IV Астана экономикалық форумына дайындық және оны өткізу мәселелері
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2010 жылғы 15 желтоқсандағы № 157-ө Өкімі
2011 жылғы 3-4 мамыр кезеңінде IV Астана экономикалық форумын тиімді ұйымдастыру мен өткізуді қамтамасыз ету мақсатында:
1. Қоса беріліп отырған:
1) IV Астана экономикалық форумына дайындық және оны өткізу
жөніндегі ұйымдастыру комитетінің құрамы;
2) IV Астана экономикалық форумын өткізу бағдарламасы;
3) IV Астана экономикалық форумына дайындық және оны өткізу
жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Іс-шаралар жоспары) бекітілсін.
2. Мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдар (келісім бойынша) Іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шаралардың тиісінше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі - ғылыми бағыт бойынша;
2) Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар
министрлігі - инновациялық бағыт бойынша жұмыс топтарын құрсын және
бекітсін.
4. Осы өкімнің іске асырылуын бақылау Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және сауда министрлігіне жүктелсін.
Премьер-Министр                                  К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2010 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 157-ө өкімімен
бекітілген
IV Астана экономикалық форумына дайындық және
оны өткізу жөніндегі ұйымдастыру комитетінің
құрамы
Мәсімов                      - Қазақстан Республикасының
Кәрім Қажымқанұлы              Премьер-Министрі, төраға
Айтжанова                    - Қазақстан Республикасының Экономикалық
Жанар Сейдахметқызы            даму және сауда министрі, төрағаның
орынбасары
Сұлтанов                     - Қазақстан Республикасы Президентінің
Бақыт Тұрлыханұлы              көмекшісі (келісім бойынша)
Исекешев                     - Қазақстан Республикасы
Әсет Өрентайұлы                Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасының Индустрия
және жаңа технологиялар министрі
Жәмішев                      - Қазақстан Республикасының Қаржы
Болат Бидахметұлы              министрі
Мыңбаев                      - Қазақстан Республикасының Мұнай және
Сауат Мұхаметбайұлы            газ министрі
Жұмағұлов                    - Қазақстан Республикасының Білім және
Бақытжан Тұрсынұлы             ғылым министрі
Құл-Мұхаммед                 - Қазақстан Республикасының Мәдениет
Мұхтар Абрарұлы                министрі
Жұмағалиев                   - Қазақстан Республикасының Ақпарат және
Асқар Қуанышұлы                байланыс министрі
Досмұхамбетов                - Қазақстан Республикасының Туризм және
Темірхан Мыңайдарұлы           спорт министрі
Құсайынов                    - Қазақстан Республикасының Көлік және
Әбілғазы Қалиақпарұлы          коммуникация министрі
Күрішбаев                    - Қазақстан Республикасының Ауыл
Ақылбек Қажығұлұлы             шаруашылығы министрі
Баймағанбетов                - Қазақстан Республикасының Ішкі істер
Серік Нұртайұлы                министрі
Әшімов                       - Қазақстан Республикасының Қоршаған
Нұрғали Сәдуақасұлы            ортаны қорғау министрі
Бахмутова                    - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын
Елена Леонидовна               және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігінің төрайымы
(келісім бойынша)
Смайылов                     - Қазақстан Республикасы Статистика
Әлихан Асханұлы                агенттігінің төрағасы
Арыстанов                    - Қазақстан Республикасы Алматы
Әркен Кеңесбекұлы              қаласының өңірлік қаржы орталығының
қызметін реттеу агенттігінің төрағасы
(келісім бойынша)
Жошыбаев                     - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер
Рәпіл Сейітханұлы              министрлігінің жауапты хатшысы
Сүлейменов                   - Қазақстан Республикасының Экономикалық
Тимур Мұратұлы                 даму және сауда вице-министрі
Қалмырзаев                   - Қазақстан Республикасы Президентінің
Сарыбай Сұлтанұлы              Іс басқарушысы (келісім бойынша)
Тасмағамбетов                - Астана қаласының әкімі
Иманғали Нұрғалиұлы
Нөгербеков                   - Қазақстан Республикасы Президентінің
Серік Нөгербекұлы              Әкімшілігі Әлеуметтік-экономикалық
мониторинг бөлімінің меңгерушісі
(келісім бойынша)
Келімбетов                   - «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры»
Қайрат Нематұлы                акционерлік қоғамының басқарма
төрағасы (келісім бойынша)
Ақышев                       - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
Данияр Талғатұлы               Төрағасының орынбасары
(келісім бойынша)
Мұқышев                      - «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры»
Болат Тельманұлы               акционерлік қоғамының басқарма
төрағасы (келісім бойынша)
Перуашев                     - «Атамекен» одағы» Қазақстанның ұлттық
Азат Тұрлыбекұлы               экономикалық палатасы» заңды тұлғалар
бірлестігінің басқарма төрағасы
(келісім бойынша)
Тілебалдинов                 - «Қазақстандық мемлекеттік-жеке меншік
Қайрат Рахатұлы                әріптестік орталығы» акционерлік
қоғамының басқарма төрағасы
(келісім бойынша)
Құлсейітов                   - «Ұлттық инновациялық қоры» акционерлік
Айдын Жеңісұлы                 қоғамының басқарма төрағасы
(келісім бойынша)
Бектұрғанов                  - «Парасат» ұлттық ғылыми-техникалық
Нұралы Сұлтанұлы               холдингі» акционерлік қоғамының
басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Бопиева                      - «Экономикалық зерттеулер институты»
Жәмила Қадырқызы               акционерлік қоғамы президентінің
міндетін атқарушы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2010 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 157-ө өкімімен
бекітілген
IV Астана экономикалық форумын өткізу бағдарламасы

Вопросы подготовки и проведения IV Астанинского экономического форума
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 15 декабря 2010 года № 157-р
В целях обеспечения эффективной организации и проведения в период с 3 по 4 мая 2011 года IV Астанинского экономического форума:
1. Утвердить прилагаемые:
1) состав Организационного комитета по подготовке и проведению IV Астанинского экономического форума;
2) Программу проведения IV Астанинского экономического форума;
3) План мероприятий по подготовке и проведению IV Астанинского экономического форума (далее - План мероприятий).
2. Государственным органам и иным организациям (по согласованию) обеспечить надлежащее и своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Планом мероприятий.
3. В установленном законодательством порядке создать и утвердить рабочие группы:
1) Министерству экономического развития и торговли Республики Казахстан - по научному направлению;
2) Министерству индустрии и новых технологий Республики Казахстан - по инновационному направлению.
4. Контроль за реализацией настоящего распоряжения возложить на Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 15 декабря 2010 года № 157-р
Состав
Организационного комитета по подготовке и проведению
IV Астанинского экономического форума
Масимов                     - Премьер-Министр Республики Казахстан,
Карим Кажимканович            председатель
Айтжанова                   - Министр экономического развития и
Жанар Сейдахметовна           торговли Республики Казахстан,
заместитель председателя
Султанов                    - помощник Президента Республики
Бахыт Турлыханович            Казахстан, заместитель председателя
(по согласованию)
Исекешев                    - Заместитель Премьер-Министра
Асет Орентаевич               Республики Казахстан - Министр
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
Жамишев                     - Министр финансов Республики Казахстан
Болат Бидахметович
Мынбаев                     - Министр нефти и газа Республики
Сауат Мухаметбаевич           Казахстан
Жумагулов                   - Министр образования и науки
Бакытжан Турсынович           Республики Казахстан
Кул-Мухаммед                - Министр культуры Республики Казахстан
Мухтар Абрарулы
Жумагалиев                  - Министр связи и информации
Аскар Куанышевич              Республики Казахстан
Досмухамбетов               - Министр туризма и спорта
Темирхан Мынайдарович         Республики Казахстан
Кусаинов                    - Министр транспорта и коммуникации
Абельгази                     Республики Казахстан
Калиакпарович
Куришбаев                   - Министр сельского хозяйства
Ахылбек Кажигулович           Республики Казахстан
Баймаганбетов               - Министр внутренних дел
Серик Нуртаевич               Республики Казахстан
Ашимов                      - Министр охраны окружающей среды
Нургали Садвакасович          Республики Казахстан
Бахмутова                   - Председатель Агентства Республики
Елена Леонидовна              Казахстан по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организации (по согласованию)
Смаилов                     - Председатель Агентства Республики
Алихан Асханович              Казахстан по статистике
Арыстанов                   - Председатель Агентства Республики
Аркен Кенесбекович            Казахстан по регулированию деятельности
регионального финансового центра города
Алматы (по согласованию)
Жошыбаев                    - ответственный секретарь Министерства
Рапиль Сейтханович            иностранных дел Республики Казахстан
Сулейменов                  - вице-министр экономического развития
Тимур Муратович               и торговли Республики Казахстан
Калмурзаев                  - Управляющий делами Президента
Сарыбай Султанович            Республики Казахстан (по согласованию)
Тасмагамбетов               - аким города Астаны
Имангали Нургалиевич
Нугербеков                  - заведующий Отделом социально-
Серик Нугербекович            экономического мониторинга
Администрации Президента Республики
Казахстан (по согласованию)
Келимбетов                  - председатель правления акционерного
Кайрат Нематович              общества "Фонд национального
благосостояния "Самрук-Қазына"
(по согласованию)
Акишев                      - заместитель Председателя Национального
Данияр Талгатович             Банка Республики Казахстан
(по согласованию)
Мукушев                     - председатель правления акционерного
Булат Тельманович             общества "Фонд развития
предпринимательства "Даму"
(по согласованию)
Перуашев                    - председатель правления объединения
Азат Турлыбекович             юридических лиц "Национальная
экономическая палата Казахстана
"Союз "Атамекен" (по согласованию)
Тилебалдинов                - председатель правления акционерного
Кайрат Рахатович              общества "Казахстанский центр
государственно-частного партнерства"
(по согласованию)
Кульсеитов                  - председатель правления акционерного
Айдын Женисович               общества "Национальный инновационный
фонд" (по согласованию)
Бектурганов                 - председатель правления акционерного
Нуралы Султанович             общества "Национальный научно-
технический холдинг "Парасат"
(по согласованию)
Бопиева                     - исполняющая обязанности президента
Жамила Кадыровна              акционерного общества "Институт
экономических исследований"
(по согласованию)
Утверждено
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 15 декабря 2010 года № 157-р
Программа
проведения IV Астанинского экономического форума

IV Астана экономикалық форумы 2011 жылғы 3-4 мамырда «Жаһандық қыр көрсетулер және даму перспективалары: өзара өрлеу жолы» тақырыбында өткізіледі.
Форумның негізгі ұйымдастырушысы - Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі.
Форум миссиясы - әлемдік экономика мен мемлекеттердің ұзақ мерзімді тұрақты дамуын қамтамасыз ететін жағдайларды талқылау, Қазақстан Республикасының халықаралық қоғамдастықтағы рөлін айқындауға және нығайтуға жәрдемдесу.
Форумның мақсаты - жаһандық экономикалық және валюта-қаржы жүйесінің, халықаралық валюта қатынастарының дамуын, бизнесті, халықаралық ынтымақтастықты дамытуға, инвестицияларды тартуға ықпал ету, сондай-ақ Қазақстанның әлемдік экономикалық кеңістіктегі ұстанымын нығайтуды қамтамасыз ететін шарттарды қалыптастыру тетіктерін әзірлеу.
Негізгі міндеттер:
1) қаржы нарықтарын реттеу және қадағалау жаһандық жүйесін қалыптастыру және дамыту үшін жағдай жасау;
2) әлемдік валюта жүйесінің ақаулы бұрмалануын, «ауа» ресурстарының алыпсатарлық ағымдарын және дамушы елдердің дамыған елдер тұтынуын кредиттеуді болдырмау үшін жаңа жаһандык валюта жасау және институцияландыру жолдарын іздеу;
3) интеграциялық процестердің одан әрі дамуы және елдердің тұрақты экономикалық дамуы мәселелерін талқылау;
4) әр түрлі елдердің ғылыми мектептерінің арасында тәжірибе және ғылыми әзірлемелер алмасу.
Негізгі ұйымдастырушы IV Астана экономикалық форумына әлемге әйгілі ғалымдарды, сондай-ақ шетелдік және қазақстандық мемлекеттік органдар, халықаралық ұйымдар, трансұлттық компаниялар, қаржы институттары, қауымдастықтар, үкіметтік емес ұйымдар, жетекші ғылыми ұйымдар басшылары мен өкілдерін шақырады.
IV Астана экономикалық форумы іс-шараларының негізгі бағдарламасы ғылыми және практикалық бағыттағы іс-шараларды қамтитын 2 күннен тұрады.
Форумның негізгі іс-шаралары мынадай тақырыптарға бөлінген үш негізгі бағыттан тұрады:
1) жаһандық экономика және қаржы;
2) бизнес және инвестициялар;
3) қоғам және тұрақты даму.
Форумның бірінші бағыты (Жаһандық экономика және қаржы) жаңа валюта-қаржы архитектурасын құру, исламдық қаржыландырудың негізгі қағидаттары, жаһандық және өңірлік интеграцияның өзекті мәселелеріне, трансұлттық компаниялардың экономикалардың дамуындағы рөлін талқылауға, жасыл өсу болашағын талқылауға арналады, сонымен қатар Нобель сыйлығы лауреаттарымен сұхбат жүргізуге, G20 қатысушы елдер үшін ұсынымдар әзірлеуге арналған іс-шаралар ұйымдастырылады.
Форум іс-шаралары Қазақстан Республикасы Президенті Н.Ә. Назарбаевтың, шақырылған Нобель сыйлығы лауреаттарының және басқа жоғары қызметтегі қонақтардың қатысуымен өтетін Жалпы отырыстан (салтанатты ашылу) басталады.
IV Астана экономикалық форумы түйінді тақырыптарының бірі «Дағдарыстан кейінгі әлем: жаңа валюта-қаржы сәулетін құру» тақырыбы. Осы тақырыпта іс-шаралар өткізу бойынша ұсынысты аталған іс-шаралардың ғылыми жетекшісі болатын Нобель сыйлығының лауреаты Роберт Манделл (Евроның идеялық негізін салушылардың бірі) берді. Осы тақырыптағы жұмысқа Халықаралық Валюта Қорын тарту жоспарланады.
«Исламдық қаржыландыру» бойынша конференция ұйымдастырудың жыл сайынғы дәстүрін есепке алып, зерттеулерге ғана емес, қазақстандық және шетелдік кәсіпкерлерді исламдық қаржыландыру қағидаттары мен негіздеріне оқытуға және кеңес беруге бағытталған осы іс-шараны Ислам Даму Банкімен бірге өткізу жоспарланады (Ислам Даму Банкі мен «Іstisna'а Соrроrаtiоn» компаниясы).
Форум шеңберінде бірлестіктер мен одақтардың интеграциялық үдерістердің түйінді мәселелері мен мүмкіндіктері бойынша сұхбатын ұсынатын «Жаһандық және өңірлік интеграция - экономикалық өсудің жаңа мүмкіндіктері» сессиясын өткізу жоспарлануда. Сонымен қатар, Қазақстанның төрағалығына және алдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына (ШЫҰ) мүше мемлекеттер басшыларының саммитіне байланысты Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің бастамасы бойынша осы сессия шеңберінде Қытай, Ресей және Орталық Азия елдері арасында өңірлік сауда-экономикалық ынтымақтастықты жандандыру және одан әрі тереңдету мәселелері талқыланатын «ШЫҰ күні» конференциясын өткізу жоспарланып отыр.
Форум іс-шаралары бағдарламасына трансұлттық компаниялар мен мемлекеттер арасындағы әлеуметтік-экономикалық сипаттағы өзекті мәселелерді шешудегі диалог болып табылатын «Трансұлттық компаниялардың экономикалардың дамуындағы рөлі - Корпорациялар және біз: доспыз ба, әлде қаспыз ба?», тақырыбындағы сессияны енгізу ұсынылады.
Экономиканы дағдарыстан кейінгі кезеңде реттеу бойынша жаңа тәсілдерді анықтау және дамудың ұнамды векторларын белгілеу мақсатында Нобель сыйлығының лауреаттары мен Үкіметтер диалог: білімпаздар кеңесін өткізу жоспарлануда.

IV Астанинский экономический форум состоится 3-4 мая 2011 года на тему: "Глобальные вызовы и перспективы развития: путь к взаимному прогрессу".
Основным организатором форума является Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан.
Миссия форума - обсуждение условий, обеспечивающих долгосрочное стабильное развитие мировой экономики и государств, содействие определению и укреплению роли Республики Казахстан в международном сообществе.
Целью проведения форума является выработка механизмов формирования условий, обеспечивающих развитие глобальной экономической и валютно-финансовой системы, международных валютных отношений, содействие развитию бизнеса, международного сотрудничества и привлечению инвестиций, а также укрепление позиции Казахстана на мировом экономическом пространстве.
Основные задачи:
1) создание условий для формирования и развития глобальной системы регулирования и надзора за финансовыми рынками;
2) поиск путей создания и институциализации новой глобальной валюты для избежания дефектного искажения мировой валютной системы, спекулятивных перетоков "воздушных" ресурсов и кредитования потребления развитых стран развивающимися;
3) обсуждение вопросов дальнейшего развития интеграционных процессов и устойчивого экономического развития стран;
4) обмен опытом и научными разработками между научными школами разных стран.
Основным организатором на IV Астанинский экономический форум будут приглашены ученые с мировым именем, а также руководители и представители зарубежных и казахстанских государственных органов, международных организаций, транснациональных компаний, финансовых институтов, ассоциаций, неправительственных организаций, ведущих научных организаций.
Основная программа мероприятий IV Астанинского экономического форума будет состоять из 2-х дней, которые включают в себя мероприятия научной и практической направленности.
Основные мероприятия форума состоят из трех основных направлений, разбитых по тематике таких как:
1) глобальная экономика и финансы
2) бизнес и инвестиции
3) общество и устойчивое развитие
Первое направление форума (Глобальная экономика и финансы) планируется посвятить актуальным вопросам построения новой мировой валютно-финансовой архитектуры, основных принципов исламского финансирования, глобальной и региональной интеграции, обсуждению роли ТНК в развитии экономик, также будут организованы мероприятия, посвященные проведению диалогов лауреатов Нобелевской премии и разработке рекомендаций для стран-участниц G20.
Мероприятия форума начнуться с Пленарного заседания (торжественного открытия) с участием Президента Республики Казахстан Назарбаева Н.А., приглашенных лауреатов Нобелевской премии и других высокопоставленных гостей.
Одной из ключевых тем IV Астанинского экономического форума станет тема "Мир после кризиса: построение мировой валютно- финансовой архитектуры". Предложение по проведению цикла мероприятий по данной тематике поступило от Лауреата Нобелевской премии Роберта Манделла (одного из идейных основателей Евро), который выступит научным руководителем указанных мероприятий. К работе по данной тематике также планируется привлечение Международного Валютного Фонда.
Учитывая ежегодную традицию организации конференций по "Исламскому финансированию" предполагается проведение данного мероприятия совместно с Исламским Банком Развития, направленного не только на исследования, но и на обучение и консультирование казахстанских и зарубежных предпринимателей принципам и основам исламского финансирования (Исламский банк развития и компания "Istisna'a Corporation").
В рамках форума также планируется проведение сессии "Глобальная и региональная интеграция - новые возможности экономического роста", которая будет представлять диалог объединений и союзов по ключевым вопросам и возможностям интеграционных процессов. Также, в рамках данной сессии по инициативе Министерства иностранных дел Республики Казахстан в связи с председательствованием Казахстана и предстоящим Саммитом глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), планируется проведение конференции "День ШОС", на которой будут обсуждены вопросы активизации и дальнейшего углубления регионального торгово-экономического сотрудничества между Китаем, Россией и странами Центральной Азии.
Предлагается также включить в программу мероприятий форума сессию на тему: "Роль ТНК в развитии экономик - Корпорации и мы: друзья или враги?", которая представит диалог между транснациональными компаниями (ТНК) и государствами в решении актуальных проблем социально-экономического характера.
С целью выявления новых подходов по регулированию экономики в посткризисный период и определение предпочтительных векторов развития планируется проведение диалога лауреатов Нобелевской премии и Правительств: советы маэстро.

Форумның басты нәтижелерінің бірі - форумның барлық материалдарында және бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланатын G20 қатысушы елдерінің көшбасшыларына арналған ұсынымдарды әзірлеу. Осыған байланысты, ұсынымдар жобасын бір жыл ішінде әзірлейтін «Астана консенсусы: G20-ға арналған ұсыныстар» жұмыс тобы жұмыс істейді.
Форумның екінші бағыты (Бизнес және инвестициялар) Еуразия іскерлік конгресі, дәстүрлі Инновациялық конгресс шеңберінде өзара ынтымақтастықты дамытудың өзекті мәселелеріне, әлемнің мемлекеттік-жеке меншік әріптестік орталықтары конференциясын өткізуге, шағын және орта бизнесті дамыту мәселелеріне, туризмнің қазіргі әлемдегі экономикалық ерекшеліктерін, мемлекеттің экономикалық әлеуетін дамытудағы рөлін талқылауға арналады, сонымен қатар «Ақиқат сәті» ток-шоу ұйымдастырылады.
Форумның қатарлас іс-шараларының бірі ретінде III Астана экономикалық форумы шеңберінде құрылған, өзара тиімді сауда-экономикалық байланыстарды кеңейтуге және Еуразия кеңістігінде инвестициялық ынтымақтастықты дамытуға бағытталатын Еуразия іскерлік конгресін (Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі мен «Атамекен» Одағы» Қазақстанның ұлттық экономикалық палатасымен бірге) өткізу жоспарлануда.
«Ұлттық инновациялық қор» акционерлік қоғамымен бірге дәстүрлі іс-шараға айналған, Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық қызметін жандандыруға және экономикасының нақты секторының инвестициялық әлеуетін арттыруға бағытталған Инновациялық конгресс өткізіледі. Бұл іс-шараның шеңберінде технологиялық дамудың жалпы ішкі өнім деңгейіне ықпалын және шетелдік тікелей инвестициялардың экономикалық өсуге әсер етуін қарастыру жоспарлануда.
Тұрақты экономикалық өсуді қамтамасыз ету үшін ірі кәсіпорындарды да, шағын және орта бизнесті (ШОБ) де дамыту қажет. Ұлттық корпорациялар, ірі компаниялар өкілдері мен шағын және орта бизнес арасында сұхбат жүргізу мақсатымен «ШОБ экономика қозғалтқышы ретінде» тақырыбында сессия өткізіледі.
Әлемдегі мемлекеттік-жеке әріптестік орталықтары саласындағы тәжірибелік мәселелерді талқылау және шешу мақсатымен және бірыңғай көз (халықаралық орталық) шеңберінде дамудың перспективалық міндеттерін қарастыру үшін Әлеуметтік және тұрғын үй-коммуналдық салаларында мемлекеттік-жеке меншік әріптестікті қолданудың халықаралық тәжіребесі» дөңгелек үстелін («Қазақстан МЖӘ орталығы» акционерлік қоғамы мен БҰҰ ЕЭК-пен бірге) өткізу жоспарлануда.
Шетел инвесторларының туризм саласына және оның дамуына инвестициялар салу мүмкіндіктерін жариялау және талқылау үшін Туризм және спорт министрлігі «Қазіргі әлемдегі туризмнің экономикалық ерекшеліктері» тақырыбында сессия өткізуді жоспарлап отыр.
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамымен бірлесіп, «Квази-мемлекеттік сектор: дағдарыстан кейінгі дамудағы рөлі» тақырыбында дөңгелек үстел өткізіледі, онда экономика секторындағы мемлекеттік реттеу және елдің экономикалық әлеуетін дамыту үшін мемлекеттік қаржы инвестицияларын салу ауқымы мәселелері талқыланады.

Одним из главных результатов форума является разработка рекомендаций для лидеров стран участниц G20, которые будут публиковаться во всех материалах форума и в средствах массовой информации. В связи с этим будет функционировать рабочая группа - "Консенсус Астаны: Рекомендации для G20", которая в течение года разработает проект рекомендаций.
Второе направление форума (Бизнес и инвестиции) планируется посвятить актуальным вопросам развития взаимного сотрудничества в рамках Евразийского делового конгресса, традиционного Инновационного конгресса, проведению конференции государственно-частного партнерства центров мира, вопросам развития малого и среднего бизнеса, обсуждению экономических особенностей туризма в современном мире, роли государства в развитии экономического потенциала, также будет организовано проведение ток-шоу "Момент истины".
В качестве одного из параллельных мероприятий форума планируется проведение созданного в рамках III Астанинского экономического форума Евразийского делового конгресса (Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан и Национальная экономическая палата Казахстана "Союз "Атамекен"), который будет направлен на расширение взаимовыгодных торгово-экономических связей и развитие инвестиционного сотрудничества на евразийском пространстве.
Совместно с акционерным обществом "Национальный инновационный фонд" будет проведен ставший традиционным Инновационный конгресс, который будет направлен на активизацию индустриально-инновационной деятельности и повышение инвестиционного потенциала реального сектора экономики Республики Казахстан. В рамках этого мероприятия планируется рассмотрение влияния технологического развития на уровень валового внутреннего продукта и влияние прямых иностранных инвестиций на экономический рост.
Для обеспечения устойчивого экономического роста необходимо как развитие крупных предприятий, так и развитие малого и среднего бизнеса (МСБ). С целью проведения диалога между национальными корпорациями, представителями крупных компаний и малым и средним бизнесом будет проведена сессия на тему: "МСБ - как двигатель экономики".
С целью обсуждения и решения практических вопросов в области государственно-частного партнерства центров мира и рассмотрения перспективных задач развития в рамках единого источника (международного центра) планируется проведение круглого стола "Международная практика применения государственно-частного партнерства в социальной и жилищно-коммунальной сферах" (АО "Казахстанский центр ГЧП" и ЕЭК ООН).
Для освещения и обсуждения возможностей инвестиционных вливаний зарубежными инвесторами в туристическую отрасль и развитие туризма, Министерством туризма и спорта планируется проведение сессии на тему: "Экономические особенности туризма в современном мире".
Совместно с акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" будет проведен круглый стол на тему "Квази-государственный сектор: роль в посткризисном развитии", на котором будут обсуждены вопросы государственного регулирования в секторе экономики и масштабов вливания государственных финансовых инвестиций для развития экономического потенциала страны.

Форум іс-шараларын ұйымдастырудағы жаңалықтардың бірі халықаралық арналарда (ТV5, ТҒ1, НТВ, ВВС, Deutsche Wеllе және басқалар сияқты) және жергілікті арналарда тікелей эфирде бес тілде көрсетілетін «Ақиқат сәті» телешоуының өткізілуі, оның модераторы ретінде «Ақиқат сәті» бағдарламасының (ТV Ғrаnсе) әйгілі француз тележүргізушісі Кристина Окрентті шақыру жоспарлануда.
Телешоу тұжырымдамасы ірі корпорациялар басшыларының компаниялар қызметі туралы 2010 жылғы есептерін 6 жергілікті экономист-журналисттен тұратын пікірталас панелінің алдында беруін көздеп отыр. Пікірталас панелі компаниялар қызмет нәтижелерін талқылап және түсініктеме беріп, басшыларға сұрақ қоя алады. Телешоуды ұйымдастыру және өткізу үйлестірушісі әйгілі халықаралық баспа «Іntеrnаtіоnаl Неrаld Тrіbunе» болып табылады.
Форумның үшінші бағыты (Қоғам және тұрақты даму) қоғамның әлеуметтік-экономикалық дамуының өзекті мәселелеріне, болашақта назарға алу үшін тәуелсіздік жылдарындағы экономикалық және халықаралық саясат мәселелерін талқылауға, жасыл даму перспективаларын, өңірлік даму мәселелерін, жастардың озат қоғамның дамуындағы рөлін талқылауға арналады.
«Қазақстан Тәуелсіздігінің жиырма жылдығы - елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының іргетасы» тақырыбындағы сессия тәуелсіздік қалыптастыру жолындағы қиындықтарды, экономикалық саясаттың бастапқы қадамдарын, ұлттық валютаның енгізілуін, Қазақстанның мемлекеттің егемендігі мен тәуелсіздігінің халықаралық кепілдіктеріне қол жеткізуге бағытталған табысты халықаралық саясатын, өз аумағында ядролық қаруды қолданудан ерікті бас тартуды және өзін ядролық қарудан азат ел ретінде жариялауды, XX ғасыр аяғындағы қаржы дағдарысын жеңуді, жаңа мыңжылдық талаптарын, жаһандық қаржы-экономикалық дағдарыспен күресуді, сонымен қатар елдің дағдарыстан кейінгі әлемдегі рөлін көрсетеді.
Форумның қызықты әрі өзекті іс-шарасы ауыл шаруашылығының дамуы, су дағдарысы, елдердің азық-түлік қауіпсіздігін арттыру, тағам кластерлерін дамыту және ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеу, сонымен қатар кедейлік пен аштық деңгейін (жекелеген өңірлерде де, бүкіл әлемде де) төмендету, экологиялық таза өнімдерді өндіру технологиялары мәселелерін шешуге бағытталатын «Орталық Азия аумағындағы азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету» тақырыбындағы панельдік сессия (Қазакстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі мен «ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» акционерлік қоғамымен бірге).
Қоршаған ортаны жақсарту және экожүйелерді қалпына келтірудің жаңа экономикалық тетіктерін әзірлеу мақсатында «Жасыл даму - Киотодан кейінгі болашақ» сессиясын өткізу жоспарлануда, онда сумен қамту саласында болатын шиеленіс, жайылым мен егістік жерлердің азаюы, көші-қон және басқа да өзекті мәселелері қарастырылады.
Аумақтық-кеңістіктік дамудың қазіргі жай-күйін, болашағын және тетіктерін талқылау мақсатында «Өңірлік даму мәселелері: орталық пен өңірлер арасындағы өзара іс-қимыл» тақырыбында сессия өткізу жоспарлануда (Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі «Экономикалық зерттеулер институты» акционерлік қоғамы, Астана қаласының әкімдігі).
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігімен ынтымақтаса отырып «Іскерлік көпір - жастардың инновациялық болашағы» тақырыбында жастар сессиясын өткізу жоспарлануда. Өткізу мақсаты - жас ғалымдарды елдердің экономикалық дамуы мәселелерін шешуге тарту және білім, бизнес және ғылым салаларының өзара байланысы мәселелерін талқылау.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың Санкт-Петербургтегі XI Экономикалық форумда айтылған Еуразия ғалымдары клубын құру туралы бастамасын іске асыру мақсатында 2008 жылдың маусым айында құрылған «Ғалымдардың еуразиялық экономикалық клубы» қауымдастығы» ЗТБ форумның негізгі ұйымдастырушыларының бірі болып табылады.
Жоғарыда баяндалғаннан басқа, форум шеңберінде экономика саласындағы үздік зерттеу конкурстары, «Біреудегі үшеу» жобасы, Интернет-конкурстар дәстүр бойынша ұйымдастырылады. IV Астана экономикалық форумында табыс етілетін Қазақстан Республикасы Президентінің экономика саласындағы терең ғылыми зерттеулер үшін сыйлығын тағайындау ұсынылады.
Үздік баяндамалар «Экономикалық зерттеулер институты» акционерлік қоғамының «Экономика. Қаржы. Зерттеулер» журналының арнайы шығарылымында жарияланады.
Сонымен қатар, Қазақстанның инновациялық әлеуетінің, оның дағдарыстан кейінгі кезеңде дамуы, экономиканың нақты саласы, ШОБ субъектілері дамуына жаңа шабыт беру көрмесі ұйымдастырылады.
Форумның www.аеf.kz интернет-сайтын жүргізу, сүйемелдеу және ақпаратпен толықтыру бойынша жұмыс жалғастырылады. Осы сайтта қатысушыларды электронды тіркеу ұйымдастырылады және ұйымдастырушылармен кері байланыс орнату үшін қатысушылардың жеке кабинеттері құрылады.
Форум жұмысының нәтижелері бойынша Өзара түсіністік және ынтымақтастық туралы меморандумдарды, келісімдерді және т.б. жасасу жоспарланып отыр.

Одним из новшеств в организации мероприятий форума является проведение Телешоу "Момент истины", модератором которого планируется привлечь известную французскую телеведущую программы "Момент истины" (TV France) Кристину Окрент, что позволит транслировать шоу в прямом эфире на пяти языках на международных (к примеру - TV5, TF1, НТВ, ВВС, Deutsche Welle и др.) и местных телеканалах.
Концепция телешоу предполагает представление руководителями крупнейших корпораций своих годовых отчетов о деятельности компаний за 2010 год перед дискуссионной панелью, состоящей из 6 местных экономистов-журналистов. Дискуссионная панель может задавать вопросы руководству, обсуждая и комментируя результаты деятельности их компаний. Координатором в организации и проведении телешоу является известное международное издание "International Herald Tribune".
Третье направление форума (Общество и устойчивое развитие) планируется посвятить актуальным вопросам социально-экономического развития общества, обсуждению вопросов экономической и международной политики за годы независимости, для принятия их во внимание в будущем, перспективы зеленого роста, вопросы регионального развития, роли молодежи в развитии передового общества.
Сессия на тему: "Двадцать лет Независимости Казахстана - фундамент социально-экономического развития страны" раскрывает тяготы на пути становления независимости; первые шаги экономической политики; внедрение национальной валюты; успешной международной политики Казахстана, направленной на достижение международных гарантий суверенитета и независимости государства; добровольный отказ от применения ядерного оружия на своей территории и провозглашения себя страной свободной от ядерного оружия; преодоление финансового кризиса конца XX века, вызовы нового тысячелетия; борьба с глобальным финансово-экономическим кризисом, а также видение роли страны в посткризисном мире.
Не менее интересным и актуальным мероприятием форума станет панельная сессия на тему: "Обеспечение продовольственной безопасности в Центрально-Азиатском регионе", которая будет направлена на решение проблем развития сельского хозяйства, водного кризиса, повышение продовольственной безопасности стран, вопросов развития пищевых кластеров и переработки сельскохозяйственного сырья, также на решение вопросов снижения уровня бедности и голода (как в отдельных регионах, так и во всем мире), технологий производства экологически чистых продуктов (совместно с Министерством сельского хозяйства РК, НК "КазАгро").
С целью выработки новых экономических механизмов улучшения окружающей среды и восстановления экосистем планируется проведение сессии "Зеленый рост - перспективы пост-Киото", на которой будут рассмотрены вопросы вероятного напряжения в сфере водного обеспечения, сокращения пастбищных и пахотных угодий, проблемы миграции и другие актуальные вопросы.
С целью обсуждения современного состояния, перспектив и механизмов территориально-пространственного развития планируется проведение сессии на тему: "Вопросы регионального развития: взаимодействие между центром и регионом" (Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан, акционерное общество "Институт экономических исследований", акимат г. Астана).
В сотрудничестве с Министерством образования и науки Республики Казахстан планируется проведение молодежной сессии на тему "Деловой мост - инновационное будущее для молодежи". Цель проведения - вовлечение молодых ученых в решение вопросов экономического развития стран, а также обсуждение проблем взаимосвязи сферы образования, бизнеса и науки.
Одним из основных организаторов форума является ОЮЛ "Ассоциация "Евразийский экономический клуб ученых", созданная в июне 2008 года с целью реализации инициативы Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева о создании Евразийского клуба ученых, озвученной на XI Экономическом форуме в Санкт-Петербурге.
Помимо вышеизложенного, в рамках форума будут традиционно организованы конкурсы на лучшее исследование в области экономики, проекты "Три в одном", Интернет - конкурсы. Предлагается учредить премию Президента Республики Казахстан, которая будет вручаться на IV Астанинском экономическом форуме за глубокие научные исследования в области экономики.
Лучшие доклады будут опубликованы в Специальном выпуске журнала акционерного общества "Институт экономических исследований" - "Экономика. Финансы. Исследования".
Также будет организована выставка по презентации инновационного потенциала Казахстана, его дальнейшего развития в посткризисный период, придание нового импульса развитию реального сектора экономики, субъектов МСБ.
Работа по ведению, сопровождению и наполнению информационным содержанием Интернет - сайта форума www.aef.kz будет продолжена. На данном сайте будет организована электронная регистрация участников и созданы личные кабинеты участников для обеспечения обратной связи с организаторами.
По результатам работы Форума планируется заключение Меморандумов о взаимопонимании и сотрудничестве, соглашений и т.п.