Маңғыстау облысының Ақтау қаласындағы БН-350 реакторын пайдаланудан шығару туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 22 сәуір N 456
Маңғыстау облысының Ақтау қаласындағы БН-350 реакторын пайдаланудан қауіпсіз шығару жөніндегі шараларды уақтылы әзірлеу мен іске асыруды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Маңғыстау облысының Ақтау қаласындағы шапшаң нейтрондардағы БН-350 реакторын (бұдан әрі - БН-350 реакторы) бөлшектеу және көму алдында реакторды консервациялап 50 (елу) жыл бойы ұстап пайдаланудан шығару жөніндегі Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлігінің ұсынысы қабылдансын.
2. Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі, Энергетика, индустрия және сауда министрлігі БН-350 реакторын пайдаланудан қауіпсіз шығарудың бірінші кезектегі шараларының жоспары мен жобасын Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірлеп, бекітсін.
3. Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі "КАТЭП" ашық акционерлік қоғамымен келісім бойынша бір айлық мерзімде Ресей Федерациясының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Ядролық оқ-дәріні қайта өңдеу кезіндегі ынтымақтастық пен өзара айырысулар және оларды пайдалану туралы келісімге (бұдан әрі - Келісім) сәйкес ядролық материалдарды пайдаға асыру кезінде алынған ақшалай қаражаттың мөлшері туралы есепті дайындап, Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізсін.
4. 1999 жылы БН-350 реакторын қауіпсіз жағдайда ұстауға және пайдаланудан шығаруға байланысты 555 000 000 (бес жүз елу бес миллион) теңге мөлшеріндегі шығыстарды жабу Келісім бойынша алынған қаражаттың есебінен жүзеге асырылады деп белгіленсін.
Қазақстан Республикасының Ғылым министрлігі - Ғылым Академиясы мен Америка Құрама Штаттарының Энергетика министрлігінің арасындағы "БН-350 ядролық материалдарын ұзақ мерзімді орналастыруға қатысты" 1997 жылғы 18 қарашадағы Атқарушы шартқа сәйкес жұмыстардың жекелеген бағыттары бойынша қаржыландыруды американ тарапы қамтамасыз ететінін ескере отырып, жобада белгіленген шығындарды негізге ала отырып, бұдан былайғы қаржыландыру жыл сайынғы сметалар бойынша жүзеге асырылсын.
5. БН-350 реакторын пайдаланудан қауіпсіз шығарумен байланысты жұмыстарды орындау жөніндегі қызметті үйлестіру Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігіне жүктелсін.
6. Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда
министрлігі, Ғылым және білім министрлігі жартыжылдықта бір рет
Қазақстан Республикасының Үкіметіне БН-350 реакторын пайдаланудан
шығаруға байланысты жұмыстардың орындалуы туралы есепті ұсынып отыратын
болсын.

О выводе из эксплуатации реактора БН-350 в городе Актау Мангыстауской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 апреля 1999 года № 456
В целях обеспечения своевременной разработки и реализации мероприятий по безопасному выводу из эксплуатации реактора БН-350 в городе Актау Мангыстауской области Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Принять предложение Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан по выводу из эксплуатации реактора на быстрых нейтронах БН-350 в городе Актау Мангыстауской области (далее - реактор БН-350) с консервацией реактора и выдержкой в течение 50 (пятидесяти) лет перед демонтажем и захоронением.
2. Министерству науки и высшего образования, Министерству энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан разработать и утвердить план первоочередных мероприятий и проект безопасного вывода из эксплуатации реактора БН-350.
3. Министерству науки и высшего образования Республики Казахстан по согласованию с открытым акционерным обществом "КАТЭП" в месячный срок подготовить и внести в Правительство Республики Казахстан отчет об объемах денежных средств, полученных от утилизации ядерных материалов в соответствии с Соглашением между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Казахстан о сотрудничестве и взаимных расчетах при утилизации ядерных боеприпасов от 20 января 1995 года (далее - Соглашение) и их использовании.
4. Определить, что в 1999 году покрытие расходов, связанных с поддержанием в безопасном состоянии и выводом из эксплуатации реактора БН-350 в размере 555 000 000 (пятьсот пятьдесят пять миллионов) тенге осуществляется за счет средств полученных по Соглашению.
Дальнейшее финансирование осуществлять по ежегодным сметам, исходя из затрат определенных проектом, учитывая, что в соответствии с Исполнительным договором между Министерством науки-Академии наук Республики Казахстан и Министерством энергетики Соединенных Штатов Америки "Относительно долговременного размещения ядерных материалов БН-350" от 18 ноября 1997 года финансирование по отдельным направлениям работ обеспечивает американская сторона.
5. Координацию деятельности по выполнению работ, связанных с выводом из эксплуатации реактора БН-350, возложить на Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан.
6. Министерству энергетики, индустрии и торговли, Министерству науки и высшего образования Республики Казахстан один раз в полугодие представлять в Правительство Республики Казахстан отчет о выполнении работ, связанных с выводом реактора БН-350 из эксплуатации.

7. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары А.С. Павловқа жүктелсін.
8. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Оқығандар:
Қобдалиева Н.
Омарбекова А.

7. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на
Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Павлова А.С.
8. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
(Специалисты: Э.Жакупова
Л.Цай)