Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасы мен Өзбекстан Республикасы арасындағы 1998-2005 жылдарға арналған Экономикалық ынтымақтастықты тереңдету туралы шартты бекіту туралы" Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 17 наурыз N 250
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 1998 жылғы 30-31
қазандағы Өзбекстан Республикасына ресми сапары барысында қол жеткен
уағдаластықтарды жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі
қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасы мен Өзбекстан Республикасы арасындағы
1998-2005 жылдарға арналған Экономикалық ынтымақтастықты тереңдету туралы
шартты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының
жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің бекітуіне енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министр
Қазақстан Республикасы Президентінің
Жарлығы
Қазақстан Республикасы мен Өзбекстан Республикасы
арасындағы 1998-2005 жылдарға арналған Экономикалық
ынтымақтастықты тереңдету туралы
шартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы мен Өзбекстан Республикасы арасындағы
экономикалық интеграцияны одан әрі тереңдету және тең құқықты әрі өзара
пайдалы ынтымақтастықты дамыту үшін жағдайлар жасау мақсатында қаулы
етемін:
1. 1998 жылғы 31 қазанда Ташкент қаласында жасалған Қазақстан
Республикасы мен Өзбекстан Республикасы арасындағы 1998-2005 жылдарға
арналған Экономикалық ынтымақтастықты тереңдету туралы шарт бекітілсін.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы мен Өзбекстан Республикасы
арасындағы 1998-2005 жылдарға арналған Экономикалық
ынтымақтастықты тереңдету туралы
Шарт
Бұдан былай Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы мен
Өзбекстан Республикасы,
1998 жылғы "31" қазандағы Қазақстан Республикасы мен Өзбекстан Республикасы арасындағы Мәңгілік достық туралы шартты, 1993 жылғы 28 шілдедегі Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Өзбекстан Республикасының Үкіметі арасындағы 1994-2000 жылдарға арналған Экономикалық интеграцияны тереңдетудің іс-шаралары туралы келісімді, 1994 жылғы 10-қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Өзбекстан Республикасы арасындағы Бірыңғай экономикалық кеңістікті құру туралы шартты, 1997 жылғы 2 маусымдағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Өзбекстан Республикасының Үкіметі арасындағы Еркін сауда туралы келісімді, сондай-ақ Тараптар қатысушылары болып табылатын басқа да халықаралық шарттарды басшылыққа ала отырып,
экономикалық ынтымақтастық, ең алдымен, екі мемлекет халықтарының тұрмыс деңгейін көтеруге және қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталғандығын мойындай отырып,
олардың әлеуметтік-экономикалық дамуына қол жеткізу үшін еңбекті халықаралық бөлінісінің, өндірісті мамандандыру мен кооперациялаудың, өзара тиімді сауданың артықшылығын түсіне отырып,
тең құқықты әрі өзара тиімді сауда-экономикалық және өндірісті қатынастарды бұдан былай да нығайту мен дамытудың, оларға ұзақ мерзімді және орнықты сипат берудің, екі мемлекеттің экономикалық әлеуетін тиімді пайдаланудың және өз халықтарының әл-ауқатын көтерудің қажеттігін негізге ала отырып,
өз мемлекеттерінің өндірістік және интеллектуалдық әлеуетін өзара тиімді пайдаланудың қажеттігін растай отырып және жан-жақты ынтымақтастықты әрі қарай тереңдетуге ұмтыла отырып,
экономикалық реформаларды жүзеге асыруға, тауарлардың, қызмет көрсетулердің, капиталдардың және жұмыс күштерінің еркін орын ауыстыруларына кезең-кезеңмен көшу үшін жағдайлар жасауға зор маңыз бере отырып,
халықаралық құқықтың жалпыға ортақ нормалары мен принциптерін басшылыққа ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Договора между Республикой Казахстан и Республикой Узбекистан об углублении экономического сотрудничества на 1998-2005 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 марта 1999 года № 250
В целях реализации достигнутых договоренностей в ходе официального визита Президента Республики Казахстан Н.Назарбаева в Республику Узбекистан 30-31 октября 1998 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на утверждение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Договора между Республикой Казахстан и Республикой Узбекистан об углублении экономического сотрудничества на 1998-2005 годы".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Указ
Президента Республики Казахстан
Об утверждении Договора между Республикой Казахстан и
Республикой Узбекистан об углублении экономического сотрудничества
на 1998-2005 годы
В целях дальнейшего углубления экономической интеграции и создания условий для развития равноправного и взаимовыгодного сотрудничества между Республикой Казахстан и Республикой Узбекистан постановляю:
1. Утвердить Договор между Республикой Казахстан и Республикой Узбекистан об углублении экономического сотрудничества на 1998-2005 годы, совершенный в городе Ташкенте 31 октября 1998 года.
2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Договор
между Республикой Казахстан и Республикой Узбекистан
об углублении экономического сотрудничества
на 1998-2005 годы
Республика Казахстан и Республика Узбекистан, именуемые далее Стороны,
руководствуясь Договором о вечной дружбе между Республикой Казахстан и Республикой Узбекистан от 31 октября 1998 года, Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Узбекистан о мерах углубления экономической интеграции на 1994-2000 годы от 28 июля 1993 года. Договором между Республикой Казахстан и Республикой Узбекистан о создании Единого экономического пространства от 10 января 1994 года, Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Узбекистан о свободной торговле от 2 июня 1997 года, а также другими международными договорами, участниками которых являются Стороны,
признавая, что экономическое сотрудничество направлено, прежде всего, на повышение уровня жизни и удовлетворение потребностей населения двух государств,
осознавая преимущества международного разделения труда, специализации и кооперирования производства, взаимовыгодной торговли для достижения целей их социально-экономического развития,
исходя из необходимости дальнейшего укрепления и развития равноправных и взаимовыгодных торгово-экономических и производственных отношений, придания им долгосрочного и устойчивого характера, эффективного использования экономического потенциала двух государств и повышения благосостояния их народов,
подтверждая необходимость взаимовыгодного использования производственного и интеллектуального потенциала своих государств и стремясь к дальнейшему углублению всестороннего сотрудничества,
придавая важное значение осуществлению экономических реформ, созданию условий для поэтапного перехода к свободному перемещению товаров, услуг, капиталов и рабочей силы,
руководствуясь общепризнанными нормами и принципами международного права,
согласились о нижеследующем:

1-бап
Тараптар осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын Қазақстан Республикасы мен Өзбекстан Республикасы арасындағы 1998-2005 жылдарға арналған Экономикалық ынтымақтастық бағдарламасын (бұдан былай - Бағдарлама) жүзеге асырады.
2-бап
Тараптардың экономикалық ынтымақтастығы аймақтар, шаруашылық жүргізуші субъектілер арасындағы, олардың меншік нысанына байланыссыз, өзара іс-әрекет жолымен, екі мемлекеттің стратегиялық мүдделеріне жауап беретін ұзақ мерзімді әріптестік пен еркін сауда режимі принциптерінде халықаралық құқықтың жалпыға ортақ нормалары мен ұлттық заңдарға сәйкес жүзеге асырылады.
3-бап
Тараптар ТМД шеңберінде өзара тиімді ынтымақтастықтың және ортақ экономикалық кеңістікті кезең-кезеңмен қалыптастырудың әрі дамытудың қажеттігін мойындай отырып, сыртқы экономикалық қызмет, сауда-экономикалық қатынастар, салық, кеден және тариф жүйелері, монополияға қарсы саясат пен тұтынушылардың құқығын қорғау саласындағы нормативтік-құқықтық базаны жақындастыру, жекелеген, жобалар мен бағдарламаларды жасау, шаруашылық жүргізуші субъектілер арасындағы өзара тиімді экономикалық және ғылыми-техникалық байланыстарды дамытуға жәрдемдесу, екі мемлекет аумақтарында ұлттық және шетелдік инвесторлардың өзара іс-қимылын жандандыру үшін қолайлы жағдайлар туғызады.
Тараптар бір-бірінің экономикасы мүдделеріне зиян келтіретін іс-қимылдардан тартынатын болады.
4-бап
Тараптар:
бірлескен өндіріспен айналысатын ұлттық тауар өндірушілерді қолдау және қорғау іс-шараларының жүйесін әзірлейді және жүзеге асырады;
өндірістің тереңдетілген кооперациясы негізінде ұлттық шеңберден тысқары бірлестіктерді, қаржы-өндірістік топтарды, холдингтерді, жаңа буын техникасын жасау жөніндегі бірлескен кәсіпорындардың құрылуын көтермелейтін болады;
өнеркәсіп пен аграрлық-өнеркәсіптік кешендердің негізгі салалары
кәсіпорындарының арасындағы өзара тиімді байланыстарды нығайтуға екі жақты
мүдделілікті таниды;
сауда үйлерінің, өкілдіктерінің ашылуын көтермелейтін болады.
5-бап
Тараптар инвестицияларды көтермелеу және өзара қорғау, бағалы
қағаздар рыногындағы өзара іс-қимыл бойынша кәсіпкерлікті қолдау, биржалық
сауданы дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасайтын болады.
6-бап
Тараптар өзара тиімді негізде ортақ мүддені білдіретін проблемалар
жөніндегі бірлескен ғылыми жұмыстарды ұйымдастыруды қоса алғанда,
халықаралық жобалар шеңберінде іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулерді
жүргізудегі өзара іс-қимыл жасауды қамтамасыз ететін болады.
7-бап
Тараптар көлік және байланыс саласындағы ынтымақтастықты
жалғастырады, өз аумақтары арқылы транзит үшін қолайлы жағдайлар жасайды.

Статья 1
Стороны осуществляют реализацию Программы экономического сотрудничества между Республикой Казахстан и Республикой Узбекистан на 1998-2005 годы (далее - Программа), являющейся неотъемлемой частью настоящего Договора.
Статья 2
Экономическое сотрудничество Сторон осуществляется на принципах долгосрочного партнерства и режима свободной торговли, отвечающего стратегическим интересам обоих государств, путем взаимодействия между регионами, хозяйствующими субъектами независимо от их форм собственности, в соответствии с общепризнанными нормами международного права и национального законодательства.
Статья 3
Стороны, признавая необходимость взаимовыгодного сотрудничества и поэтапного формирования и развития общего экономического пространства в рамках СНГ, создают благоприятные условия для сближения нормативно- правовой базы в области внешнеэкономической деятельности, торгово- экономических отношений, налоговой, таможенной и тарифной системы, антимонопольной политики и защиты прав потребителей, формирования отдельных проектов и программ, оказания содействия развитию взаимовыгодных экономических и научно-технических связей между хозяйствующими субъектами, активизации взаимной деятельности национальных и иностранных инвесторов на территории обоих государств.
Стороны воздерживаются от действий, наносящих ущерб интересам экономики друг друга.
Статья 4
Стороны:
совместно разрабатывают и осуществляют систему мер поддержки и защиты национальных товаропроизводителей, занятых совместным производством;
поощряет образование транснациональных объединений, финансово- промышленных групп, холдингов, совместных предприятий по производству техники нового поколения на основе углубленной кооперации производства;
признают обоюдную заинтересованность в укреплении взаимовыгодных связей между предприятиями базовых отраслей промышленности и аграрно- промышленных комплексов;
поощряют открытие торговых домов, представительств.
Статья 5
Стороны создают благоприятные условия для поощрения и взаимной защиты инвестиций, поддержке предпринимательства по взаимодействию на рынке ценных бумаг, развитию биржевой торговли.
Статья 6
Стороны на взаимовыгодной основе обеспечивают взаимодействие в проведении фундаментальных и прикладных научных исследований в рамках международных проектов, включая организацию совместных научных работ по проблемам, представляющим общий интерес.
Статья 7
Стороны продолжат сотрудничество в области транспорта и связи, создадут благоприятные условия для транзита через свои территории.