Шикізаттық емес тауарлар мен көрсетілетін қызметтер экспортын ілгерілету жөніндегі жол картасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2019 жылғы 29 тамыздағы № 163-ө өкімі
1. Қоса беріліп отырған Шикізаттық емес тауарлар мен көрсетілетін қызметтер экспортын ілгерілету жөніндегі жол картасы (бұдан әрі – Жол картасы) бекітілсін.
2. Жол картасын орындауға жауапты Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдары, өзге де мемлекеттік органдар және квазимемлекеттік сектор субъектілері және ұйымдар (келісу бойынша):
1) Жол картасында көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күніне дейін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігіне Жол картасының орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі ұсынылған ақпаратты жинақтап, жарты жылда кемінде бір рет Жол картасының орындалу барысы туралы Қазақстан Республикасының Үкіметін хабардар етсін.
4. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігіне жүктелсін.
Премьер-Министр А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2019 жылғы 29 тамыздағы
№ 163-ө өкімімен
бекітілген
Шикізаттық емес тауарлар мен көрсетілетін қызметтер экспортын ілгерілету жөніндегі
ЖОЛ КАРТАСЫ
Р/с №
Іс-шара атауы
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімдері
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
Шикізаттық емес тауарлар
1.
Мыналар:
өндіруші;
өндірістік қуаттар;
нақты шығарылатын көлемдер;
өндірілетін өнімнің қасиеттері мен мақсаты;
өз өнімін өткізудің ағымдағы нарықтары;
өндірушілердің жаңа шетелдік нарықтарға экспорттау және т.б. мәселені пысықтауы туралы ақпарат;
берілген өнімге шет елдердің қажеттіліктері туралы мәліметтер қамтылатын қазақстандық өңделген өнім өндірушілердің тізілімі мен картасын қалыптастыру және жүргізу жөнінде іс-шаралар жүргізу
ақпаратты мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыру
СИМ, ИИДМ, АШМ, ЦДИАӨМ, ЭМ, Қаржымині, ҰЭМ, ЖАО, ҰКП (келісу бойынша)
2019 жылғы қарашадан бастап – тұрақты негізде
талап етілмейді
2.
Индустриялық сертификаттар беру шеңберінде өңделген өнім өндірушілерді паспорттау (құпия емес бөлік)
ақпаратты мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыру
СИМ, ИИДМ, АШМ, ЦДИАӨМ, ЭМ, Қаржымині, ҰЭМ, ЖАО, ҰКП (келісу бойынша)
2020 жылғы қаңтардан бастап – тұрақты негізде
талап етілмейді
3.
Қазақстандық өңделген өнім экспортының перспективалары тұрғысынан шетелдік нарықтарды зерделеу бойынша маркетингтік талдау жүргізу, оның ішінде:
тұтыну көлемдерін;
сатып алу бағаларын (тұтынылатын өнімнің қасиеттеріне байланысты);
сатып алушылардың неғұрлым кең таралған келісімшарттық талаптарын;
логистиканы;
импорт кезінде кеден баждарының, салықтардың және өзге де алымдардың мөлшерлемелерін;
коммерциялық және мемлекеттік сатып алулар салаларындағы заңнаманы;
әкімшілендірудің өзге де тетіктері, оның ішінде импорттың сандық шектеулері мен тарифтік квоталардың болуын айқындау
талдамалық ақпарат
СИМ, СІМ, ҰКП (келісу бойынша)
2020 жылғы қаңтар
талап етілмейді
4.
Негізгі өткізу нарықтарында танымал және сұранысқа ие қазақстандық брендтерді құру қажеттігіне талдау жүргізу, оның ішінде:
"Made in Kazakhstan" бірыңғай қолшатыр бренді;
шетелдік сатып алушылардың тұтынушылық талғамдарын зерделеу;
Қазақстан Республикасында өндірілетін тауарларға ұқсас шетелдік нарықтарда неғұрлым сұранысқа ие тауарлардың техникалық ерекшеліктері (физикалық қасиеттері) бойынша ұсынымдар дайындау;
нысаналы нарыққа бағдарланған сауда маркаларын, дизайнын құру;
өнімді таңбалауға қойылатын шетелдік талаптарды зерделеу;
нысаналы нарықтарда қаптаманың ерекшелігін зерделей отырып, тартымды, сапалы, креативті, экологиялық, инновациялық, функционалды және арзан қаптама әзірлеу
талдамалық ақпарат
СИМ, СІМ, ҰЭМ ҰКП (келісу бойынша)
2019 – 2021 жылдар
090.103 бюджеттік бағдарламасы бойынша 2019 – 2021 жылдарға арналған республикалық бюджетте көзделген қаражаттар шеңберінде
5.
Қазақстанда сертификаттаушы зертханалар мен полигондар құру және оларды импорттаушы елдерде аккредиттеу мәселесін зерделеу
талдамалық ақпарат
СИМ, ИИДМ, ҰЭМ, АШМ, ДСМ, мүдделі органдар
2019 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
6.

Об утверждении Дорожной карты по продвижению экспорта несырьевых товаров и услуг
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 29 августа 2019 года № 163-р.
1. Утвердить прилагаемую Дорожную карту по продвижению экспорта несырьевых товаров и услуг (далее – Дорожная карта).
2. Центральным и местным исполнительным органам, иным государственным органам, субъектам квазигосударственного сектора и организациям (по согласованию) Республики Казахстан, ответственным за исполнение Дорожной карты:
1) обеспечить своевременное исполнение мероприятий, предусмотренных Дорожной картой;
2) ежеквартально до 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представлять информацию о ходе исполнения Дорожной карты в Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Министерству торговли и интеграции Республики Казахстан обобщить представленную информацию и не реже одного раза в полугодие информировать Правительство Республики Казахстан о ходе исполнения Дорожной карты.
4. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан.
Премьер-Министр А. Мамин
Утверждена
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 29 августа 2019 года № 163-p
ДОРОЖНАЯ КАРТА
по продвижению экспорта несырьевых товаров и услуг
Сноска. Дорожная карта в редакции распоряжения Премьер-Министра РК от 29.07.2020 № 103-р.
№ п/п Наименование мероприятия Форма завершения Ответственные исполнители Сроки исполнения Источники финансирования
1 2 3 4 5 6
1
Проведение мероприятий по формированию и ведению реестра и карты казахстанских производителей обработанной продукции, включающих сведения (ограниченного доступа) о:
производителе;
производственных мощностях;
фактически выпускаемых объемах;
свойствах и назначении производимой продукции;
текущих рынках сбыта своей продукции;
проработке производителями вопроса по экспорту на новые зарубежные рынки и пр.;
потребностях зарубежных стран в данной продукции
размещение информации на интранет-портале export.gov.kz
МТИ, МИИР, МСХ, МЦРИАП, МЭ, МФ, МНЭ, МИО, НПП (по согласованию)
на постоянной основе
не требуются
2
Паспортизация производителей обработанной продукции в рамках выдачи индустриальных сертификатов (неконфиденциальная часть)
размещение информации на интранет-портале export.gov.kz
МТИ, МИИР, МСХ, МЦРИАП, МЭ, МФ, МИО, НПП (по согласованию), АО "КЦИЭ "QazIndustry" (по согласованию), АО "ЦРТП "QazTrade" (по согласованию)
на постоянной основе
не требуются
3
Проведение маркетингового анализа по изучению иностранных рынков на предмет перспектив экспорта казахстанской обработанной продукции, в том числе определение:
1) объемов потребления;
2) закупочных цен (в зависимости от свойств потребляемой продукции);
3) наиболее распространенных контрактных условий закупщиков;
4) логистики;
5) ставок таможенных пошлин, налогов и иных сборов при импорте;
6) законодательства в сферах коммерческих и государственных закупок;
7) иных механизмов администрирования, в т.ч. наличия количественных ограничений импорта и тарифных квот
аналитическая информация
МТИ, МИД, МИИР, МФ, МЦРИАП НПП (по согласованию), АО "ЦРТП "Qaztrade" (по согласованию), АО "КЦИЭ "Qazindustry" (по согласованию)
2020 - 2021 годы
не требуются
4
Проведение анализа необходимости создания узнаваемых и востребованных казахстанских брендов на ключевых рынках сбыта, в том числе:
1) создание единого зонтичного бренда "Made in Kazakhstan";
2) изучение потребительских предпочтений зарубежных покупателей;
3) подготовка рекомендаций по техническим особенностям (физическим свойствам) наиболее востребованных на зарубежных рынках товаров, аналогичных производимым в Республике Казахстан;
4) создание торговых марок, дизайна, ориентированного на целевой рынок;
5) изучение зарубежных требований к маркировке продукции;
6) проработка привлекательной, качественной, креативной, экологичной, инновационной, функциональной и недорогой упаковки с изучением специфики упаковки на целевых рынках
аналитическая информация МТИ
МИОР, МИИР, МСХ, МНЭ, МКС, АО "ЦРТП "Qaztrade" (по согласованию), НПП (по согласованию)
2020 - 2021 годы
в рамках предусмотренных средств в республиканском бюджете на 2020 - 2021 годы по бюджетной программе 090
5