Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігі бар мемлекеттік емес сыртқы заемдар бойынша алдағы және мерзімі өткен төлемдерді өтеу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1998 жылғы 18 желтоқсан N 1292
Қазақстан Республикасының шетел несие берушілері алдындағы міндеттемелерін орындау, дефолт фактілеріне жол бермеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдіктері бар бұрын берілген мемлекеттік емес сыртқы заемдардың республикалық бюджетке қайтарылуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі Қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі:
1) Қазақстан Республикасының берілген 1993 жылғы 19 мамырдағы N 26-15/ 136, 1993 жылғы 7 маусымдағы N 26-15/8347, 1994 жылғы 10 маусымдағы N Ф 223/40, 1994 жылғы 29 маусымдағы N Ф 22-3/42, 1995 жылғы 24 наурыздағы N Ф 223/3/4016, 1995 жылғы 1 желтоқсандағы N 000001, 1996 жылғы 23 қыркүйектегі N 001 мемлекеттік кепілдіктеріне және 1994 жылғы 19 желтоқсандағы Әлембанк (бұрынғы Қазсыртқыэкономбанк) білдірген Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Австрия Федералдық Қаржы министрлігінің арасындағы Келісімге Өзгеріске сәйкес, шетел банктері шоттарының негізінде дәрменсіз заемшылар үшін алдағы және мерзімі өткен төлемдерді 1,2-қосымшаларға сәйкес, сондай-ақ есептелген айыппұл сомаларын төлем жасалатын күнгі бағам айырмасының өзгеруін есепке ала отырып, 1998 жылға арналған республикалық бюджетте "Өтеуі шегерілген несиелендіру" бөлімі бойынша көзделген қаражат шегінде төлейтін болсын;
2) (құпия);
3) заемшылардың Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігі бар мемлекеттік емес сыртқы заемдарды пайдалануы жөніндегі қызметіне қаржылық тексеріс жүргізсін және оларды пайдалану тәртібін бұзушылық фактілері анықталған жағдайда кінәлі адамдарды Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жауапқа тарту мақсатында материалдарды құқық қорғау органдарына, соттарға берсін.
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Салық полициясы комитеті заңдарда белгіленген тәртіппен мемлекеттік кепілдігі бар мемлекеттік емес сыртқы заемдар бойынша қаржылық міндеттемелерді орындамаған тұлғаларды жауапқа тарту жөнінде шаралар қабылдасын.
3. "Қазақстан Эксимбанкі" жабық акционерлік қоғамына алынған қаражаттың республикалық бюджетке қайтарылуын қамтамасыз ету жөнінде жұмыс жүргізу ұсынылсын.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және "Қазақстан Эксимбанкі" жабық акционерлік қоғамы (келісім бойынша) қаржылық міндеттемелері республикалық бюджет есебінен орындалған заемшыларға қатысты қолданылған шаралар туралы Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат берсін.

О погашении предстоящих и просроченных платежей по негосударственным внешним займам, имеющим государственные гарантии Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1998 года № 1292
В целях выполнения обязательств Республики Казахстан перед иностранными кредиторами и недопущения фактов дефолта, а также обеспечения возврата в республиканский бюджет ранее выданных негосударственных внешних займов, имеющих государственные гарантии Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству финансов Республики Казахстан:
1) в соответствии с выданными государственными гарантиями Республики Казахстан от 19 мая 1993 года № 26-15/136, от 7 июня 1993 года № 26-15/8347, от 10 июня 1994 года № Ф 22-3/40, от 29 июня 1994 года № Ф 22-3/42, от 24 марта 1995 года № Ф 22-3/3/4016, от 1 декабря 1995 года № 000001, от 23 сентября 1996 года № 001 и Изменением к Соглашению между Правительством Республики Казахстан, представленным Алембанком (ранее Казвнешэкономбанком), и Австрийским Федеральным Министерством финансов от 19 декабря 1994 года, на основании счетов иностранных банков оплатить за несостоятельных заемщиков просроченные и предстоящие платежи согласно приложениям 1, 2, а также сумму начисленных штрафов с учетом изменений курсовой разницы на дату платежа в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 1998 год по разделу "Кредитование минус погашение";
2) (секретно);
3) провести финансовую ревизию деятельности заемщиков по использованию негосударственных внешних займов, имеющих государственные гарантии Республики Казахстан, и, в случае выявления фактов нарушения их использования, материалы передать в правоохранительные органы, суды с целью привлечения виновных лиц к ответственности согласно действующему законодательству Республики Казахстан.
2. Комитету налоговой полиции Министерства государственных доходов Республики Казахстан принять меры в установленном законодательством порядке по привлечению к ответственности лиц, не исполнивших финансовые обязательства по негосударственным внешним займам, имеющим государственные гарантии Республики Казахстан.
3. Рекомендовать закрытому акционерному обществу "Эксимбанк Казахстан" провести работу по обеспечению возврата отвлеченных средств в республиканский бюджет.
4. Министерству финансов Республики Казахстан и закрытому акционерному обществу "Эксимбанк Казахстан" (по согласованию) информировать Правительство Республики Казахстан о принятых мерах по отношению к заемщикам, чьи финансовые обязательства были исполнены за счет средств республиканского бюджета.

5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1998 жылғы
18 желтоқсандағы
N 1292 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігі бар мемлекеттік
емес сыртқы заемдарды өтеу бойынша мерзімі өткен төлемдердің
Сомасы
__________________________________________________________________________
|    Заемшы  | Төлем  | Төлем  |  Төлем  | Негізгі | Проценттер |Басқалары
|     ұйым   |валютасы|уақыты  | сомасы  |  борыш  |            |
|____________|________|________|_________|_________|____________|__________
|                  Австрия несие желісі
|__________________________________________________________________________
|"Фосфор" АҚ |  USD   |30.09.98| 593,20  | 000     | 593,20     |  000
|____________|________|________|_________|_________|____________|__________
|Барлығы     |  USD   |        | 593,20  | 000     | 593,20     |  000
|____________|________|________|_________|_________|____________|__________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1998 жылғы
18 желтоқсандағы
N 1292 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігі бар мемлекеттік
емес сыртқы заемдарды өтеу бойынша алдағы төлемдердің
Сомасы
__________________________________________________________________________
|        Заемшы        | Төлем  |    Төлем     |     Төлем     |   Негізгі
|         ұйым         |валютасы|   уақыты     |     сомасы    |    борыш
|______________________|________|______________|_______________|___________
|                         Германия несие желісі
|__________________________________________________________________________
|"Теплоприбор" АҚҚ   |  DM    | 01.12.98     |1 863 305,07   |1 630 257,50
|____________________|________|______________|_______________|_____________
|"Тұран Агро" фирмасы|  DM    | 01.12.98     | 539 888,46    | 484 482,50
|____________________|________|______________|_______________|_____________
|"Акмола-жаңа        |  DM    | 30.12.98     |4 919 291,99   |4 129 326,10
|құрылысиндустрия" ЖҮАҚ|      |              |               |
|______________________|______|______________|_______________|_____________
|"Екібастұзкөмір" МАҚ  |DМ    | 30.12.98     | 414 598,44    |       0,00
|______________________|______|______________|_______________|_____________
|                        Австрия несие желісі
|__________________________________________________________________________

5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан от 18 декабря
1998 года № 1292
Сумма
просроченных платежей
по погашению негосударственных внешних займов,
имеющих государственные гарантии Республики Казахстан
_________________________________________________________________________
Организация  !Валюта ! Дата   !Сумма  !Основной !Проценты  !Прочие   !
-заемщик     !платежа!платежа !платежа! долг    !          !         !
------------------------------------------------------------------------!
! Кредитная линия Австрии          !          !         !
------------------------------------------------------------------------!
АО "Фосфор"     !  USD  !30.09.98!593,20 ! 0,00    ! 593,20   !   0,00  !
------------------------------------------------------------------------!
!       !        !       !         !          !         !
------------------------------------------------------------------------!
Всего           !  USD  !        !593,20 ! 0,00    ! 593,20   !   0,00  !
________________________________________________________________________!
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан от 18 декабря
1998 года № 1292
Сумма
предстоящих платежей
по погашению негосударственных внешних займов,
имеющих государственные гарантии Республики Казахстан
______________________________________________________________________
Организация       !Валюта !  Дата     !  Сумма      ! Основной     !
-заемщик        !платежа! платежа   ! платежа     !   долг       !
---------------------------------------------------------------------!
! Кредитная линия Германии        !              !
---------------------------------------------------------------------!
АО "Теплоприбор"   !  DM   ! 01.12.98. !1 863 305,07 !1 630 257,50  !
---------------------------------------------------------------------!
фирма "Туран-Агро" !  DM   ! 01.12.98  !  539 888,46 !  484 482,50  !
---------------------------------------------------------------------!
АОЗТ "Акмола-новая  !       !           !             !              !
стройиндустрия"    !  DM   ! 30.12.98  !4 919 291,99 !4 129 326,10  !
---------------------------------------------------------------------!
ГАО "Экибастузкомир"!  DM   ! 30.12.98  !  414 598,44 !        0,00  !
---------------------------------------------------------------------!
!Кредитная линия Австрии          !              !
---------------------------------------------------------------------!

|"Фосфор" АҚ          | USD    | 30.12.98     | 40 948,99     |       0,00
|_____________________|________|______________|_______________|____________
|                            АҚШ несие желісі
|__________________________________________________________________________
|"Кен дала" МАК      | USD    | 15.12.98     | 10 763 673,08 | 8 680 848,23
|____________________|________|______________|_______________|_____________
|"Кен дала" МАК      | USD    | 15.12.98     | 1 334 841,18  | 1 076 542,70
|____________________|________|______________|_______________|_____________
|"Тағам" МАК         | USD    | 15.12.98     | 2 012 628,41  | 1 651 268,86
|____________________|________|______________|_______________|_____________
|                         Франция несие желісі
|__________________________________________________________________________
|"Тағам" МАК         | FRF    | 04.01.99     | 5 499 414,12  | 5 210 488,89
|____________________|________|______________|_______________|_____________
|Барлығы:            |        |              |               |
|____________________|________|______________|_______________|_____________
|                    | DM     |              | 7 737 083.96  | 6 244 066,10
|____________________|________|______________|_______________|_____________
|                    | FRF    |              | 5 499 414,12  | 5 210 488,89
|____________________|________|______________|_______________|_____________
|                    | USD    |              |14 152 091,66  |11 408 659,79
|____________________|________|______________|_______________|_____________
______________________________________________
|  Проценттер              | Басқалары         |
|__________________________|___________________|
| 233 047,57               |            0,00   |
|__________________________|___________________|
| 55 405,96                |            0,00   |
|__________________________|___________________|
| 789 965,89               |            0,00   |
|__________________________|___________________|
| 414 598,44               |            0,00   |
|__________________________|___________________|
| 26 978,94                |       13 970,05   |
|__________________________|___________________|

АО "Фосфор"         !  USD  ! 30.12.98  !   40 948,99 !        0,00  !
---------------------------------------------------------------------!
!Кредитная линия США!             !              !
---------------------------------------------------------------------!
ГАК "Кен дала"      !  USD  ! 15.12.98. !10 763 673,08! 8 680 848,23 !
---------------------------------------------------------------------!
ГАК "Кен дала"      !  USD  ! 15.12.98  ! 1 334 841,18! 1 076 542,70 !
---------------------------------------------------------------------!
ГАК "Тагам"         !  USD  ! 15.12.98  ! 2 012 628,41! 1 651 268,86 !
---------------------------------------------------------------------!
!Кредитная линия Франции          !              !
---------------------------------------------------------------------!
ГАК "Тагам"         !  FRF  ! 04.01.99  ! 5 499 414,12! 5 210 488,89 !
---------------------------------------------------------------------!
Всего              !       !           !             !              !
---------------------------------------------------------------------!
!  DM   !           ! 7 737 083,96! 6 244 066,10 !
---------------------------------------------------------------------!
!  FRF  !           ! 5 499 414,12! 5 210 488,89 !
---------------------------------------------------------------------!
!  USD  !           !14 152 091,66!11 408 659,79 !
_____________________________________________________________________!
продолжение таблицы
_______________________________________________________
Организация    !    Проценты    !     Прочие      !
-заемщик        !                !                 !
-------------------------------------------------------!
! Кредитная линия Германии         !
-------------------------------------------------------!
АО "Теплоприбор"   !  233 047,57    !        0,00     !
-------------------------------------------------------!
фирма "Туран-Агро" !   55 405,96    !        0,00     !
-------------------------------------------------------!
АОЗТ "Акмола-новая  !  789 965,89    !        0,00     !
стройиндустрия"    !                !                 !
-------------------------------------------------------!
ГАО "Экибастузкомир"!  414 598,44    !        0,00     !
-------------------------------------------------------!
!Кредитная линия Австрии           !
-------------------------------------------------------!
АО "Фосфор"         !   26 978,94    !    13 970,05    !
-------------------------------------------------------!
!Кредитная линия США               !
-------------------------------------------------------!

| 2 082 824,85             |            0,00   |
|__________________________|___________________|
| 258 298,48               |            0,00   |
|__________________________|___________________|
| 361 359,55               |            0,00   |
|__________________________|___________________|
| 288 925,23               |            0,00   |
|__________________________|___________________|
| 1 493 017,86             |            0,00   |
|__________________________|___________________|
| 288 925,23               |            0,00   |
|__________________________|___________________|
|2 729 461,82              |       13 970,05   |
|__________________________|___________________|

ГАК "Кен дала"      ! 2 082 824,85   !         0,00    !
-------------------------------------------------------!
ГАК "Кен дала"      !   258 298,48   !         0,00    !
-------------------------------------------------------!
ГАК "Тагам"         !   361 359,55   !         0,00    !
-------------------------------------------------------!
!Кредитная линия Франции           !
-------------------------------------------------------!
ГАК "Тагам"         !   288 925,23   !         0,00    !
-------------------------------------------------------!
Всего              !                !                 !
-------------------------------------------------------!
! 1 493 017,86   !         0,00    !
-------------------------------------------------------!
!   288 925,23   !         0,00    !
-------------------------------------------------------!
! 2 729 461,82   !    13 970,05    !
_______________________________________________________!