Қазақстан халықтары Ассамблеясы үшiн квота белгiлеу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Өкiмi 1996 жылғы 3 маусым N 256
1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қазақстан халықтары Ассамблеясының 1996 жылғы 29 сәуiрдегi үшiншi сессиясында айтылған тапсырмаларын орындау үшiн және республиканың мемлекеттiк жоғары оқу орындарындағы студенттер контингентiн Қазақстан халықтары ұлт өкiлдерiмен неғұрлым толық қамтамасыз ету мақсатында, Қазақстан халықтары Ассамблеясы үшiн квота - оның ведомстволық бағыныстылығына қарамастан жоғары оқу орнындағы әрбiр мамандыққа арналған қабылдау жоспарының 10% болып белгiленсiн.
2. Мемлекеттiк жоғары оқу орындарының ректорлары қабылдау комиссияларының құрамына Қазақстан халықтары Ассамблеясының жұмыс органдарының өкiлдерiн қоссын. Қабылдау туралы қорытынды есептерде мамандықтар бойынша және жалпы тапсырғандар мен оқуға алынғандардың, оның iшiнде Қазақстан халықтары Ассамблеясының квотасы бойынша халықтың құрамы көрсетiлсiн.
3. Қазақстан халықтары Ассамблеясы үшiн 1996/97 оқу жылына арналған квотаға сәйкес бөлiнген орындарға Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгiмен және Қазақстан халықтары Ассамблеясының Атқарушы хатшылығымен келiсiлген республиканың мемлекеттiк жоғары оқу орындарына оқуға алу тәртiбi қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
Баспасөзде, теледидар және радио бойынша, оқу және өндiрiстiк ұжымдарда аталған квотаға сәйкес жоғары оқу орындарына оқуға алу шарттары жөнiнде түсiнiк жұмыстары жүргiзiлсiн.
4. Осы өкiмнiң орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгiне жүктелсiн.
Премьер-Министр
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
1996 жылғы 3 маусымдағы
N 256 өкiмiне
қосымша
1996/97 оқу жылына Қазақстан халықтары Ассамблеясына
арналған квотаға сәйкес бөлiнген орындарға
республиканың жоғары оқу орындарына оқуға алу
Тәртiбi
1. Жоғары оқу орындарында Қазақстан Республикасындағы барлық ұлт өкiлдерi санынан студенттер контингентiн қалыптастыру мақсатында жоғары оқу орнының әрбiр мамандығына қабылдау жоспарының Қазақстан халықтары Ассамблеясы үшiн конкурстан тыс оқуға алу негiзiнде 10% квота белгiленедi.
2. Абитуриенттiң ұлты қабылдау комиссиясындағы құжаттарда, оның төлқұжатында немесе ата-анасының төлқұжатындағы ұлты туралы жазбаға сәйкес көрсетiледi.
3. Жоғары оқу орындарының қабылдау комиссияларының құрамына Қазақстан халықтары Ассамблеясының жұмысшы өкiлдерi мiндеттi түрде қосылады.
4. Қазақстан халықтары Ассамблеясына арналған квотадан басқа (қабылдау жоспарының 90% орны) орындарға абитуренттер олардың ұлтына қарамастан Жоғары оқу орындарына қабылдау жөнiндегi негiзгi ережелерге сәйкес, белгiленген жеңiлдiктердi, басқа квоталарды, бiрлескен қабылдауды ескере отырып, жалпы негiздемеде оқуға алынады.

Об установлении квоты для Ассамблеи народов Казахстана
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 3 июня 1996 г. N 256-p
1. Во исполнение поручения Президента Республики Казахстан, высказанного на третьей сессии Ассамблеи народов Казахстана 29 апреля 1996 года, и в целях обеспечения более полного национального представительства народов Казахстана в контингенте студентов государственных высших учебных заведений республики установить для Ассамблеи народов Казахстана квоту - 10% от плана приема на каждую специальность вуза, независимо от его ведомственной подчиненности.
2. Ректорам государственных высших учебных заведений включить в состав приемных комиссий представителей рабочих органов Ассамблеи народов Казахстана. В итоговых отчетах о приеме отразить национальный состав поступавших и зачисленных, в том числе по квоте Ассамблеи народов Казахстана, по специальности и в целом.
3. Утвердить согласованный с Министерством образования Республики Казахстан и Исполнительным секретариатом Ассамблеи народов Казахстана порядок зачисления в государственные высшие учебные заведения республики на места, выделенные в соответствии с квотой для Ассамблеи народов Казахстана на 1996/97 учебный год, согласно приложению.
Провести разъяснительную работу в печати, по телевидению и радио, в учебных и производственных коллективах по условиям зачисления в высшие учебные заведения в соответствии с указанной квотой.
4. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Министерство образования Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Приложение
к распоряжению Премьер-Министра Республики Казахстан от 3 июня 1996 г. N 256-р
Порядок
зачисления в государственные высшие
учебные заведения республики на места,
выделенные в соответствии с квотой для
Ассамблеи народов Казахстана
на 1996/97 учебный год
1. В целях формирования контингента студентов высших учебных заведений из числа представителей всех национальностей Республики Казахстан на основе отдельного конкурсного зачисления устанавливается квота для Ассамблеи народов Казахстана - 10% от плана приема на каждую специальность вуза.
2. Национальность абитуриента фиксируется в документах приемной комиссии в соответствии с записью о национальной принадлежности в его паспорте или паспортах родителей.
3. В состав приемных комиссий высших учебных заведений обязательно включаются представители рабочих органов Ассамблеи народов Казахстана.
4. На общих основаниях на места (90% мест от плана приема), кроме квоты для Ассамблеи народов Казахстана, зачисляются в установленном порядке абитуриенты, независимо от их национальности, в соответствии с Основными положениями по приему в высшие учебные заведения, с учетом установленных льгот, других квот приема.

5. Қазақстан халықтары Ассамблеясына арналған квотада көзделген орындарға Жоғары оқу орындарына қабылдау жөнiндегi негiзгi ережелердiң тәртiбi бойынша жеке конкурс өткiзiледi, мұнда бiрiншi кезекте Қазақстан халықтары Ассамблеясы жұмыс органы өкiлi - қабылдау комиссиясы мүшесiнiң ұсынысы бойынша қабылдау емтихандарын (тесттен өткен) тапсырған Қазақстан халықтарының саны аз халықтардан шыққан абитуренттер оқуға алынады.
6. Абитуренттердi Қазақстан халықтары Ассамблеясының квотасы бойынша жоғары оқу орнына оқуға алу-оқуға алу хаттамасында жеке абзацпен ресiмделедi. Жоғары оқу орны қабылдау туралы есеп бергенде оқуға тапсырушылар мен алынғандардың, оның iшiнде Қазақстан халықтары Ассамблеясы бойынша ұлттық құрамын көрсетуi тиiс.
Қазақстан халықтары Ассамблеясының жұмыс органының мүшесi (өзi қабылдау комиссиясының мүшесi де) жоғары оқу орнына оқуға алуға абитуренттердiң кандидатурасын ұсынған кезде аз ұлттар өкiлдерiнiң конкурс бойынша өткендiгiн және өтпей қалғандығын сипаттайтын барлық факторлар жиынтығын: ұлтын, демографиялық жағдайды (ерекшелiк), облысты (аймақ) және конкурстан өтпеген әртүрлi және сол ұлттың абитуриенттерi жинаған баллдары және басқаларды ескередi.

5. На места, предусмотренные квотой для Ассамблеи народов Казахстана, проводится отдельный конкурс по правилам Основных положений по приему в высшие учебные заведения, при этом в первую очередь зачисляются абитуриенты из числа малочисленных народов Казахстана, выдержавшие вступительные экзамены (тестирование), - по предложению члена приемной комиссии - представителя рабочего органа Ассамблеи народов Казахстана.
6. Зачисление в высшие учебные заведения абитуриентов по квоте Ассамблеи народов Казахстана оформляется отдельным абзацем в протоколе зачисления. В отчете о приеме в высшее учебное заведение должен быть отражен национальный состав поступивших и зачисленных, в том числе по квоте Ассамблеи народов Казахстана.
При рекомендации кандидатуры абитуриента на зачисление в высшее учебное заведение член рабочего органа Ассамблеи народов Казахстана (он же член и приемной комиссии) учитывает всю совокупность факторов, характеризующих прошедших и непрошедших по конкурсу представителей национальных меньшинств: национальность, демографическую ситуацию (особенность), область (регион) и набранные баллы абитуриентов разных и одной и той же национальности, не прошедших по конкурсу, и другие.