Қазақстан Республикасы Көші-қон және демография жөніндегі агенттігінің мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 1999 жылғы 21 шілде N 1020. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.10.29. N 1132 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымы туралы" 1999 жылғы 22 қаңтардағы N 6  Жарлығына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Көші-қон және демография жөніндегі агенттігі туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Көші-қон және демография жөніндегі агенттігіне бір орынбасары болуына рұқсат етілсін.
3. "Қазақстан Республикасы Көші-қон және демография жөніндегі агенттігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 12 қаңтардағы N 8  қаулысының  (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1998 ж., N 1, 5-құжат) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
1999 жылғы 21 шілдедегі
N 1020 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Көшi-қон және
демография жөнiндегi агенттiгi туралы
Ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Көшi-қон және демография жөнiндегi агенттiгi (бұдан әрi - Агенттiк) Yкiмет құрамына кiрмейтiн, заңдарда көзделген шектерде, - көшi-қон және демография саласындағы басшылықты, сондай-ақ салалық үйлестiрудi, өзге де арнайы атқарушылық және шешушi функцияларды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган болып табылады.
Агенттiктiң облыстарда, Астана және Алматы қалаларында аумақтық органдары бар.
2. Агенттiк өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Yкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Агенттiк мемлекеттiк мекеменiң ұйымдастырушылық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, өз атауы мемлекеттiк тiлде жазылған мөрi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, сондай-ақ заңдарға сәйкес банктерде шоттары болады.
Агенттiк азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
Егер Агенттiкке заңдарға сәйкес уәкiлеттiк берiлген болса, онда оның мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқығы бар.
4. Агенттiк өз құзыретiндегi мәселелер бойынша заңдарда белгiленген тәртiппен Төрағаның бұйрықтарымен ресiмделетiн шешiмдер қабылдайды.
5. Агенттiктiң ережесi мен штат санының лимитiн Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтедi.

Вопросы Агентства Республики Казахстан по миграции и демографии
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июля 1999 года N 1020. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 29 октября 2004 г. N 1132 (P041132).
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.10.2004 № 1132.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 22 января 1999 года № 6 U990006_ "О структуре Правительства Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение об Агентстве Республики Казахстан по миграции и демографии.
2. Разрешить Агентству Республики Казахстан по миграции и демографии иметь одного заместителя.
3. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 12 января 1998 года № 8 P980008_ "Вопросы Агентства по миграции и демографии Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., № 1, ст. 5).
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 июля 1999 года № 1020
Положение
об Агентстве Республики Казахстан
по миграции и демографии
1. Общие положения
1. Агентство Республики Казахстан по миграции и демографии (далее - Агентство) является центральным исполнительным органом, не входящим в состав Правительства, осуществляющим руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством, межотраслевую координацию и иные специальные исполнительные и разрешительные функции в сфере миграции и демографии.
Агентство имеет территориальные органы в областях, городах Астане и Алматы.
2. Агентство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента, Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Агентство является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в банках.
Агентство вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
Агентство имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
4. Агентство по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами Председателя.
5. Положение и лимит штатной численности Агентства утверждаются Правительством Республики Казахстан.

6. Агенттiктiң заңды мекен-жайы: 473039, Астана қаласы, Әуезов көшесi 103 "а".
7. Агенттiктiң толық атауы - "Қазақстан Республикасының Көшi-қон және демография жөнiндегi агенттiгi" мемлекеттiк мекемесi.
8. Осы Ереже Агенттiктiң құрылтай құжаты болып табылады.
9. Агенттiктiң атқаратын қызметiн қаржыландыру республикалық бюджет есебiнен ғана жүзеге асырылады.
Агенттікке өз функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында кәсiпкерлiк субъектiлерiмен шарттық қатынасқа түсуге тыйым салынады.
Егер Агенттiкке заң актiлерiмен табыс әкелетiн қызметтi жүзеге асыруға құқықтар берiлген жағдайда, мұндай қызметтен алынған кiрiс республикалық бюджеттiң кiрiсiне жiберiледi.
2. Агенттiктiң негiзгi мiндеттерi, функциялары
мен құқықтары
10. Агенттiктiң негiзгi мiндеттерi:
1) Қазақстан Республикасы Конституциясында бекiтiлген адамның тұрғылықты жерiн еркiн таңдау, еңбек ету бостандығы, қызмет пен кәсiп түрiн еркiн таңдау, еркiн бару, еркiн жүрiп-тұру құқықтарын қамтамасыз ету;
2) республиканың қазiргi әлеуметтiк-экономикалық жағдайын, оның өткен тарихы мен дәстүрлерiн, даму болашағын ескере отырып, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына және халықаралық ұйымдардың ұсыныстарына сәйкес мемлекеттiк көшi-қон және демографиялық саясатты әзiрлеу мен iске асыру;
3) қазақтардың өзiнiң тарихи отанына қайтып оралуына жан-жақты жәрдемдесу, оларды қоныстандыру және жергiлiктi ұлттың қоныс аударушыларына атаулы көмек көрсету мен әлеуметтiк қорғауды жүзеге асыру жөнiндегi басқа да шаралар кешенiн iске асыруды ұйымдастыру;
4) әлеуметтiк-экономикалық ынталандыруды жасау негiзiнде көшi-қонның кездейсоқ және реттелмеген процестерiнiң алдын алу мен әлеуметтiк-экономикалық және қоғамдық-саяси жағдайлардың өзгерулерiне байланысты көшi-қон ағынын бағыттауға жәрдемдесу;
5) халықтың көшi-қон мәселелерi бойынша, оның iшiнде астыртын көшi-қонды азайту саласында басқа мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық жасау;
6) демографиялық процеске талдау және болжам жасау, көшi-қон процессiн басқару, республика халқының санын көбейту саясатын iске асыруға қатысу.
11. Агенттiк заңдарда белгiлеген тәртiппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) елдегi көшi-қон және демографиялық процестердi талдау мен болжам жасайды және бұл туралы Қазақстан Республикасының Yкiметiне, жергiлiктi атқарушы органдарға хабарлайды; <*>
2) халықтың көшi-қонын реттеу жөнiндегi шаралар туралы ұсыныстар жасайды;
3) халықтың көшi-қоны және демография саласындағы тұжырымдамалар мен бағдарламаларды әзiрлейдi, өз құзыретiнiң шегiнде олардың орындалуын қамтамасыз етедi;

6. Юридический адрес Агентства:
473039, город Астана, улица Ауэзова, 103 "а".
7. Полное наименование Агентства - государственное учреждение "Агентство Республики Казахстан по миграции и демографии"
8. Настоящее Положение является учредительным документом Агентства.
9. Финансирование деятельности Агентства осуществляется только из республиканского бюджета.
Агентству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Агентства.
Если Агентству законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
2. Основные задачи, функции и права Агентства
10. Основные задачи Агентства:
1) обеспечение закрепленных в Конституции Республики Казахстан прав человека на свободный выбор места проживания, свободу труда, свободный выбор рода деятельности и профессии, свободу выезда, свободу передвижения;
2) разработка и реализация государственной миграционной и демографической политики в соответствии с законодательством Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан и рекомендациями международных организаций с учетом современного социально-экономического положения республики, ее исторического прошлого и традиций, перспектив развития;
3) всестороннее содействие репатриации казахов на свою историческую родину, организация их расселения и реализация комплекса других мер по осуществлению адресной помощи и социальной защиты переселенцев коренной национальности;
4) содействие упреждению стихийных и неупорядоченных процессов миграции на основе выработки социально-экономических стимулов и направлению миграционных потоков в связи с изменениями социально-экономической и общественно-политической ситуации;
5) сотрудничество с другими государствами и международными организациями по вопросам миграции населения, в том числе в области снижения нелегальной миграции;
6) анализ и прогнозирование демографических процессов, управление миграционными процессами, участие в реализации политики роста численности населения республики.
11. Агентство в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
1) анализ и прогнозирование миграционных и демографических процессов в стране и информирование об этом Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов;
2) выработка предложений о мерах по регулированию миграции населения;
3) разработка концепций и программ в области миграции населения и демографии, обеспечение их выполнения в пределах своей компетенции;

4) iшкi және сыртқы көшi-қонның, демографиялық жағдайдың ағымдағы және ұзақ мерзiмдi болжамдарын жасайды;
5) өз құзыретiнiң шегiнде көшi-қон және демография  саласындағы заңдардың орындалуына бақылау жасауды жүзеге асырады;<*>
6) шет елдердегi қазақ диаспорасының тарихи отанына ерiктi түрде қоныс аударуына байланысты олардың проблемаларын зерттейдi;
7) Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қарауына көшiп келу квоталарын қалыптастыру жөнiндегi ұсыныстарды енгiзедi;
8) бекiтiлген көшiп келу квотасы шегiнде оралмандарды қабылдау мен орналастыруды ұйымдастырады; <*>
9) келген босқындарды, оралмандарды, реэмигранттарды және мәжбүрлi қоныс аударушыларды, оралмандарды тiркеудi, есепке алуды, сондай-ақ заңдарда белгiленген жағдайларда оларға сараланған жәрдемақылар мен жеңiлдiктер төлеудi жүзеге асырады; <*>
9-1) өз құзыретi шегiнде әкiмшілiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды; <*>
10) Қазақстанның шет елдердегi өкiлдiктерi мен консулдық мекемелерiнiң шетелдiктер мен олардың отбасы мүшелерiнiң белгiленген көшiп келу квотасына сәйкес республикаға қоныс аудару туралы өтiнiштерi бойынша ұсыныстарын зерделеу және олар бойынша қорытындылар әзiрлейдi;
11) өзiнiң аумақтық органдарының жұмысына басшылық жасайды  және үйлестiредi;
12) өз құзыретiнiң шегiнде оралмандардың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз етудi ескере отырып оларды жинақы орналастыру мәселелерiн шешедi; <*>
13) халықтың көшi-қоны және демография мәселелерi бойынша халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық жасайды;
14) Қазақстан Республикасындағы халықтың көшi-қоны және демография мәселелерi бойынша нормативтiк құқықтық актiлер әзiрлейдi; <*>
15) азаматтардың хаттарын, шағымдары мен ұсыныстарын қарайды, олар бойынша қажеттi шаралар қолданады, Агенттiктiң құзыретiне қатысты мәселелер бойынша азаматтарды қабылдауды жүргiзедi;
15-1) Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігімен келісім бойынша елдің басқа аймақтары мен елді мекендерінен экономикалық перспективалы аймақтар мен елді мекендерге қоныс аударуы ынталандыруға жататын адамдар санын анықтайды; <*>
16) өзiне заңдармен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ 15-1)-тармақшамен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 28 маусымдағы N 704   қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004.01.29. N 98   қаулысымен
12. Агенттiктiң негiзгi мiндеттерiн iске асыру және өз функцияларын заңдарда белгiленген тәртiппен жүзеге асыру үшін:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарынан Агенттiкке жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшiн қажеттi материалдарды сұратуға және алуға;

4) разработка текущих и долгосрочных прогнозов внутренней и внешней миграции, демографической ситуации;
5) в пределах своей компетенции осуществление контроля за исполнением законодательства в области миграции и демографии;
6) изучение проблем казахской диаспоры за рубежом, связанных с их добровольным переселением на историческую родину;
7) внесение на рассмотрение Правительства Республики Казахстан предложений по формированию квоты иммиграции;
8) организация в пределах утвержденной квоты иммиграции, приема и обустройства оралманов;
9) осуществление регистрации, учета прибывших беженцев, репатриантов, реэмигрантов и вынужденных переселенцев, оралманов, а также, в случаях, установленных законодательством, выплата им дифференцированных пособий и льгот;
9-1) рассмотрение в пределах своей компетенции дел об административных правонарушениях;
10) изучение и подготовка заключений к предложениям дипломатических представительств и консульских учреждений Казахстана за рубежом по ходатайствам иностранцев и членов их семей о переселении в республику в соответствии с установленной квотой иммиграции;
11) руководство и координация работы своих территориальных органов;
12) в пределах своей компетенции решение вопросов компактного расселения оралманов с учетом обеспечения их занятости;
13) сотрудничество с международными организациями по вопросам миграции населения и демографии;
14) разработка нормативных правовых актов по вопросам миграции населения и демографии в Республике Казахстан;
15) рассмотрение писем, жалоб и предложений граждан, принятие по ним необходимых мер, ведение приема граждан по относящимся к компетенции Агентства вопросам;
15-1) определяет по согласованию с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан численность лиц, переселение которых в экономически перспективные регионы и населенные пункты из других регионов и населенных пунктов страны подлежит стимулированию;
16) иные функции,возложенные на него законодательством. <*>
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 28 июня 2002 г. N 704 P020704_ ; от 29 января 2004 г. N 98 .
12. Для реализации основных задач и осуществления своих функций Агентство имеет право в установленном законодательством порядке:
1) запрашивать и получать от государственных органов Республики Казахстан материалы, необходимые для осуществления функций, возложенных на Агентство;

2) Қазақстан Республикасының аумағын бұрын мәжбүрлi немесе ерiктi түрде, сондай-ақ еңбек көшi-қоны бойынша тастап кеткен отандастарды Қазақстан Республикасына ерiктi түрде қоныс аудару мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң тапсырмасымен басқа мемлекеттердiң үкiмет органдарымен, ведомстволарымен және ұйымдарымен келiсiмдер жасасуға;
3) көшiп келушiлердiң өтiнiштерi бойынша оларды оралмандар, реэмигранттар, ерiксiз қоныс аударушылар, оралмандар немесе босқындар деп тану туралы немесе оларға бұдан бас тарту туралы шешiмдер қабылдауға; <*>
4) Қазақстан Республикасында саяси баспана алуға ниет бiлдiрген адамдардың жазбаша өтiнiштерiн қабылдауға, ол үшiн қажеттi құжаттарды ресiмдеуге және Қазақстан Республикасы Президентiнiң тиiстi шешiмдерi негiзiнде саяси баспана берiлгенi туралы куәлiк беруге;
5) Қазақстан Республикасындағы халықтың көшi-қоны мен демографияның жай-күйiне ықпал ететiн қаржы-несие, инвестиция, салық шараларын әзiрлеуге қатысуға;
6) халықтың көшi-қоны мен демография мәселелерi бойынша нормативтiк құқықтық актiлер әзiрлеуге және өз құзыретiнiң шегiнде оларды бекiтуге;
7) шетелдiктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан  Республикасында еңбек қызметiн жүзеге асыруға тиiстi рұқсаттар беруге;
8) халықтың көшi-қоны мен демография проблемалары бойынша  конференциялар мен семинарлар өткiзуге;
9) заңдарда көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
ЕСКЕРТУ. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004.01.29. N 98   қаулысымен .
3. Агенттiктiң мүлкi
13. Агенттiктiң жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi бар.
Агенттiктiң мүлкi оған мемлекет берген мүлік, сондай-ақ құны Агенттiктің теңгерiмiнде көрсетілетін өзге де мүлік есебiнен қалыптасады. <*>
ЕСКЕРТУ. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004.01.29. N 98   қаулысымен
14. Агенттiкке бекiтiлiп берiлген мүлiк республикалық меншiкке
жатады.
15. Агенттiктiң өзiне бекiтiлiп берiлген мүлiктi өз бетiнше иелiктен шығаруға немесе оған өзге тәсiлмен билiк жасауға құқығы жоқ.
Агенттiкке заңдарда белгiленген жағдайлар мен шектерде мүлiкке  билiк жасау құқығы берiлуi мүмкiн.
4. Агенттiктiң қызметiн ұйымдастыру
16. Агенттiктi Қазақстан Республикасының Yкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Төраға басқарады.
Төрағаның оның ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Yкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын орынбасары болады.
17. Төраға Агенттiктiң жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды, Агенттiкке жүктелген мiндеттердiң орындалуы мен оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшiн жеке жауап бередi.

2) заключать по поручению Правительства Республики Казахстан соглашения с правительственными органами, ведомствами и организациями других государств по вопросам добровольного переселения в Республику Казахстан соотечественников, ранее вынужденно или добровольно покинувших территорию Республики Казахстан, а также по трудовой миграции;
3) принимать решения по ходатайствам иммигрантов о признании их репатриантами, реэмигрантами, вынужденными переселенцами, оралманами либо беженцами или об отказе им в этом;
4) принимать письменные ходатайства лиц, желающих получить политическое убежище в Республике Казахстан, оформлять необходимые для этого документы и на основании соответствующих решений Президента Республики Казахстан выдавать свидетельства о предоставлении политического убежища;
5) участвовать в разработке финансово-кредитных, инвестиционных и налоговых мер, влияющих на состояние миграции населения и демографии в Республике Казахстан;
6) разрабатывать и в пределах компетенции утверждать нормативные правовые акты по вопросам миграции населения и демографии;
7) проводить конференции и семинары по проблемам миграции населения и демографии;
8) осуществлять иные права, предусмотренные законодательством. <*>
Сноска. В пункт 12 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 января 2004 г. N 98 .
3. Имущество Агентства 13. Агентство имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
Имущество Агентства формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе Агентства. <*>
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 января 2004 г. N 98 .
14. Имущество, закрепленное за Агентством, относится к республиканской собственности.
15. Агентство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом.
Агентству может быть предоставлено право распоряжения имуществом в случаях и в пределах, установленных законодательством.
4. Организация деятельности Агентства 16. Агентство возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан.
Председатель имеет заместителя, назначаемого на должность и освобождаемого от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Председателя.
17. Председатель организует и руководит работой Агентства, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Агентство задач и осуществление им своих функций.

18. Төраға осы мақсатта:
1) орынбасарының және Агенттiктiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының мiндеттерi мен өкiлеттiктерiнiң шегiн белгiлейдi;
2) Агенттiк қызметкерлерiн, аумақтық органдардың басшыларын және олардың орынбасарларын заңдарда белгiленген тәртiппен қызметке тағайындайды және қызметтен  босатады;
3) заңдарға сәйкес мемлекеттiк органдарда және өзге де ұйымдарда Агенттiктi бiлдiредi; <*>
4) Агенттiктiң бұйрықтарына қол қояды;
5) Агенттiктiң құрылымы мен штат кестесiн, сондай-ақ оның құрылымдық бөлiмшелерi мен аумақтық органдары туралы ереженi бекiтедi;
6) заңдарда белгiленген тәртiппен Агенттiк қызметкерлерiн және аумақтық органдардың басшыларын  көтермелеу, оларға материалдық көмек көрсету, тәртiптiк жазалар қолдану мәселелерiн шешеді; <*>
7) өзiнiң құзыретiне жататын басқа да мәселелер бойынша шешiмдер қабылдайды.
ЕСКЕРТУ. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004.01.29. N 98   қаулысымен
19. Агенттiк төрағасының жанынан консультациялық-кеңесушi орган болып табылатын алқа құрылады. Алқаның сандық және жеке құрамын Агенттiктiң төрағасы бекiтедi.
5. Агенттiктi қайта ұйымдастыру және тарату
20. Агенттiктi қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.

18. В этих целях Председатель:
1) определяет обязанности и круг полномочий заместителя и руководителей структурных подразделений Агентства;
2) в установленном законодательством порядке назначает на должности и освобождает от должностей работников Агентства, руководителей территориальных органов и их заместителей;
3) представляет Агентство в государственных органах и иных организациях в соответствии с законодательством;
4) подписывает приказы Агентства;
5) утверждает структуру и штатное расписание Агентства, а также положения о его структурных подразделениях и территориальных органах;
6) в установленном законодательством порядке решает вопросы поощрения, оказания материальной помощи, наложения дисциплинарных взысканий на сотрудников Агентства и руководителей территориальных органов;
7) принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции. <*>
Сноска. В пункт 18 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 января 2004 г. N 98 .
19. При Председателе Агентства образуется коллегия, являющаяся консультативно-совещательным органом. Численный и персональный состав коллегии утверждается Председателем Агентства.
5. Реорганизация и ликвидация Агентства
20. Реорганизация и ликвидация Агентства осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.