Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк стандарттар қоры туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 26 желтоқсандағы N 1839. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.12.08. N 1209 қаулысымен
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк стандарттар қорын қалыптастыру мен дамытудың тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 7 тамыздағы N 1229  қаулысын  орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк стандарттар қорын қалыптастыру, жүргiзу және пайдалану туралы ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 26 желтоқсандағы
N 1839 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк стандарттар
қорын қалыптастыру, жүргiзу және пайдалану туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. Мәтіндегі сөздер ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2000.08.09. N  1227  қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк стандарттар қоры (бұдан әрi - Мемлекеттiк стандарттар қоры) көп мәрте қолдану үшiн белгiленген нормалары, өнiмге, жұмыстарға және қызмет көрсетулерге қатысты ережелер мен сипаттамалары бар стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi құжаттардың жиынтығын бiлдiредi.
2. Мемлекеттiк стандарттар қоры Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi (бұдан әрi - Мемстандарт), оның ведомстволық бағыныстағы кәсiпорындарының, министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың, меншiктiң мемлекеттiк нысанындағы заңды тұлғалардың стандарттар қорларының базасында қалыптастырылады.
3. Мемлекеттiк стандарттар қорын қалыптастырудың және дамытудың басты мақсаты республиканың жалпы ұлттық мүдделердi ескере отырып өзара тиiмдi негiзде Мемлекеттiк стандарттар қорын қалыптастыруға қатысатын барлық құрылымдық бөлiмшелерiнiң өзара iс-қимылын қамтамасыз ету болып табылады.
4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк стандарттар қорына жалпы басшылық жасау Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетiне жүктеледi.

О Государственном фонде стандартов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 1997 г. N 1839. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 8 декабря 2005 года N 1209 (P051209)
Во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 7 августа 1997 г. N 1229  P971229_  "О концепции формирования и развития Государственного фонда стандартов Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемое Положение о формировании, ведении и пользовании Государственным фондом стандартов Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 декабря 1997 г. N 1839
ПОЛОЖЕНИЕ
о формировании, ведении и пользовании Государственным
фондом стандартов Республики Казахстан  <*>
Сноска. В тексте Положения слова, "Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан" заменены словами "Министерство энергетики индустрии и торговли Республики Казахстан";
слова, "Государственным информационным центром стандартов и стандартных образцов (ГИЦССО)" заменены словами "Республиканским государственным предприятием "Казахстанский институт стандартизации и сертификации (КазИнСт)";
слова "ГИЦССО" заменены словами "КазИнСт" - постановлением Правительства РК от 9 августа 2000 г. N 1227  P001227_  .
1. Общие положения
1. Государственный фонд стандартов Республики Казахстан (далее Государственный фонд стандартов) представляет собой совокупность документов по стандартизации, метрологии и сертификации, содержащих установленные для многократного применения нормы, правила и характеристики касающиеся продукции, работ и услуг.
2. Государственный фонд стандартов формируется на базе фондов стандартов Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства энергетики индустрии и торговли Республики Казахстан (далее - Госстандарт), его подведомственных предприятий, министерств, государственных комитетов, иных центральных и местных исполнительных органов, юридических лиц с государственной формой собственности.
3. Главной целью формирования и развития Государственного фонда стандартов является обеспечение взаимодействия всех структурных подразделений республики, участвующих в формировании Государственного фонда стандартов на взаимовыгодной основе с учетом общенациональных интересов.
4. Общее руководство Государственным фондом стандартов Республики Казахстан возложить на Комитет по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства энергетики индустрии и торговли Республики Казахстан.

7. ҚазСтИн Мемлекеттiк стандарттар қорының Қазақстан Республикасында стандарттар қорын жүргiзудi жүзеге асыратын субъектiлердiң арасында үйлестiрушi органы болып табылады.
8. Мемлекеттiк стандарттар қорының жұмыс iстеу принциптерiн айқындау және оның қызметiн жетiлдiру жөнiнде ұсынымдар әзiрлеу үшiн Мемстандарт Мемлекеттiк стандарттар қорының кеңесiн құрады.
3. Мемлекеттiк стандарттар қорын қалыптастыру
және пайдалану
9. Мемлекеттiк стандарттар қоры стандарттау, метрология және сертификаттау саласындағы құжаттар мен басылымдардың мынадай түрлерiн:
Қазақстан Республикасының заң және нормативтiк құқықтық актiлерiн, мемлекеттiк тiзiлiмдердi, стандарттау, метрология және сертификаттау саласындағы ережелер мен ұсынымдарды;
стандарттар мен нормативтiк құжаттардың көрсеткiштерiн;
мемлекеттiк және мемлекетаралық стандарттарды, техникалық-экономикалық ақпараттарды жiктегiштердi, халықаралық, аймақтық, европалық стандарттарды, шетелдiк елдердiң ұлттық стандарттарын, өнiм мен қызмет көрсетуге арналған техникалық шарттарды;
стандарттау, метрология және сертификаттау саласындағы халықаралық шарттарды;
фармакопиялық баптарды;
құрылыс нормалары мен ережелерiн;
электр қондырғыларын орнатудың ережелерiн (ЭОЕ);
санитарлық нормалар мен ережелердi;
медициналық-биологиялық талаптарды;
малдәрiгерлiгi ережелерiн;
орталық және жергiлiктi атқарушы органдар стандарттары қорларының құжаттары туралы библиографиялық және басқа да ақпараттарды;
стандарттау, метрология және сертификаттау және өнiмдер мен қызмет көрсетулердiң сапасын басқару саласындағы мерзiмдiк басылымдарды қалыптастырады.
10. Министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың стандарттар қоры өз құзыреттерiнiң шегiнде өздерi немесе олардың ведомстволық бағыныстағы бөлiмшелерi әзiрлеген стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi құжаттармен, сондай-ақ осы органдардың айқындауы бойынша басқа да құжаттармен қосымша жинақталады.
11. Мемлекеттiк стандарттар қорының пайдаланушылармен өзара iс-қимылы шарттық негiзде жүзеге асырылады.

7. Координирующим органом Государственного фонда стандартов между
субъектами, осуществляющими ведение фонда стандартов в Республике
Казахстан является КазИнСт.
8. Для определения принципов функционирования государственного
фонда стандартов и выработки рекомендаций по совершенствованию его
деятельности Госстандарт создает Совет Государственного фонда
стандартов.
3. Формирование и пользование государственным
фондом стандартов
9. Государственный фонд стандартов формирует следующие виды документов и изданий в области стандартизации, метрологии и сертификации:
законодательные и нормативные правовые акты Республики Казахстан, государственные реестры, правила и рекомендации в области стандартизации, метрологии и сертификации;
указатели стандартов и нормативных документов;
государственные и межгосударственные стандарты, классификаторы
технико-экономической информации, международные, региональные,
европейские стандарты, национальные стандарты зарубежных стран,
технические условия на продукцию и услуги;
международные договора в области стандартизации, метрологии и
сертификации;
фармакопейные статьи;
строительные нормы и правила;
правила устройства электроустановок (ПУЭ);
санитарные нормы и правила;
медико-биологические требования;
ветеринарные правила;
библиографическую и другую информацию о документах фондов стандартов центральных и местных исполнительных органов;
периодические издания в области стандартизации, метрологии и сертификации и управления качеством продукции и услуг.
10. Фонды стандартов министерств, государственных комитетов, иных центральных и местных исполнительных органов дополнительно комплектуются документами по стандартизации, метрологии и сертификации, разработанными ими или их подведомственными подразделениями, в пределах своей компетенции, а также другими документами по определению этих органов.
11. Взаимодействие государственного фонда стандартов с пользователями осуществляется на договорной основе.