"Қазақстан Республикасының Кедендік тариф және Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы N 1317 қаулысына түсіндірме
Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлігінің Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы N 1317 қаулысына түсіндірме
Осы қаулы отандық тауар өндірушілерді қолдау, республикамызда өндірілмейтін жабдықтарды және шикізатты әкелуді ынталандыру, импорттық тауарларды кедендік рәсімдеу кезіндегі ресімдердің ашықтығын күшейту, сыртқы сауда статистикасын толыққанды жүргізу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ЕурАзЭҚ-қа қатысу шеңберінде кедендік тарифтерді біріздендіру жөніндегі міндеттемелерді орындау мақсатында әзірленді.
1. Қаулымен Қазақстан Республикасының Кедендік тарифінің және Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының жаңартылған нұсқалары бекітілді.
Тауарларды сипаттау халықаралық үйлестірілген жүйесі (ҮЖ) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының (ҚР СЭҚ ТН) негізі болғандықтан 2007 жылғы ҮЖ енгізілген өзгерістерге сәйкес ҚР СЭҚ ТН кодтары өзгертілген.
2. Біртекті тауарларға кедендік баждың әртүрлі деңгейде болуына байланысты импорттық тауарларды кедендік рәсімдеу кезінде кедендік кодтардың құнын төмендету мақсатында манипуляциялауға мүмкіндік бергендіктен, өзінің техникалық және тұтыну сипаттамаларына ұқсас тауарларға бірдей кедендік баж ставкалары белгіленді.
Негізінен республикамызда өндірілмейтін шикізатқа (ағаш материалдары, химиялық материалдары) және жабдықтарға (машина жасау жабдықтарына, ұшу аппараттарына және т.б.) кедендік баж ставкалары біріздендірілді.
Осындай жолмен, Қазақстанның бекітілген Кедендік тарифі толық көлемде мемлекетіміздің бюджетіне төлемдерді және салықтарды төлеуден жалтару мүмкіндігін азайтады.
3. Өндірілмейтін жабдықтардың және өнеркәсіптік тауарларды өндіруге арналған шикізат импортына, оның ішінде химиялық өндіруге арналған материалдар, машина жасау, жеңіл өнеркәсіптік тауарлар және құрылыс материалдар импортына кедендік баж ставкалары төмендетілді.
4. Қолдану мерзімі 2007 жылғы 1 мамырда аяқталған, бұдан бұрын уақытша негізде қолданылған тауарлардың жекелеген түрлерінің импортына, оның ішінде жұмыртқа ұнтағы, сыра ашыту уыты, шырын өндіруге арналған шикізат және т.б. сияқты азық-түлік тауарларына, сондай-ақ жиһаз өнімін өндіруге арналған және ағаш өндіру саласындағы өнеркәсіпте пайдаланылатын шикізатқа тұрақты негізде кедендік баж ставкалары белгіленді.
Осы шара халықтық тұтыну тауарларын өндіруге арналған қажетті шикізатпен отандық өндірушілерді қамтамасыз етеді.
Осындай жолмен, Кедендік тариф отандық өндірушілердің және тұтынушылардың экономикалық мүдделеріне жауап береді, сондай-ақ, жалпы мемлекетіміздің кедендік-тарифтік саясатына сәйкес келеді.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және сауда министрлігі

"О Таможенном тарифе и Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Республики Казахстан"
Комментарии к постановлению Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года N 1317
Настоящее постановление разработано в целях поддержки отечественных товаропроизводителей, стимулирования ввоза не производимого в республике оборудования и сырья, усиления транспарентности процедур при таможенном оформлении импортируемых товаров, достоверного ведения внешнеторговой статистики, а также выполнения обязательств по унификации таможенных тарифов в рамках участия Республики Казахстан в ЕврАзЗС.
1. Постановлением утверждена обновленная версия Таможенного тарифа и Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Республики Казахстан.
Учитывая, что основой для Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Республики Казахстан (ТН ВЭД РК) является международная Гармонизированная система описания товаров (ГС), изменены коды ТН ВЭД РК в соответствии с изменениями, внесенными в ГС в 2007 году.
2. Установлены одинаковые ставки таможенных пошлин на товары, схожие по своим техническим и потребительским характеристикам, так как наличие разных уровней таможенных
пошлин на однородные товары позволяло манипулировать таможенными кодами при таможенном оформлении импортируемых товаров с целью занижения стоимости.
В основном унифицированы ставки таможенных пошлин на сырье (лесоматериалы, химические материалы) и оборудование (машиностроительное оборудование, летательные аппараты и др.), которое не производится в республике.
Таким образом, утвержденный Таможенный тариф Казахстана позволит минимизировать возможности уклонения от уплаты в государственный бюджет таможенных платежей и налогов в полной мере.
3. Снижены ставки таможенных пошлин на импорт не производимого оборудования и сырья для производства промышленных товаров, в том числе на импорт сырья и материалов для химической промышленности, машиностроения, производства товаров легкой промышленности, строительных материалов.
4. На импорт отдельных видов товаров установлены на постоянной основе таможенные пошлины, применяемые ранее на временной основе, срок действия которых истек 1 мая 2007 года, в том числе на продовольственные товары, такие как яичный порошок, солод пивоваренный, сырье для производства соков и т.д., а также на сырье, используемое при производстве продукции мебельной и деревообрабатывающей отраслей промышленности.
Данная мера позволит обеспечить отечественных производителей сырьем, необходимым для производства товаров народного потребления.
Таким образом, Таможенный тариф отвечает экономическим интересам отечественных производителей и потребителей, а также соответствует таможенно-тарифной политике государства в целом.
Министерство индустрии и торговли
Республики Казахстан