Қазақстан Республикасында заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және кәсіпкерлік қызметті лицензиялау жүйесін реформалау жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімі 2002 жылғы 29 мамыр N 63-ө
Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында заңды тұлғаларды
мемлекеттік тіркеу және кәсіпкерлік қызметті лицензиялау жүйесін
реформалау жөніндегі іс-шаралар жоспары бекітілсін.
Премьер-Министр
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2002 жылғы 29 мамырдағы
N 63 өкімімен
бекітілген
Қазақстан Республикасында заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және
кәсіпкерлік қызметті лицензиялау жүйесін реформалау жөніндегі
іс-шаралар жоспары
_________________________________________________________________________
Р/с!           Іс-шара           !  Аяқталу  !   Орындаушы      ! Орындалу
N !                             !  нысаны   !                  ! мерзімі
_________________________________________________________________________
1                2                   3               4            5
_________________________________________________________________________
1   Заңды тұлғаларды мемлекеттік              Әділет министрлігі,
тіркеу                                    Мемлекеттік кіріс
министрлігі,
Статистика жөніндегі
агенттік
кәсіпкерлік қызметті лицен.               Экономика және
зиялау мәселелері жөніндегі               сауда министрлігі
проблемаларды анықтау және
оларды шешудің мүмкін жолда.
рын әзірлеу мақсатында
қоғамдық пікірге талдау
жүргізу;
________________________________________________________________________
1.1 Бұқаралық ақпарат құрал.      Мәдениет,                      2002
дарында:                      ақпарат     Әділет министрлі.  жылғы
заңды тұлғаларды мемлекет.    және қоғам. гі, Мемлекеттік    2-тоқсан
тік тіркеу жүйесінің;         дық келісім кіріс министрлігі,
кәсіпкерлік қызметті ли.      министрлі.  Статистика жөнін.
цензиялау жүйесінің           гіне мате.  дегі агенттік
проблемалық мәселелері        риалдар
жөніндегі материалдарды       ұсыну       Экономика және
жариялауға дайындау;                      сауда министрлігі
_________________________________________________________________________
1.2 Бұқаралық ақпарат құрал.      Бұқаралық   Мәдениет, ақпарат  2002
дарында заңды тұлғаларды      ақпарат     және қоғамдық      жылғы
мемлекеттік тіркеу және       құралда.    келісім министр.   2-тоқсан
кәсіпкерлік қызметті          рында       лігі
лицензиялау жүйесінің         жариялау
проблемалық мәселелері
жөніндегі материалдарды
жариялауды қамтамасыз ету;
________________________________________________________________________
1.3 Бұқаралық ақпарат құрал.      Үкіметке                       2002
дарында:                      ақпарат     Әділет министрлі.  жылғы
заңды тұлғаларды мемлекет.                гі, Мемлекеттік    3-тоқсан
тік тіркеу;                               кіріс министрлігі,
Статистика жөнін.
дегі агенттік
кәсіпкерлік қызметті лицен.               Табиғи монополия.
зиялау жүйесін реформалау                 ларды реттеу, бәсе.
мәселелері жөніндегі жария.               келестікті қорғау
ланымдардың қорытындысы                   және шағын бизнесті
бойынша жүргізілген қоғам.                қолдау жөніндегі
дық пікірді талдауды ескере               агенттік,
отырып, конференциялар                    Экономика және сауда
өткізуді ұйымдастыру                      министрлігі
_________________________________________________________________________
2   Кәсіпкерлік қызметті лицен.  Үкіметке     Экономика және      2002
зиялаудың халықаралық тә.    ұсыныс       сауда министрлігі   жылғы
жірибесіне талдау жүргізу                                     4-тоқсан
және оны Қазақстан Респуб.
ликасында қолдану жөнінде
ұсыныстар енгізу
_________________________________________________________________________
3   Халықаралық және отандық     Үкіметке     Экономика және      2002
тәжірибені ескере отырып,    ұсыныс       сауда министрлігі   жылғы
Қазақстан Республикасында                 (жинақтау),         4-тоқсан
кәсіпкерлік қызметті                      лицензиар мемлекет.
лицензиялау жүйесін жетіл.                тік органдар
діру жөнінде:
лицензиялау рәсімдерін
тәртіпке келтіру және оңай.
лату мақсатында қолданылып
жүрген, лицензиаттарға
қойылатын біліктілік та.
лаптарына өзгерістер мен
толықтыруларды;
орталық және жергілікті
атқарушы органдардың лицен.
зиялау мәселелеріндегі
өкілеттіктерін бөлуді;
лицензиялық бақылау
басымдылығын қызметті жүр.
гізу үшін қажетті құжаттар.
дың болуы мен ресімдеу
дұрыстығынан лицензиаттың
өз қызметін бақылауға
аударуды;
қызмет түрлерін лицензия.
ланатынға жатқызу өлшемдерін;
лицензияланатын кәсіпкерлік
қызмет түрлерінің тізбесін
қысқарту жөніндегі ұсыныс.
тарды көздейтін ұсыныстар
даярлау
_________________________________________________________________________
4   Заңды тұлғаларды мемлекеттік   Үкіметке    Әділет министрлігі   2002
тіркеудің халықаралық тәжі.    ақпарат                          жылғы
рибесіне талдау жүргізу                                        4-тоқсан
және оны Қазақстан Республи.
касында қолдану жөнінде
ұсыныстар енгізу
_________________________________________________________________________
5   Заңды тұлғаларды "бір терезе"   Үкімет    Әділет министрлігі,  2002
қағидаты бойынша, яғни бір      қаулысы.  Статистика жөнін.    жылғы
рәсім шегінде мемлекеттік       ның       дегі агенттік,       1-тоқсан
тіркеуге кезең-кезеңімен        жобасы    Мемлекеттік кіріс
көшу бағдарламасын әзірлеу                министрлігі
_________________________________________________________________________
6   "Лицензиялау туралы" жаңа       Заң       Экономика және       2003
Заңның, оның ішінде:            жобасы    сауда министрлігі,   жылғы
лицензияланатын қызмет                   лицензиар мемлекет.  2-тоқсан
түрлерінің бірыңғай                       тік органдар
тізбесін;
лицензиялау қағидаттарын;
лицензия алуға өтінім беру.
ші мен лицензиат сай болуы
тиіс біліктілік талаптарын
айқындау қағидаттарын;
лицензиардың, лицензиаттың
және лицензия алуға өтінім
берушінің құқықтары мен
жауапкершілігін;
Үкімет бекітетін кәсіпкер.
лік қызметті лицензиялау
ережелерінде қамтылуға тиіс
стандартты қағидаларды
көздейтін жобасын әзірлеу
_________________________________________________________________________
7   "Лицензиялау туралы" жаңа      Норматив.  Экономика және      Заң
Заңды қабылдау кезінде         тік        сауда министрлігі,  қабылдан.
нормативтік құқықтық кесім.    құқықтық   лицензиар           ғаннан
дерге өзгерістер мен толық.    кесімдер.  мемлекеттік         кейінгі
тырулар енгізу                 дің        органдар            тоқсан
жобалары                       ішінде
_________________________________________________________________________
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.

Об утверждении Плана мероприятий по реформированию системы государственной регистрации юридических лиц и лицензирования предпринимательской деятельности в Республике Казахстан
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 29 мая 2002 года N 63-р
Утвердить прилагаемый План мероприятий по реформированию системы государственной регистрации юридических лиц и лицензирования предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
Премьер-Министр
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 29 мая 2002 года N 63-р
План мероприятий по реформированию системы государственной
регистрации юридических лиц и лицензирования предпринимательской
деятельности в Республике Казахстан
___________________________________________________________________________
N  !           Мероприятие         !  Форма   !    Исполнитель  !   Срок
п/п!                               !завершения!                 !исполнения
___________________________________________________________________________
1 !               2               !     3    !         4       !     5
___!_______________________________!__________!_________________!__________
1.  Провести анализ общественного
мнения с целью выявления
проблем и выработки возможных
путей их решения по вопросам:
государственной регистрации                Министерство
юридических лиц;                           юстиции,
Министерство
государственных
доходов,
Агентство по
статистике
лицензирования предприниматель-            Министерство
ской деятельности                          экономики и
торговли
1.1 Подготовить к опубликованию в    Представ-                   2 квартал
средствах массовой информации    ление ма-                   2002 года
материалы по проблемным          териалов
вопросам:                        в Минис-
системы государственной          терство   Министерство
регистрации юридических лиц;     культуры, юстиции,
информа-  Министерство
ции и об- государственных
ществен-  доходов,
ного сог- Агентство по
ласия     статистике
системы лицензирования                     Министерство
предпринимательской                        экономики и
деятельности                               торговли
1.2 Обеспечить опубликование в       Публика-  Министерство      2 квартал
средствах массовой информации    ции в     культуры,         2002 года
материалов по проблемным         средствах информации и
вопросам системы государствен-   массовой  общественного
ной регистрации юридических      информа-  согласия
лиц и лицензирования предпри-    ции
нимательской деятельности
1.3 Организовать проведение          Информа-                    3 квартал
конференций с учетом анализа     ция в                       2002 года
общественного мнения, проведен-  Прави-
ного по итогам публикаций в      тельство
средствах массовой информации
по вопросам реформирования
системы:
государственной регистрации                Министерство
юридических лиц;                           юстиции,
Министерство
государственных
доходов,
Агентство по
статистике
лицензирования предприниматель-            Агентство по
ской деятельности                          регулированию
естественных
монополий,
защите конкурен-
ции и поддержке
малого бизнеса,
Министерство
экономики и
торговли
2.  Провести анализ международного   Предло-   Министерство      4 квартал
опыта лицензирования предприни-  жения в   экономики и       2002 года
мательской деятельности и        Прави-    торговли
внести предложения по его при-   тельство
менению в Республике Казахстан
3.  Подготовить предложения по       Предло-   Министерство      4 квартал
совершенствованию системы        жения в   экономики и       2002 года
лицензирования предприниматель-  Прави-    торговли (свод),
ской деятельности в Республике   тельство  государственные
Казахстан с учетом международ-             органы-лицензиары
ного и отечественного опыта,
предусматривающие:
изменения и дополнения в дейст-
вующие квалификационные требо-
вания к лицензиатам в целях
упорядочения и упрощения
процедур лицензирования;
разделение полномочий цент-
ральных и местных исполнитель-
ных органов в вопросах лицен-
зирования;
перемещение акцента лицензион-
ного контроля с наличия и
правильности оформления доку-
ментов, необходимых для ведения
деятельности, на контроль самой
деятельности лицензиата;
критерии отнесения видов
деятельности к лицензируемым;
предложения по сокращению
перечня лицензируемых видов
предпринимательской
деятельности
4.  Провести анализ международного   Инфор-    Министерство      4 квартал
опыта государственной регистра-  мация в   юстиции           2002 года
ции юридических лиц и внести     Прави-
предложения по его применению    тельство
в Республике Казахстан
5.  Разработать Программу поэтап-    Проект    Министерство      1 квартал
ного перехода к государственной  постанов- юстиции,          2003 года
регистрации юридических лиц по   ления     Агентство по
принципу "одного окна", т.е. в   Прави-    статистике,
пределах одной процедуры         тельства  Министерство
государственных
доходов
6.  Разработать проект нового        Проект    Министерство      2 квартал
Закона "О лицензировании",       Закона    экономики и       2003 года
предусматривающий в том числе:             торговли,
единый перечень лицензируемых              государственные
видов деятельности;                        органы-лицензиары
принципы лицензирования;
принципы определения квалифи-
кационных требований, которым
должен соответствовать заяви-
тель на получение лицензии и
лицензиат;
права и ответственность
лицензиара, лицензиата, заяви-
теля на получение лицензии;
стандартные положения, которые
должны содержаться в правилах
лицензирования предпринима-
тельской деятельности,
утверждаемых Правительством
7.  Внести изменения и дополнения    Проекты   Министерство      В течение
в нормативные правовые акты      норма-    экономики и       квартала
при принятии нового Закона "О    тивных    торговли,         после
лицензировании"                  правовых  государственные   принятия
актов     органы-лицензиары Закона
___________________________________________________________________________
(Специалисты: Склярова И.В.,
Абрамова Т.М.)