"Жiбек жолы - Қазақстан" ұлттық компаниясы" акционерлiк қоғамы туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 10 тамыздағы N 758
"Жiбек жолының тарихи орталықтарын қайта өркендету, түркi тiлдес мемлекеттердiң мәдени мұрасын сақтау және сабақтастыра дамыту, туризм инфрақұрылымын жасау" атты Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 27 ақпандағы N 3859 U983859_ Жарлығын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру департаментi Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiмен, Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгiмен, Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясымен бiрлесе отырып, заңдарда белгiленген тәртiппен бiр айлық мерзiмде мемлекет үлесi кемiнде 50 процентiне 1 акция қосылатын "Жiбек жолы - Қазақстан" ұлттық компаниясы" ашық акционерлiк қоғамын құру жөнiндегi қажеттi ұйымдастыру шараларын жүргiзсiн және оның Жарғысын бекiтсiн.
2."Жiбек жолы - Қазақстан" ұлттық компаниясы ашық акционерлiк қоғамының негiзгi мiндеттерi болып мыналар белгiленсiн:
тарихи қалаларды қайта жаңғырту және Қазақстан Республикасы туризмiнiң инфрақұрылымын дамыту бойынша ұйымдар мен жеке тұлғалардың өзара iс-әрекетiн қамтамасыз ету, сондай-ақ қажеттi ғылыми және өндiрiстiк әлеуеттi бiрiктiру;
Жiбек жолы бойындағы объектiлердi археологиялық, сәулеттiк, қала құрылыстық зерттеу, Жiбек жолының тарихи-мәдени мұрасы туралы деректер банкiн жасау;
Жiбек жолы бойындағы туризм объектiлерiнiң тiзбесiне енгiзiлген тарихи қалалар мен басқа да елдi мекендердi дамытудың негiзгi кезеңдерiн (не фрагменттерiн) жаңғырту және мұражайландыру мен көркейту;
Жiбек жолының тарихи орталықтарының дәстүрлi құрылыстарын қалпына келтiру (регенерациялау) және сабақтастыра дамыту, оларда түбегейлi сәулеттiк-кеңiстiктiк және этномәдени ортаны түлету, аумақты көркейту және инженерлiк-коммуникациялық қамтамасыз ету;
Жiбек жолындағы қалалар мен елдi мекендердiң дәстүрлi құрылыстарының базасында туризм инфрақұрылымын: сервистiк қызмет көрсету және сауда кәсiпорындарын, ғибадаттық және туристiк кешендердi, халықтық қолөнер шеберханаларын, этнографиялық мұражайлар мен театрларды, салттық табыну және тарихи, дiни орталықтарды және басқаларын құру;
жергiлiктi, аймақтық және халықаралық деңгейлерде және оның алуан қырлы барлық (танымдық, iскерлiк, спорттық, сауықтыру, экзотикалық және т.б.) түрiнде туризм және ғибаттық индустрияны дамыту;
тарихи ландшафтарды, керуен жолдарын, атты және жаяу жүргiншiлер маршруттарын қалпына келтiру, Жiбек жолы бойындағы ортаны iзгiлендiру, оларды қайта жаңарту, көркейту және пайдалану, жол сервисi инфрақұрылымын құру;
аймақтық экономиканы дамытуды ынталандыру, жергiлiктi халықтың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының "Жiбек жолының тарихи орталықтарын қайта өркендету, түркi тiлдес мемлекеттердiң мәдени мұрасын сақтау және сабақтастыра дамыту, туризм инфрақұрылымын жасау" атты Мемлекеттiк бағдарламасын (бұдан әрi - Мемлекеттiк бағдарлама) iске асыру бойынша мемлекет мүддесiн бiлдiру және ұйымдар мен кәсiпорындардың, шығармашылық одақтар мен коммерциялық құрылымдардың iс-әрекетiн бiрiктiру;
Мемлекеттiк бағдарлама объектiлерiн инвестициялауға және салуға арналған конкурстарды (тендерлердi) ұйымдастыру;
Жiбек жолы трассасын тарихи - сәулеттiк және қала құрылысы зерттеулерiн қамтамасыз ету жөнiнде жаңа жобаларды әзiрлеу мен iске асыру;
туризм инфрақұрылымы объектiлерiн салу.
3.
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2000.10.31. N 1642
қаулысымен. P001642_

Об акционерном обществе "Национальная компания "Шелковый путь - Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 августа 1998 г. № 758
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 27 февраля 1998 года N 3859 U983859_ "О Государственной программе Республики Казахстан "Возрождение исторических центров Шелкового пути, сохранение и преемственное развитие культурного наследия тюркоязычных государств, создание инфраструктуры туризма" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Департаменту государственного имущества и приватизации Министерства финансов совместно с Министерством энергетики, индустрии и торговли, Министерством образования, культуры и здравоохранения, Министерством науки Академией наук Республики Казахстан в установленном законодательством порядке в месячный срок провести необходимые организационные мероприятия по созданию открытого акционерного общества "Национальная компания "Шелковый путь - Казахстан" с долей государства не менее 50 процентов плюс 1 акция и обеспечить утверждение его Устава.
2. Определить основными задачами открытого акционерного общества "Национальная компания "Шелковый путь - Казахстан":
обеспечение взаимодействия организаций и физических лиц, а также объединение необходимого научного и производственного потенциала по возрождению исторических городов и развитию инфраструктуры туризма Республики Казахстан;
археологические, архитектурные, градостроительные исследования объектов трассы Шелкового пути, создание банка данных об историко- культурном наследии Шелкового пути;
реставрация, музеефикация и благоустройство основных этапов (либо фрагментов) развития исторических городов и других поселений трассы Шелкового пути, включенных в перечень объектов туризма;
воссоздание (регенерация) и преемственное развитие традиционной застройки исторических центров Шелкового пути, возрождение в них подлинной архитектурно-пространственной и этнокультурной среды, благоустройство территории и инженерно-коммуникационное обеспечение;
создание на базе традиционной застройки городов и поселений Шелкового пути инфраструктуры туризма: предприятий сервисного обслуживания и торговли, паломнических и туристических комплексов, мастерских народных ремесел, этнографических музеев и театров, ритуально-культовых и историко-религиозных центров и т.д.;
развитие индустрии туризма и паломничества на местном, региональном и международном уровнях и во всем многообразии его видов (познавательный, деловой, спортивный, оздоровительный, экзотический и т.д.);
воссоздание исторических ландшафтов, караванных путей, конных и пешеходных маршрутов, гуманизация среды по трассе Шелкового пути, реконструкция, благоустройство и эксплуатация дорог, создание инфраструктуры дорожного сервиса;
стимулирование развития региональной экономики, обеспечение занятости местного населения;
представление интересов государства и консолидация действий организаций и предприятий, творческих союзов и коммерческих структур по реализации Государственной программы "Возрождение исторических центров Шелкового пути, преемственное развитие культурного наследия тюркоязычных государств, создание инфраструктуры туризма" (далее - Государственная программа);
организация конкурсов (тендеров) на инвестирование и застройку объектов Государственной программы;
подготовка и реализация новых проектов по обеспечению историко-архитектурных и градостроительных исследований трассы Шелкового пути;
строительство объектов инфраструктуры туризма.
3. (Пункт 3 исключен - постановлением Правительства РК от 31 октября 2000 г. N 1642 P001642_ )

4. Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi, Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Алматы , Ақмола, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Оңтүстiк Қазақстан, Қарағанды, Қызылорда, Маңғыстау облыстарының, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi "Жiбек жолы - Қазақстан" ұлттық компаниясы" акционерлiк қоғамымен бiрлесе отырып ол мемлекеттiк тiркеуден өткеннен кейiн 2 апта мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне ұйымдардың Мемлекеттiк бағдарламаны iске асыру үшiн қажеттi, мемлекет меншiгiндегi мүлкi мен акцияларының мемлекеттiк пакеттерiнiң тiзбесi жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн.
5. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру департаментi бiр ай мерзiм iшiнде "Жiбек жолы - Қазақстан" ұлттық компаниясы" акционерлiк қоғамына осы қаулының 4-тармағына сәйкес объектiлердi беретiн болсын.
6.

4. Министерству образования, культуры и здравоохранения, Министерству сельского хозяйства, Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, акимам Алматинской, Акмолинской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Южно-Казахстанской, Карагандинской, Кызылординской, Мангистауской областей, городов Астаны и Алматы совместно с акционерным обществом "Национальная компания "Шелковый путь - Казахстан" после его государственной регистрации в 2-недельный срок внести в Министерство финансов Республики Казахстан предложения по перечню находящихся в государственной собственности имущества и государственных пакетов акций организаций, необходимых для реализации Государственной программы.
5. Департаменту государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в месячный срок передать в уставный капитал акционерного общества "Национальная компания "Шелковый путь - Казахстан" объекты в соответствии с пунктом 4 настоящего постановления.
6. (Пункт 6 исключен - постановлением Правительства РК от 7 июня 1999 г. N 705 P990705_ )

7. Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi
мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң
Сырттан қарыз алу жөнiндегi комитетi Мемлекеттiк бағдарламаны iске
асыру үшiн тiкелей инвестицияларды, қайтарусыз қаржылық және
техникалық көмектi тарту жөнiнде шаралар қабылдасын.
8.
ЕСКЕРТУ.6 және 8-тармақтар алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 1999.06.07.
N 705 қаулысымен.
P990705_
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 10 тамыздағы
N 758 қаулысымен
бекiтiлген
"Жiбек жолы - Қазақстан" ұлттық компаниясы
Байқаушы кеңесiнiң
ҚҰРАМЫ
Арын Ерлан Мұхтарұлы         - Қазақстан Республикасы Бiлiм,
мәдениет және денсаулық сақтау
вице-министрi, төраға
Аймақов Бауыржан             - Қазақстан Республикасы
Жаңабекұлы                     Инвестициялар жөнiндегi
мемлекеттiк комитетiнiң
директоры
Досмұхамбетов Темiрхан       - Қазақстан Республикасының Бiлiм,
Мыңайдарұлы                    мәдениет және денсаулық сақтау
министрлiгi Туризм және спорт
комитетiнiң төрағасы
Ертiлесова Жанат             - Қазақстан Республикасы Қаржы
Жұрғалиқызы                    бiрiншi вице-министрi
Қосынов Төребек              - Қазақстан Республикасы Ауыл
Олжабайұлы                     шаруашылығы министрлiгiнiң
Орман және аң шаруашылығы
комитетiнiң төрағасы
Қошанов Аманжол              - Қазақстан Республикасы Ғылым
Қошанұлы                       министрлiгi - Ғылым академиясы
вице-президентi
Құлыбаев Асқар               - "Жiбек жолы - Қазақстан"
Алтынбекұлы                    ұлттық компаниясының президентi
Сарабекова Тәрбие            - Қазақстан Республикасы Қаржы
Сербайқызы                     министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк
және жекешелендiру департаментi
директорының орынбасары

7. Государственному комитету Республики Казахстан по инвестициям, Комитету по внешнему заимствованию Министерства финансов Республики Казахстан принять меры по привлечению прямых инвестиций, безвозмездной финансовой и технической помощи для реализации Государственной программы.
8. (Пункт 8 исключен - постановлением Правительства РК от 7 июня 1999 г. N 705 P990705_ )
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 10 августа 1998 г. № 758
СОСТАВ
Наблюдательного совета "Национальной
компании "Шелковый путь - Казахстан"
Арын Ерлан        - вице-Министр образования, культуры и
Мухтарович          здравоохранения Республики Казахстан,
председатель
Аймаков Бауржан   - директор Государственного комитета Республики
Жанабекович         Казахстан по инвестициям
Досмухамбетов     - Председатель Комитета туризма и спорта
Темеркан            Министерства образования, культуры и
Мынайдырович        здравоохранения Республики Казахстан
Ертлесова Жаннат  - первый вице-Министр финансов Республики
Джургалиевна        Казахстан
Косунов Туребек   - Председатель Комитета лесного и охотничьего
Олжабаевич          хозяйства Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
Кошанов Аманжол   - вице-президент Министерства науки-Академии
Кошанович           наук Республики Казахстан
Кулибаев Аскар    - президент Национальной компании "Шелковый
Алтынбекович        путь - Казахстан"
Сарабекова Тарбие - заместитель Директора Департамента
Сербаевна           государственного имущества и приватизации
Министерства финансов Республики Казахстан