Балаларды міндетті мектеп алдындағы даярлау мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 22 қарашадағы N 1762 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 19 ақпандағы N 159 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.02.19 N 159 Қаулысымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 7 маусымдағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. 1999/2000 оқы жылынан бастап мектепке дейінгі білім беру ұйымдары мен жалпы білім беретін мектептерде бес-алты жастағы балаларды міндетті мектеп алдындағы даярлау жүргізілсін.
2. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының мектепке дейінгі білім беру ұйымдары мен жалпы білім беретін мектептерінде бес-алты жастағы балаларды міндетті мектеп алдындағы даярлаудың ережесі бекітілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министр
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1999 жылғы
22 қарашадағы
N 1762 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының мектепке дейінгі білім беру
ұйымдары мен жалпы білім беретін мектептерінде
бес-алты жастағы балаларды міндетті мектеп
алдындағы даярлаудың ережесі
1. Осы Ереже жалпы білім беру бағдарламасының шеңберінде олардың ведомстволық бағыныстылығы мен меншік нысандарына қарамастан мектеп жасына дейін білім беру ұйымдарында, жалпы білім беретін мектептерде және өзге де білім мекемелерінде 5-6 жастағы балаларды міндетті мектеп алдындағы даярлау (бұдан әрі - Мектеп алдындағы даярлау) мәселелерін реттейді.
2. Отбасында, мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында немесе жалпы білім беретін мектепте мектеп алдында даярлау "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына Z990389_ сәйкес жүзеге асырылады.
3. Мектепке дейін білім беру ұйымдары мен жалпы білім беретін мектепте мектеп алдындағы даярлаудың негізгі міндеттері:
1) балаларды мектепке даярлау;
2) балалардың дене және психикалық денсаулығын қорғау және нығайту;
3) балалардың интеллектуалдық және жеке басының дамуын қамтамасыз ету, олардың эмоциялық саулығы туралы қамқорлық;
4) оған мұқтаж балалардың дамуының бұзылуын түзеу;
5) баланың толық мәнді дамуын қамтамасыз ету үшін отбасымен өзара іс-қимыл жасау болып табылады.
4. Ата-аналар мен өзге де заңды өкілдер бес-алты жастағы балаларды мектеп алдындағы даярлауды қамтамасыз етуге міндетті.
5. Мемлекеттік білім мекемелерінде мектеп алдындағы даярлау тегін болып табылады және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылады.
6. Мемлекеттік білім беру ұйымдарының мектеп алдындағы сыныптары мен топтарында әлеуметтік көмекті қажет ететін тәрбиеленушілердің мүдделері міндетті түрде ескеріледі.

Вопросы обязательной предшкольной подготовки детей
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 ноября 1999 года N 1762. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 2011 года № 159
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 19.02.2011 № 159.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 июня 1999 года "Об образовании" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Ввести с 1999/2000 учебного года в дошкольных организациях и общеобразовательных школах обязательную предшкольную подготовку пяти-шестилетних детей.
2. Утвердить прилагаемые Правила обязательной предшкольной подготовки пяти-шестилетних детей в дошкольных организациях и общеобразовательных школах Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 ноября 1999 года N 1762
Правила обязательной предшкольной подготовки
пяти-шестилетних детей в дошкольных организациях и
общеобразовательных школах Республики Казахстан
1. Настоящие Правила регулируют вопросы обязательной предшкольной подготовки пяти-шестилетних детей в рамках общеобразовательной программы (далее - Предшкольная подготовка) в дошкольных организациях, общеобразовательных школах и иных организациях образования, независимо от их ведомственной подчиненности и формы собственности.
2. Предшкольная подготовка в семье, дошкольной организации или общеобразовательной школе осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании".
3. Основными задачами предшкольной подготовки в дошкольной организации и общеобразовательной школе являются:
1) подготовка детей к школе;
2) охрана и укрепление физического и психического здоровья детей;
3) обеспечение интеллектуального и личностного развития детей, забота об их эмоциональном благополучии;
4) коррекция нарушений развития детей, нуждающихся в этом;
5) взаимодействие с семьей для обеспечения полноценного развития ребенка.
4. Родители и иные законные представители обязаны обеспечить предшкольную подготовку детей в возрасте пяти-шести лет.
5. Предшкольная подготовка в государственных организациях образования является бесплатной и финансируется из государственного бюджета в соответствии с законодательством Республики казахстан.
6. В предшкольных классах и группах государственных организаций образования обязательно учитываются интересы воспитанников, нуждающихся в социальной помощи.

7. Мектеп алдындағы даярлау туралы нұсқаулықты, сондай-ақ Мектеп алдындағы даярлауға байланысты оқыту-әдістемелік мәселелерді Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өз құзыретінің шегінде Қазақстан Республикасының білім саласындағы орталық атқарушы органы айқындайды.

7. Инструкция о Предшкольной подготовке, а также учебно-методические вопросы, связанные с Предшкольной подготовкой, определяются центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области образования в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.