Қазақстан Республикасының айналыс мерзімі үш, алты, тоғыз және он екі ай мемлекеттік қысқа мерзімді қазынашылық валюталық міндеттемелерін шығарудың, айналысының және өтеудің ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 9 сәуір N 398
Республикалық бюджеттің тапшылығын қаржыландыру үшін пайдаланылатын қаржылық құралдардың түрлерін кеңейту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының айналыс мерзімі үш, алты, тоғыз және он екі ай мемлекеттік қысқа мерзімді қазынашылық валюталық міндеттемелерін шығарудың, олардың айналымының және өтеудің ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі қаржылық агент ретіндегі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен (келісім бойынша) бірлесіп, тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңымен бекітілген үкіметтік борыш лимитінің шегінде мемлекеттік қысқа мерзімді қазынашылық валюталық міндеттемелерді айналысқа шығаруды ұйымдастырсын.
3. Мемлекеттік қысқа мерзімді қазынашылық валюталық
міндеттемелерді бастапқы орналастырудан түскен ақша республикалық
бюджетке түседі деп белгіленсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 9 сәуірдегі
N 398 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының айналыс мерзімі үш, алты, тоғыз және
он екі ай мемлекеттік қысқа мерзімді қазынашылық валюталық
міндеттемелерін шығарудың, олардың айналысының және өтеудің
Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының аумағында айналыс мерзімі үш, алты, тоғыз және он екі ай мемлекеттік қысқа мерзімді қазынашылық валюталық міндеттемелерді (бұдан әрі - қазынашылық міндеттеме) шығарудың, айналысының және өтеудің тәртібін айқындайды.
2. "Мемлекеттік қысқа мерзімді қазынашылық валюталық міндеттеме" (МҚВМ) атауы мемлекеттік тілде "Мемлекеттік қысқа мерзімді қазынашылық валюталық міндеттеме" (МҚВМ) деп аталады.
3. Қазынашылық міндеттемелер эмиссиялық мемлекеттік бағалы қағаздар болып табылады, республикалық бюджеттің ағымдағы тапшылығын қаржыландыру мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі (бұдан әрі - Эмитент) шығарады және Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында еркін айналыста болады.
4. Қазынашылық міндеттемелер құжатсыз нысанда шығарылады және "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" жабық акционерлік қоғамының (бұдан әрі -Депозитарийі) "депо" шотында және бастапқы дилерлердің мемлекеттік бағалы қағаздар рыногында өздерінің инвесторлары бойынша ашылған "депо" шотында тиісті жазбалар жүргізу жолымен орналастырылады және айналыста болады.

Об утверждении Правил выпуска, обращения и погашения государственных краткосрочных казначейских валютных обязательств Республики Казахстан со сроком обращения три, шесть, девять и двенадцать месяцев
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 апреля 1999 года № 398
В целях расширения видов инструментов, используемых для финансирования дефицита республиканского бюджета, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила выпуска, обращения и погашения государственных краткосрочных казначейских валютных обязательств Республики Казахстан со сроком обращения три, шесть, девять и двенадцать месяцев.
2. Министерству финансов Республики Казахстан совместно с Национальным Банком Республики Казахстан (по согласованию), как финансовым агентом, организовать выпуск в обращение государственных краткосрочных казначейских валютных обязательств в пределах лимита правительственного долга, утверждаемого Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год.
3. Установить, что деньги от первичного размещения государственных краткосрочных казначейских валютных обязательств поступают в республиканский бюджет.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 апреля 1999 года № 398
Правила выпуска, обращения и погашения государственных
краткосрочных казначейских валютных обязательств
Республики Казахстан со сроком обращения три,
шесть, девять и двенадцать месяцев
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок выпуска, обращения и погашения государственных краткосрочных казначейских валютных обязательств со сроком обращения три, шесть, девять и двенадцать месяцев на территории Республики Казахстан (далее - казначейские обязательства).
2. Название "государственное краткосрочное казначейское валютное обязательство" (ГКВО) на государственном языке именуется - "Мемлекеттiк кыскамерзiмдi казынашылык валюталык мiндеттеме" (МЕКАВМ)
3. Казначейские обязательства являются эмиссионными государственными ценными бумагами, выпускаются Министерством финансов Республики Казахстан (далее - Эмитент) от лица Правительства Республики Казахстан с целью финансирования текущего дефицита республиканского бюджета и свободно обращаются на рынке ценных бумаг Республики Казахстан в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Казначейские обязательства выпускаются в бездокументальной форме, размещаются и обращаются путем ведения соответствующих записей на счетах "депо" в закрытом акционерном обществе "Центральный депозитарий ценных бумаг" (далее - Депозитарий) и на счетах "депо", открытых у первичных дилеров на рынке государственных ценных бумаг по их инвесторам.

2. Шығару және орналастыру
5. Әрбір шығарымның Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар Ұлттық Банкі Эмитент бекіткен шығару параметрлеріне сай, қолданылып жүрген заңдарға сәйкес беретін ұлттық сәйкестендірілген нөмірі болады.
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.10.28. N 1369
қаулысымен. P011369_
6. Қазынашылық міндеттемелердің бастапқы құны - 100 АҚШ доллары.
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қазынашылық міндеттемелерді орналастыруды және өтеуді жүзеге асыратын қаржылық агент (бұдан әрі - Қаржы агенті) болады. Эмитент пен Қаржы агентінің арасындағы өзара қарым-қатынастар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарымен, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерімен, осы Ережемен, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Ұлттық Банкінің арасында жасалатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарын бастапқы орналастыру және олардың айналысы туралы келісіммен реттеледі.
8. Қазынашылық міндеттемелер аукциондық тәсілмен айқындалатын дисконтталған баға бойынша инвесторлардың арасында орналастырылады. Аукционға қатысушылардың өтінімдерін қанағаттандыру бәсекелесті емес өтінімдер ескеріле отырып, эмиссияның жарияланған көлеміне жеткенге дейін қазынашылық міндеттемелер үшін ең жоғары баға бойынша берілген ұсыныстардан басталады.
9. Қазынашылық міндеттемелерді орналастыру жөніндегі аукциондарды Эмитент белгілеген кесте бойынша Қаржы агенті жүргізеді. Эмитент кезекті аукцион өткізілетін күнге дейін жеті күнтізбелік күннен кешіктірмей, өз кезегінде бес күнтізбелік күннен кешіктірмей қазынашылық міндеттемелердің аукционын өткізудің күні мен шарттары туралы бастапқы дилерлерді хабардар ететін Қаржы агентіне, қазынашылық міндеттемелердің аукционын өткізудің күні мен шарттарын хабарлайды. Аукциондарды өткізудің тәртібі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерімен реттеледі.
10. Қазынашылық міндеттемелердің әрбір эмиссиясының көлемі мен шарттарын тиісті жылға арналған республикалық бюджетте көзделген Қазақстан Республикасының үкіметтік борышының лимиті шегінде Эмитент белгілейді. Бір аукционда жекелеген бастапқы дилердің немесе инвестордың қазынашылық міндеттемелерді сатып алуының ең көп көлемін, бәсекелесті емес өтінімдерді қанағаттандырудың процентін мемлекеттік бағалы қағаздар рыногындағы ахуалды негізге ала отырып, әрбір аукцион үшін жеке-жеке Эмитент анықтайды. Аукциондарға резидент еместердің қатысу үлесін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайды.

2. Выпуск и размещение
5. Каждый выпуск имеет национальный идентификационный номер, присваиваемый Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с действующим законодательством, согласно утвержденным Эмитентом параметрам выпуска. <*>
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 октября 2001 г. N 1369 P011369_ .
6. Номинальная стоимость казначейского обязательства - 100 долларов США.
7. Финансовым агентом, осуществляющим размещение и погашение казначейских обязательств, выступает Национальный Банк Республики Казахстан (далее - Финансовый агент). Взаимоотношения между Эмитентом и Финансовым агентом регулируются действующим законодательством Республики Казахстан, нормативными правовыми актами Министерства финансов и Национального Банка Республики Казахстан, настоящими Правилами, соглашением о первичном размещении и обращении государственных ценных бумаг Республики Казахстан, заключаемым между Министерством финансов и Национальным Банком Республики Казахстан.
8. Казначейские обязательства размещаются среди инвесторов по дисконтированной цене, определяемой аукционным методом. Удовлетворение заявок участников аукциона начинается с предложений, поданных по наивысшей цене за казначейское обязательство, до достижения объявленного объема эмиссии с учетом неконкурентных заявок.
9. Аукционы по размещению казначейских обязательств проводятся Финансовым агентом по графику, устанавливаемому Эмитентом. Эмитент не позднее чем за семь календарных дней до даты проведения очередного аукциона сообщает Финансовому агенту дату и условия проведения аукциона казначейских обязательств, который, в свою очередь, не позднее чем за пять календарных дней оповещает первичных дилеров о дате и условиях проведения аукциона казначейских обязательств. Порядок проведения аукционов регулируется нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.
10. Объем и условия каждой эмиссии казначейских обязательств устанавливаются Эмитентом в пределах лимита правительственного долга Республики Казахстан, предусмотренного в республиканском бюджете на соответствующий год. Максимальный объем приобретения казначейских обязательств на одном аукционе отдельным первичным дилером или инвестором, процент удовлетворения неконкурентных заявок определяются Эмитентом для каждого аукциона отдельно, исходя из ситуации на рынке государственных ценных бумаг. Доля участия нерезидентом на аукционах определяется Национальным Банком Республики Казахстан.

11. Өткізілетін аукционның бағалық шарттары және оған қатысушылардың өтінімдерін қанағаттандырудың көлемі жөніндегі шешімді осы Ереженің 10-тармағында айқындалған шарттарға сәйкес Эмитент қабылдайды.
12. Сатып алынған қазынашылық міндеттемелер үшін ақы төлеуді Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің төлеу күнінің алдындағы күнгі ресми бағамы бойынша теңгемен инвесторлар жүргізеді.
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ өзгерді - ҚРҮ-нiң 2001.04.02. N 437 қаулысымен.
P010437_
3. Қазынашылық міндеттемелердің айналысы
13. Қазынашылық міндеттемелердің айналысы бастапқы дилерлер мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу үшін Эмитенттің шотына ақшаның түскені туралы Қаржы агентінен хабарлама алған сәттен басталады, қазынашылық міндеттемелерді өтегенге дейін бес жұмыс күні қалғанда аяқталады.
14. Қазақстан Республикасының резиденті және резиденті емес заңды және жеке тұлғалар қазынашылық міндеттемелерді ұстаушылар болуы мүмкін. Бұл ретте, қазынашылық мiндеттемелердің аукциондарына екiншi деңгейдегі банктердiң және бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушыларының арасынан iрiктелген жағдайда - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ұсынымы бойынша Эмитент айқындайтын тек бастапқы дилерлер ғана тiкелей қатысады. Мемлекеттік бағалы қағаздар рыногының қалған қатысушылары (инвесторлар) бастапқы орналастыру аукциондарына тек бастапқы дилерлер арқылы ғана қатысады.
ЕСКЕРТУ. 14-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.10.28. N 1369
қаулысымен. P011369_
15. Қайталама рынокта қазынашылық міндеттемелермен жасалатын барлық операциялар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Қазынашылық міндеттемелерге меншік құқығының есебі және оның ауыстырылуы қазынашылық міндеттемелерді ұстаушылардың жазбаша тапсырмалары және/немесе электронды тапсырмалары негізінде сатушы мен сатып алушының "депо" шотына тиісті жазбалар енгізу жолымен Депозитарий арқылы жүзеге асырылады. Тиісті кезеңге сыйақы сомасын есептеу үшін қазынашылық міндеттемелер айналысының есептік кезеңіндегі күнтізбелік күндердің саны және жылдағы 365 күн қолданылады.
ЕСКЕРТУ. 16-тармақ толықтырылды - ҚРҮ-нiң 2001.04.02. N 437
қаулысымен. P010437_
4. Қазынашылық міндеттемелерді өтеу
17. Эмитент, тиісінше, эмиссиялардың шарттарын жариялау кезінде Эмитент белгілеген бастапқы орналастырылуы бойынша, аукциондарда қазынашылық міндеттемелерді сатып алған инвесторлар төлем жасаған күннен кейінгі күннен бастап тоқсан бірінші, жүз сексен екінші, екі жүз жетпіс үшінші және үш жүз алпыс бесінші күнтізбелік күні бастапқы құны бойынша үш айлық, алты айлық, тоғыз айлық және он екі айлық қазынашылық міндеттемелерді өтеуді жүргізеді.
ЕСКЕРТУ. 17-тармақ өзгерді - ҚРҮ-нiң 2001.04.02. N 437
қаулысымен. P010437_

11. Решение по ценовым условиям проводимого аукциона и объему удовлетворения заявок его участников принимается Эмитентом в соответствии с условиями, определяемыми согласно пункту 10 настоящих Правил.
12. Оплата за приобретенные казначейские обязательства производится инвесторами в тенге, по официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан на дату, предшествующую дню оплаты. <*>
Сноска. В пункт 12 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2 апреля 2001 г. N 437 P010437_ .
3. Обращение казначейских обязательств
13. Обращение казначейских обязательств начинается с момента получения первичными дилерами извещения от Финансового агента о поступлении денег на счет Эмитента за приобретенные государственные ценные бумаги, приостанавливается за 5 рабочих дней до погашения казначейских обязательств.
14. Держателями казначейских обязательств могут быть юридические и физические лица - резиденты и нерезиденты Республики Казахстан. При этом на аукционах казначейских обязательств непосредственно участвуют только первичные дилеры, которые определяются Эмитентом по рекомендации Национального Банка Республики Казахстан - в случае отбора среди банков второго уровня и профессиональных участников рынка ценных бумаг. Остальные участники рынка государственных ценных бумаг (инвесторы) участвуют в аукционах первичного размещения только через первичных дилеров. <*>
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 октября 2001 г. N 1369 P011369_ .
15. Все операции с казначейскими обязательствами на вторичном рынке осуществляются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
16. Учет и перемещение прав собственности на казначейские обязательства осуществляются через Депозитарий путем внесения соответствующих записей на счете "депо" продавца и покупателя на основании письменных поручений и/или электронных поручений держателей казначейских обязательств. Для исчисления суммы вознаграждения за соответствующий период используется количество календарных дней в расчетном периоде обращения казначейских обязательств и 365 дней в году. <*>
Сноска. В пункт 16 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2 апреля 2001 г. N 437 P010437_ .
4. Погашение казначейских обязательств
17. Эмитент производит погашение трехмесячных, шестимесячных, девятимесячных и двенадцатимесячных казначейских обязательств по номинальной стоимости на девяносто первый, сто восемьдесят второй, двести семьдесят третий и триста шестьдесят пятый календарный день, соответственно, со дня, следующего за днем оплаты инвесторами приобретенных на аукционах по первичному размещению казначейских обязательств, установленным Эмитентом при объявлении условий эмиссии. <*>
Сноска. В пункт 17 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2 апреля 2001 г. N 437 P010437_ .

18. Қаржы агенті қазынашылық міндеттемелерді өтеу күніне дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей Эмитентке Депозитарийдің деректері негізінде қалыптастырылатын және әрбір бастапқы дилер бойынша өтеу және төлем сомалары жүргізілетін қазынашылық міндеттемелердің саны туралы мәліметтерді қамтитын жиынтық ведомосты жолдайды.
19. Қазынашылық міндеттемелердің бастапқы құнын өтеу Қаржы агентінің жиынтық ведомосына сәйкес бастапқы дилерлердің шотына ақша аудару жолымен республикалық бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
20. Эмитенттің қазынашылық міндеттемелердің бастапқы құнын өтеуі өтеу күнінің алдындағы күнгі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми бағамы бойынша теңгемен жүргізіледі.
21. Қазынашылық міндеттемелермен операциялар бойынша салық салудың тәртібі Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес айқындалады.
22. Эмитент қазынашылық міндеттемелерді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісілген және оларды орналастырудың дисконтталған бағасын және қазынашылық міндеттемелердің айналыста болған нақты уақыты үшін есептелген сыйақыны ескере отырып есептеп шығарылған дисконтталған баға бойынша мерзімінен бұрын өтеуге құқылы. Төлемдер мерзімінен бұрын өтеу күнінің алдындағы күнгі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми бағамы бойынша теңгемен жүргізіледі. Эмитенттің мерзімінен бұрын өтеу туралы шешімі мұндай өтеу күніне дейін 7 жұмыс күні бұрын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (келісім бойынша), ал ол, өз кезегінде, 5 жұмыс күнінен кешіктірмей, ол туралы бастапқы дилерлерге хабарлайды.
Егер қазынашылық міндеттемелердің бастапқы құнын мерзімінен бұрын
өтеу күні немесе өтеу күні жұмыс істемейтін күнге келсе, онда, егер
Эмитент өзгеше көзделмесе, өтеу жұмыс істемейтін күннен кейінгі бірінші
жұмыс күні жүргізіледі.
ЕСКЕРТУ. 22-тармақпен толықтырылды - ҚРҮ-нiң 2001.04.02. N 437
қаулысымен.
P010437_
ЕСКЕРТУ. 22-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.10.28. N 1369
қаулысымен.
P011369_
Оқығандар:
Қобдалиева Н.
Үмбетова А.

18. Финансовый агент не позднее трех рабочих дней до даты погашения казначейских обязательств направляет Эмитенту сводную ведомость, формируемую на основании данных Депозитария и включающую сведения о количестве казначейских обязательств, по которым производится погашение, и суммы выплат по каждому Первичному дилеру.
19. Погашение номинальной стоимости казначейских обязательств осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем перевода денег на счета первичных дилеров, в соответствии со сводной ведомостью Финансового агента.
20. Погашение номинальной стоимости казначейских обязательств Эмитентом производится в тенге по официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан на дату, предшествующую дате погашения.
21. Порядок налогообложения по операциям с казначейскими обязательствами определяется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
22. Эмитент вправе осуществлять досрочное погашение казначейских обязательств по дисконтированной цене, согласованной с Национальным банком Республики Казахстан и рассчитанной исходя из дисконтированной цены их размещения, и вознаграждения, начисленного за время фактического нахождения казначейских обязательств в обращении. Выплаты производятся в тенге по официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан на дату, предшествующую дате досрочного погашения. Решение Эмитента о досрочном погашении доводится до Национального Банка Республики Казахстан (по согласованию) за 7 рабочих дней до даты такого погашения, который, в свою очередь, не позднее, чем за 5 рабочих дней сообщает об этом первичным дилерам.
В случае если дата досрочного погашения или дата погашения номинальной стоимости казначейских обязательств приходится на нерабочий день, то погашение производится в первый рабочий день, следующий за нерабочим, если иное не предусмотрено Эмитентом. <*>
Сноска. Дополнены пунктом 22 - постановлением Правительства РК от 2 апреля 2001 г. N 437 P010437_ . Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 октября 2001 г. N 1369 P011369_ .
(Специалисты: Э.Жакупова
И.Сельдемирова)