"Қазақстан стандарттау, метрология және сертификаттау орталығы" республикалық мемлекеттiк кәсіпорнын құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 14 маусым N 743
Стандарттау, метрология және сертификаттау саласындағы құрылымды оңтайландыру және қызметті басқарудың тиiмдiлігін арттыру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметі қаулы етеді:
1. Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындарды қосымшаға сәйкес бiрiктiру жолымен Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитетінің шаруашылық жүргiзу құқығындағы "Қазақстан стандарттау, метрология және сертификаттау орталығы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорны (бұдан әрi - Кәсiпорын) құрылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi Кәсiпорынды мемлекеттiк басқару органы, сондай-ақ кәсiпорынға қатысты мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң функциясын жүзеге асырушы орган болып белгiленсiн.
3. Кәсiпорынның негiзгi қызмет аясы мыналар деп белгіленсiн:
1) стандарттаудың, метрология және сертификаттаудың аймақтық жүйелерiн әзiрлеуге қатысу;
2) техникалық жағдайларды сараптау;
3) өлшеу құралдарын тексеру, метрологиялық аттестациялау және сұрыптау;
4) сынақтар өткiзу;
5) өнiмдi, қызмет көрсетулердi, өндiрiстердi және сапа жүйелерiн сертификаттау жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу;
6) тауарлардың қайдан шыққанын сараптау және куәландыру;
7) сәйкестiк және сапа сертификаттарын беру.
4. Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi заңдарда белгiленген тәртiппен:
1) Кәсiпорынның жарғысын әзiрлесiн және бекiтсiн, Кәсiпорынның тұратын жерi Астана қаласы деп белгiлеп, оның мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн;
2) Кәсiпорынның республика бойынша өз филиалдарының оңтайлы желiсiн құруын қамтамасыз етсiн.
5. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 796 қаулысымен.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
1999 жылғы 14 маусымдағы N 743
қаулысына қосымша
Қайта ұйымдастырылатын республикалық мемлекеттік
кәсіпорындардың тізбесі
1. "Ақмола стандарттау, метрология және          Астана қаласы
сертификаттау орталығы" республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
2. "Алматы стандарттау, метрология және            Алматы қаласы
сертификаттау орталығы" республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
3. "Арқалық стандарттау, метрология және          Арқалық қаласы
сертификаттау орталығы" республикалық
мемлекеттік кәсіпорны

О создании Республиканского государственного предприятия "Казахстанский центр стандартизации, метрологии и сертификации"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 июня 1999 года № 743
В целях оптимизации структуры и повышения эффективности управления деятельностью в сфере стандартизации, метрологии и сертификации Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Создать Республиканское государственное предприятие "Казахстанский центр стандартизации, метрологии и сертификации" Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан на праве хозяйственного ведения (далее - Предприятие) путем слияния республиканских государственных предприятий согласно
приложению.
2. Определить органом государственного управления Предприятием, а
также органом, осуществляющим по отношению к Предприятию функции субъекта
права государственной собственности, Комитет по стандартизации, метрологии
и сертификации Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики
Казахстан.
3. Основной сферой деятельности Предприятия определить:
1) участие в разработке региональных систем стандартизации, метрологии
и сертификации;
2) экспертизу технических условий;
3) проверку, обеспечение метрологической аттестации и калибровки
средств измерений;
4) проведение испытаний;
5) проведение работ по сертификации продукции, услуг, производств и
систем качества;
6) экспертизу и удостоверение происхождения товаров;
7) выдачу сертификатов соответствия и качества.
4. Комитету по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) разработать и утвердить устав Предприятия, обеспечить его
государственную регистрацию, определив местом нахождения Предприятия город
Астану;
2) обеспечить создание Предприятием оптимальной сети филиалов по
республике.
5. Утратил силу постановлением Правительства РК от 05.08.2013 № 796.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 июня 1999 года № 743
Перечень
реорганизуемых республиканских государственных предприятий
1.  Республиканское государственное предприятие         г. Астана
"Акмолинский центр стандартизации,
метрологии и сертификации"
2.  Республиканское государственное предприятие         г. Алматы
"Алматинский центр стандартизации,
метрологии и сертификации"
3.  Республиканское государственное предприятие         г. Аркалык
"Аркалыкский центр стандартизации,
метрологии и сертификации"

4. "Ақтөбе стандарттау, метрология және            Ақтөбе қаласы
сертификаттау орталығы" республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
5. "Атырау стандарттау, метрология және            Атырау қаласы
сертификаттау орталығы" республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
6. "Шығыс Қазақстан стандарттау, метрология       Өскемен қаласы
және сертификаттау орталығы" республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
7. "Жамбыл стандарттау, метрология және            Тараз қаласы
сертификаттау орталығы" республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
8. "Жезқазған стандарттау, метрология және      Жезқазған қаласы
сертификаттау орталығы" республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
9. "Батыс Қазақстан стандарттау, метрология        Орал қаласы
және сертификаттау орталығы" республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
10. "Қарағанды стандарттау, метрология және     Қарағанды қаласы
сертификаттау орталығы" республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
11. "Көкшетау стандарттау, метрология және      Көкшетау қаласы
сертификаттау орталығы" республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
12. "Қызылорда стандарттау, метрология және     Қызылорда қаласы
сертификаттау орталығы" республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
13. "Қостанай стандарттау, метрология және      Қостанай қаласы
сертификаттау орталығы" республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
14. "Маңғыстау стандарттау, метрология және        Ақтау қаласы
сертификаттау орталығы" республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
15. "Павлодар стандарттау, метрология және       Павлодар қаласы
сертификаттау орталығы" республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
16. "Солтүстік Қазақстан стандарттау,           Петропавл қаласы
метрология және сертификаттау орталығы"
республикалық мемлекеттік кәсіпорны
17. "Семей стандарттау, метрология және            Семей қаласы
сертификаттау орталығы" республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
18. "Талдықорған стандарттау, метрология      Талдықорған қаласы
және сертификаттау орталығы" республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
19. "Оңтүстік Қазақстан стандарттау, метрология   Шымкент қаласы
және сертификаттау орталығы" республикалық
мемлекеттік кәсіпорны

4.  Республиканское государственное предприятие         г. Актобе
"Актюбинский центр стандартизации,
метрологии и сертификации"
5.  Республиканское государственное предприятие         г. Атырау
"Атырауский центр стандартизации,
метрологии и сертификации"
6.  Республиканское государственное предприятие         г. Усть-Каменогорск
"Восточно-Казахстанский центр
стандартизации, метрологии и сертификации"
7.  Республиканское государственное предприятие         г. Тараз
"Жамбылский центр стандартизации,
метрологии и сертификации"
8.  Республиканское государственное предприятие         г. Жезказган
"Жезказганский центр стандартизации,
метрологии и сертификации"
9.  Республиканское государственное предприятие         г. Петропавловск
"Западно-Казахстанский центр
стандартизации, метрологии и сертификации"
10. Республиканское государственное предприятие         г. Караганда
"Карагандинский центр стандартизации,
метрологии и сертификации"
11. Республиканское государственное предприятие         г. Кокшетау
"Кокшетауский центр стандартизации,
метрологии и сертификации"
12. Республиканское государственное предприятие         г. Кызылорда
"Кызылординский центр стандартизации,
метрологии и сертификации"
13. Республиканское государственное предприятие         г. Костанай
"Костанайский центр стандартизации,
метрологии и сертификации"
14. Республиканское государственное предприятие         г.Актау
"Мангистауский центр стандартизации,
метрологии и сертификации"
15. Республиканское государственное предприятие         г. Павлодар
"Павлодарский центр стандартизации,
метрологии и сертификации"
16. Республиканское государственное предприятие         г. Петропавловск
"Северо-Казахстанский центр стандартизации,
метрологии и сертификации"
17. Республиканское государственное предприятие         г. Семипалатинск
"Семипалатинский центр стандартизации,
метрологии и сертификации"
18. Республиканское государственное предприятие         г. Талдыкорган
"Талдыкорганский центр стандартизации,
метрологии и сертификации"
19. Республиканское государственное предприятие         г. Шымкент
"Южно-Казахстанский центр стандартизации,
метрологии и сертификации"