң сапасын арттыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 17 қыркүйектегі N 1348 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 наурыздағы N 258 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi халыққа ұсынылатын тұрғын үй-коммуналдық қызметтердiң тиiстi сапасын, тұрғын үй қоры мен коммуналдық мақсаттағы объектiлердiң техникалық жарамдылығын қамтамасыз ету мақсатында:
қыс алдындағы шараларын орындай және бұл жұмыстардың сапасына мiндеттi бақылау жасай отырып тұрғын үй қорының, коммуналдық мақсаттағы объектiлердiң және инженерлiк жүйелердiң техникалық жағдайын жүйелi түрде тексерудi қамтамасыз етсiн;
жеке меншiкке сатып алынбаған аулаiшiлiк инженерлiк желiлерге олардың бөлiну шекараларына сәйкес қызмет көрсету жөнiнде шаралар қабылдасын;
1998 жылдың 1 қаңтарына дейiн мемлекеттiк және жеке (көп пәтерлi тұрғын үйлердiң) тұрғын үй қорының күрделi жөндеуге арналған қаражатқа деген қажетiн айқындасын. Тұрғын үй қорының жарамдылығын негiзгi конструкциялық элементтердiң, инженерлiк желiлердiң, жабдықтардың және құрылымдардың техникалық жағдайына сүйенiп айқындасын;
1998 жылдың iшiнде, қажет болған жағдайда қалаларды жер асты және басқа да сулардың басуынан инженерлiк қорғау, жер асты жұмыстарынан пайда болған зардаптарды жою және басқа да мүмкiн болатын табиғи және техногендi сипаттағы жағдаяттар зардаптарының алдын алу шараларын әзiрлесiн;
тұрғын үйлердi сейсмикалық нығайту, күрделi жөндеу, қайта жаңарту және жетiлдiру жөнiндегi жұмыстарды жүргiзуге арналған рұқсаттарды ресiмдеудiң оңайлатылған тәртiбiн белгiлесiн;
1998 жылдың 1 қаңтарына дейiн аймақтың экологиялық жай-күйiн ескере отырып, су құбыры - канализациялық шаруашылықтар мен коммуналдық жылу энергетикасын дамытудың аймақтық бағдарламаларын әзiрлесiн және оларды қаржыландырудың көздерiн айқындасын;
қызмет көрсетудiң тиiстi сапасы мен құнын қамтамасыз ететiн атқарушыларды тендерлiк iрiктеу кезiнде, тұрғын үйлер мен тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектiлерiне қызмет көрсету жөнiндегi шаруашылық жүргiзу субъектiлердiң арасында бәсекелiк орта қалыптастыру үшiн жағдай жасау жөнiнде шаралар қабылдасын;
жергiлiктi жағдайларды ескере отырып, есептеу аспаптарын орнатқанға дейiн халықпен өзара есеп айырысу үшiн, тұрғын үй қорын ұстау және коммуналдық қызметтердi пайдалану жөнiндегi шығындарды жалпы алаңның бiр шаршы метрi немесе бiр тұрғын, немесе отбасы есебiне жатқызудың тәртiбiн айқындасын.

О мерах по обеспечению сохранности жилищного фонда и повышению качества представляемых жилищно-коммунальных услуг
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 1997 г. N 1348. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 17 марта 2003 г. N 258
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Акимам областей и города Алматы в целях обеспечения надлежащего качества предоставляемых жилищно-коммунальных услуг населению, технической исправности жилищного фонда и объектов коммунального назначения:
обеспечить регулярное обследование технического состояния жилищного фонда, объектов коммунального назначения и инженерных систем с выполнением предзимних мероприятий и обязательным контролем за качеством этих работ;
принять меры по обслуживанию внутридворовых инженерных сетей, не выкупленных в частную собственность, в соответствии с границами их раздела;
до 1 января 1998 года определить потребность в средствах на капитальный ремонт государственного и частного (многоквартирных жилых домов) жилищного фонда. Исправность жилищного фонда определять, исходя из технического состояния основных конструктивных элементов, инженерных сетей, оборудования и устройств;
в течение 1998 года разработать при необходимости меры инженерной защиты городов от подтопления грунтовыми и другими водами, устранения последствий, вызванных подземными подработками, и упреждения последствий при других возможных обстоятельствах природного и техногенного характера;
установить упрощенный порядок оформления разрешений на производство работ по сейсмоусилению, капитальному ремонту, реконструкции и модернизации жилищ;
до 1 января 1998 года разработать региональные программы развития водопроводно-канализационного хозяйства и коммунальной теплоэнергетики с учетом экологического состояния региона и определить источники их финансирования;
принять меры по созданию условий для формирования конкурентной среды между хозяйствующими субъектами по обслуживанию жилых домов и объектов жилищно-коммунального хозяйства при тендерном отборе исполнителей, обеспечивающем соответствующее качество и стоимость услуг;
определять порядок отнесения затрат по содержанию жилищного фонда и пользованию коммунальными услугами до установки приборов учета в расчете на квадратный метр общей площади или на одного проживающего, или на семью для взаиморасчетов с населением с учетом местных условий.

2. Екiншi деңгейдегi банктерге халықтың су мен жылу энергиясының шығындарын есептеу аспаптарын сатып алуы және орнатуы үшiн тұрғын үй-коммуналдық қызметтер мен тұрғын жайлар иелерi кооперативтерiнiң берушiлерiн несиелендiрудi жүзеге асыру ұсынылсын.
3. Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық жөнiндегi қолданылып жүрген нормативтiк-техникалық құжаттамаларға ұсынылатын тұрғын үй-коммуналдық қызметтердiң сапасын арттыруға бағытталған қажеттi өзгерiстер мен толықтырулар енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

2. Рекомендовать банкам второго уровня осуществлять кредитование поставщиков жилищно-коммунальных услуг и кооперативов собственников помещений для приобретения и установки приборов учета расхода воды и тепловой энергии населением.
3. Министерству экономики и торговли Республики Казахстан внести необходимые изменения и дополнения в действующую нормативно-техническую документацию по жилищно-коммунальному хозяйству, направленные на повышение качества предоставляемых жилищно-коммунальных услуг.
Премьер-Министр
Республики Казахстан