Коммуналдық қызмет көрсетулер үшiн төлем ақы белгiлеудiң тәртiбi туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 29 қыркүйектегі N 1377 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 наурыздағы N 258 қаулысымен.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Коммуналдық қызметтiң халыққа арналған тарифтерiн белгiлеудiң мынадай тәртiбi енгiзiлсiн:
Қазақстан Республикасының шаруашылық жүргiзушi - табиғи монополияшыларының мемлекеттiк тiзiлiмiне енген, коммуналдық меншiкке жататын кәсiпорындардың қызмет көрсетулерiне тарифтердi;
Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгiнiң аймақтық органдарының келiсiмi бойынша, жергiлiктi өкiлеттi органдары белгiлейдi;
Қазақстан Республикасының шаруашылық жүргiзушi - табиғи монополияшыларының мемлекеттiк тiзiлiмiне енген ұйымдар (мемлекеттiк коммуналдық меншiк объектiлерi болып табылмайтын) көрсететiн қызметтерге тарифтердi Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгiнiң аумақтық органдары белгiлейдi;
Қазақстан Республикасының шаруашылық жүргiзушi - табиғи монополияшыларының мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзiлмеген, коммуналдық меншiкке жатпайтын ұйымдар көрсететiн қызметтерге тарифтер - қызмет көрсететiн ұйым және тұрғын үй меншiк иелерiмен немесе олардың бiрлестiгi арасында жасасылған шарттар бойынша айқындалады. Қолданылып жүрген заңдарға сәйкес монополияшылар деп танылған, коммуналдық қызметтер көрсететiн шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң қызметтерiн реттеу - монополияға қарсы заңдарда белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
2. Коммуналдық қызмет көрсетулерге арналған тарифтерге өзгерту, тоқсанына 1 реттен жиi емес, тоқсан басында 1-шi күннен бастап жүргiзiледi;
коммуналдық қызмет көрсетулерге арналған тарифтердi қайта қараған кезде оның ұсынылатын деңгейiмен бұқараны таныстырады және тариф қолданысқа енгiзiлместен 15 күн бұрын бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады;
тұрғын үй меншiк иелерiнен алынатын коммуналдық қызмет көрсетулер үшiн төлемақы мөлшерi бекiтiлген тарифтер мен есептегiш құралдардың көрсеткiштерi бойынша, оларды нақты тұтынуына орай, ал есептегiш құралдары болмаған жағдайларда - қолданылып жүрген тәртiпке сәйкес белгiленген, тұтыну нормаларына қарай айқындалады деп белгiленсiн.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
мiндетiн атқарушы

О порядке установления платы за коммунальные услуги
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 1997 г. N 1377. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 17 марта 2003 г. N 258
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 г. Z970094_  "О жилищных отношениях" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Ввести следующий порядок установления тарифов на коммунальные услуги для населения:
тарифы на услуги, оказываемые предприятиями, находящимися в коммунальной собственности, включенными в Государственный регистр хозяйствующих субъектов - естественных монополистов Республики Казахстан, устанавливаются местными представительными органами по согласованию с территориальными органами Министерства экономики и торговли Республики Казахстан;
тарифы на услуги, оказываемые организациями (не являющимися объектами государственной коммунальной собственности), включенными в Государственный регистр хозяйствующих субъектов - естественных монополистов Республики Казахстан, устанавливаются территориальными органами Министерства экономики и торговли Республики Казахстан;
тарифы на услуги, оказываемые организациями, не находящимися в коммунальной собственности и не включенными в Государственный регистр хозяйствующих субъектов - естественных монополистов Республики Казахстан, определяются по договоренности между организацией, оказывающей услуги, и собственниками жилищ или их объединениями. Регулирование деятельности хозяйствующих субъектов, оказывающих коммунальные услуги, признанных монополистами в соответствии с действующим законодательством, производится в порядке, установленном антимонопольным законодательством.
2. Установить, что:
изменение тарифов на коммунальные услуги может производиться не чаще одного раза в квартал с 1 числа начала квартала;
при пересмотре тарифов на коммунальные услуги проводятся публичные слушания их предлагаемых уровней и за 15 дней до ввода в действие тарифы подлежат опубликованию в средствах массовой информации;
размер платы за коммунальные услуги, взимаемой с собственников жилища, определяется, исходя из утвержденных тарифов и фактического их потребления по показанию приборов учета, а в случае отсутствия приборов учета - исходя из норм потребления, установленных в соответствии с действующим порядком.
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан