"Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының нышандары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 23 мамырдағы № 3526 және "Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бaғынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 155 жарлықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 14 қыркүйектегі № 377 Жарлығы
Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында және республикалық
баспасөзде жариялануға тиіс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің мынадай жарлықтарына өзгерістер енгізілсін:
1) «Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының нышандары туралы» 1997 жылғы 23 мамырдағы № 3526 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., № 22, 191-құжат; 2002 ж., № 16, 169-құжат; 2011 ж., № 55, 783-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары туының сипаттамасы мен бейнесі осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары эмблемасының сипаттамасы мен бейнесі осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) «Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық наградалары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 155 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 55, 783-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың құқық қорғау органдарының соттардың Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық наградаларының тізбесі және сипаттамаларында:
«Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, құқық қорғау органдарының соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық наградаларының сипаттамалары (бұдан әрі - Сипаттамалар)» деген 2-бөлімінде:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің медальдары» деген бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
медальдары
«Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ардагері» (14-қосымша)

О внесении изменений в указы Президента Республики Казахстан от 23 мая 1997 года № 3526 "О символах органов национальной безопасности Республики Казахстан" и от 30 сентября 2011 года № 155 "О ведомственных наградах некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований"
Указ Президента Республики Казахстан от 14 сентября 2012 года № 377
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести изменения в следующие указы Президента Республики Казахстан:
1) в Указ Президента Республики Казахстан от 23 мая 1997 года № 3526 «О символах органов национальной безопасности Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 1997 г., № 22, ст. 191; 2002 г., № 16, ст. 169; 2011 г., № 55, ст. 783):
описание и изображение флага органов национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденные вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Указу;
описание и изображение эмблемы органов национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденные вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Указу;
2) в Указ Президента Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 155 «О ведомственных наградах некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 55, ст. 783):
в перечне и описании ведомственных наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, утвержденных вышеназванным Указом:
в разделе 2 «Описания ведомственных наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (далее - Описания)»:
подраздел «Медали Комитета национальной безопасности Республики Казахстан» изложить в следующей редакции:
«Медали Комитета национальной безопасности Республики Казахстан «Ұлттық қayiпciздiк комитетінін ардагері» (приложение 14)

«Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ардагері» медалі диаметрі 34 мм күміс түсті металл шеңберден тұрады. Медальді айналдыра биіктігі 1 мм және ені 1,5 мм шығыңқы ернеуі бар.
Шеңбердің ортасында күміс түсті жеті доғал бұрышты сәулелердің негізіне орналасқан шығыңқы қырлы ұштары бар күрең қызыл (қою қызыл) түсті сәуленің эмалімен көмкерілген жеті ұшты жұлдыз бар. Жұлдыздың ұштары бойынша диаметрі 30 мм, қырларының ені 1 мм. Белгінің бет жағы жылтырақ.
Жұлдыздың ортасында - диаметрі 20 мм күміс қалқан, оның ортасында диаметрі 14 мм айшықты шаңырақтың бейнесі орналасқан.
Кішкентай қалқанды айналдыра мемлекеттік тілде: «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІНІҢ АРДАГЕРІ» деген жазу орналасқан.
Белгідегі барлық бөлшектер мен жазулар күміс (ақ) түсте орындалған.
Медальдің бедері жылтырақ.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 3 мм көк түсті екі жолақшасы бар сұр түсті жібек қатқыл лентамен тысталған 44 х 32 мм көлемдегі алты бұрышты тағанға бекітіледі. Жолақшалардың арасы 8 мм, тағанның шеттері мен жолақшалардың арасы - 9 мм-ден.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
I дәрежелі «Мінсіз қызметі үшін» (15-қосымша)
I дәрежелі «Мінсіз қызметі үшін» медалі жезден дайындалады және диаметрі 34 мм шеңбер нысанында болады.
Медальдің бет жағында қызыл түсті, тегіс екі қырлы сәулесі бар бес бұрышты жұлдыз, алтын түсті күн мен қалықтаған қыран төменгі жағында қызыл түсті «XX» рим цифры және алтын түсті емен мен лавр бұтақтарының өрімі орналасқан. Медальдің төменгі шеті ою-өрнекпен өрнектелген, жиектің ішкі жағын бойлай қылыш, жоғарғы жағын бойлай «МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН» деген жазу орналасқан. Медальдің бедері жылтырақ.
Медальдің сыртқы жағында жоғарғы бөлігінде «I» рим цифры орналасқан. Ортасында «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНДЕГІ МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН» деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медаль шеттері ернеумен жиектелген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек қатқыл лентамен тысталған ені 33 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның шеттерінде ені 8 мм көгілдір жолақтар орналасады, лентаның ортасында арасында ені 7 мм қызыл жолақшасы бар ені 5 мм екі сары жолақша орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
ІІ дәрежелі «Мінсіз қызметі үшін» (16-қосымша)
II дәрежелі «Мінсіз қызметі үшін» медалі мельхиордан дайындалады және диаметрі 34 мм шеңбер нысанында болады.
Медальдің бет жағында қызыл түсті, тегіс екі қырлы сәулесі бар бес бұрышты жұлдыз, күміс түсті күн мен қалықтаған қыран, төменгі жағында қызыл түсті «XV» рим цифры және күміс түсті емен мен лавр бұтақтарының өрімі орналасқан. Медальдің төменгі шеті ою-өрнекпен өрнектелген, жиектің ішкі жағын бойлай қылыш, жоғарғы жағын бойлай «МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН» деген жазу орналасқан. Медальдің бедері жылтырақ.
Медальдің сыртқы жағында жоғары бөлігінде «II» рим цифры орналасқан. Ортасында «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНДЕГІ МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН» деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медаль шеттері ернеумен жиектелген.

Медаль «Ұлттык қayiпciздiк комитетінін ардагері» представляет собой металлический круг серебристого цвета диаметром 34 мм. Медаль по краю имеет выступающий бортик высотой 1 мм и шириной 1,5 мм.
В центре круга семиконечная звезда с покрытыми эмалью бордового (темно-красного) цвета лучами с выпуклыми гранеными вершинами, расположенная на основании с семью тупоугольными лучами серебристого цвета. Диаметр по вершинам звезды 30 мм, ширина граней 1 мм. Поверхность знака блестящая.
По центру звезды - серебристый щит диаметром 20 мм, в центре которого стилизованное изображение шанырака диаметром 14 мм.
По кругу на малом щите помещена надпись на государственном языке «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІ3ДІҚ КОМИТЕТІНІҢ АРДАГЕРІ».
Все детали и надпись на знаке выполнены серебристым (белым) цветом.
Рельеф медали блестящий.
Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке размером 44 х 32 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой серого цвета, с двумя полосками синего цвета шириной 3 мм. Расстояние между полосками 8 мм, между краями колодки и полосками по 9 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Mінсіз қызметі үшін» I степени (приложение 15)
Медаль «Mінсіз қызметі үшін» I степени изготавливается из латуни и имеет форму круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали расположены пятиконечная звезда красного цвета с гладкими двугранными лучами, солнце и парящий орел золотистого цвета, ниже - римская цифра «XX» красного цвета и переплетение дубовых и лавровых ветвей  золотистого цвета. По нижнему краю медаль оформлена орнаментом, по внутреннему краю ободка расположена сабля, по верхнему краю надпись «MIHCI3 ҚЫЗМЕТІ ҮШIH». Рельеф медали блестящий.
На оборотной стороне медали в верхней части расположена римская цифра «I». По центру расположена надпись «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНДЕГІ MIHCI3 ҚЫЗМЕТІ ҮШІН».
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 33 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 8 мм, посередине ленты располагаются две желтые полоски шириной 5 мм, между которыми красная полоска шириной 7 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Miнciз қызметі үшін» II степени (приложение 16)
Медаль «Miнciз қызметі үшін» II степени изготавливается из мельхиора и имеет форму круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали расположены пятиконечная звезда красного цвета с гладкими двугранными лучами, солнце и парящий орел серебристого цвета, ниже - римская цифра «XV» красного цвета и переплетение дубовых и лавровых ветвей серебристого цвета. По нижнему краю медаль оформлена орнаментом, по внутреннему краю ободка расположена сабля, по верхнему краю надпись «MІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ YШIH». Рельеф медали блестящий.
На оборотной стороне медали в верхней части расположена римская цифра «II». По центру расположена надпись «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНДЕГІ MIHCI3 ҚЫЗМЕТІ ҮШІН».
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек қатқыл лентамен тысталған ені 33 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның шеттерінде ені 8 мм көгілдір жолақтар орналасады, лентаның ортасында шеткілерінің ені 4 мм, ортасындағысы 3 мм үш сары жолақшамен кезек жүргізілген ені 3 мм екі қызыл жолақша орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
ІІІ дәрежелі «Мінсіз қызметі үшін» (17-қосымша)
III дәрежелі «Мінсіз қызметі үшін» медалі мельхиордан дайындалады және диаметрі 34 мм шеңбер нысанында болады.
Медальдің бет жағында қызыл түсті, тегіс екі қырлы сәулесі бар бес бұрышты жұлдыз, күміс түсті күн мен қалықтаған қыран, төменгі жағында қызыл түсті «X» рим цифры және күміс түсті емен мен лавр бұтақтарының өрімі орналасқан. Медальдің төменгі шеті ою-өрнекпен өрнектелген, жиектің ішкі жағын бойлай қылыш, жоғарғы жағын бойлай «МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН» деген жазу орналасқан. Медальдің бедері жылтырақ.
Медальдің сыртқы жағында жоғары бөлігінде «III» рим цифры орналасқан. Ортасында «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНДЕГІ МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН» деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медаль шеттері ернеумен жиектелген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек қатқыл лентамен тысталған ені 33 мм, биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанмен жалғанады. Лентаның шеттерін бойлай ені 8 мм көгілдір жолақтар орналасады, лентаның ортасында шеткілерінің ені 4 мм, ортасындағылары 3 мм төрт сары жолақшамен кезек жүргізілген ені 1 мм үш қызыл жолақша орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін»
(18-қосымша)
«Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін» медалі диаметрі 34 мм алтын (сары) түсті металл шеңберден тұрады. Медальдің айналдыра биіктігі 1 мм және ені 1,5 мм шығыңқы ернеуі бар.
Шеңбердің ортасында алтын (сары) түсті жеті доғал бұрышты сәулелердің негізіне орналасқан шығыңқы қырлы ұштары бар күрең қызыл (қою қызыл) түсті сәуленің эмалімен көмкерілген жеті ұшты жұлдыз бар. Жұлдыздың ұштары бойынша диаметрі 30 мм. қырларының ені 1 мм. Белгінің бет жағы жылтырақ.
Жұлдыздың ортасында - диаметрі 20 мм, көктікен (көк) түсті эмаль құйылған қалқан, оның ортасында диаметрі 14 мм, көгілдір эмаль құйылған алтын (сары) түсті шаңырақтың бейнесі орналасқан.
Қалқанды айналдыра мемлекеттік тілде: «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІКТІ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУДЕГІ ҮЛЕСІ ҮШІН» деген жазу жазылған.
Жазулар күміс (ақ) түсте орындалған.
Медальдің бедері жылтырақ.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көлемі 44 х 32 мм, алтын (сары) түстес екі жолақшасы бар көктікен (көк) түсті жібек қатқыл лентамен тысталған алты бұрышты тағанға бекітіледі. Жолақшалардың ені 3 мм. Жолақшалардың аралығы 8 мм, таған шеті мен жолақтардың аралығы 9 мм. Тағанның төменгі бөлігі құлақшадан оңға және солға қарай бірдей тең алтын түстес лавр бұтақтарымен көмкерілген. Бұтақтарда төрт-төрттен лавр жапырағы бар.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін»
(19-қосымша)

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 33 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 8 мм, посередине ленты располагаются две красные полоски шириной 3 мм, чередующиеся с тремя желтыми полосками, крайние из которых шириной 4 мм, средняя - 3 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Мінсіз қызметі ушін» ІІІ степени (приложение 17)
Медаль «Мінсіз қызметі ушін» III степени изготавливается из мельхиора и имеет форму круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали расположены пятиконечная звезда серебристого цвета с гладкими двугранными лучами, солнце и парящий орел серебристого цвета, ниже - римская цифра «X» и переплетение дубовых и лавровых ветвей серебристого цвета. По нижнему краю медаль оформлена орнаментом, по внутреннему краю ободка расположена сабля, в верхней части надпись «МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН». Рельеф медали блестящий.
На оборотной стороне медали в верхней части расположена римская цифра «III». По центру расположена надпись «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНДЕГІ МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН».
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 33 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 8 мм, посередине ленты располагаются три красные полоски шириной 1 мм, чередующиеся с четырьмя желтыми полосками, крайние из которых шириной 4 мм, а средние шириной 3 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін»
(приложение 18)
Медаль «Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін» представляет собой металлический круг золотистого (желтого) цвета диаметром 34 мм. Медаль по краю имеет выступающий бортик высотой 1 мм и шириной 1,5 мм.
В центре круга семиконечная звезда с покрытыми эмалью бордового (темно-красного) цвета лучами с выпуклыми гранеными вершинами, расположенная на основании с семью тупоугольными лучами золотистого (желтого) цвета. Диаметр по вершинам звезды 30 мм, ширина граней 1 мм. Поверхность знака блестящая.
По центру звезды - щит диаметром 20 мм с окружностью, залитой эмалью василькового (синего) цвета, в центре которой стилизованное изображение шанырака диаметром 14 мм золотистого (желтого) цвета на залитом эмалью фоне бирюзового (голубого) цвета.
По окружности на щите нанесена надпись на государственном языке «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІКТІ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУДЕГІ ҮЛЕСІ ҮШІН».
Надпись выполнена серебристым (белым) цветом.
Рельеф медали блестящий.
Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке размером 44 х 32 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой василькового (синего) цвета с двумя полосками золотистого (желтого) цвета. Ширина полосок 3 мм. Расстояние между полосками 8 мм, между краями колодки и полосками по 9 мм. Нижняя часть колодки симметрично справа и слева от ушка обрамлена лавровыми ветками золотистого (желтого) цвета. В ветках по 4 листа лавра.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Халыкаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін»
(приложение 19)

«Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін» медалі диаметрі 34 мм алтын (сары) түсті металл шеңберден тұрады. Медальді айналдыра биіктігі 1 мм және ені 1,5 мм шығыңқы ернеуі бар.
Медальдің бет жағы алтын (сары) түсті жеті доғал бұрышты сәулелердің негізіне орналасқан шығыңқы қырлы ұштары бар күрең қызыл (қою қызыл) түсті сәуленің эмалімен көмкерілген жеті ұшты жұлдыз бар. Жұлдыздың ұштары бойынша диаметрі 26 мм, қырларының ені 1 мм. Белгінің бет жағы жылтырақ.
Жұлдыздың ортасында диаметрі 16 мм жер жарты шарының айшықты атласты картасы орналасқан. Жер жарты шары аясында достық қол алысу бейнеленген.
Медальдің жоғарғы ішкі ернеуін айналдыра «ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ЫНТЫМАҚТАСТЫҚТЫ ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН» деген жазу жазылған. Медальдің бедері жылтырақ.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы, алтын (сары) түстес.
Медальдің сыртқы жағында алтын (сары) түсті бет жағы жылтыр «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ» деген мемлекеттік тілдегі жазу орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көлемі 44 х 32 мм көктікен (көк) түстес жібек қатқыл лентамен тысталған алты бұрышты тағанға бекітіледі. Лентаның шеттерін бойлай ені 4 мм көгілдір жолақтар орналасқан, лентаның ортасында ені 4 мм сары жолақша орналасқан. Жолақшалар арасындағы арақашықтық - 8 мм, шет жағынан - 2 мм-ден.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
І дәрежелі «Ұлттық қауіпсіздік қалқаны» (20-қосымша)
I дәрежелі «Ұлттық қауіпсіздік қалқаны» медалі диаметрі 34 мм алтын (сары) түсті металл шеңберден тұрады. Медальді айналдыра биіктігі 1 мм және ені 1,5 мм шығыңқы ернеуі бар.
Медальдің бет жағында ортада, айналдыра көктікен (көк) түсті эмаль құйылған диаметрі 20 мм дөңгелек қалқан тәрізді ұлттық қауіпсіздік органдарының кіші эмблемасы орналасқан оның ортасында диаметрі 14 мм, көгілдір (көк) эмаль құйылған алтын (сары) түсті шаңырақтың бейнесі орналасқан.
Қалқанды бойлай «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ» деген мемлекеттік тілдегі жазу жазылған.
Жазулар күміс (ақ) түсте орындалған.
Медаль бетінің бедері жылтырақ.
Медальдің, кіші эмблемасының сол және оң жағында лавр бұтақтарымен қабатталған десте орналасқан.
Дестенің үстіңгі бөлігінде жеті ұшты жұлдыз бейнеленген.
Дестенің төменгі бөлігінде «XX» рим цифры бар лента орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы, алтын (сары) түсті.
Медальдің сыртқы жағында күңгірт алтын (сары) түсті бет жағы жылтыр «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК ҚАЛҚАНЫ» деген мемлекеттік тілдегі жазу орналасқан. Мәтіннің үстінде «І» рим цифры орналасқан.

Медаль «Халыкаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін» представляет собой металлический круг золотистого (желтого) цвета диаметром 34 мм. Медаль по краю имеет выступающий бортик высотой 1 мм и шириной 1,5 мм.
На лицевой стороне медали - семиконечная звезда с залитыми (бордовой) темно-красной эмалью лучами с выпуклыми гранеными вершинами, расположенная на основании с семью тупоугольными лучами золотистого (желтого) цвета. Диаметр по вершинам звезды 26 мм, ширина граней 1 мм. Поверхность знака блестящая.
В центре звезды расположено стилизованное изображение атласной карты земного полушария диаметром 16 мм. На фоне полушария изображено дружеское рукопожатие.
Вдоль внутреннего края бортика медали нанесена надпись «ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ЫНТЫМАҚТАСТЫҚТЫ ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН». Рельеф медали блестящий.
Все изображения и надписи на лицевой стороне медали выпуклые, золотистого (желтого) цвета.
На оборотной стороне медали золотистого (желтого) цвета с матированной поверхностью нанесена надпись с блестящей поверхностью на государственном языке «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ».
Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке размером 44 х 32 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой василькового (синего) цвета. По краям ленты расположены полосы бирюзового (голубого) цвета шириной 4 мм, по центру - полоса желтого цвета шириной 4 мм. Расстояния между полосками - 8 мм, от края - по 2 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Ұлттық қауіпсіздік қалқаны» I степени (приложение 20)
Медаль «Ұлттық қауіпсіздік қалқаны» I степени представляет собой металлический круг золотистого (желтого) цвета диаметром 34 мм. Медаль по краю имеет выступающий бортик высотой 1 мм и шириной 1,5 мм.
На лицевой стороне медали в центре размещено изображение малой эмблемы органов национальной безопасности - в виде круглого щита диаметром 20 мм  с окружностью, залитой эмалью василькового (синего)  цвета, в центре которой стилизованное изображение шанырака диаметром 14 мм золотистого (желтого) цвета на залитом эмалью фоне бирюзового (голубого) цвета.
По окружности на щите нанесена надпись на государственном языке «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ».
Надпись выполнена серебристым (белым) цветом.
Рельеф на лицевой стороне медали блестящий.
По левой и правой стороне от малой эмблемы медали размещен сдвоенный венок из лавровых ветвей.
В верхней части венка изображена семиконечная звезда.
В нижней части венка расположена лента с римской цифрой «XX».
Все детали на медали выпуклые, золотистого (желтого) цвета.
На оборотной стороне медали золотистого (желтого) цвета с матированной поверхностью расположена надпись с блестящей поверхностью на государственном языке «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК ҚАЛҚАНЫ». Над текстом расположена римская цифра «I».

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көлемі 44 х 32 мм көктікен түсті жібек қатқыл лентамен тысталған алты бұрышты тағанға бекітіледі. Лентаның шетінде ені 3 мм қызыл жолақтар орналасқан, лентаның ортасында ені 2 мм сары жолақша орналасқан. Жолақшалардың аралығы 12 мм.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
II дәрежелі «Ұлттық қауіпсіздік қалқаны» (21-қосымша)
II дәрежелі «Ұлттық қауіпсіздік қалқаны» медалі диаметрі 34 мм күміс (сұр) түсті металл шеңберден тұрады. Медальді айналдыра биіктігі 1 мм және ені 1,5 мм шығыңқы ернеуі бар.
Медальдің бет жағында ортада, айналдыра көктікен (көк) түсті эмаль құйылған диаметрі 20 мм дөңгелек қалқан тәрізді ұлттық қауіпсіздік органдарының кіші эмблемасы орналасқан, оның ортасында диаметрі 14 мм, көгілдір (көк) эмаль құйылған күміс (сұр) түсті шаңырақтың бейнесі орналасқан.
Қалқанды бойлай «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ» деген мемлекеттік тілдегі жазу жазылған.
Жазулар күміс (ақ) түсте орындалған.
Медаль бетінің бедері жылтырақ.
Медальдің кіші эмблемасының сол және оң жағында лавр бұтақтарымен қабатталған десте орналасқан.
Дестенің үстіңгі бөлігінде жеті ұшты жұлдыз бейнеленген.
Дестенің төменгі бөлігінде «XV» рим цифры бар лента орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы, күміс (сұр) түсті.
Медальдің сыртқы жағында күңгірт күміс (сұр) түсті бет жағы жылтыр «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК ҚАЛҚАНЫ» деген мемлекеттік тілдегі жазу орналасқан. Мәтіннің үстінде «II» рим цифры орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көлемі 44 х 32 мм көктікен түсті жібек қатқыл лентамен тысталған алты бұрышты тағанға бекітіледі. Лентаның шетінде ені 3 мм қызыл жолақтар орналасқан, лентаның ортасында ені 2 мм 2 сары жолақша орналасқан. Сары жолақшалардың аралығы 2 мм.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш аркылы бекітіледі.
IІІ дәрежелі «Ұлттық қауіпсіздік қалқаны» (22-қосымша)
III дәрежелі «Ұлттық қауіпсіздік қалқаны» медалі диаметрі 34 мм қола (қызғылт сары) түсті металл шеңберден тұрады. Медальді айналдыра биіктігі 1 мм және ені 1,5 мм шығыңқы ернеуі бар.
Медальдің бет жағында ортада, айналдыра көктікен (көк) түсті эмаль құйылған диаметрі 20 мм дөңгелек қалқан тәрізді ұлттық қауіпсіздік органдарының кіші эмблемасы орналасқан, оның ортасында диаметрі 14 мм, көгілдір (көк) эмаль құйылған күміс (сұр) түсті шаңырақтың бейнесі орналасқан.
Қалқанды бойлай «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ» деген мемлекеттік тілдегі жазу жазылған.
Жазулар күміс (ақ) түсте орындалған.
Медаль бетінің бедері жылтырақ.
Медальдің кіші эмблемасының сол және оң жағында лавр бұтақтарымен қабатталған десте орналасқан.
Дестенің үстіңгі бөлігінде жеті ұшты жұлдыз бейнеленген.
Дестенің төменгі бөлігінде «X» рим цифры бар лента орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы, қола (қызғылт сары) түсті.
Медальдің сыртқы жағында күңгірт қола (қызғылт сары) түсті бет жағы жылтыр «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК ҚАЛҚАНЫ» деген мемлекеттік тілдегі жазу орналасқан. Мәтіннің үстінде «III» рим цифры орналасқан.

Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке размером 44 х 32 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой василькового цвета. По краям ленты располагаются красные полосы шириной 3 мм, посередине ленты располагается желтая полоска шириной 2 мм. Расстояние между полосками 12 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Ұлттық қауіпсіздік қалқаны» II степени (приложение 21)
Медаль «Ұлттық қауіпсіздік қалқаны» II степени представляет собой металлический круг серебристого (серого) цвета диаметром 34 мм. Медаль по краю имеет выступающий бортик высотой 1 мм и шириной 1.5 мм.
На лицевой стороне медали в центре размещено изображение малой эмблемы органов национальной безопасности - в виде круглого щита диаметром 20 мм с окружностью, залитой эмалью василькового (синего) цвета, в центре которой стилизованное изображение шанырака диаметром 14 мм серебристого (серого) цвета на залитом эмалью фоне бирюзового (голубого) цвета.
По окружности на щите нанесена надпись на государственном языке «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ».
Надпись выполнена серебристым (белым) цветом.
Рельеф на лицевой стороне медали блестящий.
По левой и правой стороне от малой эмблемы медали размещен сдвоенный венок из лавровых ветвей.
В верхней части венка изображена семиконечная звезда.
В нижней части венка расположена лента с римской цифрой «XV».
Все детали на медали выпуклые, серебристого (серого) цвета.
На оборотной стороне медали серебристого (серого) цвета с матированной поверхностью расположена надпись с блестящей поверхностью на государственном языке «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК ҚАЛҚАНЫ». Над текстом расположена римская цифра «11».
Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке размером 44 х 32 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой василькового цвета. По краям ленты располагаются красные полосы шириной 3 мм, посередине ленты располагаются 2 желтые полоски шириной 2 мм. Расстояние между желтыми полосками 2 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Ұлттық қауіпсіздік қалқаны» III степени (приложение 22)
Медаль «Ұлттық қауіпсіздік қалқаны» ІІІ степени представляет собой металлический круг бронзового (оранжевого) цвета диаметром 34 мм. Медаль по краю имеет выступающий бортик высотой 1 мм и шириной 1,5 мм.
На лицевой стороне медали в центре размещено изображение малой эмблемы органов национальной безопасности в виде круглого щита диаметром 20 мм с окружностью, залитой эмалью василькового (синего) цвета, в центре которой стилизованное изображение шанырака диаметром 14 мм серебристого (серого) цвета на залитом эмалью фоне бирюзового (голубого) цвета.
По окружности на щите нанесена надпись на государственном языке «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ».
Надпись выполнена серебристым (белым) цветом.
Рельеф на лицевой стороне медали блестящий.
По левой и правой стороне от малой эмблемы медали размещен сдвоенный венок из лавровых ветвей.
В верхней части венка изображена семиконечная звезда.
В нижней части венка расположена лента с римской цифрой «X».
Все детали на медали выпуклые, бронзового (оранжевого) цвета.
На оборотной стороне медали бронзового (оранжевого) цвета с матированной поверхностью расположена надпись с блестящей поверхностью на государственном языке «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК ҚАЛҚАНЫ». Над текстом расположена римская цифра «III».

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көлемі 44 х 32 мм көктікен түсті жібек қатқыл лентамен тысталған алты бұрышты тағанға бекітіледі. Лентаның шетінде ені 3 мм қызыл жолақтар орналасқан, лентаның ортасында ені 2 мм 3 сары жолақша орналасқан. Сары жолақшалардың аралығы 2 мм.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.»;
Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарының соттардың Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық наградалары сипаттамаларына 14, 18, 19, 20, 21 және 22-қосымшалар осы Жарлыққа 3, 4, 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төсбелгілері» деген бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
төсбелгілері
«Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрметті қызметкері»
(86-қосымша)
«Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрметті қызметкері» деген төсбелгі символиканың ортаңғы эмблемасынан - әрқайсысының жеті шұғыласы бар, екі алтын (сары) негіздегі шұғылалы күрең қызыл (қою қызыл) түсті сәулелердің эмалімен боялған жеті ұшты айшықты жұлдыздан тұрады. Астыңғы негіздемесі - доғал сәулелі, үстіңгі негіздемесі - өткір сегіз қырлы сәулелі. Белгінің диаметр көлемі алтын негізді ұштары бойынша - 45 мм.
Жақұтты жұлдыздың ортасында қондырма бөлшектер - құрыш түсті қылыш (42 мм) және алтын (сары) түсті және көктікен (көк) түсті екі шеңберлі кіші қалқан (диаметрі 25 мм) орналасқан.
Қалқанның алтын (сары) жиекпен көмкерілген сыртқы алтын (сары) түсті шеңберін (диаметрі 25 мм) бойлай «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ» деген мемлекеттік тілдегі жазу орналасқан.
Қалқанның алтын (сары) жиекпен көмкерілген ішкі көктікен (көк) түсті шеңберін (диаметрі 18 мм) бойлай «ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕР» деген мемлекеттік тілдегі жазу жазылған.
Жазулар күміс (ақ) түсте орындалған.
Қалқанның ортасында жапсырмалы бөлшек - көгілдір (көк) эмаль құйылған алтын (сары) түсті айшықталған шаңырақ (диаметрі 12 мм) бейнесі орналасқан.
Белгінің беті жылтыр.
Белгінің сыртқы жағында оның реттік нөмірі орналасады.
Белгі киімге бұранда арқылы бекітіледі.
I дәрежелі «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі»
(87-қосымша)
І дәрежелі «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі» төсбелгісі жеті доғал шұғыласы бар, алтын (сары) негізіне орналасқан шығыңқы қырлы ұштары бар күрең кызыл (қою кызыл) түсті сәуленің эмалімен боялған айшықты жеті ұшты жұлдыздан тұрады. Белгінің алтын негізді ұштары бойынша диаметрі 37 мм.
Жақұтты жұлдыздың ортасында қондырма бөлшек - алтын (сары) түсті және көктікен (көк) түсті екі шеңберлі кіші қалқан (диаметрі 20 мм) орналасқан.
Қалқанның алтын (сары) жиекпен көмкерілген сыртқы алтын (сары) түсті шеңберін (диаметрі 20 мм) бойлай «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІНІҢ ҮЗДІГІ» деген мемлекеттік тілдегі жазу жазылған.
Жазулар күміс (ақ) түсте орындалған.
Қалқанның ортасында қондырма бөлшек - көгілдір (көк) эмаль құйылған алтын (сары) түсті айшықталған шаңырақ (диаметрі 11 мм) бейнесі орналасқан.
Белгі киімге бұранда арқылы бекітіледі.
II дәрежелі «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі»
(88-қосымша)
II дәрежелі «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі» төсбелгісі жеті доғал шұғыласы бар, күміс (сұр) негізіне орналасқан шығыңқы қырлы ұштары бар күрең қызыл (қою қызыл) түсті сәуленің эмалімен боялған айшықты жеті ұшты жұлдыздан тұрады. Белгінің күміс негізді ұштары бойынша диаметрі 37 мм.
Жақұтты жұлдыздың ортасында қондырма бөлшек - күміс (сұр) түсті және көктікен (көк) түсті екі шеңберлі кіші қалқан (диаметрі 20 мм) орналасқан.
Қалқанның күміс (сұр) жиекпен көмкерілген сыртқы күміс (сұр) түсті шеңберін (диаметрі 20 мм) бойлай «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІНІҢ ҮЗДІГІ» деген мемлекеттік тілдегі жазу жазылған.
Жазулар күміс (ақ) түсте орындалған.
Қалқанның ортасында қондырма бөлшек - көгілдір (көк) эмаль құйылған күміс (сұр) түсті айшықталған шаңырақ (диаметрі 11 мм) бейнесі орналасқан.
Белгі киімге бұранда арқылы бекітіледі.»;

Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке размером 44 х 32 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой василькового цвета. По краям ленты располагаются красные полосы шириной 3 мм, посередине ленты располагаются 3 желтые полоски шириной 2 мм. Расстояние между желтыми полосками 2 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.»;
приложения 1418192021 и 22 к Описаниям ведомственных наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, правоохранительных и специальных государственных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований изложить в новой редакции согласно приложениям 34567 и 8 к настоящему Указу;
подраздел «Нагрудные знаки Комитета национальной безопасности Республики Казахстан» изложить в следующей редакции:
«Нагрудные знаки Комитета национальной безопасности Республики
Казахстан «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің кұрметті қызметкері»
(приложение 86)
Нагрудный знак «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрметті қызметкері» представляет собой среднюю эмблему символики - стилизованную семиконечную звезду с покрытыми эмалью бордового (темно-красного) цвета лучами на двух золотых (желтых) основаниях, имеющих также по семь лучей. Нижнее основание - с тупыми лучами, верхнее основание - с острыми восьмигранными лучами. Размеры знака в диаметре по вершинам золотого основания - 45 мм.
По центру рубиновой звезды накладные детали - меч стального цвета (42 мм) и малый щит (25 мм в диаметре) с двумя окружностями золотистого (желтого) цвета и василькового (синего) цвета.
По внешней окружности щита (25 мм в диаметре) золотистого (желтого) цвета, окольцованной золотистым (желтым) кантом, нанесена надпись на государственном языке «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ».
По внутренней окружности щита (18 мм в диаметре), залитого эмалью василькового (синего) цвета, окольцованного золотистым (желтым) кантом, нанесена надпись на государственном языке «ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕР».
Надписи выполнены серебристым (белым) цветом.
По центру щита накладная деталь - стилизованное изображение свода остова юрты - «шанырак» (12 мм в диаметре) золотистого (желтого) цвета на фоне, залитом бирюзовой (голубой) эмалью.
Поверхность знака блестящая.
На оборотной стороне знака размещается его порядковый номер.
Знак крепится к одежде с помощью винта.
«Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі» I степени
(приложение 87)
Нагрудный знак «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі» I степени представляет собой среднюю эмблему символики - стилизованную семиконечную звезду с покрытыми эмалью бордового (темно-красного) цвета лучами с выпуклыми гранеными вершинами, расположенную на золотом (желтом) основании, имеющем по семь тупоугольных лучей. Размеры знака в диаметре по вершинам золотого основания - 37 мм.
По центру рубиновой звезды накладная деталь - малый щит (20 мм в диаметре) с двумя окружностями золотистого (желтого) цвета и василькового (синего) цвета.
По внешней окружности шита (20 мм в диаметре) золотистого (желтого) цвета, окольцованной золотистым (желтым) кантом, нанесена надпись на государственном языке «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІНІҢ ҮЗДІГІ».
Надпись на знаке выполнена серебристым (белым) цветом.
По центру щита стилизованное изображение шанырака диаметром 11 мм золотистого (желтого) цвета на залитом эмалью фоне бирюзового (голубого) цвета.
Знак крепится к одежде с помощью винта.
«Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі» II степени
(приложение 88)
Нагрудный знак «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі» II степени представляет собой среднюю эмблему символики - стилизованную семиконечную звезду с покрытыми эмалью бордового (темно-красного) цвета лучами с выпуклыми гранеными вершинами, расположенную на серебристом (сером) основании, имеющем по семь тупоугольных лучей. Размеры знака в диаметре по вершинам серебристого основания - 37 мм.
По центру рубиновой звезды накладная деталь - малый щит (20 мм в диаметре) с двумя окружностями серебристого (серого) и василькового (синего) цвета.
По внешней окружности щита (20 мм в диаметре) серебристого (серого) цвета, окольцованной серебристым (белым) кантом, нанесена надпись на государственном языке «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІНІҢ ҮЗДІГІ».
Надпись на знаке выполнена серебристым (белым) цветом.
По центру щита стилизованное изображение шанырака диаметром 11 мм серебристого (серого) цвета на залитом эмалью фоне бирюзового (голубого) цвета.
Знак крепится к одежде с помощью винта.»;

Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарының соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық наградалары сипаттамаларына 8687 және 88-қосымшалар осы Жарлыққа 910 және  11-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, құқық қорғау органдарының соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық наградаларымен марапаттау (ведомстволық наградаларынан айыру) қағидаларында:
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«25. «Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін» медалімен Қарулы Күштердің басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілері, судьялар, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлері, Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының, прокуратура мен ішкі істер органдарының қызметкерлері, сондай-ақ баска да адамдар және басқа мемлекеттердің азаматтары адамның құқықтары мен бостандықтарын қорғау саласындағы тату көршілік қатынастарды нығайту саласында шетелдік құқық қорғау және ұқсас функцияларды орындайтын өзге де органдармен халықаралық ынтымақтастықты дамыту да сіңірген еңбегі үшін марапатталады.»;
3132 және 33-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«31. «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ардагері» медалімен ұзақ жылғы және жемісті жұмысы үшін қызметі бойынша оң мінездемеге ие және Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарында жалпы еңбек сіңірген 25 және одан да көп күнтізбелік жыл болатын Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері марапатталады.
32. «Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін» медалімен:
жеке адам мен қоғамның қауіпсіздігін конституциялық құрылысты, мемлекеттік егемендікті, аумақтық тұтастықты, мемлекеттің экономикалық, ғылыми-техникалық және қорғаныс әлеуетін қорғауды қамтамасыз етуде жедел-қызметтік іс-қимылды шебер ұйымдастырғаны; Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігінің мүдделерін қорғауда барлау, қарсы барлау және әскери операцияны (оның ішінде тергеуді) табысты ұйымдастырғаны, өткізгені және іске асырғаны; үкіметтік байланыспен сенімді қамтамасыз еткені; күрделі арнайы техникалық іс-шараларды кәсіби өткізгені; республиканың қауіпсіздік органдары үшін жоғары білікті кадрларды даярлағаны және қайта даярлағаны; ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердегі жетістіктері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарының жедел-қызметтік жұмысын қамтамасыз еткендігі үшін Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері; Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі міндеттерді шешуге қосқан үлесі және оны іске асыруға жәрдемдескені үшін Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердің азаматтары марапатталады.

приложения 8687 и 88 к Описаниям ведомственных наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований изложить в новой редакции согласно приложениям 910 и 11 к настоящему Указу;
в Правилах награждения ведомственными наградами (лишения ведомственных наград) некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, утвержденных вышеназванным Указом:
пункт 25 изложить в следующей редакции:
«25. Медалью «Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға косқан үлесі үшін» награждаются военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, судьи, работники Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан и его территориальных подразделений, сотрудники специальных государственных органов, органов прокуратуры и внутренних дел Республики Казахстан, а также другие лица и граждане других государств за заслуги в развитии международного сотрудничества по укреплению добрососедских отношений в области защиты прав и свобод человека с зарубежными правоохранительными и иными органами, выполняющими аналогичные функции.»;
пункты 3132 и 33 изложить в следующей редакции:
«31. Медалью «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ардагері» награждаются сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности Республики Казахстан за многолетнюю и плодотворную работу, положительно характеризуемые по службе и имеющие общую выслугу 25 и более календарных лет в органах национальной безопасности Республики Казахстан.
32. Медалью «Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін» награждаются:
сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности Республики Казахстан за умелую организацию оперативно-служебной деятельности по обеспечению безопасности личности и общества, защиты конституционного строя, государственного суверенитета, территориальной целостности, экономического, научно-технического и оборонного потенциала государства; успешную организацию, проведение и реализацию (в т.ч. следственной) разведывательной, контрразведывательной и боевой операции по защите интересов национальной безопасности Республики Казахстан; надежное обеспечение правительственной связью; профессиональное проведение сложных специальных технических мероприятий; подготовку и переподготовку высококвалифицированных кадров для органов безопасности республики; успехи в фундаментальных и прикладных научных исследованиях по проблемам обеспечения национальной безопасности, а также в обеспечении оперативно-служебной деятельности органов национальной безопасности Республики Казахстан;
граждане Республики Казахстан и иностранных государств за вклад в решение задач по обеспечению национальной безопасности Республики Казахстан и за содействие в их реализации.

33. «Ұлттық қауіпсіздік калқаны» медалімен ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі жедел-қызметтік іс-қимылда қол жеткізген оң нәтижелері, қызметтік міндеттерін адал орындағаны, мінсіз әскери тәртібі үшін Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері марапатталады.»;
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«35. «Шекараны үздік күзеткені үшін» медалімен:
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бұзушыларды ұстау кезінде диверсиялық-барлау топтарына қарсы болған ұрыс қимылдарында көрсеткен ерлігі мен қайсарлығы; Қазақстан Республикасының шекарасына қол сұқпаушылықты қорғау барысында шекара нарядының ұрыс қимылдарына шебер басшылық жасағаны; Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бұзушыларды ұстау кезінде аса қырағылығы және бастамашылық іс-қимылы; мемлекеттік шекараны нығайтудағы қызметті ұйымдастырудағы шеберлігі және үлгілі жұмысы; Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзетуде мінсіз қызмет атқарғаны; Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілерін оқыту мен тәрбиелеуде сіңірген еңбегі үшін Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын нығайтуға қосқан үлесі, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзетудегі Шекара қызметінің құрамалары мен бөлімдеріне олардың қызметтік-жауынгерлік әрекеттерінде белсенді көмек көрсеткені үшін Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердің азаматтары марапатталады.»;
596061 және 62-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«59. «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрметті қызметкері» төсбелгісімен:
Қазақстан Республикасы ұлттық (мемлекеттік) қауіпсіздік органдарында, күнтізбелік есептеуде кемінде 20 жыл қызмет атқарған қызметкерлер мен әскери қызметшілер жедел-қызметтік іс-қимылдар, әскери және кәсіби дайындықта жеткен нәтижелері, жедел және жауынгерлік тапсырмаларды үздік орындап, бұл орайда көрсеткен бастамашылдығы мен табандылығы үшін; кадрларды тәрбиелеу мен оқытуда, әскери тәртіпті нығайтуда жеткен жетістіктері үшін;
шет мемлекеттердің арнаулы органдарының басшылары мен қызметкерлері Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге үлес қосқаны үшін марапатталады.
60. «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі» төсбелгісімен Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері, сондай-ақ әскери қарсы барлау және әскери полиция бөлімшелерінің әскери қызметшілері жұмыстағы үздік көрсеткіштері үшін, барлау не қарсы барлау, жедел, жедел-іздестіру, тергеу ақпараттық-талдау қызметін инспекторлық және бақылау функцияларын, кадрмен, құқықтық, медициналық материалдық-техникалық және қаржымен қамтамасыз етуді, халықаралық ынтымақтастықты, жұмылдыру дайындығын, Ұлттық қауіпсіздік комитеті оқу орындарындағы ғылыми-зерттеу әзірлемелерін, оку-әдістемелік жұмыстарды тікелей ұйымдастыруда және жүзеге асыруда нақты он нәтижелерге қол жеткізгені, осы орайда шығармашылық, бастамашылық және табандылық танытқаны үшін марапатталады.

33. Медалью «Ұлттық қауіпсіздік калқаны» награждаются сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности Республики Казахстан за достигнутые положительные результаты в оперативно-служебной деятельности по обеспечению национальной безопасности, добросовестное исполнение служебных обязанностей, безупречную дисциплину.»;
пункт 35 изложить в следующей редакции:
«35. Медалью «Шекараны үздік күзеткені үшін» награждаются:
сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности Республики Казахстан за храбрость и самоотверженность, проявленные в боевых действиях с диверсионно-разведывательными группами, при задержании нарушителей Государственной границы Республики Казахстан; умелое руководство боевыми действиями пограничного наряда при защите неприкосновенности границы Республики Казахстан; высокую бдительность и инициативные действия при задержании нарушителей Государственной границы Республики Казахстан; отличную организацию службы и примерную работу по укреплению государственной границы; безупречное несение службы по охране Государственной границы Республики Казахстан; за заслуги в обучении и воспитании военнослужащих органов национальной безопасности Республики Казахстан;
граждане Республики Казахстан и иностранных государств за вклад в укрепление Государственной границы Республики Казахстан, активную помощь соединениям и частям Пограничной службы в их служебно-боевой деятельности по охране Государственной границы Республики Казахстан.»;
пункты 596061 и 62 изложить в следующей редакции:
«59. Нагрудным знаком «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрметті қызметкері» награждаются:
сотрудники и военнослужащие, прослужившие в органах национальной (государственной) безопасности Республики Казахстан не менее 20 лет в календарном исчислении, за достигнутые результаты в оперативно-служебной деятельности, боевой и профессиональной подготовке, отличное выполнение оперативных и боевых заданий, проявление при этом инициативы и настойчивости; за успехи в воспитании и обучении кадров, укреплении воинской дисциплины;
руководители и сотрудники специальных органов иностранных государств за вклад в обеспечение национальной безопасности Республики Казахстан.
60. Нагрудным знаком «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі» награждаются сотрудники, а также военнослужащие подразделений военной контрразведки и военной полиции органов национальной безопасности Республики Казахстан за отличные показатели в работе, добившиеся конкретных положительных результатов в непосредственной организации и осуществлении разведывательной либо контрразведывательной, оперативной, оперативно-поисковой, следственной, информационно-аналитической деятельности, инспекторских и контрольных функций, кадрового, правового, медицинского, материально-технического и финансового обеспечения, международного сотрудничества, мобилизационной готовности, научно-исследовательской разработки, учебно-методической работы в учебных заведениях Комитета национальной безопасности, проявившие при этом творчество, инициативу и настойчивость.

61. «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі» төсбелгісі екі дәрежеден тұрады:
1) ұлттық қауіпсіздік органдары аға офицерлік құрамының қызметкерлері мен әскери қарсы барлау және әскери полиция бөлімшелерінің әскери қызметшілерін марапаттау үшін - I дәрежелі «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі» төсбелгісі;
2) ұлттық қауіпсіздік органдары кіші офицерлік және сержанттық құрамының қызметкерлері мен әскери қарсы барлау және әскери полиция бөлімшелерінің әскери қызметшілерін марапаттау үшін - II дәрежелі «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі» төсбелгісі.
62. «Құрметті шекарашы» төсбелгісімен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қорғаудағы жеке құрамды оқыту мен тәрбиелеудегі, жауынгерлік дайындықты және әскери тәртіпті нығайтудағы сіңірген еңбегі үшін, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қорғауды қамтамасыз етудегі үлесі үшін және бұл орайда Қазақстан Республикасының, ұлттық қауіпсіздік органдарында, сондай-ақ Шекара қызметінде күнтізбелік есептеуде кемінде 20 жылдан аса қызмет атқарған Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері марапатталады».
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                     Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 377 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1997 жылғы 23 мамырдағы
№ 3526 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары туының
СИПАТТАМАСЫ
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының туы шеттерінің арақатынасы 2:3 (көлемі 1000:1500 мм) көктікен (көк) түсті тік бұрышты жалпақ матадан тұрады. Тудың ортасында диаметрі 500 мм (тудың енінің қатынасы бойынша 1/3) алтын (сары) түсті Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары эмблемасының негізгі трафаретті бейнесі - айшықталған жеті ұшты жұлдыз, жұлдыздың ортасында шаңырағы бар кіші қалқан орналасқан.
Тудың сол жағы диаметрі 32 мм және ұзындығы 2000 мм сапқа кигізуге ыңғайлы етіп тігіледі. Саптың ұшы найза түрінде болады және алтын-сары түсті металдан әзірленген. Ұштықтың ұзындығы 260 мм, ені 110 мм. Найзаға ұшында қос шашағы бар алтын-сары түстес өрілген бау бекітілген. Баудың ұзындығы 750 мм, шашақтардың ұзындығы - 250 мм.
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының
ТУЫ
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 377 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1997 жылғы 23 мамырдағы
№ 3526 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы
ұлттық қауіпсіздік органдары эмблемасының
СИПАТТАМАСЫ

61. Нагрудный знак «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі» состоит из двух степеней:
1) нагрудный знак «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі» I степени - для награждения сотрудников и военнослужащих подразделений военной контрразведки и военной полиции старшего офицерского состава органов национальной безопасности;
2) нагрудный знак «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі» II степени - для награждения сотрудников и военнослужащих подразделений военной контрразведки и военной полиции младшего офицерского и сержантского состава органов национальной безопасности.
62. Нагрудным знаком «Құрметті шекарашы» награждаются сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности Республики Казахстан за заслуги в охране Государственной границы Республики Казахстан, обучении и воспитании личного состава, укреплении боевой готовности и воинской дисциплины, за вклад в обеспечение охраны Государственной границы Республики Казахстан и при этом прослужившие в органах национальной безопасности Республики Казахстан, а также в Пограничной службе не менее 20 лет в календарном исчислении.».
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 14 сентября 2012 года № 377
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 23 мая 1997 года № 3526
ОПИСАНИЕ
флага органов национальной безопасности
Республики Казахстан
Флаг органов национальной безопасности Республики Казахстан представляет собой прямоугольное полотнище василькового (синего) цвета с соотношениями сторон 2:3 (размером 1000:1500 мм). В центре флага размещено трафаретное изображение основных элементов эмблемы органов национальной безопасности Республики Казахстан золотистого (желтого) цвета диаметром 500 мм (1/3 по отношению к ширине флага) - стилизованная семиконечная звезда, в центре звезды малый щит с шаныраком.
Левая сторона прошита швом, позволяющим надеть флаг на древко, диаметром 32 мм и длиной 2000 мм. Наконечник древка имеет форму копья и выполнен из металла золотисто-желтого цвета. Высота наконечника 260 мм, ширина 110 мм. На копье закреплен витой шнур золотисто-желтого цвета с двумя кистями на концах. Длина шнура- 750 мм, длина кистей - 250 мм.
ФЛАГ
органов национальной безопасности Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 14 сентября 2012 года № 377
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 23 мая 1997 года № 3526
ОПИСАНИЕ
эмблемы органов национальной безопасности Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының эмблемасы алтын (сары) түсті жиекпен (ені 250 мм) көмкерілген, көгілдір (көк) түсті орталық алаңы (диаметрі 750 мм) және көктікен (көк) түсті сыртқы шеңбері (ені 750 мм) бар дөңгелек қалқан (диаметрі 1000 м) бейнесінен тұрады.
Көктікен (көк) түсті қалқанның сыртқы шеңберін бойлай мемлекеттік тілде: үстіңгі жағында «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ», төменгі жағында - «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ» деген жазу (қаріп биіктігі 550 мм) жазылған. Жазулар күміс (ақ) түсте орындалған.
Қалқанның ортасында көгілдір (көк) түсті алаңның үстінде жеті доғал шұғыласы бар, алтын (сары) негізіне күрең қызыл (қою қызыл) түсті айшықты жеті ұшты жұлдыз (сәулелердің биіктігі бойынша диаметрі - 750 мм) орналасқан.
Жақұтты жұлдыздың ортасында кіші қалқан (диаметрі 400 мм) орналасқан.
Алтын (сары) жиекпен (ені 10 мм) көмкерілген көктікен (көк) түсті қалқанның (ені 40 мм) шеңберін бойлай «НАМЫС. АИБЫН. ОТАН» деген мемлекеттік тілдегі ұран жазуы (қаріп биіктігі 36 мм) жазылған. Жазулар күміс (ақ) түсте орындалған.
Қалқанның ортасында көгілдір (көк) түстің үстіне алтын (сары) түсті киіз үй күмбезінің айшықты бейнесі - «шаңырақ» (диаметрі 280 мм) орналасқан.
Эмблеманың негізгі бөлшектерін:
кіші қалқан және шаңырағымен бірге ұран жазылған жұлдызды (орта эмблема);
шаңырағы бар кіші қалқанды ұрансыз (кіші эмблема), өз алдында эмблемалар ретінде қолдануға рұқсат етіледі.
Кіші эмблеманы пайдалану кезінде кіші қалқанның сыртқы шеңберін бойлай жеті күміс (ақ) тойтарма шегенің бейнесі салынады.
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының
ЭМБЛЕМАСЫ
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 377 Жарлығына
3-ҚОСЫМША
Сипаттамаларға
14-қосымша
«Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ардагері» медалі
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 377 Жарлығына
4-ҚОСЫМША
Сипаттамаларға
18-қосымша
«Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін» медалі
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 377 Жарлығына
5-ҚОСЫМША
Сипаттамаларға
19-қосымша
«Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін» медалі
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 377 Жарлығына
6-ҚОСЫМША
Сипаттамаларға
20-қосымша
I дәрежелі «Ұлттық қауіпсіздік қалқаны» медалі
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 377 Жарлығына
7-ҚОСЫМША
Сипаттамаларға
21-қосымша
II дәрежелі «Ұлттық қауіпсіздік қалқаны» медалі
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 377 Жарлығына
8-ҚОСЫМША
Сипаттамаларға
22-қосымша
III дәрежелі «Ұлттық қауіпсіздік қалқаны» медалі
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 377 Жарлығына
9-ҚОСЫМША
Сипаттамаларға
86-қосымша
«Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрметті қызметкері» төсбелгісі
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 377 Жарлығына
10-ҚОСЫМША
Сипаттамаларға
87-қосымша
І дәрежелі «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі» төсбелгісі
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 377 Жарлығына
11-ҚОСЫМША
Сипаттамаларға
88-қосымша
II дәрежелі «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі» төсбелгісі

Эмблема органов национальной безопасности Республики Казахстан представляет собой изображение круглого щита (диаметр 1000 мм) с центральным полем бирюзового (голубого) цвета (диаметр 750 мм) и внешней окружностью василькового (синего) цвета (ширина 750 мм), окольцованной золотистым (желтым) кантом (ширина по 250 мм).
По внешней окружности щита василькового (синего) цвета нанесена надпись (высота шрифта 550 мм) на государственном языке: по верху «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ», по низу «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІ3ДІК КОМИТЕТІ». Надписи выполнены серебристым (белым) цветом.
По середине щита на поле бирюзового (голубого) цвета расположена стилизованная семиконечная звезда (диаметр по вершинам лучей - 750 мм) бордового (темно-красного) цвета на золотом (желтом) основании (диаметр по вершинам лучей — 750 мм), имеющем также семь тупоугольных лучей.
По центру рубиновой звезды - малый щит (диаметр 400 мм).
По окружности щита (ширина 40 мм) василькового (синего) цвета, окольцованной золотистым (желтым) кантом (ширина по 10 мм), нанесена надпись (высота шрифта 36 мм) на государственном языке: девиз «НАМЫС. АЙБЫН. ОТАН» («ЧЕСТЬ. ДОБЛЕСТЬ. ОТЕЧЕСТВО»). Надпись выполнена серебристым (белым) цветом.
По центру щита - стилизованное изображение свода остова юрты - «шанырак» (диаметр 280 мм) золотистого (желтого) цвета на бирюзовом (голубом) фоне.
Допускается использование основных элементов эмблемы в качестве самостоятельных эмблем:
звезды с малым щитом и шаныраком, с девизом (средняя эмблема);
малого щита с шаныраком без девиза (малая эмблема).
При использовании малой эмблемы по внешней окружности малого щита наносится изображение семи серебристых (белых) заклепок.
ЭМБЛЕМА
органов национальной безопасности Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 14 сентября 2012 года № 377
Приложение 14
к Описаниям
Медаль «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ардагері»
ПРИЛОЖЕНИЕ 4
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 14 сентября 2012 года № 377
Приложение 18
к Описаниям
Медаль «Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі
үлесі ушін»
ПРИЛОЖЕНИЕ 5
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 14 сентября 2012 года № 377
Приложение 19
к Описаниям
Медаль «Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға косқан
үлесі үшiн»
ПРИЛОЖЕНИЕ 6
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 14 сентября 2012 года № 377
Приложение 20
к Описаниям
Медаль «Ұлттық қауіпсіздік қалқаны» I степени
ПРИЛОЖЕНИЕ 7
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 14 сентября 2012 года № 377
Приложение 21
к Описаниям
Медаль «Ұлттық қауіпсіздік қалқаны» II степени
ПРИЛОЖЕНИЕ 8
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 14 сентября 2012 года № 377
Приложение 22
к Описаниям
Медаль «Ұлттық қауіпсіздік қалқаны» III степени
ПРИЛОЖЕНИЕ 9
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 14 сентября 2012 года № 377
Приложение 86
к Описаниям
Нагрудный знак «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрметті
қызметкері»
ПРИЛОЖЕНИЕ 10
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 14 сентября 2012 года № 377
Приложение 87
к Описаниям
Нагрудный знак «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің уздігі»
I степени
ПРИЛОЖЕНИЕ 11
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 14 сентября 2012 года № 377
Приложение 88
к Описаниям
Нагрудный знак «Ұлттық қауіпсіздік комитетінің уздігі»
II степени