1999 жылдың мамыры, маусымы үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігі бар мемлекеттік емес сыртқы заемдар бойынша алдағы және мерзімі өткен төлемдерді өтеу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 1 маусым N 690
Қазақстан Республикасының шетелдік несие берушілер алдындағы міндеттемелерін орындау, дефолт фактілеріне жол бермеу, сондай-ақ бұрын берілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдіктері бар мемлекеттік емес сыртқы заемдардың республикалық бюджетке қайтарылуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі:
1) Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 7 маусымдағы N 26-15/8347, 1993 жылғы 19 мамырдағы N 26-15/136, 1994 жылғы 29 маусымдағы N Ф22-3/42, 1995 жылғы 24 наурыздағы N Ф 22-3/3/4016,1995 жылғы 9 тамыздағы N Ф-22-3/11, 1996 жылғы 23 қыркүйектегі N 001 және N 002, 1996 жылғы 2 қазандағы N 0000016, 1996 жылғы 19 қарашадағы N 0000019 мемлекеттік кепілдіктеріне және Әлембанк (бұрынғы Қазсыртқыэкономбанк) ұсынған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Австрия Федеральдық Қаржы министрлігінің арасындағы 1994 жылғы 19 желтоқсандағы Келісімге енгізілген өзгеріске сәйкес, шетел банктері шоттарының негізінде дәрменсіз заемшылар үшін алдағы және мерзімі өткен төлемдерді (1, 2-қосымшаларға сәйкес), сондай-ақ есептелген айыппұл сомаларын төлем жасалатын күнгі бағам айырмасының өзгеруін есепке ала отырып, 1999 жылғы арналған республикалық бюджетте "Несиелендіру" бөлімі бойынша көзделген қаражаттың шегінде төлейтін болсын;
2) заемшылардың Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігі бар мемлекеттік емес сыртқы заемдарды пайдалану жөніндегі қызметіне қаржылық тексеріс жүргізсін және оларды пайдалану тәртібін бұзушылық фактілері анықталған жағдайда кінәлі адамдарды Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жауапқа тарту мақсатында материалдарды құқық қорғау органдарына, соттарға берсін.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігінің Салық полициясы комитеті банкроттық рәсіміне, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігі бар мемлекеттік емес сыртқы заемдар бойынша қаржылық міндеттемелерін атқармаған тұлғаларды өзге де жауапкершілікке тартуға дейін заңдарда белгіленген тәртіппен шаралар қолдансын.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі бөлінген қаражаттың республикалық бюджетке қайтарылуын қамтамасыз ету жөнінде барлық қажетті шараларды қолдансын.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Салық полициясы комитеті мен "Қазақстан Эксимбанкі" жабық акционерлік қоғамы (келісім бойынша) қаржылық міндеттемелері республикалық бюджеттің есебінен атқарылған заемшыларға қатысты бөлінген мемлекеттік бюджеттік қаражатты қайтару жөнінде қабылданған шаралар мен олардың нәтижелілігі туралы ай сайын Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат беріп тұрсын.

О погашении предстоящих и просроченных платежей по негосударственным внешним займам, имеющим государственные гарантии Республики Казахстан, за май, июнь 1999 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июня 1999 года № 690
В целях выполнения обязательств Республики Казахстан перед иностранными кредиторами и недопущения фактов дефолта, а также обеспечения возврата в республиканский бюджет ранее выданных негосударственных внешних займов, имеющих государственную гарантию Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству финансов Республики Казахстан:
1) в соответствии с выданными государственными гарантиями Республикой Казахстан от 7 июня 1993 года № 26-15/8347, от 19 мая 1993 года № 26-15/136, от 29 июня 1994 года Ф № 22-3/42, от 24 марта 1995 года № Ф 22-3/3/4016, от 9 августа 1995 года № Ф-22-3/11, от 23 сентября 1996 года № 001 и № 002, от 2 октября 1996 года № 0000016, от 19 ноября 1996 года № 0000019 и Изменением к Соглашению между Правительством Республики Казахстан, представленным Алембанком (ранее Казвнешэкономбанк) и Австрийским Федеральным Министерством финансов от 19 декабря 1994 года, на основании счетов иностранных банков оплатить за несостоятельных заемщиков просроченные и предстоящие платежи (согласно приложениям 1, 2), а также сумму начисленных штрафов с учетом изменений курсовой разницы на дату платежа в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 1999 год по разделу "Кредитование";
2) провести финансовую ревизию деятельности заемщиков по использованию негосударственных внешних займов, имеющих государственную гарантию Республики Казахстан, и, в случае выявления фактов нарушения их использования, материалы передать в правоохранительные органы, суды с целью привлечения виновных лиц к ответственности согласно действующему законодательству Республики Казахстан.
2. Комитету налоговой полиции Министерства государственных доходов Республики Казахстан принять меры в установленном законодательством порядке, вплоть до процедуры банкротства, а также привлечения к иной ответственности лиц, не исполнивших финансовые обязательства по негосударственным внешним займам, имеющим государственные гарантии Республики Казахстан.
3. Министерству финансов Республики Казахстан принять все необходимые меры по обеспечению возврата отвлеченных средств в республиканский бюджет.
4. Министерству финансов Республики Казахстан, Комитету налоговой полиции Министерства государственных доходов Республики Казахстан и закрытому акционерному обществу "Эксимбанк Казахстан" (по согласованию) ежемесячно представлять в Правительство Республики Казахстан информацию о принятых мерах и их результативности по возврату отвлеченных государственных бюджетных средств в отношении заемщиков, чьи финансовые обязательства были исполнены за счет республиканского бюджета.