Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгiнiң Салауатты өмiр салтын қалыптастыру проблемалары Ұлттық Орталығы туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 3 желтоқсан N 1678
Ел Президентiнiң "Қазақстан - 2030. Барлық қазақстандықтардың өсiп-өркендеуi, қауiпсiздiгi және әл-ауқатының артуы" атты Қазақстан халқына жолдауындағы "Қазақстан азаматтарының денсаулығы, бiлiмi және әл-ауқаты" ұзақ мерзiмдi басымдықты жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгiнiң Салауатты өмiр салтын қалыптастыру проблемалары Ұлттық Орталығын (бұдан былай - Ұлттық Орталық) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Республикалық денсаулық орталығын қайта құру, сондай-ақ қосымшаға сәйкес облыстық және Алматы қалалық денсаулық орталықтары мен дәрiгерлiк-дене шынықтыру диспансерлерiн функционалдық жағынан Ұлттық Орталыққа бағындыра отырып денсаулық сақтау ұйымдарының штаттарын беру жолымен құру туралы ұсынысы қабылдансын.
Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Республикалық Денсаулық орталығын қайта құру туралы ұсыныс енгiзсiн.
2. Ұлттық Орталық қызметiнiң мынандай негiзгi бағыттары белгiленсiн:
2030 жылға дейiнгi елдiң даму стратегиясы туралы Қазақстан Республикасының Президентi Жолдауының басым бағыттарына сәйкес республикалық және аймақтық халықтың салауатты өмiр салтын қалыптастыру, зиянды әрекеттерiң алдын алу және күресу, гигиеналық тәрбиелеу және қоршаған ортаны сауықтыру мақсатты бағдарламаларын жасау;
Салауатты өмiр салтының әртүрлi аспектiлерi жөнiндегi ғылыми-негiзделген бағдарламаларды әзiрлеу және енгiзу бойынша министрлiктермен, ведомстволармен, жергiлiктi атқару органдарымен, ұйымдармен және мекемелермен өзара әрекетте болу;
Салауатты өмiр салтын қалыптастыру, сондай-ақ экономика, денсаулық сақтауды басқару және реформалау жөнiндегi ғылыми-зерттеу жұмыстары;
Салауатты өмiр салтын қалыптастырудың және денсаулық сақтауды ұйымдастырудың өзектi мәселелерi бойынша медициналық кадрларды дайындау және қайта дайындау;
Салауатты өмiр салтын қалыптастыру және принциптерiн енгiзу, дене шынықтыру және спортпен шұғылдану, қатердiң алдын-алу жөнiнде халықпен, мектепке дейiнгi балалар және бiлiм беру мекемелерiмен, ұйымдар мен кәсiпорындардың ұжымдарымен жұмыс iстеу;
халықтың әртүрлi санатын гигиеналық оқыту бағдарламасын дайындау;
Салауатты өмiр салтын уағыздау, зиянды әдеттердiң алдын алу және күресу жөнiндегi көпшiлiк-спорттық және мәдени шаралар өткiзу;
бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмыс iстеу және орталықтың негiзгi мiндеттерiн жүзеге асыру жөнiндегi баспагерлiк жұмыс.

О Национальном центре проблем формирования здорового образа жизни Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 декабря 1997 г. N 1678
В целях реализации долгосрочного приоритета "Здоровье, образование и благополучие граждан" Послания Президента страны народу Казахстана "Казахстан - 2030. Процветание, безопасность и улучшение благосостояния всех казахстанцев" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Принять предложение Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан о создании Национального центра проблем формирования здорового образа жизни Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан (далее - Национальный центр) путем реорганизации Республиканского центра здоровья Министерства здравоохранения Республики Казахстан, а также передачи штатов из организаций здравоохранения согласно приложению, функционально подчинив Национальному центру областные и Алматинский городские центры здоровья и врачебно-физкультурные диспансеры.
Министерству образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан внести в установленном порядке предложения по реорганизации Республиканского центра здоровья Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
2. Установить следующие основные направления деятельности Национального центра:
разработка республиканской и региональных целевых Программ формирования здорового образа жизни, профилактики и борьбы с вредными привычками, гигиенического воспитания населения и оздоровления окружающей среды в соответствии с приоритетными направлениями Послания Президента Республики Казахстан о стратегии развития страны до 2030 года;
взаимодействие с министерствами, ведомствами, местными исполнительными органами, организациями и учреждениями по подготовке и внедрению научно обоснованных программ по различным аспектам здорового образа жизни;
научно-исследовательская работа по вопросам формирования здорового образа жизни, а также экономики, управления и реформирования здравоохранения;
подготовка и переподготовка медицинских кадров по актуальным проблемам формирования здорового образа жизни и организации здравоохранения;
работа с населением, детскими дошкольными и образовательными учреждениями, коллективами организаций и предприятий по формированию и внедрению принципов здорового образа жизни, занятий физкультурой и спортом, профилактике факторов риска;
подготовка программ гигиенического обучения различных категорий населения;
проведение спортивно-массовых и культурных мероприятий по пропаганде здорового образа жизни, профилактике и борьбе с вредными привычками;
работа со средствами массовой информации и издательская работа по реализации основных задач Центра.

3. Ұлттық Орталықтың қаржыландыру республикалық бюджеттiң денсаулық сақтау шығыстарына қарастырған қаражаттарының шегiнде жасалсын.
4. Облыс, республикалық маңыздағы қалалар және астана әкiмдерi, Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi жүргiзiлiп жатқан денсаулық сақтау органдары мен мекемелерiнiң желiсi мен құрылымын оңтайландырудың есебiнен салауатты өмiр салтын қалыптастыру проблемалары жөнiндегi аймақтық орталықтар құру мүмкiндiктерiн қарастырсын.
5. Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық
сақтау министрлiгi бiр айлық мерзiм iшiнде Ұлттық Орталықтың Жарғысы
мен құрылымын бекiтсiн;
қайта құрылған бұрынғы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң iлгерiде
қабылданған шешiмдерiн осы қаулыға сәйкестендiрсiн.
6. Ұлттық Орталықтың орналасқан жерi: Алматы қаласы, Абылай хан
даңғылы, 63 және Д.Қонаев көшесi, 86 болып белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 3 желтоқсандағы
N 1678 қаулысына
Қосымша
Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық
сақтау министрлiгiнiң Салауатты өмiр салтын қалыптастыру
проблемалары Ұлттық Орталығына штаттары берiлетiн
денсаулық сақтау ұйымдарының тiзбесi
__________________________________________________________________
N  |                    Ұйымның атауы           | Штаты, адам
__________________________________________________________________
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау         27 адам
министрлiгiнiң Республикалық дәрiгерлiк-дене
шынықтыру диспансерi
2. ДДҰ орталығы                                    3 адам
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау         7 адам
министрлiгi Денсаулық сақтаудың медициналық
және экономикалық проблемалары ғылыми
орталығы
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау         10 адам
министрлiгiнiң Кардиология ғылыми-зерттеу
институты
5. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау         3 адам
министрлiгi Денсаулық сақтаудың медициналық
және экономикалық проблемалары ғылыми
орталығының Баспа орталығы
6. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау         5 адам
министрлiгiнiң Гигиена және кәсiптiк
аурулар ғылыми-зерттеу институты
7. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау         5 адам
министрлiгiнiң Эпидемиология, микробиология
және жұқпалы аурулар ғылыми-зерттеу институты
8. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау         5 адам
министрлiгiнiң Обаға қарсы ғылыми-зерттеу
институты
9. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау         7 адам
министрлiгiнiң Республикалық санитарлық-
эпидемиологиялық станциясы
10. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау        5 адам
министрлiгiнiң Радиациялық медицина
ғылыми-зерттеу институты (Курчатов қаласы)
Барлығы         77 адам

3. Финансирование Национального центра производить в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом на расходы здравоохранения.
4. Акимам областей, городов республиканского значения и столицы, Министерству образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан рассмотреть возможность создания региональных центров по проблемам формирования здорового образа жизни за счет проводимой оптимизации сети и структуры органов и учреждений здравоохранения.
5. Министерству образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан:
в месячный срок утвердить Устав и структуру Национального Центра;
привести в соответствие с данным постановлением ранее принятые решения реорганизованного Министерства здравоохранения.
6. Определить место нахождения Национального центра: г. Алматы, проспект Аблай хана, 63 и улица Д.Кунаева, 86.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 3 декабря 1997 г. N 1678
Перечень организаций здравоохранения, передающих штаты
Национальному Центру проблем формирования здорового
образа жизни Министерства образования, культуры и
здравоохранения Республики Казахстан
--------------------------------------------------------------------
Наименование организации               !  Штаты, чел.
--------------------------------------------------------------------
1. Республиканский врачебно-физкультурный диспансер       27
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
2. Центр ВОЗ                                               3
3. Научный центр медицинских и экономических проблем       7
здравоохранения Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
4. Научно-исследовательский институт кардиологии          10
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
5. Издательский центр научного центра медицинских          3
и экономических проблем здравоохранения Министерства
здравоохранения Республики Казахстан
6. Научно-исследовательский институт гигиены и             5
профзаболеваний Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
7. Научно-исследовательский институт эпидемиологии,        5
микробиологии и инфекционных болезней Министерства
здравоохранения Республики Казахстан
8. Научно-исследовательский противочумный институт         5
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
9. Республиканская санитарно-эпидемиологическая станция    7
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
10. Научно-исследовательский институт радиационной         5
медицины Министерства здравоохранения Республики
Казахстан (г.Курчатов)
--------------------------------------------------------------------
Итого           77