"Заңсыз шығарылған активтерді мемлекетке қайтару жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 26 қарашадағы № 3 Жарлығын іске асыру шеңберінде Қазақстан Республикасы Заңының жобасына ұсыныстар әзірлеу жөніндегі жұмыс тобын құру туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2022 жылғы 20 желтоқсандағы № 199-ө өкімі.
"Заңсыз шығарылған активтерді мемлекетке қайтару жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 26 қарашадағы № 3 Жарлығын іске асыру шеңберінде Қазақстан Республикасы Заңының жобасына (бұдан әрі – Заң жобасы) ұсыныстар тұжырымдау мақсатында:
1. Осы өкімге қосымшаға сәйкес құрамда Заң жобасына ұсыныстар тұжырымдау жөніндегі жұмыс тобы (бұдан әрі – жұмыс тобы) құрылсын.
2. Жұмыс тобы жанынан мынадай:
1) Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы (келісу бойынша) мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен (келісу бойынша) бірлесіп, заңсыз шығарылған активтердің шығу тегін ашу, растау және оларды қайтару тетіктерін регламенттеу жөніндегі;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (келісу бойынша) және Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (келісу бойынша) мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен (келісу бойынша) бірлесіп, заңсыз шығарылған активтерді қайтару рәсімдерінің ашықтығын қамтамасыз ету жөніндегі;
3) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен (келісу бойынша) бірлесіп:
заңсыз шығарылған активтерді мемлекетке өз еркімен беруді ынталандыру;
келіп түсетін заңсыз шығарылған активтерді жинақтайтын және оларды Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыруға бағытталған әлеуметтік және экономикалық жобаларды қаржыландыру үшін басқаратын арнайы мемлекеттік қор құру жөніндегі;
4) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен (келісу бойынша) бірлесіп, заңмен реттелетін құқық қатынастарының субъектілерін айқындау жөніндегі;
5) Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен бірлесіп (келісу бойынша), активтерді заңсыз шығаруға ықпал еткен себептер мен шарттарды жоюға бағытталған жүйелі шаралар қабылдау жөніндегі бағыттар бойынша кіші топтар құрсын.
3. Кіші жұмыс топтары 2022 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі мерзімде тиісті бағыттар бойынша ұсыныстар тұжырымдамасын және жұмыс тобының қарауына енгізсін.
4. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен бірлесіп (келісу бойынша) 2023 жылғы 31 қаңтарға дейінгі мерзімде заңнамада белгіленген тәртіппен Заң жобасын Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына енгізсін.

О создании рабочей группы по выработке предложений к проекту Закона Республики Казахстан в рамках реализации Указа Президента Республики Казахстан от 26 ноября 2022 года № 3 "О мерах по возврату государству незаконно выведенных активов"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 декабря 2022 года № 199-р.
В целях выработки предложений к проекту Закона Республики Казахстан в рамках реализации Указа Президента Республики Казахстан от 26 ноября 2022 года № 3 "О мерах по возврату государству незаконно выведенных активов" (далее – проект Закона):
1. Создать рабочую группу по выработке предложений к проекту Закона (далее – рабочая группа) в составе согласно приложению к настоящему распоряжению;
2. Образовать при рабочей группе подгруппы по следующим направлениям:
1) Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (по согласованию) совместно с заинтересованными государственными органами и организациями (по согласованию) по регламентации механизмов раскрытия, подтверждения происхождения и возврата незаконно выведенных активов;
2) Национальному Банку Республики Казахстан (по согласованию) и Агентству Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (по согласованию) совместно с заинтересованными государственными органами и организациями (по согласованию) по обеспечению прозрачности процедур возврата незаконно выведенных активов;
3) Министерству финансов Республики Казахстан совместно с заинтересованными государственными органами и организациями (по согласованию) по:
стимулированию добровольной передачи государству незаконно выведенных активов;
образованию специального государственного фонда, аккумулирующего поступающие незаконно выведенные активы и управляющего ими, для финансирования социальных и экономических проектов, направленных на повышение благосостояния народа Казахстана;
4) Министерству юстиции Республики Казахстан совместно с заинтересованными государственными органами и организациями (по согласованию) по определению субъектов правоотношений, регулируемых законом;
5) Министерству национальной экономики Республики Казахстан совместно с заинтересованными государственными органами и организациями (по согласованию) по принятию системных мер, направленных на устранение причин и условий, способствовавших незаконному выводу активов.
3. Рабочим подгруппам в срок до 31 декабря 2022 года выработать предложения по соответствующим направлениям и внести на рассмотрение рабочей группы.
4. Министерству юстиции Республики Казахстан совместно с заинтересованными государственными органами и организациями (по согласованию) в срок до 31 января 2023 года в установленном законодательством порядке внести в Аппарат Правительства Республики Казахстан проект Закона.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министріне жүктелсін.
Премьер-Министр Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2022 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 199-ө өкіміне
қосымша
"Заңсыз шығарылған активтерді мемлекетке қайтару жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 26 қарашадағы № 3 Жарлығын іске асыру шеңберінде Қазақстан Республикасы Заңының жобасына ұсыныстар тұжырымдау жөніндегі жұмыс тобының құрамы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрі, төраға
Қазақстан Республикасының Әділет министрі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының орынбасары (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының орынбасары (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі төрағасының бірінші орынбасары (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі төрағасының орынбасары (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының орынбасары (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі төрағасының орынбасары (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің орынбасары
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары
Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі
Қазақстан Республикасының Әділет вице-министрі
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының басқарушы директоры (келісу бойынша)

Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан.
Премьер-Министр А. Смаилов
Приложение
к распоряжению Премьер-
Министра
Республики Казахстан
от 20 декабря 2022 года № 199-р
Состав
рабочей группы по выработке предложений к проекту Закона Республики Казахстан в рамках реализации Указа Президента Республики Казахстан от 26 ноября 2022 года № 3 "О мерах по возврату государству незаконно выведенных активов"
Заместитель Премьер-Министра – Министр финансов Республики Казахстан, председатель
Министр юстиции Республики Казахстан, заместитель председателя
заместитель Генерального Прокурора Республики Казахстан (по согласованию)
заместитель Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (по согласованию)
первый заместитель Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу (по согласованию)
заместитель Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (по согласованию)
заместитель Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (по согласованию)
заместитель Председателя Национального Банка Республики Казахстан (по согласованию)
заместитель Министра иностранных дел Республики Казахстан
заместитель Министра внутренних дел Республики Казахстан
вице-министр финансов Республики Казахстан
вице-министр национальной экономики Республики Казахстан
вице-министр юстиции Республики Казахстан
управляющий директор акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (по согласованию)