Импортты алмастыру саясатын қалыптастыру туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Өкімі 1999 жылғы 6 қараша N 154-ө
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000-2002 жылдарға арналған қызметінің негізгі бағыттары мен басымдықтарына сәйкес және отандық өндірістің дамуына ықпал ететін импортты алмастырудың тиімді саясатын қалыптастыру мақсатында:
1. Орталық атқарушы органдар, облыстар мен Астана және Алматы қалаларының әкімдері үстіміздегі жылдың 25 қарашасына дейін импортталатын тауарлар мен қызмет көрсетулердің құрылымын зерделесін және тауарлар топтары бойынша импортты алмастырудың мүмкіндіктері туралы қажеттіліктерді көрсете отырып, Қазақстан Республикасының Экономика министрлігіне өздерінің ұсынысын енгізсін.
2. Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлігі, Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі ұлттық компаниялармен бірлесіп шетелдерден импортталатын қосалқы бөлшектерге жинақтаушы тетіктерге (тораптарға), материалдарға қажеттілікті айқындасын және үстіміздегі жылдың 25 қарашасына дейін Қазақстан Республикасының Экономика министрлігіне оларды республикада шығару жөнінде ұсыныс енгізсін.
3. Қазақстан Республикасының Статистика жөніндегі агенттігі, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Кеден комитеті үстіміздегі жылдың 15 қарашасына дейін Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлігіне 1998 жылғы және 1999 жылдың 1 жарты жылдығындағы негізгі тауарлар позициялары бойынша Қазақстан Республикасы импортының құрылымы жөніндегі деректерді ұсынсын, сондай-ақ осы деректер бойынша басқа да атқарушы органдарға және облыстар мен Астана және Алматы қалаларының әкімдеріне сұрау салуды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөніндегі агенттігі, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және облыстар мен Астана және Алматы қалаларының әкімдері 25 қарашаға дейін Қазақстан Республикасының Экономика министрлігіне тікелей инвестициялар мен заемдарды импортты алмастыру бағдарламасын іске асыруға тартудың мүмкіндіктері туралы ұсыныс енгізсін.
5. Қазақстан Республикасының Экономика министрлігі үстіміздегі жылдың
10 желтоқсанына дейін жүргізілген талдаудың негізінде Қазақстан
Республикасындағы импортты алмастыру саясаты тұжырымдамасының жобасын
әзірлесін және белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің Кеңсесіне ұсынсын.
6. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары Д.К.Ахметовке жүктелсін.
Премьер-Министр
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Орынбекова Д.К.

О формировании политики импортозамещения
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 6 ноября 1999 года N 154-р
В соответствии с основными направлениями и приоритетами деятельности Правительства Республики Казахстан на 2000-2002 годы и в целях формирования эффективной политики импортозамещения, способствующей развитию отечественного производства:
1. Центральным исполнительным органам, акимам областей и городов Астаны и Алматы до 25 ноября т.г. изучить структуру импортируемых товаров и услуг и внести свои предложения в Министерство экономики Республики Казахстан с указанием потребности, о возможностях импортозамещения по товарным группам.
2. Министерству энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан, Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан совместно с национальными компаниями определить потребности в запасных частях, комплектующих деталях (узлах), материалах, импортируемых из зарубежных стран, и внести до 25 ноября т.г. в Министерство экономики Республики Казахстан предложения по их производству в республике.
3. Агентству Республики Казахстан по статистике, Таможенному комитету Министерства государственных доходов Республики Казахстан представить до 15 ноября т.г. в Министерство энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан данные по структуре импорта Республики Казахстан по основным товарным позициям за 1998 год и I полугодие 1999 года, а также обеспечить запросы по этим данным других центральных исполнительных органов и акимов областей и городов Астаны и Алматы.
4. Агентству Республики Казахстан по инвестициям, Министерству финансов Республики Казахстан и акимам областей и городов Астаны и Алматы до 25 ноября внести в Министерство экономики Республики Казахстан предложения о возможностях привлечения прямых инвестиций и займов на реализацию программы импортозамещения.
5. Министерству экономики Республики Казахстан до 10 декабря т.г. на
основе проведенного анализа разработать и представить в установленном
порядке в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан проект
Концепции политики импортозамещения в Республике Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на
Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Ахметова Д.К.
Премьер-Министр
(Специалисты: Склярова И.В.,
Цай Л.Г.)