Халықаралық қарттар жылына әзірлік және оны өткізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің ҚАУЛЫСЫ 1998 жылғы 18 қараша N 1174
Біріккен Ұлттар Ұйымының Бас Ассамблеясы 1999 жылды "Бүкіл ұрпақтар қоғамына" деген девизбен Халықаралық қарттар жылы деп жариялауына байланысты, сондай-ақ оны өткізу жөніндегі іс-шараларды іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған, Халықаралық қарттар жылына әзірлік және оны өткізу бағдарламасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі, Ақпарат және қоғамдық келісім министрлігі, Білім, мәдениет және денсаулық сақтау министрлігі, облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкімдері:
Халықаралық қарттар жылына әзірлік және оны өткізу бағдарламасының
іс-шараларын іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын;
Халықаралық қарттар жылына әзірлік және оны өткізу бағдарламасының
іске асырылуы туралы 1999 жылдың 1 желтоқсанына дейін Қазақстан
Республикасының Үкіметін хабардар етсін.
3. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері 1999 жылға
арналған бюджетті жасау кезінде осы мақсаттарға қаржы көздесін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1998 жылғы 18 қарашадағы
N 1174 қаулысымен бекітілген
Халықаралық қарттар жылына әзірлік және оны өткізу
БАҒДАРЛАМАСЫ
__________________________________________________________________________
|N   | Іс-шаралар атауы                |Мерзімі       |Жауапты
|р.с.|                                 |              |атқарушылар
|____|_________________________________|______________|____________________
|1   |"Бүкіл ұрпақтар қоғамына" деген  |1998 жылдың   |Мемлекеттік орган-
|    |девизбен Халықаралық қарттар жы- |1 желтоқсанына|дың бірінші басшыла
|    |лына әзірлік және оны өткізу жөні|дейін         |ры, облыс, қала,
|    |нде облыстарда, аудандар мен қала|              |аудандардың әкімдері
|    |ларда мемлекеттік органдардың және              |
|    |қоғамдық ұйымдар өкілдерінің қа- |              |
|    |тысуымен аймақтық комитеттер құру.              |
|    |Комитеттерді басқару облыс, қала,|              |
|    |аудан әкімдеріне жүктелсін, орын-|              |
|    |басарлары етіп ардагерлер қоғам- |              |
|    |дық ұйымдарының басшыларын таға. |              |
|    |йындау.                          |              |
|____|_________________________________|______________|____________________
|2   |Облыстар, қалалар, аудандардың   |1999 жылдың   |Облыс, қала, аудан-
|    |әкімдеріне Халықаралық қарттар   |1 қаңтарына   |дардың әкімдері
|    |жылына әзірлік және оны өткізу   |дейін         |
|    |жөніндегі аймақтық бағдарламалар-|              |
|    |ды, қарт адамдардың жағдайын жақ-|              |
|    |сарту жөніндегі жұмыстар жоспарын|              |
|    |әзірлеуді тапсыру.               |              |
|____|_________________________________|______________|____________________
|3   |Халықаралық қарттар жылына арнал-|1999 жылдың   |Ардагерлер ұйымдары.
|    |ған Республикалық, аймақтық жина-|1 қазанына    |ның орталық кеңесі,
|    |лыстарды өткізу.                 |дейін         |Еңбек және халықты
|    |                                 |              |әлеуметтік қорғау
|    |                                 |              |министрлігі, Білім,
|    |                                 |              |мәдениет және ден-
|    |                                 |              |саулық сақтау мини-
|    |                                 |              |стрлігі, Ақпарат
|    |                                 |              |және қоғамдық келі-
|    |                                 |              |сім министрлігі
|____|_________________________________|______________|____________________
|4   |Әлеуметтік-тұрмыстық қызмет көр- |Ұдайы         |Еңбек және халықты
|    |сетуге және өзге адамдардың көме-|              |әлеуметтік қорғау
|    |гіне мұқтаж жалғызілікті жұмысқа |              |министрлігі, облыс,
|    |қабілетсіз зейнеткерлердің әлеу- |              |қала, аудандардың
|    |меттік көмекпен толық қамтылуын  |              |әкімдері
|    |қамтамасыз ету.                  |              |
|    |Қиын жағдайға душар болған, әлеу-|              |
|    |меттік қорғауға өте мұқтаж аза-  |              |
|    |маттардың тіршілік әрекетін      |              |
|    |уақытша қолдауға бағытталған ке- |              |
|    |зек күттірмес шараларды жүзеге   |              |
|    |асыру үшін қолданылып жүрген     |              |
|    |әлеуметтік көмек бөлімдерінің ба-|              |
|    |засында үйге жедел әлеуметтік    |              |
|    |көмек көрсетуді ұйымдастыру.     |              |
|____|_________________________________|______________|____________________
|5   |Қарт адамдарға көмек көрсету     |              |Еңбек және халықты
|    |жөніндегі халықаралық үкіметтік  |              |әлеуметтік қорғау
|    |емес ұйымдармен ынтымақтасуды    |    -*-       |министрлігі Сыртқы
|    |жолға қою                        |              |істер министрлігімен
|    |                                 |              |бірлесіп
|____|_________________________________|______________|____________________

О подготовке и проведении Международного года пожилых людей
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 ноября 1998 г. № 1174
В связи с провозглашением 1999 года Генеральной Ассамблеей Организации Объединенных Наций Международным годом пожилых людей под девизом " К обществу всех поколений", а также в целях реализации мероприятий по его проведению Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу подготовки и проведения Международного года пожилых людей.
2. Министерству труда и социальной защиты населения, Министерству информации и общественного согласия, Министерству образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан, акимам областей, городов Астаны и Алматы:
принять меры по реализации мероприятий Программы подготовки и проведения Международного года пожилых людей;
о реализации Программы подготовки и проведения Международного года пожилых людей информировать Правительство Республики Казахстан до 1 декабря 1999 года.
3. Акимам областей, городов Астаны и Алматы предусмотреть на эти цели средства при формировании бюджета на 1999 год.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
18 ноября 1998 года № 1174
Программа
подготовки и проведения Международного года
пожилых людей
____________________________________________________________________________
| № |                                        |       |      Ответственные   |
|п/п|      Наименование мероприятий          | Сроки |       исполнители    |
|___|________________________________________|_______|______________________|
|1  |Создать региональные комитеты с участием|До 1   |Первые руководители   |
|   |представителей государственных органов и|декабря|государственных       |
|   |общественных организаций в областях,    |1998   |органов, акимы        |
|   |районах, городах по подготовке и        |года   |областей, городов,    |
|   |проведению Международного года пожилых  |       |районов               |
|   |людей под девизом "К обществу всех      |       |                      |
|   |поколений". Руководство комитетами      |       |                      |
|   |возложить на акимов областей, городов,  |       |                      |
|   |районов, заместителями назначить        |       |                      |
|   |руководителей ветеранских общественных  |       |                      |
|   |организаций.                            |       |                      |
|___|________________________________________|_______|______________________|
|2  |Поручить акимам областей, городов,      |До 1   |Акимы областей,       |
|   |районов разработать региональные        |января |городов, районов      |
|   |программы по подготовке и проведению    |1999   |                      |
|   |Международного года пожилых людей, планы|года   |                      |
|   |действий по улучшению положения         |       |                      |
|   |пожилых людей.                          |       |                      |
|___|________________________________________|_______|______________________|
|3  |Провести республиканское, региональные  |До 1   |Центральный Совет     |
|   |собрания, посвященные Международному    |октября|организации ветеранов,|
|   |году пожилых людей                      |1999   |Министерство труда и  |
|   |                                        |года   |социальной защиты     |
|   |                                        |       |населения,            |
|   |                                        |       |Министерство          |
|   |                                        |       |образования, культуры |
|   |                                        |       |и здравоохранения,    |
|   |                                        |       |Министерство          |
|   |                                        |       |информации и          |
|   |                                        |       |общественного согласия|
|___|________________________________________|_______|______________________|
|4  |Обеспечить полный охват социальной      |Посто- |Министерство труда и  |
|   |помощью одиноких нетрудоспособных       |янно   |социальной защиты     |
|   |пенсионеров, нуждающихся в социально-   |       |населения, акимы      |
|   |бытовом обслуживании и посторонней      |       |областей, городов,    |
|   |помощи.                                 |       |районов               |
|   |Для осуществления безотлагательных мер, |       |                      |
|   |направленных на временное поддержание   |       |                      |
|   |жизнедеятельности граждан, остро        |       |                      |
|   |нуждающихся в социальной защите,        |       |                      |
|   |попавших в экстремальные ситуации,      |       |                      |
|   |организовать отделения срочной          |       |                      |
|   |социальной помощи на дому на базе       |       |                      |
|   |существующих отделений социальной       |       |                      |
|   |помощи.                                 |       |                      |
|___|________________________________________|_______|______________________|
|5  |Наладить сотрудничество с международными|  -"-  |Министерство труда и  |
|   |неправительственными организациями по   |       |социальной защиты     |
|   |оказанию помощи престарелым людям.      |       |населения совместно с |
|   |                                        |       |Министерством         |
|   |                                        |       |иностранных дел.      |
|___|________________________________________|_______|______________________|

|6   |Жоғары оқу орындары базасында    |1999 жыл      |Білім, мәдениет және
|    |әлеуметтік қызметші (социономдар)|              |денсаулық сақтау
|    |дайындау бойынша әлеуметтік жұмыс|              |министрлігі
|    |және әлеуметтік менеджмент       |              |
|    |факультетін ашу мүмкіндігін      |              |
|    |қарастыру                        |              |
|____|_________________________________|______________|____________________
|7   |Соғыс, еңбек ардагерлері, жұмысқа| Ұдайы        |Облыс, қала,аудандар
|    |қабілетсіз жалғызбасты зейнеткер-|              |әкімдері, ұйымдар,
|    |лерге қажетті қолдау көрсету,    |              |кәсіпорындар, меке-
|    |олардың мәселелерін шешу мақсат- |              |мелер басшылары
|    |ында ұйымдар, кәсіпорындар мен   |              |
|    |мекемелердің қамқорлық жасау     |              |
|    |практикасын қайта жаңғырту       |              |
|____|_________________________________|______________|____________________
|8   |Бұқаралық ақпарат құралдарына    |              |Ақпарат және қоғам-
|    |баспасөзде Халықаралық қарттар   |              |дық келісім министр
|    |жылына әзірлікті және оның өткі- |   -"-        |лігі, мемлекеттік
|    |зілуін кеңінен көрсету ұсынылсын.|              |бұқаралық ақпарат
|    |1999 жылы қарт адамдар тақырыбы- |              |құралдары
|    |на, Қазақстанда барлық ұрпақтар  |              |
|    |қоғамын құру мәселелерін зерттеу-|              |
|    |ге ерекше назар аудару           |              |
|____|_________________________________|______________|____________________
|9   |Қарт адамдарға атаулы көмек көр- |1999 жылдың   |Қазақстан Республи-
|    |сету үшін Аз қамтылған адамдарды |II тоқсаны    |касының Ақпарат және
|    |қолдау жөніндегі жалпы-ұлттық    |              |қоғамдық келісім
|    |қорға қаражат тарту мақсатында   |              |министрлігі, мемле-
|    |телемарафон өткізу               |              |кеттік бұқаралық ақ.
|    |                                 |              |парат құралдары,
|    |                                 |              |облыс, Алматы мен
|    |                                 |              |Астана қалаларының
|    |                                 |              |әкімдері
|____|_________________________________|______________|____________________
|10  |Ұлы Отан соғысының ардагерлері-  |1999 жылдың   |Қазақстан Республи-
|    |мен, қоғамдық бірлестіктерімен,  |III тоқсаны   |касының Ақпарат және
|    |тыл еңбеккерлерімен және жастар  |              |қоғамдық келісім
|    |ұйымдарымен "Ұрпақтар сабақтасты.|              |министрлігі, мемле-
|    |ғы: нақты өмір шындығы және бола.|              |кеттік бұқаралық ақ.
|    |шағы" тақырыбына дөңгелек стол   |              |парат құралдары
|    |өткізу                           |              |
|____|_________________________________|______________|____________________
|11  |"Қазақстанның болашағы үшін"     |1999 жылдың   |Қазақстан Республи-
|    |деген жастар қозғалысымен бірле- |II-III тоқсаны|касы Ақпарат және
|    |сіп қарт адамдарға қамқорлық кө- |              |қоғамдық келісім
|    |мек ұйымдастыру жөнінде "Қамқор- |              |министрлігі, мемле-
|    |лық" республикалық акциясын      |              |кеттік бұқаралық ақ.
|    |өткізу                           |              |парат құралдары
|____|_________________________________|______________|____________________
|12  |Мемлекеттік басқару органдарының,|Ұдайы         |Облыстардың, қалалар
|    |облыстар, қалалар, аудандар әкім-|              |мен аудандардың
|    |дерінің түрлі қоғамдық мәні бар  |              |әкімдері және мем-
|    |әртүрлі шешімдерді қабылдауы ке- |              |лекеттік басқару
|    |зінде аға ұрпақ өкілдерінің тәжі-|              |органдары
|    |рибесін, даналығын пайдалануы    |              |
|____|_________________________________|______________|____________________
|13  |Қарт адамдарға, көркем, тарихи,  |1999 жылдың   |Ақпарат және қоғам-
|    |ғылыми-көпшілік әдебиетін тарату |II тоқсаны    |дық келісім министр.
|    |мақсатында "Жақсы кітап -  жан   |              |лігі
|    |азығы" атты қайырымдылық акциясын|              |
|    |өткізу                           |              |
|____|_________________________________|______________|____________________

|6  |На базе высших учебных заведений        |1999   |Министерство          |
|   |рассмотреть возможность открытия        |год    |образования, культуры |
|   |факультета социальной работы и          |       |и здравоохранения     |
|   |социального менеджмента по подготовке   |       |                      |
|   |социальных работников (социономов).     |       |                      |
|___|________________________________________|_______|______________________|
|7  |Возобновить практику шефства            |Посто- |Акимы областей,       |
|   |организаций, предприятий и учреждений   |янно   |городов, районов,     |
|   |над ветеранами войны, труда, одинокими  |       |руководители          |
|   |нетрудоспособными пенсионерами с целью  |       |организаций,          |
|   |оказания им необходимой поддержки,      |       |предприятий,          |
|   |участия в решении их проблем.           |       |учреждений            |
|___|________________________________________|_______|______________________|
|8  |Предложить средствам массовой информации|  -"-  |Министерство          |
|   |широко освещать в прессе подготовку и   |       |информации и          |
|   |проведение Международного года пожилых  |       |общественного         |
|   |людей. В 1999 году уделять особое       |       |согласия,             |
|   |внимание теме пожилых людей,            |       |государственные       |
|   |исследованию проблемы формирования в    |       |средства массовой     |
|   |Казахстане общества всех поколений.     |       |информации            |
|___|________________________________________|_______|______________________|
|9  |Провести республиканский телемарафон с  |ІІ     |Министерство          |
|   |целью привлечения средств в             |квартал|информации и          |
|   |Общенациональный фонд по поддержке      |1999   |общественного         |
|   |малообеспеченных граждан для оказания   |года   |согласия,             |
|   |адресной помощи пожилым людям.          |       |государственные       |
|   |                                        |       |средства массовой     |
|   |                                        |       |информации, акимы     |
|   |                                        |       |областей, городов     |
|   |                                        |       |Астаны, Алматы        |
|___|________________________________________|_______|______________________|
|10 |Провести круглый стол с ветеранами      |ІІІ    |Министерство          |
|   |Великой Отечественной войны,            |квартал|информации и          |
|   |общественными объединениями,            |1999   |общественного         |
|   |тружениками тыла и молодежными          |года   |согласия,             |
|   |организациями на тему "Преемственность  |       |государственные       |
|   |поколений: реальность и перспектива".   |       |средства массовой     |
|   |                                        |       |информации            |
|___|________________________________________|_______|______________________|
|11 |Совместно с молодежным движением "За    |ІІ-ІІІ |Министерство          |
|   |будущее Казахстана" провести            |кварта-|информации и          |
|   |республиканскую акцию "Забота" по       |лы 1999|общественного         |
|   |организации шефской помощи пожилым      |года   |согласия,             |
|   |людям.                                  |       |государственные       |
|   |                                        |       |средства массовой     |
|   |                                        |       |информации            |
|___|________________________________________|_______|______________________|
|12 |Органам государственного управления,    |Посто- |Акимы областей,       |
|   |акимам областей, городов, районов       |нно    |городов, районов и    |
|   |использовать опыт, мудрость людей       |       |органы                |
|   |старшего поколения при принятии решений |       |государственного      |
|   |по различным общественно-значимым       |       |управления            |
|   |вопросам.                               |       |                      |
|___|________________________________________|_______|______________________|
|13 |Провести благотворительную акцию        |ІІ     |Министерство          |
|   |"Хорошая книга - в доме радость", с     |квартал|информации и          |
|   |целью раздачи пожилым людям             |1999   |общественного согласия|
|   |художественной, исторической,           |года   |                      |
|   |научно-популярной литературы.           |       |                      |
|___|________________________________________|_______|______________________|
Оператор:      А.Е. Турсынова
Специалист:    Э.А. Жакупова