Қазақстан Республикасында инфляциялық процестердi реттеу жөнiндегi 2005-2006 жылдарға арналған iс-шаралар жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2004 жылғы 24 желтоқсандағы N 379-ө Өкімі
Инфляцияға қарсы кешендi саясатты әзiрлеу мен iске асыру мақсатында:
1. Қазақстан Республикасында инфляциялық процестердi реттеу жөнiндегi 2005-2006 жылдарға арналған iс-шаралар жоспары (бұдан әрi - Iс-шаралар жоспары) бекiтiлсiн.
2. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi (келiсiм бойынша) жарты жылдықтың қорытындылары бойынша жылына екi рет 20 шiлдеге және 20 қаңтарға Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгiне Іс-шаралар жоспарының iске асырылуы туралы есептi ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлігі жарты жылдықтың қорытындылары бойынша жылына екi рет 30 шiлдеге және 30 қаңтарға Қазақстан Республикасының Yкiметiн хабардар етсін.
Премьер-Министр
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2004 жылғы 24 желтоқсандағы
N 379-ө өкімімен
бекітілген
Қазақстан Республикасында инфляциялық процестерді реттеу
жөніндегі 2005-2006 жылдарға арналған iс-шаралар жоспары
____________________________________________________________
Р/с     Іс-шара     Аяқтау    Орындауға    Орындалу Болжана- Қаржы-
N                   нысаны    жауаптылар    мерзімі   тын   ландыру
шығыстар көзі
____________________________________________________________
1            2         3         4           5         6        7
____________________________________________________________
І кезең
____________________________________________________________
1. Экономикалық    Үкiметке   ЭБЖМ, Қаржы-   2005-   Талап
өсiмнiң болжал- ақпарат    мині, Еңбек-   2006    етілмейді
ды қарқынын ай-            мині, ҰБ       жылдар
қындай отырып              (келісім
макроэкономикалық          бойынша)
көрсеткiштер
болжамын әзірлеу
2. Экономикалық     Yкiметке   ҰБ (келісім   2005-   Талап
өсудiң болжалды  ақпарат    бойынша),     2006    етілмейді
қарқынын ескере             ЭБЖМ, Қаржы-  жылдар
отырып болжалды             мині
өлшемдердi әзiрлеу
3. Макроэкономикалық Республика- ЭБЖМ        2005-   Талап
көрсеткiштердiң   лық бюджет              2006    етілмейді
сценариялық бол-  комиссиясы-             жылдар
жамын Республика- ның шешiмi
лық бюджет коми-
ссиясына бекiтуге
енгiзу
____________________________________________________________
ІІ кезең
____________________________________________________________

О Плане мероприятий по регулированию инфляционных процессов в Республике Казахстан на 2005-2006 годы
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 24 декабря 2004 года N 379-р
В целях выработки и реализации комплексной антиинфляционной политики:
1. Утвердить План мероприятий по регулированию инфляционных процессов в Республике Казахстан на 2005-2006 годы (далее - План мероприятий).
2. Центральным и местным исполнительным органам, Национальному Банку Республики Казахстан (по согласованию) представлять в Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан отчет о реализации Плана мероприятий два раза в год к 20 июля и 20 января по итогам полугодия.
3. Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан информировать Правительство Республики Казахстан о реализации Плана мероприятий два раза в год к 30 июля и 30 января по итогам полугодия.
Премьер-Министр
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 24 декабря 2004 года N 379-р
План
мероприятий по регулированию инфляционных процессов
в Республике Казахстан на 2005-2006 годы
-------------------------------------------------------------------
N  |    Мероприятие   |  Форма   |Ответст-|Срок    |Предпо-|Источ-
п/п|                  |завершения|венные  |исполне-|лагае- |ник
|                  |          |за ис-  |ния     |мые    |финан-
|                  |          |полнение|        |расходы|сирова-
|                  |          |        |        |       |ния
|                  |          |        |        |       |
-------------------------------------------------------------------
1 |         2        |     3    |    4   |    5   |   6   |   7
-------------------------------------------------------------------
I этап
-------------------------------------------------------------------
1. Разработка         Информация  МЭБП,    2005-   Не тре-
прогноза макро-    в Прави-    МФ,      2006    буются
экономических      тельство    МТСЗН,   годы
показателей с                  НБ (по
определением                   согла-
прогнозных темпов              сованию)
экономического
роста
2. Разработка         Информация  НБ (по   2005-   Не тре-
прогнозных пара-   в Прави-    согласо- 2006    буются
метров инфляции    тельство    ванию),  годы
с учетом прогноз-              МЭБП,
ных темпов эконо-              МФ
мического роста
3. Внесение на        Решение     МЭБП     2005-   Не тре-
утверждение        Республи-            2006    буются
Республиканской    канской              годы
бюджетной комис-   бюджетной
сии сценарного     комиссии
прогноза макро-
экономических
показателей
-------------------------------------------------------------------
II этап
-------------------------------------------------------------------

4. Инфляция деңгей-  Үкіметке    Орталық     2005-   Талап
iнiң жоспарлан-   ақпарат     және жер-   2006    етілмейді
ған өлшемдерін                гілікті     жылдар
қамтамасыз ету                атқарушы
бойынша салалық               органдар
және өңірлік
көрсеткіштерді
әзірлеу
5. Өткен жылмен      Үкіметке    ҰБ (келісім  2005-  Талап
салыстырғанда     ақпарат     бойынша)     2006   етілмейді
жалпы ішкі өнім-                           жылдар
нің нақты және
номиналды өзгері-
сінің қарқынын
ескере отырып, ин-
фляцияның тапсы-
рылған өлшемдеріне
қол жеткізуді қам-
тамасыз ететін ақша
агрегаттары өсімі-
нің оңтайлы қарқы-
нын айқындау
6. Баға жөнінде сөз бай- ЭБЖМ-ға   ИСМ        2005 жыл-  Талап
ласудың жолын кесу,   ақпарат              дың        етілмейді
теріс пиғылды бәсе-                        1-жарты-
келестікті, рынок                          жылдығы
субъектілерінің                            2005 жыл-
өздерінің үстем                            дың
жағдайын асыра пай-                        2-жарты-
даланушылығын ай-                          жылдығы
қындау және оның                           2006 жыл-
жолын кесу жөніндегі,                      жылдығы
белгілі бір тауар                          1-жарты
рыногында үстем                            жылдығы
(монополиялық) жағдай-                     2006 жыл-
ға ие рынок субъекті-                      дың
лерінің Мемлекеттік                        2-жарты-
тізіліміне енгізілген                      жылдығы
ұйымдардың баға түзу
тәртібін бақылау
жөніндегі іс-шараларды
жүзеге асыру
7. Көтерме және бөлшек  ЭБЖМ-ға  Облыстар-    2005 жыл-  Талап
сауда базарларының   ақпарат  дың,         дың        етілмейді
желiлерiн кұруға,             Астана және  1-жарты-
сауда инфрақұрылымын          Алматы қала- жылдығы
дамытуға жәрдемдесу,          ларының      2005 жыл-
республиканың, облыс-         әкімдері,    дың 2-жарты-
тардың, Астана және           ИСМ          жылдығы
Алматы қалаларының                         2006 жылдың
тауар базарларында                         1-жарты-
бәсекелес ортаны                           жылдығы
дамыту жөнiнде шара-                       2006 жылдың
лар қабылдау                               2-жарты-
жылдығы
8. Табиғи монополиялар  ЭБМЖ-ға  ТМРА,        2005-     Талап
субъектiлерiнiң      ақпарат  облыстардың, 2006      етілмейді
тауарлары мен                 Астана және  жылдары
қызметтерiнiң баға-           Алматы
лары өсуiнiң ең жо-           қалаларының
ғары мәндерiн айқындау        әкімдері
9. Табиғи монополиялар  ЭБЖМ-ға  ТМРА,        2005-     Талап
субъектiлерiнiң      ақпарат  облыстардың, 2006      етілмейді       қызметтерiне баға-            Астана және  жылдары
лардың (тарифтердiң)          Алматы
шектi өсуiнiң индекс-         қалаларының
терiн анықтау                 әкімдері

4. Разработка         Информация  Цент-    2005-   Не тре-
отраслевых и       в Прави-    ральные  2006    буются
региональных       тельство    и мест-  годы
показателей по                 ные ис-
обеспечению                    полни-
запланированных                тельные
параметров                     органы
уровня инфляции
5. Определение        Информация  НБ (по   2005-   Не тре-
оптимальных        в Прави-    согласо- 2006    буются
темпов роста       тельство    ванию)   годы
денежных
агрегатов,
обеспечивающих
достижение
заданных пара-
метров инфляции,
с учетом реаль-
ных и номиналь-
ных темпов изме-
нения валового
внутреннего
продукта по
сравнению с пре-
дыдущим годом
6. Осуществление      Информация  МИТ      1 полу- Не тре-
мероприятий по     в МЭБП               годие   буются
пресечению цено-                        2005
вого сговора,                           года
выявлению и                             2 полу-
пресечению                              годие
недобросовестной                        2005
конкуренции,                            года
злоупотреблений                         1 полу-
субъектами рынка                        годие
своим доминирую-                        2006
щим положением,                         года
по контролю за                          2 полу-
порядком цено-                          годие
образования                             2006
организаций,                            года
включенных в
Государственный
реестр субъектов
рынка, занимающих
доминирующее
(монопольное)
положение на
определенном
товарном рынке
7. Содействие в       Информация  Акимы    1 полу- Не тре-
создании сети      в МЭБП      облас-   годие   буются
оптовых и роз-                 тей,     2005
ничных рынков,                 городов  года
развитии торговой              Астаны и 2 полу-
инфраструктуры,                Алматы,  годие
принятие мер по                МИТ      2005
развитию конку-                         года
рентной среды на                        1 полу-
товарных рынках                         годие
республики,                             2006
областей, городов                       года
Астаны и Алматы                         2 полу-
годие
2006
года
8. Определение        Информация  АРЕМ,    2005-   Не тре-
максимальных       в МЭБП      акимы    2006    буются
значений роста                 облас-   годы
цен на товары и                тей,
услуги субъектов               городов
естественных                   Астаны и
монополий                      Алматы
9. Определение        Информация  АРЕМ,    2005-   Не тре-
индексов предель-  в МЭБП      акимы    2006    буются
ного роста цен                 облас-   годы
(тарифов) на ус-               тей,
луги субъектов                 городов
естественных                   Астаны и
монополий                      Алматы

10. Облыстардың, Астана Статис-  СА                     Талап
және Алматы қала-   калық                           етілмейді
ларының тұрғысында  ақпарат
республикадағы ин-
фляция деңгейiнiң
(орташа жылдық есеп-
теуде) өзгергені
туралы статистикалық
ақпаратты әзiрлеу
11. "Инфляцияға шолу"    Ақпараттық ҰБ (келiсiм  тоқсан  Талап
ақпараттық материал- материалдар бойынша)    сайын   етiлмейдi
дарын жариялау
___________________________________________________________________
Ескерту: әрiптiк аббревиатураны таратып жазу:
ЭБЖМ - Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi
Қаржыминi - Қаржы министрлiгi
Еңбекминi - Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлігі
ҰБ - Ұлттық Банк
ИСМ - Индустрия және сауда министрлiгi
ТМРА - Табиғи монополияларды реттеу агенттiгі
СА - Статистика агенттiгi

10. Разработка ста-    Статисти-   АС       январь  Не тре-
тистической        ческая               2006    буются
информации об      информация           года
изменении уровня                        январь
инфляции в рес-                         2007
публике, в раз-                         года
резе областей,
городов Астаны
и Алматы
(в среднегодовом
исчислении)
11. Публикация         Информа-    НБ (по   еже-    Не тре-
информационных     ционные     согласо- квар-   буются
материалов         материалы   ванию    тально
"Обзор инфляции"
____________________________________________________________________
Примечание: расшифровка буквенных аббревиатур:
МЭБП - Министерство экономики и бюджетного планирования
МФ - Министерство финансов
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения
НБ - Национальный Банк
МИТ - Министерство индустрии и торговли
АРЕМ - Агентство по регулированию естественных монополий
АС - Агентство по статистике