Қазақстан Республикасында мемлекет активтерiн тиiмдi басқару мен оларға билiк жасауды қамтамасыз ету жөнiндегi 1998-1999 жылдарға арналған шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1998 жылғы 19 маусым N 575. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.09.30. N 1504 қаулысымен. ~P991504
Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi Даму стратегиясын iске асыру, мемлекет активтерiн тиiмдi басқару мен оларға билiк жасау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Ұсынылып отырған Мемлекет активтерiн тиiмдi басқару мен оларға билiк жасауды қамтамасыз ету жөнiндегi 1998-1999 жылдарға арналған шаралар жоспары бекiтiлсiн.
2. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар, сондай-ақ "Қазақстан темiр жолы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорны, "ҚазақОйл" ұлттық мұнай- газ компаниясы", "ҚазТрансОйл" ұлттық мұнай құбыры компаниясы", " Қазатомөнеркәсiп" ұлттық акционерлiк компаниясы", "Эйр Қазақстан", "KEGOC" акционерлiк қоғамдары Мемлекет активтерiн тиiмдi басқару мен оларға билiк жасауды қамтамасыз ету жөнiндегi 1998-1999 жылдарға арналған шаралар жоспарын жүзеге асыру жөнiнде шаралар қабылдасын.
3. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi мемлекеттiк
тұрғын үй емес қор объектiлерiн кейiннен сатып алу құқығымен жалға берудi
тоқтатсын.
4. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгiне жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 19 маусымдағы
N 575 қаулысымен
бекiтiлген
Мемлекет активтерiн тиiмдi басқару мен оларға билiк жасауды
қамтамасыз ету жөнiндегi 1998-1999 жылдарға
арналған шаралар жоспары
___________________________________________________________________
Рет |    Мемлекет активтерi   |             Шаралар                |
N  |                         |                                    |
_____|_________________________|____________________________________|
|                         | 1. Мемлекет активтерiн басқару     |
_____|_________________________|____________________________________|
1.1 |"Қазақстан темiр жолы"   | Ұлттық компаниялар қызметiнiң не.  |
|республикалық мемлекеттiк|гiзгi бастауларын, олардың органда. |
|кәсiпорны, "ҚазақОйл"    |рын, оның iшiнде байқаушы кеңестерiн|
|ұлттық мұнай-газ компа.  |құру тәртiбi мен өкiлеттiктерiн рег.|
|ниясы, "ҚазТрансОйл"     |ламенттейтiн және байқаушы кеңестер.|
|ұлттық мұнай-құбыры      |дегi мемлекеттiк органдардың мiндет.|
|компаниясы, "Қазатомөнер.|тi өкiлдiгiн, менеждерлермен жеке   |
|кәсiп" ұлттық акционерлiк|келiсiм-шарттар жасасуды, ұдайы     |
|компаниясы, "Эйр         |есептiлiктi, баланстардың тоқсан    |
|Қазақстан", "KEGOC"      |сайынғы жариялануын, тендерлiк      |
|(бұдан әрi - ұлттық      |негiзде iрi сатып алуларды жүзеге   |
|компаниялар)             |асыруды, тартылатын несиелер бойынша|
|                         |сыйақы (мүдде) ставкаларының деңгей.|
|                         |лерiн шектеудi, Қазақстан Республи. |
|                         |касының Қаржы министрлiгiмен        |
|                         |салалық министрлiктермен және       |
|                         |ведомстволармен келiсiлген          |
|                         |Қазақстан Республикасының Үкiметi   |
|                         |бекiтетiн 3-5 жыл мерзiмге жасалған |
|                         |орта мерзiмдi индикативтiк даму     |
|                         |жоспарларын және байқаушы кеңестер  |
|                         |бекiтетiн жыл сайынғы бизнес-жоспар.|
|                         |ларды тапсыруды ұлттық компаниялар. |
|                         |дың қаржы жылындағы қызметiне аудит |
|                         |жүргiзудi, есептердiң баспасөзде    |
|                         |жариялануын, сондай-ақ ұлттық       |
|                         |компаниялардың, Қазақстан Республи. |
|                         |касы Үкiметiнiң шешiмдерiнде көздел.|
|                         |геннен өзге жағдайларда басқа заңды |
|                         |тұлғалардың жарғылық капиталына     |
|                         |қатысуына тыйым салуды белгiлейтiн  |
|                         |ұлттық компаниялар туралы норматив. |
|                         |тiк құқықтық актiлердiң жобаларын   |
|                         |әзiрлеу және заңдарда белгiленген   |
|                         |тәртiппен енгiзу;                   |
|                         | ұлттық компаниялар жүзеге асыра.   |
|                         |тын сатып алуларды iрi көлемдi сатып|
|                         |алуларға жатқызудың өлшемдерi туралы|
|                         |ұсыныстар әзiрлеу және енгiзу;      |
|                         | менеджерлердiң тек ұлттық компа.   |
|                         |ниялардың мүдделерiн бiлдiруiн,     |
|                         |оларға сыйақылар төленуiнiң, келiсiм|
|                         |шарттарды ұзарту мен бұзудың нәтиже.|
|                         |лерiне тәуелдiлiгiн көздейтiн жеке  |
|                         |келiсiм-шарт жобаларын дайындау;    |
|                         | әрбiр жеке ұлттық компания үшiн    |
|                         |менеджерлер жұмысының тиiмдiлiгi    |
|                         |бағаланатын қаржылық көрсеткiштер   |
|                         |есептемесiнiң тiзбесi мен нысанын   |
|                         |әзiрлеу және бекiтуге ұсыну;        |
|                         | құрамына министрлiктер мен         |
|                         |ведомстволардың өкiлдерiн енгiзе    |
|                         |отырып, ұлттық компаниялар байқаушы |
|                         |кеңестерiнiң құрамдары жөнiнде      |
|                         |ұсыныстар енгiзу;                   |
|                         | Қазақстан Республикасының Қаржы    |
|                         |министрлiгiмен келiсiлген, 3-5 жыл  |
|                         |мерзiмге арналған ұлттық компания.  |
|                         |ларды дамытудың орта мерзiмдi       |
|                         |индикативтiк жоспарларын әзiрлеу    |
|                         |және бекiтуге енгiзу;               |
_____|_________________________|____________________________________|
1.2 |Республикалық мемлекеттiк| Тек қана мемлекеттiк меншiкте      |
|кәсiпорындар және        |тұрған және жекешелендiруге жатпай. |
|экономиканың стратегиялық|тын объектiлердiң тiзбесiн бекiтуге |
|маңызды салаларының      |ұсыну;                              |
|шаруашылық серiктестiк.  |                                    |
|терi акцияларының        |стратегиялық маңызды салаларды      |
|мемлекеттiк пакеттерi    |(кәсiпорындарды) дамыту бағдарлама. |
|                         |ларын (жоспарларын) әзiрлеу және    |
|                         |бекiтуге ұсыну;                     |
|                         | коммерциялық функцияларды орын.    |
|                         |дайтын және мүлкi мемлекеттiң жеке. |
|                         |шелендiруге жатпайтын айрықша меншi.|
|                         |гiне жатқызылған мемлекеттiк кәсiп. |
|                         |орындарды акционерлiк қоғамдар етiп |
|                         |өзгерту жолымен қайта ұйымдастыруды |
|                         |заңдарда белгiленген тәртiппен      |
|                         |қамтамасыз етсiн.                   |
_____|_________________________|____________________________________|
|                         |2. Мемлекет активтерiне билiк жасау |
_____|_________________________|____________________________________|
2.1 |Халықаралық және отандық |                                    |
|қоры рыногында сатылуға  |                                    |
|тиiстi шаруашылық        |                                    |
|серiктестiктерi акция.   |                                    |
|ларының мемлекеттiк      |                                    |
|пакеттерi ("көгiлдiр     |                                    |
|фишкалар" акцияларының   |                                    |
|мемлекеттiк пакеттерi)   |                                    |

О мероприятиях по обеспечению эффективного управления и распоряжения активами государства в Республике Казахстан на 1998-1999 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июня 1998 г. N 575 Утратило силу - постановлением Правительства РК от 30 сентября 1999 г. N 1504 ~P991504
В целях реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года, эффективного управления и распоряжения активами государства Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по обеспечению эффективного управления и распоряжения активами государства на 1998-1999 годы.
2. Центральным и местным исполнительным органам, а также республиканскому государственному предприятию "Казахстан темир жолы", акционерным обществам "Национальная нефтегазовая компания "Казахойл", "Национальная нефтепроводная компания "КазТрансОйл", "Национальная акционерная компания "Казатомпром", "Эйр Казахстан", "KEGOC" принять меры по реализации Плана мероприятий по обеспечению эффективного управления и распоряжения активами государства на 1998-1999 годы.
3. Акимам областей, городов Астаны и Алматы прекратить передачу в аренду с правом последующего выкупа объектов государственного нежилого фонда.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство финансов Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 июня 1998 года № 575
План
мероприятий по обеспечению эффективного управления и
распоряжения активами государства
на 1998 - 1999 годы
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23
декабря 1998 г. N 1321
P981321_
.
----------------------------------------------------------------------------
N !Активы государства!                  Мероприятия
п/п!                  !
----------------------------------------------------------------------------
1 !         2        !                        3
---------------------------------------------------------------------------
-
!                 1. Управление активами государства
----------------------------------------------------------------------------
1.1 Республиканское   разработать и внести в установленном
государственное    законодательством порядке проекты нормативных
предприятие        правовых актов о национальных компаниях,
"Казахстан темир   регламентирующие основные начала их деятельности,
жолы", акционерные порядок создания и полномочия их органов, в том
общества           числе наблюдательных советов, и  устанавливающие
"Национальная      обязательное представительство государственных
нефтегазовая       органов в наблюдательных советах, заключение
компания           индивидуальных контрактов с менеджерами,
"Казахойл",        регулярную отчетность ежеквартальную публикацию
"Национальная      балансов, осуществление крупных закупок на
нефтепроводная     тендерной основе, ограничение уровней ставок
компания           вознаграждения (интереса) по привлекаемым
"КазТрансОйл",     кредитам представление среднесрочных
"Национальная      индикативных планов развития сроком на 3-5 лет,
акционерная        согласованных с Министерством финансов
компания           Республики Казахстан, отраслевыми министерствами и
"Казатомпром",     ведомствами и утверждаемых Правительством Республики
"Эйр Казахстан",   Казахстан, и ежегодных бизнес-планов, утверждаемых
"КЕGОС", (далее-   наблюдательными советами, механизм осуществления
национальные       контроля за деятельностью национальных компаний,
компании)          проведение аудита деятельности национальных
компаний за финансовый год, публикацию отчетов в
печати, а также запрет на участие национальных
компаний в уставных капиталах других
юридических лиц, кроме случаев, предусмотренных
решениями Правительства Республики Казахстан;
разработать и внести предложения о критериях
отнесения закупок, осуществляемых национальными
компаниями, к крупным;
подготовить проекты индивидуальных контрактов с
менеджерами, предусматривающие представления
менеджерами только интересов национальных компаний,
зависимость выплаты им вознаграждения, продления
или расторжения контрактов от эффективности и
результатов деятельности компании;
разработать и представить на утверждение перечень
и форму расчетов финансовых показателей для каждой
отдельной национальной компании, по которым будет
оцениваться эффективность работы менеджеров;
внести предложения по составам наблюдательных советов
национальных компаний с включением в их составы
представителей министерств и ведомств;
разработать и внести на утверждение среднесрочные
индикативные планы развития национальных компаний
сроком на 3-5 лет, согласованные с Министерством
финансов Республики Казахстан
1.2 Республиканские   представить на утверждение перечень объектов,
государственные   находящихся в исключительной государственной
предприятия       собственности и не и подлежащих приватизации;
государственные
пакеты акций
хозяйственных
товариществ
стратегически
важных отраслей
экономики         разработать и представить на утверждение программы
(планы) развития стратегически важных отраслей
(предприятий);
в установленном законодательством порядке обеспечить
реорганизацию государственных предприятий,
выполняющих коммерческие функции и имущество которых
не отнесено к исключительной государственной
собственности, не подлежащей приватизации, путем
преобразования в акционерные общества.
2. Распоряжение активами государства
2.1 Государственные
пакеты акций
хозяйственных
товариществ,
подлежащие
реализации на
международном и
отечественной
фондовом рынке
(государственные
пакеты акций
"голубых фишек"):

2.1.1|"Қазақмыс корпорациясы"  | Қазақстан Республикасының Үкiме.   |
|АҚ, "Өскемен титан-магний|тi мен инвестициялық банктер және   |
|комбинаты" АҚ, "Ақтөбе-  |өкiлеттiлiк мандаттарын беру жөнiн. |
|мұнай-газ" АҚ, "Маңғыс.  |дегi инвестициялық тендерлердi      |
|тау-мұнай-газ" АҚ        |жеңiп шыққан компаниялар арасындағы |
|мемлекеттiк акциялары    |Келiсiмдердiң шарттарын мақұлдау    |
|                         |жөнiнде ұсыныстар енгiзу;           |
_____|_________________________|____________________________________|
2.1.2|"Қазақтелеком" АҚ,       | аталған ұйымдардың бухгалтерлiк    |
|"Қазхром" АҚ, "Соколав-  |есептiң қазақстандық стандарттарына |
|Сарыбай кен байыту       |көшуiн қамтамасыз ету, "көгiлдiр    |
|өндiрiстiк бiрлестiгi"   |фишкалармен" мұндай кәсiпорындарды  |
|АҚ, "Қазақстан алюминийi"|мұндай кәсiпорындарды отандық және  |
|АҚ, "Қазақстанның        |халықаралық қор биржаларының листин.|
|Акционерлiк Халықтық     |гiне енгiзу үшiн олардың толық      |
|Жинақ банкi" ЖАҚ,        |қаржылық аудиттi, тәуелсiз экология.|
|"Қазмырыш" АҚ,           |лық және геологиялық сараптамаларды |
|"Шығыс мыс-химия комби.  |(мұнай-газ және кен өндiру кәсiп.   |
|наты" АҚ акциялары       |орындары үшiн - тәуелсiз сарапшының |
|                         |қолдануға қолайлы қаржы көрсеткiш.  |
|                         |терiмен алынатын табиғи шикiзат     |
|                         |қорларының көлемi жөнiндегi         |
|                         |қорытындысы) қамтитын шаралар       |
|                         |кешенiн өткiзуi және оған ақы төлеуi|
|                         |тұрғысында жұмыс жүргiзу;           |
|                         | отандық және халықаралық қор       |
|                         |рыногында аталған кәсiпорындар      |
|                         |акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн |
|                         |бастапқы орналастыруға құқық беруге |
|                         |инвестициялық банктер арасында      |
|                         |тендер өткiзудi ұйымдастыру         |
_____|_________________________|____________________________________|
2.2 |Шаруашылық серiктестiк.  | мемлекет қатысатын ұйымдардың      |
|терi сенiмдi басқаруға   |сенiмдi басқаруға берiлген акцияла. |
|берiлген акцияларының    |рының эмиссиясын тiркеудi қамтамасыз|
|мемлекеттiк пакеттерi    |ету;                                |
2.2.1|Шаруашылық серiктестiк.  | Шаруашылық серiктестiктерiнiң      |
|терiнiң кейiннен сатып   |кейiннен сатып алу құқығымен        |
|алу құқығымен сенiмдi    |сенiмдi басқаруға берiлген акция.   |
|басқаруға берiлген       |ларының мемлекеттiк пакеттерiн      |
|акцияларының мемлекеттiк |сатудың тетiгiн айқындау жөнiнде    |
|пакеттерi                |ұсыныстар енгiзу;                   |
|                         | сенiмдi басқару келiсiм-шарттары   |
|                         |жөнiндегi мiндеттемелердiң орында.  |
|                         |луына талдау жүргiзу;               |
|                         | сенiмдi басқару келiсiм-шарттары   |
|                         |жөнiндегi мiндеттемелердiң орында.  |
|                         |луын бағалау нәтижелерi бойынша     |
|                         |Қазақстан Республикасының Үкiметi   |
|                         |белгiлейтiн, кейiннен сатып алу     |
|                         |құқығымен сенiмдi басқаруға         |
|                         |берiлген шаруашылық серiктестiктерi |
|                         |акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн |
|                         |сатудың тетiгiн есепке ала отырып,  |
|                         |сенiмдi басқаруға берiлген          |
|                         |шаруашылық серiктестiктерi акция.   |
|                         |ларының мемлекеттiк пакетiнiң бiр   |
|                         |бөлiгiн сату мақсатында басқарушы.  |
|                         |лармен келiссөздер жүргiзу;         |
2.2.2|Акцияларының мемлекеттiк | отандық қор рыноктарында           |
|пакеттерi кейiннен сатып |сенiмдi басқаруға берiлген шаруа.   |
|алу құқығынсыз сенiмдi   |шылық серiктестiктерi акцияларының  |
|басқаруға берiлген ша.   |мемлекеттiк пакеттерiн сату.        |
|руашылық серiктестiктерi |                                    |
_____|_________________________|____________________________________|
2.3 |Жекешелендiрудiң сектор. | жекешелендiруге не банкроттық      |
|лық бағдарламасына       |ресiмдерiн қолдана отырып, таратуға |
|жатқызылған экономиканың |жататын кәсiпорындардың тiзбесiн    |
|жекелеген салаларының    |анықтап, жекешелендiрудiң секторлық |
|(электр қуаты, газ, авиа.|бағдарламасына жатқызылған экономика|
|кәсiпорындарын қоса      |салдарын дамытудың бағдарламасын    |
|алғанда, көлiк, байланыс |әзiрлеу және бекiтуге ұсыну;        |
|және басқалары) ұйымдары |                                    |
_____|_________________________|____________________________________|
2.3.1|Акциялардың мемлекеттiк  | секторлық бағдаламаға жатқызыл.    |
|пакеттерi жекешелендiруге|ған экономиканың жекелеген салала.  |
|жататын, жекешелендiрудiң|рының ұйымдары акцияларының мемле.  |
|секторлық бағдарламасына |кеттiк пакеттерiн сату;             |
|жатқызылған экономиканың |                                    |
|жекелеген салаларының    |                                    |
|ұйымдары                 |                                    |
_____|_________________________|____________________________________|

2.1.1 Государственные внести предложения по одобрению условий Соглашений
акции АО          между Правительством Республики Казахстан и
"Корпорация       инвестиционными банками и компаниями -
Казахмыс", АО     победителями инвестиционных тендеров по
"Усть-            представлению мандатов полномочий;
Каменогорский
титаномагниевый
комбинат", АО
"Актобемунайгаз",
АО "Мангистау-
мунайгаз"
2.1.2 Акции           обеспечить переход указанных организаций к
АО "Казахтелеком", казахстанским стандартам бухгалтерского учета,
АО "Казхром",      провести работу с "голубыми фишками" на предмет
АО "Соколовско-    проведения и оплаты ими комплекса мероприятий,
Сарбайское горно-  включающего в том числе полный финансовый аудит,
обогатительное     независимые экологические и геологические
производственное   экспертизы (для нефтегазовых и горнодобывающих
объединение",      предприятий - заключение независимого эксперта по
АО "Алюминий       величине извлекаемых с приемлемыми финансовыми
Казахстана",       показателями запасов природного сырья) для
ЗАО "Акционерный   включения таких предприятий в листинг
Народный           отечественных и международных фондовых бирж;
Сберегательный банк
Казахстана",       организовать проведение тендера среди
АО "Казцинк",      инвестиционных банков на предоставление права
АО "Восточный      первичного размещения государственных пакетов
медно-химический   акций указанных предприятий на отечественном и
комбинат"          международном фондовом рынке.
2.2 Государственные   обеспечить регистрацию эмиссии акций организаций с
пакеты акций      участием государства, переданных в доверительное
хозяйственных     управление
товариществ,
переданные в
доверительное
управление
2.2.1 Государственные внести предложения по определению механизма
пакеты акций      продажи государственных пакетов акций
хозяйственных     хозяйственных товариществ, переданных
товариществ,      в доверительное управление с правом последующего
переданные в      выкупа;
доверительное
управление с
правом
последующего
выкупа            провести анализ выполнения обязательств по
контрактам на доверительное управление;
по результатам оценки выполнения обязательств по
контрактам на доверительное управление провести
переговоры с управляющими с целью продажи части
государственного пакета акций хозяйственных
товариществ, переданных в доверительное управление,
с учетом механизма продажи государственных пакетов
акций хозяйственных товариществ, переданных
в доверительное управление с правом последующего
выкупа, определяемого Правительством Республики
Казахстан;
2.2.2 Хозяйственные   реализовать государственные пакеты акций хозяйственных
товарищества,      товариществ, переданные в доверительное управление, на
государственные    отечественных фондовых рынках
пакеты акций
которых переданы
в доверительное
управление без
права
последующего
выкупа
2.3 Организации        разработать и представить на утверждение
отдельных отраслей  программы развития отраслей экономики,
экономики (электро- отнесенных к секторной программе приватизации,
энергетическая,     определив перечень организаций, подлежащих
газовая,            приватизации либо ликвидации с применением
транспорт, включая  процедур банкротства
авиапредприятия,
связь и другие),
отнесенных к
секторной
программе
приватизации
2.3.1 организации     реализовать  государственные пакеты акций
отдельных          организаций отдельных отраслей экономики,
отраслей           отнесенных к секторной программе;
экономики,
отнесенных к
секторной
программе
приватизации,
государственные
пакеты акций
которых подлежат
приватизации

2.6. Үкiмет қаулы.|1998 жылғы      |Қазақстан Республикасының       |
сының жобасы      |желтоқсан
|Стратегиялық жоспарлау және     |
|                |реформалар жөнiндегi агенттiгi, |
|                |Бiлiм, мәдениет және денсаулық  |
|                |сақтау министрлiгi              |
Тiзбе            |1998 жылғы қазан|Қазақстан Республикасының       |
|                |Бiлiм, мәдениет және денсаулық  |
|                |сақтау министрлiгi облыстардың, |
|                |Астана және Алматы қалаларының  |
|                |әкiмдерi                        |
Аукциондар       |1999 жылғы      |Қазақстан Республикасының Қаржы |
|наурыз          |министрлiгi, облыстардың,       |
|                |Астана және Алматы қалаларының  |
|                |әкiмдерi                        |
__________________|________________|________________________________|
2.7. Нормативтiк  |1999 жылғы      |Қазақстан Республикасының Қаржы |
құқықтық актiнiң  |наурыз          |министрлiгi, Қазақстан          |
жобасы            |                |Республикасының Әдiлет          |
|                |министрлiгi                     |
__________________|________________|________________________________|
3. Заңның жобасы  |1999 жылғы      |Қазақстан Республикасының Қаржы |
|қаңтар          |министрлiгi, Әдiлет министрлiгi |
__________________|________________|________________________________|

2.6.  проект                декабрь        Агентство по стратегическому
постановления         1998 г.       планированию и реформам,
Правительства                       Министерство образования,
культуры и здравоохранения
Республики Казахстан
перечень              октябрь       Министерство образования,
1998 г.       культуры и здравоохранения
Республики Казахстан, акимы
областей, гг. Астаны и Алматы
аукционы               март 1999 г.  Министерство финансов Республики
Казахстан, акимы областей, гг.
Астаны и Алматы
2.7   проект нормативного   март 1999 г.  Министерство финансов Республики
правового акта                      Казахстан, Министерство юстиции
Республики Казахстан
3.    проект Закона        январь 1999г.  Министерство финансов,
Министерство юстиции Республики
Казахстан
----------------------------------------------------------------------------