Кедендік одақ туралы келісімге қатысушы мемлекеттерге әкелінетін тауарларға қатысты техникалық, медициналық, фармацевтикалық, санитарлық, мал дәрігерлік, фитосанитарлық және экологиялық стандарттардың, нормалардың, ережелердің және талаптардың қолданылуының бірыңғай тәртібі туралы хаттаманы бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 16 қараша N 1716.
РҚАО-ның ескертпесі!
Хаттаманың қолданысы тоқтатылды - ҚР 24.12.2014 № 266-V Заңымен.
1998 жылғы 24 қарашада Мәскеу қаласында Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының, Қырғыз Республикасының, Ресей Федерациясының және Тәжікстан Республикасының үкіметтері басшыларының кеңесінде қабылданған шешімдерді атқару мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. 1999 жылғы 28 қаңтарда Мәскеу қаласында жасалған Кедендік одақ туралы келісімге қатысушы мемлекеттерге әкелінетін тауарларға қатысты техникалық, медициналық, фармацевтикалық, санитарлық, мал дәрігерлік, фитосанитарлық және экологиялық стандарттардың, нормалардың, ережелердің және талаптардың қолданылуының бірыңғай тәртібі туралы хаттама бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының барлық мүдделі министрліктері мен ведомстволары аталған Хаттаманың ережелерін іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын.
3. Хаттаманың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау істері жөніндегі агенттігіне жүктелсін.
4. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі Интеграциялық комитетке Хаттаманың бекітілгендігі туралы құлақтандыру жолдасын.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Кеден одағы туралы келiсiмге қатысушы мемлекеттерге
әкелiнетiн тауарларға қатысты техникалық, медициналық,
фармацевтiк, санитариялық, ветеринариялық, фитосанитариялық
және экологиялық стандарттарды, нормаларды, ережелердi
және талаптарды қолданудың бiрыңғай тәртiбi туралы
Хаттама
Бұдан әрi тараптар деп аталатын, Беларусь Республикасының Yкiметi, Қазақстан Республикасының Үкiметi, Қырғыз Республикасының Үкiметi және Ресей Федерациясының Yкiметi,
1997 жылғы 22 қазандағы Кеден одағын қалыптастыру кезiндегі тарифтiк емес реттеудiң бiрыңғай шаралары туралы Келiсiмдi басшылыққа ала отырып,
тауарлар импорты саласындағы техникалық, медициналық, фармацевтік, санитариялық, ветеринариялық, фитосанитариялық және экологиялық стандарттарды, нормаларды, ережелердi және талаптарды (бұдан әрi - "стандарттар мен талаптар") қолдану тәртiбiн сәйкестендiру - бiрыңғай кеден одағына бiртiндеп көшу шарттарының бiрi болып табылатындығын тани отырып,
қабылданатын шаралар Кеден одағы туралы Келісiмге қатысушы мемлекеттер азаматтарының өмiрiн, денсаулығын сақтауға және қоршаған ортаны қорғауға жәрдемдесетiн болады деп санай отырып,
халықаралық сауда қауіпсiздiгiн сақтау саласындағы халықаралық мiндеттемелерге сәйкес iс-қимыл жасай отырып,
төмендегiлер туралы келiстi:

Об утверждении Протокола о едином порядке применения технических, медицинских, фармацевтических, санитарных, ветеринарных, фитосанитарных и экологических стандартов, норм, правил и требований в отношении товаров, ввозимых в государства-участники соглашений о Таможенном союзе
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 ноября 1999 года N 1716
Примечание РЦПИ!
Действие Протокола прекращено Законом РК от 24.12.2014 № 266-V
В целях исполнения решений, принятых Советом глав правительств Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации и Республики Таджикистан 24 ноября 1998 года в городе Москве, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Протокол о едином порядке применения технических, медицинских, фармацевтических, санитарных, ветеринарных, фитосанитарных и экологических стандартов, норм, правил и требований в отношении товаров, ввозимых в государства-участники соглашений о Таможенном союзе, совершенный в городе Москве 28 января 1999 года.
2. Всем заинтересованным министерствам и ведомствам Республики Казахстан принять меры по реализации положений указанного Протокола.
3. Контроль за исполнением Протокола возложить на Агентство Республики Казахстан по делам здравоохранения.
4. Министерству иностранных дел Республики Казахстан направить Интеграционному комитету уведомление об утверждении Протокола.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Протокол
о едином порядке применения технических, медицинских,
фармацевтических, санитарных, ветеринарных, фитосанитарных и
экологических стандартов, норм, правил и требований в отношении
товаров, ввозимых в государства-участники соглашений о
Таможенном союзе <*>
Сноска. Вступает в силу 11 февраля 2000 года.
Правительство Республики Беларусь, Правительство Республики Казахстан, Правительство Кыргызской Республики и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
руководствуясь Соглашением о единых мерах нетарифного регулирования при формировании Таможенного союза, от 22 октября 1997 года,
признавая, что унификация порядка применения технических, медицинских, фармацевтических, санитарных, ветеринарных, фитосанитарных и экологических стандартов, норм, правил и требований - (далее - "стандарты и требования") в области импорта товаров, является одним из условий постепенного перехода к единой таможенной территории,
полагая, что принимаемые меры будут способствовать охране жизни, здоровья граждан и защите окружающей среды государств-участников Соглашений о Таможенном союзе,
действуя в соответствии с международными обязательствами в области соблюдения безопасности международной торговли,
согласились о нижеследующем:

1-Бап
Тараптар аумағына әкелiнетiн тауарларға қатысты стандарттар мен талаптарды қолданудың бiрыңғай тәртiбiне олар үшiн бiрыңғай стандарттар мен талаптар белгiленген жекелеген тауарларды әкелу тәртiбiн бұзушылықтарды айқындауға, алдын алуға және жолын кесуге бағытталған шаралар мен ережелердiң жиынтығы енедi.
2-Бап
Тараптар N 1 Ережеде көрсетiлген министрлiктер мен ведомстволарға Кеден одағы туралы келiсiмге қатысушы мемлекеттерге әкелiнетiн тауарларға қатысты техникалық, медициналық, фармацевтік, санитариялық, ветеринариялық, фитосанитариялық және экологиялық стандарттардың, нормалардың, ережелердің және талаптардың қолданылуын бақылауды белгiлеуге және жүзеге асыруға уәкiлеттiк бередi.
3-Бап
Стандарттар мен талаптарды қолданудың бiрыңғай тәртiбi Тараптар мемлекеттерiнің кеден аумағына әкелiнетiн тауарларға да және өндiрiлетiн тауарларға да қолданылады.
4-Бап
Осы Хаттамада көзделген және Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң аумағында қолданылатын стандарттар мен талаптарға сәйкес келмейтiн тауарларды Тараптар мемлекеттерiнiң кеден аумағына әкелуге тыйым салынсын.
Тараптардың уәкiлеттi органына Тараптар бiрыңғай стандарттар мен талаптарға сәйкес келмейдi деп таныған тауарлар әкелудің жолын кесу үшiн келiсiлген iс-қимылдарды қамтамасыз ету тапсырылсын.
5-Бап
Тараптардың уәкiлеттi органына Өнiмдердi сертификаттаудан өткiзудiң тәртiбi мен ережелерiне қойылатын жалпы талаптарды басшылыққа алып отыру тапсырылсын (N 2 Ереже).
Кеден органдарына мiндеттi сертификатталуға жататын тауарларды Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумағына әкелу тәртiбi туралы ереженi басшылыққа алуды тапсырылсын (N 3 Ереже).
6-Бап
Уәкiлеттi органға осы Хаттама күшiне енгiзiлген күнiнен бастап үш ай iшiнде сертификаттар үлгiлерiн, сәйкес келудiң ұлттық белгiлерiн, тауарларды сертификаттауды жүзеге асыратын аккредиттелген органдардың тiзбелерiн алмасып отыру тапсырылсын.
7-Бап
Бiрыңғай кеден аумағын құру рәсiмiн аяқтауға дейiн үш айдан кешiктiрмей әкелiнетiн тауарларды мiндеттi сертификаттау кезiнде сәйкес келудiң ұлттық белгiлерiн өзара тану жөнiндегі ведомствоаралық құжат әзiрленсiн және келiсiлсiн.
8-Бап
Келiсiмге қатысушылар болып табылмайтын мемлекеттерден импортталатын мiндеттi сертификатталуға және гигиеналық тiркелуге жататын тауарларды әкелу мен өткiзуге қатысты Кеден одағын қалыптастыру кезiндегi тарифтiк емес реттеудiң бiрыңғай шаралары туралы ұлттық режим қолданылсын.
9-Бап
Осы Хаттаманы iске асыру жөнiндегi жұмыстарды үйлестiру мақсатында Интеграциялық Комитеттiң жанынан Өнiмдердi стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегі комиссияны құру қажет деп саналсын.
Комиссияның, оның жұмысының регламентi және құрамы туралы Ереженi тараптардың уәкiлеттi органдары осы Хаттама күшiне енген күнiнен бастап үш ай iшiнде әзiрлеуге және Интеграциялық Комитеттiң бекiтуiне табыс етуге тиiс.
Комиссия бiрыңғай кеден аумағын құру рәсiмi аяқталғанға дейiн үш айдан кешiктiрмей Тараптар мемлекеттерiнiң кеден аумақтарына тауарларды әкелу кезінде олардың ұлттық мүдделерiн ескере отырып, қауiпсiздiктi қамтамасыз ету үшiн мiндеттi сертификатталуға жататын тауарлардың бiрыңғай тiзбесiн әзiрлесiн және келiссiн.

Статья 1
Единый порядок применения стандартов и требований в отношении товаров, ввозимых на территории Сторон, включает в себя совокупность мер и правил, направленных на выявление, предупреждение и пресечение нарушений порядка ввоза отдельных товаров, для которых установлены единые стандарты и требования.
Статья 2
Стороны уполномочивают министерства и ведомства, указанные в Приложении N 1, устанавливать и осуществлять контроль за применением технических, медицинских, фармацевтических, санитарных, ветеринарных, фитосанитарных и экологических стандартов, норм, правил и требований в отношении товаров, ввозимых в государства-участники соглашений о Таможенном союзе.
Статья 3
Единый порядок применения стандартов и требований распространяется как на ввозимые на таможенные территории государств Сторон, так и на производимые товары.
Статья 4
Запретить ввоз на таможенные территории государств Сторон товаров, которые не соответствуют стандартам и требованиям, предусмотренным настоящим Протоколом и действующим на территории государств-участников Таможенного союза.
Поручить уполномоченным органам Сторон обеспечить согласованные действия для пресечения ввоза товаров, несоответствующих признанным Сторонами единым стандартам и требованиям.
Статья 5
Поручить уполномоченным органам Сторон руководствоваться Общими требованиями к порядку и правилам проведения сертификации продукции (Приложение N 2).
Поручить таможенным органам руководствоваться Положением о порядке ввоза на таможенные территории государств-участников Таможенного союза товаров, подлежащих обязательной сертификации (Приложение N 3).
Статья 6
Поручить уполномоченным органам в течение трех месяцев с даты вступления в силу настоящего Протокола обменяться образцами сертификатов, национальными знаками соответствия, перечнями аккредитованных органов, осуществляющих сертификацию товаров.
Статья 7
Подготовить и согласовать не позднее, чем за три месяца до завершения процедуры создания единой таможенной территории межведомственный документ по взаимному признанию национальных знаков соответствия при обязательной сертификации ввозимых товаров.
Статья 8
Применять национальный режим относительно порядка ввоза и реализации товаров, подлежащих обязательной сертификации и гигиенической регистрации, импортируемых из государств, не являющихся участниками Соглашения о единых мерах нетарифного регулирования при формировании Таможенного союза.
Статья 9
В целях координации работы по реализации настоящего Протокола считать необходимым создать при Интеграционном Комитете Комиссию по стандартизации, метрологии и сертификации продукции.
Положение о Комиссии, регламент ее работы и состав должны быть подготовлены уполномоченными органами Сторон в течение трех месяцев с даты вступления в силу настоящего Протокола и представлены на утверждение Интеграционного Комитета.
Комиссии подготовить и согласовать не позднее, чем за три месяца до завершения процедуры создания единой таможенной территории единые перечни товаров, подлежащих обязательной сертификации для обеспечения безопасности при ввозе на таможенные территории государств Сторон, с учетом их национальных интересов.

10-Бап
Тараптардың уәкiлеттi органдары Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарына санитариялық, ветеринариялық және фитосанитариялық бақылауға жататын тауарларды әкелу тәртiбi туралы Ереженi басшылыққа алсын (N 4 Ереже).
Интеграциялық Комитетке Тараптардың уәкiлеттi органдарымен бiрлесе отырып осы Хаттама күшiне енген күнiнен бастап үш ай iшiнде мемлекеттiк санитариялық қадағалауға жататын тауарларды (N 4.1 Ереже); ветеринариялық бақылауға жататын тауарларды (N 4.2 Ереже); фитосанитариялық бақылауға жататын тауарларды (N 4.3 Ереже) оларды Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң аумақтарына әкелу кезiнде тауарлардың кодталған тiзбесiн келiссiн.
11-Бап
Бiрыңғай кеден аумағын құрғанға дейiн Тараптар Тараптар мемлекеттерiнiң кеден аумақтарына дәрi-дәрмек заттарын, медициналық мақсаттағы және медициналық техника бұйымдарын әкелу кезiндегi рұқсат тәртiбiне қатысты ұлттық режимдi қолданатын болады деп келiсiлсiн.
Тараптар мемлекеттерiнiң кеден аумақтарына жануарларға арналған дәрi-дәрмек заттарын әкелу Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң 1993 жылғы 12 наурыздағы "Ветеринария саласындағы ынтымақтастық туралы" үкiметаралық келiсiммен реттеледi.
Тараптар бiрыңғай кеден аумағын құрған кезде дәрi-дәрмек заттарын, медициналық мақсаттағы және медициналық техника бұйымдарын әкелудi реттеудiң бiрыңғай тәртiбi Тараптар қатысушылары болып табылатын Кеден одағын қалыптастыру кезiндегі тарифтiк емес реттеудiң бiрыңғай шаралары туралы Келiсiмнiң 10-бабында көзделген рәсiмдер мен мерзiмдерге сәйкес белгіленетiн болады деп мақұлдайды.
12-Бап
Тараптар мемлекеттерiнiң кеден аумақтарына есiрткi құралдарын, психотроптық заттарды, прекурсорларды, күштi елiтетiн және улы заттарды әкелген кезде Тараптар өздерiнiң мiндеттемелерiн 1972 жылғы түзетулерiмен 1961 жылғы 30 наурыздағы Есiрткi құралдары туралы бiрыңғай конвенция, 1971 жылғы 21 ақпандағы Психотроптық заттар туралы конвенция және БҰҰ-ның 1988 жылғы 20 желтоқсандағы Есiрткi құралдары мен психотроптық құралдардың заңсыз айналымына қарсы күрес туралы конвенция шеңберiнде басшылыққа алатын болады.
Тараптар бiрыңғай кеден аумағын құрғанға дейiн есiрткi құралдарын, психотроптық заттарды, прекурсорларды, күштi елiтетiн және улы заттарды әкелуге рұқсат тәртiбiне қатысты ұлттық режимдi қолданады.
Тараптар уәкiлеттi органдарға Тараптар мемлекеттерiнiң кеден аумақтарына есiрткi құралдарын, психотроптық заттарды, прекурсорларды, күштi елiтетiн және улы заттарды заңсыз әкелудiң жолын кесу мақсатымен тиiмдi ынтымақтастықты жүзеге асыруды тапсырады.
Тараптар бiрыңғай кеден аумағын құру кезiнде есiрткi құралдарын, психотроптық заттарды, прекурсорларды, күштi елiтетiн және улы заттарды әкелудiң бiрыңғай тәртiбi олар қатысушылары болып табылатын Кеден одағын қалыптастыру кезiндегi тарифтiк емес реттеудiң бiрыңғай шаралары туралы Келiсiмнiң 10-бабында көзделген рәсiмдер мен мерзiмдерге сәйкес белгiленетiн болады деп мақұлдайды.

Статья 10
Уполномоченным органам Сторон руководствоваться Положением о порядке ввоза на таможенные территории государств-участников Таможенного союза товаров, подлежащих санитарному, ветеринарному и фитосанитарному контролю (Приложение N 4).
Интеграционному Комитету совместно с уполномоченными органами Сторон в течение трех месяцев с даты вступления в силу настоящего Протокола согласовать кодифицированные перечни товаров, подлежащих государственному санитарному надзору (Приложение N 4.1); товаров, подлежащих ветеринарному контролю (Приложение N 4.2); товаров, подлежащих фитосанитарному контролю (Приложение N 4.3), при ввозе их на таможенные территории государств-участников Таможенного союза.
Статья 11
Согласиться, что до создания единой таможенной территории Стороны будут применять национальный режим относительно порядка разрешения при ввозе на таможенные территории государств Сторон лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
Ввоз лекарственных средств для животных на таможенные территории государств Сторон регулируется межправительственным Соглашением государств-участников Содружества Независимых Государств от 12 марта 1993 года "О сотрудничестве в области ветеринарии".
Стороны подтверждают, что при создании единой таможенной территории единый порядок регулирования ввоза лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники будет устанавливаться в соответствии с процедурой и сроками, предусмотренными Статьей 10 Соглашения о единых мерах нетарифного регулирования при формировании Таможенного союза, участниками которого Стороны являются.
Статья 12
При ввозе на таможенные территории государств Сторон наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров, сильнодействующих и ядовитых веществ, Стороны будут руководствоваться своими обязательствами в рамках Единой конвенции о наркотических средствах от 30 марта 1961 года с поправками 1972 года, Конвенции о психотропных веществах от 21 февраля 1971 года и Конвенции ООН о борьбе против незаконного оборота наркотических средств и психотропных средств от 20 декабря 1988 года.
До создания единой таможенной территории Стороны применяют национальный режим относительно порядка разрешения ввоза наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров, сильнодействующих и ядовитых веществ.
Стороны поручают уполномоченным органам осуществлять эффективное сотрудничество с целью пресечения незаконного ввоза на таможенные территории государств Сторон наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров, сильно действующих и ядовитых веществ.
Стороны подтверждают, что при создании единой таможенной территории единый порядок ввоза наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров, сильнодействующих и ядовитых веществ будет устанавливаться в соответствии с процедурой и сроками, предусмотренными Статьей 10 Соглашения о единых мерах нетарифного регулирования при формировании Таможенного союза, участниками которого они являются.

13-Бап
Тараптар мемлекеттерiнiң кеден аумақтарына Тараптар озонды бүлдiретiн және олардың өнiмi бар заттарды әкелу кезiнде 1985 жылғы 22 наурыздағы Озон қабатын қорғау туралы Вена конвенциясын және 1987 жылғы 16 қыркүйектегi Озон қабатын бүлдiретiн заттар бойынша Монреаль хаттамасын басшылыққа алады.
Уәкiлеттi органдарға Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарына озонды бүлдiретiн және олардың өнiмi бар заттарды әкелу және оларды Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарынан әкету тәртiбi туралы Ереженi басшылыққа алу тапсырылсын (NN 5, 5.1, 5.2, 5.3 Ережелер).
14-Бап
Тараптар мемлекеттерiнiң кеден аумақтарына 1973 жылғы 3 наурыздағы Құрып кету қаупi төнген жабайы флора мен фаунаның түрлерiмен халықаралық сауда туралы конвенцияның (СИТЕС) қолданылуына түсетiн жануарлар мен өсiмдiктердi, сондай-ақ олардың бөлiктерiн немесе туындыларын әкелу кезiнде Тараптар аталған Конвенцияның баптары мен ережелерiн басшылыққа алатын болады.
Тараптардың уәкiлеттi органдарына СИТЕС-ке қатысты олардың мемлекеттерiн белгiлегенге дейiн Ресей Федерациясындағы СИТЕС-тiң Әкiмшілік органымен өзара iс-қимылда болу тапсырылсын.
СИТЕС-тiң қолданылуына түсетiн тауарларды әкелу Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарына СИТЕС-тiң қолданылуына түсетiн жануарлар мен өсiмдiктер түрлерiн, олардың бөлiктерiн немесе туындыларын әкелудiң және оларды Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарынан әкетудiң арнаулы ережелерiне сәйкес жүзеге асырылады.
СИТЕС-тiң қолданылуына түсетiн тауарларды СИТЕС-ке қатысы белгiленбеген Кеден одағына қатысушы мемлекеттерден Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң аумақтарына әкелу Ресей Федерациясындағы СИТЕС-тiң Әкімшілік органының рұқсаты болған кезде; басқа мемлекеттерден әкелу - экспорттаушы ел СИТЕС органы Әкiмшiлiк органының немесе, егер ел СИТЕС-тiң тарабы болып табылмаса, экспорттаушы елдiң басқа құзыреттi органының рұқсаты болған кезде, ал СИТЕС-тiң І Ережесiндегi үлгiлердi СИТЕС-ке қатысы белгiленбеген Кеден одағына қатысушы мемлекеттер аумағына әкелген жағдайда, - Ресей Федерациясындағы СИТЕС-тiң Әкiмшiлiк органының рұқсаты болған кезде жүзеге асырылады.
15-Бап
Тараптар 1989 жылғы 22 наурыздағы Қауiптi қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауды және оларды жоюды бақылау туралы Базель конвенциясына және оны iске асыру барысында қабылданған халықаралық құжаттарға сәйкес қауіптi қалдықтарды трансшекаралық тасымалдаудың бiрыңғай тәртiбiн сақтайды.
Осы мақсатта олар уәкiлетті органдарға Қауiптi қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауды мемлекеттiк реттеудiң бiрыңғай тәртiбi туралы ереженi (N 6 Ереже) басшылыққа алуды және Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң аумақтарында (арқылы) олардың импортына (транзитiне) тыйым салынатын, ал экспорты оларды трансшекаралық тасымалдау мемлекеттік реттеуге жататын (N 6.2 Ереже) қауiптi қалдықтарды да мемлекеттік реттеуге жататын (N 6.1 Ереже) қауіптi қалдықтардың бiрыңғай тiзбелерiн тапсырады.
Аталған Базель конференциясына қатысушылар болып табылмайтын мемлекеттер үшiн осы Хаттамаға N 6 Ереже олар үшiн аталған Конвенцияға қосылғаннан кейiн күшiне енедi.

Статья 13
При ввозе на таможенные территории государств Сторон озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции, Стороны руководствуются Венской конвенцией об охране озонного слоя от 22 марта 1985 года и Монреальским Протоколом по веществам, разрушающим озоновый слой от 16 сентября 1987 года.
Поручить уполномоченным органам руководствоваться Положением о порядке ввоза на таможенные территории государств-участников Таможенного союза и вывоза с таможенных территорий государств-участников Таможенного союза озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции (Приложения NN 5, 5.1, 5.2, 5.3).
Статья 14
При ввозе на таможенные территории государств Сторон животных и растений, а также их частей или дериватов, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой флоры и фауны, находящимися под угрозой исчезновения от 3 марта 1973 года (СИТЕС), Стороны будут руководствоваться статьями и приложениями указанной Конвенции.
Поручить уполномоченным органам Сторон до определения их государств в отношении СИТЕС взаимодействовать с Административным органом СИТЕС в Российской Федерации.
Ввоз товаров, подпадающих под действие СИТЕС, осуществляется в соответствии со специальными правилами ввоза на территории государств-участников Таможенного союза и вывоза с территорий государств-участников Таможенного союза видов животных и растений, их частей или дериватов, подпадающих под действие СИТЕС.
Ввоз товаров, подпадающих под действие СИТЕС, на территорию государств-участников Таможенного союза из государств-участников Таможенного союза, не определившихся в отношении СИТЕС, осуществляется при наличии разрешения Административного органа СИТЕС в Российской Федерации; из других государств - при наличии разрешения Административного органа СИТЕС страны-экспортера или другого компетентного органа страны-экспортера, если страна не является Стороной СИТЕС, а в случаях ввоза образцов Приложения 1 СИТЕС на территории государств-участников Таможенного союза, не определившихся в отношении СИТЕС, - разрешение Административного органа СИТЕС в Российской Федерации.
Статья 15
Стороны соблюдают единый порядок трансграничных перевозок опасных отходов в соответствии с Базельской конвенцией о контроле за трансграничными перевозками опасных отходов и их удалением от 22 марта 1989 года и международными документами, принятыми в ходе ее реализации.
В этих целях они поручают уполномоченным органам руководствоваться Положением о едином порядке государственного регулирования трансграничных перевозок опасных отходов (Приложение N 6) и применять единые перечни опасных отходов, импорт (транзит) которых на (через) территории государств-участников Таможенного союза запрещается, а экспорт подлежит государственному регулированию (Приложение N 6.1) и опасных отходов, трансграничные перевозки которых подлежат государственному регулированию (Приложение N 6.2).
Приложение N 6 к настоящему Протоколу для государств, не являющихся участниками упомянутой Базельской конвенции, вступает для них в силу после присоединения к указанной Конвенции.

16-Бап
Осы Хаттамада көзделген тауарларды Тараптар мемлекеттерiнiң бiрiнiң кеден аумағына әкелген және осы тауарларды басқа Тарап (немесе Тараптар) мемлекетiнiң (мемлекеттерiнiң) кеден аумағы бойынша алып жүрген кезде кедендік ресiмдеу арналған мемлекетте жүзеге асырылады.
Осы Хаттамада көзделген тауарларды арналған мемлекеттің кеден органдары тұрған жерге жеткiзу 1995 жылғы 10 ақпанда қабылданған Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң Кеден заңдарының негіздерiне сәйкес жүргізiледi.
Тараптар осы Хаттамада күшiне енген күнiнен бастап алты ай iшiнде бiр Тараптың (немесе Тараптардың) кеден аумағы арқылы және оларды әкелу осы Хаттаманың 11-13-баптарымен реттелетiн тауарлар бөлiгiне қатысты басқа Тараптың кеден аумағына апарылатын тауарлар транзитінің тәртiбiн реттейтiн құжатты әзiрлейдi.
17-Бап
Осы Хаттама баптарының жекелеген ережелерiн және оған қосымшаларды түсiндiру кезiнде пайда болған даулар мен келiспеушіліктер консультациялар өткiзу арқылы, қажет жағдайда - Интеграциялық Комитеттiң отырыстарында, ал келiспеушiлiктердi жоюдың сәтi түспеген жағдайларда - Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы және Ресей Федерациясы Мемлекетаралық Кеңесiнiң жанындағы Үкiмет басшылары Кеңесiнiң отырыстарында шешiледi.
Хаттама Кеден одағын қалыптастыру кезiндегi тарифтiк емес реттеудiң бiрыңғай шаралары туралы Келiсiмге қосылған кез келген мемлекеттiң қосылуы үшiн ашық болады.
Кез келген Тарап оның ажырамас бөлiгі осы Хаттама болып табылатын, Кеден одағын қалыптастыру кезiндегі тарифтiк емес реттеудің бірыңғай шаралары туралы Келісімнен шығу рәсімін қамтамасыз етіп барып, осы Хаттамадан шыға алады.
Осы Хаттамаға NN 1, 2, 3, 4, 4.1, 4.2, 4.3, 5, 5.1, 5.2, 5.3, 6, 6.1, 6.2, қосымшалар оның ажырамас бөлігі болып табылады.
18-Бап
Осы Хаттаманың депозитарийі Интеграциялық Комитет болып табылады.
19-бап
Хаттама оған қол қойылған күнінен бастап уақытша қолданылады және депозитарий ішкі мемлекеттік рәсімдердің орындалуы туралы соңғы мәлімет алғаннан кейін күшіне енеді.
1999 жылғы 28 қаңтарда орыс тіліндегі бір түпнұсқа дана болып Мәскеу қаласында жасалды. Түпнұсқа дана Интеграциялық Комитетте сақталады, ол осы Хаттамаға қол қойған әрбір мемлекеттің үкіметіне оның куәландырылған көшірмесін жібереді.
Беларусь
Қазақстан Қырғыз Ресей
Республикасының Республикасының Республикасының Федерациясының
Үкіметі
Үкіметі Үкіметі Үкіметі
үшін
үшін үшін үшін
Кеден одағы туралы келiсiмге
қатысушы мемлекеттерге әкелiнетiн
тауарларға қатысты техникалық,
медициналық, фармацевтiк, санитариялық,
ветеринариялық, фитосанитариялық және
экологиялық стандарттарды, нормаларды,
ережелердi және талаптарды қолданудың
бiрыңғай тәртiбi туралы Хаттамаға
N 1 қосымша
Кеден одағы туралы келісімге қатысушы мемлекеттерге
әкелінетін тауарларға қатысты техникалық, медициналық,
фармацевтік, санитариялық, ветеринариялық, фитосанитариялық
және экологиялық стандарттарды, нормаларды, ережелерді және
талаптарды қолдануды бақылауды белгілеуге және жүзеге
асыруға уәкілетті министрліктер мен ведомстволардың
Тізбесі
Беларусь Республикасы:
- Беларусь Республикасының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі мемлекеттік комитеті;
- Беларусь Республикасының Мемлекеттік кеден комитеті;
- Беларусь Республикасының Ауыл шаруашылық және азық-түлік министрлігі;
- Беларусь Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
- Беларусь Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігі;
- Беларусь Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі Министрлігі жанындағы өнеркәсіп және атом энергетикасы жұмыстарын қауіпсіз жүргізуді қадағалау жөніндегі комитеті.
Қазақстан Республикасы:
- Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі;
- Қазақстан Республикасының Білім, мәдениет және денсаулық сақтау министрлігінің Денсаулық сақтау комитеті;
- Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылық министрлігі;
- Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Кеден комитеті;
- Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлігінің Метрология, стандарттау және сертификаттау жөніндегі комитеті.
Қырғыз Республикасы:
- Қырғыз Республикасының Мемлекеттік кеден комитеті;
- Қырғыз Республикасының Стандарттау және метрология жөніндегі мемлекеттік инспекциясы;
- Қырғыз Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
- Қырғыз Республикасының Ауыл және су шаруашылығы министрлігі;
- Қырғыз Республикасының Сәулет және құрылыс жөніндегі мемлекеттік инспекциясы;
- Қырғыз Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлігі.
Ресей Федерациясы:
- Ресей Федерациясының Өнеркәсіп және сауда министрлігі;
- Ресей Федерациясының Мемлекеттік кеден комитеті;
- Ресей Федерациясының Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі мемлекеттік комитеті;
Ресей Федерациясының Жер саясаты, құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық жөніндегі министрлігі;
Ресей Федерациясының Денсаулық сақтау министрлігі;
Ресей Федерациясының Ауыл шаруашылық және азық-түлік министрлігі.
Кеден одағы туралы келiсiмге
қатысушы мемлекеттерге әкелiнетiн
тауарларға қатысты техникалық,
медициналық, фармацевтiк, санитариялық,
ветеринариялық, фитосанитариялық және
экологиялық стандарттарды, нормаларды,
ережелердi және талаптарды қолданудың
бiрыңғай тәртiбi туралы Хаттамаға
N 2 қосымша
Өнiмдерге сертификаттау жүргiзу тәртiбi
мен ережелерiне қойылатын
Жалпы талаптар
Осы құжат Кеден одағы туралы келiсiмге (бұдан әрi - Кеден одағы мемлекеттерi) қатысушы мемлекеттердiң өнiмдерiне мiндеттi сертификаттау жүргізу тәртiбi мен ережелерiне қойылатын жалпы талаптарды белгілейдi.
Құжат сертификаттау нәтижелерiн тануды және Кеден одағы мемлекеттерiнiң арасындағы саудадағы техникалық тосқауылдарды болдырмауды қамтамасыз етуге бағытталған.

Статья 16
При ввозе товаров, предусмотренных настоящим Протоколом, на таможенную территорию одного из государств Сторон и следовании этих товаров по таможенной территории государства (государств) другой Стороны (либо Сторон) таможенное оформление осуществляется в государстве назначения.
Доставка товаров, предусмотренных настоящим Протоколом, до места нахождения таможенных органов государства назначения производится в соответствии с Основами таможенных законодательств государств-участников Содружества Независимых Государств, принятых 10 февраля 1995 года.
Стороны в течение шести месяцев с даты вступления в силу настоящего Протокола разработают документ, регулирующий порядок транзита товаров через таможенную территорию одной Стороны (либо Сторон) и следующего на таможенную территорию другой Стороны в части, касающейся товаров, ввоз которых регулируется Статьями 11-13 настоящего Протокола.
Статья 17
Споры и разногласия, возникающие при толковании отдельных положений статей настоящего Протокола и приложений к нему, разрешаются путем проведения консультаций, при необходимости - на заседаниях Интеграционного Комитета, а в случаях, когда устранить разногласия не удается - на заседаниях Совета глав правительств при Межгосударственном Совете Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Российской Федерации.
Протокол открыт для присоединения к нему любого государства, присоединившегося к Соглашению о единых мерах нетарифного регулирования при формировании Таможенного союза.
Любая Сторона может выйти из настоящего Протокола, обеспечив процедуру выхода из Соглашения о единых мерах нетарифного регулирования при формировании Таможенного союза, неотъемлемой частью которого является настоящий Протокол.
Приложения NN 1, 2, 3, 4, 4.1, 4.2, 4.3, 5, 5.1, 5.2, 5.3, 6, 6.1,
6.2 к настоящему Протоколу являются его неотъемлемой частью.
Статья 18
Депозитарием настоящего Протокола является Интеграционный Комитет.
Статья 19
Протокол временно применяется с даты его подписания и вступает в силу после получения депозитарием последнего уведомления о выполнении внутригосударственных процедур.
Совершено в г. Москве 28 января 1999 года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Интеграционном Комитете, который направит правительству каждого государства, подписавшего настоящий Протокол, его заверенную копию.
За За За За
Правительство Правительство Правительство Правительство
Республики Республики Кыргызской Российской
Беларусь Казахстан Республики Федерации
Приложение N 1
к Протоколу о едином порядке
применения технических
медицинских, фармацевтических
санитарных, ветеринарных,
фитосанитарных и экологических
стандартов, норм, правил и
требований в отношении
товаров, ввозимых в
государства-участники
соглашений о Таможенном союзе
Перечень
министерств и ведомств, уполномоченных устанавливать и
осуществлять контроль за применением технических медицинских,
фармацевтических, санитарных, ветеринарных, фитосанитарных и
экологических стандартов, норм, правил и требований в отношении
товаров, ввозимых в государства-участники соглашений
о Таможенном союзе
Республика Беларусь:
- Государственный комитет Республики Беларусь по стандартизации, метрологии и сертификации;
- Государственный таможенный комитет Республики Беларусь;
- Министерство сельского хозяйства и продовольствия Республики Беларусь;
- Министерство здравоохранения Республики Беларусь;
- Министерство природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Беларусь;
- Комитет по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и атомной энергетики при Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Беларусь.
Республика Казахстан:
- Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
- Комитет здравоохранения Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан;
- Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
- Таможенный комитет Министерства государственных доходов Республики Казахстан;
- Комитет метрологии, стандартизации и сертификации Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан.
Кыргызская Республика:
- Государственный таможенный комитет Кыргызской Республики;
- Государственная инспекция по стандартизации и метрологии Кыргызской Республики;
- Министерство здравоохранения Кыргызской Республики;
- Министерство сельского и водного хозяйства Кыргызской Республики;
- Государственная инспекция по архитектуре и строительству Кыргызской Республики;
- Министерство охраны окружающей среды Кыргызской Республики.
Российская Федерация:
- Министерство промышленности и торговли Российской Федерации;
- Государственный таможенный комитет Российской Федерации;
- Государственный комитет Российской Федерации по охране окружающей среды;
- Министерство Российской Федерации по земельной политике, строительству и жилищно-коммунальному хозяйству;
- Министерство здравоохранения Российской Федерации;
- Министерство сельского хозяйства и продовольствия Российской Федерации.
Приложение N 2
к Протоколу о едином порядке
применения технических
медицинских, фармацевтических
санитарных, ветеринарных,
фитосанитарных и экологических
стандартов, норм, правил и
требований в отношении
товаров, ввозимых в
государства-участники
соглашений о Таможенном союзе
Общие требования
к порядку и правилам проведения сертификации продукции
Настоящий документ устанавливает общие требования к порядку и правилам проведения обязательной сертификации продукции в государствах-участниках соглашений о Таможенном союзе (далее - государствах Таможенного союза).
Документ направлен на обеспечение признания результатов сертификации и исключение технических барьеров в торговле между государствами Таможенного союза.

1. Сертификаттауды жүргізу ережелерiнің жалпы
шарттары.
1.1. Кеден одағы мемлекеттерiнде сертификаттау жөнiндегi қызмет олардың заңдары мен құқықтық актiлерi шеңберiнде жүзеге асырылады.
1.2. Сертификаттау Кеден одағы елдерiнде бiр тектес өнiмдi сертификаттау жөнiндегі ережелердi пайдалана отырып сертификаттаудың тиiстi жүйелерiнде жүргізiледi.
1.3. Мiндеттi сертификаттау Кеден одағы мемлекеттерiнiң заң актiлерiнде көзделген жағдайларда жүзеге асырылады.
1.4. Мiндеттi сертификаттауға жатқызылатын тауарлардың тiзбесi Кеден одағының әрбiр мемлекетiнде оның заңдарына сәйкес белгіленедi.
1.5. Мiндеттi сертификаттау кезiнде пайдаланылатын нормативтiк құжаттарға мемлекетаралық стандарттар, мемлекеттiк стандарттар, санитариялық нормалар мен ережелер, құрылыс нормалары мен ережелерi, қауiпсiздiк жөнiндегі нормалар, сондай-ақ Кеден одағы мемлекеттерiнiң заңдарына сәйкес өнiмге мiндеттi талаптарды белгiлейтiн басқа да құжаттар енедi.
1.6. Сертификаттау кезiнде қолданылатын сынау әдiстерi Кеден одағының басқа мемлекетiндегі салғастырылатын сынаулар нәтижелерiн олардың көмегiмен немесе баламалы әдiстердiң көмегiмен алуға мүмкiндiк беруi тиiс.
1.7. Сертификаттау схемасы Кеден одағы мемлекеттерiнiң сертификаттау жүйесімен белгiленедi.
1.8. Өнiмдi сертификаттауды және оны сынауды Кеден одағы мемлекетiнде белгiленген тәртiппен аккредиттелген сертификаттау жөнiндегi органдар және аккредиттелудiң өз саласы шегiнде сынау лабораториялары (орталықтары) жүргiзедi.
1.9. Сертификаттау және сынау лабораториялары бойынша аккредиттелген органдарының тiзiлiмi Кеден одағының басқа да мемлекеттерi үшiн жетiмдi болуға тиiс.
2. Сертификаттауды жүргізу тәртібiне қойылатын жалпы талаптар.
2.1. Өнiмдi сертификаттауға мынадай негiзгі рәсiмдер:
- өтiнiмдер беру;
- өтiнiмдердi қарау және олар бойынша шешiмдер қабылдау өнiмдердi сәйкестендiру және үлгілердi сұрыптау өндiрiстi тексеру (егер бұл сертификаттау схемасында көзделсе);
- алынған нәтижелердi талдау сәйкес келу белгiсiн қолдануды ресiмдеу және сертификат пен рұқсат беру (лицензия);
- сертификатталған өнiмдi инспекциялық бақылау (егер бұл сертификаттау схемасында көзделсе) енедi.
Сертификаттаудың әрбiр рәсiмi құжаттық тұрғыдан ресiмделуге тиiс.
2.2. Өнiмдi сертификаттауды жүргiзу үшін өтiніш берушi өтінімдi өнiмдi сертификаттау жөнiндегі тиiстi аккредиттелген органға жiбередi.
Өтінімнiң нысаны, оған қоса берiлетiн құжаттардың құрамы мен мазмұны Кеден одағы мемлекеттерінің сертификаттау жүйесiмен белгiленедi.

1. Общие положения правил проведения сертификации
1.1. Деятельность по сертификации в государствах Таможенного союза осуществляется в рамках их законодательных и правовых актов.
1.2. Сертификация проводится в соответствующих системах сертификации стран Таможенного союза с использованием правил по сертификации однородной продукции.
1.3. Обязательная сертификация осуществляется в случаях, предусмотренных законодательными актами государств Таможенного союза.
1.4. Перечни товаров, подлежащих обязательной сертификации, определяются в каждом государстве Таможенного союза в соответствии с его законодательством.
1.5. Нормативные документы, используемые при обязательной сертификации, включают межгосударственные стандарты, государственные стандарты, санитарные нормы и правила, строительные нормы и правила, нормы по безопасности, а также другие документы, которые в соответствии с законодательством государств Таможенного союза устанавливают обязательные требования к продукции. Нормативные документы должны быть пригодны к сертификации.
1.6. Применяемые при сертификации методы испытаний должны позволять получать сопоставимые результаты испытаний в другом государстве Таможенного союза с их помощью или с помощью эквивалентных методов.
1.7. Схемы сертификации устанавливаются системой сертификации государств Таможенного союза.
1.8. Сертификацию продукции и ее испытания проводят аккредитованные в порядке, установленном в государстве Таможенного союза, органы по сертификации и испытательные лаборатории (центры) в пределах своих областей аккредитации.
1.9. Реестр аккредитованных органов по сертификации и испытательных лабораторий должен быть доступен для других государств Таможенного союза.
2. Общие требования к порядку проведения сертификации
2.1. Сертификация продукции включает следующие основные процедуры:
- подача заявки;
- рассмотрение заявки и принятие по ней решения;
- идентификация продукции и отбор образцов;
- проверка производства (если это предусмотрено схемой сертификации);
- анализ полученных результатов, оформление и выдача сертификата и разрешения (лицензии) на применение знака соответствия;
- инспекционный контроль за сертифицированной продукцией (если это предусмотрено схемой сертификации).
Каждая процедура сертификации должна быть документально оформлена.
2.2. Для проведения сертификации продукции заявитель направляет заявку в соответствующий аккредитованный орган по сертификации продукции.
Форма заявки, состав и содержание прилагаемых к ней документов определяется системой сертификации государства Таможенного союза.

2.3. Сертификаттау жөнiндегi орган өтiнiмдi қарайды және ол бойынша сертификаттауды жүргізудiң шарттары, оның iшiнде сертификаттау схемасы бар шешiм қабылдайды.
Сертификаттау схемасын таңдаған кезде дәлелдемелiк деңгейi, өтінім берушi шығындарының мүмкiндiгі қажет етілетiн нақты өнiмдi өндiрудiң, сынаулардың, жеткiзу мен пайдаланудың ерекшелiктерi ескерiлгенi жөн.
2.4. Сынау үлгiлерге, конструкцияларға жүргiзіледi, олардың құрамы мен дайындау технологиясы тұтынушыға (тапсырысшыға) жеткiзетiн өнiмдегiдей болуға тиiс.
Өнiмнiң үлгiлерi, оларды сұрыптау тәртiбi, сәйкестендiру және сақтау ережелерi сол өнiмге нормативтiк құжаттарға және Кеден одағы мемлекеттерiнiң сынау әдiстемелерiне сәйкес белгіленедi.
Сынау хаттамалары өтiнiш берушiге және сертификаттау жөнiндегi органға беріледi. Сынау хаттамаларының көшiрмелерi Кеден одағы мемлекеттерiнің өнiмдi сертификаттау жүйелерiнде белгiленген мерзiмдер бойында және сынау лабораторияларының құжаттарымен, бiрақ сертификаттаудың қолданылуынан кем емес мерзiмде сақталуға тиiстi.
2.5. Сертификаттаудың схемасына қатысты өндiрудi бағалау мынадай үш нысанның бiрiнде:
- өндірудiң жай-күйiн талдау;
- өндiрудi сертификаттау;
- сапа жүйесiн сертификаттау арқылы жүргiзiледi.
2.6. Сертификаттау жөнiндегi орган сынау хаттамаларын өндiрудi бағалауды, өндiрудi сертификаттауды немесе сапасының жүйесiн (егер бұл сертификаттау схемасымен белгiленсе) талдағаннан өнiмнiң сәйкес келуі туралы басқа да құжаттарды талдағаннан кейiн өнiмнiң белгiленген талаптарға сәйкес келуiн жалпы бағалауды жүзеге асырады, сертификатты ресiмдейдi және оны тiркейдi.
Сертификатта сертификатты беруге, сертификаттау схемасына сәйкес келуге негіз болатын барлық құжаттар, сондай-ақ мемлекеттік қадағалау органдары (санитариялық, ветеринариялық және т.б. берген құжаттар көрсетiледi.
Мiндеттi сертификаттау кезiнде, егер өнiм осы өнiм үшiн бүкiл нормативтiк құжаттарда белгiленген қауiпсiздік талаптарына сәйкес келсе, сертификат берiледi.
2.7. Сертификаттың қолданылу мерзiмiн сертификаттау жөнiндегі орган белгiлейдi. Сертификатты қолданудың қажеттiгі мен нақты мерзiмдерi Кеден одағы мемлекеттерінің сертификаттау жүйесiнде белгiленедi.
2.8. Сертификаттардың нысандары Кеден одағы мемлекеттерінің сертификаттау жүйесiнде белгiленедi.
2.9. Рұқсат (лицензия) негізiнде сертификат берiлген өнiм Кеден одағы мемлекеттерінің сертификаттау жүйесiнде қабылданған белгiмен таңбаланады. Сәйкес келу белгiсi бұйымға және (немесе) ыдысқа, бумаға, жөнелтпе құжаттамаға қойылады.
2.10. Сертификатталған өнiмге қоса берiлетiн жөнелтпе құжаттамада жүргiзiлген сертификаттау туралы жазба жасалады және сертификаттаудың нөмiрi мен берiлген күнi және оны берген орган көрсетiледi.

2.3. Орган по сертификации рассматривает заявку и принимает по ней решение, содержащее условия проведения сертификации, в том числе схему сертификации.
При выборе схемы сертификации следует учитывать особенности производства, испытаний, поставки и использования конкретной продукции, требуемый уровень доказательности, возможные затраты заявителя.
2.4. Испытания проводятся на образцах, конструкция, состав и технология изготовления которых должны быть такими же, как у продукции, поставляемой потребителю (заказчику).
Количество образцов, порядок их отбора, правила идентификации и хранения устанавливаются в соответствии с нормативными документами на данную продукцию и методиками испытаний государств Таможенного союза.
Протоколы испытаний представляются заявителю и в орган по сертификации. Копии протоколов испытаний подлежат хранению в течение сроков, установленных в системах сертификации продукции государств Таможенного союза, и в документах испытательной лаборатории, но не менее срока действия сертификата.
2.5. В зависимости от схемы сертификации проводится оценка производства в одной из трех форм:
- анализ состояния производства;
- сертификация производства;
- сертификация системы качества.
2.6. Орган по сертификации после анализа протоколов испытаний, оценки производства, сертификации производства или системы качества (если это установлено схемой сертификации), анализа других документов о соответствии продукции, осуществляет общую оценку соответствия продукции установленным требованиям, оформляет сертификат и регистрирует его.
В сертификате указывают все документы, служащие основанием для выдачи сертификата, в соответствии со схемой сертификации, а также документы, выданные органами государственного надзора (санитарного, ветеринарного и т.п.).
При обязательной сертификации сертификат выдается, если продукция соответствует требованиям безопасности, установленным всеми нормативными документами для данной продукции.
2.7. Срок действия сертификата устанавливает орган по сертификации. Необходимость и конкретные сроки действия сертификатов устанавливаются в системе сертификации государства Таможенного союза.
2.8. Формы сертификатов устанавливаются в системе сертификации государства Таможенного союза.
2.9. Продукция, на которую выдан сертификат, на основании разрешения (лицензии) маркируется знаком соответствия, принятым в системе сертификации государств Таможенного союза. Знак соответствия ставится на изделие и (или) тару, упаковку, сопроводительную документацию.
2.10. В сопроводительной документации, прилагаемой к сертифицированной продукции, делается запись о проведенной сертификации и указывается номер и дата выдачи сертификата и орган, его выдавший.

2.11. Кеден одағы мемлекеттерінің сертификаттау жөнiндегi органы Кеден одағының басқа мемлекетінің сертификаттау жөнiндегi органы берген сертификатты тану негiзiнде белгiленген тәртіппен сертификаттарды бере алады. Бұл жағдайда сертификатты берумен бір мезгiлде, егер сәйкес келу белгiлерiн өзара тану туралы келiсiм болмаса, сәйкес келу белгiсiн қолдануға рұқсат (лицензия) берiледi.
2.12. Сертификатталған өнiмге инспекциялық бақылау (егер бұл сертификаттау схемасында көзделсе) сертификаттың қолданылу мерзiмiнiң бойында, бiрақ жылына бiр реттен кем емес, таратылатын өнiмнiң сертификаттау кезiнде бекiтiлген белгiленген талаптарға сәйкес келуi жалғасатынын растау үшiн қажеттi өнiм үлгiлерiн сынау мен басқа тексерулердi қоса алатын, мерзiмдi және жоспардан тыс тексерулер нысанында жүргізiледi.
2.13. Инспекциялық бақылау нәтижесi бойынша сертификаттау жөнiндегi орган өнiм сертификаттау кезiнде бақыланатын нормативтiк құжаттар талаптарына сәйкес келмеген жағдайда сертификаттың қолданылуын тоқтата тұра алады немесе тоқтатады.
3. Сертификаттау нәтижелері туралы ақпаратқа қойылатын жалпы талаптар.
3.1. Сертификаттауды ақпараттық қамтамасыз етудің негізі Кеден одағы мемлекеттерінің сертификаттау жүйесінің мемлекеттік тізілімдері болып табылады.
3.2. Кеден одағы мемлекеттерінің сертификаттау жөніндегі ұлттық органы Кеден одағының басқа мемлекетінің ұлттық органынан мынадай ақпаратты:
- сертификаттардың нысандары мен сертификаттау жүйесінде қолданылатын сәйкес келу белгілерін;
- міндетті сертификатталуға тиісті өнімдер тізбесін;
- өнімге сертификаттардың қолданылуын тоқтату, тоқтата тұру және жаңадан қалпына келтіру туралы мәліметтерді;
- сертификаттау жөніндегі аккредиттелген органдар мен сынау лабораториялары (орталықтары) туралы мәліметтерді береді.
3.3. Кеден одағы мемлекеттерінің сертификаттау жөніндегі органы сертификаттау жөніндегі органының немесе Кеден одағы басқа мемлекетінің өзге мемлекеттік органының сұрау салуы бойынша:
- нақты өнімге сертификатты беруді растау және оның қолданылу мерзімін;
- сертификатталған сынаулар хаттамаларын, басқа да мәліметтерді, мысалы, сертификатты ұстаушы, өнімді дайындаушы туралы қосымша мәліметтерді береді.
3.4. Кеден одағы мемлекеттерінің сертификаттау жүйесінде берілген сертификаттардың көшірмелері осы мемлекетте белгіленген тәртіппен куәландырылады.
Кеден одағы туралы келiсiмге
қатысушы мемлекеттерге әкелiнетiн
тауарларға қатысты техникалық,
медициналық, фармацевтiк, санитариялық,
ветеринариялық, фитосанитариялық және
экологиялық стандарттарды, нормаларды,
ережелердi және талаптарды қолданудың
бiрыңғай тәртiбi туралы Хаттамаға
N 3 қосымша
Мiндеттi сертификатталуға жататын тауарларды
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден
аумақтарына әкелу тәртiбi туралы
Ереже
Осы Ереже құжат Кеден одағын қалыптастыру кезiндегі тарифтiк емес реттеудiң бiрыңғай шаралары туралы келiсiмге сәйкес әзiрлендi және Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден аумақтарына мiндеттi сертификатталуға жататын тауарларды (бұдан әрi - тауарлар) әкелудiң тәртiбiн белгілейдi және қатысушылары жоғарыда аталған мемлекеттер болып табылатын Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің (бұдан әрi - қатысушы мемлекеттер) заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, меншiк нысандарына, тiркелген жерiне, ведомстволық тиiстiлiгі мен мемлекеттiк тиiстiлiгiне қарамастан, Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң аумақтарында тiркелген шаруашылық қызметтің барлық субъектiлерiне қолданылады.

2.11. Орган по сертификации государства Таможенного союза может выдавать в установленном порядке сертификаты на основе признания сертификата, выданного органом по сертификации другого государства Таможенного союза. В этом случае одновременно с выдачей сертификата выдается разрешение (лицензия) на применение знака соответствия, если отсутствует соглашение о взаимном признании знаков соответствия.
2.12. Инспекционный контроль за сертифицированной продукцией проводится (если это предусмотрено схемой сертификации) в течение срока действия сертификата, но не реже одного раза в год в форме периодических и внеплановых проверок, включающих испытания образцов продукции и других проверок, необходимых для подтверждения, что реализуемая продукция продолжает соответствовать установленным требованиям, подтвержденным при сертификации.
2.13. По результатам инспекционного контроля орган по сертификации может приостановить или отменить действие сертификата в случае несоответствия продукции требованиям нормативных документов, контролируемых при сертификации.
3. Общие требования к информации о результатах
сертификации
3.1. Основой информационного обеспечения сертификации являются государственные реестры систем сертификации государств Таможенного союза.
3.2. Национальный орган по сертификации государства Таможенного союза представляет национальным органам других государств Таможенного союза следующую информацию:
- формы сертификатов и знаков соответствия, применяемых в системе сертификации;
- перечни продукции, подлежащей обязательной сертификации;
- сведения об отмене, приостановлении и возобновлении действия сертификатов на продукцию;
- сведения об аккредитованных органах по сертификации и испытательных лабораториях (центрах).
3.3.  Орган по сертификации государства Таможенного союза представляет по запросу органа по сертификации или иного государственного органа другого государства Таможенного союза:
- подтверждение выдачи сертификата на конкретную продукцию и срока его действия;
- протоколы сертификационных испытаний, другие сведения, например, дополнительные сведения о держателе сертификата, изготовителе продукции.
3.4. Копии сертификатов, выданных в системе сертификации государства Таможенного союза, заверяются в порядке, установленном в этом государстве.
Приложение N 3
к Протоколу о едином порядке
применения технических,
медицинских, фармацевтических,
санитарных, ветеринарных,
фитосанитарных и экологических
стандартов, норм, правил и
требований в отношении товаров,
ввозимых в государства-участники
соглашений о Таможенном союзе
Положение
о порядке ввоза на таможенные территории государств-участников
Таможенного союза товаров, подлежащих обязательной
сертификации
Настоящее Положение разработано в соответствии с Соглашением о единых мерах нетарифного регулирования при формировании Таможенного союза и определяет порядок ввоза на таможенные территории государств-участников Таможенного союза товаров, подлежащих обязательной сертификации (далее - товары) и распространяется на всех субъектов хозяйственной деятельности, зарегистрированных на территориях государств-участников Таможенного союза, независимо от форм собственности, места регистрации, ведомственной принадлежности и государственной принадлежности, за исключением случаев, предусмотренных законодательством государств-участников Таможенного союза (далее - государств-участников) и международными договорами, участниками которых являются вышеупомянутые государства.

1. Жалпы ережелер
1.1. Қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарында міндетті сертификатталуға жататын тауарларды шығару кезiнде тауарлар осы мемлекеттерде белгiленген стандарттар мен талаптарға сәйкес келуi, оған қатысушы мемлекеттердің уәкiлеттi органдары берген немесе таныған сертификаты (рұқсаты) болуға тиiс. Сәйкес келу сертификаттары немесе оларды тану туралы куәлiктер кеден декларациясымен бiрге кеден органдарына берiледi.
1.2. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарына әкелiнетiн және мiндеттi сертификатталуға жататын тауарлардың тiзбесi (бұдан әрi - Тiзбе) Тараптардың ұлттық заңдарына сәйкес белгiленедi.
Аталған Тiзбе Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы сыртқы экономикалық қызметi Тауар номенклатурасының (бұдан әрi - ТМД СЭҚ ТН) талаптарына сәйкес құрылады.
1.3. Қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарында белгiленген стандарттар мен талаптарға сәйкес келудi растайтын құжат импорттаушы елдің сертификаттау жүйесiнiң ережелерi бойынша берiлген сертификаттар болып табылады.
Аталған сертификат басқа қатысушы мемлекеттердiң ұлттық сертификаттау жүйелерiнде берiлген сертификатты тану туралы куәлiк те болып табылады.
1.4. Қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарына тауарларды жеткiзуге жасалған келiсiм-шарттар (шарттар) ережелерiнде қатысушы мемлекеттердiң оған уәкiлеттi органдары берген немесе танылуға тиiстi сертификаттар мен сәйкес келу белгілерiнiң болуы көзделуге тиiс.
2.Тауарларды кеден режимiнiң шарттарына сәйкес шығару
ерекшелiгi.
2.1. Қатысушы мемлекеттердiң ұлттық заңдарында көзделген "еркiн айналыс үшiн шығару" кедендiк режимiнде және өзге кеден режимдерiнде мәлiмделген мiндеттi сертификатталуға жататын тауарлар осы мемлекеттердiң кеден органдарына сертификаттарды (рұқсаттарды) немесе кедендiк ресiмдеудi жүргізу үшiн қажеттi осы мемлекеттердiң уәкiлеттi мемлекеттiк органдарының басқа да рұқсаттық құжаттарын берген жағдайлар кезiнде ғана қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарында шығарылуға жатады.
2.2. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің уәкiлеттi органдары белгiлеген жағдайда мiндеттi сертификатталуға жататын тауарларды олар орналасқан кеден режимiне қарамастан, сәйкес келу сертификаттарын беру шарттарынсыз шығаруға жол беріледi.
Аталған тауарлар иелiктен алынған жағдайда олар белгiленген тәртiппен сертификатталуға жатады. Мiндеттемелердi орындамаған кезде Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң заңдарымен белгiленген шаралар қолданылады.

1. Общие положения
1.1. При выпуске на таможенные территории государств-участников товары, подлежащие обязательной сертификации, должны соответствовать установленным в этих государствах стандартам и требованиям, иметь сертификат (разрешение), выданный или признанный уполномоченными на то органами государств-участников. Сертификаты соответствия или свидетельства об их признании представляются в таможенные органы вместе с таможенной декларацией.
1.2. Перечни товаров, ввозимых на таможенные территории государств- участников Таможенного союза и подлежащих обязательной сертификации (далее - Перечни), определяются в соответствии с национальным законодательством Сторон.
Указанные Перечни формируются в соответствии с требованиями Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Содружества Независимых Государств (далее - ТН ВЭД СНГ).
1.3. Документом, подтверждающим соответствие товаров установленным стандартам и требованиям на таможенных территориях государств-участников, являются сертификаты, выданные по правилам системы сертификации страны-импортера.
Указанный сертификат может являться также свидетельством о признании сертификата, выданного в национальных системах сертификации других государств-участников.
1.4. В условиях контрактов (договоров), заключаемых на поставку товаров на таможенные территории государств-участников, должно быть предусмотрено наличие сертификата и знака соответствия, которые должны быть выданы или признаны уполномоченными на то органами государств- участников.
2. Особенности выпуска товаров в соответствии
с условиями таможенных режимов
2.1. Товары, подлежащие обязательной сертификации, заявленные в таможенном режиме "выпуск для свободного обращения" и в иных таможенных режимах, предусмотренных национальными законодательствами государств- участников, подлежат выпуску на таможенные территории государств- участников только при условии предоставления в таможенные органы этих государств сертификатов (разрешений) и/или других разрешительных документов уполномоченных государственных органов этих государств, необходимых для производства таможенного оформления.
2.2. В случаях, устанавливаемых уполномоченными органами государств- участников Таможенного союза, допускается выпуск товаров, подлежащих обязательной сертификации, без условия представления сертификатов соответствия, независимо от таможенных режимов, под которые они помещаются.
В случае отчуждения указанных товаров они подлежат сертификации в установленном порядке. При невыполнении обязательства применяются меры, установленные действующим законодательством государств-участников Таможенного союза.

3. Әкелiнетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу
3.1. Әкелiнетiн тауарлар осы тауарларды алушы немесе оның құрылымдық бөлiмшесi тұрған Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден органы қызмет ететiн аймақта кедендiк ресiмдеуге жатады.
Қатысушы мемлекеттердің кеден заңдарында белгiленген жекелеген жағдайларда тауарларды өзге кеден органдары ресiмдеуi мүмкін.
3.2. Әкелiнетiн тауарлар кедендiк ресiмдеу кезеңiнде кедендiк бақылауда уақытша сақталуда тұрады. Уақытша сақтаудың шектi мерзiмi Тараптардың ұлттық заңдарына сәйкес белгіленедi.
3.3. Әкелiнетiн тауарлар оларды кедендiк ресiмдеудi жүргiзген кеден органында Қатысушы мемлекеттердiң Бас кеден органы белгiлеген тәртiппен декларациялауға жатады.
Кедендiк декларациямен және кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылауды жүргізу үшiн қажеттi өзге құжаттармен бiрге декларант кеден органына белгiленген нысандағы сертификатты және (немесе) белгiленген талаптарға сәйкес уәкiлеттi органның әкелуге құқық беретiн рұқсатын табыс етуге мiндеттi.
Кеден декларациясы ретiнде ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің сәйкестендiрiлген кедендiк жүк декларациясын (бұдан әрi - КЖД) пайдаланған кезде декларант 6-тармақтың 44-бағанасындағы КД І (КД2) нысанындағы:
- сертификат берген органның қысқаша атауын;
- сертификаттың нөмiрi мен оның берiлген күнiн;
- сертификаттың қолданылу мерзiмiн көрсетуге мiндеттi.
Кеден декларациясы ретiнде өзге құжатты пайдаланған кезде декларант осы құжатта аталған мәлiметтердi мәлiмдеуге тиiс.
3.4. Кедендiк ресiмдеу және кедендiк бақылау мақсаттары үшiн оның нысаны мен мазмұнын туындатқан әдiспен дайындалуға тиiс сертификаттың куәландырылған көшiрмесi пайдаланылады.
Көшiрменi:
- нотариус;
- сертификат берген орган;
- сертификаттау және метрология жөнiндегi аумақтық органдар;
- Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң консулдық мекемесi куәландыруы мүмкiн.
3.5. Сертификаттың куәландырылған көшiрмесi кеден органының iстерiнде қалады және декларантқа қайтаруға жатпайды.
3.6. Сертификаттау мақсаттары үшiн декларанттар немесе тауарға қатысты өкiлеттiгі болатын өзге де адамдар кеден органының рұқсатымен әкелiнген тауарды кеден органының бақылауымен тексере, сондай-ақ Олардың сынамалары мен үлгiлерiн өздерімен бiрге ала алады.
Сынамалар мен үлгілер кеден органы лауазымды адамдарының көзiнше бұл сынамалар мен үлгiлердi зерттеудi қамтамасыз ететiндей болмашы мөлшерде алынады.
Сынамалар мен үлгілердi алғаны туралы ерiктi нысанда акт жасалады, оған кеден органының лауазымды адамдары, сондай-ақ сынамалар мен үлгiлерге сұрыптау жүргізген адамдар қол қояды.
Тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiне олар тауарларға қатысты берiлетiн кеден декларациясында қамтылу шарттары болған кезде жеке кеден декларациясы берiлмейдi.
Сыналатын үлгiлердi қайтару немесе сынау нәтижелерiнде оларды жоғалту (жою) шарттары декларантпен немесе тауарларға қатысты өкiлеттiктерi болатын өзге адамдардың және стандарттау және сертификаттау жөнiнде қатысушы мемлекеттiң уәкiлеттi органының немесе оның аумақтық органының арасында жасалған шартта келiсiлуге тиiс.

3. Таможенное оформление ввозимых товаров
3.1. Ввозимые товары подлежат таможенному оформлению в установленных местах в регионе деятельности таможенного органа государства-участника Таможенного союза, в котором находится получатель этих товаров либо его структурное подразделение.
В отдельных случаях, установленных законодательствами государств- участников, товары могут быть оформлены иными таможенными органами.
3.2. На период таможенного оформления ввозимые товары находятся на временном хранении под таможенным контролем. Предельный срок временного хранения устанавливается в соответствии с национальными законодательствами Сторон.
3.3. Ввозимые товары подлежат декларированию таможенному органу, производящему их таможенное оформление, в порядке, установленном Главным таможенным органом государства-участника.
Одновременно с таможенной декларацией и иными документами, необходимыми для производства таможенного оформления и проведения таможенного контроля, декларант обязан представить в таможенный орган сертификат по установленной форме и/или разрешение уполномоченного органа на право ввоза в соответствии с установленными требованиями.
При использовании в качестве таможенной декларации унифицированной грузовой таможенной декларации государств-участников СНГ (далее - ГТД) формы ТД1 (ТД2) декларант обязан в графе 44 под пунктом 6 указать:
- краткое наименование органа, выдавшего сертификат;
- номер сертификата и дату его выдачи;
- срок действия сертификата.
При использовании в качестве таможенной декларации иного документа указанные сведения должны быть заявлены декларантом в этом документе.
3.4. Для целей таможенного оформления и таможенного контроля используется заверенная копия сертификата, которая должна быть изготовлена способом, воспроизводящим его форму и содержание. Копия может быть заверена:
- нотариусом;
- органом, выдавшим сертификат;
- территориальными органами сертификации и метрологии;
- консульским учреждением государства-участника Таможенного союза.
Порядок заверения копии сертификата соответствия, представляемой в таможенные органы, определяется национальным законодательством Сторон.
3.5. Заверенная копия сертификата остается в делах таможенного органа и возврату декларанту не подлежит.
3.6. Для целей сертификации с разрешения таможенного органа декларанты и иные лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, могут под таможенным контролем осматривать ввозимые товары, а также брать их пробы и образцы.
Пробы и образцы берутся в присутствии должностных лиц таможенного органа в минимальных количествах, обеспечивающих возможность исследования этих проб и образцов.
О взятии проб и образцов составляется акт произвольной формы, который подписывается уполномоченными должностными лицами таможенного органа, а также лицами, производившими отбор проб и образцов.
Отдельная таможенная декларация на пробы и образцы товаров не подается при условии, что они будут охвачены таможенной декларацией, подаваемой в отношении товаров.
Условия возврата испытуемых образцов или их утраты (уничтожения) в результате испытаний должны быть оговорены в договоре на проведение сертификации, заключаемом между декларантом или иным лицом, обладающим полномочиями в отношении товаров, и уполномоченным органом государства- участника по стандартизации и сертификации или его территориальным органом.

3.7. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден органдарының лауазымды адамдары кедендiк ресiмдеудi жүргiзген кезде өзге әрекеттерден басқа:
- сертификат көшiрмесiне қойылған қолдар мен мөрлердi;
- сертификат берген органның өкiлеттiгiн;
- әкелiнетiн тауардың сертификатқа сәйкес келуiн;
- сертификаттың қолданылу мерзiмiн;
- кедендік ресімдеуге қажетті өзге де мәліметтерді тексеруді жүзеге асырады.
Жеткілікті негіздер болған жағдайда кеден органы декларанттан Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден аумақтарына әкелінетін тауарға сертификат берілу фактісін растауды талап ете алады.
Қажет болған жағдайда тексеруге қатысушы мемлекеттердің стандарттау және сертификаттау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органының және/немесе оның аумақтық органдарының өкілдері тартылуы мүмкін.
3.8. Тауарларды шығаруды кеден органы уәкілетті лауазымды адамы кеден органы кеден декларациясын қабылдаған, сондай-ақ сертификаттарды және кедендік мақсаттар үшін басқа да қажетті құжаттар мен мәліметтерді берген күннен бастап он күннен кешіктірмей жүргізеді.
Оларға қатысты қатысушы мемлекеттердің Бас кеден органдары кедендік рәсімдеудің оңайлатылған тәртібін белгілеген тауарларды шығару үш күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
4. Осы ережені бұзғаны үшін жауапкершілік
Осы Ережені бұзуға кінәлі адамдар Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
Кеден одағы туралы келiсiмге
қатысушы мемлекеттерге әкелiнетiн
тауарларға қатысты техникалық,
медициналық, фармацевтiк, санитариялық,
ветеринариялық, фитосанитариялық және
экологиялық стандарттарды, нормаларды,
ережелердi және талаптарды қолданудың
бiрыңғай тәртiбi туралы Хаттамаға
N 4 қосымша
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден
аумақтарына санитариялық, ветеринариялық және
фитосанитариялық бақылауға жататын тауарларды
әкелу тәртiбi туралы
Ереже
1. Негізгi ережелер
Осы Ереже Кеден одағын қалыптастыру кезiндегі тарифтік емес реттеудiң бiрыңғай шаралары туралы келiсiмге сәйкес әзiрлендi және Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарына санитариялық, ветеринариялық және фитосанитариялық бақылауға (бұдан әрi мәтiн бойынша - бақыланатын тауарлар) жататын тауарларды әкелу тәртiбiн белгiлейдi.
Осы Ереже үшiн мынадай мағыналардағы ұғымдар пайдаланылады:
- мемлекеттiк қадағалау органы - Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің санитариялық, ветеринариялық және фитосанитариялық қадағалау (бақылау) жасайтын уәкiлеттi мемлекеттiк органдары;
- өткiзу пункттерi - Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы және Ресей Федерациясы мен Кеден одағы туралы келiсiмге қосылушы басқа да мемлекеттердiң мемлекеттiк шекаралары арқылы тауарлар мен көлiк құралдарының өтуiне арналған белгiленген жерлер.
Осы Ереженiң күшi өндiрiстiк немесе өзге коммерциялық мақсатқа арналмаған жеке адамдар әкелетiн және санитариялық, ветеринариялық және фитосанитариялық бақылауға жататын тауарларға қолданылмайды.

3.7. При проведении таможенного оформления должностными лицами таможенных органов государства-участника Таможенного союза помимо иных действий осуществляется проверка:
- подписей и печатей на копии сертификата;
- полномочий органа на выдачу сертификата;
- соответствия ввозимого товара сертификату;
- срока действия сертификата;
- иных сведений, необходимых для таможенного оформления.
При наличии достаточных оснований таможенный орган может потребовать от декларанта подтверждения факта выдачи сертификата на товар, ввозимый на таможенные территории государств-участников Таможенного союза.
При необходимости к проверкам могут привлекаться представители уполномоченного государственного органа по стандартизации и сертификации государства-участника и/или его территориальных органов.
3.8. Выпуск товаров производится уполномоченным должностным лицом таможенного органа не позднее десяти дней с момента принятия таможенным органом таможенной декларации, а также представления сертификата и других необходимых для таможенных целей документов и сведений.
Выпуск товаров, в отношении которых Главными таможенными органами государств-участников определен упрощенный порядок таможенного оформления, производится не позднее трех дней.
4. Ответственность за нарушение настоящего Положения
Лица, виновные в нарушении настоящего Положения, несут ответственность в соответствии с действующим законодательством государств- участников Таможенного союза.
Приложение N 4
к Протоколу о едином порядке
применения технических,
медицинских, фармацевтических,
санитарных, ветеринарных,
фитосанитарных и экологических
стандартов, норм, правил и
требований в отношении товаров,
ввозимых в государства-участники
соглашений о Таможенном союзе
Положение
о порядке ввоза на таможенные территории государств-участников
Таможенного союза товаров, подлежащих санитарному, ветеринарному
и фитосанитарному контролю
1. Основные положения
Настоящее Положение разработано в соответствии с Соглашением о единых мерах нетарифного регулирования при формировании Таможенного союза и устанавливает порядок ввоза на таможенные территории государств-участников Таможенного союза товаров, подлежащих санитарному ветеринарному и фитосанитарному контролю (далее по тексту - подконтрольные товары).
Для настоящего Положения используются понятия в следующих значениях:
- органы государственного надзора - уполномоченные государственные органы санитарного, ветеринарного и фитосанитарного надзора (контроля) государств-участников Таможенного союза;
- пункты пропуска - установленные места, предназначенные для перемещения товаров и транспортных средств через государственные границы Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Российской Федерации и других государств, присоединившихся к соглашениям о Таможенном союзе.
Действие настоящего Положения не распространяется на товары, ввозимые физическими лицами, не предназначенные для производственной или иной коммерческой деятельности и подлежащие санитарному, ветеринарному и фитосанитарному контролю.

Санитариялық бақылауға жататын тауарлардың бағдарламалық тiзбесi осы Ережеге 4.1-Қосымшада келтiрiлген.
Ветеринариялық бақылауға жататын тауарлардың бағдарламалық тiзбесi 4.2-Қосымшада келтiрiлген.
Фитосанитариялық бақылауға жататын тауарлардың бағдарламалық тiзбесi 4.3-Қосымшада келтiрiлген.
Аталған бағдарламалық тiзбелер мемлекеттiк қадағалау ұлттық органдарының құзыретiн ведомствоаралық шектейтiн сипатта болмайды. Тараптар Интеграциялық Комитетпен бiрлесiп, бұл тiзбелердi осы Ережеде қолдану процесiнде үнемi нақтылау жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады.
Осы Ереже меншiк нысандарына, оларды тiркеген жерлерiне, Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарына бақылауға алынатын тауарларды әкелудi жүзеге асыратын ведомстволық және мемлекеттiк тиiстiлігіне қарамастан, бүкiл шаруашылық қызметi субъектiлерiнiң, сондай-ақ бақылауға алынатын тауарларды әкелуге мемлекеттiк қадағалауды (бақылау) жүзеге асыратын Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң мемлекеттiк органдарының орындауы үшiн міндеттi.
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң мемлекеттiк қадағалау органдары өз құзыретi шеңберiнде бақыланатын тауарлардың өткiзу пункттерi арқылы тез арада өтуiне бағытталған барлық шараларды қолданады.
2. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң аумақтарына
әкелiнетiн тауарларға, оларды әкелу және өткiзу
шарттарына қойылатын негiзгі талаптар
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарына әкелiнетiн бақылауға алынатын тауарлар қатысушы мемлекеттерде қолданылатын нормативтiк-құқықтық актiлер талаптарына және/немесе Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң мемлекеттiк қадағалау органдары өздерiнiң құзыретiне сәйкес таныған тауарлардың қасиетi мен сапасына қойылатын халықаралық талаптарға (ұсыныстарға) сәйкес келуге тиiс.
2.1. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарына үшiншi елдерден бақылауға алынатын жүктердi әкелу мемлекеттiк қадағалаудың уәкiлеттi органдарының рұқсатымен ғана мүмкiн болады.
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарына бақылауға алынатын тауарларды әкелу мен өткiзудiң мiндеттi шарты қатысушы мемлекеттердің мемлекеттiк қадағалаудың уәкiлеттi органдары белгiленген нысан бойынша берген құжаттар болып табылады. Аталған құжаттар Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң бүкiл аумақтарында қолданылады. Бақылауға алынатын тауарларды әкелу мен өткiзуге (немесе топтама көлемiн шектеуге) құқық беретiн құжаттардың қолданылу мерзiмiн оларды берген мемлекеттiк қадағалау органдары белгiлейдi.
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарына аталған әрекеттердi жүзеге асыруға рұқсат беретiн мемлекеттiк қадағалау органдарының құжаттары жоқ бақылауға алынатын тауарларды әкелуге, аумақтарда пайдалану мен өткiзуге тыйым салынады.

Ориентировочный перечень товаров, подлежащих санитарному контролю приведен в Приложении 4.1 к настоящему Положению.
Ориентировочный перечень товаров, подлежащих ветеринарному контролю приведен в Приложении 4.2.
Ориентировочный перечень товаров, подлежащих фитосанитарному контролю приведен в Приложении 4.3.
Указанные ориентировочные перечни не носят характера межведомственного разграничения компетенции национальных органов государственного надзора. Стороны, совместно с Интеграционным Комитетом, организуют работу по постоянному уточнению этих перечней в процессе применения настоящего Положения.
Настоящее Положение обязательно для исполнения всеми субъектами хозяйственной деятельности независимо от форм собственности, места их регистрации, ведомственной и государственной принадлежности, осуществляющими ввоз подконтрольных товаров на таможенные территории государств-участников Таможенного союза, а также государственными органами государств-участников Таможенного союза, осуществляющими государственный надзор (контроль) за ввозом подконтрольных товаров.
Органы государственного надзора государства-участника Таможенного союза в рамках своей компетенции принимают все меры, направленные на скорейшее прохождение подконтрольных товаров через пункты пропуска.
2. Основные требования, предъявляемые к ввозимым товарам,
условиям их ввоза и реализации на территориях
государств-участников Таможенного союза
Ввозимые на таможенные территории государств-участников Таможенного союза подконтрольные товары должны соответствовать требованиям действующих в государствах-участниках нормативно-правовых актов и/или международным требованиям (рекомендациям), предъявляемым к свойствам и качеству товаров, признанным органами государственного надзора государств-участников Таможенного союза, в соответствии с их компетенцией.
2.1. Ввоз подконтрольных грузов на таможенные территории государств- участников Таможенного союза из третьих стран возможен только с разрешения уполномоченных органов государственного надзора.
Обязательным условием ввоза и реализации на таможенные территории государств-участников Таможенного союза подконтрольных товаров являются документы, выданные уполномоченными органами государственного надзора государств-участников по установленной форме. Указанные документы действуют на всех территориях государств-участников Таможенного союза. Сроки действия документов на право ввоза и реализации подконтрольных товаров (или ограничения объема партии) определяются выдающими их органами государственного надзора.
Ввоз на таможенные территории, использование и реализация на территориях государств-участников Таможенного союза подконтрольных товаров, не имеющих документов органов государственного надзора, разрешающих осуществление указанных действий, запрещается.

2.2. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң аумақтарына тиiстi бақылауға алынатын тауарларды әкелуге рәсiмдердi ресiмдеудiң мiндеттi шарты:
- сатушы немесе сатып алушы келiсiм-шартты жасау сатысында алуға тиiс мемлекеттiк санитариялық эпидемиологиялық қадағалау органдары немесе қатысушы мемлекеттердiң (әкелу мемлекеттерiнiң) мемлекеттiк қадағалаудың өзге де уәкiлеттi органдары берген гигиеналық қауiпсiздiк құжаттары (гигиеналық сертификат, қорытынды және басқалары);
- экспорттаушы елдiң мемлекеттiк ветеринариялық органы берген ветеринариялық сертификат;
- қатысушы мемлекеттiң (әкелу мемлекетi) орталық мемлекеттiк ветеринариялық қызмет басшысының немесе оның орынбасарының рұқсаты (мал шаруашылығы өнiмi және мемлекеттiк ветеринариялық қадағалау бақылауына алынатын басқа да жүктер);
- қатысушы мемлекеттiң (әкелу мемлекетi) өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекциясы берген тауарларды әкелуге карантиндiк рұқсат;
- экспорттаушы елдiң тиiстi мемлекеттiк қызметi берген фитосанитариялық сертификат болып табылады.
2.3. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарына бақылауға алынатын тауарларды әкелу халықаралық шарттарға немесе Кеден одағына қатысушы мемлекеттер Үкiметтерiнiң тиiстi бақылауға алынатын тауарларды өткiзуге арналған шешiмдерiне сәйкес белгiленген өткiзу пункттерi арқылы ғана жүзеге асырыла алады.
Әкелiнетiн тауарларға қатысты өткiзу пункттерiнде қатысушы мемлекеттердiң (әкелу мемлекетi) мемлекеттiк қадағалау органдары санитариялық, ветеринариялық және фитосанитариялық бақылауды жүзеге асырады.
2.4. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң (әкелу мемлекетi) мемлекеттiк қадағалау органдарының бақылауы ұлттық заңдарға сәйкес жүзеге асырылады.
2.5. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарына бақылауға алынатын тауарларды әкелу кезiнде осы тауарларға қатысты өкiлеттiгі бар адамдар мемлекеттiк қадағалаудың тиiстi органына осы Ереженiң 2.2-тармағында көзделген құжаттарды бередi.
2.6. Бақылауға алынатын тауарларға қатысты өкiлеттiгi бар адамдар жоғарыда аталған құжаттарды көрсете отырып, мемлекеттiк қадағалау органы өз құзыретi шегінде қоюы мүмкiн осы тауарларға қатысты қосымша талаптарға бағынуға тиiс.
Мемлекеттiк қадағалау органының кезекшi қызметкерлерi өз құзыретi шегiнде әкелiнетiн бақылауға алынатын тауарларға қатысты iлеспе құжаттарға зерделеу жүргiзедi.
Қажет жағдайда тексеру жүргізiледi және кеден органдарымен келiсiлген тәртіппен лабораториялық сараптама үшiн сынамалар мен үлгiлер iрiктелiп алынады.
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумағына бақылауға алынатын тауарларды әкелу мүмкiндiгi туралы шешiм тауар-көлiктiк құжаттардың барлық даналарына тиiстi мөртаңбалар, мемлекеттiк қадағалау органдары жауапты лауазымды адамдарының қойылған қолдары мен белгi соғулары арқылы ресiмделедi.
Мемлекеттiк қадағалау органы ресiмдеген құжаттар бақылаудың нәтижесi бойынша тиiстi кеден органына беріледi.

2.2. Обязательным условием оформления процедуры ввоза на территории государств-участников Таможенного союза соответствующих подконтрольных товаров, являются:
- документы гигиенической безопасности (гигиенический сертификат, заключение и другие), выданные органами госсанэпиднадзора или иными уполномоченными органами государственного надзора государства-участника (государства ввоза), которые должны быть получены продавцом или покупателем на стадии заключения контракта;
- ветеринарный сертификат, выданный государственным ветеринарным органом страны-экспортера;
- разрешение руководителя центральной государственной ветеринарной службы или его заместителя (животноводческая продукция и другие подконтрольные государственному ветеринарному надзору грузы) государства-участника (государства ввоза);
- карантинное разрешение на ввоз товаров, выдаваемое государственной инспекцией по карантину растений государства-участника (государства ввоза);
- фитосанитарный сертификат, выданный соответствующей государственной службой страны-экспортера.
2.3. Ввоз подконтрольных товаров на таможенные территории государств-участников Таможенного союза может быть осуществлен только через пункты пропуска, установленные в соответствии с международными договорами или решениями Правительств государств-участников Таможенного союза для пропуска соответствующих подконтрольных товаров.
В пунктах пропуска в отношении ввозимых товаров осуществляется санитарный, ветеринарный и фитосанитарный контроль органами государственного надзора государства-участника (государства ввоза).
2.4. Контроль органов государственного надзора государства-участника Таможенного союза (государства ввоза) осуществляется в соответствии с национальным законодательством.
2.5. При ввозе на таможенные территории государств-участников Таможенного союза подконтрольных товаров, лица, обладающие полномочиями в отношении данных товаров, предъявляют в соответствующий орган государственного надзора документы, предусмотренные пунктом 2.2. настоящего Положения.
2.6. Предъявляя вышеуказанные документы, лица, обладающие полномочиями в отношении подконтрольных товаров, обязаны подчиняться тем дополнительным требованиям в отношении этих товаров, которые может выдвинуть орган государственного надзора в пределах своей компетенции.
Дежурными работниками органов государственного надзора, в пределах своей компетенции, производится изучение сопроводительных документов в отношении ввозимых подконтрольных товаров.
При необходимости производится осмотр и отбираются пробы и образцы для лабораторных экспертиз в порядке, согласованном с таможенными органами.
Решение о возможности ввоза подконтрольных товаров на таможенную территорию государства-участника Таможенного союза оформляется путем проставления на всех экземплярах товарно-транспортных документов соответствующих штампов, подписей и отметок ответственных должностных лиц органов государственного надзора.
Документы, оформленные органом государственного надзора, по результатам контроля представляются в соответствующий таможенный орган.

2.7. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумағына бақылауға алынатын тауарларды әкелуге тыйым салу туралы шешiм қабылданған жағдайда мемлекеттiк қадағалау органының лауазымды адамы Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң аумақтарына тауарларды әкелуге тыйым салу туралы Мәлiмдеменi ресiмдейдi, ол бақылауға алынатын тауарға қатысты өкiлеттiктерi бар адамдардың назарына жеткiзiледi, бұл орайда тауарлық-көлiктiк құжаттарға тыйым салу мөртаңбалары қойылып, белгі соғылады және қол қойылады. Сонымен бiрге осы қабылданған шешiммен бiрге өту пунктiнде орналасқан кеден органына хабарланады.
2.8. Оларға қатысты өткiзу пунктiнде санитариялық, ветеринариялық және фитосанитариялық бақылау аяқталмаған, өткiзу пункттерiнде жатқан тауарлардан кеден органдарына өзгеше негiзгi кедендiк ресiмдеу iсiне жiберiлетiн тауарлар мемлекеттік қадағалау органдары өз құзыреттерi шегiнде оларды жеткiзген жерiнде жүргiзетiн мемлекеттік қадағалаудың аталған түрлеріне жатады.
Кеден органдары бақылауға алынатын тауарларды кедендiк ресiмдеудi мемлекеттiк қадағалау органдарының рәсiмдерi аяқталғаннан кейiн бiтiредi. Мұндай бақылаудың өткенiн растауды тиiстi органдардың мөртаңбалары және тауарлық-көлiктiк құжаттарға қойылатын лауазымды адамдардың қойған қолдары атқарады.
2.9. Мемлекеттiк қадағалау органдары әкелуге тыйым салған бақылауға алынатын тауарлар Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің аумақтарының шегiнен тыс жерлерге дереу әкетiлуге жатады. Әкелуге тыйым салған бақылауға алынатын тауарларды алып кетудi бақылауға алынатын тауарларды өткiзетiн адам, не кеден ережелерiн сақтай отырып, тасымалдаушы өз есебiнен жүргiзедi.
Кеден одағына қатысушы
мемлекеттердiң кеден аумақтарына
санитариялық, ветеринариялық және
фитосанитариялық бақылауға жататын
тауарларды әкелудің тәртiбi туралы
Ережеге
N 4.1 қосымша
Кеден одағы қатысушы мемлекеттердің кеден
аумақтарында мемлекеттік санитариялық бақылауға
жататын тауарлардың
Бағдарламалық тізбесі
Сүт және сүт өнімдері, құс жұмыртқасы,
табиғи бал, жануар текті тамақ өнімдері
1. Сүт және қант немесе басқа да тәттілейтін заттарды қоспаған қойыртылған кілегей.
2. Сүт және қант немесе басқа да тәттілейтін заттарды қосқан қойыртылған кілегей.
3. Майсу, ұйытылған сүт және кілегей, йогурт, айран, өзге де ферменттелген немесе ашытылған сүт және қант немесе басқа да тәттілейтін заттарды қосқан немесе қоспаған, жеміс, жаңғақ немесе какао қосқан немесе қоспаған қош иісті немесе қош иіссіз қойыртылған немесе қойыртылмаған кілегей.

2.7. В случае принятия решения о запрещении ввоза подконтрольных товаров на таможенную территорию государств-участников Таможенного союза, должностное лицо органа государственного надзора оформляет Уведомление о запрещении на ввоз товаров на территории государств-участников Таможенного союза, которое доводится до сведения лица, обладающего полномочиями в отношении подконтрольного товара, при этом в товарно-транспортных документах проставляются запрещающие штампы, отметки и подпись. Одновременно с этим о принятом решении информируется таможенный орган, расположенный в пункте пропуска.
2.8. Товары, в отношении которых в пункте пропуска не завершен санитарный, ветеринарный и фитосанитарный контроль, направляемые для производства основного таможенного оформления в таможенные органы, иные чем те, которые находятся в пунктах пропуска, подлежат указанным видам государственного контроля, осуществляемого органами государственного надзора в пределах своей компетенции, в местах их доставки.
Таможенные органы завершают таможенное оформление подконтрольных товаров после окончания процедуры контроля органами государственного надзора. Подтверждением о прохождении такого контроля служат штампы соответствующих органов и подписи их должностных лиц, проставляемые на товарно-транспортных документах.
2.9. Подконтрольные товары, ввоз которых запрещен органами государственного надзора, подлежат немедленному вывозу за пределы территорий государств-участников Таможенного союза. Вывоз подконтрольных товаров, ввоз которых запрещен, производится лицом, перемещающим подконтрольные товары, либо перевозчиком за собственный счет, с соблюдением таможенных правил.
Приложение N 4.1.
к Положению о порядке ввоза
на таможенные территории
государств-участников
Таможенного союза товаров,
подлежащих санитарному,
ветеринарному и
фитосанитарному контролю
Ориентировочный перечень
товаров, подлежащих государственному санитарному контролю
на таможенных территориях государств-участников
Таможенного союза
Молоко и молочные продукты, яйца птиц,
мед натуральный, пищевые продукты животного происхождения
1. Молоко и сливки несгущенные и без добавления сахара или других подслащивающих веществ.
2. Молоко и сливки сгущенные или с добавлением сахара или других подслащивающих веществ.
3. Пахта, свернувшиеся молоко и сливки, йогурт, кефир, прочие ферментированные или сквашенные молоко и сливки, сгущенные или несгущенные с добавлением или без добавления сахара или других подслащивающих веществ, ароматизированные или неароматизированные, с добавлением или без добавления фруктов, орехов или какао.

4. Қант немесе басқа да тәттілейтін заттарды қосқан немесе қоспаған сүт сарысуы, қант немесе басқа да тәттілейтін заттарды қосқан немесе қоспаған, басқа жерлерде аталмаған сүттің табиғи компонентінің өнімдері.
5. Сары май және басқа да сүт майлары.
6. Сары ірімшік және ақ ірімшік.
7. Шаңғалақтағы, жас, сүрлемеленген немесе пісірілген құс жұмыртқасы.
8. Шаңғалақсыз құс жұмыртқалары мен жұмыртқа сарыуыздары.
9. Табиғи бал.
10. Балалар тағамының арнаулы өнімдері.
11. Басқа жерде аталмаған жануар текті тамақ өнімдері.
12. Желатин.
Ет және тамақтық ет өнімдері
1. Буып-түйілген ет.
2. Жас, мұздатылған немесе тоңазытылған сиыр еті, шошқа еті, қой еті немесе ешкі еті.
3. Блоктардағы мұздақ ет.
4. Жас, мұздатылған немесе тоңазытылған жылқы (ат), есек, қашыр еттері.
5. Жас, мұздатылған немесе тоңазытылған ірі қара мал шошқа, қой, ешкі, жылқы, қашырдың тамақтық ішек-қарыны мен өкпе-бауыры.
6. Жас, мұздатылған немесе тоңазытылған үй құстарының еті және тамақ өнімдері.
7. Шошқа майы, үй құстарының майлары (мұздатылған, мұздатылмаған, күйдірілген, күйдірілмеген, тұздықта тұздалған, кептірілген немесе қақталған).
8. Тұздықта тұздалған, кептірілген немесе қақталған ет және тамақтық ішек-қарын мен өкпе-бауыр, еттен және тамақтық ішек-қарын мен өкпе-бауырдан жасалған тамақтық ұн.
Балық және шаян тәріздестер, ұлу және
басқа да судағы омыртқасыздар
1. Мұздатылған балық, балықтың жон еті.
2. Кептірілген, тұздалған немесе тұздықтағы балық; ыстық немесе мұздатылып қақталған балық.
3. Мүшеленген немесе мүшеленбеген, тірі, жас, мұздатылған, тоңазытылған, кептірілген, тұздалған немесе тұздықтағы шаян тәріздестер; мүшеленбеген, буда немесе ыстық суда пісірілген, мұздатылған немесе мұздатылмаған, тоңазытылған, кептірілген, тұздалған немесе тұздықтағы шаян тәріздестер; шаян тәріздестерден жасалған ұн немесе түйіршіктер;
4. Мүшеленген немесе мүшеленбеген, тірі, жас, мұздатылған, тоңазытылған, кептірілген, тұздалған немесе тұздықтағы ұлу; тірі, жас, мұздатылған, тоңазытылған, кептірілген, тұздалған немесе тұздықтағы шаян тәріздестер мен ұлулардан ерекшеленетін өзге де су омыртқасыздары; өзге де омыртқасыздардан жасалған ұн немесе түйіршіктер.
Ет, балық және шаян тәріздестер, ұлулар мен өзге
де су омыртқысыздарынан жасалған өнімдер.
1. Шұжық және еттен, тамақтық ішек-қарын мен өкпе-бауыр немесе қаннан жасалған осыған ұқсас өнімдер; олардың негізінде дайындалған тамақ өнімдері.
2. Балықтан жасалған өзге де дайын немесе сүрлемеленген өнiмдер; бекiре уылдырықтары (қара уылдырық) және өзге де теңiз балықтарынан дайындалған уылдырықты ауыстырушылар; бүтiндей немесе кесек балық.
Майлар және өсiмдiктi тектi майлар, олардың ыдыратылған өнiмдерi.

4. Молочная сыворотка, сгущенная или несгущенная с добавлением или без добавления сахара или других подслащивающих веществ, продукты из натуральных компонентов молока, с добавлением или без добавления сахара или других подслащивающих веществ, в другом месте не поименованные.
5. Сливочное масло и прочие молочные жиры.
6. Сыры и творог.
7. Яйца птиц в скорлупе, свежие, консервированные или вареные.
8. Яйца птиц без скорлупы и яичные желтки.
9. Мед натуральный.
10. Специализированные продукты детского питания.
11. Пищевые продукты животного происхождения, в другом месте не поименованные.
12. Желатин.
Мясо и пищевые мясные продукты
1. Мясо фасованное.
2. Говядина, свинина, баранина или козлятина свежая, охлажденная или мороженая.
3. Мясо в блоках замороженное.
4. Мясо лошадей (конина), ослов, мулов или лошаков свежее, охлажденное или мороженое.
5. Пищевые субпродукты крупного рогатого скота, свиней, овец, коз, лошадей, ослов, мулов или лошаков свежие, охлажденные или мороженые.
6. Мясо и пищевые субпродукты домашней птицы свежие, охлажденные или мороженые.
7. Свиной жир, жир домашней птицы (охлажденный, неохлажденный, топленый, нетопленый, соленый в рассоле, сушеный или копченый).
8. Мясо и пищевые мясные субпродукты соленые в рассоле, сушеные или копченые, пищевая мука из мяса и мясных субпродуктов.
Рыба и ракообразные, моллюски и другие водные беспозвоночные
1. Рыба мороженая, рыбное филе.
2. Рыба сушеная, соленая или в рассоле; рыба горячего или холодного копчения.
3. Ракообразные разделанные или неразделанные, живые, свежие, охлажденные, мороженые, сушеные, соленые или в рассоле; ракообразные неразделанные, вареные на пару или в кипящей воде, охлажденные или неохлажденные, мороженые, сушеные, соленые или в рассоле; мука и гранулы из ракообразных.
4. Моллюски разделанные или неразделанные, живые, свежие, охлажденные, мороженые, сушеные, соленые или в рассоле; прочие водные беспозвоночные отличные от ракообразных и моллюсков, живые, свежие, охлажденные, мороженые, сушеные, соленые или в рассоле; мука и гранулы из прочих беспозвоночных.
Изделия из мяса, рыбы н ракообразных, моллюсков
или прочих водных беспозвоночных
1. Колбасы и аналогичные продукты из мяса, мясных субпродуктов или крови; пищевые продукты, изготовленные на их основе.
2. Прочие готовые или консервированные продукты из рыбы; икра осетровых (черная икра) и заменители икры, изготовленные из морских прочих рыб, рыба целиком или в кусках.
Жиры и масла животного происхождения, продукты их
расщепления

1. Iрi немесе ұсақ мүйiздi малдардың үй құстарының майы, ерiтiлген немесе ерiтiлмеген шошқа майлары.
2. Майлар немесе олардың балық немесе теңiз сүт қоректiлерiнен үлестерi.
3. Өсiмдiк майлары және олардың үлестерi.
4. Маргарин.
5. Өзге де майлар.
Қант және қанттан жасалған тәттiдәм тағамдары.
1. Қамыс қанты немесе қатты күйдегi қызылшадан немесе химиялық жолмен жасалған таза сахароза.
2. Қатты күйдегі химиялық таза лактозаны, мальтозаны, глюкоза мен фруктозаны қоса алғанда, қанттың өзге де түрлерi.
3. Какаосы жоқ қанттан жасалған (ақ шоколадты қоса алғанда) тәттiдәм өнiмдерi.
Какао және одан жасалған өнiмдер.
1. Тұтас және ұсақталған, шикi немесе қуырылған какао бұршаққыны.
2. Какао қабықтары (қауызы, қабығы, қабықшасы) және какаоның өзге де қалдықтары.
3. Майынан айрылған немесе майынан айрылмаған какао-паста.
4. Какао-май, какаодан жасалған май немесе сұйық май.
5. Қант немесе басқа тәттiлейтiн заттар қоспаған какао ұнтағы.
6. Какаосы бар шоколад және өзге де тамақ өнiмдерi.
Астық тұқымдастар дәнiнен, ұн, крахмал және сүттен
жасалған өнiмдер, ұннан жасалған тәттідәм өнiмдерi.
1. Уытты экстракт, ұннан, жармадан, крахмалдан және уытты экстракттен жасалған тамақ өнiмдерi.
2. Толтырма немесе толтырмасыз пiсiрiлген немесе пiсiрiлмеген макарон өнiмдерi.
3. Тапиока немесе оның ауыстырғыштары.
4. Астық тұқымдастарды немесе астық өнiмдерiн қабарту немесе қуыру жолымен алынған дайын өнiмдер.
5. Нан, ұннан жасалған тәттiдәм өнiмдерi, печенье және өзге де нан-бөлке және ұннан жасалған тәттiдәм өнiмдерi.
Көкөнiс және кейбiр тамыр жемiстілер мен түйнек жемiстiлер.
1. Жас немесе мұздатылған картоп.
2. Жас немесе мұздатылған қызан.
3. Жас немесе мұздатылған басты пияз, ұсақ басты пияз (шарлот), сеппе жуа, сарымсақ және өзге де жуашықты көкөнiстер.
4. Қаудендi, гүлдi, орамжапырақ, кольраби, брунколь және өзге де осыған ұқсас жеуге жарамды көкөнiстер.
5. Сәбiз, шалқан, асханалық қызылша, тамырлы балдыркөк, шалғам және өзге де жеуге жарамды жас немесе мұздатылған тамыр жемiстiлер.
6. Қияр және корнишон.
7. Аршылған және аршылмаған бұршақ көкөнiстерi.
8. Өзге де көкөнiстер: баклажан, бұрыш, артишок, қояншөп және басқалары.
Көкөнiс, жемiс, жаңғақ немесе өсiмдіктiң
өзге бөлiктерiнiң өңделген өнiмдерi
1. Көкөнiс, жемiс, жаңғақ және өсiмдiктiң жеуге жарамды бөлiктерi.
2. Сiрке немесе сiрке қышқылы қосылмаған дайындалған немесе сүрлемеленген қызандар.
3. Сiрке немесе сiрке қышқылы қосылмаған дайындалған немесе сүрлемеленген саңырауқұлақ және трюфель.
4. Сiрке немесе сiрке қышқылы қосылмаған дайындалған немесе сүрлемеленген, тоңазытылған өзге де көкөнiстер, картоп, өзге де көкөнiстер және көкөнiс қоспалары.

1. Жир крупного и мелкого рогатого скота, домашней птицы, жир свиной топленый или нетопленый.
2. Жир, масла и их фракции из рыб или морских млекопитающих.
3. Масла растительные и их фракции.
4. Маргарин.
5. Прочие жиры и масла.
Сахар и кондитерские изделия из сахара
1. Сахар тростниковый или свекловичный и химически чистая сахароза, в твердом состоянии.
2. Прочие виды сахара, включая химически чистые лактозу, мальтозу, глюкозу и фруктозу, в твердом состоянии.
3. Кондитерские изделия из сахара (включая белый шоколад), не содержащие какао.
Какао и продукты из него
1. Какао-бобы, целые и дробленые, сырые или жареные.
2. Какавелла (шелуха, оболочка, кожица) и прочие отходы какао.
3. Какао-паста, обезжиренная или необезжиренная.
4. Какао-масло, жир и жидкое масло из какао.
5. Какао-порошок без добавлений сахара или других подслащивающих веществ.
6. Шоколад и прочие пищевые продукты, содержащие какао.
Изделия из зерна хлебных злаков, муки, крахмала и молока,
мучные кондитерские изделия
1. Экстракт солодовый, пищевые продукты из муки, крупы, крахмала или солодового экстракта.
2. Макаронные изделия, варенные или неваренные, с начинкой или без начинки.
3. Тапиока или ее заменители.
4. Готовые продукты, получаемые путем вздутия или обжаривания зерна хлебных злаков или зерновых продуктов.
5. Хлеб, мучнистые кондитерские изделия, печенье и прочие хлебобулочные и мучные кондитерские изделия.
Овощи и некоторые съедобные корнеплоды и клубнеплоды
1. Картофель свежий или охлажденный.
2. Томаты свежие или охлажденные.
3. Лук репчатый, лук шалот (шарлот), лук-порей, чеснок и прочие луковичные овощи, свежие или охлажденные.
4. Капуста кочанная, цветная, кольраби, брунколь и прочие аналогичные съедобные овощи.
5. Морковь, репа, свекла столовая, сельдерей корневой, редис и прочие аналогичные съедобные корнеплоды свежие или охлажденные.
6. Огурцы и корнишоны.
7. Бобовые овощи, лущеные или нелущеные.
8. Прочие овощи: баклажаны, перец, артишок, спаржа и др.
Продукты переработки овощей, плодов, орехов или
прочих частей растений
1. Овощи, фрукты, орехи и другие съедобные части растений.
2. Томаты, приготовленные или консервированные без добавления уксуса или уксусной кислоты.
3. Грибы и трюфелля, приготовленные или консервированные без добавления уксуса или уксусной кислоты.
4. Прочие овощи, приготовленные или консервированные без добавления уксуса или уксусной кислоты, мороженые, картофель, прочие овощи или овощные смеси.

5. Қантта сүрлемеленген жемiс, жаңғақ, жемiс қабықтары мен өсiмдiктің өзге де бөлiктерi (шәрбәт сiңiрiлген, әйнекеленген), жанжәбiл және өзгелерi.
6. Джем, жемiс-жидек тоңбасы, мармелад, жемiс-жидек езбесi, жылу өңдеуiнен өткен, оның iшiнде қант, басқа тәттiлейтiн заттар немесе спирт қосылған жаңғақтар.
7. Ашытылмаған және спирт қосылмаған, қант немесе басқа да тәттiлейтiн заттар қосылған немесе қосылмаған жемiс шырындары (жүзiм сыраашытқышын қоса алғанда) және көкөнiс шырындары.
Алкогольдi және алкоголсiз сусындар мен сiрке
1. Минералды және газдалған су.
2. Минералды, қант немесе басқа тәттiлейтiн немесе қош иiстi заттар қосылған сулар, өзге де алкоголсiз сусындар.
3. Сыра.
4. Күшейтiлгендi қоса алғанда, жүзiмдiк табиғи шарап.
5. Көбiктi шарап, шампан.
6. Өсiмдік немесе қош иiстi экстракттар қосылған вермут және өзге де табиғи жемiс шараптары.
7. Күштi спирт ішімдiктерi, құрамында iшкiлiктердi дайындау үшiн пайдаланылатын спирт дүмбiлдерi бар өзге де алкогольдi iшкiлiктер.
8. Сiрке және сiрке қышқылынан алынған оны ауыстырғыштар, шарап сiркесi.
Кофе, шай және татымдылықтар.
1. Қуырылған немесе қуырылмаған, кофеин немесе кофеинсiз кофе, жемiс етi және кофе дәнiнiң қабықтары, кофесi бар кофе ауыстырғыштар.
2. Қош иiстi немесе қош иiссiз шай (көк немесе қара).
3. Кептiрiлген, ұсақталған және майдаланған бұрыш.
4. Ваниль.
5. Дәмқабық және қышқыл ағаштың гүлдерi.
6. Қалампыр (тұтас жемiстерi, гүлдерi).
7. Жұпар жаңғақ, мацис, кардамон.
8. Шаған, бадьян, фенхель, кориандр, зире тұқымдары, арша жемiстерi.
9. Жәнжәбiл, зағыпаран, кукурма (жебiршөп) тимьян, лавр жапырағы және басқалары.
Өзге де әртүрлi тамақ өнiмдерi.
1. Экстракт, эссенция және кофе қанықпалары, экстракт, эссенция, кофе, шай немесе мате қанықпалары негiзiндегi өнiмдер, қуырылған шашыратқы және өзге де қуырылған кофе ауыстырғыштары.
2. Ашытқы (актив немесе актив емес), өнеркәсiптiк микроорганизмдер мен ұйытқылар.
3. Тұздықтар дайындауға арналған өнiмдер және дайын тұздықтар, дәм кiргізетiн қоспалар, аралас астатымдар.
4. Көже мен сорпа, әзiрлеу үшiн дайын астар.
5. Балмұздақ және басқа да ас мұзының басқа да түрлерi.
6. Басқа жерлерде аталмаған тамақ өнiмдерi.
7. Тұз.
Қара және түстi металлдардан жасалған ыдыстар.
1. Эмалданған болаттан шаруашылық ыдысы.
2. Тоттануға берiк болат ыдыс.
3. Эмалданған шойыннан шаруашылық ыдысы.
4. Мельхиор, жез, хромды нейзлильберi немесе никельдi жамылғысы бар ыдыс.
5. Мельхиор, жез, алтынды нейзлильберi немесе күмiс жамылғысы бар ыдыс.
6. Құйма аллюминийден шаруашылық ыдысы.

5. Плоды, орехи, кожура плодов и прочие части растений, консервированные в сахаре (пропитанные сиропом, глазированные), имбирь и прочие.
6. Джемы, желе плодово-ягодное, мармелады, пюре плодово-ягодные, ореховые, прошедшие тепловую обработку, в том числе с добавлением сахара, других подслащивающих веществ или спирта.
7. Соки фруктовые (включая виноградное сусло) и соки овощные несброженные и без добавления спирта, с добавлением или без добавления сахара или других подслащивающих веществ.
Алкогольные и безалкогольные напитки и уксус
1. Воды минеральные и газированные.
2. Воды, включая минеральные, газированные с добавлением сахара илидругих подслащивающих или ароматических веществ, прочие безалкогольныенапитки.
3. Пиво.
4. Вина виноградные натуральные, включая крепленые.
5. Вина игристые, шампанское.
6. Вермуты и прочие вина виноградные натуральные с добавлением растительных или ароматических экстрактов.
7. Крепкие спиртные напитки, ликеры и прочие алкогольные напитки, составные спиртовые полуфабрикаты, используемые для изготовления напитков.
8. Уксус и его заменители, полученные из уксусной кислоты, уксус винный.
Кофе, чай и пряности
1. Кофе жареный или нежареный, с кофеином или без кофеина, плодовая мякоть и оболочки зерен кофе, заменители кофе, содержащие кофе.
2. Чай ароматизированный или неароматизированный (зеленый и черный).
3. Перец сушеный, дробленый или молотый.
4. Ваниль.
5. Корица и цветки коричного дерева.
6. Гвоздика (целые плоды, цветки).
7. Мускатный орех, мацис, кардамон.
8. Семена аниса, бадьяна, фенхеля, кориандра, тмина, ягоды можжевельника.
9. Имбирь, шафран, кукурма (чабрец), тимьян, лавровый лист и др.
Прочие разные пищевые продукты
1. Экстракты, эссенции и концентраты кофе, изделия на основе экстрактов, эссенций, концентратов кофе, чая или мате, обжаренный цикорий и прочие обжаренные заменители кофе.
2. Дрожжи (активные или неактивные), промышленные микроорганизмы и закваски.
3. Продукты для приготовления соусов и готовые соусы, вкусовые добавки, приправы смешанные.
4. Супы и бульоны, готовые заготовки для приготовления.
5. Мороженое и другие виды пищевого льда.
6. Пищевые продукты в другом месте не поименованные.
7. Соль.
Посуда из черных и цветных металлов
1. Посуда хозяйственная стальная эмалированная.
2. Посуда из коррозионно-стойкой стали.
3. Посуда хозяйственная чугунная эмалированная.
4. Посуда из мельхиора, латуни, нейзильбера с хромом или никелевым покрытием.
5. Посуда из мельхиора, нейзильбера с золотым или серебряным покрытием.
6. Посуда хозяйственная из листового алюминия.

7. Полимер материалдардан ыдыс.
8. Кремнийлi және фтор органикалық жамылғысы бар ыдыс.
9. Хрустальдан ыдыс және көрнекi бұйымдар.
Қышқылдар.
1. Сiркелiк ағаш-химиялық тамақтық қышқылы.
Ыдыс.
1. Сүт өнiмдерiне арналған металл флягтар.
2. Көкөнiстер мен жемiстерге арналған көп айналымды полимер жәшiктер.
3. Нан өнiмдерiне арналған көп айналымды пластмасса жәшiктер.
4. Ет және сүт өнеркәсiбiне арналған көп айналымды полимер жәшiктер.
5. Балмұздаққа арналған кеңiрдектелген картоннан жасалған жәшiктер.
6. Тәттiдәм өнiмдерiне арналған кеңiрдектелген картоннан жасалған жәшiктер.
7. Ет және сүт өнеркәсiбi өнiмдерiне арналған кеңiрдектелген картоннан жасалған жәшiктер.
8. Өнеркәсiптiк және шаруашылық мақсаттағы тамақ өнiмдерiне арналған шыны ыдыс (банкi, бөтелке).
9. Сүрлемелерге арналған металл банкiлер.
10. Тамақ өнiмдерiне, сiрiңке, темекi өнiмдерi мен жуғыш құралдарға арналған кеңiрдектелген картоннан жасалған жәшiктер.
11. Шыны ыдыстарға арналған тығындайтын полимерлi қақпақтар.
12. Шарап материалдарын, шырындарды, сусындарды және басқаларын тығындауға арналған тығындайтын тығындар.
Жабдықтар.
1. Автоматты буып-түйгiштер - тамақ, ет-сүт және балық өнеркәсiбi үшiн таңғыштар.
2. Буып-түйетiн - таңатын:
а) қант және крахмалды - сiрнелi өнеркәсiп;
б) нан пiсiретiн, макарон және тәттiдәм өнеркәсiбi;
в) шарап жасайтын, спирт және ликер-арақ өнеркәсiбi;
г) сүрлеме және қойылтпа тамақ өнеркәсiбi;
д) май өнеркәсiбi;
е) шай, темекi, тұздалған және ферменттi өнеркәсiп;
ж) сыра қайнататын, алкогольдi және ашытқы өнеркәсiбi;
з) ет және құс өңдейтiн өнеркәсiп;
и) сүт өнеркәсiбi;
к) балық өңдейтiн;
л) сүт өнеркәсiбi үшiн технологиялық жабдық;
м) ұн және жарма үшiн жабдықтар.
3. Тоңазытқыш шкафтары.
4. Тоңазытқыш камералары.
5. Жаймалар, тоңазытқышты, жайма-витриналар.
6. Тоңазытқышты витриналар.
7. Бумен және электрмен қыздыратын тамақ пiсiретiн қазандықтар.
8. Электрмен қыздыратын ас үй плиталары.
9. Тамақ пiсiретiн және қуырып жылытатын аппараттар.
10. Электрмен қыздыратын аударылатын табалар, тұтқалы табалар және фритюрницалар.
11. Үздіксiз әрекеттегi қайнатқыштар.
12. Су қыздырғыштар. Термостаттар.
13. Мармиттер.
14. Бумен пiсiретiн аппараттар.
15. Жылытып ерiтетiн, желдетiлетiн, жылжымалы шкафтар.
16. Былғап, араластыратын машиналар.
17. Тамақ тарататын жабдықтар.
18. Көкөнiс пен жемiстi буып-түйiп, таңуға арналған жабдықтар.
19. Сауда кәсiпорнына арналған буып-түйiп, таңуға арналған жабдықтар.
20. Электрлi май шайқағыштар.
21. Көкөнiс кескiштер, турағыштар, ысқылағыштар, сүртетiн машинкалар мен тетiктер:
а) шайқағыштар, миксерлер, балмұздақ ыдыстары;
б) картоп аршығыштар;
в) көкөнiс кескiштер;
г) нан кескiштер;
д) шұжық кескiштер, iрiмшiк кескiштер;
е) жемiс, қияр, алжұмыр және басқаларын бөлек-бөлек кесуге арналған машинкалар;
ж) қамырдан және тұтқыр массадан өнiмдердi қалыптау үшiн тетiктер;
з) сүрлеме банкiлерi мен бөтелкелердi ашу және қайтадан жабу үшiн тетiктер;
и) пияз, сарымсақ, көк шөптердi кесуге арналған машинкалар мен тетiктер;
к) кеспе кескiштер;
л) жұмыртқа кескiштер;
м) кофе ұнтағыштар;
н) кептiрiлген нан, жаңғақ және сарымсақты ұсақтау мен ысуға арналған машинкалар;
о) пельмен, вареник, печенье қалыптауға, креммен өнiмдердi өңдеуге арналған тетіктер;
п) картоп пен көкөнiстi жууға арналған машинкалар;
р) ыдыс жуғыш машиналар;
с) пышақ қайрауға, асхана приборлары мен ас үй керек-жарағын өңдеуге арналған тетiктер;
т) кептiргіш машиналар.
Ас үй керек-жарақтары.
1. Үйде сүрлеме жасауға арналған жабатын машинкалар.

7. Посуда из полимерных материалов.
8. Посуда с кремниевым и фторорганическим покрытием.
9. Посуда и декоративные изделия из хрусталя.
Кислоты
1. Кислота уксусная лесохимическая пищевая.
Тара
1. Фляги металлические для молочных продуктов.
2. Ящики полимерные многооборотные для овощей и фруктов.
3. Ящики пластмассовые многооборотные для хлебобулочных изделий.
4. Ящики полимерные многооборотные для продукции мясной и молочной промышленности.
5. Ящики из гофрированного картона для мороженого.
6. Ящики из гофрированного картона для кондитерских изделий.
7. Ящики из гофрированного картона для продукции мясной и молочной промышленности.
8. Тара стеклянная (банки, бутылки) для пищевых продуктов промышленного и хозяйственного назначения.
9. Банки металлические для консервов.
10. Ящики из гофрированного картона для пищевых продуктов, спичек, табачных изделий и моющих средств.
11. Крышки укупорочные полимерные для стеклянной тары.
12. Пробки укупорочные для укупоривания виноматериалов, соков, напитков и т.д.
Оборудование
1. Автоматы расфасовочные - упаковочные для пищевой, мясо-молочной и рыбной промышленности.
2. Оборудование фасовочно-упаковочное для:
а) сахарной и крахмально-паточной промышленности;
б) хлебопекарной, макаронной и кондитерской промышленности;
в) винодельческой, спиртовой и ликеро-водочной промышленности;
г) консервной и пищеконцентратной промышленности;
д) масло-жировой промышленности;
е) чайной, табачной, соляной и ферментной промышленности;
ж) пивоваренной, безалкогольной и дрожжевой промышленности;
з) мясной и птице перерабатывающей промышленности,
и) молочной промышленности;
к) переработки рыбы;
л) оборудование технологическое для молочной промышленности;
м) муки и крупы.
3. Шкафы холодильные.
4. Камеры холодильные.
5. Прилавки, прилавки-витрины холодильные.
6. Витрины холодильные.
7. Котлы пищеварочные на паровом и электрическом обогревах.
8. Плиты кухонные на электрическом обогреве.
9. Аппараты пищеварочные и жарочные тепловые.
10. Сковороды опрокидывающиеся, жаровни и фритюрницы на электрическом обогреве.
11. Кипятильники непрерывного действия.
12. Водонагреватели. Термостаты.
13. Мармиты.
14. Аппараты пароварочные.
15. Шкафы тепловые расстоечные, сквозные, передвижные.
16. Машины месильно-перемешивающие.
17. Оборудование для раздачи пищи.
18. Оборудование для фасовки и упаковки овощей и фруктов.
19. Оборудование фасовочно-упаковочное для предприятий торговли.
20. Маслобойки электрические.
21. Овощерезки, шинковки, терки, протирочные машинки и приспособления:
а) взбивалки, миксеры, мороженицы;
б) картофелечистки;
в) овощерезки;
г) хлеборезки;
д) колбасорезки, сырорезки;
е) машинки для нарезки на ломтики фруктов, огурцов, помидоров и т.д.;
ж) приспособления для формирования изделий из теста и вязких масс;
з) приспособления для открывания и повторного закрывания консервных банок и бутылок;
и) машинки и приспособления для резки лука, чеснока, зелени;
к) лапшерезки;
л) яйцерезки;
м) кофемолки;
н) машинки для дробления и протирания сухарей, орехов и чеснока;
о) приспособления для формирования пельменей, вареников, печенья, отделки изделий кремом;
п) машинки для мойки и чистки картофеля и овощей;
р) посудомоечные машины;
с) приспособления для точки ножей, чистки и полирования столовых приборов и кухонного инвентаря;
т) машины сушильные.
Инвентарь кухонный
1. Машинки закаточные для домашнего консервирования.

2. Сығымдағыштар, шырын сығушылар, шырын алуға арналған басқа да тетiктер.
3. Ас үйлiк қолмен кескiштер мен тазалағыштар.
4. Үйде сүрлеме жасауға, өзге де өнiмдi ажырату мен өңдеугеарналған тетiктердiң жинақтары.
5. Тәттiдәм шприцтерi.
6. Былғауыштар, араластырғыштар.
7. Қолмен турағыштар.
Қағаз.
Автоматтардағы тамақ өнiмдерiн таңуға арналған қағаз.
Картон.
1. Тамақ сұйықтарына арналған сүзіп алатын картон.
Темекi және темекiнi өнеркәсiптiк ауыстырғыштар.
1. Темекi және сигарет шикiзаты.
2. Сигареттер (кесiлетiн ұштары бар сигарларды қоса алғанда),сигареллдер (жiңiшке сигарлар) және темекiден сигареттер мен оныңауыстырғыштары.
3. Трубкамен шегетiн және шегетiн темекi.
4. Сигарет пен сигарларды (сигарилл) өндiруге арналған компоненттер:
- фильтрлi сигареттер;
- қош иiстi;
- желiм;
- сигарет (папирос) қағазы.
5. Қосалқы тауарлар мен сигарет шегуге арналған тетiктер:
- фильтрлер-мундштуктар.
Ұн-жарма тартатын өнеркәсiп өнiмi, уыт,
крахмал, бидай маңызы.
1. Бидай немесе бидай-қара бидай, күрiш, жүгерi ұндары, сондай-ақ өзге де астық дақылдарының ұны.
2. Жарма және астық түйірлері.
3. Ұн, жарма, мақта және картоп түйірлері.
4. Кептірілген бұршақ көкөністерінен ұн және жарма.
5. Қуырылған немесе қуырылмаған уыт. Крахмал.
6. Мапар өнімі.
Астық наны (тұқымдар мен жем азығынан басқа).
1. Бидай және бидай-қара бидай қоспасы (меслин).
2. Қара бидай, арпа, сұлы, жүгері, күріш, қарақұмық, тары және өзге де астық тұқымдастар.
Жеуге жарамды жемістер мен жаңғақтар, шырын жемістер
және бақша дақылдарының қабығы мен қыртысы.
1. Жас немесе кептірілген, шаңғалағынан аршылған немесе аршылмаған, қабықты немесе қабықсыз кокос, Бразилия жаңғақтары мен кешью.
2. Өзге де жаңғақтар: миндаль, орман жаңғағы, грек жаңғағы, талшын, пісте және өзгелері.
3. Банан.
4. Құрма, інжір, ананас, авокадо, жас немесе кептірілген манго.
5. Жас немесе кептірілген шырын жемістілер.
6. Жас немесе кептірілген жүзім.
7. Қауын, қарбыз және жас папайя.
8. Алма, алмұрт және жас беке.
9. Өрік, шие, қызыл шие, шабдалы (бас шырынсызын қоса алғанда).
10. Өзге де жас жемістер: бүлдірген, таңқурай, қарақат, қарлыған, мүкжидек, қара жидек, қызамық және өзге де жемістер.
11. Тоңазытылған, қант немесе тәттілейтін заттар қосылған жемістер мен жаңғақтар (жас немесе суда немесе буда пісірілген).
12. Шырын жемістілердің қабықтары немесе бақша дақылдарының қабықтары (жас, тоңазытылған, кептірілген немесе тұздықта қысқа мерзімде сақтау үшін сүрлемеленген).
Тамақ қосымшалары.
Тамаққа биологиялық актив қосымшалар (нутрицевтиктер).
Электрлі магнитті энергия сәуле шығаруға бағытталған тұрмыс жағдайындағы жұмыс кезінде пайдаланылатын приборлар мен байланыс жүйелері.
Тұрмыстық химия тауарлары:
Аэрозольді таңғыштағы және дезинфекциялайтын
құралдары бар буып-түйілген сабындар.
Балаларға арналған тауарлар (ойындар, ойыншықтар, аяқ киім, киім кешек және басқалары).
Парфюмерлі-косметикалық құралдар.
Өңдеу, құрылыс материалдары мен бұйымдары,
ағаш және ағаш материалдары.
Жылу материалы.
Тамақтық сұйықтарды құюға арналған полимерлік ыдыс;
Сумен байланысатын реагенттер, материалдар;
Ішетін суды тазартуға арналған сүзгілер мен тазартқыш, тұрмыстық және өнеркәсіптік қондырғылар;
Мелалитті ыдыс;
Зиянды химиялық заттар.
Кеден одағына қатысушы
мемлекеттердiң кеден аумақтарына
санитариялық, ветеринариялық және
фитосанитариялық бақылауға жататын
тауарларды әкелудiң тәртiбi туралы
Ережеге

2. Прессы, соковыжималки, другие приспособления для получения сока.
3. Резки и чистки ручные кухонные.
4. Наборы приспособлений для домашнего консервирования, разделки и обработки продуктов прочие.
5. Шприцы кондитерские.
6. Сбивалки, мешалки.
7. Шинковки ручные.
Бумага
1. Бумага для упаковывания пищевых продуктов на автоматах.
Картон
1. Картон фильтровальный для пищевых жидкостей.
Табак и промышленные заменители табака
1. Табачное и сигаретное сырье.
2. Сигареты (включая сигары с обрезными концами), сигареллы (тонкие сигары) и сигареты из табака или его заменителей.
3. Табак трубочный и курительный.
4. Компоненты для производства сигарет и сигар (сигарилл):
- сигаретные фильтры;
- ароматизаторы;
- клей;
- сигаретная (папиросная) бумага.
5. Сопутствующие товары и приспособления для курения сигарет:
- фильтры-мундштуки.
Продукция мукомольно-крупяной промышленности, солод,
крахмал, пшеничная клейковина
1. Мука пшеничная или пшенично-ржаная рисовая, кукурузная, а также мука прочих зерновых.
2. Крупа и гранулы зерновых.
3. Мука, крупа, хлопья и гранулы картофельные.
4. Мука и крупа из сушеных бобовых овощей.
5. Солод поджаренный или неподжаренный. Крахмал.
Зерновые хлеба (кроме семян и фуражного зерна)
1. Пшеница и пшенично-ржаная смесь (меслин).
2. Рожь, ячмень, овес, кукуруза, рис, гречиха, просо и прочие зерновые.
Съедобные плоды и орехи, кожура и корки цитрусовых
или бахчевых культур
1. Орехи кокосовые, бразильские и кешью, свежие или сушеные, очищенные от скорлупы или неочищенные, с кожурой или без кожуры.
2. Прочие орехи: миндаль, орех лесной, грецкие, каштаны, фисташки и прочие.
3. Бананы.
4. Финики, инжир, ананасы, авокадо, манго свежие или сушенные.
5. Цитрусовые плоды свежие или сушеные.
6. Виноград свежий или сушеный.
7. Дыни, арбузы и папайя свежие.
8. Яблоки, груши и айва свежие.
9. Абрикосы, вишня, черешня, персики (включая нектарины).
10. Прочие плоды свежие: земляника, малина, ежевика, крыжовник, клюква, черника, брусника и прочие ягоды.
11. Плоды и орехи (свежие или вареные в воде или на пару), мороженые, с добавлением сахара или подслащивающих веществ.
12. Кожура цитрусовых плодов или корки бахчевых культур (свежие,мороженые, сушеные или консервированные для кратковременного хранения в рассоле).
Пищевые добавки.
Биологически активные добавки к пище (нутрицевтики)
Приборы и системы связи, использующие при работе в условиях быта направленное излучение электромагнитной энергии.
Товары бытовой химии:
в аэрозольной упаковке и расфасованные мыла с дезинфицирующими средствами
Товары детского назначения (игры, игрушки, обувь, одежда и др.).
Парфюмерно-косметические средства
Отделочные, строительные, материалы и изделия, лес и лесоматериалы
Топливный материал
Полимерная тара для розлива пищевых жидкостей;
Реагенты, материалы, контактирующие с водой;
Фильтры и установки очистительные, бытовые и промышленные для
очистки питьевой воды;
Посуда мелалитовая;
Вредные химические вещества

0407 00 Шаңғалақтағы, жас, сүрлемеленген немесе
пісірілген құс жұмыртқасы
05-Тобы: Басқа жерде аталмаған жануар текті өнімдер
_________________________________________________________________
Код Позициялардың атаулары
_________________________________________________________________
0502 Шошқа немесе қабан қылы; щетка бұйымдары
өндірісі үшін пайдаланылатын борсықтың
қылы немесе өзге де қылдар;
олардың қалдықтары
0502 10 000 - шошқа немесе қабан қылы және осы
қылдың қалдықтары
0503 00 000 Жылқы қылы және оның қалдықтары
0504 00 000 Тұтас немесе бөлек, жас, тоңазытылған,
мұздатылған, тұздалған, тұздықтағы,
кептірілген немесе қақталған жануарлар ішегі,
қуығы мен қарыны (балықтан басқа)
0505 Тазартылған, дезинфекцияланған немесе
сақтау үшін өңделген, бірақ одан әрі өңдеуге
ұшыратылмаған қауырсыны немесе мамығы
бар құстың терілері, қауырсандары мен басқа
да бөліктері (ұштары кесілген немесе кесілмеген)
және мамығы; қауырсынның және олардың
бөліктерінің ұнтағы және қалдықтары
0506 Өңделмеген, майы алынған, алғашқы өңдеуге
ұшыратылған (нысаны келтірілмеген),
қышқылмен өңделген немесе желатинінен
айрылған сүйек және мүйізді өзек; осы
өнімдердің ұнтағы мен қалдықтары
0507 Өңделмеген немесе алғашқы өңдеуге
ұшыратылған (нысаны келтірілмеген), піл
сүйегі, тасбақа сауыты, кит немесе басқа да
теңіз сүт қоректілерінің мұрты, мүйіз, бұғы
мүйізі, тұяғы, тырнақ-тырнақшасы, тұмсығы;
осы өнімдердің ұнтағы мен қалдықтары
0510 00 Сұр амбра, құндыз аңқымасы, циветта және
жұпарзат; алагүлік; өт, оның ішінде
кептірілген өт; фармацевтика өнімдері
өндірісінде пайдаланылатын, жас,
тоңазытылған, мұздатылған немесе қысқа
мерзімдік сақтау үшін өзге де әдіспен
өңделген бездер мен жануар текті басқа
өнімдер
0511 Басқа жерде аталмаған жануар текті өнімдер;
тамаққа пайдалануға жарамсыз, 01 немесе
03-тобындағы өлім-жітімге ұшыраған жануарлар
0511 10 000 - бұқа шәуіті
0511 91 - балық, шаян тәріздестер, ұлу мен өзге су
омыртқасыздарының өнімдері; 03-тобындағы
- өлім-жітімге ұшыраған жануарлар
0511 91 100 - балық қалдықтары
0511 99 100 - сіңірлер мен тарамыстар; өңделмеген тері
немесе былғарының кесінділері мен соған
ұқсас қалдықтары
0511 99 500 - ірі қара малдың ұрықтары
0511 99 800 - өзге де заттар
12-топ: Майлы тұқымдар мен жемістер; өзге де тұқым,
жеміс және дән; дәрілік өсімдіктер және техникалық мақсаттағы
өсімдіктер; сабан мен жемшөп
_________________________________________________________________
Код Позициялардың атаулары
_________________________________________________________________
1214 Тарна, жапырақты қант қызылшасы (мангольд),
азықтық тамыр жемістілер, пішен, жоңышқа,
беде, эспарцет, азықтық орамжапырақ,
сиыржоңышқа, бөрібұршақ, қатталған немесе
қатталмаған осыған ұқсас азықтық заттар
1214 90 100 - жапырақты қант қызылшасы (мангольд),
тарна және өзге де азықтық тамыр жемістілер
15-топ: Жануар немесе өсімдік текті майлар және олардың
мүшеленген өнімдері; дайын тамақтық майлар; жануар немесе
өсімдік текті балауыздар
_________________________________________________________________
Код Позициялардың атаулары
_________________________________________________________________
1501 Шошқа майы (ерітілген майды қоса алғанда)
және 0209 немесе 1503 тауар позициясындағы
майдан басқа, үй құстарының майы
1502 00 1503 тауар позициясындағы майдан басқа, ірі
қара мал, қой немесе ешкі майы
1505 Жүн майы (шуаш) және одан алынатын
майлы заттар (ланолинді қоса алғанда)
16-топ: Ет, балық немесе шаян тәріздестер, ұлу және өзге
де су омыртқасыздарының дайын өнімдері
_________________________________________________________________
Код Позициялардың атаулары
_________________________________________________________________

0407 00            Яйца птиц, в скорлупе, свежие, консервированные или
вареные
--------------------------------------------------------------------------
Группа 05: Продукты животного происхождения, в другом месте
не поименованные
--------------------------------------------------------------------------
Код          !                  Наименование позиции
--------------------------------------------------------------------------
0502               Щетина свиная или кабанья; барсучий или прочий волос,
используемый для производства щеточных изделий; их
отходы
--------------------------------------------------------------------------
0502 10 000        - щетина свиная или кабанья и отходы этой щетины
--------------------------------------------------------------------------
0503 00 000        Конский волос и его отходы
--------------------------------------------------------------------------
0504 00 000        Кишки, пузыри и желудки животных (кроме рыбьих), целые
или в кусках, свежие, охлажденные, мороженые, соленые,
в рассоле, сушеные ли копченые
--------------------------------------------------------------------------
0505               Шкурки и другие части птиц с перьями или пухом, перья
и части перьев (с подрезанными или неподрезанными
краями) и пух, очищенный, дезинфицированные или
обработанные для хранения, но не подвергнутые
дальнейшей
обработке; порошок и отходы перьев и их частей
--------------------------------------------------------------------------
0506               Кости и роговой стержень, необработанные, обезжиренные,
подвергнутые первичной обработке (без придания формы),
обработанные кислотой или дежелатинизированные;
порошок и отходы этих продуктов
--------------------------------------------------------------------------
0507               Слоновая кость, панцири черепах, ус китовый или других
морских млекопитающих, рога, оленьи рога, копыта, ногти,
когти, клювы, необработанные или подвергнутые первичной
обработке (без придания формы); порошок и отходы этих
продуктов
--------------------------------------------------------------------------
0510 00            Амбра серая, струя бобровая, цивета и мускус; шпанки;
желчь, в том числе сухая; железы и прочие продукты
животного происхождения, используемые в производстве
фармацевтических продуктов, свежие, охлажденные,
мороженые или обработанные иным способом для
кратковременного хранения
--------------------------------------------------------------------------
0511               Продукты животного происхождения, в другом месте не
поименованные; павшие животные группы 01 или 03,
непригодные для употребления в пищу
--------------------------------------------------------------------------
0511 10 000        - сперма бычья
--------------------------------------------------------------------------
0511 91            - продукты из рыб, ракообразных, моллюсков и прочих
водных беспозвоночных; павшие животные группы 03
--------------------------------------------------------------------------
0511 91 100        - отходы рыбные
--------------------------------------------------------------------------
0511 99 100        - жилы и сухожилия; обрезь и аналогичные отходы
невыделанных шкур или кож
--------------------------------------------------------------------------
0511 99 500        - эмбрионы крупного рогатого скота
--------------------------------------------------------------------------
0511 99 800        - прочие
--------------------------------------------------------------------------
Группа 12: Масличные семена и плоды; прочие семена, плоды
и зерно; лекарственные растения и растений для
технических целей; солома и фураж
--------------------------------------------------------------------------
Код          !                  Наименование позиции
--------------------------------------------------------------------------
1214               Брюква, свекла листовая (мангольд), корнеплоды кормовые
сено, люцерна, клевер, эспарцет, капуста кормовая,
люпин, вика и аналогичные кормовые средства,
таблетированные или нетаблетированные
--------------------------------------------------------------------------
1214 90 100        - свекла листовая (мангольд), брюква и прочие
корнеплоды кормовые
--------------------------------------------------------------------------
Группа 15: Жиры и масла животного или растительного
происхождения и продукты их расщепления; готовые
пищевые жиры; воски животного или растительного
происхождения
--------------------------------------------------------------------------
Код          !                  Наименование позиции
--------------------------------------------------------------------------
1501               Жир свиной (включая лярд) и жир домашней птицы, кроме
жира товарной позиции 0209 или 1503
--------------------------------------------------------------------------
1502 00            Жир крупного рогатого скота, овец или коз, кроме жира
товарной позиции 1503
--------------------------------------------------------------------------
1505               Шерстяной жир (жиропот) и жировые вещества, получаемые
из него (включая ланолин)
--------------------------------------------------------------------------
Группа 16: Готовые продукты из мяса, рыбы или ракообразных,
моллюсков или прочих водных беспозвоночных
--------------------------------------------------------------------------
Код          !                  Наименование позиции
--------------------------------------------------------------------------

2. Азық-түлiктiк, жемшөптiк және техникалық астық және оның өңделген өнiмдерi, копра, мия, күнжара, мақта талшығы, зығыр және басқа да иiретiн талшықты дақылдар, дәрiлiк өсiмдiк шикiзаты, сондай-ақ былғары шикiзаты мен жүн.
3. Күрiш (майдаланған және майдаланбаған), жаңғақ, арахис, ұн, жарма дәндегі кофе, какао бұршақтары, кептiрілген жемiс пен көкөнiс, темекi шикiзаты, татымдылықтар, шай, қант шикiзаты, дәмдеуіштер.
4. Тiрi саңырауқұлақ дақылдары, бактерия, вирус, нематод, кене, өсiмдiктердiң қоздырғыштары мен ауру таратушылары болып табылатын және тiрi өсiмдiктерге, өсiмдiк тектi өнiмге зақым келтiретiн жәндiктер.
5. Жәндiктер коллекциясы, өсiмдiктер ауруларын қоздырушылар, гербарийлер мен тұқымдар коллекциясы.
6. Почта жөнелтiмдерiне салынған өсiмдiктер, қол жүктерi қоймасы мен жолаушылардың багаждары.
7. Ыдыс, ағаш, жекелеген өнеркәсiп тауарлары, таңғыш материалдар мен өсiмдiк материалының өнiмдерi, монолиттер мен топырақ үлгiлерi.
8. Жемшөп, астық, құрама азық, сондай-ақ жануарларды карантинге алынған аймақтардан әкелу кезiндегі төсенiш.
9. Басқа мемлекеттер мен карантинге алынған аймақтардан келген көлiк құралдары.
10. Тiрi өсiмдiктер мен олардың бөлiктерi (қалемше, түйнек, пиязшық, тамырсабақ, тамыр және басқалары).
11. Топырақ және топырағы бар өсімдік (көшет, тікпе көшет, құмырадағы гүл және басқалары).
12. Жас жемістер, жидектер, көкөністер.
13. Тірі жәндіктер, кенелер, нематодтар мен басқа да зиянды организмдер.
14. Жәндіктер, тұқымдар коллекциясы және әр түрлі өсімдіктер гербарийі.
Кеден одағы туралы келiсiмге
қатысушы мемлекеттерге әкелiнетiн
тауарларға қатысты техникалық,
медициналық, фармацевтiк, санитариялық,
ветеринариялық, фитосанитариялық және
экологиялық стандарттарды, нормаларды,
ережелердi және талаптарды қолданудың
бiрыңғай тәртiбi туралы Хаттамаға
N 5 қосымша
Озон бүлдiретiн және олардың өнiмдерi бар заттарды
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарына
әкелу және Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден
аумақтарынан әкету тәртiбi туралы
Ереже
1. Осы Ереже Озон қабатын қорғау туралы Вена конвенциясын және Озон қабатын бүлдiретiн заттар жөнiндегі Монреаль хаттамасын орындау жөнiндегі алғашқы кезектегі шараларды атқару, сондай-ақ озон бүлдiретiн және олардың өнiмдерi бар заттарды Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарына әкелудi және Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарынан әкетудi мемлекеттiк реттеу шараларын енгізу мақсатында әзiрлендi.
2. Осы Ереже озонды бүлдiретiн және олардың өнiмдерi бар заттарды Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарына әкелу және Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарынан әкету тәртiбiн белгілейдi және меншік нысандарына, тiркелген жерi мен ведомстволық тиiстілігiне қарамастан, заңдарда және Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң халықаралық шарттарында көзделген жағдайларды қоспағанда, шаруашылық қызметiнің барлық субъектiлерiне қолданылады.

2. Продовольственное, фуражное и техническое зерно и продукты его переработки, копру, солод, шроты, волокно хлопчатника, льна и других прядильно-волокнистых культур, лекарственное растительное сырье, а также кожсырье и шерсть.
3. Рис (обрушенный и необрушенный), орехи, арахис, мука, крупа, кофе в зернах, какао-бобы, сушеные плоды и овощи, табак-сырец, пряности, чай, сахар-сырец, специи.
4. Культуры живых грибов, бактерий, вирусов, нематод, клещей, насекомых, являющихся возбудителями и переносчиками болезней растений и повреждающих живые растения, продукцию растительного происхождения.
5. Коллекции насекомых, возбудителей болезни растений, гербарии и
коллекции семян.
6. Растительные вложения в почтовых отправлениях, ручной клади и
багаже пассажиров.
7. Тара, древесина, отдельные промышленные товары, упаковочные
материалы и изделия из растительных материалов, монолиты и образцы почв.
8. Фураж, зерно, комбикорм, а также подстилка при ввозе животных из
подкарантинных зон.
9. Транспортные средства, прибывшие из других государств или
подкарантинных зон.
10. Живые растения и их части (черенки, клубни, луковицы, корневища,
корни и пр.).
11. Почва и растения с почвой (рассада, саженцы, цветы в горшках и
т.п.)
12. Свежие плоды, ягоды, овощи.
13. Живые насекомые, клещи, нематоды и другие вредные организмы.
14. Коллекции насекомых, семян и гербарии различных растений.
Приложение N 5
к Протоколу о едином порядке
применения технических,
медицинских, фармацевтических,
санитарных, ветеринарных,
фитосанитарных и экологических
стандартов, норм, правил и
требований в отношении товаров,
ввозимых в государства-
участники соглашений о
Таможенном союзе
Положение
о порядке ввоза на таможенные территории государств-участников
Таможенного союза и вывоза с таможенных территорий государств-
участников Таможенного союза озоноразрушающих веществ и
содержащей их продукции
1. Настоящее Положение разработано во исполнение первоочередных мер по выполнению Венской конвенции об охране озонового слоя и Монреальского протокола по веществам, разрушающим озоновый слой, а также в целях введения мер государственного регулирования ввоза на таможенные территории государств-участников Таможенного союза и вывоза с таможенных территорий государств-участников Таможенного союза озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции.
2. Настоящее Положение определяет порядок ввоза на таможенные территории государств-участников Таможенного союза и вывоза с таможенных территорий государств-участников Таможенного союза озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции и распространяется на всех субъектов хозяйственной деятельности, независимо от форм собственности, места регистрации и ведомственной принадлежности, за исключением случаев, предусмотренных законодательством и международными договорами государств- участников Таможенного союза.

3. Осы Ереженiң күшi N 5.1 және N 5.2-Қосымшаларда аталған тiзбелерге енгiзiлген озон бүлдiретiн және олардың өнiмi бар заттарға қолданылады.
4. Осы Ережеге N 5.1 және N 5.2 Қосымшаларда аталған озон бүлдiретiн және олардың өнiмдерi бар заттарды Кеден одағына қатысушы мемлекеттер арқылы олардың транзиттiк тасымалын қоспағанда, осы Ережеге N 5.3 Қосымшада аталған Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарына және озон қабатын бүлдiретiн заттар бойынша Монреаль хаттамасының (бұдан әрi - Монреаль хаттамасы деп аталады) Тараптары болып табылатын мемлекеттерден мемлекеттерге әкелуге және Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарынан әкетуге лицензия және/немесе рұқсат берудi лицензия және/немесе ұлттық заңдарға сәйкес рұқсат беруге жауапты қатысушы мемлекеттердiң уәкiлеттi мемлекеттiк органдары бередi.
мына Уәкiлеттi органдар:
а) лицензия және/немесе рұқсат беруге:
Беларусь Республикасында
- Беларусь Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгi;
Қазақстан Республикасында
- Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі;
Қырғыз Республикасында
- Қырғыз Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi;
Ресей Федерациясында
- Ресей Федерациясының Қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi.
б) қадағалау мен бақылауға:
Беларусь Республикасында
- Беларусь Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгi;
- Беларусь Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегі министрлiгiнiң жанындағы Өнеркәсiп және атом энергетикасы жұмыстарын қауiпсiз жүргізудi қадағалау жөнiндегi комитетi;
Қазақстан Республикасында
- Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлiгі;
Қырғыз Республикасында
- Қырғыз Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi;
Ресей Федерациясында
- Ресей Федерациясының Қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi жауапты болып табылады.
Осы Ережеге N 5.1 және N 5.2 Қосымшаларда аталған тiзбелерге енгiзiлмеген озон бүлдiретiн және олардың өнiмдерi бар заттарды Кеден одағына қатысушы мемлекеттер аумағына әкелуге және Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарынан әкетуге, сондай-ақ Монреаль хаттамасының Тараптары болып табылмайтын және осы Ережеге N 5.3 Қосымшада аталмаған мемлекеттерден мемлекеттерге Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтары арқылы олардың транзиттiк тасымалына тыйым салынады.
5. Озон бүлдiретiн және олардың өнiмдерi бар заттарды Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарына әкелудi және Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарынан әкетуді жүзеге асыру мүмкiндiгі туралы шешiм (бұдан әрi - шешiм деп аталады) озон қабатын қорғау туралы Вена конвенциясы мен Монреаль хаттамасының талаптары мен ұсыныстарын, болжамдалған өндiрiс баланстары мен лицензияланатын тауарларды тұтынуды, мемлекеттiк экологиялық сараптама қорытындыларын негiзге ала отырып, қадағалаумен бақылауға жауапты мемлекеттiк органдармен қабылданады және хат түрiнде (ерiктi нысанда) ресiмделедi, оның түпнұсқасы өтiнiш берушiнiң атына, көшiрмесi лицензия үшiн жауапты қатысушы мемлекеттiң уәкiлеттi мемлекеттік органына жiберiледi.

3. Действие настоящего Положения распространяется на озоноразрушающие вещества и содержащую их продукцию, включенные в перечни, указанные в Приложениях N 5.1 и N 5.2.
4. Лицензии и/или разрешения на ввоз на таможенные территории государств-участников Таможенного союза и вывоз с таможенных территорий государств-участников Таможенного союза озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции, указанных в Приложениях N 5.1 и N 5.2 к настоящему Положению, из государств и в государства, являющиеся Сторонами Монреальского протокола по веществам, разрушающим озоновый слой (далее именуется - Монреальский протокол) и указанные в Приложении N 5.3 к настоящему Положению, за исключением их транзитных перевозок через государства-участники Таможенного союза, выдаются уполномоченными государственными органами государств-участников, ответственными за выдачу лицензий и/или разрешений в соответствии с национальным законодательством.
Уполномоченными органами ответственными за:
а) выдачу лицензий и/или разрешений являются:
в Республике Беларусь
- Министерство природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Беларусь;
в Республике Казахстан
- Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
в Кыргызской Республике
- Министерство охраны окружающей среды Кыргызской Республики;
в Российской Федерации
- Государственный комитет Российской Федерации по охране окружающей среды;
б) надзор и контроль:
в Республике Беларусь
- Министерство природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Беларусь;
- Комитет по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и атомной энергетике при Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Беларусь;
в Республике Казахстан
- Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
в Кыргызской Республике
- Министерство охраны окружающей среды Кыргызской Республики;
в Российской Федерации
- Государственный комитет Российской Федерации по охране окружающей среды.
Запрещаются ввоз на таможенные территории государств-участников Таможенного союза и вывоз с таможенных территорий государств-участников Таможенного союза озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции, включенных в перечни, указанные в Приложениях N 5.1 и N 5.2 к настоящему Положению, а также их транзитные перевозки через таможенные территории государств-участников Таможенного союза из государств и в государства, не являющиеся Сторонами Монреальского протокола и не указанные в Приложении N
5.3 к настоящему Положению.
5. Решение о возможности осуществления ввоза на таможенные территории государств-участников Таможенного союза и вывоз с таможенных территорий государств-участников Таможенного союза озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции (далее именуется - решение) принимается государственными органами, ответственными за надзор и контроль, исходя из требований и рекомендаций Венской конвенции об охране озонового слоя и Монреальского протокола, прогнозируемых балансов производства и потребления лицензируемых товаров, заключения государственной экологической экспертизы и оформляется в виде письма (в произвольной форме), оригинал которого направляется в адрес заявителя, копия - в уполномоченный государственный орган государства-участника, ответственный за выдачу лицензий.

6. Шаруашылық қызметінің субъектiсi белгiленген тәртiппен қадағалау мен бақылау үшiн жауапты мемлекеттiк органға шешiмдер қабылдау үшiн мынадай материалдарды, негiздемелер мен ақпаратты:
- өнiмде бар заттардың атауларын көрсете отырып, озонды бүлдiретiн заттарды әкелуге және әкелуге көзделген импорттаушы ел мен экспорттаушы елдiң сертификаттаудың ұлттық жүйесi ережелерi бойынша берiлген сәйкес келу сертификаттарын;
- озон бүлдiретiн заттар мен осы Ережеге N 5.1 және N 5.2-Қосымшаларда аталған олардың өнiмдерiн әкелу мен әкетудiң болжамданған көлемiн;
- озон бүлдiруге жатпайтын басқа да химиялық заттарды өндiру үшiн шикiзат ретiнде пайдаланылатын озон бүлдiретiн заттарды әкелу мен әкетудiң болжамданған көлемiн;
- жоюға арналған озон бүлдiретiн заттарды әкелу мен әкетудiң болжамданған көлемiн;
- жеткiзу көлемдерiн көрсете отырып, кәдеге жаратылған немесе қалпына келтiрiлген озон бүлдiретiн заттарды жеткiзушi кәсіпорынның немесе ұйымның анықтамасын (бұрын пайдаланылған және озон бүлдiретiн заттарды қалпына келтiру кезiнде ұсынылады);
- өнiм әкетiлетiн немесе өнiм әкелiнетiн ел көрсетiлген өтінім;
- жеткiзуге қол қойылған келiсiм шарттың (шарттың) көшiрмесiн (Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттерден сатып алушыға жасалған келiсiм-шартта Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң сатушылары жеткiзетiн озон бүлдiрушi заттарды әкетуге тыйым салынатын шарттар мiндеттi тәртiппен болуға тиiс);
- комиссия шартының көшiрмесiн (егер тапсырысшы ретiнде ұйым (кәсiпорын) - делдал болған жағдайда);
- мемлекеттiк экологиялық сараптама объектiлерiне қатысты мәлiметтердi, есептер мен қосымша әзiрлемелердi бередi.
7. Шешiмдер қабылдау үшiн қадағалау мен бақылау үшiн жауапты мемлекеттiк орган қажет жағдайда өтiнiш берушiден озон бүлдiретiн заттарды және қосымында озон бүлдiретiн заттары бар өнiмдердi әкелу немесе әкету негіздемесiнiң материалдарын алған сәттен бастап 20 күн iшiнде қосымша ақпаратты сұрай алады.
8. Озон бүлдiретiн және олардың өнiмдерi бар заттарды әкелуге және әкетуге көзделетiн мемлекеттiк экологиялық сараптама қатысушы мемлекеттердiң тиiстi нормативтiк актiлерiмен белгiленген тәртiп пен мерзiмде жүргізiледi.
9. Озон бүлдiретiн және олардың өнiмдерi бар заттарды Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден аумақтарына әкелуге және Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарынан әкетуге лицензияны ресiмдеу үшiн өтiніш берушi лицензия беруге жауапты қатысушы мемлекеттiң уәкiлеттi мемлекеттiк органына мынадай құжаттарды:
- хат-сұрау салуды;
- лицензия беруге белгiленген үлгідегi өтiнiштi (2 данада);
- қадағалау мен бақылау үшiн жауапты мемлекеттiк органның шешiмiн;
- жеткiзiлiмге қол қойылған келiсiм-шарттың (шарттың) көшiрмесiн;
- комиссия шартының көшiрмесiн (егер өтiніш берушi ретiнде ұйым (кәсiпорын) - делдал болған жағдайда);
- құрылтай құжаттарының көшiрмесiн;
- озон бүлдiретiн және олардың өнiмдерi бар заттарды әкелуге, әкетуге, олардың транзитiне лицензиялар және/немесе рұқсаттар беруге белгiленген ұлттық заңдармен сәйкес келетiн тәртiппен басқа да құжаттарды табыс етедi.
Құжаттардың көшiрмелерi тiгiліп қойылған және басшының қолымен және өтiнiш берушi ұйымның (кәсiпорынның) мөрiмен куәландырылған болуы тиiс.

6. Субъекты хозяйственной деятельности в установленном порядке представляют в государственный орган ответственный за надзор и контроль для принятия решения материалы, обоснования и информацию:
- сертификаты соответствия, выданные по правилам национальной системы сертификации страны-импортера и страны-экспортера, предпологаемых к ввозу и вывозу озоноразружающих веществ с указанием наименования вещества, содержащегося в продукции;
- предполагаемые объемы ввоза или вывоза озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции, указанных в Приложениях N 5.1 и N 5.2 к настоящему Положению;
- предполагаемые объемы ввоза или вывоза озоноразрушающих веществ, используемых в качестве сырья для производства других химических веществ, не относящихся к озоноразрушающим;
- предполагаемые объемы ввоза или вывоза озоноразрушающих веществ, предназначенных для уничтожения;
- справку предприятия или организации-поставщика утилизированных или регенерированных озоноразрушающих веществ с указанием объемов поставки (представляется при вывозе ранее использованных и регенерированных озоноразрушающих веществ);
- заявку с указанием страны, в которую вывозится или из которой ввозится продукция;
- копию подписанного контракта (договора) на поставку (контракт, заключенный с покупателем из государства-участника Содружества Независимых Государств, в обязательном порядке должен содержать условия, запрещающие осуществление вывоза озоноразрушающих веществ, поставляемых продавцов из государства-участника Таможенного союза);
- копию договора комиссии (в том случае, если в качестве заказчика выступает организация (предприятие)-посредник);
- сведения, расчеты и дополнительные разработки, касающиеся объектов государственной экологической экспертизы.
7. Для принятия решения государственный орган, ответственный за надзор и контроль, в случае необходимости может запросить дополнительную информацию от заявителя в течение 20 дней с момента получения материалов обоснования ввоза или вывоза озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции.
8. Государственная экологическая экспертиза предполагаемых к ввозу или вывозу озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции проводится в порядке и в сроки, установленные соответствующими нормативными актами государств-участников.
9. Для оформления лицензии на ввоз на таможенные территории государств-участников Таможенного союза и вывоза с таможенных территорий государств-участников Таможенного союза озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции заявитель представляет в уполномоченный государственный орган государства-участника, ответственный за выдачу лицензий следующие документы:
- письмо-запрос;
- заявление установленного образца (в 2 экземплярах) на выдачу лицензии;
- решение государственного органа ответственного за надзор и контроль;
- копию подписанного контракта (договора) на поставку;
- копию договора комиссии (в том случае, если в качестве заявителя выступает организация (предприятие)- посредник);
- копии учредительных документов;
- другие документы в соответствии с установленным национальным законодательством порядком выдачи лицензий и/или разрешений на ввоз, вывоз, транзит озоноразружающих веществ и содержащей их продукции.
Копии документов должны быть прошиты и заверены подписью руководителя и печатью организации (предприятия)-заявителя.

10. Лицензияланатын озон бүлдiретiн және олардың өнiмдерi бар заттарды Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарына әкелудi және Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден аумақтарынан әкетудi бақылауды белгіленген тәртiппен қатысушы мемлекеттердiң кеден органдары (қызметтерi) және өз құзыретi шеңберiнде қатысушы мемлекеттердің өзге уәкiлеттi мемлекеттiк органдары жүзеге асырады.
11. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң мемлекеттік кеден органдары қадағалау мен бақылау үшiн жауапты қатысушы мемлекеттердiң мемлекеттiк органдарына озон бүлдiретiн және олардың өнiмдерi бар заттарды әкелу және әкету туралы жиынтық деректердi Озон қабатын қорғау туралы Вена конвенциясы мен Монреаль хаттамасының Хатшылығына жiберiлетiн есеп берудi қалыптастыру үшiн тоқсан сайын берiп отырады.
12. Қадағалау мен бақылау үшiн жауапты қатысушы мемлекеттердiң мемлекеттiк органы осы Ережеге аталған N 5.1 және N 5.3 Қосымшалар тiзбесiне Кеден одағына қатысушы мемлекеттер қабылдаған немесе бекiткен Монреаль хаттамасына енгiзiлген түзетулерге сәйкес өзгерiстер мен толықтырулар енгізедi, лицензия беруге жауапты қатысушы мемлекеттiң Мемлекеттiк кеден органы, басқа да мүдделi министрлiктер мен ведомстволар оларды белгiленген тәртіппен жариялайды.
13. Осы Ереже бұзылған, Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің экономикалық мүдделерiне залал келтiруге әкеп соққан мән-жайлар пайда болған немесе қатысушы мемлекеттер Монреаль хаттамасы бойынша мiндеттемелерiн сақтамаған жағдайда қатысушы мемлекеттiң қадағалау мен бақылау үшiн жауапты мемлекеттiк органының шешiмнiң күшiн жоюға немесе тоқтатуға құқығы бар, ал лицензия беруге жауапты қатысушы мемлекеттiң уәкілеттi мемлекеттiк органы аталған шешiм негiзiнде берiлген лицензияның күшiн тоқтатуға немесе оның күшiн жоюға және бұл туралы қатысушы мемлекеттiң Мемлекеттiк кеден органына, қатысушы мемлекеттiң қадағалау мен бақылау үшiн жауапты мемлекеттiк органына, сондай-ақ лицензиясы бар адамға хабарлауға мiндеттi.
Аталған мәселелер бойынша пайда болған даулар Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң, экспорттаушының немесе импорттаушының заңдарында белгiленген тәртiппен қаралады.
14. Осы Ереже бұзылған жағдайда шаруашылық қызметiнiң субъектiлерi мен лауазымды адамдар Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң, экспорттаушының немесе импорттаушының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
Озон бүлдіретін және олардың
өнімдері бар заттарды Кеден
одағына қатысушы мемлекеттердің
кеден аумақтарына әкелу және Кеден
одағына қатысушы мемлекеттердің
кеден аумақтарынан әкету тәртібі
туралы Ережеге

10. Контроль за ввозом на таможенные территории государств-участников Таможенного союза и вывоз с таможенных территорий государств-участников Таможенного союза лицензируемых озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции осуществляют в установленном порядке таможенные органы (службы) государств-участников и иные специально уполномоченные государственные органы государств-участников в рамках своей компетенции.
11. Государственные таможенные органы государств-участников Таможенного союза ежеквартально представляют в государственные органы государств-участников ответственные за надзор и контроль, сводные данные о ввозе и вывозе озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции для формирования отчетности, направляемой Секретариату Венской конвенции об охране озонового слоя и Монреальского протокола.
12. Государственный орган государства-участника ответственный за надзор и контроль, вносит изменения и дополнения в перечни, указанные в Приложениях NN 5.1 - 5.3 к настоящему Положению, в соответствии с вносимыми в Монреальский протокол корректировками или поправками, принятыми или ратифицированными государством-участником Таможенного союза информирует об этом уполномоченный государственный орган государства- участника, ответственный за выдачу лицензии, Государственный таможенный орган государства-участника, другие заинтересованные министерства и ведомства и опубликовывает их в установленном порядке.
13. В случае нарушения настоящего Положения, возникновения обстоятельств, приводящие к нанесению ущерба экономическим интересам государств-участников Таможенного союза или несоблюдению обязательств государства-участника по Монреальскому протоколу, государственный орган государства-участника ответственный за надзор и контроль, имеет право приостановить действие решения или отменить его, а уполномоченный государственный орган государства-участника ответственный за выдачу лицензий, на основании указанного решения обязан приостановить действие выданной лицензии или аннулировать ее и информировать об этом Государственный таможенный орган государства-участника, государственный орган государства-участника ответственный за надзор и контроль, а также лицо, имеющее лицензию.
Споры, возникающие по указанным вопросам, рассматриваются в порядке, установленном законодательством государства-участника Таможенного союза, экспортера или импортера.
14. При нарушении настоящего Положения субъекты хозяйственной деятельности и должностные лица несут ответственность в соответствии с законодательством государства-участника Таможенного союза, экспортера или импортера.

27. С3Н2F2СI4 (ГХФУ-232) Дифтортетрахлорпропан 2 903 49 100-ден
28. С3Н2F3СI3 (ГХФУ-233) Трифтортрихлорпропан 2 903 49 100-ден
29. С3Н2F4СI2 (ГХФУ-234) Тетрафтордихлорпропан 2 903 49 100-ден
30. С3Н2F5СI (ГХФУ-235) Пентафторхлорпропан 2 903 49 100-ден
31. С3Н3FСI4 (ГХФУ-241) Фтортетрахлорпропан 2 903 49 100-ден
32. С3Н3F2СI3 (ГХФУ-242) Дифтрихлорпропан 2 903 49 100-ден
33. С3Н3F3СI2 (ГХФУ-243) Трифтордихлорпропан 2 903 49 100-ден
34. С3Н3F4СI (ГХФУ-244) Тетрафторхлорпропан 2 903 49 100-ден
35. С3Н4FСI3 (ГХФУ-251) Фтортрихлорпропан 2 903 49 100-ден
36. С3Н4F2СI2 (ГХФУ-252) Дифтордихлорпропан 2 903 49 100-ден
37. С3Н4F3СI (ГХФУ-253) Трифторхлорпропан 2 903 49 100-ден
38. С3Н5FСI2 (ГХФУ-262) Фтордихлорпропан 2 903 49 100-ден
39. С3Н5F2СI (ГХФУ-262) Дифторхлорпропан 2 903 49 100-ден
40. С3Н6ҒСІ (ГХФУ-271) Фторхлорпропан 2 903 49 100-ден
ІІ топ
41. СНFВr2 (ГБФУ-21В2) Фтордибромметан 2 903 49 900-ден
42. СНF2Вr (ГБФУ-21В1) Дифтордибромметан 2 903 49 900-ден
43. СН2FВr (ГБФУ-31В1) Фторбромметан 2 903 49 900-ден
44. С2НFВr4 (ГБФУ-121В4) Фтортетрабромэтан 2 903 49 900-ден
45. С2НF2Вr3 (ГБФУ-123В3) Дифторибромэтан 2 903 49 900-ден
46. С2НF3Вr2 (ГБФУ-123В2) Трифтортрибромэтан 2 903 49 900-ден
47. С2НF4Вr (ГБФУ-124В1) Тетрафторброметан 2 903 49 900-ден
48. С2Н2FВr3 (ГБФУ-131В3) Фтортрибромэтан 2 903 49 900-ден
49. С2Н2F2Вr2(ГБФУ-132В2) Дифтордибромэтан 2 903 49 900-ден
50. С2Н2F3Вr (ГБФУ-133В1) Трифторбромэтан 2 903 49 900-ден
51. С2Н3FВr2 (ГБФУ-141В2) Фтордибромэтан 2 903 49 900-ден
52. С2Н3F2Вr (ГБФУ-142В1) Дифторбромэтан 2 903 49 900-ден
53. С2Н4FВr (ГБФУ-151В1) Фторбромэтан 2 903 49 900-ден
54. С3НFВr6 (ГБФУ-221В6) Фторгексабромпропан 2 903 49 900-ден
55. С3НF2Вr5 (ГБФУ-222В5) Дифторпентабромпропан 2 903 49 900-ден
56. С3НF3Вr4 (ГБФУ-223В4) Трифтортетрабромпропан 2 903 49 900-ден
57. С3НF4Вr3 (ГБФУ-224В3) Тетрафтортрибромпропан 2 903 49 900-ден
58. С3НF5Вr2 (ГБФУ-225В2) Пентафтордибромпропан 2 903 49 900-ден
59. С3НF6Вr (ГБФУ-226В1) Гексафторбромпропан 2 903 49 900-ден
60. С2Н2FВr5 (ГБФУ-231В5) Фторпентабромпропан 2 903 49 900-ден

27.  C3H2F3CL4    (ГХФУ-232)       Дифтортетрахлорпропан    из 2903 49 100
28.  C3H2F3CL3    (ГХФУ-233)       Трифтортрихлорпропан     из 2903 49 100
29.  C3H2F4CL2    (ГХФУ-234)       Тетрафтордихлорпропан    из 2903 49 100
30.  C3H2F6CL     (ГХФУ-235)       Пентафторхлорпропан      из 2903 49 100
31.  C3H3FCL4     (ГХФУ-241)       Фтортетрахлорпропан      из 2903 49 100
32.  C3H3F2CL3    (ГХФУ-242)       Дифтортрихлорпропан      из 2903 49 100
33.  C3H3F3CL2    (ГХФУ-243)       Трифтордихлорпропан      из 2903 49 100
34.  C3H3F4CL     (ГХФУ-244)       Тетрафторхлорпропан      из 2903 49 100
35.  C3H4FCL3     (ГХФУ-251)       Фтортрихлорпропан        из 2903 49 100
36.  C3H4F2CL2    (ГХФУ-252)       Дифтордихлорпропан       из 2903 49 100
37.  C3H4F3CL     (ГХФУ-253)       Трифторхлорпропан        из 2903 49 100
38.  C3H5FCL2     (ГХФУ-262)       Фтордихлорпропан         из 2903 49 100
39.  C3H5F2CL     (ГХФУ-262)       Дифторхлорпропан         из 2903 49 100
40.  C3H6FCL      (ГХФУ-271)       Фторхлорпропан           из 2903 49 100
Группа II
41.  CHFBr2       (ГБФУ-21В2)      Фтордибромметан          из 2903 49 900
42.  CHF2Br       (ГБФУ-22В1)      Дифторбромметан          из 2903 49 900
43.  CH2FBr       (ГБФУ-31В1)      Фторбромметан            из 2903 49 900
44.  С2НFВr4      (ГБФУ-121В4)     Фтортетрабромэтан        из 2903 49 900
45.  C2HF2Br3     (ГБФУ-123В3)     Дифтортрибромэтан        из 2903 49 900
46.  C2HF3Br2     (ГБФУ-123В2)     Трифтордибромэтан        из 2903 49 900
47.  C2HF4Br      (ГБФУ-124В1)     Тетрафторбромэтан        из 2903 49 900
48.  C2H2FBr3     (ГБФУ-131В3)     Фтортрибромэтан          из 2903 49 900
49.  C2H2F2Br2    (ГБФУ-132В2)     Дифтордибромэтан         из 2903 49 900
50.  C2H2F3Br     (ГБФУ-133В1)     Трифторбромэтан          из 2903 49 900
51.  C2H3FBr2     (ГБФУ-141В2)     Фтордибромэтан           из 2903 49 900
52.  C2H3F2Br     (ГБФУ-142В1)     Дифторбромэтан           из 2903 49 900
53.  С2Н4FВr      (ГБФУ-151В1)     Фторбромэтан             из 2903 49 900
54.  C3HFBr6      (ГБФУ-221В6)     Фторгексабромпропан      из 2903 49 900
55.  C3HF2Br5     (ГБФУ-222В5)     Дифторпентабромпропан    из 2903 49 900
56.  C3HF3Br4     (ГБФУ-223В4)     Трифтортетрабромпропан   из 2903 49 900
57.  C3HF4Br3     (ГБФУ-224В3)     Тетрафтортрибромпропан   из 2903 49 900
58.  C3HF5Br2     (ГБФУ-225В2)     Пентафтордибромпропан    из 2903 49 900
59.  C3HF6Br      (ГБФУ-226В1)     Гексафторбромпропан      из 2903 49 900
60.  C3H2FBr5     (ГБФУ-231В5)     Фторпентабромпропан      из 2903 49 900

61. С3Н2F2Вr4 (ГБФУ-232В4) Дифтортетрабромпропан 2 903 49 900-ден
62. С3Н2F3Вr3 (ГБФУ-233В3) Трифтортрибромпропан 2 903 49 900-ден
63. С3Н2F4Вr2 (ГБФУ-234В2) Тетрафтордибромпропан 2 903 49 900-ден
64. С3Н2F5Вr (ГБФУ-235В1) Пентафторбромпропан 2 903 49 900-ден
65. С3Н3FВr4 (ГБФУ-241В4) Фтортетрабромпропан 2 903 49 900-ден
66. С3Н3F2Вr3 (ГБФУ-242В3) Дифтортрибромпропан 2 903 49 900-ден
67. С3Н3F3Вr2 (ГБФУ-243В2) Трифтордибромпропан 2 903 49 900-ден
68. С3Н3F4Вr (ГБФУ-244В1) Тетрафторбромпропан 2 903 49 900-ден
69. С3Н4FВr3 (ГБФУ-251В3) Фтортрибромпропан 2 903 49 900-ден
70. С3Н4F2Вr2 (ГБФУ-252В2) Дифтордибромпропан 2 903 49 900-ден
71. С3Н4F3Вr (ГБФУ-253В1) Трифторбромпропан 2 903 49 900-ден
72. С3Н5FВr2 (ГБФУ-261В2) Фтордибромпропан 2 903 49 900-ден
73. С3Н5F2Вr (ГБФУ-262В1) Дифторбромпропан 2 903 49 900-ден
74. С3Н6FВr (ГБФУ-271В1) Фторбромпропан 2 903 49 900-ден
Е тізімі
_____________________________________________________________________
Р/с Тобы Зат Атауы ТН ВЭД кодтары
_____________________________________________________________________
1 2 3 4 5
_____________________________________________________________________
І топ
1. СН5Вr Бромметан (метилбромид) 2 903 30 300-ден
Озонды бұзатын заттар мен құрамында
сондай заттар бар өнімдерді Кеден
одағына қатысушы-мемлекеттердің
кедендік аумағына тасып әкелу мен
Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің
кедендік аумағынан тасып әкету тәртібі
туралы Ережеге N 5.2 қосымша
Кеден одағына қатысушы-мемлекеттерге тасып әкелінетін
және Кеден одағына қатысушы-мемлекеттерден тасып әкетілетін
өнімдердің*, егер олардың құрамында N 5.1 қосымшасының А
тізімінде көрсетілген озонды бұзатын заттар болған жағдайда,
мемлекеттік реттеуге жатқызылуға тиісті
Тізбесі
D тізімі
______________________________________________________________________
Өнім ТМД СЭҚ ТН кодтары
______________________________________________________________________
Жеңіл және жүк автомобильдеріндегі 8415 20 000-ден
кондиционерлер (олардың автомобильдермен
бірге жасалғанына немесе бірге жасалмағанына
қарамастан)
Тұрмыстық және коммерциялық тоңазытқыш 8418-ден
қондырғылары мен кондиционерлер
/жылу насостары, мысалы, тоңазытқыштар/
Мұздатқыш камералар 8418 30, 8418 40,
841850-ден,
841861-ден,
841869-дан
Ауы құрғатқыштар 847989 100-ден,
847989950-ден
Сумен салқындатқыш құрылғы 8419-дан
Мұздыгенераторлар 8418-ден
Кондиционерлер мен жылу насостары 8415-тен, 8418 61,
841869
Құрамында озонды бұзатын заттар бар 3208-ден, 32-09-дан,
аэрозольді өнімдер (медициналық аэрозольдерді 321000,
қоспағанда) 321290-нан, 330300-тен,
330430000, 3305-тен,
3306-дан, 3307-ден
(33074100-ден басқа),
3808-ден, 380910-нан,
381400-ден, 391000000-ден,
3402-ден, 3403-тен,
3405-тен, 271000-ден,
040490-нан, 151790-нан,
210690-нан
Көшпелі отсөндіргіштер 842410-нан
Оқшаулағыш қалқандар, панельдер 325-тен, 3926-дан
және құбырлардың көбіктендірушісі
ретінде құрамында озонды бұзатын заттар
пайдаланылатын жамылғылары
Форполимерлер (құрамында озонды 390950000-ден,
бұзатын заттары бар нәрселерден 390311000-ден
көбіктенетін полистиролдар
мен полиуретандар)
* Өнімнің D тізіміне жататындығы ТМД СЭҚ ТН кодымен және де мәтін сипаттауымен анықталады
Озонды бұзатын заттар мен құрамында
сондай заттар бар өнімдерді Кеден
одағына қатысушы-мемлекеттердің
кедендік аумағына тасып әкелу мен
Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің
кедендік аумағынан тасып әкету тәртібі

61.  C3H2F2Br4    (ГБФУ-232В4)     Дифтортетрабромпропан    из 2903 49 900
62.  C3H2F3Br3    (ГБФУ-233В3)     Трифтортрибромпропан     из 2903 49 900
63.  C3H2F4Br2    (ГБФУ-234В2)     Тетрафтордибромпропан    из 2903 49 900
64.  C3H2F5Br     (ГБФУ-235В1)     Пентафторбромпропан      из 2903 49 900
65.  C3H3FBr4     (ГБФУ-241В4)     Фтортетрабромпропан      из 2903 49 900
66.  C3H3F2Br3    (ГБФУ-242В3)     Дифтортрибромпропан      из 2903 49 900
67.  C3H3F3Br2    (ГБФУ-243В2)     Трифтордибромпропан      из 2903 49 900
68.  C3H3F4Br     (ГБФУ-244В1)     Тетрафторбромпропан      из 2903 49 900
69.  C3H4FBr3     (ГБФУ-251В3)     Фтортрибромпропан        из 2903 49 900
70.  C3H4F2Br2    (ГБФУ-252В2)     Дифтордибромпропан       из 2903 49 900
71.  C3H4F3Br     (ГБФУ-253В1)     Трифторбромпропан        из 2903 49 900
72.  C3H5FBr2     (ГБФУ-261В2)     Фтордибромпропан         из 2903 49 900
73.  C3H5F2Br     (ГБФУ-262В1)     Дифторбромпропан         из 2903 49 900
74.  C3H6FBr      (ГБФУ-271В1)     Фторбромпропан           из 2903 49 900
Список Е
--------------------------------------------------------------------------
п/п !   Группа    !   Вещество    !       Название          ! Коды ТН ВЭД
--------------------------------------------------------------------------
1 !      2      !      3        !          4              !      5
--------------------------------------------------------------------------
Группа I
1.   CH3Br                        Бромметан (метилбромид)   из 2903 30 330
Приложение N 5.2
к Положению о порядке ввоза
на таможенные территории
государств-участников
Таможенного союза и вывоза с
таможенных территорий
государств-участников Таможенного
союза озоноразрушающих веществ
и содержащей их продукции
Перечень
продукции, ввоз в государства-участники Таможенного союза
и вывоз из государств-участников Таможенного союза,
подлежит государственному регулированию в случае, если она
содержит озоноразрушающие вещества, перечисленные в списке
А приложения N 5.1
Список D
--------------------------------------------------------------------------
Продукция                      !     Коды ТН ВЭД СНГ
--------------------------------------------------------------------------
1                         !               2
--------------------------------------------------------------------------
Кондиционеры на легковых и грузовых     из 8415 20 000
автомобилях (независимо от того,
вмонтированы они в автомобили или нет)
Бытовые и коммерческие холодильные      из 8418
установки и кондиционеры / тепловые
насосы, например, холодильники
Морозильные камеры                      8418 30, 8418 40, из 8418 50,
из 8418 61, из 8418 69
Осушители воздуха                       из 8479 89 100, из 8479 89 950
Водяные охлаждающие устройства          из 8419
Льдогенераторы                          из 8418
Кондиционеры и тепловые насосы          из 8415, из 8418 61, из 8418 69
Аэрозольные продукты (за исключением    из 3208, из 3209, из 3210 00,
медицинских аэрозолей), содержащих      из 3212 90, из 3303 00, из
озоноразрушающие вещества               3304 30 000, из 3305, из 3306,
из 3307 (кроме 3307 41 000),
из 3808, из 3809 10, из 3814 00,
из 3910 00 000, из 3402, из
3403, из 3405, из 2710 00, из
0404 90, из 1517 90, из 2106 90
Переносные огнетушители                 из 8424 10
Изоляционные щиты, панели и покрытия    из 3925, из 3926
труб с использованием в качестве
вспенивателей порообразователей,
содержащих озоноразрушающие вещества
Форполимеры (полистиролы и полиуретаны, из 3909 50 000,
вспененные с порообразователем,         из 3903 11 000
содержащим озоноразрушающие вещества)

туралы Ережеге N 5.3 Қосымша
Озон қабатын бұзатын заттар жөніндегі 1987 жылғы
Монреаль хаттамасының Тараптары болып табылатын
мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың
Тізбесі
(1998 жылғы 17 маусымдағы жағдай бойынша)
1. Австралия
2. Австрия
3. Әзірбайжан
4. Алжир
5. Антигуа және Барбуда
6. Аргентина
7. Багам аралдары
8. Бангладеш
9. Барбадос
10. Бахрейн
11. Беларусь
12. Белиз
13. Бельгия
14. Бенин
15. Болгария
16. Боливия
17. Босния мен Герцоговина
18. Ботсвана
19. Бразилия
20. Бруней-Даруссалам
21. Буркина-Фасо
22. Бурунди
23. Вануату
24. Венгрия
25. Венесуэла
26. Вьетнам
27. Габон
28. Гайана
29. Гамбия
30. Гана
31. Гватемала
32. Гвиана
33. Гвинея
34. Германия
35. Гондурас
36. Гренада
37. Греция
38. Грузия
39. Дания
40. Доминика
41. Доминикан Республикасы
42. Еуропалық одақ
43. Египет
44. Заир
45. Замбия
46. Зимбабве
47. Израиль
48. Үндістан
49. Индонезия
50. Иордания
51. Иран (Ислам Республикасы)
52. Ирландия
53. Исландия
54. Испания
55. Италия
56. Йемен
57. Камерун
58. Канада
59. Катар
60. Кения
61. Кипр
62. Кирибати
63. Қытай
64. Колумбия
65. Комор аралдары
66. Конго
67. Корей Халық Демократиялық Республикасы (КХДР)
68. Коста-Рика
69. Кот-д Ивуар
70. Куба
71. Кувейт
72. Латвия
73. Лесота
74. Либерия
75. Ливан
76. Ливия Араб Джамахириясы
77. Литва
78. Лихтенштейн
79. Люксембург
80. Маврикий
81. Мавритания
82. Мадагаскар
83. Малави
84. Малайзия
85. Мали
86. Мальдив аралдары
87. Мальта
88. Марокко
89. Маршаллово аралдары
90. Мексика
91. Мозамбик
92. Молдова
93. Монако
94. Монғолия
95. Мьянма
96. Намибия
97. Непал
98. Нигер
99. Нигерия
100. Нидерланды
101. Никарагуа
102. Жаңа Зеландия
103. Норвегия
104. Танзания Біріккен Республикасы
105. Біріккен Араб Эмираттары
106. Пакистан
107. Панама
108. Папуа-Жаңа Гвинея
109. Парагвай
110. Перу
111. Польша
112. Португалия
113. Корея Республикасы
114. Македония Республикасы
115. Ресей Федерациясы
116. Румыния
117. Сальвадор
118. Самоа
119. Сауд Аравиясы
120. Свазиленд
121. Сейшель аралдары
122. Сенегал
123. Сент-Винсент және Гренадин
124. Сент-Китс және Невис
125. Сент-Люсия
126. Сингапур
127. Сирия Араб Республикасы
128. Словакия
129. Словения
130. Ұлыбритания Құрама Корольдігі мен Солтүстік Ирландия
131. Америка Құрама Штаттары
132. Соломонов аралдары
133. Югославия Одақтық Республикасы
134. Судан
135. Суринам
136. Тәжікстан
137. Таиланд
138. Того
139. Тринидад және Тобаго
140. Тувалу
141. Тунис
142. Түрікменстан
143. Түркия
144. Уганда
145. Өзбекстан

Приложение N 5.3
к Положению о порядке ввоза
на таможенные территории
государств-участников
Таможенного союза и вывоза с
таможенных территорий
государств-участников Таможенного
союза озоноразрушающих веществ
и содержащей их продукции
Перечень
государств и международных организаций, являющихся
Сторонами Монреальского протокола 1987 года по веществам,
разрушающим озоновый слой
(по состоянию на 17 июня 1998 г.)
1. Австралия
2. Австрия
3. Азербайджан
4. Алжир
5. Антигуа и Барбуда
6. Аргентина
7. Багамские острова
8. Бангладеш
9. Барбадос
10. Бахрейн
11. Беларусь
12. Белиз
13. Бельгия
14. Бенин
15. Болгария
16. Боливия
17. Босния и Герцеговина
18. Ботсвана
19. Бразилия
20. Бруней-Даруссалам
21. Буркина-Фасо
22. Бурунди
23. Вануату
24. Венгрия
25. Венесуэла
26. Вьетнам
27. Габон
28. Гайана
29. Гамбия
30. Гана
31. Гватемала
32. Гвиана
33. Гвинея
34. Германия
35. Гондурас
36. Гренада
37. Греция
38. Грузия
39. Дания
40. Доминика
41. Доминиканская Республика
42. Европейский союз
43. Египет
44. Заир
45. Замбия
46. Зимбабве
47. Израиль
48. Индия
49. Индонезия
50. Иордания
51. Иран (Исламская Республика)
52. Ирландия
53. Исландия
54. Испания
55. Италия
56. Йемен
57. Камерун
58. Канада
59. Катар
60. Кения
61. Кипр
62. Кирибати
63. Китай
64. Колумбия
65. Коморские острова
66. Конго
67. Корейская Народно-Демократическая Республика (КНДР)
68. Коста-Рика
69. Кот-д'Ивуар
70. Куба
71. Кувейт
72. Латвия
73. Лесото
74. Либерия
75. Ливан
76. Ливийский Арабская Джамахирия
77. Литва
78. Лихтенштейн
79. Люксембург
80. Маврикий
81. Мавритания
82. Мадагаскар
83. Малави
84. Малайзия
85. Мали
86. Мальдивские острова
87. Мальта
88. Мароко
89. Маршалловы острова
90. Мексика
91. Мозамбик
92. Молдова
93. Монако
94. Монголия
95. Мьянма
96. Намибия
97. Непал
98. Нигер
99. Нигерия
100. Нидерланды
101. Никарагуа
102. Новая Зеландия
103. Норвегия
104. Объединенная Республика Танзания
105. Объединенные Арабские Эмираты
106. Пакистан
107. Панама
108. Папуа-Новая Гвинея
109. Парагвай
110. Перу
111. Польша
112. Португалия
113. Республика Корея
114. Республика Македония
115. Российская Федерация
116. Румыния
117. Сальвадор
118. Самоа
119. Саудовская Аравия
120. Свазиленд
121. Сейшельские острова
122. Сенегал
123. Сент-Винсент и Гренадин
124. Сент-Китс и Невис
125. Сент-Люсия
126. Сингапур
127. Сирийская Арабская Республика
128. Словакия
129. Словения
130. Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии
131. Соединенные Штаты Америки
132. Соломоновы острова
133. Союзная Республика Югославия
134. Судан
135. Суринам
136. Таджикистан
137. Таиланд
138. Того
139. Тринидад и Тобаго
140. Тувалу
141. Тунис
142. Туркменистан
143. Турция
144. Уганда
145. Узбекистан

4. Осы Ережеге N 6.1 Қосымшада көрсетiлген қалдықтардың импортталуы мен транзиттелуiне тыйым салынады.
5. Осы Ережеге N 6.1 және N 6.2 Қосымшаларда көрсетiлген қалдықтардың экспортына және Осы Ережеге N 6.2 Қосымшада көрсетiлген қалдықтардың импортына Тараптардың ұлттық заңдарына сәйкес қатысушы-мемлекеттiң лицензия және/немесе рұқсат беруге жауапты уәкiлеттi мемлекеттiк органының лицензиясы және/немесе рұқсаты болмаса, тыйым салынады.
6. Осы Ережеге N 6.2 Қосымшада көрсетiлген қалдықтардың транзиттелуiне қатысушы-мемлекеттің қадағалау және бақылау жасауға жауапты уәкiлеттi мемлекеттiк органы берген рұқсат болмаса, тыйым салынады.
7. Осы Ереженiң 4, 5 және 6-тармақтары бұзыла отырып жүзеге асырылатын экспортталатын, импортталатын не транзиттелетiн қалдықтар тиiсiнше Кеден одағына қатысушы-мемлекеттiң кедендiк аумағына қайтарылуға не шұғыл түрде Кеден одағына қатысушы-мемлекеттiң кедендiк аумағынан тыс тасып әкетiлуге жатады.
8. Қалдықтарды қатысушы-мемлекеттердiң кедендiк шекарасын бiрнеше мәрте қиып өтудi талап ететiндей партиялап трансшекаралық тасымалдау жүзеге асырылған жағдайда қатысушы-мемлекеттiң қадағалау және бақылау жасауға не лицензия және/немесе рұқсат беруге жауапты уәкілетті мемлекеттік органы лицензия және/немесе рұқсат берудiң ұлттық заңдарда белгiленген тәртiбiне сәйкес және егер мүдделi мемлекеттердiң жазбаша келiсiмi болып, мына шарттар орындалатын болса, белгiленген мерзiмге тиiстi рұқсат бередi:
- қалдықтардың физикалық және химиялық қасиеттерi бiрдей болып, қалдықтарды пайдаланғаны немесе көмгенi үшiн жауап беретiн тап сол бiр ғана ұйымнан, жасалған тап сол бiр ғана келiсiм-шарт бойынша жүйелi жiберiлiп отыратын болса;
- қалдықтарды кедендiк ресiмдеу Кеден одағына қатысушы-мемлекеттiң Бас кеден органы айқындаған бiр ғана кеденнен жүзеге асырылса және қалдықтардың орын ауыстыруының қатысушы-мемлекеттiң мемлекеттiк шекарасындағы тап сол бiр ғана кеден пунктi арқылы өткiзiлуi жүзеге асырылатын болса;
- қалдықтарды мүдделі мемлекеттің аумағы арқылы транзиттеу жағдайындағы кедендiк ресiмдеу транзиттейтiн мемлекеттің (мемлекеттердің) мемлекеттiк шекарасындағы тап сол бiр ғана кеден пунктiнде кiрген кезiнде және шыққан кезiнде жүзеге асырылатын болса;
- мүдделi мемлекеттер қатысушы-мемлекеттiң қадағалау және бақылау жасауға жауапты уәкiлеттi мемлекеттiк органына өзінің аумағына (аумағы арқылы) қалдықтарды көп мәрте әкелуге, әкетуге және транзиттеуге рұқсат тапсыратын болса.

4. Импорт и транзит отходов, указанных в Приложении N 6.1 к настоящему Положению, запрещен.
5. Экспорт отходов, указанных в Приложениях N 6.1 и N 6.2 к настоящему Положению, и импорт отходов, указанных в Приложении N 6.2 к настоящему Положению, без лицензий и/или разрешений уполномоченного государственного органа государства-участника ответственного за выдачу лицензий и/или разрешений, выданных в соответствии с национальными законодательствами Сторон, запрещен.
6. Транзит отходов, указанных в Приложении N 6.2 к настоящему Положению, без разрешений, выданных уполномоченным государственным органом государства-участника ответственным за надзор и контроль, запрещен.
7. Отходы, которые экспортируются, импортируются либо транзит которых осуществляется с нарушением пунктов 4, 5 и 6 настоящего Положения, подлежат соответственно возврату на таможенную территорию государства- участника Таможенного союза либо немедленному вывозу за пределы таможенной территории государства-участника Таможенного союза.
8. В случае осуществления трансграничной перевозки отходов партиями, требующей пересечения таможенной границы государства-участника несколько раз, уполномоченным государственным органом государства-участника ответственным за надзор и контроль либо за выдачу лицензий и/или разрешений выдается соответствующее разрешение на срок, определенный в соответствии с установленным национальным законодательством порядком выдачи лицензии и/или разрешений и при наличии письменного согласия заинтересованных государств, если выполняются следующие условия:
- отходы имеют одинаковые физические и химические свойства и поставляются регулярно по одному и тому же контракту, одной и той же организации, отвечающей за использование или захоронение отходов;
- таможенное оформление отходов осуществляется в одной и той же таможне и перемещение отходов осуществляется через одни и те же таможенные пункты пропуска на государственной границе государства-участника, которые определяются Главным таможенным органом государства-участника Таможенного союза;
- таможенное оформление отходов в случае транзита через территорию заинтересованного государства осуществляется одними и теми же таможенными пунктами пропуска на государственной границе государства (государств) транзита на въезде и выезде;
- заинтересованные государства предоставляют уполномоченному государственному органу государства-участника ответственному за надзор и контроль разрешения на многократный ввоз, вывоз и транзит отходов на (через) свои территории.

9. Егер осы Ережеге сәйкес мүдделi мемлекеттер рұқсат берген қалдықтарды трансшекаралық тасымалдау импорттаушы мемлекеттің аумағында қалдықтарды пайдалану мен тасымалдау жөнiндегi келiсiм-шарт ережелерi сақтала отырып аяқталмайтын болса, экспорттаушы импорттаушы мемлекеттiң уәкілеттi органы бұл туралы экспорттаушы мемлекеттiң уәкiлеттi органын немесе өндiрушiнi (экспорттаушыны) және Базель конвенциясының хатшылығын хабардар еткен сәттен бастап 90 күннен кешiктiрмей не мүдделi тараптар келiскен кез келген басқа мерзімде қалдықтарды керi алып кетуге мiндеттi.
10. Экспорттаушы қалдықтарды трансшекаралық тасымалдаудың басталған күнi туралы қатысушы-мемлекеттiң қадағалау және бақылау жасауға жауапты уәкiлеттi мемлекеттiк органын хабардар етуге мiндеттi.
11. Қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауды жүзеге асыру туралы хабарлама мен осындай тасымалға рұқсат беру үшiн қажеттi ақпарат қатысушы-мемлекеттiң қадағалау және бақылау жасауға жауапты уәкiлеттi мемлекеттiк органына қатысушы-мемлекеттiң тiлiнде және келiсiм-шарт түпнұсқасының тiлiнде тапсырылады.
12. Осы Ереже бұзылған, қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауға арналған рұқсатта белгiленген талаптар орындалмаған, Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердiң экологиялық мүддесiне залал келтiруге соқтырған мән-жайлар туындаған немесе Кеден одағына қатысушы-мемлекеттер Базель конвенциясы бойынша мiндеттемелердi сақтамаған жағдайда қатысушы-мемлекеттiң қадағалау және бақылау жасауға жауапты уәкiлеттi мемлекеттік органының аталған рұқсаттың күшiн тоқтата тұруға құқығы болады.
Қатысушы-мемлекеттiң лицензия және/немесе рұқсат беруге жауапты уәкiлеттi мемлекеттiк органы қатысушы-мемлекеттiң қадағалау және бақылау жасауға жауапты уәкiлеттi мемлекеттiк органының шешiмi негізiнде қалдықтардың экспортына (импортына) бұрын берiлген лицензиялардың және/немесе рұқсаттардың қолданылуын тоқтата тұруға және күшiн жоюға және өзінің iс-әрекетi туралы Кеден одағына қатысушы-мемлекеттiң Бас кеден органы мен қатысушы-мемлекеттiң қадағалау және бақылау жасауға жауапты уәкiлеттi мемлекеттiк органын хабардар етуге мiндеттi.
Кеден одағына қатысушы-мемлекеттiң Бас кеден органы қатысушы-мемлекеттiң кедендiк шекарасы арқылы қалдықтардың орын ауыстыруын белгiленген тәртiппен тоқтата тұру немесе тыйым салу жөнiнде қажеттi шаралар қабылдауға және өзiнiң iс-әрекетi туралы қатысушы-мемлекеттiң қадағалау және бақылау жасауға жауапты уәкiлеттi мемлекеттiк органын хабардар етуге мiндеттi.
Қауiптi қалдықтардың трансшекаралық тасымалына мемлекеттiк бақылау жасау мен қадағалауды ұлттық заңдарға сәйкес Тараптардың уәкiлетті мемлекеттік органдары жүзеге асырады.
III. Қалдықтардың экспортына қойылатын талаптар

9. Если трансграничная перевозка отходов, на которую заинтересованные государства дали разрешение в соответствии с настоящим Положением, не может быть завершена с соблюдением условий контракта по использованию и перевозке отходов на территории государства импорта, экспортер обязан вывезти отходы обратно не позднее чем через 90 дней с того момента, как, уполномоченный орган государства импорта информировал об этом уполномоченный орган государства экспорта или производителя (экспортера) и секретариат Базельской конвенции, либо в любой другой срок, согласованный заинтересованными сторонами.
10. Экспортер обязан информировать уполномоченный государственный орган государства-участника ответственный за надзор и контроль о дате начала трансграничной перевозки отходов.
11. Уведомление об осуществлении трансграничной перевозки отходов и информация, необходимая для выдачи разрешения на такую перевозку, представляются уполномоченному государственному органу государства-участника ответственному за надзор и контроль на языке государства-участника и языке оригинала контракта.
12. В случае нарушения настоящего Положения, невыполнения требований, установленных разрешением на трансграничную перевозку отходов, возникновения обстоятельств, приводящих к нанесению ущерба экологическим интересам государств-участников Таможенного союза или несоблюдению обязательств государством-участником Таможенного союза по Базельской конвенции, уполномоченный государственный орган государства-участника ответственный за надзор и контроль имеет право приостановить действие указанного разрешения.
Уполномоченный государственный орган государства-участника ответственный за выдачу лицензий и/или разрешения на основании решения уполномоченного государственного органа государства-участника ответственного за надзор и контроль обязан приостановить действие и аннулировать ранее выданные лицензии и/или разрешения на экспорт (импорт) отходов и информировать о своих действиях Главный таможенный орган государства-участника Таможенного союза и уполномоченный государственный орган государства-участника ответственный за надзор и контроль.
Государственный таможенный орган государства-участника Таможенного союза обязан в установленном порядке принять необходимые меры по приостановке или запрещению перемещения отходов через таможенную границу государства-участника и информировать о своих действиях уполномоченный государственный орган государства-участника ответственный за надзор и контроль.
Государственный контроль и надзор за трансграничными перевозками опасных отходов осуществляется уполномоченными государственными органами Сторон в соответствии с национальными законодательствами.
III. Требования к экспорту отходов

13. Қалдықтарды:
- оңтүстiк ендiктiң 60 градусынан оңтүстiкке қарай кез келген нүктеге;
- мұндай қалдықтарды импорттауға тыйым салған және бұл туралы қатысушы-мемлекеттiң қадағалау және бақылау жасайтын уәкілетті мемлекеттiк органын немесе Базель конвенциясының хатшылығын хабардар еткен мемлекетке;
- қалдықтарды пайдалану немесе көмудiң экологиялық қауiпсiз жолдармен жүзеге асырылатындығын растай алмайтын мемлекетке;
- мемлекет қалдықтардың трансшекаралық тасымалы жөніндегі қандай да бiр қостарапты, көптарапты немесе аймақтық келiсiмдердiң немесе шарттардың тарабы болып табылатын жағдайды қоспағанда, Базель конвенциясының тарабы болып табылмайтын мемлекетке экспорттауға тыйым салынады.
14. Егер:
- қатысушы-мемлекеттiң лицензия және/немесе рұқсат беруге жауапты уәкiлеттi мемлекеттiк органының қалдықтарды экспорттауға арналған лицензиясы және/немесе рұқсаты, қатысушы-мемлекеттiң лицензия және/немесе рұқсат беруге жауапты уәкiлеттi мемлекеттiк органы берген қауiптi қалдықтарды трансшекаралық (транзиттiк) тасымалдауға арналған рұқсаты және қауiптi қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауға бақылау жасау мен қадағалау тәртiбiне сәйкес қалдықтар экспортына мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыруы үшiн қажеттi өзге де құжаттары болса;
- экспортшы мен қалдықтарды пайдалану немесе көму үшiн жауапты импорттаушы мемлекеттiң ұйымының тиiстi қалдықтармен экологиялық қауiпсiз айналысу жолдары көрсетiлген келiсiм-шарты болса;
- қатысушы-мемлекеттiң қадағалау және бақылау жасауға жауапты уәкілетті мемлекеттiк органы белгiлеген нысандағы қалдықтарды тасымалдау туралы құжат бар болса;
- Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердiң ұйымдары қалдықтарды пайдалануды немесе көмудi экологиялық қауiпсiз және тиiмдi жолдармен жүзеге асыру үшiн техникалық мүмкiндiктер мен қажеттi объектілерге немесе қуаттарға ие бола алмай отырса;
- қалдықтар импорттаушы мемлекетте шикiзат ретiнде пайдаланылу үшiн талап етiлiп отырса;
- экспорт Кеден одағына қатысушы-мемлекеттермен қалдықтарды трансшекаралық тасымалдау туралы жасалған мемлекетаралық қостарапты, көптарапты немесе аймақтық келiсiмдерге немесе шарттарға сәйкес жүзеге асырылатын болса;
- трансшекаралық тасымалдау сақтық және басқа да қаржылық кепiлдiктермен, сондай-ақ өндiрушiнiң (қалдықтарды пайдалану немесе көму үшiн жауап беретiн экспортшының, делдалдың, импортшының, тасымалшының немесе импорттаушы мемлекет ұйымының) келiсiм-шартқа сәйкес қалдықтарды жеткiзудi, пайдалануды немесе көмудi жүзеге асыруы мүмкiн болмаған немесе басқа да ойда жоқ оқиғалар мен апаттар жағдайында қалдықтарға қатысты баламалы шаралар жүргізудi талап ететiн өзге де мiндеттемелерiмен қамтамасыз етiлсе, экспортшы осы Ереженiң N 6.1 және N 6.2 Қосымшаларында көрсетiлген қалдықтарды әкетудi жүзеге асырады.

13. Экспорт отходов запрещается:
- в любую точку к югу от 60 град. южной широты;
- в государство, которое запрещает импорт таких отходов и уведомило об этом уполномоченный государственный орган государства-участника ответственный за надзор и контроль или секретариат Базельской конвенции;
- в государство, которое не может подтвердить, что использование или захоронение отходов будет осуществляться экологически безопасным способом;
- в государство, которое не является стороной Базельской конвенции, за исключением тех случаев, когда государство является стороной какого-либо двустороннего, многостороннего или регионального соглашения или договора о трансграничной перевозке отходов.
14. Экспортер осуществляет вывоз отходов, указанных в Приложениях N 6.1 и N 6.2 к настоящему Положению, если:
- имеются лицензия и/или разрешения уполномоченного государственного органа государства-участника ответственного за выдачу лицензий и/или разрешений на экспорт отходов, разрешение на трансграничную (транзитную) перевозку опасных отходов, выданное уполномоченным государственным органом государства-участника ответственным за надзор и контроль, и иные документы, необходимые для осуществления государственного контроля за экспортом отходов в соответствии с порядком контроля и надзора за трансграничными перевозками опасных отходов;
- имеется контракт экспортера и организации государства импорта, отвечающей за использование или захоронение отходов, в котором указаны способы экологически безопасного обращения с соответствующими отходами;
- имеется документ установленной уполномоченный государственным органом государства-участника ответственным за надзор и контроль формы о перевозке отходов;
- организации государства-участника Таможенного союза не располагают техническими возможностями и необходимыми объектами или мощностями по использованию или захоронению отходов экологически безопасным и эффективным способом;
- отходы требуются в качестве сырья для использования в государстве импорта;
- экспорт осуществляется в соответствии с межгосударственными двусторонними, многосторонними или региональными соглашениями и договорами с государством-участником Таможенного союза о трансграничных перевозках отходов;
- трансграничная перевозка отходов обеспечена страховыми и другими финансовыми гарантиями, а также иными обязательствами производителя (экспортера, посредника, импортера, перевозчика или организации государства импорта, отвечающей за использование или захоронение отходов), которые призваны обеспечить проведение альтернативных мероприятий в отношении отходов в случае невозможности осуществления поставки, использования или захоронения отходов согласно контракту или других непредвиденных событий и аварий.
Указанные гарантии могут иметь форму страхового полиса, банковской расписки, обязательства или иного обещания компенсации за ущерб.

15. Қатысушы-мемлекеттiң қадағалау және бақылау жасауға жауапты уәкiлеттi мемлекеттiк органы жоспарланып отырған трансшекаралық тасымал туралы мүдделi мемлекеттерге олар үшiн түсiнiктi тiлде белгiленген мерзiмде жазбаша нысанда хабарлама жiбередi. Хабарламадағы ақпарат Базель конвенциясының ережелерiне сәйкес келуге тиiс.
IY. Қалдықтардың импортына қойылатын талаптар
16. Қалдықтарды көму немесе жағу мақсатымен импорттауға Кеден одағына қатысушы-мемлекеттер аумағында тыйым салынады.
17. Егер:
- қатысушы-мемлекеттiң лицензия беруге жауапты уәкiлеттi мемлекеттiк органының қалдықтарды импорттауға арналған лицензиясы, қатысушы-мемлекеттiң қадағалау және бақылау жасауға жауапты уәкiлеттi мемлекеттiк органы берген қауiптi қалдықтарды трансшекаралық (транзиттiк) тасымалдауға арналған рұқсаты және қауiптi қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауға бақылау жасау мен қадағалау тәртiбiне сәйкес қалдықтар импортына мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру үшiн қажеттi өзге де құжаттар бар болса;
- қалдықтар Кеден одағына қатысушы-мемлекетте шикiзат ретiнде пайдаланылу үшiн талап етiлiп отырса;
- экспортшы мен қалдықтарды пайдалану үшiн жауапты Кеден одағына қатысушы-мемлекет ұйымының келiсім-шарты болып, онда тиiстi қалдықтармен экологиялық қауiпсiз айналысу жолдары және оларды пайдалануды аяқтаудың мерзiмi көрсетiлген болса;
- экспортшы мемлекет Базель конвенциясының тарабы немесе Кеден одағына қатысушы-мемлекеттермен қалдықтарды трансшекаралық тасымалдау туралы жасалған мемлекетаралық қостарапты, көптарапты немесе аймақтық келiсiмдердiң немесе шарттардың қатысушысы болса;
- трансшекаралық тасымалдау сақтық және басқа да қаржылық кепілдiктермен, сондай-ақ өндiрушiнiң (қалдықтарды пайдалану немесе көму үшiн жауап беретiн экспортшының, делдалдың, импортшының, тасымалшының немесе Кеден одағына қатысушы-мемлекеттiң ұйымының) келiсiм-шартқа сәйкес қалдықтарды жеткiзудi, пайдалануды жүзеге асыруы мүмкiн болмаған немесе басқа да ойда жоқ оқиғалар мен апаттар жағдайында қалдықтарға қатысты баламалы шаралар жүргiзудi қамтамасыз ететiн өзге де мiндеттемелерiмен қамтамасыз етiлсе, импортшы осы Ереженің N 6.2 Қосымшасында көрсетiлген қалдықтарды әкелудi жүзеге асырады.
Аталған кепiлдiктер сақтық полисi, банк қолхаты, мiндеттемелер немесе залал үшiн өтемақының өзге де уәдесi нысанында болуы мүмкiн.
18. Кеден одағына қатысушы-мемлекеттiң қалдықтарды пайдалану үшiн жауап беретiн ұйымы тиiстi қалдықтарды алғандығы туралы және оларды пайдаланудың аяқталғаны туралы экспортшыны, экспорттаушы мемлекеттiң уәкiлеттi органы мен қатысушы-мемлекеттің қадағалау жасау мен бақылауға жауапты уәкiлеттi мемлекеттiк органын хабардар етедi.
Ү. Қалдықтардың транзитiне қойылатын талаптар

15. Уполномоченный государственный орган государства-участника ответственный за надзор и контроль уведомляет в установленные сроки в письменной форме уполномоченные органы заинтересованных государств на приемлемом для них языке о планируемой трансграничной перевозке. Информация, содержащаяся в уведомлении, должна соответствовать положениям Базельской конвенции.
IV. Требования к импорту отходов
16. Импорт отходов с целью их захоронения или сжигания на территории государств-участников Таможенного союза запрещается.
17. Импортер осуществляет ввоз отходов, указанных в Приложении N 6.2 к настоящему Положению, если:
- имеются лицензии уполномоченного государственного органа государства-участника ответственного за выдачу лицензий на импорт отходов, разрешение на трансграничную (транзитную) перевозку опасных отходов, выданное уполномоченным государственным органом государства-участника ответственным за надзор и контроль, и иные документы, необходимые для осуществления государственного контроля за импортом отходов в соответствии с порядком контроля и надзора за трансграничными перевозками опасных отходов;
- соответствующие отходы требуются в качестве сырья для использования в государстве-участнике Таможенного союза;
- имеется контракт экспортера и организации государства-участника Таможенного союза, отвечающей за использование отходов, в котором указаны способы экологически безопасного обращения с соответствующими отходами и сроки завершения их использования;
- государство экспорта является стороной Базельской конвенции или участником межгосударственных двусторонних, многосторонних или региональных соглашений или договоров с государством-участником Таможенного союза о трансграничной перевозке отходов;
- трансграничная перевозка обеспечена страховыми и другими финансовыми гарантиями, а также иными обязательствами производителя (экспортера, посредника, импортера, перевозчика или организации государства-участника Таможенного союза, отвечающей за использование отходов), которые призваны обеспечить проведение альтернативных мероприятий в отношении отходов в случае невозможности осуществления поставки, использования отходов согласно контракту или других непредвиденных событий и аварий.
Указанные гарантии могут иметь форму страхового полиса, банковской расписки, обязательства или иного обещания компенсации за ущерб.
18. Организация государства-участника Таможенного союза, отвечающая за использование отходов, информирует экспортера, уполномоченный орган государства экспорта и уполномоченный государственный орган государства- участника ответственный за надзор и контроль о получении соответствующих отходов и о завершении их использования.
V. Требования к транзиту отходов

19. Осы Ережеге N 6.1 Қосымшада көрсетiлген қалдықтардың Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердiң аумақтары арқылы транзитiне тыйым салынады.
20. Осы Ережеге N 6.2 Қосымшада көрсетілген қалдықтардың транзитi қатысушы-мемлекеттiң қадағалау және бақылау жасауға жауапты уәкiлеттi мемлекеттiк органы берген қауiптi қалдықтарды трансшекаралық (транзиттiк) тасымалдауға арналған рұқсаты және қауiптi қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауға бақылау жасау мен қадағалау тәртiбiне сәйкес қалдықтар транзитiне мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру үшiн қажеттi өзге де құжаттар бар болғанда жүзеге асырылады.
21. Қалдықтардың транзитiне рұқсатты қатысушы-мемлекеттiң қадағалау және бақылау жасауға жауапты уәкiлеттi мемлекеттiк органы қауiптi қалдықтарды трансшекаралық (транзиттiк) тасымалдауға рұқсат беру тәртiбiне сәйкес бередi.
22. Қалдықтарды транзиттеуге сақтық және басқа да қаржылық кепiлдiктер, сондай-ақ өндiрушiнiң (қалдықтарды пайдалану немесе көму үшiн жауап беретiн экспортшының, делдалдың, импортшының, тасымалшының немесе импорттаушы мемлекет ұйымының) келiсiм-шартқа сәйкес қалдықтарды жеткiзудi, пайдалануды немесе көмудi жүзеге асыруы мүмкiн болмаған немесе басқа да ойда жоқ оқиғалар мен апаттар жағдайында қалдықтарға қатысты баламалы шаралар жүргiзудi қамтамасыз ететiн өзге де мiндеттемелерi болған кезде рұқсат етiледi.
Аталған кепiлдiктер сақтық полисi, банк қолхаты, мiндеттемелер немесе залал үшiн өтемақының өзге де уәдесi нысанында болуы мүмкiн.
YI. Қалдықтарды трансшекаралық тасымалдау кезiндегi жауапкершілік
23. Осы Ережеде белгiленген тәртiптi бұзған және сол арқылы қалдықтардың заңсыз трансшекаралық тасымалына жол берген ұйым Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердiң, экспортшының немесе импортшының заңдарына және басқа да мүдделi мемлекеттердiң заңдарына сәйкес жауапты болады.
24. Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердiң аумағына (аумағы арқылы) экспортшының немесе өндiрушiнiң iс-әрекетi нәтижесiнде қалдықтар заңсыз трансшекаралық тасымалданған жағдайда, экспортшы немесе өндiрушi қалдықтарды экспорттаушы мемлекетке өз есебiнен қайтаруды қамтамасыз етедi не оларды экспорттаушы мемлекетке қайтаруды бұл мүдделi мемлекеттiң уәкiлеттi үкiметтiк органы экспортшының немесе өндiрушiнiң есебiнен жүзеге асырады.
25. Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің аумағына (аумағы арқылы) импортшының немесе қалдықтарды пайдалану үшiн жауап беретiн қатысушы-мемлекеттің ұйымының iс-әрекетi нәтижесiнде қалдықтар заңсыз трансшекаралық тасымалданған жағдайда, импортшы немесе қатысушы-мемлекеттің ұйымы қалдықтарды экспорттаушы мемлекетке қайтаруды не олардың экологиялық қауiпсiз пайдаланылуын өз есебiнен қамтамасыз етедi және қатысушы-мемлекеттiң қадағалау жасау мен бақылау үшiн жауапты уәкiлеттi мемлекеттiк органы айқындайтын тиiстi соманы қатысушы-мемлекеттiң заңдарында белгiленген тәртiппен импортталған қалдықтарды пайдалану кезiнде қоршаған ортаға келтірілген залалдың өтемақысы мақсатында төлейдi.

19. Транзит отходов, указанных в Приложении N 6.1 к настоящему Положению, через территорию государства-участника Таможенного союза запрещен.
20. Транзит отходов, указанных в Приложении N 6.2 к настоящему Положению, осуществляется при наличии выданного уполномоченным государственным органом государства-участника ответственным за надзор и контроль разрешения на трансграничную (транзитную) перевозку опасных отходов и иных документов, необходимых для осуществления государственного контроля за транзитом отходов в соответствии с порядком контроля и надзора за трансграничными перевозками опасных отходов.
21. Разрешение на транзит отходов выдается уполномоченным государственным органом государства-участника ответственным за надзор и контроль в соответствии с порядком выдачи разрешений на трансграничную (транзитную) перевозку опасных отходов.
22. Транзит отходов разрешается при наличии страховых и других финансовых гарантий, а также иных обязательств производителя (экспортера, посредника, импортера, перевозчика или организации государства импорта, отвечающей за использование или захоронение отходов), которые призваны обеспечить проведение альтернативных мероприятий в отношении отходов в случае невозможности осуществления поставки, использования или захоронения отходов согласно контракту или других непредвиденных событий и аварий.
Указанные гарантии могут иметь форму страхового полиса, банковской расписки, обязательства или иного обещания компенсации за ущерб.
VI. Ответственность при трансграничных перевозках отходов
23. Организация, нарушившая порядок, установленный настоящим Положением, и тем самым допустившая незаконную трансграничную перевозку отходов, несет ответственность в соответствии с законодательством государства-участника Таможенного союза экспортера или импортера и с законодательством других заинтересованных государств.
24. В случае незаконной трансграничной перевозки отходов на (через) территорию государства-участника Таможенного союза, осуществленной в результате действий экспортера или производителя, экспортер или производитель обеспечивает возвращение отходов в государство экспорта за свой счет либо их возвращение в государство экспорта осуществляется уполномоченным правительственным органом этого заинтересованного государства за счет экспортера или производителя.
25. В случае незаконной трансграничной перевозки отходов на (через) территорию государства-участника Таможенного союза, осуществленной в результате действий импортера или организации государства-участника отвечающей за использование отходов, импортер или организация государства- участника обеспечивает возвращение отходов в государство экспорта либо их экологически безопасное использование за свой счет и выплачивает в установленном законодательством государства-участника порядке соответствующую сумму, определяемую уполномоченным государственным органом государства-участника ответственным за надзор и контроль, в целях компенсации ущерба, нанесенного окружающей среде при использовании импортированных отходов.

Осы арқылы бұл тіркеліп отырған мәтіндердің Кеден одағы туралы келісімге қатысушы-мемлекеттерге тасып әкелінетін тауарларға қатысты техникалық, медициналық, фармацевтік, санитарлық, ветеринарлық, фитосанитарлық және экологиялық стандарттарды, нормаларды, ережелер мен талаптарды қолданудың бірыңғай тәртібі туралы 1999 жылғы 28 қаңтарда Мәскеу қаласында Беларусь Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары П.П.Козик, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Ж.С.Кәрібжанов, Қырғыз Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Б.И.Силаев және Ресей Федерациясы Үкіметі Төрағасының орынбасары В.А.Густов қол қойған Хаттаманың, сондай-ақ соңғысына қосымшаның: Кеден одағы туралы келісімге қатысушы-мемлекеттерге тасып әкелінетін тауарларға қатысты техникалық, медициналық, фармацевтік, санитарлық, ветеринарлық, фитосанитарлық және экологиялық стандарттарды, нормаларды, ережелер мен талаптарды қолдануға бақылау орнату мен жүзеге асыруға уәкілетті министрліктер мен ведомостволардың тізбесінің; Өнімдерді сертификаттаудың тәртібі мен ережелеріне қойылатын жалпы талаптардың; Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің кедендік аумағына міндетті сертификаттауға жатқызылатын тауарларды тасып әкелу тәртібі туралы ереженің; Қатысушы-мемлекеттердің кедендік аумағына санитарлық, ветеринарлық және фитосанитарлық бақылауға жататын тауарларды тасып әкелудің тәртібі туралы ереженің; Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің кедендік аумағында мемлекеттік бақылауға жатқызылған тауарлардың болжалды тізбесінің; Фитосанитарлық бақылауға жатқызылған тауарлардың болжалды тізбесінің; Ветеринарлық бақылауға жатқызылған тауарлардың болжалды тізбесінің; Озон қабатын бұзатын және құрамында сондай өнімдер бар заттарды Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің кедендік аумағына тасып әкелу және Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің кедендік аумағынан тасып әкету тәртібі туралы ереже мен Қауіпті қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауды мемлекеттік реттеудің бірыңғай тәртібі туралы ереженің бірдей көшірмесі болып табылатындығын растаймын. Жоғарыда атап көрсетілген құжаттардың түпнұсқа даналары Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының, Қырғыз Республикасының және Ресей Федерациясының Интеграциялық Комитетінде сақталады.
Байланып, нөмірленіп және
мөрмен бекітілген барлығы
81 парақ
Іс басқарушының орынбасары

Настоящим удостоверяю, что прилагаемые тексты являются аутентичными копиями Протокола о едином порядке применения технических, медицинских, фармацевтических, санитарных, ветеринарных, фитосанитарных и экологических стандартов, норм, правил и требований в отношении товаров, ввозимых в государства-участники соглашений о Таможенном союзе, подписанного Заместителем Премьер-министра Республики Беларусь Козиком П.П., Заместителем Премьер-министра Республики Казахстан Карибжановым Ж.С., Заместителем Премьер-министра Кыргызской Республики Силаевым Б.И. и Заместителем Председателя Правительства Российской Федерации Густовым В.А. 28 января 1999 года в городе Москве, а также приложений к последнему: Перечня министерств и ведомств, уполномоченных устанавливать и осуществлять контроль за применением технических, медицинских, фармацевтических, санитарных, ветеринарных, фитосанитарных и экологических стандартов, норм, правил и требований в отношении товаров, ввозимых в государства-участники соглашений о Таможенном союзе; Общих требований к порядку и правилам проведения сертификации продукции; Положения о порядке ввоза на таможенные территории государств-участников Таможенного союза товаров, подлежащих обязательной сертификации; Положения о порядке ввоза на таможенные территории государств-участников Таможенного союза товаров, подлежащих санитарному, ветеринарному и фитосанитарному контролю; Ориентировочного перечня товаров, подлежащих государственному контролю на таможенных территориях государств-участников Таможенного союза; Ориентировочного перечня товаров, подлежащих фитосанитарному контролю; Ориентировочного перечня товаров, подлежащих ветеринарному контролю, Положения о порядке ввоза на таможенные территории государств-участников Таможенного союза и вывоза с таможенных территорий государств-участников Таможенного союза озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции и Положения о едином порядке государственного регулирования трансграничных перевозок опасных отходов. Подлинные экземпляры вышеупомянутых документов хранятся в Интеграционном Комитете Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Российской Федерации.