Қазақстан Республикасында халықаралық қаржылық есеп беру стандарттарына көшу жөнiндегi 2003-2004 жылдарға арналған iс-шаралар жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2003 жылғы 15 мамырдағы N 88-ө өкімі
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Бухгалтерлiк есепке алу туралы" заң күшi бар Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 24 маусымдағы Заңының  2-бабын iске асыру мақсатында:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасында халықаралық қаржылық есеп беру стандарттарына көшу жөнiндегi 2003-2004 жылдарға арналған iс-шаралар жоспары (бұдан әрi - Жоспар) бекiтiлсiн.
2. Жоспардың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне жүктелсiн.
Премьер-Министр
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2003 жылғы 15 мамырдағы
N 88 өкімімен
бекітілген
Қазақстан Республикасында халықаралық қаржылық есеп беру стандарттарына көшу жөніндегі 2003-2005 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары
Ескерту. Жоспарға өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің 2004.12.06. N  354 өкімімен.
__________________________________________________________________
Іс-шара            Аяқтау       Жауапты        Аяқтау
нысаны      атқарушы        мерзімі
__________________________________________________________________
1. Республикалық бюджет.    Бюджеттік       БҒМ         2003 жылғы
тік комиссияға 2004 жылы өтінім                      2-тоқсан
республикалық бюджет.
тен мемлекеттік және
орыс тілдерінде бухгал.
терлік есепке алу бойын.
ша оқулықтар, оқу құрал.
дарын әзірлеу жөніндегі
іс-шараларды қаржылан.
дыру бойынша ұсыныс
енгізу
__________________________________________________________________
2. Республикалық бюджет.    Бюджеттік       БҒМ         2003 жылғы
тік комиссияға 2004 жылы өтінім                      2-тоқсан
"Бухгалтерлік есепке
алу және аудит" маман.
дығы бойынша кадрлардың
біліктілігін арттыру
және қайта даярлау
орталығын құруды респуб.
ликалық бюджеттен
қаржыландыру жөнінде
ұсыныс енгізу
__________________________________________________________________
3. Орта кәсіби және         БҒМ бұйрығы   БҒМ, ҚМ,     2003 жылғы
жоғары оқу орындарында                Ұлттық банк   3-тоқсан
"Бухгалтерлік есепке                  (келісім
алу және аудит" маман.                 бойынша)
дығы бойынша білім
берудің мемлекеттік
стандарттарын әзірлеу
және бекіту
__________________________________________________________________
4. Терминдерді, ұғымдарды   Қазақстан     ҚЖ,           2005 жылғы
және өзге де ережелерді  Республикасы Ұлттық банк    3-тоқсан
ХҚЕС-ке сәйкес келтіру   Заңының      (келісім
мақсатында "Бухгалтерлік жобасы        бойынша)
есепке алу және есеп
беру мәселелері жөніндегі
Қазақстан Республикасының
кейбір заң актілеріне
өзгерістер мен толықтырулар
енгізу туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының
жобасын әзірлеу
_________________________________________________________________

О Плане мероприятий по переходу на международные стандарты финансовой отчетности в Республике Казахстан на 2003-2005 годы
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 15 мая 2003 года N 88-р
Сноска. В заголовок внесены изменения - распоряжением Премьер-Министра РК от 6 декабря 2004 г. N 354-р .
В целях реализации статьи 2 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2002 года "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, "О бухгалтерском учете":
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по переходу на международные стандарты финансовой отчетности в Республике Казахстан на 2003-2005 годы (далее - План). <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - распоряжением Премьер-Министра РК от 6 декабря 2004 г. N 354-р .
2. Контроль за выполнением Плана возложить на Министерство финансов Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 15 мая 2003 года N 88
План
мероприятий по переходу на международные стандарты
финансовой отчетности в Республике Казахстан
на 2003-2005 годы <*>
Сноска. В План мероприятий внесены изменения - распоряжением Премьер-Министра РК от 6 декабря 2004 г. N 354-р .
____________________________________________________________________
!       Мероприятие        !   Форма   ! Ответственный !  Срок
!                          ! завершения!  исполнитель  !завершения
--------------------------------------------------------------------
1. Внести на рассмотрение     Бюджетная      МОН         2 квартал
республиканской бюджетной   заявка                    2003 года
комиссии предложение по
финансированию из
республиканского бюджета
в 2004 году мероприятий
по разработке учебников,
учебных пособий по
бухгалтерскому учету на
государственном и
русском языках
2. Внести на рассмотрение     Бюджетная      МОН        2 квартал
республиканской бюджетной   заявка                   2003 года
комиссии предложение по
финансированию из
республиканского бюджета
в 2004 году создания
центра повышения
квалификации и
переподготовки кадров
по специальности
"Бухгалтерский учет
и аудит"
3. Разработать и утвердить    Приказ МОН   МОН, МФ,     3 квартал
государственные стандарты               Нацбанк      2003 года
образования по                          (по согла-
специальности                           сованию)
"Бухгалтерский учет и
аудит" средних
профессиональных и
высших учебных заведений
4. Разработать проект         Проект         МФ,        3 квартал
Закона Республики          Закона       Нацбанк      2005 года
Казахстан "О внесении      Республики   (по согла-
изменений и дополнений     Казахстан    сованию)
в некоторые
законодательные акты
Республики Казахстан по
вопросам бухгалтерского
учета и отчетности"
в целях приведения
терминов, понятий и иных
положений в соответствие
с МСФО

5. Бухгалтерлік есепке алу  ҚМ бұйрығы,   ҚЖ,           2003 жыл
стандарттарын және олар. Ұлттық банк  Ұлттық банк    бойы
ға ХҚЕС-пен реттелмеген  қаулысы      (келісім
мәселелер бойынша әдіс.               бойынша)
темелік ұсынымдар әзірлеу
__________________________________________________________________
6. 2004 жылы 1 қаңтардан    Қазақстан     ҚМ,           2003 жылғы
бастап  ХҚЕС-ке сәйкес   Республикасы. мүдделі       4-тоқсан
қаржылық есеп беруді     ның          мемлекеттік
жасауды көздейтін,       Үкіметіне     органдар
ұлттық компаниялардың    ақпарат
есеп саясатына заңнама.
мен белгіленген тәртіп
бойынша өзгерістер
енгізу
_________________________________________________________________
7. Сақтандыру (қайта                                    2003 жылғы
сақтандыру) ұйымдары,    Ұлттық банк. Ұлттық банк    4-тоқсан
зейнетақы рыногының      тің қаулысы  келісім
субъектілері, банктік                 бойынша)
операциялардың жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдар, бағалы қағаз.
дардың рыногына кәсіби
қатысушылары үшін бух.
галтерлік есепке алу
шоттарының үлгі жоспар.
ларын әзірлеу
_________________________________________________________________
8. Бастапқы құжаттардың     ҚМ бұйрығы,   ҚЖ,           2003 жылғы
нысандарын және оларға  Ұлттық банк  Ұлттық банк     4-тоқсан
ұсынылатын ең төменгі   қаулысы, БАҚ (келісім
талаптарды, бухгалтер.   жарияланымы бойынша)
лік есепке алудың
тіркелімін әзірлеу
және бекіту
__________________________________________________________________
9. Бухгалтерлік есепке      Қазақстан     ҚМ, Ұлттық    2003 жылғы
алу жүйесінің дамуында   Республикасы. банк (келі.   4-тоқсан
өзін өзі реттейтін       ның           сім бойынша)
қоғамдық ұйымдардың      Үкіметіне     қоғамдық
рөлін күшейту жөнінде    ақпарат       ұйымдар,
ұсыныстар дайындау                     мүдделі
мемлекеттік
органдар
__________________________________________________________________
10. ХҚЕС-ті шығару, ау.     Қазақстан       ҚМ          Тоқсан
дару және тарату         Республикасы.               сайын
бойынша Халықаралық      ның
қаржылық есеп беру       Үкіметіне
стандарттары жөніндегі   ақпарат
комитетпен өзара
іс-қимылды жүзеге асыру
__________________________________________________________________
11. Мемлекеттік органдар.   Қазақстан     ҚМ, Ұлттық     Тоқсан
мен, бухгалтерлер        Республикасы. банк (келі.    сайын
мен аудиторлардың        ның           сім бойынша)
халықаралық және         Үкіметіне     мүдделі
кәсіптік ұйымдармен      ақпарат       мемлекеттік
ХҚЕС-ті оқыту                          органдар
мәселелері бойынша
өзара іс-қимылды
жүзеге асыру
_________________________________________________________________
12. ХҚЕС-ті қолдану        БАҚ          ҚЖ,           2003-2004
жөніндегі түсіндіру.    жарияланым.  Ұлттық банк   жылдар
лерді дайындау          дары         (келісім
бойынша)
__________________________________________________________________
13. Бухгалтерлік есеп.      Қазақстан     ҚМ, Ұлттық    2004 жылғы
ке алу жүйесін жетіл.    Республикасы. банк (келі.   1-тоқсан
діру және осы            ның           сім бойынша)
салада тәжірибе алмасу   Үкіметіне
мақсатында ЕурАзЭҚ       ақпарат
елдерімен ынтымақтас.
тықты қамтамасыз ету
__________________________________________________________________
14. 2005-2008 жылдар        Қазақстан     ҚМ, Ұлттық    2003 жылғы
кезеңіне арналған бух.   Республикасы  банк (келі.   4-тоқсан
галтерлік есепке алуды   Үкіметінің    сім бойынша)
дамытудың орта мерзімді  қаулысы
бағдарламасын әзірлеу
__________________________________________________________________

5. Разработать стандарты      Приказ МФ,     МФ,        в течение
бухгалтерского учета и     постановление  Нацбанк    2003 года
методические рекомендации  Нацбанка       (по согла-
к ним по вопросам, не                     сованию)
урегулированным МСФО
6. В установленном            Информация     МФ, заин-  4 квартал
законодательством порядке  в Правитель-   тересован- 2003 года
внести изменения в учетные ство           ные госу-
политики национальных      Республики     дарственные
компаний, предусматри-     Казахстан      органы
вающие составление
финансовой отчетности
в соответствии с МСФО
с 1 января 2004 года
7. Разработать типовые        Постановле-    Нацбанк (по 4 квартал
планы счетов               ние Нацбанка   согласова-  2003 года
бухгалтерского учета                      нию)
для страховых
(перестраховочных)
организаций, субъектов
пенсионного рынка,
организаций, осуществляющих
отдельные виды банковских
операций, профессиональных
участников рынка ценных
бумаг
8. Разработать и утвердить    Приказ МФ,     МФ,        4 квартал
формы первичных документов постановление  Нацбанк    2003 года
и минимальные требования,  Нацбанка,      (по согла-
предъявляемые к ним,       публикации в   сованию)
регистры бухгалтерского    СМИ
учета
9. Подготовить предложения    Информация     МФ,        4 квартал
по усилению роли           в Правитель-   Нацбанк    2003 года
саморегулируемых           ство           (по согла-
общественных организаций   Республики     сованию),
в развитии системы         Казахстан      обществен-
бухгалтерского учета                      ные органи-
зации, заин-
тересованные
государст-
венные
органы
10  Осуществлять               Информация     МФ         еже-
взаимодействие             в Правитель-              квартально
с Комитетом по             ство
международным стандартам   Республики
финансовой отчетности по   Казахстан
изданию, переводу и
распространению МСФО
11  Осуществлять               Информация в   МФ,        еже-
взаимодействие с           Правительство  Нацбанк    квартально
государственными           Республики     (по согла-
органами,                  Казахстан      сованию),
международными и                          заинтере-
профессиональными                         сованные
организациями                             государст-
бухгалтеров и                             венные
аудиторов по вопросам                     органы
обучения МСФО
12  Подготовить разъяснения    Публикации     МФ,        2003-2004
по применению МСФО         в СМИ          Нацбанк    годы
(по согла-
сованию)
13  Обеспечить                 Информация     МФ,        1 квартал
сотрудничество со          в Правитель-   Нацбанк    2004 года
странами ЕврАзЭС в целях   ство           (по согла-
совершенствования системы  Республики     сованию)
бухгалтерского учета и     Казахстан
обмена опытом в данной
области
14  Разработать                Постановление  МФ,        4 квартал
среднесрочную программу    Правительства  Нацбанк    2003 года
развития бухгалтерского    Республики     (по согла-
учета на период            Казахстан      сованию)
2005-2008 годов
--------------------------------------------------------------------