Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттік жүйесінің басқару органдарын, күштерін және халықты төтенше жағдайларда іс-қимылға дайындау жөніндегі 2000-2001 жылдарға арналған кесімдерді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімі 2000 жылғы 20 қазан N 125-ө
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде халықты қорғауды қамтамасыз ету, авариялардан және апаттардан болатын залалды азайту, шаруашылық жүргізу объектілері жұмысының тұрақтылығын арттыру мақсатында:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттік жүйесінің басқару органдарын, күштерін және халықты төтенше жағдайларда іс-қимылға дайындау жөніндегі 2000-2001 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Жоспар);
2) Төтенше жағдайлар саласындағы және Азаматтық қорғаныстың басшы
құрамының біліктілігін арттырудың республикалық курстарында оқытуға
жататын лауазымды адамдардың тізбесі бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың басшылары осы
Жоспарды орындау жөнінде қажетті шаралар қабылдасын.
Премьер-Министр
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2000 жылғы 20 қазандағы
N 125 өкімімен бекітілген
Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттік
жүйесінің басқару органдарын, күштерін және халықты төтенше
жағдайларда іс-қимылға дайындау жөніндегі 2000-2001 жылдарға
арналған іс-шаралар жоспары
---------------------------------------------------------------------------
Р/с!    Іс-шара, тақырып     ! АҚ пен ТЖ күштерінің !Дайындалуы !Өткізіле.
N !                         ! басқару органдарының*!мен орында.!тін уақы.
!                         !  тартылатын құрамы   !луы үшін   !ты
!                         !                      !жауаптылар !
---------------------------------------------------------------------------
1 !             2           !           3          !     4     !     5
---------------------------------------------------------------------------
1. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің жоспары бойынша
1  Қызылорда облысы басқару    Орталық жергілікті        ТЖА     2000 жылғы
органдарының төтенше        және атқарушы орган.                наурыз
жағдайлардың алдын алу      дары, төтенше жағдай.
және оларды жою жөніндегі   лар жөніндегі комис.
іс-қимылдарға дайындығын    сиялар, эвакуациялау
кешенді тексеру. "Төтенше   органдары, ұйымдар,
жағдайлар жөніндегі         көлік органдары,
комиссиялардың, басқару     Азаматтық қорғаныс
органдарының, авариялық-    және төтенше жағдайлар
құтқару қызметтерінің және  қызметтері, Қорғаныс
халықтың елді мекендер мен  министрлігінің әскери
аумақтарды су басу қауіпі   бөлімдері, Ішкі істер
төнген немесе пайда болған  министрлігінің
жағдайдағы іс-қимылы"       бөлімшелері
тақырыбы бойынша "Көктем-
2000" республикалық
командалық-штабтық жаттығуы
---------------------------------------------------------------------------
* Басқару органдары - уәкілеттіктері "Табиғи және техногендік сипаттағы
төтенше жағдайлар туралы", "Азаматтық қорғаныс туралы", "Авариялық-құтқару
қызметі және құтқарушылардың мәртебесі туралы" заңнамалық кесімдермен,
сондай-ақ "Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттік

Об утверждении актов по подготовке органов управления, сил Государственной системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций и населения к действиям в чрезвычайных ситуациях на 2000-2001 годы
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 октября 2000 года N 125-p
В целях обеспечения защиты населения, снижения ущерба от аварий и катастроф, повышения устойчивости работы объектов хозяйствования при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера:
1. Утвердить прилагаемые:
1) План мероприятий по подготовке органов управления, сил Государственной системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций и населения к действиям в чрезвычайных ситуациях на 2000-2001 годы (далее - План);
2) Перечень должностных лиц, подлежащих обучению на Республиканских курсах повышения квалификации руководящего состава в области чрезвычайных ситуаций и Гражданской обороны.
2. Руководителям центральных и местных исполнительных органов принять необходимые меры по выполнению данного Плана.
Премьер-Министр
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
20 октября 2000 года N 125
План мероприятий
по подготовке органов управления, сил Государственной
системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций и
населения к действиям в чрезвычайных ситуациях на 2000-2001 годы
---------------------------------------------------------------------------
N  ! Мероприятие, тема      !Состав привлекаемых  !Ответственный!Время
п/п!                        !органов управления*  !за подготовку!проведения
!                        !сил ГО и ЧС          !и исполнение !
---------------------------------------------------------------------------
1 !         2              !      3              !     4       !   5
---------------------------------------------------------------------------
1. По плану Премьер-Министра Республики Казахстан
1 Комплексная проверка      Центральные и местные       АЧС      Март
готовности органов        исполнительные органы,               2000
управления Кызылординской комиссии по                          года
области к действиям по    чрезвычайным ситуациям,
предупреждению и          эвакуационные органы,
ликвидации последствий    организации,
чрезвычайных ситуаций.    транспортные органы,
Республиканское командно- службы Гражданской
штабное учение "Весна-    обороны и чрезвычайных
2000" по теме:            ситуаций, воинские части
"Действия комиссий по     Министерства обороны,
чрезвычайным ситуациям,   подразделения
органов управления,       Министерства внутренних
аварийно-спасательных     дел
служб и населения в
условиях угрозы или
возникновения затопления
населенных пунктов и
территорий"
*Органы управления - государственные органы и местные исполнительные
органы, руководители организаций, полномочия которых определены
законодательными актами "О чрезвычайных ситуациях природного и
техногенного характера", "О гражданской обороне", "Об
аварийно-спасательных службах и статусе спасателей", а также

жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 28 тамыздағы
N 1298 қаулысымен белгіленген мемлекеттік органдар және жергілікті
атқарушы органдары, ұйымдар басшылары.
---------------------------------------------------------------------------
2  Қарағанды облысы басқару    Жергілікті және орта.    ТЖА     2001 жылғы
органдарының төтенше        лық атқарушы орган.               қараша
жағдайлардың алдын алу      дары, төтенше жағдай.
және оларды жою жөніндегі   лар жөніндегі комис.
іс-қимылдарға дайындығын    сиялар, эвакуациялау
кешенді тексеру. "Төтенше   органдары, ұйымдар,
жағдайлар жөніндегі         көлік органдары,
комиссиялардың, басқару     Азаматтық қорғаныс
органдарының, авариялық-    және төтенше жағдайлар
құтқару қызметтерінің және  қызметтері, Қорғаныс
халықтың қыс кезеңіндегі    министрлігінің әскери
төтенше жағдайлардағы       бөлімдері, Ішкі істер
іс-қимылы" тақырыбы         министрлігі
бойынша "Қыс-2001"
республикалық командалық
-штабтық жаттығуы
---------------------------------------------------------------------------
3  Төтенше жағдайлардың алдын  Орталық және жергілікті   ТЖА    2000 жылғы,
алудың және жоюдың мемле.   атқарушы органдардың             2001 жылғы
кеттік жүйесі қызметінің    басшылық құрамы                    қаңтар-
өткен жылғы қорытындыларын                                     ақпан
шығару және келесі жылға
арналған жұмыстың негізгі
бағыттарын белгілеу
---------------------------------------------------------------------------
2. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі
төрағасының басшылығымен
4  Халықты, аумақты және       Павлодар облысы,          ТЖА    2000 жылғы,
ұйымдарды төтенше жағдай.   Батыс Қазақстан облысы           2001 жылғы
лардан қорғаудың, өндіріс.                                     ақпан
тегі техникалық және өрт
қауіпсіздігінің жай-күйін
кешенді тексерулер
---------------------------------------------------------------------------
5  Жедел басқару жүйелері      Алматы қаласы,            ТЖА      -//-//-
мен авариялық-құтқару       Шығыс Қазақстан облысы
қызметтері күштерін
кешенді тексеру
---------------------------------------------------------------------------
6  Жамбыл облысы басқару       Орталық жергілікті        ТЖА     2001 жылғы
органдарының төтенше        және атқарушы орган.                наурыз
жағдайлардың алдын алу      дары, төтенше жағдай.
және жою жөніндегі          лар жөніндегі комис.
іс-қимылдарға дайындығын    сиялар, эвакуациялау
кешенді тексеру. "Төтенше   органдары, ұйымдар,
жағдайлар жөніндегі         көлік органдары,
комиссиялардың, басқару     Азаматтық қорғаныс
органдарының, авариялық-    және төтенше жағдайлар
құтқару қызметтерінің және  қызметтері, Қорғаныс
халықтың елді мекендер мен  министрлігінің әскери
аумақтарды су басу қауіпі   бөлімдері, Ішкі істер
төнген немесе пайда болған  министрлігінің
жағдайлардағы іс-қимылы"    бөлімшелері
тақырыбы бойынша "Көктем-
2001" республикалық
командалық-штабтық жаттығуы
---------------------------------------------------------------------------
7  "Өрт" табиғи кең ауқымды    Облыстар мен министр.      ТЖА   2000 жылғы,
өрт сөндіру кезіндегі       ліктердің төтенше                2001 жылғы
өзара іс-қимылды пысықтау   жағдайлар жөніндегі                сәуір
жөніндегі республикалық     комиссиялары мен бас.
штабтық жаттығулар          қармалары, авариялық
-құтқару қызметтерінің
күштері, Апаттардың
медицина орталығы
---------------------------------------------------------------------------
8  "Қазқұтқару" құтқару        Жедел-құтқару отрядтары,   ТЖА   2000 жылғы,
құрамаларының құтқару-      мамандандырылған өрт             2001 жылғы
іздестіру жұмыстарын        сөндіру бөлімдері, Аза.            мамыр
жүргізу кезіндегі           маттық қорғаныстың
іс-қимылын пысықтау         әскери бөлімдері, Апат.
жөніндегі республикалық     тардың медицина орталығы,
жиын-семинарлары            су-құтқару қызметтері
---------------------------------------------------------------------------
9  Су айдындарындағы төтенше   Су-құтқару қызметтерінің   ТЖА   2000 жылғы
жағдайлар кезіндегі         бастықтары мен бас маман.          маусым,
іс-қимылдарды пысықтау      дары, Республикалық              2001 жылғы
жөніндегі құтқару құрама.   жедел-құтқару отряды,              тамыз
ларының "Нептун" республи.  Апаттардың медицина
калық оқу-әдістемелік ме.   орталығы, Қарағанды облысы,
тодикалық жиындары;         Шығыс Қазақстан облысы,
Су-құтқару көпсайсы         Апаттардың медицина
бойынша республикалық       орталығы
жарыстар
---------------------------------------------------------------------------
10 Даярлау және оқыту орта.    Облыстық, қалалық даярлау  ТЖА   2000 жылғы,
лықтарының жұмысын ұйым.    және оқыту орталықтарының        2001 жылғы
дастыру, сабақтарды өткізу  бастықтары                         тамыз
әдісі мәселелері жөніндегі
оқу-әдістемелік жиындар
---------------------------------------------------------------------------
11 Азаматтық қорғаныс және     Көлік және коммуникациялар  ТЖА  2000 жылғы,
төтенше жағдайлар           министрлігі, Ауыл шаруашы.       2001 жылғы
қызметтерінің басқару       лығы министрлігі                   тамыз
органдары мен құрамаларын
кешенді тексеру
---------------------------------------------------------------------------
12 Су-құтқару қызметтерінің    Іздеу-құтқару топтарының    ТЖА  2000 жылғы,
су айдындарында құтқару     командирлері, жоғары             2001 жылғы
жұмыстарын жүргізу          санаттағы сүңгуірлер              қыркүйек
кезіндегі іс-қимылын
пысықтау жөніндегі
республикалық оқу-жаттығу
жиындары
---------------------------------------------------------------------------
13 Жедел басқару жүйелері мен  Астана қаласы,             ТЖА     -//-//-
авариялық-құтқару қызмет.   Оңтүстік Қазақстан облысы
терінің күштерін кешенді
тексеру
---------------------------------------------------------------------------
14 Халықты қорғаудың, төтенше  Ақмола облысы              ТЖА    2000 жылғы
жағдайлардан қорғануды                                         қыркүйек
ұйымдастырудың, өндірістегі
техникалық және өрт
қауіпсіздігінің жай-күйін
кешенді тексеру
---------------------------------------------------------------------------
15 Радиациялық авариялар;      Жедел-құтқару отрядтары.   ТЖА   2000 жылғы,
күшті әсер ететін улы       ның, мамандандырылған            2001 жылғы
заттардың шығарылуына       өрт бөлімдерінің, Аза.             қазан
байланысты авариялар        маттық қорғаныс әскери
жағдайында құтқару          бөлімдерінің командирлері
жұмыстарын жүргізу кезінде  (бастықтары), Апаттардың
өзара іс-қимылды пысықтау   медицина орталығы
жөніндегі оқу-әдістемелік
жиындар
---------------------------------------------------------------------------
16 Солтүстік Қазақстан облысы  Орталық және жергілік.   ТЖА     2000 жылғы
басқару органдарының төтен. ті атқарушы орган.                қараша
ше жағдайлардың алдын алу   дары, төтенше жағдай.
және оларды жою жөніндегі   лар жөніндегі комис.
іс-қимылдарға дайындығын    сиялар, эвакуациялау
кешенді тексеру. "Төтенше   органдары, ұйымдар,
жағдайлар жөніндегі         көлік органдары,
комиссиялардың, басқару     Азаматтық қорғаныс
органдарының, авариялық-    және төтенше жағдайлар
құтқару қызметтерінің және  қызметтері, Қорғаныс
халықтың қыс кезеңіндегі    министрлігінің әскери
төтенше жағдайлардағы       бөлімдері, Ішкі істер
іс-қимылы" тақырыбы         министрлігінің
бойынша "Қыс-2001"          бөлімшелері
республикалық командалық
-штабтық жаттығуы
---------------------------------------------------------------------------
17 Облыстық өртке қарсы        Жергілікті атқарушы       ТЖА    Жеке жоспар
қызмет басқармаларының      органдардың, облыстар.             бойынша
жедел қызметтік іс-қимылын  дың, қалалардың және
кешенді тексерулер. Өртке   аудандардың өртке
қарсы қызмет бөлімдерінің   қарсы қызметті басқару
тактикалық-арнайы           органдары, өртке қарсы
жаттығуларын өткізу         қызмет бөлімдері,
ұйымдар
---------------------------------------------------------------------------
18 Төтенше жағдайларда         Облыстық, Астана және     ТЖА     2 жылда
күнделікті қызмет кезінде   Алматы қалалары төтенше            1 рет
байланыс пен құлақтанды.    жағдайлар жөніндегі
руды ұйымдастыру жөніндегі  басқармаларының ақпарат,
оқу-әдістемелік жиындар     байланыс және құлақтан.
дыру бөлімдерінің
бастықтары, Азаматтық
қорғаныстың әскери
байланыс бөлімдерінің
бастықтары
---------------------------------------------------------------------------
19 Байланыс тораптарында       Облыстық, Астана және     ТЖА      2 айда
жедел-техникалық қызмет     Алматы қалалары төтенше            1 рет
атқаруды ұйымдастыру        жағдайлар жөніндегі
жөніндегі оқу-әдістемелік   басқармаларының, 68303
жиындар (68303 әскери       әскери бөлімінің
бөлімінің базасында)        мамандары
---------------------------------------------------------------------------
20 Жедел топтар мен жедел-     Облыстық, Астана және     ТЖА      2 айда
кезекші қызметтерінің кең   Алматы қалалары төтенше            1 рет
ауқымды төтенше жағдайлар   жағдайлар жөніндегі
кезінде байланыстың түрлі   басқармалары, Азаматтық
арналарын пайдалану арқылы  қорғаныстың әскери
өзара іс-қимылын пысықтау   бөлімдері
жөніндегі жаттығулар
---------------------------------------------------------------------------

постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 августа 1997 года
N 1298 "О Государственной системе предупреждения и ликвидации чрезвычайных
ситуаций".
2 Комплексная проверка      Местные и центральные       АЧС      Ноябрь
готовности органов        исполнительные органы,               2001
управления Карагандинской комиссии по чрезвычайным             года
области к действиям по    ситуациям, эвакуационные
предупреждению и          органы, организации,
ликвидации последствий    транспортные органы,
чрезвычайных ситуаций.    службы Гражданской
Республиканское командно- обороны и чрезвычайных
штабное учение "Зима 2001"ситуаций, воинские части
по теме: "Действия        Министерства обороны,
комиссий по чрезвычайным  подразделения Министерства
ситуациям, органов        внутренних дел
управления, аварийно-
спасательных служб и
населения в чрезвычайных
ситуациях зимнего периода"
3 Подведение итогов         Руководящий состав          АЧС      Январь-
деятельности              центральных и местных                февраль
Государственной системы   исполнительных органов               2000
предупреждения и                                               года,
ликвидации чрезвычайных                                        2001
ситуаций за прошедший                                          года
год и определение основных
направлений работы на
следующий год
2. Под руководством Председателя
Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям
4 Комплексные проверки      Павлодарская область,       АЧС      Февраль
состояния защиты          Западно-Казахстанская                2000
населения, территорий и   область                              года,
организаций от                                                 2001
чрезвычайных ситуаций,                                         года
технической и пожарной
безопасности на
производствах
5 Комплексные проверки      г. Алматы,                  АЧС      -//-
системы оперативного      Восточно-Казахстанская
управления и сил          область
аварийно-спасательных
служб
6 Комплексная проверка      Центральные и местные       АЧС      Март
готовности органов        исполнительные органы,               2001
управления Жамбылской     комиссии по чрезвычайным             года
области к действиям по    ситуациям, эвакуационные
предупреждению и          органы, организации,
ликвидации последствий    транспортные органы,
чрезвычайных ситуаций.    службы Гражданской
Республиканское командно- обороны и чрезвычайных
штабное учение "Весна-    ситуаций, воинские части
2001" по теме: "Действия  Министерства обороны,
комиссий по чрезвычайным  подразделения Министерства
ситуациям, органов        внутренних дел
управления, аварийно-
спасательных служб и
населения в условиях
угрозы или возникновения
населенных пунктов и
территорий"
7 Республиканские штабные   Комиссии и управления по    АЧС      Апрель
тренировки по отработке   чрезвычайным ситуациям,              2000
взаимодействия при        областей и министерств,              года,
тушении крупномасштабных  силы аварийно-спасательных           2001
природных пожаров "Огонь" служб, Центр медицины                года
катастроф
8 Республиканские сборы -   Оперативно-спасательные     АЧС      Май
семинары спасательных     отряды, специализированные           2000
формирований "Казспас"    пожарные части, воинские             года,
по отработке действий     части Гражданской обороны,           2001
при ведении поисково-     Центр медицины катастроф,            года
спасательных работ        водно-спасательные службы
9 Республиканские учебно-   Начальники и главные        АЧС      Июнь
методические сборы        специалисты водно-                   2000
спасательных              спасательных служб,                  года,
формирований по отработке Республиканский                      август
действий при чрезвычайных оперативно-спасательный              2001
ситуациях на водоемах     отряд, Центр медицины                года
"Нептун";                 катастроф,
республиканские           Карагандинская область,
соревнования по водно-    Восточно-Казахстанская
спасательному многоборью  область
10 Учебно-методические сборы Начальники областных,      АЧС       Июнь
по вопросам организации   городских центров                    2000
работы центров подготовки подготовки и обучения                года,
и обучения, методике                                           июнь
проведения занятий                                             2001 года
11 Комплексные проверки      Министерство транспорта и   АЧС      Август
органов управления и      коммуникаций,                        2000
формирований служб        Министерство сельского               года,
Гражданской обороны и     хозяйства                            2001
чрезвычайных ситуаций                                          года
12 Республиканские учебно-   Командиры поисково-         АЧС      Сентябрь
тренировочные сборы       спасательных групп,                  2000
водно-спасательных служб  водолазы высших                      года,
по отработке действий     категорий                            2001 года
при ведении спасательных
работ на водоемах
13 Комплексные проверки      г. Астана,                  АЧС      -//-
системы оперативного      Южно-Казахстанская
управления и сил          область
аварийно-спасательных
служб
14 Комплексные проверки      Акмолинская область         АЧС      Сентябрь
состояния защиты                                               2000 года
населения, организаций
от чрезвычайных ситуаций,
технической и пожарной
безопасности на
производствах
15 Учебно-методические        Командиры (начальники)     АЧС      Октябрь
сборы по отработке         оперативно-спасательных             2000
взаимодействия при         отрядов специализированных          года,
ведении спасательных       пожарных частей, воинских           2001 года
работ в случае:            частей Гражданской обороны
радиационной аварии;       Центр медицины катастроф
аварии с выбросом сильно-
действующих ядовитых
веществ
16 Комплексная проверка      Центральные и местные       АЧС      Ноябрь
готовности органов        исполнительные органы,               2000 года
управления Северо-        комиссии по чрезвычайным
Казахстанской области     ситуациям, эвакуационные
к действиям по            органы, организации,
предупреждению и          транспортные органы,
ликвидации последствий    службы Гражданской обороны
чрезвычайных ситуаций     и чрезвычайных ситуаций,
Республиканское командно- воинские части Министерства
штабное учение "Зима      обороны, подразделения
2000" по теме: "Действия  Министерства внутренних дел
комиссий по чрезвычайным
ситуациям, органов
управления, аварийно-
спасательных служб и
населения в чрезвычайных
ситуациях зимнего периода"
17 Комплексные проверки      Местные исполнительные      АЧС      По
оперативно-служебной      органы, органы                       отдель-
деятельности областных    управления противопожарной           ному
управлений противо-       службы областей, городов и           плану
пожарной службы.          районов, части
Проведение тактико-       противопожарной службы,
специальных учений        организации
частей противопожарной
службы
18 Учебно-методические       Начальники отделов          АЧС      1 раз
сборы по организации      информации, связи и                  в 2 года
связи и оповещения при    оповещения областных,
повседневной деятельности,гг. Астана и Алматы
в чрезвычайных ситуациях  управлений по чрез-
вычайным ситуациям,
начальники связи
воинских частей
Гражданской обороны
19 Учебно-методические       Специалисты областных,      АЧС      1 раз в
сборы по организации      гг. Астана и Алматы                  2 месяца
несения оперативно-       управлений по чрез-
технической службы на     вычайным ситуациям,
узлах связи (на базе      воинской части 68303
воинской части 68303)
20 Тренировки по отработке   Областные гг.Астана и       АЧС      1 раз в
взаимодействия            Алматы управления по                 2 месяца
оперативных групп и       чрезвычайным ситуациям,
оперативно-дежурных       воинские части
служб при крупно-         Гражданской обороны
масштабных чрезвычайных
ситуациях с
использованием различных
каналов связи

3. Облыстар, қалалар және аудандар әкімдерінің
(төтенше жағдайлар жөніндегі комиссиялар төрағаларының) басшылығымен
21 Қалалар мен аудандардың     Әр қала (аудан)            Жылына 2 қаланы
басқару органдарының,       3 жылда 1 реттен жиі емес  (селолық, қалалық
авариялық-құтқару қызмет.                              аудандарды)
терінің және құрамалардың,
Азаматтық қорғаныс және
төтенше жағдайлар қызмет.
терінің төтенше жағдайлар.
дың алдын алу және олардың
зардаптарын жою жөніндегі
іс-қимылдарға дайындығын
кешенді тексерулер.
Командалық-штабтық
жаттығулар
---------------------------------------------------------------------------
22 Басқару органдарының,       Төтенше жағдайлар жөніндегі    Жеке жоспар
авариялық-құтқару қызмет.   комиссиялар, Азаматтық           бойынша
терінің және құрамаларының, қорғаныс және төтенше
қалалар мен аудандардың,    жағдайлар қызметі, Азаматтық
Азаматтық қорғаныс және     қорғаныстың құрамалары,
төтенше жағдайлар қызмет.   ұйымдар, эвакуациялау
терінің төтенше жағдайлар   органдары
кезіндегі алдын алу және
іс-қимылдар бойынша жай-
күйін бақылаулық тексеру
---------------------------------------------------------------------------
23 Облыста, қалада төтенше     Облыстық, қалалық басқару      Жеке жоспар
жағдайлардың зардаптарын    органдары, Азаматтық            бойынша
жою бойынша;                қорғаныс және төтенше
жағдайлар қызметтері,
эвакуациялау органдары,
Азаматтық қорғаныс
құрамалары
халықтың, басқару орган.
дарының, Азаматтық          Төтенше жағдайлар жөнін.
қорғаныс құрамаларының      дегі басқармалар (бөлім.
жер сілкінісі болған        дер), эвакуациялау орган.       -//-//-
жағдайдағы іс-қимылдары     дары, Азаматтық қорғаныс
бойынша;                    құрамалары
Азаматтық қорғанысты
бейбіт уақыттан соғыс       Облыстық, қалалық және
жағдайына ауыстыру          аудандық басқару орган.
кезіндегі (қосалқы          дары, Азаматтық қорғаныс        Жылына
басқару пункттеріне         пен төтенше жағдайлар            1 рет
шыға отырып) басқару        қызметтері
органдарының іс-қимылын
пысықтау бойынша;
Азаматтық қорғаныстың
аумақтық құрамаларын        Азаматтық қорғаныстың           Жарты жылда
құлақтандыру және жинау     құрамалары                        1 рет
бойынша;
жедел ден қою отрядтарын
құлақтандыру және жинау
бойынша;
жедел ден қою отрядтарын
жинауды құлақтандыру
бойынша штабтық жатты.      Жедел ден қою отрядтары           ай сайын
ғулар.
--------------------------------------------------------------------------
24 Азаматтық қорғаныстың       Азаматтық қорғаныстың         Жылына 1 рет
аумақтық құрамаларымен      құрамалары
тактикалық-арнаулы
жаттығулар
--------------------------------------------------------------------------

3. Под руководством акимов (председателей комиссий по
чрезвычайным ситуациям) областей, городов и районов
21 Комплексные проверки      Каждый город (район)     2 города (сельских,
готовности органов        не чаще 1 раз в 3 года   городских районов)
управления городов и                               в год
районов, аварийно-
спасательных служб и
формирований, служб
Гражданской обороны и
чрезвычайных ситуаций
к действиям по
предупреждению и
ликвидации последствий
чрезвычайных ситуаций.
Командно-штабные учения
22 Контрольные проверки      Комиссии по чрезвычайным    По отдельному
состояния органов         ситуациям, службы           плану
управления, аварийно-     Гражданской обороны и
спасательных служб и      чрезвычайных ситуаций,
формирований, служб       формирования Гражданской
Гражданской обороны       обороны, организации,
и чрезвычайных ситуаций   эвакуационные органы
городов и районов по
предупреждению и
действиям при
чрезвычайных ситуациях
23 Штабные тренировки:       Областные, городские        По отдельному
по ликвидации             органы управления,          плану
последствий чрезвычайных  службы Гражданской
ситуаций в области,       обороны и чрезвычайных
городе;                   ситуаций, эвакуационные
органы формирования
Гражданской обороны
по действиям населения    Управления (отделы) по       -//-
органов управления,       чрезвычайным  ситуациям,
формирования Гражданской  эвакуационные органы,
обороны в случае          формирования Гражданской
возникновения             обороны сейсмоопасных
землетрясения;            регионов республики
по отработке действий     Областные, городские        1 раз в год
органов управления при    и районные органы
переводе Гражданской      управления, службы
обороны с мирного на      Гражданской обороны
военное положение         и чрезвычайных ситуаций
(с выходом на запасные
пункты управления)
по оповещению и сбору     Формирования Гражданской    1 раз в полугодие
территориальных           обороны
формирований Гражданской
обороны
по оповещению и сбору     Отряды экстренного          Ежемесячно
отрядов экстренного       реагирования
реагирования
24 Тактико-специальные       Формирования Гражданской    1 раз в год
учения с территориаль-    обороны
ными формированиями
Гражданской обороны

25 Жылдық қорытындыларды       Әкімдер, Азаматтық            2000 жылғы,
шығару және келесі          қорғаныс және төтенше         2001 жылғы,
жылға міндеттер қою         жағдайлар қызметтерінің       желтоқсан
басшылары, қалалар
(аудандар) эвакуациялау
органдарының төрағалары,
ұйымдардың басшылары
--------------------------------------------------------------------------
4. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының төтенше жағдайлар жөніндегі
басқармалары бастықтарының жетекшілігімен
--------------------------------------------------------------------------
1              2                          3                      4
--------------------------------------------------------------------------
26 Авариялық-құтқару қыз.      Жедел ден қою ортядтары.     Жылына 1 рет
меттері құрамаларының       ның, мамандандырылған
іс-қимылдарын басқару,      өрт бөлімдерінің,
дайындықта ұстау және       Азаматтық қорғаныс
материалдық-техникалық      құрамаларының командирлері
қамтамасыз ету мәселелері
жөніндегі оқу-әдістеме.
лік жиындар
--------------------------------------------------------------------------
27 Әскери даярлық бойынша      Төтенше жағдайлар жөнін.     3-5 қаңтар,
сабақ                       дегі басқармалар, Азамат.     3-5 шілде
тық қорғаныстың әскери
бөлімдері
--------------------------------------------------------------------------
28 Әскери кезекшілікті         Жедел-кезекшілік қызметі.    Айына 1 рет
атқару жөніндегі сабақ      нің штат құрамы, әскери
кезекшілікті атқаруға
рұқсат берілген офицерлер
мен қызметкерлер
--------------------------------------------------------------------------
29 Даярлау және оқыту орта.    Даярлау және оқыту           Жеке жоспар
лықтарының қызметкерлері.   орталықтарының қызметкер.     бойынша
мен оқу-әдістемелік жиын.   лері
дар
--------------------------------------------------------------------------
5. Орталық атқарушы органдар басшыларының жетекшілігімен
--------------------------------------------------------------------------
30 Төтенше жағдайлардың        Орталық аппараттың            Жылына 1 рет
зардаптарын жою жөніндегі   басшы құрамы
командалық-штабтық
жаттығулар
--------------------------------------------------------------------------
31 Азаматтық қорғанысты        Азаматтық қорғаныс            Жылына 1 рет
бейбіт уақыттан соғыс       орталық аппаратының
жағдайына ауыстыру          басшы құрамы, штабы
(қосалқы басқару пункт.
теріне шыға отырып)
жөніндегі штабтық жатты.
ғулар
--------------------------------------------------------------------------
32 Ведомстволық бағыныстағы    Кемінде 2 бірлестік,          Жеке жоспар
органдардағы төтенше жағ.   ұйымдар басшыларының           бойынша
дайлардың алдын алу         шешімі бойынша
және іс-қимылдар кезінде.
гі мәселелер бойынша бас.
қару органдарының
жай-күйін тексеру
--------------------------------------------------------------------------
33 Жылдық қорытындыларды       Орталық аппараттың басшы       2000 жылғы,
шығару және келесі жылға    құрамы, ведомстволық           2001 жылғы
арналған міндеттер қою      бағыныстағы ұйымдардың         желтоқсан
жетекшілері
--------------------------------------------------------------------------
6. Ұйымдар (меншіктің барлық нысандарындағы
басшыларының жетекшілігімен)
--------------------------------------------------------------------------
34 Кешенді жаттығу (300 және   Азаматтық қорғаныстың          3 жылда
одан да көп адамы бар ұйым) басшы құрамы, құрамалары,       1 рет
жұмысшылар мен қызметкерлер
--------------------------------------------------------------------------
35 Азаматтық қорғанысты        Ұйымдардың басшы құрамы        Жылына
бейбіт уақыттан соғыс                                        1 рет
жағдайына ауыстыру
бойынша штабтық жатты.
ғулар
--------------------------------------------------------------------------
36 Объектілік жаттығулар       Азаматтық қорғаныс            3 жылда 1 рет
(адам саны 300-ге дейінгі   құрамаларының басшы құрамы,
ұйымдарда)                  жеке құрамы,
жұмысшылар мен қызметкерлер
--------------------------------------------------------------------------
37 Командалық-штабтық жатты.   Азаматтық қорғаныс құра.      Жылына 1 рет
ғулар                       маларының басшы құрамы,
командирлері
--------------------------------------------------------------------------
38 Жерсілкіну қауіпі бар       Азаматтық қорғаныстың        Тоқсан сайын
аймақтарға арналған         басшы құрамы, құрамалары,
жаттығулар                  жұмысшылар мен қызметкерлер,    //-//-//
Химиялық және басқа да      студенттер, оқу орындарының
ықтимал қауіпті объекті.    оқушылары, мектеп жасына
лердегі авариялар кезін.     дейінгі мекемелердегі
дегі жаттығулар              балалар
Сел қауіпі бар аймақтарға                                  Жарты жылда
арналған жаттығулар                                           1 рет
--------------------------------------------------------------------------
39 Зілзаланың кең ауқымды      Азаматтық қорғаныстың        Тоқсан сайын
авариялар мен апаттардың    басшы құрамы, құрамалары.
зардаптарын жоюға көмек     ның жеке құрамы, жұмысшылар
көрсетуге арналған          мен қызметкерлер
Азаматтық қорғаныс құра.
маларын жинау және құлақ.
тандыру жөніндегі жатты.
ғулар
--------------------------------------------------------------------------

25 Подведение итогов за      Акимы, руководители         Декабрь 2000
год и постановка задач    служб Гражданской обороны   года, 2001 года
на следующий год          и чрезвычайных ситуаций,
председатели эвакуационных
органов городов (районов),
руководители организаций
4. Под руководством начальников управлений по чрезвычайным
ситуациям областей, городов Астаны и Алматы
26 Учебно-методические       Командиры отрядов           1 раз в год
сборы по вопросам         экстренного реагирования,
управления, поддержания   специализированных
в готовности и            пожарных частей,
материально-технического  формирований Гражданской
обеспечения действий      обороны
формирований аварийно-
спасательных служб
27 Занятия по боевой         Управления по чрезвычайным  3-5 января,
готовности                ситуациям, воинские части   3-5 июля
Гражданской обороны
28 Занятия по несению        Штатный состав оперативно-  1 раз в месяц
боевого дежурства         дежурной службы, офицеры
и служащие, допущенные к
несению боевого дежурства
29 Учебно-методические       Работники центров           По отдельному
сборы с работниками       подготовки обучения         плану
центров подготовки и
обучения
5. Под руководством руководителей центральных
исполнительных органов
30 Командно-штабные учения   Руководящий состав          1 раз в год
по ликвидации последствий центрального аппарата
чрезвычайных ситуаций
31 Штабные тренировки по     Руководящий состав,         1 раз в год
переводу Гражданской      штаб Гражданский
обороны с мирного на      обороны центрального
военное положение (с      аппарата
выходом на запасные
пункты управления)
32 Проверки состояния        По решению руководителей    По отдельному
органов управления по     не менее двух объединений,  плану
вопросам предупреждения   организаций
и действиям при
чрезвычайных ситуациях
в подведомственных
органах
33 Подведение итогов за      Руководящий состав          Декабрь 2000
год и постановка задач    центрального аппарата,      года, 2001
на следующий год          руководители подведом-      года
ственных организаций
6. Под руководством руководителей организаций (всех форм
собственности)
34 Комплексные учения        Руководящий состав,           1 раз 3 года
(организация от 300       формирования Гражданской
человек и более)          обороны, рабочие и служащие
35 Штабные тренировки        Руководящий состав          1 раз в год
по переводу               организаций
Гражданской обороны
с мирного на военное
положение
36 Объектовые тренировки     Руководящий состав,         1 раз в 3 года
(в организациях с         личный состав
численностью до 300       формирований Гражданской
человек)                  обороны, рабочие и служащие
37 Командно-штабные учения   Руководящий состав,         1 раз в год
командиры формирований
Гражданской обороны
38 Тренировки для сейсмо-    Руководящий состав,         Ежеквартально
опасных регионов          формирования Гражданской       -//-
Тренировки при авариях    обороны, рабочие и
на химических и других    служащие, студенты,
потенциально опасных      учащиеся учебных
объектах                  заведений, дети дошкольных
Тренировки для селе-      учреждений                  1 раз в полугодие
опасных регионов
39 Тренировка по сбору       Руководящий состав,         Ежеквартально
и оповещению              личный состав
формирований Гражданской  формирований
обороны, предназначенных  Гражданской обороны,
для оказания помощи в     рабочие и служащие
ликвидации последствий
землетрясения, крупно-
масштабных аварий и
катастроф

7. Басшы құрамды даярлау
--------------------------------------------------------------------------
1          2                           3                         4
--------------------------------------------------------------------------
40 Төтенше жағдайлар мен       Қоса беріліп отырған тіз.     Жеке жоспар
Азаматтық қорғаныс сала.    беге сәйкес лауазымды          бойынша
сындағы басшы құрамды       адамдар
Республикалық біліктілікті
арттыру курстарында оқыту
--------------------------------------------------------------------------
41 Даярлау және оқыту          Ұйымдардың басшы құрамдары      //-//-//
орталықтарында оқыту
--------------------------------------------------------------------------
42 Ұйымдарда даярлау           Басшылар құрамы, Азамат.      //-//-//
тық қорғаныстың және
төтенше жағдайлар қызмет.
терінің бастықтары
--------------------------------------------------------------------------
43 Жаңа оқу жылына арналған    Басшы құрам, төтенше         2000 жылғы,
міндеттердің қорытындыла.   жағдайлар қызметтерінің      2001 жылғы,
рын шығару және қою жөнін.  бастықтары, Азаматтық         желтоқсан
дегі басшы құраммен         қорғаныс құрамаларының
оқу-әдістемелік жиындар     командирлері
--------------------------------------------------------------------------
8. Бөлім және бөлімшелер командирлерінің басшылығымен
Азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдерін даярлау
--------------------------------------------------------------------------
44 Әскери бөлімдердегі әскери  Азаматтық қорғаныс әскери    Жеке жоспар
және мемлекеттік-құқықтық   бөлімдерінің командованиесі,  бойынша
даярлық                     жеке құрамдары
--------------------------------------------------------------------------
45 Бақылаулық және қорытынды   Азаматтық қорғаныс әскери      Жарты жылда
тексерулер                  бөлімдерінің командованиясі,     1 рет
жеке құрамдары
--------------------------------------------------------------------------
46 Батальондық және роталық    Құтқару батальондары мен         //-//-//
тактикалық-арнаулы жаттығу  Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінің роталары
--------------------------------------------------------------------------
47 Командалық-штабтық          Азаматтық қорғаныс әскери      Жылына 1 рет
жаттығулар                  бөлімдерінің командованиясы
--------------------------------------------------------------------------
9. Азаматтық қорғаныс құрамаларын даярлау
--------------------------------------------------------------------------
48 Даярлау және оқыту орталық. Азаматтық қорғаныс құра.      Жеке жоспар
тарында оқыту               маларының командирлері         бойынша
--------------------------------------------------------------------------
49 Ұйымдарда болуы ықтимал     Азаматтық қорғаныс             //-//-//
төтенше жағдайларды         құрамалары
жоюға даярлау
--------------------------------------------------------------------------
50 Тактикалық-арнаулы жатты.   Азаматтық қорғаныстың          Жылына
ғулар                       негізгі құтқару                1 рет
құрамалары
Азаматтық қорғаныстың         3 жылда 1 рет
басқа да құрамалары
--------------------------------------------------------------------------
51 Азаматтық қорғаныс құра.    Азаматтық қорғаныс            Жылына 2 рет
маларын құлақтандыру        құрамалары
және жинау жөніндегі
жаттығулар
--------------------------------------------------------------------------
10. Халықты төтенше жағдайлар қауіпі төнген және пайда болған
кездегі іс-қимылдарға даярлау
--------------------------------------------------------------------------
52 Топтардағы жоспарлы        Азаматтық қорғаныстың          12 сағаттық
сабақтар                   құрамаларына кірмейтін         бағдарлама
меншіктің барлық нысанын.      бойынша
дағы ұйымдардың жұмыс.
шылары мен қызметшілері
--------------------------------------------------------------------------
53 Оқыту мен жаттығуларға     Өндірісте және қызмет          Пәтер иелері
тарту Құралдарды,          көрсету саласында жұмыс        кооперативтері
жаднамаларды, мерзімді     істемейтін халық               басшыларының
басылымдардың материал.                                   жоспарлары
дарын өз бетінше                                          бойынша
зерделеу, телерадио
хабарларын қарау (тыңдау)
--------------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2000 жылғы 20 қазандағы
N 125 өкімімен бекітілген
Төтенше жағдайлар саласындағы және Азаматтық қорғаныстың
басшы құрамының біліктілігін арттырудың республикалық курстарында
оқытуға жататын лауазымды адамдардың тізбесі
--------------------------------------------------------------------------
Р/с! Оқитындардың санаты                !Оқытудың мерзімділігі
N !                                    !
--------------------------------------------------------------------------
1                2                               3
--------------------------------------------------------------------------
1  Министрліктер, комитеттер,
агенттіктер:
Бірінші басшылар мен олардың орын.          3 жылда 1 рет
басарлары;
департаменттердің директорлары мен
олардың орынбасарлары;                         //-//-//
басқармалардың бастықтары мен                  //-//-//
олардың орынбасарлары;                         //-//-//
бөлімдердің бастықтары мен олардың             //-//-//
орынбасарлары;
Азаматтық қорғаныс және төтенше
жағдайлар қызметкерлері;
төтенше жағдайлар жөніндегі
комиссиялардың төрағалары мен олардың
орынбасарлары;                                Жыл сайын
эвакуациялау комиссиясының төрағалары
мен олардың орынбасарлары
--------------------------------------------------------------------------
2  Республикалық мекемелер, компаниялар
басқармалар және ведомстволар:
Бірінші басшылар мен олардың                 3 жылда 1 рет
орынбасарлары;                                 //-//-//
бөлімдердің бастықтары мен олардың             //-//-//
орынбасарлары;                                 //-//-//
Азаматтық қорғаныс және төтенше
жағдайлар қызметкерлері;
төтенше жағдайлар жөніндегі
комиссиялардың төрағалары мен
олардың орынбасарлары;
эвакуациялық комиссияның төрағалары             Жыл сайын
мен олардың орынбасарлары
--------------------------------------------------------------------------

7. Подготовка руководящего состава
40 Обучение на               Должностные лица            По отдельному
Республиканских курсах    согласно прилагаемому       плану
повышения квалификации    перечню
руководящего состава в
области чрезвычайных
ситуаций и Гражданской
обороны
41 Обучение в центре         Руководящий состав          -//-
подготовки и обучения     организаций
42 Подготовка в              Руководящий состав,         -//-
организациях              начальники служб
Гражданской обороны и
чрезвычайных ситуаций
43 Учебно-методические       Руководящий состав,         декабрь
сборы с руководящим       начальники служб            2000 года,
составом по подведению    чрезвычайных ситуаций,      2001 года
итогов и постановке       командиры формирований
задач на новый учебный    Гражданской обороны
год
8. Подготовка воинских частей Гражданской обороны
под руководством командиров частей и подразделений
44 Боевая и государственно-  Командование, личный        По отдельному
правовая подготовка в     состав воинских частей      плану
воинских частях           Гражданской обороны
45 Контрольные и итоговые    Командование, личный        1 раз в полугодие
проверки                  состав воинских частей
Гражданской обороны
46 Батальонные и ротные      Спасательные батальоны и    -//-
тактико-специальные       роты воинских частей
учения                    Гражданской обороны
47 Командно-штабные учения   Командование воинских       1 раз в год
частей Гражданской
обороны
9. Подготовка формирований Гражданской обороны
48 Обучение в Центрах        Командиры формирований      По отдельному
подготовки и обучения     Гражданской обороны         плану
49 Подготовка организаций к  Формирования Гражданской    -//-
ликвидации возможных      обороны
чрезвычайных ситуаций
50 Тактико-специальные       Основные спасательные       1 раз в год
учения                    формирования Гражданской
обороны
Другие формирования         1 раз в 3
Гражданской обороны         года
51 Тренировки по             Формирования Гражданской    2 раза в год
оповещению и сбору        обороны
формирований
Гражданской обороны
10. Подготовка населения к действиям при угрозе и
возникновении чрезвычайных ситуаций
52 Плановые занятия в        Рабочие и служащие          По 12 часовой
группах                   организаций всех форм       программе
собственности, не входящие
в формирования Гражданской
обороны
53 Привлечение на учения     Население, не занятое в     По планам
и тренировки              производстве и в            руководителей
Самостоятельное изучение  сфере обслуживания          кооперативов
пособий, памяток,                                     собственников
материалов периодической                              квартир
печати, просмотр
(прослушивание) теле-,
радио-передач
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
20 октября 2000 года N 125-р
Перечень
должностных лиц, подлежащих обучению на Республиканских
курсах повышения квалификации руководящего состава в области
чрезвычайных ситуаций и Гражданской обороны
---------------------------------------------------------------------------
N  !    Категория обучаемых                       !Периодичность обучения
п/п!                                              !
---------------------------------------------------------------------------
1  Министерства, комитеты, агентства:
первые руководители и их заместители;               1 раз в 3 года
директора департаментом и их заместители;           --//--
начальники управлений и их заместители;             --//--
начальники отделов и их заместители;                --//--
работники служб Гражданской обороны и
чрезвычайных ситуаций;                              --//--
председатели комиссий по чрезвычайным ситуациям     ежегодно
и их заместители;
председатели эвакуационных комиссий и их
заместители                                         --//--

3  Жергілікті атқарушы органдардың                2 жылда 1 рет
басшылары:
облыстардың, қалалардың, аудандардың            //-//-//
әкімдері мен олардың орынбасарлары;              //-//-//
департаменттердің директорлары мен
олардың орынбасарлары;                          //-//-//
басқармалардың бастықтары мен олардың
орынбасарлары;                                  //-//-//
бөлімдердің бастықтары мен олардың
орынбасарлары;                                  //-//-//
Азаматтық қорғаныс және төтенше
жағдайлар қызметкерлері;                        //-//-//
Азаматтық қорғаныс және төтенше
жағдайлар қызметтерінің бастықтары              //-//-//
мен олардың орынбасарлары;
Азаматтық қорғаныс және төтенше
жағдайлар қызметтері штабтарының
бастықтары;                                     //-//-//
Облыстар, қалалар, аудандар төтенше
жағдайлар жөніндегі комиссияларының
төрағалары мен олардың орынбасарлары;            Жыл сайын
облыстар, қалалар және аудандар
эвакуациялау комиссияларының
төрағалары мен олардың орынбасарлары            //-//-//
--------------------------------------------------------------------------
4  Жоғары және орта арнаулы оқу орындары.
ның, бұқаралық ақпарат құралдарының,
ғылыми-зерттеу институттарының басшылары:      Жыл сайын
ректорлар (директорлар) және олардың
орынбасарлары;                                   //-//-//
ректорлар, жауапты хатшылар
--------------------------------------------------------------------------
5  "Тыныс-тіршілік қауіпсіздігі" жоғары
оқу орындары кафедраларының мұғалімдері          //-//-//
--------------------------------------------------------------------------
6  Даярлау және оқыту орталықтарының                //-//-//
мұғалімдері
--------------------------------------------------------------------------
7  Төтенше жағдайлар жөніндегі басқармалар          //-//-//
және Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінің
офицерлері
--------------------------------------------------------------------------
Оқығандар:
Багарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.

2  Республиканские учреждения, компании, управления    1 раз в 3 года
и ведомства:
первые руководители и их заместители;               --//--
начальники отделов и их заместители;                --//--
работники служб Гражданской обороны и чрезвычайных
ситуаций;                                           --//--
председатели комиссий по чрезвычайным ситуациям и   ежегодно
их заместители;
председатели эвакуационных комиссий и их
заместители                                         --//--
3  Руководители местных исполнительных органов:
акимы областей, городов, районов и их заместители;  1 раз в 2 года
директора департаментов и их заместители;           --//--
начальники управлений и их заместители;             --//--
начальники отделов и их заместители;                --//--
работники Гражданской обороны и чрезвычайных
ситуаций                                            --//--
Начальники служб Гражданской обороны и
чрезвычайных ситуаций и их заместители              --//--
Начальники штабов службы Гражданской обороны и      1 раз в 2 года
чрезвычайных ситуаций
Председатели комиссий по чрезвычайным ситуациям     ежегодно
областей, городов, районов и их заместители
Председатели эвакуационных комиссий областей,       --//--
городов и районов и их заместители
4  Руководители высших и средних специальных учебных
заведений, средств массовой информации, научно-
исследовательских институтов:
ректоры (директоры) и их заместители;               ежегодно
редакторы, ответственные секретари                  --//--
5  Преподаватели кафедр "Безопасности
жизнедеятельности" высших учебных заведений         --//--
6  Преподаватели центров подготовки и обучения         --//--
7  Офицеры управлений по чрезвычайным ситуациям и
воинских частей Гражданской обороны                 --//--
___________________________________________________________________________
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Умбетова А.М.)