Міндетті медициналық сақтандыру қорын қайта ұйымдастыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1998 жылғы 31 желтоқсан N 1387
Азаматтардың денсаулығын сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді қолданылып жүрген заңдарға сәйкес келтіру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі Қаулы етеді:
1. Міндетті медициналық сақтандыру қоры "Медициналық қызмет көрсетулерге ақы төлеу жөніндегі орталық" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Орталық) етіп қайта құру жолымен қайта ұйымдастырылсын.
Қазақстан Республикасының Білім, мәдениет және денсаулық сақтау министрлігі Орталық мемлекеттік басқару органы болып белгіленсін.
2. Орталықтың негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
емдеу-профилактикалық ұйымдардың ақысыз медициналық жәрдемнің кепілді көлемін көрсетуі жөніндегі қызмет көрсетулерге шыққан шығындарын бюджеттік қаражаттың шегінде өтеу;
азаматтарға көрсетілетін медициналық қызметтердің сапасын талдау мен бағалауды жүзеге асыру;
медициналық қызмет көрсетулер рыногын дамыту;
Орталықтың Жарғысына сәйкес өзге де міндеттер.
3. Қазақстан Республикасының Білім, мәдениет және денсаулық сақтау министрлігі:
Орталықтың жарғысын бекітсін, оны тіркеуден өткізсін, оның басшысын тағайындасын және басқа да қажетті ұйымдастыру шараларын жүргізсін;
қайта ұйымдастырылған Міндетті медициналық сақтандыру қорының құқықтары мен міндеттерін өткізу актісі бойынша Орталыққа өткізсін;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және
жекешелендіру департаментімен бірлесе отырып қайта ұйымдастырылған
Міндетті медициналық сақтандыру қорының мүлкін Орталыққа жедел басқару
құқығымен берсін;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігімен бірлесе отырып бір ай
мерзім ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық
актілерін осы қаулыға сәйкес келтірсін.
4. Осы қаулы 1999 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Оқығандар:
Орынбекова Д.К.
Кобдалиева Н.М.

О реорганизации Фонда обязательного медицинского страхования
Постановление Правительсва Республики Казахстан от 31 декабря 1998 года № 1387
В целях приведения в соответствие с действующим законодательством нормативных правовых актов в области охраны здоровья граждан Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Реорганизовать Фонд обязательного медицинского страхования путем его преобразования в государственное учреждение "Центр по оплате медицинских услуг" (далее - Центр).
Определить Министерство образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан органом государственного управления Центром.
2. Основными задачами Центра являются:
возмещение затрат в пределах бюджетных средств лечебно- профилактическим организациям за услуги по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
осуществление анализа и оценки качества предоставляемых гражданам медицинских услуг;
развитие рынка медицинских услуг;
иные задачи в соответствии с Уставом Центра.
3. Министерству образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан:
утвердить Устав, зарегистрировать, назначить руководителя Центра и провести другие необходимые организационные мероприятия;
передать по передаточному акту Центра права и обязанности реорганизованного Фонда обязательного медицинского страхования;
совместно с Департаментом по государственному имуществу и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан передать имущество реорганизованного Фонда обязательного медицинского страхования Центру на праве оперативного управления;
совместно с Министерством юстиции Республики Казахстан в месячный срок привести нормативные правовые акты Правительства Республики Казахстан в соответствии с настоящим постановлением.
4. Настоящее постановление вступает в силу с 1 января 1999 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
(Корректор:  И.Склярова
Специалист: Э.Жакупова)