Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы N 1271 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 30 қаңтардағы N 527 Жарлығы
Қазақстан Республикасы Президенті
мен Үкіметі актілерінің жинағында
жариялануға тиіс.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы N 1271 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., N 50, 640-құжат; 2005 ж., N 39, 555-құжат; 2006 ж., N 35, 373-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ережеде :
8-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) валюталық интервенцияны жүзеге асырады;";
13-тармақта:
1) тармақшада "және шетел банктерінде Қазақстан Республикасы резиденттерінің шоттар ашу тәртібінің" деген сөздер алып тасталсын;
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) резиденттердің репатриация талаптарын орындауын қамтамасыз ету мақсатында резиденттердің экспорт және импорт жөніндегі мәміле паспорттарын ресімдеудің бірыңғай ережесі мен шарттарын және экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру тәртібін белгілейді;
5) валюталық құндылықтарды пайдалануға байланысты қызметпен айналысуға лицензиялар береді және берудің, беруден бас тартудың, қолданылуын тоқтатудың тәртібі мен шарттарын белгілейді;";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) валюталық операцияларды тіркеу, валюталық операциялар туралы хабарлау және шетелдік банктерде шоттар ашу тәртібін белгілейді, тіркеу куәліктерін және хабарлау куәліктерін береді;";
6) тармақша "және валюталық мониторинг жүргізеді" деген сөздермен толықтырылсын;
16-тармақта:
2) тармақшада "; банкаралық клирингке; сейф операцияларына; төлем карточкаларын шығаруға" деген сөздер алып тасталсын;
9) тармақшада "және бухгалтерлік есеп стандарттары туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы" деген сөздер "туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) арнайы қаржы компаниялары орындауға міндетті бухгалтерлік есеп, қаржылық есептілік және операцияларды автоматтандыру жүйелері мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасын, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарын, сондай-ақ операцияларды автоматтандыру жүйелеріне қойылатын талаптарды сақтауын бақылауды жүзеге асырады;";
11) тармақшада:
"қымбат металдардың" деген сөздерден кейін "және қымбат металдардан жасалған монеталардың" деген сөздермен толықтырылсын;
"жеке және заңды тұлғалардың, оның ішінде корреспондент банктердің банктік шоттары жөніндегі тапсырмалары бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру; банкаралық клиринг; сейф операциялары; төлем карточкаларын шығару;", "чек кітапшаларын шығару;" деген сөздер алып тасталсын;
", сондай-ақ банкаралық клирингті жүзеге асыру, төлем карточкалары мен чек кітапшаларын шығару мен пайдалану тәртібін айқындайды;" деген сөздермен толықтырылсын;
14) тармақшада "бухгалтерлік есептің стандарттарын" деген сөздер "қаржылық есептіліктің стандарттарын" деген сөздермен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года N 1271
Указ Президента Республики Казахстан от 30 января 2008 года N 527
Подлежит опубликованию в Собрании
актов Президента и Правительства
Республики Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в  Указ  Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года N 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 50, ст. 640; 2005 г., N 39, ст. 555; 2006 г., N 35, ст. 373) следующие изменения и дополнения:
1) в  Положении  о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
подпункт 7) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"7) осуществляет валютные интервенции;";
в пункте 13:
в подпункте 1) слова "и порядок открытия счетов резидентами Республики Казахстан в иностранных банках" исключить;
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"4) устанавливает единые правила и условия оформления резидентами паспортов сделок по экспорту и импорту и порядок осуществления экспортно-импортного валютного контроля в целях обеспечения выполнения резидентами требования репатриации;
5) выдает и устанавливает порядок и условия выдачи, отказа в выдаче, прекращения действия лицензий на занятие деятельностью, связанной с использованием валютных ценностей;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) устанавливает порядок регистрации валютных операций, уведомления о валютных операциях и открытия счетов в иностранных банках, выдает регистрационные свидетельства и свидетельства об уведомлении;";
подпункт 6) дополнить словами ", и проводит валютный мониторинг";
в пункте 16:
в подпункте 2) слова "межбанковский клиринг; сейфовые операции; выпуск платежных карточек;" исключить;
в подпункте 9) слова "стандартов бухгалтерского учета" заменить словами "международных стандартов финансовой отчетности";
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты по вопросам бухгалтерского учета, финансовой отчетности и систем автоматизации операций, обязательные для исполнения специальными финансовыми компаниями, а также осуществляет контроль за соблюдением ими законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, международных стандартов финансовой отчетности, а также требований, предъявляемых к системам автоматизации операций;";
в подпункте 11):
после слов "драгоценных металлов" дополнить словами "и монет из драгоценных металлов";
слова "осуществление расчетов по поручению физических и юридических лиц, в том числе банков-корреспондентов, по их банковским счетам; межбанковский клиринг; сейфовые операции; выпуск платежных карточек;", "выпуск чековых книжек;" исключить;
дополнить словами ", а также определяет порядок осуществления межбанковского клиринга, выпуска и использования платежных карточек и чековых книжек";
в подпункте 14) слова "стандарты бухгалтерского учета" заменить словами "стандарты финансовой отчетности";

17-тармақтың 3) тармақшасында "және Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын резидент еместердің валюта операцияларының мониторингін (валюта мониторингін)" деген сөздер алып тасталсын;
23-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия беру, қолданылуын тоқтата тұру және одан айыру туралы шешімдер қабылдау;";
28-тармақтың 14) тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының шешімі негізінде Қазақстан Ұлттық Банкі берген лицензияларды қайта ресімдеу және бұрын берілген лицензиялардың телнұсқаларын беру туралы шешім қабылдайды.";
2) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Ұлттық Банкінің құрылымында 1-бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 14-1-жолмен толықтырылсын:
"14-1. Тәуекел-менеджмент басқармасы".
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

в подпункте 3) пункта 17 слова ", и мониторинг валютных операций нерезидентов, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан (валютный мониторинг)" исключить;
подпункт 8) пункта 23 изложить в следующей редакции:
"8) принятие решений о выдаче, приостановлении действия и лишении лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей;";
абзац первый подпункта 14) пункта 28 изложить в следующей редакции:
"14) принимает решение о переоформлении лицензии и выдаче дубликатов лицензий, ранее выданных Национальным Банком Казахстана на основании решения Правления Национального Банка Казахстана.";
2) в  структуре  Национального Банка Казахстана, утвержденной вышеназванным Указом, раздел 1 дополнить строкой, порядковый номер 14-1, следующего содержания:
"14-1. Управление риск-менеджмента".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан