Өзін-өзі жұмыспен қамтыған халықтың қызметін формализациялау мәселелері жөнінде комиссия құру туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 167-ө өкімі. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 29 сәуірдегі № 268 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.04.2022 № 268 қаулысымен.
Өзін-өзі жұмыспен қамтыған халықтың қызметін формализациялау мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу мақсатында:
1. Осы өкімге қосымшаға сәйкес құрамда өзін-өзі жұмыспен қамтыған халықтың қызметін формализациялау мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Комиссия туралы ереже бекітілсін.
Премьер-Министр Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2017 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 167-ө өкіміне
қосымша
Өзін-өзі жұмыспен қамтыған халықтың қызметін формализациялау мәселелері жөніндегі комиссияның құрамы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары, төраға
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі, хатшы
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы бірінші вице-министрі
Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министрі
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің орынбасары
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі
Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті төрағасының орынбасары
Қазақстанның салық төлеушілер қауымдастығының басқарма кеңесінің төрағасы (келісім бойынша)
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
"Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" коммерциялық емес акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
"Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасы басқарма төрағасының орынбасары (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2017 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 167-ө өкімімен
бекітілген
Өзін-өзі жұмыспен қамтыған халықтың қызметін формализациялау мәселелері жөніндегі комиссия туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Өзін-өзі жұмыспен қамтыған халықтың қызметін формализациялау мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.

О создании Комиссии по вопросам формализации деятельности самозанятого населения
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 167-р. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2022 года № 268.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.04.2022 № 268.
В целях выработки предложений по вопросам формализации деятельности самозанятого населения:
1. Создать Комиссию по вопросам формализации деятельности самозанятого населения (далее - Комиссия) в составе согласно приложению к настоящему распоряжению.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Комиссии.
Премьер-Министр Б. Сагинтаев
Приложение
к распоряжению Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 29 декабря 2017 года № 167-р
Состав
Комиссии по вопросам формализации деятельности самозанятого населения
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, председатель; Министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, заместитель председателя;
вице-министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, секретарь;
первый вице-министр сельского хозяйства Республики Казахстан;
вице-министр информации и коммуникаций Республики Казахстан;
заместитель Министра юстиции Республики Казахстан;
вице-министр образования и науки Республики Казахстан;
вице-министр здравоохранения Республики Казахстан;
вице-министр финансов Республики Казахстан;
вице-министр национальной экономики Республики Казахстан;
заместитель Министра внутренних дел Республики Казахстан;
заместитель председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;
председатель Управляющего совета ассоциации налогоплательщиков Казахстана (по согласованию);
председатель правления акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (по согласованию);
председатель правления некоммерческого акционерного общества "Фонд социального медицинского страхования" (по согласованию);
заместитель председателя правления Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию).
Утверждено
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 29 декабря 2017 года № 167-р
Положение
о Комиссии по вопросам формализации деятельности самозанятого населения
1. Общие положения
1. Комиссия по вопросам формализации деятельности самозанятого населения (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.

2. Комиссия қызметінің мақсаты өзін-өзі жұмыспен қамтыған халықты формализациялау мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
3. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
4. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
5. Комиссияның отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ бір жылда кемінде екі рет өткізіледі.
2. Комиссияның міндеті
6. Комиссияның негізгі міндеті:
1) бейресми жұмыспен қамтылған халықты және жұмыссыз азаматтарды формализациялау және ел экономикасына, әлеуметтік, медициналық сақтандыру және зейнетақымен қамсыздандыру жүйелеріне тарту;
2) заңнамалық актілерде "өзін-өзі жұмыспен қамтыған халық" деген бірыңғай ұғымды айқындау;
3) өзін-өзі жұмыспен қамтыған халықты мемлекеттік кірістер органдарында тіркеудің жеңілдетілген тәртібін енгізу;
4) өзін-өзі жұмыспен қамтыған халыққа зейнетақымен қамсыздандыруға, әлеуметтік сақтандыруға және міндетті әлеуметтік-медициналық сақтандыруға міндетті аударымдарды қоса алғанда, салық салудың тәртібін айқындау;
5) ден қою мен бақылаудың әкімшілік шараларын күшейту;
6) өзін-өзі жұмыспен қамтыған халықты статистикалық есепке алудың жаңа тәртібін айқындау;
7) өзін-өзі жұмыспен қамтыған және жұмыссыз халықты нәтижелі жұмыспен қамтуға тарту;
8) өзін-өзі жұмыспен қамтыған және жұмыссыз азаматтарды тіркеуді қамтамасыз ететін қызметтерді цифрландыру жұмысын үйлестіру бойынша ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
3. Комиссия жұмысын ұйымдастыру және оның тәртібі
7. Комиссия жұмысын ұйымдастыру және оның тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы № 247 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы консультациялық-кеңесші органдар мен жұмыс топтарын құру тәртібі, қызметі мен таратылуы туралы нұсқаулығына сәйкес жүзеге асырылады.

2. Целью деятельности Комиссии является выработка предложений по вопросам формализации деятельности самозанятого населения.
3. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
4. Рабочим органом Комиссии является Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не менее двух раз в год.
2. Задача Комиссии
6. Основной задачей Комиссии является выработка предложений по вопросам:
1) формализации и вовлечению неформально занятого населения и безработных граждан в экономику страны, в системы социального, медицинского страхования и пенсионного обеспечения;
2) определения единого понятия "самозанятое население" в законодательных актах;
3) введения упрощенного порядка регистрации в органах государственных доходов самозанятого населения;
4) определения порядка налогообложения самозанятого населения, включая обязательные отчисления на пенсионное обеспечение, социальное страхование и обязательное социальное медицинское страхование;
5) усиления административных мер реагирования и контроля;
6) определения нового порядка статистического учета самозанятого населения;
7) вовлечения в продуктивную занятость самозанятого и безработного населения;
8) координации работы по цифровизации служб, обеспечивающих регистрацию самозанятых и безработных граждан.
3. Организация и порядок работы Комиссии
7. Организация и порядок работы Комиссии осуществляются в соответствии с Инструкцией о порядке создания, деятельности и ликвидации консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан и рабочих групп, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247.