Академик Қ.И.Сәтпаевты мәңгi есте қалдыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 14 сәуiрдегi N 332
Көрнектi ғалым, Қазақстан Ғылым академиясының тұңғыш президентi, академик Қаныш Имантайұлы Сәтпаевтың атын мәңгi есте қалдыру және оның бай ғылыми мұрасын насихаттау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қосымшаға сәйкес Қ.И.Сәтпаевтың туғанына 100 жыл толуына арналған мерейтойлық мерекелерге дайындалу және өткiзу жөнiндегi мерейтойлық комиссияның құрамы бекiтiлсiн.
2. Павлодар, Қарағанды, Шығыс Қазақстан, Ақмола облыстары мен Алматы қаласының әкiмдерi, Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы академик Қ.И.Сәтпаевтың рухына арналған шараларды әзiрлесiн және жүзеге асырсын.
3. Алматы қаласының әкiмi Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгiмен бiрлесiп жергiлiктi бюджеттiң есебiнен Қ.И.Сәтпаевқа ескерткiш орнатуға арналған конкурс өткiзсiн және оны жергiлiктi бюджеттiң есебiнен 1999 жылдың 1 тоқсанында Алматы қаласына орнатсын.
4. Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы, Ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгi 1998-1999 жылдары басылып шығарылатын Қ.И.Сәтпаевтың ғылыми еңбектерiнiң, оның өмiрi мен қызметi туралы ғылыми-көпшiлiк және көркем әдебиеттердiң тiзбесiн бекiтсiн.
5. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi, Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi, Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы Халықаралық Қ.И.Сәтпаев қорының қатысуымен (келiсiм бойынша) бiр айлық мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Үкiметiне алыс және таяу шетел мемлекеттерiнде Қ.И.Сәтпаевтың 100 жылдығына арналған мерейтойлық мерекелердi өткiзу жөнiндегi шаралардың жоспарын ұсынсын.
6. Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы, Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi, "Қазақстан теледидары мен радиосы" республикалық корпорациясы Халықаралық Қ.И.Сәтпаев қорының қатысуымен (келiсiм бойынша) академик Қ.И.Сәтпаев туралы 1999 жылы деректi фильм шығарсын және 1999-2000 жылдары көркем фильм жасасын.
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi (келiсiм бойынша) Қ.И.Сәтпаевтың туғанына 100 жыл толуына арналған монет шығару туралы мәселенi қарасын.
8. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы Қ.И.Сәтпаевтың мерейтойына арнаулы почта маркiлерiн, құттықтау қағаздарын, конверттер және өңiрлiк белгi шығаруды ұйымдастырсын.
9. Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым
академиясы Павлодар, Қарағанды, Шығыс Қазақстан, Ақмола облыстарының
және Алматы қаласының әкiмдерiмен бiрлесiп Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгiмен келiсiм бойынша бiр айлық мерзiм iшiнде
Қ.И.Сәтпаевтың туғанына 100 жыл толуына арналған мерейтойлық
мерекелердi өткiзуге, шараларды дайындауға және өткiзуге арналған
шығындардың бiрыңғай сметасын Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
бекiтуiне енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 14 сәуiрдегi
N 332 Қаулысына
қосымша
Қ.И.Сәтпаевтың туғанына 100 жыл толуына арналған
мерейтойлық мерекелердi дайындау және өткiзу жөнiндегi
мерейтойлық комиссияның
ҚҰРАМЫ
Н.Ө.Балғымбаев               Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi, төраға
В.С.Школьник                 Қазақстан Республикасының Ғылым
министрi, - Ғылым академиясының
президентi, төрағаның орынбасары
Қ.Е.Көшербаев                Қазақстан Республикасының Бiлiм,
мәдениет және денсаулық сақтау
министрi, төрағаның орынбасары
Қ.О.Оразов                   Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң Кеңсесi
Сараптық-талдау бөлiмiнiң сектор
меңгерушiсi, жауапты хатшы
А.К.Ахметов                  Қазақстан Республикасының Бiлiм,
мәдениет және денсаулық сақтау
министрлiгi Бiлiм комитетiнiң
төрағасы
Х.А.Беспаев                  Қазақстан Республикасының Ғылым
министрлiгi - Ғылым академиясы
Қ.И.Сәтпаев атындағы Геология
ғылымдары институтының директоры
В.К.Гартман                  Ақмола облысының әкiмi
Қ.Қ.Дәмитов                  Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкiнiң төрағасы (келiсiм бойынша)
С.Ж.Дәукеев                  Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар
министрi
Ж.Ж.Ертiлесова               Қазақстан Республикасының
Қаржы вице-министрi
М.Т.Есенбаев                 Қарағанды облысының әкiмi
Ғ.Б.Жақиянов                 Павлодар облысының әкiмi
Ж.И.Ибадiлдин                Жезқазған қаласының әкiмi
Е.А.Ыдырысов                 Қазақстан Республикасының Сыртқы
iстер вице-министрi
Е.Ж.Қалиев                   Қазақстан Республикасының Көлiк
және коммуникациялар министрi
Д.К.Қасейiнов                Қазақстан Республикасының Бiлiм,
мәдениет және денсаулық сақтау
министрi Мәдениет комитетiнiң
төрағасы
В.С.Ким                      "Қазақмыс"  корпорациясының
президентi (келiсiм бойынша)
С.М.Қожахметов               Қазақстан Республикасының Ғылым
министрлiгi - Ғылым академиясы
Жер туралы ғылымдар бөлiмшесiнiң
академик-хатшысы
А.Қ.Қошанов                  Қазақстан Республикасының Ғылым
министрi - Ғылым академиясы
вице-президентi Гуманитарлық
және қоғамдық ғылымдар
бөлiмшесiнiң академик-хатшысы
В.Л.Метте                    Шығыс Қазақстан облысының әкiмi
Н.М.Оразалин                 Қазақстан Жазушылар одағы
басқармасының бiрiншi хатшысы
(келiсiм бойынша)
К.С.Салықов                  Халықаралық Қ.И.Сәтпаев атындағы
қордың президентi
Р.Х.Сариева                  Қазақстан Республикасы Орталық
мемлекеттiк архивiнiң директоры
М.Сәрсекеев                  Жазушы (келiсiм бойынша)
А.С.Сәрсенбаев               Қазақстан Республикасының
Ақпарат және қоғамдық келiсiм
министрi
И.Н.Тасмағамбетов            Қазақстан Республикасы
Президентiнiң Әкiмшiлiгi
басшысының орынбасары -
Ұйымдастыру-бақылау бөлiмiнiң
меңгерушiсi (келiсiм бойынша)
Е.Ә.Өтембаев                 Стратегиялық жоспарлау және
реформалар жөнiндегi агенттiктiң
төрағасы
Ш.Ш.Шокин                    Академик
В.В.Храпунов                 Алматы қаласының әкiмi

Об увековечении памяти академика К.И. Сатпаева
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 1998 г. N 332
В целях увековечения памяти выдающегося ученого, первого президента Академии наук Казахстана, академика Каныша Имантаевича Сатпаева и пропаганды его богатого научного наследия Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить состав юбилейной комиссии по подготовке и проведению юбилейных торжеств, посвященных 100-летию со дня рождения К.И. Сатпаева, согласно приложению.
2. Акимам Павлодарской, Карагандинской, Восточно-Казахстанской, Акмолинской областей и города Алматы, Министерству науки - Академии наук Республики Казахстан разработать и осуществить мероприятия, посвященные памяти академика К.И. Сатпаева.
3. Акиму города Алматы совместно с Министерством образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан провести конкурс на создание памятника К.И. Сатпаеву и установить его в I квартале 1999 года в г. Алматы за счет средств местного бюджета.
4. Министерству науки - Академии наук, Министерству информации и общественного согласия Республики Казахстан утвердить перечень издаваемых в 1998-1999 годах научных трудов К.И.Сатпаева, научно-популярной и художественной литературы о его жизни и деятельности.
5. Министерству иностранных дел, Министерству образования, культуры и здравоохранения, Министерству науки - Академии наук Республики Казахстан при участии Международного фонда К.И.Сатпаева (по согласованию) в месячный срок представить в Правительство Республики Казахстан план мероприятий по проведению юбилейных торжеств, посвященных 100-летию К.И.Сатпаева, в государствах дальнего и ближнего зарубежья.
6. Министерству науки - Академии наук, Министерству образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан, Республиканской корпорации "Телевидение и радио Казахстана" при участии Международного фонда К.И. Сатпаева (по согласованию) выпустить к 1999 году документальный фильм и создать в 1999-2000 годах художественный фильм об академике К.И. Сатпаеве.
7. Национальному Банку Республики Казахстан (по согласованию) рассмотреть вопрос о выпуске монет, посвященных 100-летию со дня рождения К.И.Сатпаева.
8. Министерству транспорта и коммуникаций, Министерству науки - Академии наук Республики Казахстан организовать к юбилею К.И.Сатпаева выпуск специальных почтовых марок, открыток, конвертов и нагрудного знака.
9. Министерству науки - Академии наук Республики Казахстан совместно с акимами Павлодарской, Карагандинской, Восточно-Казахстанской, Акмолинской областей и города Алматы по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан в месячный срок внести на утверждение в Правительство Республики Казахстан единую смету затрат на проведение юбилейных торжеств, подготовку и проведение мероприятий, посвященных 100-летию со дня рождения К.И.Сатпаева.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
14 апреля 1998 г. N 332
СОСТАВ
юбилейной комиссии по подготовке и проведению
юбилейных торжеств, посвященных 100-летию со
дня рождения К.И. Сатпаева
Балгимбаев Н.У.        - Премьер-Министр Республики Казахстан,
председатель
Школьник В.С.          - Министр науки-президент Академии наук
Республики Казахстан,
заместитель председателя
Кушербаев К.Е          - Министр образования, культуры и
здравоохранения Республики Казахстан,
заместитель председателя
Оразов К.О.            - заведующий сектором Экспертно-
аналитического отдела Канцелярии
Премьер-Министра Республики Казахстан,
ответственный секретарь
Ахметов А.К.           - Председатель Комитета образования
Министерства образования, культуры и
здравоохранения Республики Казахстан
Беспаев Х.А.           - директор Института геологических
наук им. К.И. Сатпаева Министерства науки
- Академии наук Республики Казахстан
Гартман В.К.           - аким Акмолинской области
Дамитов К.К.           - Председатель Национального Банка
Республики Казахстан (по согласованию)
Даукеев С.Ж.           - Министр экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Ертлесова Ж.Ж.         - вице-Министр финансов Республики Казахстан
Есенбаев М.Т.          - аким Карагандинской области
Жакиянов Г.Б.          - аким Павлодарской области
Ибадильдин Ж.И.        - аким г. Жезказгана
Идрисов Е.А.           - вице-Министр иностранных дел Республики
Казахстан
Калиев Е.Ж.            - Министр транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
Касеинов Д.К.          - Председатель Комитета культуры
Министерства образования, культуры и
здравоохранения Республики Казахстан
Ким В.С.               - президент корпорации
"Казахмыс" (по согласованию)
Кожахметов С.М.        - академик-секретарь Отделения наук
о Земле Министерства науки-
Академии наук Республики Казахстан
Кошанов А.К.           - вице-президент, академик-секретарь
Отделения гуманитарных и общественных
наук Министерства науки - Академии наук
Республики Казахстан
Метте В.Л.             - аким Восточно-Казахстанской области
Оразалин Н.М.          - первый секретарь Правления Союза писателей
Казахстана (по согласованию)
Салыков К.С.           - президент Международного фонда К.И.Сатпаева
Сариева Р.Х.           - директор Центрального государственного
архива Республики Казахстан
Сарсекеев М.           - писатель (по согласованию)
Сарсенбаев А. С.       - Министр информации и общественного
согласия Республики Казахстан
Тасмагамбетов И.Н.     - заместитель Руководителя Администрации
Президента Республики Казахстан -
заведующий Организационно-контрольным
отделом (по согласованию)
Тулебаев А.К.          - Директор Департамента государственных
научно-технических программ и их ресурсного
обеспечения Министерства науки - Академии
наук Республики Казахстан
Утембаев Е.А.          - Председатель Агентства по стратегическому
планированию и реформам Республики
Казахстан
Чокин Ш.Ч.             - академик
Храпунов В.В.          - аким г. Алматы