"1972 жылғы 26-мамырдағы Кеңес Социалистiк Республикалар Одағы мен Америка Құрама Штаттары арасындағы Ракета шабуылына қарсы қорғаныс жүйелерiн шектеу туралы шартқа байланысты уағдаластықтар жөнiндегi меморандумды бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1998 жылғы 19 маусымдағы N 565
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
"1972 жылғы 26-мамырдағы Кеңес Социалистiк Республикалар Одағы
мен Америка Құрама Штаттары арасындағы Ракета шабуылына қарсы қорғаныс
жүйелерiн шектеу туралы шартқа байланысты уағдаластықтар жөнiндегi
меморандумды бекiту жайында" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасы Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
ЖОБА
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
1972 жылғы 26-мамырдағы Кеңес Социалистiк Республикалар
Одағы мен Америка Құрама Штаттары арасындағы Ракета
шабуылына қарсы қорғаныс жүйелерiн шектеу туралы шартқа
байланысты уағдаластықтар жөнiндегi меморандумды бекiту
туралы
Нью-Йорк қаласында 1997 жылғы 26-қыркүйекте жасалған, 1972 жылғы
26-мамырдағы Кеңес Социалистiк Республикалар Одағы мен Америка Құрама
Штаттары арасындағы Ракета шабуылына қарсы қорғаныс жүйелерiн шектеу
туралы шартқа байланысты уағдаластықтар жөнiндегi меморандум
бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi
1972 ЖЫЛҒЫ 26 МАМЫРДАҒЫ
КЕҢЕС СОЦИАЛИСТIК РЕСПУБЛИКАЛАР ОДАҒЫ МЕН
АМЕРИКА ҚҰРАМА ШТАТТАРЫ АРАСЫНДАҒЫ
РАКЕТА ШАБУЫЛЫНА ҚАРСЫ ҚОРҒАНЫС ЖҮЙЕЛЕРIН ШЕКТЕУ
ТУРАЛЫ ШАРТҚА БАЙЛАНЫСТЫ УАҒДАЛАСТЫҚТАР ЖӨНIНДЕ
МЕМОРАНДУМ
Осы Меморандумның мақсаттары үшiн төменде Кеңес Социалистiк Республикалар Одағының (КСРО) құқығын иеленушi - мемлекеттер деп аталып отырған Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Ресей Федерациясы, Украина және Америка Құрама Штаттары,
стратегиялық тұрақтылықты қолдау мақсатында 1972 жылғы 26-мамырдағы Кеңес Социалистiк Республикалар Одағы мен Америка Құрама Штаттары арасындағы Ракета шабуылына қарсы қорғаныс жүйелерiн шектеу туралы шарттың өмiрлiк қабiлетiн сақтаудың маңызын тани отырып,
бұрынғы КСРО аумағында жаңа тәуелсiз мемлекеттердiң құрылуы
нәтижесiнде саяси ахуалдағы өзгерiстердi тани отырып,
Шартқа байланысты төмендегiлер жөнiнде келiстi:
I бап
Осы Меморандум күшiне енген бойда Беларусь Республикасы,
Қазақстан Республикасы, Ресей Федерациясы, Украина және Америка Құрама
Штаттары Шарттың Тараптары болып табылады.
II бап
КСРО құқығын иеленушi - мемлекеттер өздерiне бұрынғы КСРО-ның
Шарт және соған байланысты құжаттар бойынша құқықтары мен мiндеттерiн
қабылдайды.
III бап
КСРО құқығын иеленушi - мемлекеттiң әрқайсысы өзiнiң аумағына қатысты және өзiнiң iс-әрекетiне қатысты, бұл мемлекеттiң осындай iс-әрекеттi дербес немесе кез келген басқа мемлекетпен бiрлесiп қай жерде жүзеге асырғанына қарамастан, Шарт ережелерiн орындайды.
IV бап
Шартты жүзеге асыру мақсаттары үшiн:
а) "Кеңес Социалистiк Республикалар Одағы" терминi КСРО құқығын иеленушi-мемлекеттердi бiлдiредi;
б) "ұлттық аумақ" және "өз елiнiң аумағын" терминдерi бұрынғы КСРО-ға қатысты КСРО құқығын иеленушi-мемлекеттердiң ұлттық аумақтарының жиынтығын, ал "өз ұлттық аумағының шеткi аймақтары" терминi бұрынғы КСРО-ға қатысты, аталған мемлекеттердiң ұлттық аумақтары жиынтығының шеткi аймақтарын бiлдiредi, және
с) "астана" терминi, ол Шарттың III бабында және оған 1974 жылғы 3 шiлдедегi Хаттамада Кеңес Социалистiк Республикалар Одағының астанасына сiлтеме үшiн пайдаланылған кезiнде, Москва қаласын бiлдiре бередi.
V бап
КСРО құқығын иеленушi-мемлекет немесе КСРО құқығын иеленушi-мемлекеттер осы Шарт ережелерiнiң күшi жүретiн және осы кезде Шарттың Тарабы болып табылмайтын кез келген мемлекеттiң аумағында тұрған кез келген объектiнi, осындай мемлекеттiң келiсiмiмен және бұндай объектiнi пайдалану осы Шарттың ережелерiне сәйкес болып қалып отырған жағдайда, бұдан әрi де пайдалана алады.
VI бап
КСРО құқығын иеленушi-мемлекеттер, олардың бәрiн бiрге алғанда, Шарттың және, 1974 жылғы 3-шiлдедегi Хаттамаларды қоса алғанда, оған байланысты құжаттардың ережелерiне сәйкес кез келген осы сәтте ракета шабуылына қарсы қорғаныс (РШҚ) жүйесi орналасқан бiр ауданмен және жиынтығында РШҚ сынақ полигондарында он бестен аспайтын ракетаға қарсы iске қосу қондырғыларымен шектеледi.
VII бап
Шарттың IХ бабындағы және Шартқа байланысты "G" Бiрлескен мәлiмдемедегi мiндеттемелердiң КСРО құқығын иеленушi-мемлекеттiң бiреуiнен осындай екiншi мемлекетке берулерге және осындай мемлекеттер арасындағы берулерге қатысы жоқ.
VIII бап

О проекте Закона Республики Казахстан "О ратификации Меморандума о договоренности в связи с Договором между Союзом Советских Социалистических Республик и Соединенными Штатами Америки об ограничении систем противоракетной обороны от 26 мая 1972 года"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июня 1998 г. N 565
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан "О ратификации Меморандума о
договоренности в связи с Договором между Союзом Советских
Социалистических Республик и Соединенными Штатами Америки об
ограничении систем противоракетной обороны от 26 мая 1972 года".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О ратификации Меморандума о договоренности в связи с
Договором между Союзом Советских Социалистических
Республик и Соединенными Штатами Америки об ограничении
систем противоракетной обороны от 26 мая 1972 года
Ратифицировать Меморандум о договоренности в связи с Договором
между Союзом Советских Социалистических Республик и Соединенными
Штатами Америки об ограничении систем противоракетной обороны от 26
мая 1972 года, совершенный в городе Нью-Йорке 26 сентября 1997 года.
Президент
Республики Казахстан
МЕМОРАНДУМ О ДОГОВОРЕННОСТИ
В СВЯЗИ С ДОГОВОРОМ МЕЖДУ
СОЮЗОМ СОВЕТСКИХ СОЦИАЛИСТИЧЕСКИХ РЕСПУБЛИК
И СОЕДИНЕННЫМИ ШТАТАМИ АМЕРИКИ
ОБ ОГРАНИЧЕНИИ СИСТЕМ ПРОТИВОРАКЕТНОЙ ОБОРОНЫ
ОТ 26 МАЯ 1972 ГОДА
Республика Беларусь, Республика Казахстан, Российская Федерация и Украина, ниже именуемые для целей настоящего Меморандума Государствами - правопреемниками Союза Советских Социалистических Республик (СССР), и Соединенные Штаты Америки,
признавая важность сохранения жизнеспособности Договора между Союзом Советских Социалистических Республик и Соединенными Штатами Америки об ограничении систем противоракетной обороны от 26 мая 1972 года, ниже именуемого Договором, в целях поддержания стратегической стабильности,
признавая изменения в политической ситуации в результате образования новых независимых государств на территории бывшего СССР, согласились в связи с Договором о нижеследующем:
Статья I
По вступлении в силу настоящего Меморандума Сторонами Договора являются Республика Беларусь, Республика Казахстан, Российская Федерация, Украина и Соединенные Штаты Америки.
Статья II
Государства - правопреемники СССР принимают на себя права и обязательства бывшего СССР по Договору и связанным с ним документам.
Статья III
Каждое Государство-правопреемник СССР выполняет положения Договора применительно к своей территории и применительно к своей деятельности, где бы такая деятельность не осуществлялась этим государством самостоятельно или в сотрудничестве с любым другим государством.
Статья IV
Для целей осуществления Договора:
а) термин "Союз Советских Социалистических Республик" означает Государства - правопреемники СССР;
Ь) термины "национальная территория" и "территория своей страны" означают в том, что касается бывшего СССР, совокупность национальных территорий Государств-правопреемников СССР, а термин "периферия своей национальной территории" означает в том, что касается бывшего СССР, периферию совокупности национальных территорий указанных государств; и
с) термин "столица", когда он используется в статье III Договора и в Протоколе к нему от 3 июля 1974 года для ссылки на столицу Союза Советских Социалистических Республик, продолжает означать город Москву.
Статья V
Государство-правопреемник СССР или Государства-правопреемники СССР могут и в дальнейшем использовать любой объект, подпадающий под положения Договора и находящийся в настоящее время на территории любого государства, не являющегося Стороной Договора, с согласия такого государства и при условии, что использование такого объекта продолжает соответствовать положениям Договора.
Статья VI
Государства-правопреемники СССР, взятые вместе, в любой данный момент ограничиваются одним районом размещения системы противоракетной обороны (ПРО) и в совокупности не более чем пятнадцатью пусковыми установками противоракет на испытательных полигонах ПРО в соответствии с положениями Договора и связанных с ним документов, включая Протоколы от 3 июля 1974 года.
Статья VII
Обязательства, содержащиеся в статье IX Договора и в Согласованном заявлении "G" в связи с Договором, не распространяются на передачи от одного Государства - правопреемника СССР другому такому государству и на передачи между такими государствами.
Статья VIII

Төменде Комиссия деп аталатын, Тұрақты консультативтiк комиссия шартпен және 1972 жылғы 21 желтоқсандағы Кеңес Социалистiк Республикалар Одағының Үкiметi мен Америка Құрама Штаттары Үкiметiнiң арасындағы Тұрақты консультативтiк комиссияны құруға қатысты Уағдаластықтар туралы меморандуммен, сондай-ақ Шарттың көп жақты сипатын және Комиссияда шешiмдер қабылдау кезiнде Тараптардың теңдей құқықтық статусын көрсететiн Комиссия туралы ережемен көзделген тәртiпте қызмет етедi.
IХ бап
1. Осы Меморандум оған қол қойған бұл мемлекеттердiң конституциялық процедураларына сәйкес ратификацияға немесе бекiтiлуге жатады.
2. Осы Меморандумның депозитарийi қызметiн Америка Құрама Штаттарының Үкiметi атқарады.
3. Осы Меморандум оған қол қойған барлық мемлекеттердiң үкiметтерi бұл Меморандумның ратификацияланғаны немесе бекiтiлгенi туралы құжаттарды сақтауға тапсырған күнi күшiне енедi және Шарт күшiнде қалған уақытқа дейiн қолданыста болады.
4. Осы Меморандумды ратификациялаған немесе бекiткен мемлекеттердiң әрқайсысы 1972 жылғы 26 мамырдағы Кеңес Социалистiк Республикалар Одағы мен Америка Құрама Штаттары арасындағы Ракета шабуылына қарсы қорғаныс жүйелерiн шектеу туралы шартқа байланысты 1997 жылғы 26-қыркүйектегi Бiрiншi келiсiлген мәлiмдеменiң және 1972 жылғы 26-мамырдағы Кеңес Социалистiк Республикалар Одағы мен Америка
Құрама Штаттары арасындағы Ракета шабуылына қарсы қорғаныс жүйелерiн
шектеу туралы шартқа байланысты 1997 жылғы 26-қыркүйектегi Екiншi
келiсiлген мәлiмдеменiң ережелерiмен байланысты болып табылады.
Нью-Йорк қаласында 1997 жылғы 26-қыркүйекте бес данада, әрқайсысы
орыс және ағылшын тiлдерiнде жасалды, сондай-ақ екi мәтiннiң де күшi
бiрдей.
Беларусь Республикасы үшiн
Қазақстан Республикасы үшiн
Ресей Федерациясы үшiн
Украина үшiн
Америка Құрама Штаттары үшiн

Постоянная консультативная комиссия, ниже именуемая Комиссией, функционирует в порядке, предусмотренном Договором и Меморандумом о договоренности между Правительством Союза Советских Социалистических Республик и Правительством Соединенных Штатов Америки относительно создания Постоянной консультативной комиссии от 21 декабря 1972 года, а также Положением о Комиссии, отражающим многосторонний характер Договора и равный юридический статус Сторон при принятии решений в Комиссии.
Статья IX
1. Настоящий Меморандум подлежит ратификации или утверждению подписавшими его государствами в соответствии с конституционными процедурами этих государств.
2. Функции депозитария настоящего Меморандума выполняет правительство Соединенных Штатов Америки.
3. Настоящий Меморандум вступает а силу в день сдачи на хранение документов о ратификации или утверждении настоящего Меморандума правительствами всех подписавших его государств и остается в силе до тех пор, пока остается в силе Договор.
4. Каждое из государств, ратифицировавшее или утвердившее настоящий Меморандум, является также связанным положениями Первого согласованного заявления от 26 сентября 1997 года в связи с Договором между Союзом Советских Социалистических Республик и Соединенными Штатами Америки об ограничении систем противоракетной обороны от 26 мая 1972 года и Второго согласованного заявления от 26 сентября 1997 года в связи с Договором между Союзом Советских Социалистических Республик и Соединенными Штатами Америки об ограничении систем противоракетной обороны от 26 мая 1972 года.
СОВЕРШЕНО в городе Нью-Йорке 26 сентября 1997 года в пяти
экземплярах, каждый на русском и английском языках, причем оба
текста имеют одинаковую силу.
ЗА РЕСПУБЛИКУ БЕЛАРУСЬ
ЗА РЕСПУБЛИКУ КАЗАХСТАН
ЗА РОССИЙСКУЮ ФЕДЕРАЦИЮ
ЗА УКРАИНУ
ЗА СОЕДИНЕННЫЕ ШТАТЫ АМЕРИКИ